از سود بانکی استفاده می کنید؟

me.fatima

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به دوستان گرامی
بحث در مورد سود بانکی که حلال است یا ربا خیلی مفصله.

من خودم قبلا از سود بانکی استفاده می کردم ولی بعد یه مدتی دچار شک شدم. تو اینترنت در موردش جستجو کردم ولی احساس کردم بعضی دلایل به کلاه شرعی شبیه. الان هم مدتیه که تصمیم گرفتم استفاده نکنم تا این که به نتیجه ای برسم.
سوالی که من دارم اینکه شما خودتون از سود بانکی استفاده می کنید یا خیر؟

(در ابتدا قصد داشتم این تاپیک رو در تالار گفتگوی آزاد ایجاد کنم ولی بعد فکر کردم تالار اسلام و قرآن بهتره و تاپیک رو اینجا ایجاد کردم.)

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به دوستان گرامی
بحث در مورد سود بانکی که حلال است یا ربا خیلی مفصله.

من خودم قبلا از سود بانکی استفاده می کردم ولی بعد یه مدتی دچار شک شدم. تو اینترنت در موردش جستجو کردم ولی احساس کردم بعضی دلایل به کلاه شرعی شبیه. الان هم مدتیه که تصمیم گرفتم استفاده نکنم تا این که به نتیجه ای برسم.
سوالی که من دارم اینکه شما خودتون از سود بانکی استفاده می کنید یا خیر؟

(در ابتدا قصد داشتم این تاپیک رو در تالار گفتگوی آزاد ایجاد کنم ولی بعد فکر کردم تالار اسلام و قرآن بهتره و تاپیک رو اینجا ایجاد کردم.)

سلام علیکم .........احوال شما؟........ان شاالله که خوب و سلامت باشید
واقعیت این است که مطلب شما خیلی کلی است ......منظور شما از سود بانکی چیست و آیا منظورتان این سود به هر مقدار است؟......از نظر مراجع ما متاسفانه بانک های کشورمان ربوی هستند .........به عنوان نمونه آیت الله العظمی مکارم فرمودند سود بانکی شرعا و عرفا جایز نیست........آیت الله العظمی سبحانی می فرمایند سود بانکی مصداق ربا است.........آیت الله العظمی نوری همدانی می فرمایند دریافت سود برای تاخیر در وام های بانکی و ادای دین، ربا و حرام است.......
مرحوم آیت الله العظمی بهجت هم فرمودند ....... سود گرفتن يا سود دادن به بانک در قالب سپرده گذاري اشکال دارد........... آيت الله بهجت،توضيح المسائل،م2290.
[h=3]نظر آیت الله مکارم شیرازی(حفظه الله) در باره ربوی بودن بانک! - آپارات[/h].
[h=2]بغض آیت الله جوادی آملی از سیستم ربوی بانک ها[/h]

نظر مقام معظّم رهبری درباره سود بانکی طبق استفتایی که شده این است: اگر کسی پولی را که در بانک به عنوان سپرده بلند مدت یا کوتاه مدت میگذارد به عنوان قرض باشد و هدفش گرفتن سود و زیاده باشد ربا و حرام است ولی اگر پول را به عنوان ودیعه به بانک می سپارد و بانک را وکیل میکند به وسیله ی یکی از عقود اسلامی با آن کار کند مثل مضاربه یاشرکت و سهمی از سودش را به صاحب پول بدهد اشکالی ندارد.

پ.ن:از نظر بنده کار خوبی کردید که این تاپیک را در تالار اسلام گذاشتید

آخرین ویرایش:

me.fatima

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام علیکم .........احوال شما؟........ان شاالله که خوب و سلامت باشید
واقعیت این است که مطلب شما خیلی کلی است ......منظور شما از سود بانکی چیست و آیا منظورتان این سود به هر مقدار است؟......از نظر مراجع ما متاسفانه بانک های کشورمان ربوی هستند .........به عنوان نمونه آیت الله العظمی مکارم فرمودند سود بانکی شرعا و عرفا جایز نیست........آیت الله العظمی سبحانی می فرمایند سود بانکی مصداق ربا است.........آیت الله العظمی نوری همدانی می فرمایند دریافت سود برای تاخیر در وام های بانکی و ادای دین، ربا و حرام است.......
مرحوم آیت الله العظمی بهجت هم فرمودند ....... سود گرفتن يا سود دادن به بانک در قالب سپرده گذاري اشکال دارد........... آيت الله بهجت،توضيح المسائل،م2290.
نظر آیت الله مکارم شیرازی(حفظه الله) در باره ربوی بودن بانک! - آپارات

.
بغض آیت الله جوادی آملی از سیستم ربوی بانک ها

نظر مقام معظّم رهبری درباره سود بانکی طبق استفتایی که شده این است: اگر کسی پولی را که در بانک به عنوان سپرده بلند مدت یا کوتاه مدت میگذارد به عنوان قرض باشد و هدفش گرفتن سود و زیاده باشد ربا و حرام است ولی اگر پول را به عنوان ودیعه به بانک می سپارد و بانک را وکیل میکند به وسیله ی یکی از عقود اسلامی با آن کار کند مثل مضاربه یاشرکت و سهمی از سودش را به صاحب پول بدهد اشکالی ندارد.

پ.ن:از نظر بنده کار خوبی کردید که این تاپیک را در تالار اسلام گذاشتید

سلام.ممنونم از شما
بله حق با شماست. موضوع خیلی کلی هست.
ولی به طور مثال سپرده سرمایه گذاری.

من فکر میکنم اکثر افراد به نیت سود پولشونو به بانک میسپارند !

بابت ویدئویی که گذاشتید ممنون.

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.ممنونم از شما
بله حق با شماست. موضوع خیلی کلی هست.
ولی به طور مثال سپرده سرمایه گذاری.

من فکر میکنم اکثر افراد به نیت سود پولشونو به بانک میسپارند !

بابت ویدئویی که گذاشتید ممنون.
خب من هم با شما موافقم ......البته نمی تونم نیت خونی کنم ولی این رو می دونم که شاید خیلی چاره ای ندارند ....شما در نظر بگیرید خانواده هایی که سرپرست ندارند ......بازنشسته ها و خیلی موارد دیگر .....این رو نمیشه به مردم خرده گرفتا.....به هر حال یه جاده ای است که مردم تو اون میتونن برانند و اینکه این راه میتونه باعث خیر بشه یا شر هم گفته شده ......خب یکی از دلایلی که مراجع محترم خیلی واضح تر از گذشته دارند واکنش نشون میدن به سیستم بانکی ما شاید یک بحثش همین نگاه باشه ....ولی میگم وقتی اقتصاد این چنینه .......نمیشه در بورس سرمایه گذاری کرد .......نمیشه در بازار مسکن سرمایه گذاری کرد و خیلی موارد دیگه ......بهتر از این نمیشه انتظار داشت .......حداقل طرف خیالش راحته که اصل پولش میمونه ......اینکه چرا مردم دارن بیشتر از گذشته میرن به سمت بانکها بایستی به مسئولینی خرده گرفت که چندین سال است از زمان امام رحمته الله حرف از اصلاح نظام بانکی میزنند ولی متاسفانه عملی صورت نمی گیرد ...جالبه اخیرا هم در طرح برنامه توسعه ششم صحبت هایی در این باره شده .........طرحی که اولین بار به دلیل تعلل دولت، مجلس خود طرح داده !!!!!!!..........امیدواریم این بار در این زمینه یک کار بکنند ......چرا که تا نظام بانکی درست نشه ......از نظر بنده تمامی مشکلات کشور پابرجا می ماند...

سؤال143- سودی که بانک ها به پس انداز ها می دهند حلال است یا حرام؟ و اگر حرام است چرا دولت مردم را به گذاشتن پول در بانک ها تشویق می کند؟
امام خمینی : سپردن پول به بانک اشکال ندارد ولی بهره پول ربا و حرام است گرفتن آن جایز نیست و اگر گرفته و از برگرداندن به صاحب واقعی مایوس است از طرف او به فقرا صدقه بدهد.

آخرین ویرایش:

*محیا*

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
سلام
من هم خیلی مشتاقم بدونم سودی که ما بابت وام میدیم حکمش چیه ؟
یا اگه پولمون رو بزاریم توی بانک بهر ه اش رو بدیم به نیازمندان اشکالی داره ؟؟؟

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
من هم خیلی مشتاقم بدونم سودی که ما بابت وام میدیم حکمش چیه ؟
یا اگه پولمون رو بزاریم توی بانک بهر ه اش رو بدیم به نیازمندان اشکالی داره ؟؟؟
بله اشکال داره. سیستم بانکی یه سیستم ربا دهنده است و کار با این سیستم ها با هر نیتی حرام است. اینو عقلم بهم میگه.

ALIREZA.F.1988

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بله اشکال داره. سیستم بانکی یه سیستم ربا دهنده است و کار با این سیستم ها با هر نیتی حرام است. اینو عقلم بهم میگه.

اینطور به یقین نگو
در مورد سیتم بانکی ، سود و بهره پول نشست های زیادی انجام شده و مشکل ربا بودنش حل شده و توسط مراجع اجازه این کار گرفته شده وگرنه چنین کاری انجام نمیشد
جهت اطلاع دقیق تر به مدیریت بانکها مراجعه و در این زمینه اطلاعات بگیرین

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اینطور به یقین نگو
در مورد سیتم بانکی ، سود و بهره پول نشست های زیادی انجام شده و مشکل ربا بودنش حل شده و توسط مراجع اجازه این کار گرفته شده وگرنه چنین کاری انجام نمیشد
جهت اطلاع دقیق تر به مدیریت بانکها مراجعه و در این زمینه اطلاعات بگیرین
من از فرمایشات آیت الله جوادی عاملی که مورد اقتدای من هستند. پیروی میکنم. ایشان از وجود ربا همیشه گلایه میکنند.

ALIREZA.F.1988

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من از فرمایشات آیت الله جوادی عاملی که مورد اقتدای من هستند. پیروی میکنم. ایشان از وجود ربا همیشه گلایه میکنند.

درسته ربا حرامه اما آیا آیت الله جوادی عاملی مستقیما در مورد سود بانکی فرمودن که حرامه؟؟؟
اگر سود بانکی حرام بود مطمئنا مراجع تقلید نسبت به این موضوع جبهه میگرفتند و اجازه این کار را نمیدادند

بالا