از نقش متمایز مهندسی صنایع در ایران كنونی بیشتر بدانیم !

vatanparast

عضو جدید
از نقش متمایز مهندسی صنایع در ایران كنونی بیشتر بدانیم !

در كشور ما حیطه فعالیت و مسولیت بسیاری از مهندسین فراتر از چارچوب وظایفی است كه به طور متداول در سایر كشورها برای آنان ترسیم گردیده ؛ مدیریت سطوح بالا و میانی بسیاری از كارخانجات و صنایع و همچنین بسیاری از سازمانهای بزرگ خدماتی ، بازرگانی و حتی فرهنگی به مهندسین محول شده است ، درحالیكه در سایر نقاط دنیا این‌گونه مسولیتها عموما به مدیران حرفه‌ای كه تحصیلات ویژه مدیریت دارند واگذار می‌گردد . در آمریكا و در طی چند دهه اخیر واگذاری مدیریت رده‌بالا به مدیران مالی و حقوقی روندی صعودی داشته است . اما دلایل وجود این نقص در كشور ما چیست ؟ شاید بتوان به طور اجمال در دو بعد ذیل به این دلایل پاسخ داد :

الف - با توجه به وضعیت موجود ایران ، مهندسین بیشترین قابلیت را برای مدیریت كارا و موثر از خود نشان داده‌اند كه خود معلول عواملی می‌باشد از قبیل آنكه دانشجویانی كه رتبه‌های بهتری حاصل نموده‌اند ترجیح می‌دهند تا در رشته‌های مهندسی تحصیل نمایند ؛ لازم به ذكر است كه این پدیده ، خود معلول ساختار نامناسب آموزشی كشورمان می‌باشد كه در نتیجه آن به رشته‌های پراهمیتی چون مدیریت ، اقبال كمتری می‌شود .

ب- در اكثر موارد ، تكنولوژی از خارج كشور خریداری می‌شود و این موجب می‌گردد تا نقش واقعی مهندسین كمی تحت‌تاثیر قرار گیرد . به دلیل محدودیت امكانات ، نیروی مهندسین عمدتا در جهت توسعه و طراحی تكنولوژی مصرف نگردیده است و این موضوع نیز عاملی بوده تا خلاقیت آنان درجهت حل مشكلات و تصمیم‌گیریهای استراتژیك و عملیاتی و سیاست‌گذاریهای مدیریتی به كار گرفته شود . اگرچه مهندسین جوان این نوع مسائل را پیش‌پاافتاده تلقی می‌نمایند و انتظار دارند تا از تخصص خود در جهت حل مسائل پیچیده زمینه كاری خود استفاده نمایند اما پس از مدتی اهمیت و همچنین پیچیدگی اینگونه تصمیم‌گیریها را درك می‌نمایند و با توجه به زمینه‌های فكری و تجربیات كافی كه در زمینه تحلیل مسائل ریاضی دارند ، راه‌حلهای مناسبی نیز برای این امور پیدا می‌كنند ، اگر چه روشهای تصمیم‌گیری و برخورد با این مسائل را نیاموخته‌اند .

در این رابطه جایگاه مهندسی صنایع با دیگران متفاوت است . در حل مسائل و تصمیم‌گیریهای یك كارخانه ، مهندسین صنایع نه‌تنها آموزشهای مناسب دیده‌اند ، بلكه با مفاهیم برنامه‌ریزی و بهینه‌سازی سیستمها نیز آشنایی كامل دارند لذا روشهای برخورد با آنها را تا حد زیادی می‌دانند ، درحالیكه سایر مهندسین تنها از اطلاعات عمومی و روشهای كلی تجزیه‌و‌تحلیل استفاده می‌نمایند .

از سوی دیگر ، با تغییر حركت اقتصادی كشور در جهت اقتصاد غیرمتمركز آزاد ، نقش مهندسین صنایع بسیار حساستر گردید . پیش از آن ، با توجه به قیمت ارز و یارانه سنگینی كه دولت در اختیار كارخانجات می‌نهاد و همچنین كمبود كالا و عدم وجود رقابت ، مساله كارایی و كیفیت نمی‌توانست مطرح باشد و لذا مهمترین عامل موفقیت یك كارخانه بستگی به سهمیه ارزی داشت كه از دولت دریافت می‌نمود . با تغییر شرایط اقتصادی و حذف یا كاهش یارانه ، مشكلات جدید صنایع جلوه‌گر شدند . بسیاری از صنایع قادر نیستند محصولات خود را به فروش برسانند و برخی حتی از ادامه حیات خود اطمینان ندارند . تقریبا تمامی صنایع راه نجات خود را در بازسازی ماشین‌آلات و تجهیزات می‌دانند و این درحالیست كه امكان چنین سرمایه‌گذاری سنگینی در همه موارد وجود ندارد و از سوی دیگر نیز ضریب بهره دستگاههای موجود پایین است . اگرچه خرید برخی ماشین‌آلات برای واحدها ضروریست اما هدف مسلم صنایع ما بایستی افزایش كارایی و بالابردن بهره‌وری امكانات موجود باشد و بی‌شك محور چنین سیاستی مهندسین صنایع خواهند بود . بدین‌منظور لازم است ابتدا با طراحی و ایجاد سیستمهای اطلاعاتی مشكلات را شناسایی نمود و سپس به برنامه‌ریزی در جهت افزایش كارایی و ارتقای كیفیت پرداخت . ورود تكنولوژی خارجی نقطه ضعف نیست به شرط آنكه پس از خرید درمورد روشهای تولید و كارایی آنها در داخل كشور فعال بود و این از وظایف خطیر مهندسی صنایع در ایران می‌باشد .

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
ممنون از شما بابت این تاپیک .

کسی می دونه تو بیمارستان حیطه های صنایع چی هست ؟

hamid051

کاربر فعال تالار مهندسی صنایع
کاربر ممتاز

کلا مهندسی صنایع کاربرد داره چه توی صنعت و چه خدمات
فکر کنم جایابی و لی اوت شاخص ترین این کارها باشه

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
کلا مهندسی صنایع کاربرد داره چه توی صنعت و چه خدمات
فکر کنم جایابی و لی اوت شاخص ترین این کارها باشه
حمید ؟؟ یعنی من نمی دونم کاربرد داره تو صنعت و خدمات ؟ منظورم اینه دقیقا چی ؟ MIS که فکر می کنم کاربرد داره . جایابی و لی اوت رو بزار در کوزه آبشو بخور چون تئوری هست فعلا .

hamid051

کاربر ممتاز
حمید ؟؟ یعنی من نمی دونم کاربرد داره تو صنعت و خدمات ؟ منظورم اینه دقیقا چی ؟ MIS که فکر می کنم کاربرد داره . جایابی و لی اوت رو بزار در کوزه آبشو بخور چون تئوری هست فعلا .

اهان داری درباره حال حاضر صحبت میکنی خوب من همیشه به اینده نگاه میکنم:biggrin: ولی اینو میدونم که بخش تدارکات بیمارستان میشه دست گرفت و همچنین مدیریت انبار رو البته گرایش ما میتونه

vatanparast

عضو جدید

ببین ما ها میتونیم تو هر حیطه ای کار کنیم از کشاورزی صنعت خدمات خلاصه همه چی ولی در هر زمینه ای که وارد بشیم ارتباط صددرصدی با رشته خودمون پیدا نمیکنی در حال حاضر کار تو حیطه صنعت رو به هیچ وجه پیشنهاد نمیدم علی رغم اینکه بالای 90% مرتبط هست ولی به استرس و وضعیت خرابی که الان داریم نمیرزه ولی نکته ای که همیشه مد نظرت باشه در هر حیطه ای که کار کنی باید از آموخته هات استفاده کنی مهندس کامپیوتری میشناسم که چند تا آجیل فروشی داره ولی همه رو تحت شبکه کنترل میکنه فروشنده گذاشته ولی بقیه کاراش از خرید و موارد مالی خلاصه هرچی که امکانش هس همرو تحت شبکه انجام میده ما هم اگه هر کاری که بخوایم انجام بدیم باید با دید یک مهندس صنایع انجام بدیم

mohsen_522

عضو جدید
جایابی تئوریه؟؟ پس این همه کارخونه که احداث میشه همینجوری میچینن دستگاه ها رو؟:surprised:

ببین ما ها میتونیم تو هر حیطه ای کار کنیم از کشاورزی صنعت خدمات خلاصه همه چی ولی در هر زمینه ای که وارد بشیم ارتباط صددرصدی با رشته خودمون پیدا نمیکنی در حال حاضر کار تو حیطه صنعت رو به هیچ وجه پیشنهاد نمیدم علی رغم اینکه بالای 90% مرتبط هست ولی به استرس و وضعیت خرابی که الان داریم نمیرزه ولی نکته ای که همیشه مد نظرت باشه در هر حیطه ای که کار کنی باید از آموخته هات استفاده کنی مهندس کامپیوتری میشناسم که چند تا آجیل فروشی داره ولی همه رو تحت شبکه کنترل میکنه فروشنده گذاشته ولی بقیه کاراش از خرید و موارد مالی خلاصه هرچی که امکانش هس همرو تحت شبکه انجام میده ما هم اگه هر کاری که بخوایم انجام بدیم باید با دید یک مهندس صنایع انجام بدیم
آؤه قبول دارم که الان استرس صنعت زیاده ولیب بحث که هست اینه که الان مهندسی صنایع تو خود صنعت هم خیلی مهجوره چه برسه به بخض های دیگه کشور.شما تو خیلی از کارخونه ها مهندسی صنایع رو خیلی کمرنگ میبینید و البته من اعتقاد دارم خود مهندسین صنایع هم در این وضع دخیلند!خیلی ها مثلا تو کنترل پروژه ادعا میکنن همه تخصص مهندسی صنایع تو پروژه رو تو 10 روز میتونن یاد بگیرن!بیراه هم نمیگن تا وقتی سواد مهندس ها وفارغ التحصیل های ما بشه فقط کتاب و جزوه(اونم نهد کتاب به روز و خوب) وضعیت همینه....

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
جایابی تئوریه؟؟ پس این همه کارخونه که احداث میشه همینجوری میچینن دستگاه ها رو؟:surprised:

کارخونه وقتی احداث می شه براش لی اوت رو می کشن نه جایابی . جایابی هم کسی بها نمی ده بهش وقتی می خوان یه دستگاه جدید بزارن . هر جا به نظرشون بهتره می ذارن کسی نمیاد بشینه حساب کتاب کنه که .

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

کارخونه وقتی احداث می شه براش لی اوت رو می کشن نه جایابی . جایابی هم کسی بها نمی ده بهش وقتی می خوان یه دستگاه جدید بزارن . هر جا به نظرشون بهتره می ذارن کسی نمیاد بشینه حساب کتاب کنه که .

sed ali

کاربر ممتاز

به نظر من هم تو بحث صف وهم نت (نگهداری و تعمیرات ) هم میتونه فعال باشه !!

چی کارخونه ها از لی اوت استفاده نمیکنن !!
من کارخونه هایی میشناسم که یک مهندس صنایع توش نرفته ولی بازم از لی اوت عالی استفاده کردن !!
در کل ما عادت داریم هر چیزی رو توجای خودش به کار نبریم !!

وزیر خارجه باید دکترای هسته ای بشه !!
راننده تاکسی لیسانس داره مهندسی کامپیوتر داره ! و خدمات کامپیوتری رو مهندس یه دیپلمه میچرخونه ! لوازم صوتی تصویر رو یه مهندس عمران !!
همه اینها نمونه نشو دیدم مو میگم !!
کلا مردم ما اینطوری هستن !

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
به نظر من هم تو بحث صف وهم نت (نگهداری و تعمیرات ) هم میتونه فعال باشه !!

چی کارخونه ها از لی اوت استفاده نمیکنن !!
من کارخونه هایی میشناسم که یک مهندس صنایع توش نرفته ولی بازم از لی اوت عالی استفاده کردن !!
در کل ما عادت داریم هر چیزی رو توجای خودش به کار نبریم !!

وزیر خارجه باید دکترای هسته ای بشه !!
راننده تاکسی لیسانس داره مهندسی کامپیوتر داره ! و خدمات کامپیوتری رو مهندس یه دیپلمه میچرخونه ! لوازم صوتی تصویر رو یه مهندس عمران !!
همه اینها نمونه نشو دیدم مو میگم !!
کلا مردم ما اینطوری هستن !

من کی گفتم لی اوت نداره ؟ ببخشید فرق جایابی و لی اوت رو که می دونی ؟

sed ali

کاربر ممتاز
من کی گفتم لی اوت نداره ؟ ببخشید فرق جایابی و لی اوت رو که می دونی ؟

منظورت اینکه تو جایابی ما دنبال پیدا کردن موفعیت های دستگاه ها تو خط تولید هستیم ! که بهترین جا بزاریم !
در لی اوت یک دید کلی تر بهش نگاه میکنیم !!

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
منظورت اینکه تو جایابی ما دنبال پیدا کردن موفعیت های دستگاه ها تو خط تولید هستیم ! که بهترین جا بزاریم !
در لی اوت یک دید کلی تر بهش نگاه میکنیم !!

نه . لی اوت که نباشه که نمیشه رو هوا دستگاه گذاشت . لی اوت تو مرحله طراحی اولیه هست که بایدم باشه و همه جا دارن . جایابی یعنی فرض کن یه سال گذشته می خوان یه دستگاه جدید اضافه کنن و باید ببینن کجا اضافه کنن که خب تکنیک های خودشو داره . حالا جایی رو میشناسی وقتی می خواد یه دستگاه جدید اضافه کنید بیاد با جایابی مسئله رو حل کنه یا سلیقه ای و با یه دید تخمینی یه جا میذارنش ؟ جواب قسمت دوم هست . با یه دید تخمینی میذارن و کسی جایابی نمی کنه !

sed ali

کاربر ممتاز
نه . لی اوت که نباشه که نمیشه رو هوا دستگاه گذاشت . لی اوت تو مرحله طراحی اولیه هست که بایدم باشه و همه جا دارن . جایابی یعنی فرض کن یه سال گذشته می خوان یه دستگاه جدید اضافه کنن و باید ببینن کجا اضافه کنن که خب تکنیک های خودشو داره . حالا جایی رو میشناسی وقتی می خواد یه دستگاه جدید اضافه کنید بیاد با جایابی مسئله رو حل کنه یا سلیقه ای و با یه دید تخمینی یه جا میذارنش ؟ جواب قسمت دوم هست . با یه دید تخمینی میذارن و کسی جایابی نمی کنه !

خوب فکر کن شما مسئولش باشی !! حالا جایابی می کنی ؟؟
من که میسنجم با توجه به محدودیت ها آیا میشه جایابی کرد یا نه !!
به نظر من خیلی از تیکنیک ها در عمل کاربرد نداره !
فکر کن جای دستگاه میخوره وسط سوله ! که برای رفته آمد لیفتراک ها نیاز هست و .... خوب اون وقت چی ؟
در مواردی باید استفاده کرده که از نظر هزینه بصرفه !!

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
خوب فکر کن شما مسئولش باشی !! حالا جایابی می کنی ؟؟
من که میسنجم با توجه به محدودیت ها آیا میشه جایابی کرد یا نه !!
به نظر من خیلی از تیکنیک ها در عمل کاربرد نداره !
فکر کن جای دستگاه میخوره وسط سوله ! که برای رفته آمد لیفتراک ها نیاز هست و .... خوب اون وقت چی ؟
در مواردی باید استفاده کرده که از نظر هزینه بصرفه !!
والا مام داریم همینو میگیم دیگه !

hamid051

کاربر ممتاز
یکسری فرمول داشت برای جایابی ولی الان یادم نیست برای جایابی فقط رفت و امد دستگاههای حمل و نقل نیستش که کلا باید از هر نظر بهترین مورد انتخاب بشه مثلا رفت و امد برای اپراتور ها یا پالتهای تجهیزات برای استفاده اپراتور یا مثلا رعایت قالب کاری و خیلی چیز های دیگه کلا موقعی که همه عوامل مشخص شد و همه سنجیده شد بعد با استفاده از یک نمودار میشه بهترین نقطه برای استقرار اون دستگاه رو انتخاب کرد

hamid051

کاربر ممتاز
امروز توی اخبار گفتند که 2 تا سوله از انبارهای کارخانه نخ مشهد اتیش گرفته کلا اتیش گرفتن انبار و سوله در مشهد یک امر طبیعی است واگر رخ نده باعث تعجبه من خودم شخصا در چند نمایشگاهی که رفتم اشاره به این موضوع کردم که اقاجون چرا انبار ها رو از روی اصول مدیریت نمی کنید تا به حال بیشتر از 20 بار با من تماس گرفتن که بیا شما توی انبار واستا منم گفتم من مدیریت انبار رو خوندم و نمیتونم بعضی از کارهای انبارداری رو انجام بدم اما حتی یک نفر هم تمایل به مشاوره گرفتن حتی مجانی در این رابطه نداره نمیدنم چرا
من حاظرم با یکیسری از مهندسین حتی مشاوره مجانی به انبار های مشهد بدم تا با رعایت یکسری از اصول اولیه جلوگیری کنند از یک فاجعه و ملییارد ها تومان خسارت ولی کو گوش شنوا واقع دارم رنج میبرم از این همه کم کاری متاسفم

بالا