از حشرات سازنده ی نوش و زننده ی نیش بپرسید

cairo

عضو جدید
اقا سلام دستت درد نکنه ;):smile:
خمیر درست کردم توپ:heart:
دادم به کارگرمون براشون بذاره ولی نیش خورد 20 تایی کباب شد:redface:
مثل وحشیا حمله میکردن بهش بنده خدا :D
یه مقدارش هم زیاد اومده خراب که نمیشه نگه دارم نه؟

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز
اقا سلام دستت درد نکنه ;):smile:
خمیر درست کردم توپ:heart:
دادم به کارگرمون براشون بذاره ولی نیش خورد 20 تایی کباب شد:redface:
مثل وحشیا حمله میکردن بهش بنده خدا :D
یه مقدارش هم زیاد اومده خراب که نمیشه نگه دارم نه؟
سلام خوبی؟خودت چرا نمیری 4 تا نیش بخوری مار که نیست زنبوره نیشش نیم سانته.
نه خراب نمیشه اضافیشو نگه دار جای خنک .هر وقت تموم شد دوباره براشون بذار;)

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز

دوستان گلم همانطور که در صفحات قبل توضیح دادم .یکی از اختلالاتی که دامنگیر صنعت زنبور داری شده مشکل گم شدن ناگهانی و بی دلیل زنبور های عسل هست که با نام colony collapse disorder میشناسیمش
در نمودار بالا مشخص شده که از سال 1986 تا سال 2008 جمعیت زنبور های عسل از 4 میلیون کلنی به 2 میلیون کاهش پیدا کرده .
هنوز دلیل مشخصی برای این اختلال ذکر نشده و گروه های تحقیقاتی در کل دنیا مشغول پیگیری دلیل این مشکل هستند.

cairo

عضو جدید

دوستان گلم همانطور که در صفحات قبل توضیح دادم .یکی از اختلالاتی که دامنگیر صنعت زنبور داری شده مشکل گم شدن ناگهانی و بی دلیل زنبور های عسل هست که با نام colony collapse disorder میشناسیمش
در نمودار بالا مشخص شده که از سال 1986 تا سال 2008 جمعیت زنبور های عسل از 4 میلیون کلنی به 2 میلیون کاهش پیدا کرده .
هنوز دلیل مشخصی برای این اختلال ذکر نشده و گروه های تحقیقاتی در کل دنیا مشغول پیگیری دلیل این مشکل هستند.

در انگلستان هم همین اتفاق افتاده ولی اونجا گفتن به دلیل امواج موبایل این اتفاق افتاده.یعنی هیچ دلیل خاصی نداره؟

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز
در انگلستان هم همین اتفاق افتاده ولی اونجا گفتن به دلیل امواج موبایل این اتفاق افتاده.یعنی هیچ دلیل خاصی نداره؟
امواج موبایل به عنوان فرضیه مطرح شده ولی هنوز اثبات نشده.
دوستان این نموداری که در بالا دیده میشه مربوط به امریکاست .چون دربالاتوضیح نداده بودم.

cairo

عضو جدید
حمید جان سلام با زحمتای ما؟ یه سوال دیگه دارم :redface:
ازین زنبور خرمایی ها اطراف جای زنبورا زیاد شده اونروز رفتم دیدم حسابی افتادن به جوا زنبورا.چکار باید کرد که برن؟ایا راهی داره؟
میگیرن زنبورای عسلو کجا میبرن؟:(:razz:

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز
حمید جان سلام با زحمتای ما؟ یه سوال دیگه دارم :redface:
ازین زنبور خرمایی ها اطراف جای زنبورا زیاد شده اونروز رفتم دیدم حسابی افتادن به جوا زنبورا.چکار باید کرد که برن؟ایا راهی داره؟
میگیرن زنبورای عسلو کجا میبرن؟:(:razz:

خواهش میکنم رفیق. چه زحمتی؟.
اوه اوه بدو برو سراغشون که دیر بجنبی چیزی برات باقی نمیذارن.باید لونشونو پیدا کنی اتیش بزنی.
یه کار دیگه هم بکن.یه قیف فلزی رو سرته بذار توشم یه تیکه گوشت بذار بعدش اویزونش کن از یه بلندی میان زنبور خرماییها زیرش جمع میشن.وقتی زیاد شدن اتیش بزن

cairo

عضو جدید
خواهش میکنم رفیق. چه زحمتی؟.
اوه اوه بدو برو سراغشون که دیر بجنبی چیزی برات باقی نمیذارن.باید لونشونو پیدا کنی اتیش بزنی.
یه کار دیگه هم بکن.یه قیف فلزی رو سرته بذار توشم یه تیکه گوشت بذار بعدش اویزونش کن از یه بلندی میان زنبور خرماییها زیرش جمع میشن.وقتی زیاد شدن اتیش بزن
وای وای الان 3 روز گذشته نرسیدم ببینم جواب گذاشتی برام .پس برم ترتیبشو بدم.اینا میخورن زنبور عسلو؟:(

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز
وای وای الان 3 روز گذشته نرسیدم ببینم جواب گذاشتی برام .پس برم ترتیبشو بدم.اینا میخورن زنبور عسلو؟:(

اینا زنبور گوشت خوار هستن.سر و تن زنبور عسلو جدا میکنن.دو تا ماهیچه ی پروازی کوچیک داره زنبور اونا رو مصرف میکنن یا به مصرف نوزادشون میرسونن.یک افت خیلی جدیه برای زنبور عسل.

cairo

عضو جدید
اینا زنبور گوشت خوار هستن.سر و تن زنبور عسلو جدا میکنن.دو تا ماهیچه ی پروازی کوچیک داره زنبور اونا رو مصرف میکنن یا به مصرف نوزادشون میرسونن.یک افت خیلی جدیه برای زنبور عسل.
حمید جان تا شعاع 5 کیلومتر یپاکسازی کردم دیگه اصلا ورامین زنبور خرمایی نمیبینی ولی عجب جونور زشتین.2 تا نیش من خوردم 5 تا هم کارگرمون خورد.وای وای صد رحمت به نیش زنبور عسل.چند روز بادش نمیخوابید اصلا:(

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز
حمید جان تا شعاع 5 کیلومتر یپاکسازی کردم دیگه اصلا ورامین زنبور خرمایی نمیبینی ولی عجب جونور زشتین.2 تا نیش من خوردم 5 تا هم کارگرمون خورد.وای وای صد رحمت به نیش زنبور عسل.چند روز بادش نمیخوابید اصلا:(

اااااااااااااا
بلاخره نیش خوردی
من مونده بودم تو تا کی میخای نیش نخوری

زودتر میرفتی نیش زنبور عسل میخوردی بهتر نبود؟؟؟؟حالا نیش زنبور حرمایی چطور بود؟
برام توصیف نمیکنی؟

اوه اوه منم نیش زنبور خرمای چند بار خوردم میدونی چرا بادش نمیخوابه؟
به خاطر اینه که اون زنبورا لاشخور هستن روی مردار و فضولات دام و انسان و خلاصه روی زباله و ... میشینن و تغذیه میکنن. به همین خاطر هم سمی و کثیف هستن. نیششون هم درد زیاد داره و اثرات ثانویه بدی روی بدن نداره .
در هر صورت نیش اون زنبورا رو که کسی بخوره قدر نیش زنبور عسلو میدونه:D

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز
حمیدرضاااااااااا
جریان خواب زنبور و قوطی و اینا برام قشنگ میگی؟
ممنون
والا زهرا جان قوطی که رضا میگه من نمیدونم تو زنبور عسل همچی چیزی نداریم ولی خواب یه اصطلاحه یعنی فعالیت زنبور تو فصل سرد خیلی کم میشه و تولید مثل نمیکنه به این میگن خواب.البته الان تو طرفای شما خوبه زنبور حسابی فعاله;)

ormuzd

عضو جدید
*ساکارز.....................1.31%

*مهم ترین راه تشخیص عسل طبیعی میزان ساکارز است که باید زیر 2% باشد

حمید رضای عزیز تجربیات و اطلاعات جالب شما در مبحث زنبورداری تو این تاپیک باعث شد که از سر تا ته اونو تا پاسی از شب دنبال کنم. ببخشید که به علت گم شدن دکمهء تشکر اکثراً نمی شه تشکر کرد.
یه سوال: آیا کیتی برای تشخیص عسل طبیعی و تقلبی وجود داره و یا یه روش آزمایشگاهی کم خرج؟ :warn:

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز
حمیدرضا لابد یه چیزی هست
خوب از رضا بپرس
من جام نمیگره حتما یه چیزی هست
تو بپرسی بهتره
ممکن یه چیز تخصصی بگه من متوجه نشم
مرسی

من 2 روزی نبودم بچه ها ببخشید.نتونستم سریع جوابتونو بدم.زنبور تریکوگراما که توی قوطی نگه داری میشه من به ذهنم میرسه که سازمان زندگیش مثل زنبور عسل نیست چون ملکه وجود نداره بنابراین میشه به این روش تکثیر بشه.حالا رضا اگه یه تاپیک بزنه تریکو گراما رو باز کنه برامون جالب میشه;)

حمید رضای عزیز تجربیات و اطلاعات جالب شما در مبحث زنبورداری تو این تاپیک باعث شد که از سر تا ته اونو تا پاسی از شب دنبال کنم. ببخشید که به علت گم شدن دکمهء تشکر اکثراً نمی شه تشکر کرد.
یه سوال: آیا کیتی برای تشخیص عسل طبیعی و تقلبی وجود داره و یا یه روش آزمایشگاهی کم خرج؟ :warn:
خواهش میکنم دوست عزیز همینکه مورد توجه واقع شده این اطلاعات برای من حکم تشکر داره.کیت برای ساکارز باید تو بازار باشه من تا به حال استفاده نکردم .عسل خودمون رو به ازمایشگاه دادم انالیز کرد.اتفاقا خودم هم در فکرش بودم که از کیت استفاده کنم

آخرین ویرایش:

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز

زنبورداری روی بام منازل در محیط های شهری
در تهران و در شمیرانات نیز بسیاری از مردم روی بام منزل خود کلنی های زنبور عسل نگهداری میکنند.

آخرین ویرایش:

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
کمک ...

کمک ...

بچه ها اگر میخایید در مورد مورفولوژی زنبور اطلاعت کاملی داشته باشد
به اینجا سر بزنید

:gol::gol:

حمیدرضا امروز یکی ازم پرسید گفت به معده دوم زنبور میگن چیندان؟
بعد گفت عسل دقیقا چجوری درست میشه؟
تو معده معدم دوم؟؟
من گفتم میپرسم بهت میگم.....
جالا لطف میکین راهنماییم کنی؟؟؟
مرسی

mr.abooli

عضو جدید
کاربر ممتاز
ساختمان بدن زنبور عسل

نويسنده: سید رسول زهرائی

پروردگارت به زنبور الهام کرد که در کوهها و درختان و در آنچه سقف دارد لانه کن. آنگاه از هر میوه ای بخور و راه هموار پرواردگارت را بپوی و از شکم آنها نوشابه ای به رنگهای مختلف بیرون می آید که باعث درمان مردم است.به راستی که دراین کار نشانه ای برای اندیشمندان است. (سوره ی نحل)
مقدمه:

زنبور عسل یکی از حشرات مفید برای انسان است. این حشره متعلق به رده دو بالان، راسته نازک بالان می باشد. زنبور عسل حدود 150میلیون سال پیش (خیلی پیش از انسان) روی زمین زندگی می کرده است با این تفاوت که فاقد زندگی اجتماعی بوده است.
ساختار بدن زنبور عسل:

بدن زنبور عسل از سه قسمت سر، سینه و شکم تشکیل شده است که ذیلا به بیان نکاتی در مورد هر کدام می پردازیم:
1- سر: در جلوترین قسمت بدن قرار دارد و شامل اعضای زیر است:
1) دو عدد چشم مرکب
2) سه عدد چشم ساده
3) دو عدد آنتن
4) دهان به همراه خرطوم
بزرگی چشم ها ابزار شناخت زنبور نر از کارگر است زیرا چشم های زنبور نر بزرگتر است و از عقب سر به هم می رسد ولی در زنبور کارگر و ملکه به هم نمی رسند.
کار آنتنها لمس کردن و بوییدن است زنبور به کمک خرطوم شهد را از روی گیاه جمع و از راه دهان به کیسه عسل می فرستد.
2- سینه: از سه حلقه کیتینی درستی شده و شامل :
الف- چهار عدد بال که دو عدد جلویی و 2 عدد عقبی هستند.
ب- شش عدد پا که جفت عقبی دارای حفره هایی می باشد و این سبدها در کارگران بزرگتر از نرها است.
3- شکم: در قسمت انتهایی بدن قرار دارد از 6 حلقه کتینی پشتی و 6 قطعه شکمی تشکیل شده است. در انتهای شکم مخرج برای دفع مدفوعات دیده می شود از راه همین مخرج زنبور قادر است خاری که در بدنش است را خارج کرده و نیش بزند. زنبور نر نیش ندارد.
غدد مهم بدن زنبور عسل:

1- در داخل از دو طرف سر زنبورکارگر یک جفت غده شیری وجود دارد که از خود ماده ای به نامه شیر یا ژله شاهانه ترشح می کند و با آن ملکه جوان تغذیه می شود.
2- غدد بزاقی همراه با یک جفت غده سینه ای بوسیله یک کانال مشترک ترشحاتشان را به داخل دهان زنبور می ریزند و ترشحات این غدد در موقع لارو بودن صرف تنیدن به دور خود شده و پس از رشد و تبدیل به زنبور کامل نقش بزاق دهان را در زندگیشان بازی می کند.
3- غدد زیر آرواره ای که در کارگران بسیار کوچک و غیر فعال بوده و در ملکه بسیار بزرگ و فعال است ماده ای که بوسیله این غده ترشح می شود با بوی خاصش باعث تمییز ملکه از سایر زنبورها می شود.
4- در زیر شکم زنبورها 4 جفت غده مومی وجود دارد که در سه جفتش فعال هستند و موم ترشح می کنند کاربرد این ترشحات در ساخت موم و شان است.
5- غدد بویایی: در پشت زنبورها است که کارش تشخیص بو است.
6- غدد مخزنی: سه عدد غده و مخزن است که کارش ضدعفونی مدفوعات است.

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز
حمیدرضا امروز یکی ازم پرسید گفت به معده دوم زنبور میگن چیندان؟
بعد گفت عسل دقیقا چجوری درست میشه؟
تو معده معدم دوم؟؟
من گفتم میپرسم بهت میگم.....
جالا لطف میکین راهنماییم کنی؟؟؟
مرسی
درسته میگن چینه دان یا کیسه عسلی .تو تصویری که خودت گذاشتی هم مشخصه اون قسمتی که نوشته معده عسلی اونجا عسل ساخته میشه.معده بعدی هم که چین چین و شبیه روده در انسان هست.
شهد گلها پس از مکیده شدن توسط زنبور به داخل کیسه عسل منتقل میشه و به کندو میاره و به داخل شانهای خالی تخلیه میکنه.در هنگام شب که زنبور نمیتونه پرواز کنه شهد داخل شانها رو میمکه و دوباره وارد معده میکنه و پس از مخلوط کردن با انزیم های دستگاه گوارش دوباره شهد رو برمیگردونه به داخل شانها.انقدر این کار رو انجام میده تا رطوبت شهد رو از 50 درصد به 15 تا 17 درصد میرسونه.بعد از این مرحله عسل اماده هست و یک لایه ورقه ای موم روی اون میکشه و ذخیره میکنه برای زمستون;)
کلا 2000 عمل مکانیکی روی هر قطره عسل توسط زنبور صورت میگیره

محمودح

عضو جدید
دوست من ملکه به صورت ناگهانی نمیمیره.حتما علتی برای مرگ ملکه وجود داره که میتونه بد یا ضعیف بودن از نظر ترکیب ژن باشه یا پیری .ضعیف شدن جمعیت کارگران و یانقص در جفتگیری یا باروری باشه.
اگر این حالت اتفاق بیفته در اصطلاح میگن کلنی یتیم شده.که در این حالت زنبوران کارگر که در اصل همون مادههای عقیم هستند.دست به کار شده و یکی از تخمهای باقی مانده ی ملکه ی قبلی رو تبدیل به ملکه ی جوان میکنند که 16 روز طول میکشه که دوباره کلنی صاحب ملکه ی جدید بشه
وقتی ملکه ی جدید به دنیا اومد .در یک روز آفتابی و معمولا در فصل بهار پرواز میکنه و در اسمان با تعداد 4 تا 15 نر (معمولا 7 تا 8) نر جفتگیری میکنه و کیسه ی اسپرمش پر میشه.
بعد از اون به کندوی خودش بر میگرده و تا اخر عمرش تخم ریزی میکنه و جفتگیری مجدد انجام نمیده
سلام ملکه مممنه پیر باشه که مرده.نشانه های پیری ملکه یکیش رنگ تیره ی بدن.لبه های بالها پره پره ای . بزرگتر از زنبورای دیگه

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام ملکه مممنه پیر باشه که مرده.نشانه های پیری ملکه یکیش رنگ تیره ی بدن.لبه های بالها پره پره ای . بزرگتر از زنبورای دیگه
دوست عزیز محمد جان . دو تا پستتون یکیش تکراریه اگه زحمتی نیست یکیشو پاک کنی ممنون میشم.
در ضمن رنگ بدن نمیتونه دلیل پیری یا جوانی ملکه باشه .رنگ ملکه در طول مدت عمرش ثابت میمونه ولی رنگ کارگر ها رو اگه بگی درسته.
زنبورای کارگر در اثر کار زیاد پرزهای بدنشون رو در اواخر عمرشون از دست میدن و رنگشون تیره میشه و بالهاشون خراب ولی تا اخرین لحظه عمرشون کار میکنند.;)

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز
درخت گز

درخت گز

یکی از درختان زیبا و مقاوم کویری درخت گز است و عسل بسیار خوبی نیز از گلهای ان به دست می اید که از نظر رده بندی در درجه دوم و پس از عسل اویشن قرار دارد و خواص داروی بالایی نیز دارا میباشد

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز
انواع عسل

انواع عسل

شکوفه سیب

شکوفه هلو

یکی از انواع معروف عسل که به معرفی آن میپردازیم عسل میوه نام دارد و منظور از این اصطلاح تغذیه زنبور از شهد گلهای درختان میوه و تولید عسل میباشد.
معروفترین این درختان در شمال و جنوب کشور شامل انواع مرکبات مانند پرتقال.لیمو. نارنج.نارنگی .بالنگ است. در مناطق سردسیر نیز درختانی مانند ابالو. گیلاس.زردالو.سیب .به و... بهه چشم میخورد و معمولا از اواخر دی ماه در مناطق جنوبی تا اواخر خرداد در مناطق سردسیر گل میدهند و زنبور داران بسته به منطقه فعالیت خود از انها بهره میگیرند

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز
انواع عسل

انواع عسل

شکوفه خرمالو

درخت خرمالو معمولا اخرین درختی است که در مناطق شمالی ایران مانند مازندران و گیلان گل میدهد و خرداد ماه گل دهی این درخت است. این درخت در مناطق جنگلی حاشیه دریای خزر به صورت وحشی وجود دارد .پس از پایان گل خرمالو در مازندران. زنبورداران به مناطق ییلاقی کوچ میکنند.
عسل میوه نسبت به انواع دیگر عسل رنگی روشن دارد .عسل مرکبات شمال نیز به دلیل رطوبت بالای این مناطق رقیق تر از انواع دیگر عسل است.

انواع رنگ عسل در این تصویر نشان داده شده است وازسمت راست به ترتیب عسل میوه .گون.اویشن و یونجه است

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز
انواع عسل

انواع عسل

گلهای زیبای اویشن در مناطق کوهستانی ایران در ارتفاعات 2000 متر به بالا میروید و مرغوب ترین نوع عسل تولیدی در ایران مربوط به این گیاه داروئی میباشد.رنگ این نوع عسل قرمز عقیقی است

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز
انواع عسل

انواع عسل

بوته های گون

بوته گون

از انواع معروف عسل در ایران عسل گون است که از خاصیت داروئی بالایی برخوردار میباشد و به رنگ زرد کهربایی است.
انواع زیادی از گونه های گون در ایران وجود دارد و تنوع رنگ گل در این گیاه را میتوان به رنگ های سفید. صورتی . بنفش . قرمز و زرد دید.این گیاه در اکثر نواحی ایران و در دامنه های زاگرس و البرز و در دشتهای باز نیز به چشم میخورد

آخرین ویرایش:
بالا