ارگونومی و دکوراسیون داخلی در هتل

mpb

مدیر تالار مهندسی معماری
مدیر تالار

ارگونومي اهميت زيادي به نحوه درک و دريافت انسان از محيط پيرامون مي‌دهد و ازجمله اهداف آن ايجاد انگيزش، رضايتمندي، خلاقيت و لذت بخش بودن محيط زندگي و کار است و براي دستيابي به اين اهداف مواردي چون قابليت انعطاف، بهره وري، زيبايي و پيشگيري از بروز خطاهاي انساني در طراحي مورد دقت قرار مي‌گيرد به نوعي مي‌توان گفت که طراحي فضاي داخلي مناسب و وسايل و امکانات مورد استفاده براي راحتي انسان در ساختمان‌ها يکي از اهداف ارگونومي است.
هدف ارگونومي در طراحي داخلي عبارت از بهبود کارکرد فيزيکي و رواني فضاهاي داخلي ساختمان ها، هتل ها جهت تسهيل انجام فعاليت هاي روزمره در آنها خواهد بود. مواردي که در طراحي داخلي هتل ها مورد توجه است در فایل زیر مورد بررسی قرار گرفته است.

پیوست ها

• ergohotel_189798.pdf
    670 کیلوبایت · بازدیدها: 0

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
معنی ساده ارگونومی یعنی چی؟

• Like
واکنش ها: mpb

mpb

مدیر تالار مهندسی معماری
مدیر تالار
معنی ساده ارگونومی یعنی چی؟

سلام دوست عزیز

ارگونومی در واقع علم این هست که محیط رو منطبق بر نیازهای جسمی و فکری انسان طراحی کنیم و در طراحی انجام شده سلامتی، رفاه و ایمنی فرد تضمین بشه و در نتیجه بهره وری و کاهش هزینه درمان آسیب ناشی از محیط رو به همراه داشته باشیم.
به طور مثال در طراحی یک اتاق کار با توجه به ارگونومی باید بر روی ابعاد فیزیکی انسان به صورت نشسته، ایستاده و به صورت حرکت در جهات مختلف مطالعه صورت بگیره و در طراحی ایستگاه کاری این ابعاد، اعمال بشه.
مبحث دیگه ای که ارگونومی در آن وارد میشه طراحی مناسب در جهت کنترل اثرات شرایط و عوامل محیطی مثل صدا، نورپردازی، درجه حرارت محیط هستش که هر کدوم به تنهایی اثرات خاصی روی انسان خواهد داشت.

موفق باشید.:gol:

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز

ارگونومی در واقع علم این هست که محیط رو منطبق بر نیازهای جسمی و فکری انسان طراحی کنیم و در طراحی انجام شده سلامتی، رفاه و ایمنی فرد تضمین بشه و در نتیجه بهره وری و کاهش هزینه درمان آسیب ناشی از محیط رو به همراه داشته باشیم.
به طور مثال در طراحی یک اتاق کار با توجه به ارگونومی باید بر روی ابعاد فیزیکی انسان به صورت نشسته، ایستاده و به صورت حرکت در جهات مختلف مطالعه صورت بگیره و در طراحی ایستگاه کاری این ابعاد، اعمال بشه.
مبحث دیگه ای که ارگونومی در آن وارد میشه طراحی مناسب در جهت کنترل اثرات شرایط و عوامل محیطی مثل صدا، نورپردازی، درجه حرارت محیط هستش که هر کدوم به تنهایی اثرات خاصی روی انسان خواهد داشت.

موفق باشید.:gol:
از پیام شما و جواب کاملتان تشکر میکنم. تقاضای من معنی ساده ارگونومی بود نه تعریف جامع.
اجازه بدهید خودم این تعریف ساده رو در سه کلمه تقدیمتان کنم.
ارگونومی یعنی تطابق انسان با محیط
مرسی

• Like

mpb

مدیر تالار مهندسی معماری
مدیر تالار
از پیام شما و جواب کاملتان تشکر میکنم. تقاضای من معنی ساده ارگونومی بود نه تعریف جامع.
اجازه بدهید خودم این تعریف ساده رو در سه کلمه تقدیمتان کنم.
ارگونومی یعنی تطابق انسان با محیط
مرسی

خواهش می کنم. سعی کردم معنی ارگونومی رو به زبان ساده براتون توضیح بدم و با ذکر مثال منظورمو واضح تر بیان کنم، ولی گویا طولانی شد.
جسارتا معنیش برعکس این چیزی هست که فرمودید. یعنی در اصل ارگونومی تطابق محیط با انسان هست.
:gol:

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خواهش می کنم. سعی کردم معنی ارگونومی رو به زبان ساده براتون توضیح بدم و با ذکر مثال منظورمو واضح تر بیان کنم، ولی گویا طولانی شد.
جسارتا معنیش برعکس این چیزی هست که فرمودید. یعنی در اصل ارگونومی تطابق محیط با انسان هست.
:gol:

با تشکر از شما عرض میکنم که ؛ اینطور نیست. ارگونومی یعنی تطابق همزمان و متناسب انسان و محیطش. خیلی مواقع این تطابق بعهده انسان هست و خیلی موارد هم همین انسان محیط را طوری طراحی مینماید که با کنش انسان مطابقت داشته باشه.
اگر قانع کننده نبود اطلاع دهید که در این مورد بیشتر هم اندیشی کنیم.

• Like

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ارگونومی در قالب مهندسی فاکتور های انسانی نیز تعریف شده. از آنجا که همه انسانها دارای مکانیزم و فاکتور های دقیقا یکسانی نیستند. در خیلی از طراحی ها امکان تدارک متناسب صد در صدی ممکن نیست. و درست تو همین نقطه است که لازم میشه که انسان خودش رو با آن موقعیت یا شرایط یا وضعیت موجود تطبیق بده. به این شکل که امکانات موجود در هر عصری حالت نسبی داره و طراحی ها و هر نوع تغییر و چینش یا طراحی مجدد پدیده ها لاجرم با ظرفیت و میزان پیشرفت علمی و تکنیکی و هنری همان عصر ممکن میشه . این تغییرات در هر برحه ای از زمان دارای قابلیت متناسب با داشته های همان برحه هست در حالی که انسان تکامل یافته تر آن سطحی است که محیط میتواند به تکامل تدریجی برسد. و به همین خاطر هست که لازم میشه خیلی از اوقات انسان هم خودش رو به انطباق راضی کنه. مرسی

• Like

mpb

مدیر تالار مهندسی معماری
مدیر تالار
با تشکر از شما عرض میکنم که ؛ اینطور نیست. ارگونومی یعنی تطابق همزمان و متناسب انسان و محیطش. خیلی مواقع این تطابق بعهده انسان هست و خیلی موارد هم همین انسان محیط را طوری طراحی مینماید که با کنش انسان مطابقت داشته باشه.
اگر قانع کننده نبود اطلاع دهید که در این مورد بیشتر هم اندیشی کنیم.

قصد ما در ارگونومی اینه که بیایم محیط رو بر اساس خواسته های انسان و در جهت آسایش او طراحی کنیم (تطابق محیط با انسان) نه اینکه بیایم انسان رو مجبور کنیم از شرایط حاکم بر محیط پیروی کنه و بعضا دچار آسیب بشه (تطابق انسان با محیط).
تطابق انسان با محیط بر میگرده به آموزش های بعد از طراحی ارگونومیک که به فرد توضیحات لازم داده بشه چطور میتونه ازون محیط مناسبی که براش طراحی شده و امکاناتی که براش فراهم شده درست استفاده کنه، که به خودش آسیب نزنه و به شرایط مطلوب برسه.

mpb

مدیر تالار مهندسی معماری
مدیر تالار
ارگونومی در قالب مهندسی فاکتور های انسانی نیز تعریف شده. از آنجا که همه انسانها دارای مکانیزم و فاکتور های دقیقا یکسانی نیستند. در خیلی از طراحی ها امکان تدارک متناسب صد در صدی ممکن نیست. و درست تو همین نقطه است که لازم میشه که انسان خودش رو با آن موقعیت یا شرایط یا وضعیت موجود تطبیق بده. به این شکل که امکانات موجود در هر عصری حالت نسبی داره و طراحی ها و هر نوع تغییر و چینش یا طراحی مجدد پدیده ها لاجرم با ظرفیت و میزان پیشرفت علمی و تکنیکی و هنری همان عصر ممکن میشه . این تغییرات در هر برحه ای از زمان دارای قابلیت متناسب با داشته های همان برحه هست در حالی که انسان تکامل یافته تر آن سطحی است که محیط میتواند به تکامل تدریجی برسد. و به همین خاطر هست که لازم میشه خیلی از اوقات انسان هم خودش رو به انطباق راضی کنه. مرسی

بله کاملا درسته، طراحی با توجه با نیاز هر فرد دشواره و هزینه زیادی دربر داره. و معمولا طراحی ای کاربردی هست که، بیشترین جمعیت هدف رو تحت پوشش قرار بده. این تطبیق که اشاره می کنید، باید در یک طراحی ارگونومی آیتم هایی قرار داده بشه که هر فرد بتونه آن رو با شرایط خودش تطبیق بده مثل صندلی های قابل تنظیم یا تنظیم ارتفاع کامپیوتر. این که بخوایم فرد رو مجبور به انطباق با محیط کنیم چون شرایطش متفاوته با اینکه بخوایم براش شرایط ایده آلی رو فراهم کنیم با هر ویژگی ای مبحث جداست. در هر صورت باید این محیط باشه که در مقابل انسان انعطاف پذیر هست و تسلیم نیاز های آن هست.

آخرین ویرایش:

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بله کاملا درسته، طراحی با توجه با نیاز هر فرد دشواره و هزینه زیادی دربر داره. و معمولا طراحی ای کاربردی هست که، بیشترین جمعیت هدف رو تحت پوشش قرار بده. این تطبیق که اشاره می کنید، باید در یک طراحی ارگونومی آیتم هایی قرار داده بشه که هر فرد بتونه آن رو با شرایط خودش تطبیق بده مثل صندلی های قابل تنظیم یا تنظیم ارتفاع کامپیوتر. این که بخوایم فرد رو مجبور به انطباق با محیط کنیم چون شرایطش متفاوته با اینکه بخوایم براش شرایط ایده آلی رو فراهم کنیم با هر ویژگی ای مبحث جداست. در هر صورت باید این محیط باشه که در مقابل انسان انعطاف پذیر هست و تسلیم نیاز های آن هست.
در حالت کلی نظر شما کاملا درسته.
بسیاری از نیاز های انسان بسادگی قابل تشخيص نیست حتی خود شخص هم ممکنه نتونه نیاز های خودش رو کاملا به زبون بیاره. مثلا در مورد تطابق رنگ های محیط یا همانند سازی هایی که ذهن تو محیط انجام میده. خیلی از ناسازگاری های محیطی در بدو امر برای انسان و ذهنیت او مطرح نمیشه و مدتها پس از بودن تو اون محیط خودش رو نشون میده. این حالت زمانی برای انسان اتفاق میافته که طرح تمام شده و تغییر مجدد براش به سادگی ممکن نیست. مثل ارتفاع سقف یا اندازه نورگیر ها یا پنجره ها که در عین تقارن منطقی ممکنه پس از مدت کوتاهی که از حضور آن فرد در آن محیط براش مسئله ذهنی یا مشکل تطبیقی پیش بیاره. تو این نوع شرایط هست که لازم میشه انسان هم خودش رو تطبیق بده که یه نوع عادت کردن به شرایط بطور نسبی است.

• Like

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
وقتی تطابق بین ضروریات فیزیکی محیط و تواناییهای فیزیکی بدن انسان بعنوان موجودی منفرد و خاص مد نظر باشد ' تعریف ارگونومی همانی است که شما فرمودید (بهبود سازگاری بین افراد و عناصر مختلف) . اما؛
از یک سو مرز های ملاحظات مناسب ارگونومیکی چندان وسیع و قابل اجرا در حد کمال مطلوب نیست و در سوی دبگر ویژگیهای فیزیکی انسانها مثلا از لحاظ سایز بدن یا اندازه قد و قواره و اینا و نیز ویژگیهای فیزیولوژیکی انسان در خصوص نوع و جنس هوش ' زمانهای عکس العمل انسانها ' قدرت ادراک محیطی و علایق ذهنی شان در همه اونا به یک اندازه نیست ' . و درست در این شرایط هست که اون تعریف را عرض کردم. یعنی تطابق محیط با انسان و لاجرم انسان با محیط.
در هر حال همه عرض من همین بود.

• Like

mpb

مدیر تالار مهندسی معماری
مدیر تالار
در حالت کلی نظر شما کاملا درسته.
بسیاری از نیاز های انسان بسادگی قابل تشخيص نیست حتی خود شخص هم ممکنه نتونه نیاز های خودش رو کاملا به زبون بیاره. مثلا در مورد تطابق رنگ های محیط یا همانند سازی هایی که ذهن تو محیط انجام میده. خیلی از ناسازگاری های محیطی در بدو امر برای انسان و ذهنیت او مطرح نمیشه و مدتها پس از بودن تو اون محیط خودش رو نشون میده. این حالت زمانی برای انسان اتفاق میافته که طرح تمام شده و تغییر مجدد براش به سادگی ممکن نیست. مثل ارتفاع سقف یا اندازه نورگیر ها یا پنجره ها که در عین تقارن منطقی ممکنه پس از مدت کوتاهی که از حضور آن فرد در آن محیط براش مسئله ذهنی یا مشکل تطبیقی پیش بیاره. تو این نوع شرایط هست که لازم میشه انسان هم خودش رو تطبیق بده که یه نوع عادت کردن به شرایط بطور نسبی است.

ببینید اصل ارگونومی اینه که ما بیایم برای هر فرد این طراحی خاص رو داشته باشیم. ولی همونطور که اشاره کردم این امر به علت هزینه و وضعیت فیزیکی گسترده غالبا امکان پذیر نیست.
تشخیص اینکه چه رنگی، چه نوری، چه ابعادی، چه درصد عبور صدایی مناسبه کجاست، بر عهده شخص استفاده گر نیست. این رو تیم طراحی متشکل از افراد زیادی مثل روانشناس، طراح صنعتی، تحلیل گر آمار، معمار بر اساس مطالعات و آنالیز مشخص می کنه چه طراحی متناسب کجا هست. حالا شما فرمودین بعد مدتی فرد از این شرایطی که با مطالعات دقیق براش ایجاد شده احساس آسیب پذیری میکنه در این صورت باید بیخیال بشه خودش رو با همون شرایط سازگار کنه که در واقع این طور نیست اگر قراره فرد از نظر روانی و روحی ساپورت بشه باید حتما با مدیریت خودش نسبت به این مشکل صحبت کنه و محیط برای این فرد با بررسی دقیق و مطالعات لازم تا جایی که امکان پذیر هست تغییر پیدا کنه تا بتونه دوباره بهره وری لازم رو داشته باشه.البته این بیشتر باز بر میگرده برای طراحی هایی که برای تک تک افراد انجام میشه نه طیف وسیع.

وقتی تطابق بین ضروریات فیزیکی محیط و تواناییهای فیزیکی بدن انسان بعنوان موجودی منفرد و خاص مد نظر باشد ' تعریف ارگونومی همانی است که شما فرمودید (بهبود سازگاری بین افراد و عناصر مختلف) . اما؛
از یک سو مرز های ملاحظات مناسب ارگونومیکی چندان وسیع و قابل اجرا در حد کمال مطلوب نیست و در سوی دبگر ویژگیهای فیزیکی انسانها مثلا از لحاظ سایز بدن یا اندازه قد و قواره و اینا و نیز ویژگیهای فیزیولوژیکی انسان در خصوص نوع و جنس هوش ' زمانهای عکس العمل انسانها ' قدرت ادراک محیطی و علایق ذهنی شان در همه اونا به یک اندازه نیست ' . و درست در این شرایط هست که اون تعریف را عرض کردم. یعنی تطابق محیط با انسان و لاجرم انسان با محیط.
در هر حال همه عرض من همین بود.
ببینید در طراحی هایی که آنتروپو متری نقش داره، در توضیح خودم ذکر کردم طراحی برای اکثریت انجام می گیره اگر چند درصدی از افراد با آن طراحی سازگار نبودند، باز آن محیط هست که باید براشون مناسب سازی بشه شما نمی تونی نیاز آن فرد رو تغییر بدی که بگیم انسان خودش رو با محیط منطبق کرد. ما قراره لا اقل حداقل ها رو برای یه فرد ایجاد کنیم که آسیب نبینه و بتونه از نظر روحی حمایت بشه و بهره وری داشته باشیم. بله کاملا واضحه که هیچوقت رضایت صد درصدی در هیچ کس نمی تونیم داشته باشیم. همین حداقل ها رعایت بشه برای افراد که درگیر درمان و هزینه آن نشن خیلی عالیه و حالا رضایت صد درصدشون به کنار...

آخرین ویرایش:
بالا