ارشد باغباني

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار

در انتها مطالعه دقیق تست های 10 سال اخیر +
کتاب تست جلال خورشیدی+ کتاب اصول باغبانی خوشخوی

خلیلی گاردنر

عضو جدید
منابع کنکور ارشد باغبانی 1391

جزوات الزامی:
نام درس
مدرس
نام دانشگاه
سال تهیه
اولویت
کیفیت دیداری
توضیحات
1
گلکاری
دکتر صالحی
شیراز
1388
الزامی
دستنویس
72 صفحه
2
گلکاری
دکتر نادری
تهران
1389
الزامی
تایپی
104 صفحه
3
فیزیولوژی گیاهی
دکتر مستوفی
تهران
1390
الزامی
تایپی
95 صفحه
4
خلاصه زندگی گیاه سبز
-
تهران
1390
الزامی
دستنویس
26 صفحه
5
فیزیولوژی پس از برداشت
دکتر راحمی
شیراز
1390
الزامی
دستنویس
32 صفحه
6
ازدیاد
دکتر زمانی
تهران
1387
الزامی
دستنویس
90 صفحه
7
ازدیاد
دکتر صالحی
شیراز
1388
الزامی
دستنویس
27 صفحه
8
سبزیکاری عمومی
دکتر دلشاد
تهران
1388
الزامی
دستنویس
50 صفحه
9
سبزیکاری عمومی
دکتر دلشاد و حسندخت
تهران
1388
الزامی
دستنویس
52 صفحه
10
گرمسیری و نیمه گرمسیری
دکتر عبادی و زمانی
تهران
1390
الزامی
تایپی
188 صفحه
11
گرمسیری و نیمه گرمسیری
دکتر ارشادی
همدان
1389
الزامی
دستنویس
39 صفحه
12
مرکبات
دکتر فتوحی
گیلان
1390
الزامی
تایپی و دستنویس
44 صفحه
13
میوه ریز
عبادی
تهران
1390
الزامی
تایپی
150 صفحه
14
میوه معتدله
دکتر راحمی
شیراز
1388
الزامی
دستنویس
65 صفحه
15
خاکشناسی
دکتر میرحسینی
تهران
1390
الزامی
تایپی
30صفحه
16
خاکشناسی
دکتر منصور نواب
تهران
1388
الزامی
تایپی
78 صفحه
17
گیاه شناسی 1
دکتر ناهید حریری
تهران
1385
الزامی
تایپی
72 صفحه
18
گیاه شناسی 2
دکتر شریعت پناهی
تهران
1387
الزامی
تایپی
47 صفحه

جزوات مکمل:

نام درس
مدرس
نام دانشگاه
سال تهیه
اولویت
کیفیت دیداری
توضیحات
1
فیزیولوژی گیاهی
دکتر ناهید حریری
تهران
مکمل
متوسط-تایپی
106 صفحه
2
خلاصه کتاب پس از برداشت
دکتر راحمی
شیراز
مکمل
متوسط-دستنویس
57 صفحه
3
خلاصه ازدیاد
دکتر خوشخوی
شیراز
مکمل
دستنویس
43 صفحه
4
باغبانی عمومی
-
تهران
مکمل
تایپی
18 صفحه
5
خلاصه سبزیکاری عمومی و خصوصی
دکتر دلشاد-حسندخت-کتاب پیوست
تهران و گیلان
الزامی
دستنویس
96 صفحه
6
خلاصه میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری
دکتر عبادی-زمانی-ارشادی
تهران –شیراز –همدان
1389
مکمل
دستنویس
70 صفحه
7
میوه معتدله
دکتر راحمی
شیراز
1382
تایپی
73 صفحه
8
میوه معتدله
دکترارشادی
دستنویس
44 صفحه
9
خلاصه کتاب وست وود
دکتر رسولزادگان
صنعتی اصفهان
دستنویس

آخرین ویرایش توسط مدیر:

فاطمه زارعی

عضو جدید
سلام عزیزم

سلام عزیزم

سلام عزیزم خوبی ممنون از جزوات من جزوه سبزیکاری عمومی و خصوصی دکتر عبدا لکریم کاشی ندارم شما دارین ؟ من نتونستم پیدا کنم؟:(

reyhaneh919

کاربر بیش فعال
سلام عزیزم خوبی ممنون از جزوات من جزوه سبزیکاری عمومی و خصوصی دکتر عبدا لکریم کاشی ندارم شما دارین ؟ من نتونستم پیدا کنم؟:(

سلام

من عمومی رو دارم ولی روش نوشته تکثیر و توزیع بدون اجازه ی نگارنده ممنوع است. دکتر کاشی دانشکده ی ما تدریس می کنن

gelavig

عضو جدید
ببخشید باز منم اگه میشه جزوه سبزی کاری با فیزیولوژی گیاهان زراعی رو هم بذار مرسی:smile:

reyhaneh919

کاربر بیش فعال
ببخشید باز منم اگه میشه جزوه سبزی کاری با فیزیولوژی گیاهان زراعی رو هم بذار مرسی:smile:

سلام اگه منظورتون با منه من فقط سبزی عمومی رو دارم بقیشو ندارم اونم باید ازش عکس بگیرم بذارم اسکنر ندارم

*محیا*

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
کارشناسی ارشد باغبانی 93

کارشناسی ارشد باغبانی 93

سلام دوستانی که قصد دارن آزمون 93 باغبانی بدن تشریف بیارن توی این تاپیک و اعلام حضور کنند و نظر بدن توی این تاپیک چطوری با هم می تونیم درس بخو نیم به نظر من که بیشتر روی زبان و نکات مهم و خلاصه دروس کار کنیم

*محیا*

کاربر ممتاز
با زبان شروع میکنم
متنی میزارم هرکی تونست یه مقداری ازش ترجمه کنه حتی یک کلمه هم ارزشش رو داره

Permaculture is a branch of ecological design, ecological engineering, and environmental design which develops sustainable architecture and self-maintained agricultural systems modeled from natural ecosystems.[SUP][1][/SUP][SUP][2][/SUP]
The core tenets of permaculture are:[SUP][3][/SUP][SUP][4][/SUP][SUP][5][/SUP]

• Care of the earth: Provision for all life systems to continue and multiply. This is the first principle, because without a healthy earth,humans cannot flourish.
  • Care of the people: Provision for people to access those resources necessary for their existence.
  • Return of Surplus: Reinvesting surpluses back into the system to provide for the first two ethics. This includes returning waste back into the system to recycle into usefulness. [SUP][6][/SUP]
Permaculture design emphasizes patterns of landscape, function, and species assemblies. It asks the question, "Where does this element go? How can it be placed for the maximum benefit of the system?" To answer this question, the central concept of permaculture is maximizing useful connections between components and synergy of the final design. The focus of permaculture, therefore, is not on each separate element, but rather on the relationships created among elements by the way they are placed together; the whole becoming greater than the sum of its parts. Permaculture design therefore seeks to minimize waste, human labor, and energy input by building systems with maximal benefits between design elements to achieve a high level of synergy. Permaculture designs evolve over time by taking into account these relationships and elements and can become extremely complex systems that produce a high density of food and materials with minimal input.[SUP][7][/SUP]
The design principles which are the conceptual foundation of permaculture were derived from the science of systems ecology and study of pre-industrial examples of sustainable land use. Permaculture draws from several disciplines including organic farming, agroforestry, integrated farming, sustainable development, and applied ecology.[SUP][8][/SUP] Permaculture has been applied most commonly to the design of housing and landscaping, integrating techniques such as agroforestry, natural building, and rainwater harvesting within the context of permaculture design principles and theory.

آخرین ویرایش:

*محیا*

کاربر ممتاز
Permaculture

Permaculture

Permacultureپرما کالچر(طراحی کشاورزی پایدار)

*محیا*

کاربر ممتاز
Permaculture

Permaculture

Permaculture is an approach to designing human settlements and agricultural systems that are modeled on the relationships found in natural ecologies.Permaculture is sustainable land use design. This is based on ecological and biological principles, often using patterns that occur in nature to maximise effect while minimizing wasted energy. Permaculture aims to create stable, productive systems that provide for human needs, harmoniously integrating the land with its inhabitants. The ecological processes of plants, animals, their nutrient cycles, climatic factors and weather cycles are all part of the picture. Inhabitants’ needs are provided for using proven technologies for food, energy, shelter and infrastructure. Elements in a system are viewed in relationship to other elements, where the outputs of one element become the inputs of another. Within a Permaculture system, work is minimised, "wastes" become resources, productivity and yields increase, and environments are restored. Permaculture principles can be applied to any environment, at any scale from dense urban settlements to individual homes, from farms to entire regions.The first recorded modern practice of permaculture as a systematic method was by Austrian farmer Sepp Holzer in the 1960s, but the method was developed rigorously by Australians Bill Mollison and David Holmgren and their associates during the 1970s in a series of publications.The word permaculture is described by Mollison as a portmanteau of permanent agriculture, and permanent culture.The intent is that, by training individuals in a core set of design principles, those individuals can design their own environments and build increasingly self-sufficient human settlements: ones that reduce society's reliance on industrial systems of production and distribution that Mollison identified as fundamentally and systematically destroying Earth's ecosystems.While originating as an agroecological design theory, permaculture has developed a large international following. This "permaculture community" continues to expand on the original ideas, integrating a range of ideas of alternative culture, through a network of publications, permaculture gardens, intentional communities, training programs, and internet forums. In this way, permaculture has become a form of architecture of nature and ecology as well as an informal institution of alternative social ideals.

*محیا*

کاربر ممتاز
Permaculture: علم و هنر طراحی بوم‌شناختی، مهندسی بوم‌شناختی و طراحی محیط با هدف توسعه‌ی پایداری و سامانه‌های کشاورزی خودنگهدارنده
self-maintained: خودنگهدارنده (پایدار). سامانه‌ای که به خودی خود و به طور طبیعی پایدار است و نیازی به پشتیبانی خارجی ندارد.

فائضه

عضو جدید
سلام من امسال کنکور ارشد دارم. سال اولمه خیلی استرس دارم.
می خواستم بپرسم این منابعی که معرفی کردید واقعا همشو خوندید؟
آخه ازدیاد خوشخوی خیلی زیاده.
راستی کسی جزوه گلکاری دکتر ریزی رو نداره؟ چندماهشه دنبالش می گردم . نیست. میگن منبع کنکور ارشده

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
منابع آزمون کارشناسی ارشد علوم باغبانی

منابع آزمون کارشناسی ارشد علوم باغبانی

زبان عمومي و تخصصي:

1. زبان تخصصي ويژه دانشجويان رشته باغباني

ميوه‌كاري:

1.کتاب میوه کاری در مناطق معتدله دکتر یوسف رسول‌زادگان

2.کتاب میوه کاری دکتر رسول جلیل مرندی

3.جزوه میوههای گرمسیری و نیمه گرمسیری دکتر عبادی و دکتر زمانی

4. جزوه میوههای ریز دکتر عبادی

5. جزوه میوه کاری دکتر ارشادی

6. جزوه میوهکاری در مناطق معتدله دکتر راحمی

7.کتاب مرکبات پرورش مرکبات در ایران دکتر فتوحی قزوینی

خاك‌شناسي و گياه‌شناسي:

2ـ خاك‌شناسي عمومي، دكتر شهلا محمودي

3ـ مباني خاك‌شناسي، دكتر الياس آذر

4ـ گياه‌شناسي جلد 1 و2، دكتر احمد قهرمان

5ـ ارگانوژنز و مورفوژنز گياهي، دكتر مرتضي عطري

ازدياد نباتات:

1ـ كتاب مدرسان شريف

2ـ گیاه افزایی دکتر خوشخوی

3ـ اصول باغبانی دکتر خوشخوی

4ـ ازدیاد نبات دکتر رسول جلیل مرندی

5ـ جزوه ازدیاد نباتات دکتر صالحی

فيزيولوژي و فيزيولوژي بعد از برداشت:

1. فیزیولوژی بعد از برداشت دکتر راحمی

2.فیزیولوژی بعد از برداشت دکتر رسول جلیل مرندی

3.كتاب مقدمه‌اي بر فيزيولوژي گياهي، هاپكينز، ترجمه دكتر احمدي

4. كتاب تايزوزايگر

5.فيزيولوژي گياهي (جلد اول)، دكتر احمدي

سبزي‌كاري و گل‌كاري:

1.کتاب سبزیکاری دکتر غلامعلی پیوست

2.کتاب گلکاری علمی و عملی مسعود قاسمی قهساره و محسن کافی

3.کتاب گلکاری دکتر خلیقی

4.جزوه سبزیکاری دکتر دلشاد

5.جزوه سبزیکاری دکتر حسندخت

6.جزوه سبزیکاری دکتر کاشی

7.جزوه گلکاری دکتر صالحی

8.جزوه گلکاری دکتر نادری

منبــــــــع

فائضه

عضو جدید
این مطالب خلاصه من از درس سبزی هست. پیاز = دوساله کمی. در روز بلند و دمای بالا = تشکیل سوخ
75 روز در روز کوتاه و دمای پایین= برای ذخیره کربوهیدرات در سال اول = بعد از این زمان اتمام ذخیره سازی
در سیب زمینی
روزکوتاه و دمای پایین = تشکیل غده . روز بلند + دمای بالا = گلدهی . انبار در دمای 4-7 درجه. تلقیح گلها = در دمای پایین و رطوبت بالا
تا زمان گلدهی ذخیره سازی ندارد.
تازمانی که غده داره گل نمیده. برای تولید بذر یا باید روی گوجه پیوند شه یا استولونهاش قطع شه بعد دماپایین بیاد
عوامل موثر در تشکیل بذر در سیب زمینی: دمای پایین 20-14 درجه ، رطوبت بالا ، قطع استولون
کاهو را باید در دما پایین و شدت نور کم کاشت. کرفس در هوای ابری با کیفیت میشه
خیار و گوجه= نور و دمای بالا
گیاهان در معرض نور زیاد= سلول نردبانی ضخیم و در نور کم نردبانی کمتر و مزوفیل کمتر و برگ های گوشتی تر دارند.
در خیار غلظت بالای co2 کلروزه شدن و نکروزه شدن برگ ها
کاشت خیار با بادمجان وفلفل خوبه و با کلم بده. با نخود فرنگی خردل سفید کشت میشه.
چغندر= هیپوکوتیلش خوراکیه. زیاد به عمق کاشت حساس نیس.
کدو و خربزه : عمق کاشت= 5 سانت - نسبتا زیاد
گیاهان روزت را در همان عمق خزانه می کاریم. گیاهان ساقه دار را عمیق تر
نشای بادمجان نباید عمیق کشت شه چون نشا خیلی ساقه تولید نمی کنه
خیس کردن به ویژه برای کدوییان و حبوبات (لوپن) و جعفری و پیازی ها و مارچوبه مفید است. لوبیا نباید زیاد خیس شه چون لپه ها جدا میشن
ضد عفونی با tmtd انجام یشه بذر ضد عفونی شده را نباید خیس کرد.
تره ایرانی و جعفری و شوید سبزس های برگی=دستپاش
پیاز سیر سیب زمینی هویج =ردیفی
نخود فرنگی خربزه اینا= کپه ای چاله می کنیم بذر توش می کاریم
کاهو کلم گوجه= راحت نشا میشن
کرفس فلفل پیاز بادنجان = با مراقبت نشا بشن
ذرت خیار خربزه هندورانه طالبی شلغم= انتقالشون سخته
گوجه فرنگی با عث کاهش مواد غذایی در سطح خاک میشه . گوجه برا خودش بازدارندس. کلم تکمه ای هم برا خودش و هم برا گوجه بازدارندس.
نخود بازدارنده داره برا خودش.برداشت شیکوره و اندیو دیر تر از موعد سبب به گل رفتن بی موقع بذور پس از کاشت میشه

نفس526

عضو جدید
سلام
وقتتون بخیر
منم امسال قراره ارشد بدم
تقریبا جزوه ها رو دارم
به علاوه ی بسته ی اموزشی مدرسان
میخواستم بدونم کسی هست که پارسال ازمونای مدرسان رو شرکت کرده باشه
در ضمن این پستی که گذاشتم رو تمام اعضا میبین؟/
اگه نه
من چطوری باید پستی بذارم که از همه ی اعضا بپرسم ببینم ثبت نام کردن یا نه؟

abdi711

عضو جدید
با سلام
کسی میدونه چه دانشگاههایی برای کارشناسی ارشد باغبانی خوبه منظورم اینه که استاداش با دانشجو در حد مقاله کار کنن آخه شنیدم دانشگاههای بزرگ زیاد دانشجو رو برای دادن مقاله کمک نمیکنن دانشجو باید بدو دنبال استاد و..:w42:
مثلا فردوسی مشهد دانشگاه شیراز و گیلان و.. خوبن آیاااااا؟؟؟
اگه راهنمایی کنید ممنون میشم..دانشگاه شما چطوره؟راضی هستین؟یا دوستانتون تو دانشگاه های دیگه راضی ان؟

*محیا*

کاربر ممتاز
دیدگاه شما درباره‌ي كنكور کارشناسی ارشد باغبانی 93

دیدگاه شما درباره‌ي كنكور کارشناسی ارشد باغبانی 93

سلام لطفا دیدگاه خود رو درباره‌ي كنكور کارشناسی ارشد باغبانی 93ذکر بفرمایید همین طور می تونید درصداتون رو بزارید و از دوستان وصاحبنظران خواهشمندم که نظرشون رو در مورد درصدا و رتبه احتمالی دوستان ذکر بفرمایند
.از خودم شروع می کنم:

زبان : 4/44
میوه : 40
خاک و گیاه : 44/44
ازدیاد : 46/67
فیزولوژی : 38/89
گل وسبزی : 47/78

متشکرم .

آخرین ویرایش:

Zara1

عضو جدید
سلام لطفا دیدگاه خود رو درباره‌ي كنكور کارشناسی ارشد باغبانی 93ذکر بفرمایید همین طور می تونید درصداتون رو بزارید
متشکرم .
من تقریبا همه درصدام زیر 10 بود.

به توصیه پدر درکنکور شرکت کردم و هدفی نداشتم؛
اما الان پشیمونم
و میگم کاش حداقل یه هفته ای که کنکور عقب افتاد رو میخوندم
!

البته باغبانی نبودم و حشره شناسی شرکت کردم.

بنظرم م سوالات سخت درَش کم بود و تکراری م داشت
؛ کلا اگه یکم کسی تلاش میکرد میتونست نتیجه خوبی بگیره.

آرزوی موفقیت و قبولی در بهترین رشته محل ها رو برای دوستان دارم.

زینب جون ببخش اگه یکم اسپم بود!

انشالله چیزی که دوست داری قبول بشی عزیزم.
:gol:

فائضه

عضو جدید
سلام ببخشید کسی نرم افزار تخمین رتبه ارشد نداره!؟
این که ظرفیتا یکسوم کم شده راسته؟

amir93

عضو
کمک برای انتخاب موضوع پایان نامه

کمک برای انتخاب موضوع پایان نامه

با سلام خدمت اساتید و بزرگواران خودم در باشگاه مهندسان ایران
من دانشجوی ترم 2 باغبانی و فیزیولوژی و اصلاح درختان میوه هستم
در حال حاضر با مشکلی به نام موضوع پایان نامه برخورد کردمدر انتخاب موضوع برای من چند مشکل هست
من می بایست در 15 تیر ماه از پروپوزالم دفاع کنم تا در پروسه 6 ماهه ازمایشهامو کامل و مقاله هم بنویسم و پایان نامه ام را هم جمع کنم و دفاع بکنم تا بتونم 3 ترمه تمام کنم و به همین خاطر با کمبود موضوعات پایان نامه مواجه شدم

از دوستان و خواهران و برادران و اساتید و مهندسین خودم در بخش باغبانی و میوه کاری تقاضا میکنم بنده حقیر و دیگر عزیزانی که شاید مشکل منو دارند را یاری برسانید و به امید خدا در پایان نامه جبران محبت خواهم کرد

ارادتمند شما
امیر آزاده

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
با سلام خدمت اساتید و بزرگواران خودم در باشگاه مهندسان ایران
من دانشجوی ترم 2 باغبانی و فیزیولوژی و اصلاح درختان میوه هستم
در حال حاضر با مشکلی به نام موضوع پایان نامه برخورد کردمدر انتخاب موضوع برای من چند مشکل هست
من می بایست در 15 تیر ماه از پروپوزالم دفاع کنم تا در پروسه 6 ماهه ازمایشهامو کامل و مقاله هم بنویسم و پایان نامه ام را هم جمع کنم و دفاع بکنم تا بتونم 3 ترمه تمام کنم و به همین خاطر با کمبود موضوعات پایان نامه مواجه شدم

از دوستان و خواهران و برادران و اساتید و مهندسین خودم در بخش باغبانی و میوه کاری تقاضا میکنم بنده حقیر و دیگر عزیزانی که شاید مشکل منو دارند را یاری برسانید و به امید خدا در پایان نامه جبران محبت خواهم کرد

ارادتمند شما
امیر آزاده

سلام
البته نمبدونم تا چه حد اساتید شما با موضوعات پیشنهادی دانشجوها موافقت میکننو اعمال سلیقه نمیکنن.
من پیشنهادم میکنم روی الگوی کشت درختان میوه هسته ریز در نقاط مختلف با توجه به نوع خاک کار کنین...موضوع کاربردی خوبیه.
علتشم اینه که هسته ریزها به ناملایمتیهای تغذیه ای حساسترن و بعد از مدتی بهره وریشون از دست میره.علتشم عدم تطابق نوع خاک بخصوص در اعماق با این نوع درختانه...در خیلی از نقاط کشور درخت سیب چند سال خوب محصول میده اما با افزایش سن و رسیدن ریشه به اعماق خاک که مشکل عدم تعادل داره باغ چندین ساله به یکباره از بهره دهی میوفته....

amir93

عضو
سلام
البته نمبدونم تا چه حد اساتید شما با موضوعات پیشنهادی دانشجوها موافقت میکننو اعمال سلیقه نمیکنن.
من پیشنهادم میکنم روی الگوی کشت درختان میوه هسته ریز در نقاط مختلف با توجه به نوع خاک کار کنین...موضوع کاربردی خوبیه.
علتشم اینه که هسته ریزها به ناملایمتیهای تغذیه ای حساسترن و بعد از مدتی بهره وریشون از دست میره.علتشم عدم تطابق نوع خاک بخصوص در اعماق با این نوع درختانه...در خیلی از نقاط کشور درخت سیب چند سال خوب محصول میده اما با افزایش سن و رسیدن ریشه به اعماق خاک که مشکل عدم تعادل داره باغ چندین ساله به یکباره از بهره دهی میوفته....

خیلی خیلی سپاس گذارم
من یه موضوعی در مورد میوه خرمالو دارم روش کار میکنم

حالبه که کم هم کار شده
روی پس از برداشتش میخوام کار کنم
از توجه شما دوست بزرگوارم متشکرم
امیر آزاده

بالا