از حشرات سازنده ی نوش و زننده ی نیش بپرسید

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینا چشونه؟

یعنی میخان اون بکشن؟
چرا وسطیه آرم داره؟
کلا در مورد این صحنه بگو

این زنبور وسطی که مارک داره ملکه هست این مارک رنگی رو خودمون بوسیله قلم مخصوص روی گرده ی ملکه میگذاریم که قابل تشخیص باشه از کارگرها و با یک نظر بشه پیداش کرد این کارگر ه هم که دورش هستند اصطلاحا ملازمان رکاب ملکه هستند که وظیف ی تغذیه و نظافت اونو به عهده دارن

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز
یعنی دارن چیکار میکنن

دارن شهدی که جمع کردن میرزن تو این ؟؟؟؟ .....

زهرا جون چه عکسهای زیبای واقعا ممنونم
این خونه ای که میبینید اصطلاحا شاخون نامیده میشه یا queen cell و همون سلولی هست که ملکه ازش به دنیا میاد و اون ماده سفید رنگ داخلش ژل رویال هست که زنبورهای کارگر جهت تغذیه لارو ملکه داخل این سلول میریزن که نحوه ی تولیدشو قبلا شرح دادیم

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممدرضا جون رقص که کلمه قشنگتریه.راحت باش رفیق
این رقص پرواز توسط یک دانشمند کشف شد که نام او متاسفانه یادم نیست و به خاطر این کشف جایزه ی نوبل گرفت که این نوع خاص حرکت منبع شهد و جهت و فاصله ی اون رو به زنبور های کارگر دیگه داخل کندو نشون میده

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
حمیدرضا جان
یه دنیا ممنون بابت مطالبت

خوبه
پس به غیر از زنبور عسل
زنبور گل کار و گچ کار و برگ بر هم داریم
من فکر میکردم
فقط خودمون
گلکار و گچکار داریم
جالب بود

این همه جالتر بود
که تو دنیای گیاهان و انسان ها چیزای مقدس زیاد داریم
مثل بامبوی مقدس
یا مکان های مقدس که ما انسان ها میریم
زنبور مقدسم داریم

فقط چرا مقدسه؟
حتما دلیلی داره؟
وحشیه؟

عالی بود
مرسی
:gol:

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز
حمیدرضا جان

یه دنیا ممنون بابت مطالبت

خوبه
پس به غیر از زنبور عسل
زنبور گل کار و گچ کار و برگ بر هم داریم
من فکر میکردم
فقط خودمون
گلکار و گچکار داریم
جالب بود

این همه جالتر بود
که تو دنیای گیاهان و انسان ها چیزای مقدس زیاد داریم
مثل بامبوی مقدس
یا مکان های مقدس که ما انسان ها میریم
زنبور مقدسم داریم

فقط چرا مقدسه؟
حتما دلیلی داره؟
وحشیه؟

عالی بود
مرسی
این تصاویر برای نشون دادن خانواده و زیر شاخه های متعدد زنبوران اومد دوست من
هر کدوم به واسطه ی وسیله ای که ازون برای لانه سازی استفاده میکنند این نام رو گرفتن مثلا زنبور گل کار گل رو سوراخ میکنه و لانه میسازه ولی زنبور مقدس به خاطر شکلش و کاملا سلیقه ای هست

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز
از بین تمامی شاخه ها و زیر شاخه های زنبوران مو منشعب و کلا حشرات.زندگی زنبور عسل دارای یکی از بالاترین نظام ها و سازماندهی های پیچیده است .تک تک فعالیت های زنبور عسل از روی تعقل و برنامه ریزی دور اندیشانه میباشد و به صورت تصادفی هدفی رو دنبال نمیکند.
تنها موریانه ها از نظر رده بندی و سازمان با زنبور عسل برابری میکنند با این تفاوت که زنبور عسل مواد حیاتی از قبیل عسل.گرده گل ژل رویال و بره موم و موم میسازد که تمامی آنها دارای مصارف انسانی هستند.
حتی زهر زنبور عسل موارد استفاده درمانی بیشماری دارد و دانشمندان همواره مشغول تحقیق در این زمینه هستند

آخرین ویرایش:

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
حمیدرضا جان
یه بار دیگه لطف میکنی این سه ماده رو معرفی کنی
و
توضیحاتی هم در موردشون بزاری؟

ژل رویال و بره موم و موم

ممنون
:gol::gol::gol:

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز
موم که واضحه یکی از سنگین ترین چربی های طبیعی که فقط پروانه ی موم خوار میتونه هضم کنه اونم در مرحله ی لارویو هیچ موجود دیگه ای قادر به خوردن و تجزیه ی اون نیست و مصالح ساختمانی در لانه سازی زنبور عسل هست .
بره موم هم همون صمغ درختان هست که زنبور به کندو میاره و با اضافه کردن انزیم های معده خودش تبدیل میکنه به یک ترکیب ضد عفونی کننده که انتی بیوتیک طبیعی محسوب میشه
ژل رویال هم توسط زنبوران کارگر جوان تولید میشه برای مصرف ملکه و نوزادان جوان که ما یه کمی ازشون کش میریم و در بازار عرضه میکنیم البته با اجازه ی ملکه:w18:
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php?p=1369448#post1369448

ضمنا از بخش marketing ما هم دیدن کنید دوستان:w30:

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز
از نکات جالب توجه در مورد زنبوران اینست که خانواده ی زنبوران وحشیvespidae در زمستان کاملا غیر فعال بوده و حتی کارگران از بین میروند و تنها ملکه بارور زنده میماند و ژن ها را به سال بعد منتقل میکند به این صورت که ماده بارور زمستان را داخل پناهگاه خود به صورت غیر فعال به خواب زمستانی میرود و در بهار محل مناسب تخمگذاری را پیدا کرده و شروع به افزایش نسل میکند و در اواسط تابستان
به حد اکثر جمعیت میرسند

این تصویر مربوط به زنبور قرمز است که زنبور گاوی یا خرمایی نیز به ان گفته میشود و یکی از افتهای جدی زنبور عسل در مناطق جنوب ایران به شمار میرود.در عکس نیز مشخص است که زنبور عسل را شکار کرده و سر و تن ان را جدا میکند و ماهیچه های پروازی ان را میخورد یا به مصرف نوزاد خود میرساند.این زنبوران به کلنی های ضعیف حمله ی همه جانبه میکنند و کندو را تسخیر میکنند و حتی شفیره ها را میخورند

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز

مرغ زنبور خوار

از دیگر افتهای زنبور عسل میتوان به سبز قبا یا پرنده زنبور خوار اشاره کرد که معمولا بالای محل زنبورستان در حال پروازند و به زنبورهای خسته که از مرتع بر میگردند حمله میکند.
همچنین موش کور. موش خانگی و صحرایی و خرس از افات مهم زنبور عسل هستند

cairo

عضو جدید
وای وای این پرنده ها امسال دیوونه کردن مارو کم مونده بود برن تو چشمون بالا سر این کندوها چه میکردن هر کاریم میکردیم نمیرفتن:mad::mad:
ولی پاییز که میشه مهاجرت میکنن میرن;)
حمیدرضا جان من هر سوالی داشته باشم البته تلفنی ازت میپرسم ولی یه سوال میخوام اینجا بذارم که لطف کنی جواب بدی که بقیه دوستان هم به دردشون بخوره
چکار باید کرد که موش توی کندو نره؟
یکیم اینکه چه کنیم که قاب ها کپک نزنن تو زمستون؟
ممنون میشم اگه جواب بدی:gol::heart:

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز
وای وای این پرنده ها امسال دیوونه کردن مارو کم مونده بود برن تو چشمون بالا سر این کندوها چه میکردن هر کاریم میکردیم نمیرفتن:mad::mad:
ولی پاییز که میشه مهاجرت میکنن میرن;)
حمیدرضا جان من هر سوالی داشته باشم البته تلفنی ازت میپرسم ولی یه سوال میخوام اینجا بذارم که لطف کنی جواب بدی که بقیه دوستان هم به دردشون بخوره
چکار باید کرد که موش توی کندو نره؟
یکیم اینکه چه کنیم که قاب ها کپک نزنن تو زمستون؟
ممنون میشم اگه جواب بدی:gol::heart:
به اقا فرهاد بالا خره افتخار دادین چشممون به جمالتون روشن شد
ببین فرهاد جان دریچه پرواز کندو رو که نگاه کنی دو ردیف سوراخ داره یه سری ریز و یه سری وراخ درشت که زنبور ازش رد میشه
اون سوراخ های درشت تر مخصوصو زمستونه که فقط زنبور میتونه ازش رد شه و موش نمیتونه.پس باید دریچه پرواز رو بر عکس کنی
قاب های شما هم دیگه کپک نمیزنه چون من براتون 6 قاب برا زمستون بستم کندوها رو 4 قاب از هر کندو برداشتم.قاب های خالی رو جای خشک و خنک نگه دار تا برا سال بعد مصرف کنین .
وقتی قاب اضافی توی کندو بمونه این حالت کپک زدن بوجود میاد چون پاییز که جمعیت کلنی کم میشه دیگه زنبور روی اون قاب ها نیست و در اثر رطوبت و گرمای داخل کندو قابهای خالی کپک میزنه;)

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان در پست های قبلی به رقص پرواز زنبور کارگر اشاره شد که جهت و منبع شهد و فاصله تا کلنی رو به کارگران دیگه نشون میده.
این حرکات که کمک زیادی به کشف رفتار این موجود زنده به دنیای علم وتحقیقات کرد.توسط دانشمندی به نام فن فریش کشف شد.
او در سال 1973 به خاطر خدماتی که در تفهیم مکانیسم تبادل اطلاعات در زنبور عسل به عمل اورد موفق به کسب جایزه نوبل شد

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان به این نکته توجه کنید:
هنگامی که یک ملکه با 20 نر بالغ جفتگیری کرده و به کندو باز میگردد و شروع به تخمگذاری میکند.بچه هایی به دنیا میاورد که به هم فامیل هستند.البته از مادر یکی و از پدرهای مختلف.بنابراین در یک کلنی زنبور عسل با صفات مختلف روبرو میشویم که هر یک مربوط به یک پدر میباشدو یک کلنی زنبور عسل همانند یک قبیله یا فامیل بزرگ با یک مادر و پدرهای متعدد است.
شبیه این حالت را در کمتر موجودی سراغ داریم

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]http://www.glenn-apiaries.com/catalog.htmlhttp://www.glenn-apiaries.com/smr.html[/FONT]

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز

دوستان عزیز
یک سوم غذای مصرفی انسان به واسطه گرده افشانی زنبور عسل تولید میشود.جای تاسف است که جمعیت زنبوران عسل در دنیا رو به کاهش است

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز

یکی از اختلالاتی که اخیرا باعث کم شدن جمعیت زنبوران عسل شده است colony collapse disorder میباشد که CCD نیز نامیده میشود.در این اختلال زنبوران عسل داخل کندو بدون هیچ دلیلی ناپدید میشوند تا کنون 2.4 میلیون کلنی در امریکا به این دلیل از بین رفته اند و هر ساله 20 تا 25 درصد از کلنیهای زنبور داران امریکا کاهش مییابد.
برخی از دانشمندان بر این عقیده اند که امواج مغناطیسی و انتن های موبایل باعث این اختلال میشوند

cairo

عضو جدید

یکی از اختلالاتی که اخیرا باعث کم شدن جمعیت زنبوران عسل شده است colony collapse disorder میباشد که CCD نیز نامیده میشود.در این اختلال زنبوران عسل داخل کندو بدون هیچ دلیلی ناپدید میشوند تا کنون 2.4 میلیون کلنی در امریکا به این دلیل از بین رفته اند و هر ساله 20 تا 25 درصد از کلنیهای زنبور داران امریکا کاهش مییابد.
برخی از دانشمندان بر این عقیده اند که امواج مغناطیسی و انتن های موبایل باعث این اختلال میشوند

چه جالب!!
تو انگلیس هم همین اتفاق افتاده و زنبورا ناپدید شدن.
راستی حمید جان خوب شد گفتی که دریچه پرواز بر عکس کردیم.کارگرمون در یکی از کندوها رو باز کرد دید یه موش مرده اون تو بود احتمالا نیش زده بودن کشته بودنش.
ولی الان که دریچه ها رو برعکس کردم دیگه موش نمیتونه بره تو کندوها:gol::gol:;)

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
چه جالب!!
تو انگلیس هم همین اتفاق افتاده و زنبورا ناپدید شدن.
راستی حمید جان خوب شد گفتی که دریچه پرواز بر عکس کردیم.کارگرمون در یکی از کندوها رو باز کرد دید یه موش مرده اون تو بود احتمالا نیش زده بودن کشته بودنش.
ولی الان که دریچه ها رو برعکس کردم دیگه موش نمیتونه بره تو کندوها:gol::gol:;)
حمیدرضا کارش درسته
;)

میگم این زنبورا که غیب میشن چی میش؟
میمیرن؟
:cry:
یا میرن جای دیگه و ادامه زندگی میدن؟

بچه ها من تشکرام غیب شدن برای همین تشکر نکردم
شرمنده
ولی از مطالبتون استفاده میکنم

موفق باشید

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز
حمیدرضا کارش درسته

;)

میگم این زنبورا که غیب میشن چی میش؟
میمیرن؟
:cry:
یا میرن جای دیگه و ادامه زندگی میدن؟​

بچه ها من تشکرام غیب شدن برای همین تشکر نکردم
شرمنده
ولی از مطالبتون استفاده میکنم​

موفق باشید
خودت کارت درسته:w18:
نه مردن تو کار نیست معمولا به جای دیگه میرن و لانه سازی میکنن ولی فرقی نمیکنه جون دیگه قسمشون هم اگه بدی برنمیگردند و ضررش متوجه زنبور دار میشه فقط

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز

مراحل استخراج عسل:
پس از بیرون اوردن قابها از کندو پولک تراشی توسط کارد یا چنگال مخصوص انجام شده و پس از ان قابها داخل دستگاه اکستراکتور قرار میگیرند که در تصویر داریم.
به وسیله چرخش و ایجاد نیروی گریز از مرکز عسل به دیواره مخزن چسبیده و در مخزن پایینی جمع شده و از موم جدا میشود

cairo

عضو جدید
حمید جان راستی این خمیر شیرین که گفتی من بلد نیستم از بابام هم که پرسیدم میگه تا حالا درست نکردم
اگه میشه همینجا برام توضیح بده تا درست کنم براشون؟
حتما لازمه؟

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز
حمید جان راستی این خمیر شیرین که گفتی من بلد نیستم از بابام هم که پرسیدم میگه تا حالا درست نکردم
اگه میشه همینجا برام توضیح بده تا درست کنم براشون؟
حتما لازمه؟

ببین فرهاد جون اول برو 3 کیلو پور شکر تهیه کن معمولا قنادی ها دارن
100 گرم گرده گل
1 کیلو عسل
نصف لیوان هم آب
عسل رو بریز توی ماهیتابه و حرارت بده.وقتی داغ شد اروم اروم پودر شکر رو اضافه کن و هر جا دیدی خیلی سفت شده کمی اب اضاف کن و با دست ورز بده. در اخر هم گرده اضافه کن.انقدر ورز بده تا یک خمیری به دست بیاد که به دستت نچسبه.
اون موقع صبر کن تا خنک بشه و قسمت کن مثلا برای هر کلنی 150 تا 200 گرم خمیر جدا کن و روی یک تکه نایلون ضخیم پخش کن و روی قابهای محل تجمع زنبور قرار بده .
این خمیر رو خیلی دوست دارن و در فصول سرد مورد استفاده زیادی داره و در بهار که زنبور رو باید بیدار کرد استارت خوبیه این خمیر.هر از گاهی هم سر بزن اگر تموم شده بود خمیرشون دوباره بذار براشون

بالا