از حشرات سازنده ی نوش و زننده ی نیش بپرسید

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان عزیز سلام به همه ی بچه های دانشجو و فارغ التحصیل کشاورزی مخصوصا رشته ی صنعتی و مهم علوم دامی:w21:
من با 5 سال سابقه در زمینه ی تولید.بسته بندی و توزیع عسل خالص بدون شکر.گرده ی گل .بره موم و ژل رویال در خدمتتون هستم تا سوالات در زمینه زنبور عسل.مدیریت و پرورش رو در این تاپیک مطرح کنیم و از تجربیات هم بهره ببریم.:book:
ضمنا اگر دوستانی نیاز به بازدید از کندو در محل باغ یا مزرعه دارند.ما این کار رو انجام میدیم.:neutral:
گستره ی فعالیتمون در استان های تهران.مازندران وسمنان هست.:w14:

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان عزیز

آیا میدونید که ملکه ی زنبور عسل 5 سال زندگی میکنه؟

و آیا میدونید که زنبور کارگر در فصل بهار فقط 40 روز زنده میمونه؟ آیا کسی میدونه چرا؟

و ایا میدونید که زنبور عسل تا شعاع 10 کیلومتری اطرافش پرواز میکنه؟

و آیا میدونید که زنبور عسل شب ها نمیخوابه و برای تولید هر قطره عسل 2000 عمل مکانیکی

انجام میشه؟

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز

جدی؟به زبور نمیاد این همه عمر کنه؟
راستی اگر ملکه یهویی بمیره چی میشه؟

و آیا میدونید که زنبور کارگر در فصل بهار فقط 40 روز زنده میمونه؟ آیا کسی میدونه چرا؟
من که نمیدونستم.حالا چرا بیچاره ها ، یعنی فقط دنیا میان کارگری کنن و بعدش که فصل گل تموم شد بعد از اون همه زحمت میمیرن:cry:

من فکر میکردم بیشتر پرواز کنه .......

و آیا میدونید که زنبور عسل شب ها نمیخوابه و برای تولید هر قطره عسل 2000 عمل مکانیکی انجام میشه؟
باور نکردنی ......... حالا فهمیدم چرا زود میمیرن ......

ممنون به خاطر اطلاعات خوبتون:gol::gol::gol:

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز
جدی؟به زبور نمیاد این همه عمر کنه؟
راستی اگر ملکه یهویی بمیره چی میشه؟

من که نمیدونستم.حالا چرا بیچاره ها ، یعنی فقط دنیا میان کارگری کنن و بعدش که فصل گل تموم شد بعد از اون همه زحمت میمیرن:cry:

من فکر میکردم بیشتر پرواز کنه .......

و آیا میدونید که زنبور عسل شب ها نمیخوابه و برای تولید هر قطره عسل 2000 عمل مکانیکی انجام میشه؟
باور نکردنی ......... حالا فهمیدم چرا زود میمیرن ......

ممنون به خاطر اطلاعات خوبتون:gol::gol::gol:

دوست من ملکه به صورت ناگهانی نمیمیره.حتما علتی برای مرگ ملکه وجود داره که میتونه بد یا ضعیف بودن از نظر ترکیب ژن باشه یا پیری .ضعیف شدن جمعیت کارگران و یانقص در جفتگیری یا باروری باشه.
اگر این حالت اتفاق بیفته در اصطلاح میگن کلنی یتیم شده.که در این حالت زنبوران کارگر که در اصل همون مادههای عقیم هستند.دست به کار شده و یکی از تخمهای باقی مانده ی ملکه ی قبلی رو تبدیل به ملکه ی جوان میکنند که 16 روز طول میکشه که دوباره کلنی صاحب ملکه ی جدید بشه
وقتی ملکه ی جدید به دنیا اومد .در یک روز آفتابی و معمولا در فصل بهار پرواز میکنه و در اسمان با تعداد 4 تا 15 نر (معمولا 7 تا 8) نر جفتگیری میکنه و کیسه ی اسپرمش پر میشه.
بعد از اون به کندوی خودش بر میگرده و تا اخر عمرش تخم ریزی میکنه و جفتگیری مجدد انجام نمیده

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببخشید اینجوری مثل بیسواد همش تعجب میکنم و سوال میپرسم آخه تا حالا اصلا به زنبور توجه نکردم و سیکل زندگیشو نمیدونم :redface:

اما با اجازه بریم سر سوالات :
چقدر جالب یعنی چه فرایندی انجام میدن تا یه تخم رو تبدیل به ملکه کنن؟
پس یه ملکه مرتب جفت گیری نمیکنه یه بار با تعداد مشخصی نر جفت گیری میکنه و بعدش تا آخر عمرش جفت گیری صورت نمگیره؟ حالا این ملکه که 5 سال عمر میکنه این جای تعجبه برام . البته شاید بدن خود زنبور یه سیکلی داره که تنطیم میکنه و به مرور زمان این تخم ها رو به بلوغ میرسونه .........

بازم یه دنیا ممنو به خاط اطلاعات مفیدتون.:gol::gol::gol:

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببخشید اینجوری مثل بیسواد همش تعجب میکنم و سوال میپرسم آخه تا حالا اصلا به زنبور توجه نکردم و سیکل زندگیشو نمیدونم :redface:

اما با اجازه بریم سر سوالات :
چقدر جالب یعنی چه فرایندی انجام میدن تا یه تخم رو تبدیل به ملکه کنن؟
پس یه ملکه مرتب جفت گیری نمیکنه یه بار با تعداد مشخصی نر جفت گیری میکنه و بعدش تا آخر عمرش جفت گیری صورت نمگیره؟ حالا این ملکه که 5 سال عمر میکنه این جای تعجبه برام . البته شاید بدن خود زنبور یه سیکلی داره که تنطیم میکنه و به مرور زمان این تخم ها رو به بلوغ میرسونه .........

بازم یه دنیا ممنو به خاط اطلاعات مفیدتون.:gol::gol::gol:

دوست من شرمنده میکنی .کاری نکردم.
فرایند تبدیل تخم به زنبور با عمل تفریخ تخم شروع میشه.زنبور نر 19 روز زنبور کارگر 21 روز و ملکه طی 16 روز تبدیل به زنبور کامل میشن.
البته طوری نیست که تخمها به مرور زمان تبدیل به ملکه بشن.تا وقتی که ملکه در کندو حضور داره.همه چیز تحت کنترل ایشونه.که این امر به کمک فرومون های ترشح شده از غدد داخلی بدن ملکه کنترل میشه.با حذف ملکه نظم داخلی کلنی به هم میخوره و شرایط جدیدی به وجود میاد که طی اون ملکه جدید شکل میگیره
زنده موندن طولانی مدت ملکه هم به دلیل تفاوت تغذیه ملکه با سایر زنبورهاست.
ملکه از ماده ی فوق العاده قوی به نام royal jelly یا زله ی شاهانه تغذیه میکنه که توسط یک جفت غده در سر زنبوران کارگر جوان و فقط در روزهای ابتدایی عمرشون ترشح میشه.
بنا بر این همیشه باید زنبوران جوان باشن که این ماده تولید بشه که ضامن بقای ملکه هستن.
الان ما این ماده (ژل رویال) رو استخراج میکنیم و هر گرم از اون 20000 ریال به فروش میرسونیم.مادهای غنی از پپتید های زنجیره کوتاه و بلند که 50% از اون رو پروتیین تشکیل میده و مهمتر اینکه تمامی پروتیین هاش توسط انسان قابل هضمه.
همچنین غنی ترین منبع شناخته شده ی ویتامین های طبیعی به شمار میره:w14::D:w21:

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
اندیشه عزیزم ممنون

:w27::w30:

:gol::gol::gol:

تو به همه جا سر ميزني باعث ميشي منم بيا م
اما حالا كه اومدم ميخوام يه سوال از انديشه بپرسم
تو كندو ها يه نوار ميزارن اونم فقط زمستونا كه نميدونم برا چي هست ؟
سوال بعديم هم اينه كه براي بدست اوردن ملكه خوب بايد چيكار كرد ؟
سوال بعديم هم اينه زنبور عشل چند تا نژاد دارن و كدوم از نظر اقتصادي نگهداريشون بهتره ؟
سوال بعديم و اخريم هم اينه چيكار كنيم كه زنبورا موقع سركشي كندو نيش نزنن ؟

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز
تو به همه جا سر ميزني باعث ميشي منم بيا م
اما حالا كه اومدم ميخوام يه سوال از انديشه بپرسم
تو كندو ها يه نوار ميزارن اونم فقط زمستونا كه نميدونم برا چي هست ؟
سوال بعديم هم اينه كه براي بدست اوردن ملكه خوب بايد چيكار كرد ؟
سوال بعديم هم اينه زنبور عشل چند تا نژاد دارن و كدوم از نظر اقتصادي نگهداريشون بهتره ؟
سوال بعديم و اخريم هم اينه چيكار كنيم كه زنبورا موقع سركشي كندو نيش نزنن ؟

دوستان عزیز باعث خوشحالیه که سوال میپرسین
:Dنوار داخل کندو در فصل بهار و پاییز برای کاهش جمعیت کنه ی واروا و مایت ها و قارچ های تنفسی کلنی زنبور عسل استفاده میشه.
:book:ملکه ی خوب رو میتونی از زنبورستان های با بازدهی بالا و یا مراکز پرورش ملکه یا از جهاد کشاورزی استان تهیه کنی
:w21:نزادهای زیادی نداره ولی چند تا از نژادهای خوبش اینها هستن:کارنیولان.نزاد سیاه.ایرانی.زرد استرالیایی.قفقازی
نزاد قفقازی بسیار نزاد خوبیه که تو ایران من هنوز ندیدم.معمولان تو ایران نژاد زرداسترالیایی.کارنیولان و آمریکایی موجوده.ما خودمون از نزاد کارنیولان ایتالیایی استفاده میکنیم.
:w08:دوست عزیز زنبور نیش نزن اصلا نداریم.طبیعت زنبور اینه.در ثانی زنبور دار موفق باید حد اقل روزی 10 تا 20 نیش بخوره اگه نخوره خمار میشه.مثل ادم معتاد.
کلا بعضی نزاد ها کمتر نیش میزنن مثل ایتالیای. نزاد ایرانی هم که قربونش برم کباب میکنه آدمو.فوق العاده وحشیه چون اصلاح نژاد نشده.
اونایی هم که الان اروم هستن و کمتر نیش میزنن در اثر اطلاح نزاد و انتخاب ایجاد شدن:w14:

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوشحالم که این مطالب مورد توجه دوستان قرار گرفته.

به روی چشم تا جایی که وقت وانرژی اجازه بده حتما عزیزم
کتاب زنبوز عسل موریس مترلینگ رو به همه پیشنهاد میکنم.درسته که جنبه ی علمی زیادی نداره ولی از دید یک نوسنده ی عاشق طبیعت به این موجودات منظم و پیچیده نگاه کرده

دل هر ذره را که بشکافی
آفتابیش در میان بینی

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
تشكر از جوابت
راستش امسال فروردين رفتم جهاد اما گفتن ما ملكه نداريم
از كجا ميتونم ملكه خوب تهيه كنم ؟ كمكم كنيد

زهرا جون مرسي از توجهت

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست من.فروردین فقط تو جنوب اگه بتونی ملکه پیدا کنی.وگر نه تو شمال ایران فصل سردیه و هنوز وقت خرید ملکه نیست.
یه راهش اینه که یه کلنی خیلی قوی پیدا کنی توی بهمن ماه.با تغذیه کردن و تقویتش.همونو تکثیر کنی و ملکه ها رو از نسل همون کلنی داشته باشی که حدودا 2 ماهی کار میبره.
راه دیگش اینه که ملکه ی تخمریز آماده بخری و معرفی کنی به کلنی های خودت.اگر خواستی حدودا اردیبهشت ماه من میتونم برات تهیه کنم.
الان چند تا کلنی داری و کجا نگهداری میکنی ؟

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
دوست من.فروردین فقط تو جنوب اگه بتونی ملکه پیدا کنی.وگر نه تو شمال ایران فصل سردیه و هنوز وقت خرید ملکه نیست.
یه راهش اینه که یه کلنی خیلی قوی پیدا کنی توی بهمن ماه.با تغذیه کردن و تقویتش.همونو تکثیر کنی و ملکه ها رو از نسل همون کلنی داشته باشی که حدودا 2 ماهی کار میبره.
راه دیگش اینه که ملکه ی تخمریز آماده بخری و معرفی کنی به کلنی های خودت.اگر خواستی حدودا اردیبهشت ماه من میتونم برات تهیه کنم.
الان چند تا کلنی داری و کجا نگهداری میکنی ؟

سلام پدرم بصورت تفنني 5 كندو حدود 12 ساله كه خريده و هرسال يكي دوتا اضافه ميكنه و بعد تو يه سال ديگه باز ميبيني بخاطر بيماري يا نبود ملكه خوب ازبين ميرن بخاطر همين من سال پيش خواستم با تهيه ملكه خوب بهنژادي كنم كه نشد از همكاري و راهنمايي شما هم ممنون ميشم :gol:

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز
هر کمکی که از دستم بر بیاد دریغ نمیکنم.ضمنا در کنار ملکه ی خوب.مرتع غنی.کوچ مناسب و به موقع.تغذیه ی به وقت.و مدیریت قوی نیازه تا بشه نتیجه ی مناسب گرفت.
شما اگه محصولی که میگیرید از کندوها.تو یه دفتر ثبت کنین.میتونین از بین همون ملکه هایی که دارین نژاد بهترو شناسایی کنین و تکثیر کنین
یه چیزی که خیلی مهمه اینه که کلنی های ثابت محصول آنچنانی نمیدن و نباید ازشون انتظار زیادی داشت چون معمولا تو منطقه ای که قرار دارن یک فصل پر گل بیشتر ندارن.برای همینم بیشتر از 2 یا 3 کیلو عسل نمیدن

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
بازم از راهنماييت تشكر ميكنم
در مورد كوچ كلني اينجا در اوايل پاييز زنبور رو به جنگل ميبرن و تا اوايل بهار همونجا هست بعدا براي قوي كردن كلني به زنبور طي 10-20 جلسه هر يكروز در ميان شكر فقط بعنوان خوراك داده ميشه تا جمعيتشون تقويت بشه و در ارديبهشت ماه براي تغذيه از گرده و شيره كلزا به مزارع برده ميشن بعد از اون فصل گلكردن مركباته كه به باغات برده ميشن بعد از باغ مركبات تا اواسط تير ماه باز به جنگل برده شده تا از شكوفه هاي درختان جنگلي تغذيه كنن بعد از اون به دامنه هاي البرز مركزي برده ميشن و عسل بسيار خوب كوهستاني از اونا گرفته ميشه در واقع در شمال سالي سه بار محصول برداشت ميشه اينم بگم من الان حدود 7 ساله يه شيشه عسل همون سال رو با تاريخ روش كنار ميزارم در مورد بهنژادي هم معمولا پدرم هر چند وقت يه بار همين كار رو ميكنه يعني از كلني بهتر ملكه براي كلني ضعيفتر تهيه ميكنه اما ديگه ظرفيت توليد كلني ها چندان تفاوتي باهم ندارن بازم تشكر

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز
بازم از راهنماييت تشكر ميكنم
در مورد كوچ كلني اينجا در اوايل پاييز زنبور رو به جنگل ميبرن و تا اوايل بهار همونجا هست بعدا براي قوي كردن كلني به زنبور طي 10-20 جلسه هر يكروز در ميان شكر فقط بعنوان خوراك داده ميشه تا جمعيتشون تقويت بشه و در ارديبهشت ماه براي تغذيه از گرده و شيره كلزا به مزارع برده ميشن بعد از اون فصل گلكردن مركباته كه به باغات برده ميشن بعد از باغ مركبات تا اواسط تير ماه باز به جنگل برده شده تا از شكوفه هاي درختان جنگلي تغذيه كنن بعد از اون به دامنه هاي البرز مركزي برده ميشن و عسل بسيار خوب كوهستاني از اونا گرفته ميشه در واقع در شمال سالي سه بار محصول برداشت ميشه اينم بگم من الان حدود 7 ساله يه شيشه عسل همون سال رو با تاريخ روش كنار ميزارم در مورد بهنژادي هم معمولا پدرم هر چند وقت يه بار همين كار رو ميكنه يعني از كلني بهتر ملكه براي كلني ضعيفتر تهيه ميكنه اما ديگه ظرفيت توليد كلني ها چندان تفاوتي باهم ندارن بازم تشكر

درسته.روش ما هم تقریبا همینه با یه کمی تفاوت .تو یه اقلیم هستیم دوست من.:w23:
شما چون خون جدید وارد نکردین بازدهیتون پایین اومده.البته همین که 12 ساله نگهداری کردین خیلی خوبه.زنبوردار حرفه ای میشناسم که 600 تا کندرو رو 2 ساله تبدیل کرده به 200 تا.کلا کار با زنبور خیلی ریسکی و ظریفه بر عکس ظاهرش.یک حرکت نادرست میتونه کل سیستمو به هم بزنه

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
اندیشه عزیز و محمدرضا گلم واقعا از تبادل علمی که دارید تشکر میکنم :gol::gol:

منم دارم یه چیزایی یاد میگیرم:redface:

یه سوال : خون جدید منظورتون چیه؟
بازم سوال : محمد رضا چندتا کندو دارید؟ آخه خیلی جایجا میکنید ..... فکر کنم باید وقت زیادی برای پرورش زنبودرا بزارید

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز
نظر لطفته.
خون جدید منظور همون ملکه ی جدیده چون با آوردن ملکه ی جدید ترکیبات ژنی جدیدی در اثر جفتگیری با نر های زنبورستان قبلی به وجود میاد که میتونه در اثر انتخاب صفات خوب و حذف صفات بد .کلنی ها رو قوی تر کن.هر چه کلنی قوی تر.بیماری کمتر و محصول بیشتر میشه

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون اندیشه جان:gol::gol:

میگم صفات خوبه یه ملکه یا یه کندو خوب رو مگی؟

شنیدوم بر اساس اینکه زنبور از شهد چه گیاهی استفاده کنه طعم و رنگ متفاوتی داره ....

بهترین گیاه برای تغذیه زنبور چه گیاهیه؟

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز
ملکه هر صفاتی داشته باشه توی کلنی منعکس میکنه.
وقتی ملکه ی جدید به کندو معرفی میشه یعنی در فصل بهار.تا 1 ماه بعد تمامی کارگران که از نظر زنتیکی ماده های عقیم هستند.از تخمهای این ملکه ی جدید به دنیا میان در نتیجه نسل کاملا عوض میشه.
نر ها هم که در پاییز سگذشته توسط کارگران از بین رفتن.دوباره بر حسب نیاز توسط خود این ملکه ی جدید به وجود میان.نرها تخم های n کروموزومی یا لقاح نیافته ی ملکه هستند که با اراده ی ملکه گذاشته میشن.تخمهای لقاح یافته 2n کروموزوم تبدیل به کارگر یا ملکه میشن.
رنگ شهد هم مستقیما در رنگ عسل موثره .مثلا مرکبات روشنه یونجه تیره و آویشن قرمز رنگه.
نمیشه گفت بهترین یا بد ترین ولی مرکبات یکی از گلهای بسیار خوبه از نظر شهد.
از نظر گرده هم گلهای زیادی هست که مهمترینش کلزا.خرمالو.افرا و...
اگه خرطوم پروانه رو دقت کرده باشی خیلی بلنده و میتونه شهد اکثر گلها رو از نوشجای در بیاره ولی زنبور خرطومش کوتاهه.
شگفتیهای خلقت خیلی زیاده دوست من

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
نر ها هم که در پاییز سگذشته توسط کارگران از بین رفتن.دوباره بر حسب نیاز توسط خود این ملکه ی جدید به وجود میان.نرها تخم های n کروموزومی یا لقاح نیافته ی ملکه هستند که با اراده ی ملکه گذاشته میشن.تخمهای لقاح یافته 2n کروموزوم تبدیل به کارگر یا ملکه میشن.

شگفتیهای خلقت خیلی زیاده دوست من
زنبور ماده عقیم میشه کارگر ....
زنبور ماده که عقیم هم نباشه میشه ملکه ......

زنبور نر چیکارست؟سربازه؟

چرا زنبور کارگر ، زنبورهای نر رو در پاییز میکشه؟

اصلا زنبورها فصل سرما کجان؟تو کندوهاشون؟

زنبور از چی تغذیه میکنن؟

و................؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

اندیشه جون بخدا شرمنده اینقدر سوال میپرسم ........ آخه خیلی برام جالبه .... فعلا هم به منبع موثقی دسترسی ندارم :redface::redface:

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز
زنبور نر فقط میخوره میخوابه و جفتگیری میکنه.فصل سرما هم که کاری ازش بر نمیاد میکشنش که غذای زیادی مصرف نشه.زنبور انرزی رو از عسل میگیره پروتیین و املاح و ویتامینها رو از گرده ی گل
دشمنت شرمنده کاکو

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
زنبور نر فقط میخوره میخوابه و جفتگیری میکنه.فصل سرما هم که کاری ازش بر نمیاد میکشنش که غذای زیادی مصرف نشه.زنبور انرزی رو از عسل میگیره پروتیین و املاح و ویتامینها رو از گرده ی گل
دشمنت شرمنده کاکو

جدی :eek: ........

ببخشید اندیشه جون اینو میگما ............. ولی خوبش میکنن میکشن اصلا مکله نباید اینا رو دنیا بیاره ..... ولی مجبوره .....:redface:

میگم زنبورها خاصیت بکرباری ندارن؟؟؟ یه مدل مار که داره ، گیاهان هم که زیاد دارن ...............:redface:

کاکو:surprised: این لهجه مال کازرونه من بوشهریم به برادر میگیم کوکا .... تازشم دخترم یعنی میشم دد ( دوتا دال رو با کسر بخون ) .....

ممنون از مطالب مفیدت و علمی و کاربردیت :gol::gol:

• Like
واکنش ها: fgni

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز

ببخشید اندیشه جون اینو میگما ............. ولی خوبش میکنن میکشن اصلا مکله نباید اینا رو دنیا بیاره ..... ولی مجبوره .....:redface:

میگم زنبورها خاصیت بکرباری ندارن؟؟؟ یه مدل مار که داره ، گیاهان هم که زیاد دارن ...............:redface:

کاکو:surprised: این لهجه مال کازرونه من بوشهریم به برادر میگیم کوکا .... تازشم دخترم یعنی میشم دد ( دوتا دال رو با کسر بخون ) .....

ممنون از مطالب مفیدت و علمی و کاربردیت :gol::gol:

شرمنده عزیزم حواسم نبود.من خودم اصالتا شیرازیم.چند وقته نرفتم شیراز خیلی ناراحتم.جنوبیا رو هم خیلی دوست دارم.:w23:

بکر زایی اگه منظورت گامت نر و ماده توسط مادر تولید بشه نه ندارن شرمنده:D
خوب اگه نر نباشه تمام تخم های ملکه نا بارور میشه.فکر کنم مفت خور ترین جنس نر تو موجودات زنده همین زنبور باشه

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز
همش که در مورد زنبور صحبت کردیند یکمم در مورد عسل بگیند.

به روی چشم.راجع به عسلم میگیم.البته عسلو اول باید خورد بعد حرف زد :D
تو کتاب اوستا اومده که هر کسی هر روز عسل طبیعی بخوره بیماریهای عفونی دستگاه گوارش مثل وبا و.. نمیگیره که علم طب اینو ثابت کرده.
تو قرآن هم ثوره ای به نام زنبور هست نحل که چند ایه راجع به عسل و شفای بیماران توش هست.
تو تحقیقات پزشکی نتیجه گرفته شده که 80% از افرادی که بالای 100 سال عمر کردند هر روز عسل طبیعی خوردند.:book:
اگه عسلی خریدید و شکرکزد نشونه ی تقلبی بودنش نیست.بلکه عسل طبیعی بعد از یه مدت رس میکنه یا شکرک میزنه که اصطلاحا میگن کریستاله شده.
ولی شکرک زدن هم شرط کافی برای سالم بودن و خالص بودن عسل نیست.
اینم راجع به عسل دوست من که پروفایلت جولی خانومه:w23:

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز

ممنون از مطالب مفیدت و علمی و کاربردیت :gol::gol:[/QUOTE]

سلام وقت بخير
ديدم بحث عسل و زنبور هنوز داغه اومدم بهتون سر بزنم راستي عمه به بوشهري چي ميشه ؟
در مورد عسل بگم كه بله من خودم بلطف داشتن چند تا كلني زنبور پدرم اينو كاملا درك ميكنم كه هر گلي عسل خودشو داره مثلا عسل كوهستان بخاطر تغذيه زنبور از شهد گلها ي كوهستاني بسيار خوشمزه غليظ و با عطر خاصي هست مثل عطر گلهاي كون باريجه ومريم گلي خرگوشك بومادران و.......
اما عسل مركبات رنگ اين عسل شفاف و روشن هست و بوي گلهاي بهار نارنج رو ميده و غلظت اين عسل نسبت به عسل كوهستان كمتره
عسل درختان جنگلي اين عسل خيلي روشن و روونه و مزه تندي داره و بوي تند كه بخاطر استفاده زنبور از گلهاي درختان جنگلي مثل افرا خرمالو وحشي توسكا و توت جنگلي و انجيلي و......
ام خواص اين عسلها باهم متفاوته و عسل كوهستان بهترين نوعشه
در مورد زنبور ها ميشه گفت هم نيششون هم عسلشون وهم گرده اي كه جمع ميكنن داراي خاصيت و فوائد زيادي هست
يه چند تا چيز جالب تو همه دنيا باغدار منت زنبور دارو ميكشه اما تو ايران برعكسه
تو دنيا درامد زنبور دار از جمع اوري گرده بيشتر از عسل اون اما تو ايران فكر نكنم به اندازه انگشتان دو تا دست از اين جريان خبر داشته باشن
زنبور دار عسل تو صحرا به ملت كمتر از كيلويي 10 هزار نميفروشه چون هزينه كرده براش اما تو بازار ميبيني يكي داد ميزنه عسل طبيعي سبلان يا نميدونم كجا ..... فقط سه تومن باور كنين اين عسل هم خاصيت داره

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز
واقعا گل گفتی دوست من.حرفه ی زنبورداری تو ایران خیلی مورد بی مهری قرار گرفته.دلیل عمده بی دانشی مردم و بی توجهی کسانیه که میتونن کاری کنن اما نمیکنن.
یه بار نزدیک سد لار دماوند بودیم.دیدم دو نفر آقا با ماشین با سرعت دارن میان سمتمون.خلاصه با عصبانیت نزدیک شدن و گفتن این چه وضعیه.زنبورتون دست بچمونو نیش زده.ما گفتیم از کجا معلوم زنبور ما باشه؟آخه 5000 تا بیشتر کندو تو اون منطقه بود.گفت برای اینکه استخر ما آبش تمیزه زنبورای شما میرن آبشو بخورن.با این طرز فکرا طرفیم ما.در صورتیکه زنبور اگه کوه و صحرا رو گرده افشانی نکنه خشک میشه

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
واقعا گل گفتی دوست من.حرفه ی زنبورداری تو ایران خیلی مورد بی مهری قرار گرفته.دلیل عمده بی دانشی مردم و بی توجهی کسانیه که میتونن کاری کنن اما نمیکنن.
یه بار نزدیک سد لار دماوند بودیم.دیدم دو نفر آقا با ماشین با سرعت دارن میان سمتمون.خلاصه با عصبانیت نزدیک شدن و گفتن این چه وضعیه.زنبورتون دست بچمونو نیش زده.ما گفتیم از کجا معلوم زنبور ما باشه؟آخه 5000 تا بیشتر کندو تو اون منطقه بود.گفت برای اینکه استخر ما آبش تمیزه زنبورای شما میرن آبشو بخورن.با این طرز فکرا طرفیم ما.در صورتیکه زنبور اگه کوه و صحرا رو گرده افشانی نکنه خشک میشه
اینا دیگه کی بودن :surprised:...
اندیشه و محمدرضای عزیز وافعا ازتون تشکر میکنم .:w27::w27:.... خیلی زیاد ممنون:redface:

من نمیدونم چه رشته ایی تو ایران مورد بی مهری قرار نگرفته؟شما میدونید؟
:question::question::question:

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینا دیگه کی بودن :surprised:...
اندیشه و محمدرضای عزیز وافعا ازتون تشکر میکنم .:w27::w27:.... خیلی زیاد ممنون:redface:

من نمیدونم چه رشته ایی تو ایران مورد بی مهری قرار نگرفته؟شما میدونید؟:question::question::question:
دوست من نمیدونم چی صدات کنم؟باغبان خوبه؟ عزیزم رشته های ریاضی وضعشون بهتره.من با دلیل میگما .لیسانس شیمی یا مکانیک که کارشو بلد باشه برابر با دکترای کشاورزی حقوق میگیره. نمونشو دارم من الان.
مساله فقط اینم نیست حالا این تاپیک قرار بود زنبور باشه فقط ولی از هر طرف دور میزنیم مشکلات میاد جلو.
اون تاپیکی که یه نفر از رشته ی کامپیوتر سوال کرد راجع به پرورش شتر یادته؟من و تو خندیدیم چون تناسبی بین رشته و سوال نیست.یه نفرم از رشته ی ریاضی اومد گفت نه بی احترامی کردین بهش.عیب نداره ما که هر جی راجع به شترمرغ منهای مرغ میدونستیم گفتیم.
جالب اینه که نفری که تاپیک رو ایجاد کرده هنوز نیگاهم نکرده ببینه چی براش نوشتن!!!اگه غیر از این هست شما خبرشو بدین.
خوب معلومه که رشته ی کامپیوتر آخرش میشینه پای ابزار خودش و از 2 کیلومتری شتر هم رد نمیشه .
جون ما میدونیم چه سوالی تو این رشته با صداقت میتونه باشه و کدوم سوال نه.
من فکر میکنم هر کسی تو دایره علمی رشته ی خودش فعالیت کنه بهتره.
مطالب کشاورزی از هر شاخه ای به درد من میخوره ولی پرورش شتر که کسی تو ایران توجهی بهش نکرده تا حالا به چه درد اون دوستمون میخوره؟
اگه اشتباه میگم شما بگین اشتباهه

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
انديشه جان من اسمم محمدرضا و ايشون هم كه با ما همراهن عمه بنده هستند كه شما هم ميتونين عمه جان صداشون كنيد در مورد فرهنگ زنبور داري باهاتون موافقم اما يه نكته زنبورداري بعنوان صنعت هنوز پيشرفت نكرده فرهنگ صنعتي نداره منظورم اينه هنوز تو ذهن زنبوردارمون هم پرورش تجاري جا نيفتاده مثلا خود شما زنبورتون رو تو زمستون چرا با راه اهن نميبرين مناطق جنوبي كه تقريبا هواي بهاري داره اما تو امريكا اين اتفاق كار عاديه يا كدوم شركتي رو ديديد كه زنبور كارگر براي فروش توليد كنه و پاكتي بفروشه بنابر اين ميبينيد كه ما از همه لحاظ عقبيم در مورد اون هموطن عزيز هم كه در مورد شتر سوال كرد تو اين مملكت كي سر جاشه كه سوالا سر جاشون باشن بازم تشكر

بالا