اساسنامه

وضعیت
موضوع بسته شده است.

mohammad u3fi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان

امروز با اساسنامه کار گروهی در خدمتتون هستم . شاید اولین جرقه این حرکت رو دوستی در ذهنم ایجاد کرد که شخصیت همیشه منتقدی دارند. سوالات بسیار به جای ایشون این بود:
چرا باید یک نفر وقت و انرژی خودش رو بذاره اینجا تا فعالیتی رو انجام بده که هیچ سودی براش نداره؟
چرا باید علم خودمون رو مجانی در اختیار دیگران قرار بدیم؟
چرا ... ؟

اما ایا این نوع فعالیت ها هیچ سودی برای ما ندارند؟
بهتره یک نگاه مختصر به کار تیمی و خصوصیاتش بندازیم:
دقت کردین تو این یک هفته وضع تیم چطوری بود؟
حرک کند بود، قدرت تصمیم گیری موثر تو اعضا نبود. اعضای اصلی با هم دچار تنش شدند و سردرگمی حتی در پیغامهای خصوصی بچه ها موج می زد. فکر می کنید این مسائل تو روحیه اعضا چه تاثیری داشت؟

هر کس می تونه با نظر خوددش به این سوال جواب بده. یادتون باشه اصولا اکثر تیمها محکوم شکست هستند، مخصوصا در جوامعی که عمدتا فرهنگ موقعیت بر اساس استعداد های فردی است نه همکاری گروهی!!!

حالا این سوال مطرح می شه که اصولا چه عاملی باعث موفقیت یک تیم میشه؟
جدا مساله رهبری و لیدینگ که واقعا نقش به سزایی در پیشبرد و جلو روی تیمها داره، «هویت گروه و آرمانهای اون» دو مفهوم اساسی در شکل گیری هر گروهی هستند !
اصولا باید بدونیم که تیمی که در اون در حال فعالیت هستیم چی هست، چی می خواد، به کجا قراره برسه، تئوریش چیه، اعضاش کیا هستن و ...

روابط تیمی مثل روابط عمیق دوستی یا زناشویی دارای ابعاد مختلف و پیچیده ای هست با این تفاوت که رابطه زناشویی یک رابطه 2 نفره است ولی رابطه گروهی یک رابطه چندین نفره!
و قاعدتا مشکلات رابطه چندین برابر خواهد بود...

mohammad u3fi

عضو جدید
کاربر ممتاز
فعالیت گروهی در باشگاه:

فعالیت گروهی در باشگاه:

این ایده زمانی شکل گرفت که تالار صنایع دچار رکود خاصی شده بود. مهتابی عزیز یک بار دیگر با دلسوزی خودشون این بار با یک ایده ی عالی تالار رو درگیر پروسه ای کرد که الان داخلش هستیم.
این ایده خام با کمک و همکاری دوستان پا گرفت، دوران شکل گیریش رو طی کرد تا به مراحل میانی که امروز در آن قرار داریم برسه.
مطمئنا به سادگی پروسه ی بلوغ برای این فعالیت طی نمی شه مگر با داشتن هویت، هدف و پشتکار برای گروه و اعضای اون ما اینجاییم که به فعالیت گروهی و اعضای اون هدف و آرمان خاصی ببخشیم...
شاید کاری که اینجا می کنیم شباهت زیادی به تعیین اهداف سه گانه C3 داشته باشه:
common goals،Competence،Commitment

(تعهد، شایستگی، اهداف جمعی)

mohammad u3fi

عضو جدید
کاربر ممتاز
چرا تیم؟

چرا تیم؟

اولین سوالی که به وجود می آید اینه که آیا فعالیت من در تیم بهره وری بیشتری از کار انفرادی خواهد داشت؟
آیا من در غالب تیم موفق تر خواهم بود و سوالاتی از این قبیل!
اصولا تیم های موفق در مقایسه با افراد:

• به راه حل های خلاقانه تری دست می یابند
  • مهارتهای مختلف اعضا امکان ظهور خوااهد داشت
  • اعضا مهارت رهبری را فرا می گیرند
  • اعضا ایده های جدید را ارائه می کنند
  • ماموریت خود را با انرژی و کارآمدی بیشتر و خستگی کمتر انجام می دهند.
  • تضاد ها و تعارضات منشاء خلاقیت هستند تا ایجاد تنش

من قبول دارم رسیدن به اتوپیای بالا کار سختیه اما همیشه فرد در تیم انرژی به مراتب کمتری هزینه می کند و بهره وری بیشتری کسب می کند این مساله حتی برای تیمهای مجازی هم صادقه!
اندیشمندانی مثل جسیکا لپینک و جفری استمپس نه تنها عقیده ای به ناکار آمد بودن تیمهای مجازی ندارند بلکه آن را دارای قابلیت های منحصر به فردی می دانند
حذف فواصل زمانی و مکانی (به مدد تکنولوژی وب) و حذف محدودیت های گروه سنی، حذف دغدغه ها مکانی و ... از نقاط قوت و عوامل رواج تیمهای مجازی از نظر این دو نفر هستند.

mohammad u3fi

عضو جدید
کاربر ممتاز
آرمان گروه

آرمان گروه

خیلی ها اعتقاد دارن بهتره این آرمان دست نیافتنی باشه تا شهوت سیری ناپذیر انسان هرگز ارضا نشه و همواره به دنبال بهتر بودن باشه اما اگه همین بهتر بودن آرمان جمع باشه چه نیازی به تنظیم آرمان دست نیافتنی؟

مگر بهبود مستمر تعریف کم و کوچکی برای یک گروه هست؟
این گزوه باید همیشه سعی کنه یهتر باشه. شما به عنوان اعضای اون باید بهترین باشید.
باور کنید این برای شما در جامعه غیر مجازی هم بهترین تصمیم خواهد بود.
می خوام طوری فعالیت کنید که به همگان نشون بدید کار تیمی در ایران هم می تونه موفق باشه. ازتون می خوام خودتون رو اثبات کنید . می خوام یک الگو برای تیم های مجازی در ایران باشید. این گروه و فعالیتش باید گسترده باشه. باید گسترده ترین باشه.

از هر زمانی که به جمع ما پیوستی، هر میزان فعالیتی که داری، فقط و فقط به این فکر کن که بهترین گروه فقط با داشتن بهترین اعضا ممکن خواهد بود.

دوست من خواهش می کنم بهترین باش :gol:

mohammad u3fi

عضو جدید
کاربر ممتاز
هدف

هدف

چه عاملی باعث میشه اینجا گرد هم بیایم؟

شاید تکمیل جمله " من می خوام فعالیت گروهی برای من ..." کمک بسزایی به ما بکنه
اما به نظر من هدف ها و آرمانهای یک گروه چیزی جدا از اهداف و آرمانهای افراد اون نخواهد بود.
یک مهندس صنایع به دنبال چیست؟
قراره چه کار کنه؟ چقدر اطلاعات برای آینده اش نیاز داره؟ چقدر باید به تکنیک های مدیریتی و کارهای گروهی آگاه باشه؟

یه مهندس صنایع چقدر باید به زبان انگلیسی مسلط باشه؟ توانایی دستیابی به سورس مقاله ها رو داشته باشه و بتونه اطلاعاتش رو از طریق این مقالات آپدیت کنه؟
یه مهندس صنایع چقدر باید رزومه پژوهشی در کارنامه اش داشته باشه و اصولا به امر پژوهش و تکنیکها و ظوابطش آگاه باشه؟
چقدر باید به نرم افزارهای آموزشی آشنا باشه. چقدر، چقدر، چقدر؟
اینها سوالاتیه که می تونید بهش فکر کنید!

---------------------------------------

اهداف فعالیتهای گروهی چیزی جدا از اهداف شما در زندگی نیست. شما حتی اگه نخواهید از طریق مهندسی (و حتی رشته صنایع) ارتزاق کنید یا حتی فعالیت خاصی در این زمینه داشته باشید باز هم باید بتونید تیم داری کنید.
شما به عنوان رییس یک شرکت یا کارمند یا ... باید بتونید یک تیم رو اداره کنید، باید بتونید با هم تیمی های خودتون ارتباط برقرار کنید.
فعالیت گروهی در باشگاه مهندسان این امکان رو برای شما فراهم می کنه که با صرف هزینه ای بسیار پایین این تکنیک ها رو فرا بگیرید. کمکتون می کنه در آینده هنگامی که مسئولیت تیمی رو بر عهده می گیرید امکان شکست رو به حداقل برسونید و هزینه های کمتری رو متحمل بشید.

از همینجا ارتباط موثر رو فرا بگیرید و از گروهتون در راستای اهدافتون بهره کشی کنید. اهداف این گروه چیزی جز اهداف شما نیست!
چرا کسی نباید با علاقه مقالات خودش رو در اختیار دیگران قرار بده وقتی میبینه دیگران هم هر آنچه در چنته دارند در معرض دید همگان قرار داده اند؟

اصلا چه چیزی پربهاتر از زمان که اینجا هزینه میشه؟
این هزینه صرفا برای بالا رفتن معلومات و دانشهای ماست و امید به اینکه این سرمایه گذاری برای ما سود آور باشد.

mohammad u3fi

عضو جدید
کاربر ممتاز
مامورین گروه های سه گانه

مامورین گروه های سه گانه

من این رو قبول دارم که سیستم انگیزشی در این فعالیت نمی تونه اون طوریکه باید بعد مادیات رو در بر بگیره ولی این مساله نباید باعث بشه شما از وظایفتون کوتاهی کنید.
تعهد داشتن در ادامه راه فعالیت گروه شرایط لازم برای اعضا هست. اعضای گروه های سه گانه باید در جهت اهداف گروهشون از هیچ تلاشی فروگذاری نکنند.

گروه ترجمه و اعضای اون با ماموریت ترجمه متون تخصصی رشته صنایع و مقالات مرتبط و ترجمه ی هر آنچه می تواند برای یک مهندس صنایع مفید باشد ادامه فعالیت خواهند داد.
مدیر این گروه حتی می تواند از افرادی که رشته ای غیر از مهندسی صنایع دارند برای امور ترجمه استفاده کند.

الزامات خاصی برای گروه ترجمه تعیین نمی کنم. مدیر این گروه اختیار تام در تنظیم مصوبات، قوانین و چهار چوبهای مورد نیاز اعضا دارد. ایشان باید وظایف را به درستی بین اعضا تقسیم کند و از آنها در موعد مقرر تکلیف خواهی کند.

-----------------------------------

گروه تحقیق از ابتدا بر اساس کشف و بارور کردن زمینه های پژوهشی در زمینه مهندسی صنایع ایجاد شده مدیریت برای این گروه کاری دشوار و هنرمندانه خواهد بود.
مدیر این گروه باید ضمن ایجاد زمینه های پژوهشی برای گروه خود اعضا را در جهت رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده هدایت کند. او تصمیم می گیرد با چه کیفیت و کمیتی از اعضای زیر مجموعه خود را ترغیب به فعالیت کند.

زمینه های پژوهشی در زمینه مهندسی صنایع بسیار زاد و گسترده است. تنها خط مشی ای را مدیر و اعضای این گروه باید به آن توجه کنند و پیوستگی فعالیت جاری و پرهیز از موازی کاری یا انجام دو یا چند فعالیت همزمان است.

-----------------------------------

گروه آموزش گروهی است که در آن وجود تخصص ضروری است.
اگر در گروه های دیگر اعضا با تبادل نظر و کار همسان میتوانستند از معلومات یکدگر استفاده کنند و به هم یاد دهند در این گروه حتما باید شخصی وجود داشته باشد که توانایی آموزش به دیگران را داشته باشد. مدیر این گروه باید زمینه حضور اشخاصی که به نرم افزارها یا مطالب خاصی مسلط هستند را در گروه فراهم کند.
وقتی شخصی یک تاپیک آموزشی ایجاد کرد به این معناست که در آن زمینه تخصص کافی دارد و متعهدانه و دلسوزانه دانسته های خود را در اختیار دیگران قرار میدهد.
هدف این گروه آموزش نرم افزارهای تخصصی در حیطه مهندسی صنایع است به طوری قابل فهم برای عموم باشد بنابراین برای آموزش دادن نرم افزاری مانند EXCEL از منوی استارت ویندوز شروع میکنید!

من فکر میکنم برای این گروه ماموریت آموزش یک نرم افزار در هر دو ماه بسیار مناسب باشد. اطلاعات تکمیلی در مورد اهداف و روال کاری گروه های سه گانه را از مدیران گروه های مربوطه بخواهید

mohammad u3fi

عضو جدید
کاربر ممتاز
هماهنگی بین گروه ها

هماهنگی بین گروه ها

ایده آل ترین حالت ممکن این است که گروه های سه گانه با هماهنگی در کنار هم و در راستای هدف بزرگ تیم گام بردارند. فراموش نکنید این سه گروه از هم جدا نیستند

گروه ترجمه میتواند منابع انگلیسی مرتبط با نرم افزارها را ترجمه و اون رو در اختیار گروه آموزش قرار بده. مقالات ترجمه شده میتونن در گروه بحث و تحقیق به تبادل نظر گذاشته بشن. گروه پژوهش میتونه به عنوان یک بازو به دو گروه دیگر جهت تهیه منابع کمک کنه و ...
این سه گروه میتونن با هم تعامل بسیار خوبی داشته باشن که امیدوارم به همین صورت باشه.

یادتون باشه ما یک تیم هستیم و چند گروه، نه 3 گروه و چندین تیم :w17:

mohammad u3fi

عضو جدید
کاربر ممتاز
من امیدوارم این اساسنامه بتونه راه گشای خوبی برای فعالیت گروهیمون باشه.
فعالیتی که امیدوارم سرلوحه ای باشه برای کار تیمی مجازی در ایران عزیز :w11:

پر انرژی و فعال باشید :smile:

mahtabi

مدیر بازنشسته
تشکر از جناب یوسفی عزیز بخاطر زحمتی که برای این تالار میکشن و وقتی که میگذارن.
بچه ها راستش من نبایست توی این تاپیک مطلبی بنویسم چون مختص مدیر این تالار هست ، اما دیدم که برداشت ها از این تاپیک خیلی متفاوت با هدفی هست که جناب یوسفی با من راجع بهش صحبت کردن.
خوب من اینجا فقط لازم میدونم بگم که بچه ها این اساسنامه بار یچی هست؟برای اینکه یججوری وجهه ی قانونی به کار داده شه و ما یاد بگیریم که توی کار گروهی باید از یه قانونی تبعیت کنیم.
اما اگر دقت بفرمایید این حرفا همه و همه در مورد این هست که با هم باشیم ،با هم کا رکنیم، به هم احترام بذاریم، هم رو کمک کنیم و ...
خلاصه اینکه میخوام اگر این پست رو میخونین این بار برین و از اول دوباره همش رو بخونین ولی با این دید بخونین که ایشون یکی از ماهاست و هدفش چیزی غیر از جمع کردن بچه ها و حمایتشون نیست،خواهی دید که این متن چقدر با افکارمون سازگار خواهد بود.
موفق باشین

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا