ازدواج یا تبادل کالا؟

محمد مراغه ای

عضو جدید
من نمی گم مهریه کلا خوبه یا کلا چیز بدیه. ولی خودم با مهریه زیاد مخالفم ی جورایی حس می کنم وقتی کسی از مهریه سنگین صحبت می کنه یعنی ی جورایی داره به طلاق فک می کنه شاید هم اینطور نباشه من اینطور فکر می کنم . ی چیز دیگه هم که هس اینه که ارزش ی دختر کلا ارزش ادما به این چیزا نیس بعضیا در واقع با تعیین مهریه زیاد مثلا 2000 سکه ی جورایی دارن می گن که ارزش دختر 2000 سکه هست در صورتی که ارزش ادما با این چیزای مادی سنجیده نمیشه.
بعدشم دو نفر که همدیگرو دوست دارن و می خوان با هم ازدواج و زندگی کنن دلیلی نداره به این چیزا فک کنن. مهریه زیاد و ماشین و پول و .... عشق و محبت و خوشبختی نمیاره.
اینم هست که هممون می دونیم مهریه فقط واسه طلاق نیس ولی تو جامعه ما طوری شده که تا اسم طلاق میاد یعنی اینکه باید مهریه هم پرداخت بشه در صورتی که مرد می تونه فوری بعد عقد مهریه زن رو بهش بده.

من تو نیروی انتظامی خدمت کردم یه چیزایی دیدم....وای

shahab.

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوست من ؛ مشکل شما و بقیه اینه که ازدواج رو مثل چیزای دیگه می بینی....مثل وام گرفتم می بینی که برای تضمین پرداخت قسط های طرف ، بانک ازش ضامن می خواد...

آخه به نظر شما تو کجای این ازدواج عشق هست؟؟؟؟؟ یعنی دو نفر صرفا بخوان تا آخر عمر با ضمانت مهریه با هم زندگی کنن؟ عجب!

وضع جامعه ما چاره ای جز اینو نمیزاره بهترین راه اینه که شوما درست انتخاب کنی تا به مشکل بر نخوری البته منم با نظر تو موافقم ولی به این نتیجه رسیدم که آقایون راه دیگه ای رو نزاشتن...

maryam 69

عضو جدید
خداییش راس میگی من حس مسولیتم خیلی کمه...چرا واسه خودم مسولیت بتراشم

خداییش باید خرج یه زندگی رو بدی به کنننننار ، کارای خونه باید کمک خانومت بدی، بچه داری و......
انقد زندگی خرج داره که خانوما باید برن سر کار و کارای خونه هم بین 2نفر نصف میشه
کوزت هم یه روزی آزاد میشی ولی توی ازدواج ازین خبرا نیس :biggrin:

محمد مراغه ای

عضو جدید
وضع جامعه ما چاره ای جز اینو نمیزاره بهترین راه اینه که شوما درست انتخاب کنی تا به مشکل بر نخوری البته منم با نظر تو موافقم ولی به این نتیجه رسیدم که آقایون راه دیگه ای رو نزاشتن...

به انتخاب ربطی نداره شانسه
مثله هندنه میمونه

Silence92

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
تقریبا نگرش قریب به اتفاق جمعیت، مخصوصا آقایون میتونم بگم درست نیست
بعضی چیزا وقتی که عرف بشه تغییرش خیلی سخته...مهریه که علاوه بر عرف، شرعی هم هست...
نمیگم مهریه سنگین و آنچنانی...و حتی این موضوع که صحبت سر مهریه رو ربط به تبادل کالا(دختر:razz:) میدید خیلی توهین آمیزه...
اگه بخوایم بحث کنیم واقعا مفصله و صد در صد جای بحث هم داره...
اما نگرش افراط و تفریطی هم به هیچ وجه درست نیست..چه بین آقاپسرا و چه بین دخترخانما
این قسمت که میخوام بگم کاملا نظر شخصیه:
دختری که به پختگی روانی رسیده باشه و نسبت به طرف مقابلش به شناخت نسبی رسیده باشه مطمئن باشید مهریه و مقدارش براش در درجات خیلی خیلی پایین تر قرار میگیره، اما از طرفی باید به خانواده دختر هم حق داد که بخوان مقداری رو تعیین کنن.
و متقابلا پسری هم که از دختر شناخت نسبی کسب کرده باشه و با عقل و قلبش طرفشو پذیرفته باشه، میتونه خواسته پدر دختر رو بپذیره، البته به این معنی نیست که مهریه بالا باشه...
توافق، اما نه چک و چونه!
ارزش دختر با چک و چونه درباره مهریه پایین میاد و شخصا از این اتفاق متنفرم

محمد مراغه ای

عضو جدید
خداییش باید خرج یه زندگی رو بدی به کنننننار ، کارای خونه باید کمک خانومت بدی، بچه داری و......
انقد زندگی خرج داره که خانوما باید برن سر کار و کارای خونه هم بین 2نفر نصف میشه
کوزت هم یه روزی آزاد میشی ولی توی ازدواج ازین خبرا نیس :biggrin:
بچه رو میخوام چیکار...من غلط میکنم

محمد مراغه ای

عضو جدید
سلام دوستان
بعضی چیزا وقتی که عرف بشه تغییرش خیلی سخته...مهریه که علاوه بر عرف، شرعی هم هست...
نمیگم مهریه سنگین و آنچنانی...و حتی با این موضوع که صحبت سر مهریه رو ربط به تبادل کالا(دختر:razz:) میدید خیلی توهین آمیزه...
اما نگرش افراط و تفریطی هم به هیچ وجه درست نیست..چه بین آقاپسرا و چه بین دخترخانما
دختری که به پختگی روانی رسیده باشه و نسبت به طرف مقابلش به شناخت نسبی رسیده باشه مطمئن باشید مهریه و مقدارش براش در درجات خیلی خیلی پایین تر قرار میگیره، اما از طرفی باید به خانواده دختر هم حق داد که بخوان مقداری رو تعیین کنن.
و متقابلا پسری هم که از دختر شناخت نسبی کسب کرده باشه و با عقل و قلبش طرفشو پذیرفته باشه، میتونه خواسته پدر دختر رو بپذیره، البته به این معنی نیست که مهریه بالا باشه...
توافق، اما نه چک و چونه!
من دختر بخته تا حالا ندیدم

ali 254

اخراجی موقت

خب مقصر کیه؟ خودمون!! یک زن که طلاق می گیره رو به یه چشم دیگه بهش نگاه می کنیم...ببین اینا همه زیر سر خودمونه...بعدشم حالا اصلا مهریه خوب ، وقتی طرف نداره بده چه فایده؟ می ره زندان؟ بازم چه فایده؟؟؟

پس دوست من اینا راهکار نیست....نگاه شما به ازدواج در واقعا همون عنوان تاپیک هست!

maryam 69

عضو جدید
با احترام به شما این تفکر کاملا بچه گانه و منسوخه کی یه همچین حرفی زده اونی که شما گفتی برای موردی که من بهش اشاره کردم صادق نیست برای مواردی بکار میره که انتخاب آگاهانه و با در نظر گرفتن جمیع جوانب صورت بگیره که تقریبا غیر ممکنه...
در مورد مسولیت هم باید بگم دلیلش همون فاصله گرفتن ما از اصل و ریشه هامونه وقتی یه پسر یا دختر میبینه بدون هیچ خرج و زحمتی میتونه به خواستش برسه خودشو اذیت نمیکنه البته منظور من همه نبود...

منظور من اینکه آدمی از نظر ما آدم خوبی نیست کسی رو که شبیه خودشه خوب میبینه!
شاید...

ali 254

اخراجی موقت
سلام دوستان
نمیگم مهریه سنگین و آنچنانی...
و حتی این موضوع که صحبت سر مهریه رو ربط به تبادل کالا(دختر:razz:) میدید خیلی توهین آمیزه...
توافق، اما نه چک و چونه!

دوست من ؛ ما این موضوع رو به تبادل کالا ربط نمی دیم بلکه چیزی هست که واقعیت داره و تو جامعه دیده میشه منتها چون عادی شده و به قول شما شده عرف کسی نمی گه بده!

shahab.

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خب مقصر کیه؟ خودمون!! یک زن که طلاق می گیره رو به یه چشم دیگه بهش نگاه می کنیم...ببین اینا همه زیر سر خودمونه...بعدشم حالا اصلا مهریه خوب ، وقتی طرف نداره بده چه فایده؟ می ره زندان؟ بازم چه فایده؟؟؟

پس دوست من اینا راهکار نیست....نگاه شما به ازدواج در واقعا همون عنوان تاپیک هست!

دوست عزیز تقصیر من یا شوما یا هر کس دیگه چاره چیه به نظر شوما باید چیکار کرد؟؟؟

shahab.

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
منظور من اینکه آدمی از نظر ما آدم خوبی نیست کسی رو که شبیه خودشه خوب میبینه!
شاید...

اصلا...
اگر ما آدما تو انتخابامون اینجوری عمل میکردیم که دیگه مشکلی وجود نداشت...

maryam 69

عضو جدید
سلام دوستان
نمیگم مهریه سنگین و آنچنانی...و حتی این موضوع که صحبت سر مهریه رو ربط به تبادل کالا(دختر:razz:) میدید خیلی توهین آمیزه...
توافق، اما نه چک و چونه!

آفرییییین منم همینو میخوام بفهمونم! اینکه 2نفر بتونن بهم اعتماد داشته باشن همه چیزو حل میکنه
دختره و پسر از آیندشون میترسن چون اعتماده هنوز شکل نگرفته

shahab.

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
آفرییییین منم همینو میخوام بفهمونم! اینکه 2نفر بتونن بهم اعتماد داشته باشن همه چیزو حل میکنه
دختره و پسر از آیندشون میترسن چون اعتماده هنوز شکل نگرفته

اعتماد یکی از بزرگترین دروغ هاست که وجود نداره و همه فکر میکنن هست همیشه هم همه دارن دنبالش میگردن...

Silence92

عضو جدید
کاربر ممتاز

دوست من ؛ ما این موضوع رو به تبادل کالا ربط نمی دیم بلکه چیزی هست که واقعیت داره و تو جامعه دیده میشه منتها چون عادی شده و به قول شما شده عرف کسی نمی گه بده!
حرف من با شما منافات نداره...منم دارم میگم مهریه بالا خوشبختی نمیاره، ضامن خوشبختی کسی هم نمیشه...منتها این من و شماییم که اسم تبادل کالا رو این بحث میذاریم...عرف و جامعه از کی تشکیل شده؟؟ من و شما و بقیه...وقتی کسی خودشو اصلاح نکنه(منظورم شما نیست) مسلما عرف تغییر نمیکنه، مسلما دیدگاه جامعه عوض نمیشه...
دنبال تغییریم..پس از کجا باید شروع شه؟
همین بحث مهریه نمونه حی و حاضر
خب چجوری درستش کنیم؟؟

ali 254

اخراجی موقت
دوست عزیز تقصیر من یا شوما یا هر کس دیگه چاره چیه به نظر شوما باید چیکار کرد؟؟؟

خب عزیزم ؛ حرف من فقط این نیست...در واقع دیدگاه من اینه که اینکه اگر ما به یک دختری که با یه پسر دوست می شه می گیم هرزه ؛ پس ازدواج هم هرزگی هست....چون این مساله مهریه و غیره توش هست....حرف کلی من این هست که چرا باید ازدواج و بعد از اون صیغه رو تایید کنیم در حالی که دوستی رو زیر سوال ببریم...چه فرقی بین این دو هست؟

از طرفی به نظر من یک زندگی سالم ، زندگی ای هست که زن و شوهر با هم اونو بسازن....نه اینکه مرد بیاره و زن صرفا آماده و حاضر بخوره...همدیگرو دوست داشته باشن بخاطر خودشون نه اینکه تا مرد خرج زن رو نداد ، زن بره دادگاه شکایت کنه....اینا توش عشق نیست....اینا همون معنی مبادله کالا رو می ده...متوجه هستی؟

مهریه هم صرفا اگر قراره باشه بخاطر یک رسم و رسوم قدیمی باشه اونم مثلا 5 تا سکه!!...نه اینکه یک پناهی باشه برای دختر...بله ؛ وقتی توی جامعه ما محدودیت برای زن باشه این مسائل پیش میاد...وگرنه چرا یک زن بعد از طلاق گرفتن باید گرسنه بمونه که حالا مهریه بشه واسش پشتوانه؟ اینا همه یعنی اینکه ما خودمون ارزش زن رو اوردیم پایین و این خودمون یعنی خانم ها هم هستن منتها نمی دونن که خودشون دارن ارزش خودشون رو میارن پایین!

maryam 69

عضو جدید
اصلا...
اگر ما آدما تو انتخابامون اینجوری عمل میکردیم که دیگه مشکلی وجود نداشت...

نگفتم صرف مطلق اینه! گفتم خوب میبینه!
مثلا کسی که مذهبیه با آدم مذهبی راحت تر کنار میاد! ولی ممکنه مشکلاتشون فقط مذهب نباشه ولی اگه معیار اصلی شون باشه براشون کافیه

Silence92

عضو جدید
کاربر ممتاز
اعتماد یکی از بزرگترین دروغ هاست که وجود نداره و همه فکر میکنن هست همیشه هم همه دارن دنبالش میگردن...
مخالفم...
زندگی اگه توش اعتماد وجود نداشته باشه همون بهتر که اصلا پا نگیره..کسی که اعتمادو دروغ میبینه نه میتونه به کسی اعتماد کنه، نه میتونه اعتماد کسی رو جلب کنه، اینقدر بدبینی از کجا نشات میگیره؟
واقعا همه ی حاضرین یا زندگی تشکیل دادن یا بالاخره تا چندسال آینده این اتفاق براشون میفته..اینو واقعا دارم بهتون میگم زندگی اگه توش اعتماد جریان نداشته باشه زندگی نیست

ali 254

اخراجی موقت
حرف من با شما منافات نداره...منم دارم میگم مهریه بالا خوشبختی نمیاره، ضامن خوشبختی کسی هم نمیشه...منتها این من و شماییم که اسم تبادل کالا رو این بحث میذاریم...عرف و جامعه از کی تشکیل شده؟؟ من و شما و بقیه...وقتی کسی خودشو اصلاح نکنه(منظورم شما نیست) مسلما عرف تغییر نمیکنه، مسلما دیدگاه جامعه عوض نمیشه...
دنبال تغییریم..پس از کجا باید شروع شه؟
همین بحث مهریه نمونه حی و حاضر
خب چجوری درستش کنیم؟؟

خب الان شما به من بگو وجود مهریه چه فایده ای داره تا من جوابتون رو بدم؛

بالا