ادم به پوچي برسه بايد چيكار كنه؟

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان.......
يه سوال دارم ادم وقتي تو زندگي يه دفعه احساس پوچي كنه خودشو يه ادم بي ارزش حس كنه بايد چيكار كنه؟
بايد چيكاركنه كه حالش خوب بشه....؟
چه چيزهايي باعث ميشه از اين پوچي در بياد؟
خواهش ميكنم نظراتتونو بهم بگيد ...
خيلي برام مهمه...
احساس ميكنم يه مرحله از زندگي فقط برام مونده و اخرين شانس...
خيلي احساس بدي دارم اونقدر كه ............
:(
خواهش ميكنم از ترحم كردن هم خودداري كنيد...
ممنونم...

hasty.2005

عضو جدید
سلام دوست عزیزم.
من فک میکنم اگه این احساس پوچی رو زمان کوتاهی هست که دارید، از این نوع احساس در زندگی همه هست و میشه با تغییر بعضی از کارهای روزمره و انجام کارهای جدید این احساس رو تغییر داد.
اما اگه احساس می‌کنید مدت زمان زیادی هست که این حس رو دارید و تغییر نمیکنه ممکنه نشونه ای از افسردگی باشه.

infrequent

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
این احساس ممکنه در هر دوره ای برای هر فردی پیش بیاد.
کاری که باید انجام بدین اینه که اگر اتفاق ناخوشایندی افتاده یا خاطره ای از گذشته خاطرتون رو آزار داده به فراموشی بسپرید.
چرا که همه ی ما انسان ها جایزالخطا هستیم و اشتباهاتی رو مرتکب میشیم.
خداوند بسیار بسیار بخشنده و مهربانه و این اشتباهات رو هر چه قدر بزرگ براش راه جبران گذاشته.
جبرانش توبه کردن درس گرفتن تکرار نکردنه اون اشتباهه....
گذشته یعنی اتفاقی که گذشته بنابراین شما هم باید از اون بگذرید درس عبرت بگیرید و خودتون هم به خودتون فرصت بدید.
نباید باعث بشه فکر کنید دیگه ارزشی ندارید....
این اشتباهات از ارزش انسان بودن شما کم نمیکنه چرا که کسی که توبه میکنه و تصمیم میگیره دیگه اشتباهی نکنه وضعیت سخت تری داره نسبت به کسی که تا حالا اشتباهی نکرده...
خیلی سخته بنابراین ارزش وجودی شخص خطاکار بالا تر میره.....
وقتی خدا به بزرگی خودش توبه و راه بازگشت گذاشته...وقتی که خدا از اشتباهات ما میگذره....
چه طور ما که بنده اش هستیم میتونیم خودمونو نبخشیم؟!
خدا به ما فرصت میده چرا ما باید این فرصت رو از خودمون دریغ کنیم و خودمون رو سرزنش کنیم و به جای جبران وقتمونو با افسوس تلف کنیم؟
شما به توانایی هاتون به موفقیت هاتون به استعداد هایی که خدا بهتون داده به هر نعمتی که دارید...
از سلامتی گرفته تا خانواده تحصیلات درس امکانات هر چیزی که میبینید دارید و کسانی هستند بدتر از شما که هیچی ندارند فکر کنید.
خدا رو به خاطر داده هاش شکر کنید.
ببینید چیزهایی دارید که خیلی ها حسرتش رو میخورند.
خیلی ها با اینکه حسرت میخورند اما دست از تلاش برنداشتند نمونه اش انسان های معلولی که از گوشه و کنار خبر موفقیتشون به گوشمون میرسه....
ارزش های وجودیتون رو دست کم نگیرید.اگر عواملی هستند در محیط اطراف که باعث تداعی این حس میشن ازشون دوری کنید.
قرآن بخونید با خدای خودتون خلوت کنید و ازش کمک بخواهید.
از خدا بخواهید که بهتون کمک کنه تنهاتون نذاره بهتون قدرت بده تا بتونید خودتون رو باور کنید.
فعالیت های مفید انجام بدین بیکاری و سکون باعث افسردگی میشه.
شما باید پیشرفت کنید.کتاب بخونید ....مطالعه کنید اگر مشغول تحصیل هستید درستون رو به طور جدی دنبال کنید تا به حایی برسید.
اگه امکانش براتون هست کار یا فعالیت مفیدی انجام بدید حتما این کارو بکنید.
و در نهایت به خاطر داشته باشید این شما هستید که به خودتون اعتبار میدین نه دیگران! نه محیط!
شاید تاثیر داشته باشند اما نه به اندازه ای که خودتون میتونید تاثیر داشته باشید.
خودتون رو باور کنید یک بسم الله بگید و از نو شروع کنید....
با چشم باز با دیدی زیبا به دنیا نگاه کنید و قدم به سوی پیشرفت بردارید.
ان شا الله که موفق باشید
امیدوارم تونسته باشم کمکی کرده باشم
در پناه حق :gol:

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
این احساس ممکنه در هر دوره ای برای هر فردی پیش بیاد.
کاری که باید انجام بدین اینه که اگر اتفاق ناخوشایندی افتاده یا خاطره ای از گذشته خاطرتون رو آزار داده به فراموشی بسپرید.
چرا که همه ی ما انسان ها جایزالخطا هستیم و اشتباهاتی رو مرتکب میشیم.
خداوند بسیار بسیار بخشنده و مهربانه و این اشتباهات رو هر چه قدر بزرگ براش راه جبران گذاشته.
جبرانش توبه کردن درس گرفتن تکرار نکردنه اون اشتباهه....
گذشته یعنی اتفاقی که گذشته بنابراین شما هم باید از اون بگذرید درس عبرت بگیرید و خودتون هم به خودتون فرصت بدید.
نباید باعث بشه فکر کنید دیگه ارزشی ندارید....
این اشتباهات از ارزش انسان بودن شما کم نمیکنه چرا که کسی که توبه میکنه و تصمیم میگیره دیگه اشتباهی نکنه وضعیت سخت تری داره نسبت به کسی که تا حالا اشتباهی نکرده...
خیلی سخته بنابراین ارزش وجودی شخص خطاکار بالا تر میره.....
وقتی خدا به بزرگی خودش توبه و راه بازگشت گذاشته...وقتی که خدا از اشتباهات ما میگذره....
چه طور ما که بنده اش هستیم میتونیم خودمونو نبخشیم؟!
خدا به ما فرصت میده چرا ما باید این فرصت رو از خودمون دریغ کنیم و خودمون رو سرزنش کنیم و به جای جبران وقتمونو با افسوس تلف کنیم؟
شما به توانایی هاتون به موفقیت هاتون به استعداد هایی که خدا بهتون داده به هر نعمتی که دارید...
از سلامتی گرفته تا خانواده تحصیلات درس امکانات هر چیزی که میبینید دارید و کسانی هستند بدتر از شما که هیچی ندارند فکر کنید.
خدا رو به خاطر داده هاش شکر کنید.
ببینید چیزهایی دارید که خیلی ها حسرتش رو میخورند.
خیلی ها با اینکه حسرت میخورند اما دست از تلاش برنداشتند نمونه اش انسان های معلولی که از گوشه و کنار خبر موفقیتشون به گوشمون میرسه....
ارزش های وجودیتون رو دست کم نگیرید.اگر عواملی هستند در محیط اطراف که باعث تداعی این حس میشن ازشون دوری کنید.
قرآن بخونید با خدای خودتون خلوت کنید و ازش کمک بخواهید.
از خدا بخواهید که بهتون کمک کنه تنهاتون نذاره بهتون قدرت بده تا بتونید خودتون رو باور کنید.
فعالیت های مفید انجام بدین بیکاری و سکون باعث افسردگی میشه.
شما باید پیشرفت کنید.کتاب بخونید ....مطالعه کنید اگر مشغول تحصیل هستید درستون رو به طور جدی دنبال کنید تا به حایی برسید.
اگه امکانش براتون هست کار یا فعالیت مفیدی انجام بدید حتما این کارو بکنید.
و در نهایت به خاطر داشته باشید این شما هستید که به خودتون اعتبار میدین نه دیگران! نه محیط!
شاید تاثیر داشته باشند اما نه به اندازه ای که خودتون میتونید تاثیر داشته باشید.
خودتون رو باور کنید یک بسم الله بگید و از نو شروع کنید....
با چشم باز با دیدی زیبا به دنیا نگاه کنید و قدم به سوی پیشرفت بردارید.
ان شا الله که موفق باشید
امیدوارم تونسته باشم کمکی کرده باشم
در پناه حق :gol:
خیلی عالی بود....ممنونم

tino25

عضو جدید
اميد بخشترين آيه قرآن
در داستان جالبى از حضرت على(عليه السلام ) به اين مضمون نقل شده است كه روزى رو به سوى مردم كرد و فرمود: اميد بخشترين آيه قرآن كدام آيه است ؟

بعضى گفتند آيه
"ان الله لا يغفر ان يشرك به و يغفر ما دون ذلك لمن يشاء"
(خداوند هرگز شرك را نمى بخشد و پائين تر از آن را براى هر كس كه بخواهد مى بخشد)
سوره نساءآیه 48

امام فرمود: خوب است ، ولى آنچه من ميخواهم نيست ،
بعضى گفتند آيه
"و من يعمل سوء او يظلم نفسه ثم يستغفرالله يجد الله غفورا رحيما"
(هر كس عمل زشتى انجام دهد يا بر خويشتن ستم كند و سپس از خدا آمرزش بخواهد خدا را غفور و رحيم خواهد يافت)

سوره نساء آیه 110

امام فرمود خوبست ولى آنچه را مى خواهم نيست .
بعضى ديگر گفتند آيه
"قل يا عبادى الذين اسرفوا على انفسهم لا تقنطوا من رحمة الله ان الله یغفر الذنوب جمیعا انه هو الغفورالرحیم"
(اى بندگان من كه دراثر گناه،بر خويشتن زیاده روی کرده اید،ازرحمت خدا مايوس نشويد در حقيقت‏خدا همه گناهان را مى‏آمرزد كه او خود آمرزنده مهربان است)
سوره زمرآیه53

فرمود خوبست اما آنچه مى خواهم نيست !
بعضى ديگر گفتند آيه
"و الذين اذا فعلوا فاحشة او ظلموا نفسهم ذكروا الله فاستغفروا لذنوبهم و من يغفر الذنوب الا الله"
(پرهيزكاران كسانى هستند كه هنگامى كه كار زشتى انجام مى دهند يا به خود ستم مى كنند به ياد خدا مى افتند، از گناهان خويش آمرزش مى طلبند و چه كسى است جز خدا كه گناهان را بيامرزد)
سوره آل عمران آیه135

باز امام فرمود خوبست ولى آنچه مى خواهم نيست . در اين هنگام مردم از هر طرف به سوى امام متوجه شدند و همهمه كردند فرمود: چه خبر است اى مسلمانان ؟ عرض كردند: به خدا سوگند ما آيه ديگرى در اين زمينه سراغ نداريم .

امام فرمود: از حبيب خودم
رسول خدا شنيدم كه فرمود:
اميد بخشترين آيه قرآن اين آيه است
"واقم الصلوة طرفى النهار و زلفا من الليل ان الحسنات يذهبن السيئات ذلك ذكرى للذاكرين
سوره هود آیه 118

و فرمود: اى
على! آن خدايى كه مرا به حق مبعوث كرده و بشير و نذيرم قرار داده يكى از شما كه برمى‏خيزد براى وضو گرفتن، گناهانش از جوارحش مى‏ريزد، و وقتى به روى خود و به قلب خود متوجه خدا مى‏شود از نمازش كنار نمى‏رود مگر آنكه از گناهانش چيزى نمى‏ماند، و مانند روزى كه متولد شده پاك مى‏شود، و اگر بين هر دو نماز گناهى بكند نماز بعدى پاكش می‏كند، آن گاه نمازهاى پنجگانه را شمرد
بعد فرمود: يا على جز اين نيست كه نمازهاى پنجگانه براى امت من حكم نهر جارى را دارد كه در خانه آنها واقع باشد، حال چگونه است وضع كسى كه بدنش آلودگى داشته باشد، و خود را روزى پنج نوبت در آن آب بشويد؟ نمازهاى پنجگانه هم به خدا سوگند براى امت من همين حكم را دارد.‏

tino25

عضو جدید
سلام
ميدوني همه ماها هميشه دچار نوسان ميشيم
نمونش خود من كه همين الان دارم اين تايپيك رو مينويسم,يه روز اون بالاي بالا يه روز پايين پايين!
دلم به اين خوشه كه هر از چند ماهي بيام اينجا و واسه دل خودم يه حرفي با اينايي كه نميدونم كي هستن رو ميزنم و بعدشم دوباره ميرم
شايد بهتره آدم يه همدم خوب و درست و حسابي پيدا كنه كه فقط بشينه و يه دل سير باهاش حرف بزنه,ولي امون از اين دل كه هر كاري ميكني حريفش نميشي
هيچكسم جز خدا نميتونه كمكمون كنه,آخه در خونه خدا هميشه خلوته و خدا هميشه منتظر ماهاست كه بريم پيشش
به هر حال هركسي تواين دنيا يه جور با خودش تا ميكنه
:gol:

سلام دوستان.......
يه سوال دارم ادم وقتي تو زندگي يه دفعه احساس پوچي كنه خودشو يه ادم بي ارزش حس كنه بايد چيكار كنه؟
خيلي برام مهمه...
ممنونم...

آخرین ویرایش:

3D Art

عضو جدید
کاربر ممتاز
برای انسان مذهبی دلایل مذهبی باید ....
که دوستان قبول زحمت فرمودند نهج البلاغه و قرآن رو با هم مثال زدند

Persia1

مدیر تالار زبان انگلیسی
مدیر تالار
سلام

تمام چیزایی که نوشتم در واقع نظر شخصی منه و قسمتاییشم تجربه شخصیم از این تقریبا سی سال زندگی با همه ی خوشی و ناخوشی هایی که داشتم و چیزایی که تو اطرافم دیم که اتاق افتاده

بعضی وقتا اتفاقاتی که تو زندگیه ما میفته شاید برای ما دردناک و خیلی بد و غیر قابل تحمل باشه اما پشت اون یه درس خیلی بزرگی هست که چشم ما رو به خیلی چیزا باز میکنه

چیزایی رو میبینیم و یاد می گیریم که در حالت عادی و خوشی حتی به فکرمون هم نمیرسه

نباید زیاد به هیچی دل بست، نمیگم قید همه چی رو بزن نه اما میتونی خیلی عادی زندگی کنی و به هیچی زیاد دل نبندی

دلبستگی و جو دنیا باعث میشه احساس پوچی بکنی وقتی به چیزی یا کسی خیلی دلبستگی پیدا کنی موقع از دست دادن اونا هم ضربه میخوری

باید هدفی فراتر از این زندگی داشته باشی و امیدت به کسی باشه که هیچوقت نا امیدت نمی کنه

memar_w

عضو جدید
سلام
منم چند مدتی اونجوری شدم تنها چارش اینه که احساساتتو کنترل نکنی هر کاری که دلت میخواد اون لحظه انجام بده اونجوری احساس آزادی که به آدم دست میده برا مدتی شایدم همیشه بهترش میکنه
درکت میکنم:redface:

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
منم چند مدتی اونجوری شدم تنها چارش اینه که احساساتتو کنترل نکنی هر کاری که دلت میخواد اون لحظه انجام بده اونجوری احساس آزادی که به آدم دست میده برا مدتی شایدم همیشه بهترش میکنه
درکت میکنم:redface:
امتحان کردم خوبه تاثیر داشته ولی موقته....

sahar hosseiny

عضو جدید
یکی از دوستامون جواب خوبی داد اما قسمتی که گفت قضیه رو فراموش کن کار درستی نیست چون فقط با آلزایمر که انسان دچار فراموشی میشه بقیه فراموشیا لحظه این.
شما سعی کن با قضیه کنار بیای سعی کن از احساس پوچی قوی تر باشی.ما انسانها از خداییم خیلی کارا ازمون بر میاد.

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
یکی از دوستامون جواب خوبی داد اما قسمتی که گفت قضیه رو فراموش کن کار درستی نیست چون فقط با آلزایمر که انسان دچار فراموشی میشه بقیه فراموشیا لحظه این.
شما سعی کن با قضیه کنار بیای سعی کن از احساس پوچی قوی تر باشی.ما انسانها از خداییم خیلی کارا ازمون بر میاد.

به نظر من فراموشی غیر ممکنه....
کسی نمیتونه خاطراتشو چه تلخ چه شیرین از یاد ببره...
وکاش میشد فراموش کرد.

sahar hosseiny

عضو جدید
وکاش میشد فراموش کرد.

گفتم که تنها با آلزایمر که آدم فراموش میکنه.فکر کنم بیشتر آدما تو یه برهه ای از زمان به پوچی میرسن اما باید مقاومت کرد.

infrequent

عضو جدید
کاربر ممتاز
وکاش میشد فراموش کرد.

سلامی دوباره....
بهتره ببینیم منظور ازفراموشی در این جا دقیقا چیه...
اگر شما فراموشی رو در حالتی میبینید که اصلا به خاطر نیارید چیزی بله در این صورت غیر ممکنه!
اما منظور این نیست....منظور اینه که خاطرات و اتفاقات ناخوشایند روزگار هر چند تلخ و آزار دهنده با گذر زمان کمرنگ تر میشن.
ببینید برای مثال اگه موضوعی منو آزار میده و من تمام وقتم با کارهای مختلفی پر بشه دیگه وقتی نمیمونه که بخوام به اون موضوع فکر کنم.زمان هم میگذره و باعث میشه اون موضوع به تدریج کمرنگ تر بشه و به اصطلاح بگیم که فراموش شده....
این کار سخته اما امکان پذیره دوست عزیز....
کافیه اراده کنید و با توکل به خدا پیش برید.
خودتون رو دست کم نگیرید انسان ها قدرت زیادی در برابر مشکلات دارند کافیه خودشون رو باور کنند.
فکر میکنم براتون مفید باشه که صحبت های دوستان رو بار ها بخونید.
تا عمیق براتون جا بیفته....
گاهی هربار خوندن یک مطلب باعث میشه نیروی مثبت وارد بشه بهتون و درک بهتری پیدا کنید و هر دفعه بهتر از قبل بشید.
نعمت هایی که خدا بهتون داده رو بیشتر مد نظر داشته باشید و ارتباطتون با خدا رو بیشتر کنید.
یاد خدا باعث آرامش دل ها میشه و توکل به خدا باعث خاطر جمعیتون....
باید بهسراغ فعالیت های مفیدی برید که وقتتون رو پر کنه و باعث پیشرفتتون بشه تا با کسب موفقیت حالا در هر زمینه ای حتی کوچیک بهتون اعتماد به نفس بده.
گاهی با خوندن حتی یک مجله و فهمیدن یک نکته ی جدید در مورد هستی این احساس که شما دانسته ی بیشتری کسب کردید و زندگی مفیدی دارید این حس رو بهتون میده.
گاهی هم با رفتن به یک کلاس نقاشی و کشیدن یک نقاشی زیبا این حس رو به شما میده!
این ها مثال های ساده ای هستند که شما بسته به موقعیت و علاقه و استعدادتون باید تشخیص بدید و برید سراغشون.
اگر حتی امکان رفتن به کلاس بیرون نیست از همین اینترنت می تونید کلی فعالیت های مفید علمی انجام بدید و توو خونه خودتون رو با کارهای مفید مشغول کنید.
می تونید به کتابخانه برید و کتاب های متفاوتی و مطالعه کنید.
این بستگی به روحیه و ذوق و علاقه ی شما داره....شاید شما به هنر یا ورزش علاقه مند باشید شاید به درس به هر چیزی ....
کافیه فقط بخواهید....
بازهم بهتون میگم شرایط معلولی که موفقیت در حد جهانی پیدا کرده و اسمش ثبت شده رو درنظر بیارید شرایط شما هرچه قدر سخت و بد از اون بدتر نیست که در تمام عمرش میبینه نسبت به بقیه ضعف جسمانی داره و شرایط مالی خوبی هم نداره....اما با ایمان به خدا با توکل به خدا با باور توانایی هایی که داره و این که اگه خدا مشکلی رو بهش داده حتما صبر و تحملش هم بهش میده تونسته به مقام بالایی برسه....
خداوند آزمایش های سخت رو از بنده های محبوبش میگیره....پس نا امید نباشید و به لطف و رحمت خدا امیدوار باشید.
خودتون رو باور کنید....
این تنها راه برای شماست....

navid.orturk

اخراجی موقت
سلام دوست عزیزم.من خودم روانشناس نیستم ولی مطالعه ام در زمینه روانشناسی زیاده.
این احساس پوچی به این خاطره که شما تو زندگی ات هدفی برای خودت تعریف نکردی و تا حالا اولین سوال بشریت رو از خودت نپرسیدی(برای چی ما به دنیا اومدیم؟)
دو نوع هدف وجود داره :دنیوی و اخروی.دنیوی مربوط به این دنیا میشه .مثلا:من می خوام مهندس بشم یا پولدار بشم.هدف اخروی هم مربوط به اون دنیاته : مثلا من می خوام مومن باشم یا هر چیزی.
حالا باید به سمت هدفت حرکت کنی.
اگه این کارا رو بکنی امکان نداره احساس پوچی بکنی.موفق باشی ;)

memar_w

عضو جدید
چه دوره ای؟
مثله نگاهت یعنی چی؟
میشه توضیح بدید ممنون میشم.

من خودم اینجوریم که یه مدتی به همه چی که اطرافمه بد و بیراه میگم اما بعد یه هفته آرومتر میشم طوری که دیگه هیچی برام اهمیت و معنی نداره و کم کم حالم بهتر میشه .چون به اطرافم توجه نمیکنم چیزی که قبلا آزارم میداد دیگه بی معنی میشه یعنی میبینم اونقدرام که من در موردش بد فکر میکردم نبوده و فقط باید به خدا توکل کرد.

Maryam_miri

اخراجی موقت
...

...

بله... همونطور که hasty.2005 هم نوشته...
این حس اگر به صورت کوتاه مدت باشه طبیعی است و برای همه به طور معمول پیش می آید...

البته در این مملکت به از این نخواهد بود...

اگر شما استاد دانشگاه ای دولتی باشید، همه شما و صحبت های شما را می پرستند حتی اگر "گاو کش جانی و خونریز" در اسپانیا یا مکزیک باشید!
اما اگر بیکار (بی پول)، یا از نظر "مدرک تحصیلی" پایین باشید، مولانا یا سعدی هم باشید شما و صحبت های شما را طرد می کنند و حتی مورد بی احترامی نیز ممکن است قرار دهند...

مردم ایران به طور معمول به دنبال ظاهر هستند...
همانطور که جوانان در عوض تلاش برای ساختن مملکت خود، با دیدن چند سریال کره ای، عاشق هر زن هرجایی کره ای می شوند و حتی تلاش برای پناهندگی به کره جنوبی می کنند در صورتیکه نه حرفه، نه تحصیل، نه ثروت و تنها یک جسه ی چند کیلویی خود را به آنجا می کشند...

پس... حداقل در این مملکت و در این اوضاع اجتماعی-اقتصادی و حتی بین المللی، این حس طبیعی است...

آخرین ویرایش:
سلام دوستان.......
خيلي برام مهمه...
ممنونم...
سلام دوست عزیز
نقطه ی مقابل پوچی معناست. شما باید معنایی برای زندگیتون پیدا کنید. همین که الان علیرغم رسیدن به پوچی، درخواست کمک کردین یه علتی داره. یه بخشی از وجودتون می خواد بمونه وگرنه خودکشی می کردید. ببینید اون بخش وجودتون چرا می خواد بمونه؟! شاید معنای زندگیتون رو توی جواب دادن به همین سوال پیدا کنید.

• Like
واکنش ها: ayja
بالا