اخبـار و اطلاعیه های مرتبط با نظام مهندسـی

E . H . S . A . N

مدیر تالار مهندسی معماری مدیر تالار هنـــــر
با سلام و احترام

این تاپیک ، مرجعی برای اخبار و اطلاعیه های مرتبط با نظام مهندسی و اطلاع رسانی های ساختمانی و ... هست ، که از این پس این اخبار و اطلاعیه ها در اینجا قرار داده میشه .

نکته ای که لازم به عرض هست ، به علت ِ حساسیت ِ موضوع ، از موثق بودن اخبار و منبع ِ نقل ِ اخبار اطمینان حاصل بفرمائید .

پیشاپیش سپاسگزارم. . .:gol:

.
.
.
رعایت اصول مهندسی در ساخت و سازها
۴ اردیبهشت ۱۳۹۲
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور رعایت اصول فنی و مهندسی در ساخت و سازها را نیازمند فرهنگسازی دانست و از تلاش این سازمان برای ارتقای سطح فرهنگی جامعه و مهندسان خبر داد.

مهدی هاشمی در دیدار اعضای شورای مرکزی و روسای سازمان نظام مهندسی استان‌های کشور با آیت‌الله سبحانی اظهار کرد: سازمان نظام مهندسی ساختمان با عضویت 250 هزار مهندس، بزرگ‌ترین تشکل تخصصی در کشور است. وی با بیان اینکه گردش قابل توجهی از اقتصاد کشور در این سازمان انجام می‌شود تصریح کرد: بیش از یک سوم اقتصاد کشور در صنعت ساختمان هزینه می‌شود و اشتغالزایی و تولیدات زیادی در این بخش رقم می‌خورد.
هاشمی مسکن را یکی از نیازهای ضروری خانواده‌ها دانست و تاکید کرد: یکی از نمادهای فرهنگ، اقتصاد، رفاه و آسایش هر کشوری بحث ساختمان و معماری و شهرسازی است که سازمان نظام مهندسی ساختمان این امور را از نظر قوانین و مقرراتی که وجود دارد مدیریت می‌کند.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور گفت: قانون نظام مهندسی ساختمان حدود 18 سال پیش تصویب شد ولی توفیقات زیادی برای اجرای آن حاصل نشده است. هر چند که زمان بازنگری این قانون رسیده است اما شاید بتوان گفت که حدود 80 درصد این قانون بعد از گذشت 18 سال اجرایی شده است. وی با اشاره به تصویب سند چشم انداز سازمان نظام مهندسی ساختمان تصریح کرد: برنامه سالانه این سازمان بر اساس سند چشم‌انداز تنظیم می‌شود.
هاشمی مشکل اصلی در بخش ساخت و ساز را مسئله فرهنگی دانست و اظهار کرد: در بخش‌های طراحی، اجرا، نظارت و بهره‌برداری مشکل فرهنگی موج می‌زند. وی افزود: وقتی بهره بردار و صاحب کار، اصل را بر هزینه و قیمت بگذارد، از کیفیت ساختمان زده می‌شود. رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، این مشکل را در بساز و به فروش‌ها و بلندمرتبه‌سازی بیشتر دانست و تاکید کرد: متوسط عمر ساختمان‌ها در کشور ما حدود 30 سال است، در صورتی که این میزان در کشورهای پیشرفته از نظر صنعت ساختمان بالای 100 سال است.
هاشمی به پیامدهای بلندمرتبه‌سازی اشاره کرد و گفت: برخی‌ها اصرار دارند که ساختمان‌ها را در ارتفاع بسازند که این مسئله موجب می‌شود مسائل فرهنگی و رفاه و آسایش خانواده‌های ساکن در ساختمان‌های مجاور مورد تأثیر قرار گیرد.
وی تصریح کرد: ما از سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم خواستیم که دبیرخانه‌ای راه‌اندازی کند تا مجموعه فعالیت‌هایی که می‌تواند با استفاده از اصول و مبانی اسلامی و اخلاقی به ارتقای سطح فرهنگی جامعه و مهندسان کمک کند جمع آوری شود که بخشی از آنها به صورت پیش نویس درآید و به قانون تبدیل شود و بخشی دیگر که انجام آن از عهده سازمان نظام مهندسی ساختمان بر می‌آید اجرایی شود تا در نهایت به ارتقای سطح فرهنگی جامعه و مهندسان منجر شود.

منبع : شبکه اطلاع رسانی ساختمان ایران

 

E . H . S . A . N

مدیر تالار مهندسی معماری مدیر تالار هنـــــر
4 اردیبهشت 1392

افزایش 40 درصدی تعرفه خدمات مهندسی در سال 1392.
.
.اجرای شناسنامه فنی ملکی ساختمان
-۶ اردیبهشت ۱۳۹۲
نایب رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان گفت: در راستای ارتقای سطح کیفی ساختمان و نظارت بر ساخت و سازها، از تابستان سال جاری شناسنامه فنی و ملکی ساختمان‌ها صادر می‌شود.

علی فرج زاده‌ها در نخستین همایش سراسری مجریان ذی‌صلاح ساختمان نظام مهندسی در سطح کشور اظهار داشت: برای گرفتن شناسنامه فنی و ملکی ساختمان پر کردن دفترچه اطلاعات ساختمان با تایید ناظران مربوطه الزامی است.
وی با اشاره به اینکه این سازمان مهندسی‌محور است و سازمان‌محور نیست، افزود: اگر این سازمان مهندسی‌محور باشد خدمات ارزنده‌ای را در راستای مقاوم‌سازی ساخت و سازها شاهد می‌شویم.
نایب رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خاطرنشان کرد: وظیفه مجریان و سازندگان مسکن رعایت و اجرای مقررات ساختمان با هدف ارتقای ساخت و ساز با استفاده استاندارد از مصالح ساختمان و شناسنامه فنی و ملکی است.
فرج زاده‌ها بیان داشت: اگر طرح شناسنامه فنی و ملکی به طور کامل اجرا شود، شاهد استحکام و نگهداری ساختمان، به ویژه ایمنی ساختمان‌ها می‌شویم.
در ادامه هوشنگ عشایری مدیرکل راه و شهرسازی فارس نیز در این همایش طی سخنانی گفت: مسکن در اقتصاد خانواده 33 درصد تاثیرگذار است و در این راستا ساخت و ساز باید با تکنولوژی روز دنیا ساخته و هیچ ساختمانی بدون حضور مجری ذی‌صلاح احداث نشود.

منبع :
شبکه اطلاع رسانی ساختمان ایرانکیفی سازی ساخت و ساز با مجریان کارآمد
۶ اردیبهشت ۱۳۹۲​
مدیرکل دفترسازمان های مهندسی و تشکل های حرفه ای وزارت راه و شهرسازی گفت: اگر مجریان ذی صلاح وارد عمل شوند و پای کار بیایند آن اعداد و ارقامی که دربحث افزایش هرچه بیشتر کیفیت ساخت و ساز در کشور مد نظر داریم، محقق خواهد شد.

سید قوام الدین شاهرخی، در همایش سراسری مجریان ذی صلاح در ارتقای کیفیت ساخت و ساز، در شیراز افزود: براساس آمار، در سال 90حدود 200 میلیون مترمربع ساخت وساز در کشور صورت گرفت و این میزان در سال 91 به 260 میلیون متر مربع درحوزه شهری افزایش یافت. وی ادامه داد: اگر هر متر مربع را پنج میلیون ریال در نظر بگیریم عددی که برای 260 میلیون متر مربع هزینه شده چیزی درحدود 130 هزار میلیارد تومان خواهد بود.
او اضافه کرد: چنانچه این 130 هزار میلیارد تومان با 14 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی کشور مقایسه شود، مشاهده می کنیم که تقریبا معادل 10 برابر بودجه عمرانی کشور در سال گذشته صرف ساخت و ساز شده است. شاهرخی افزود: این رقم 130 هزار میلیارد تومان باید از سوی مجریان ذی صلاح اجرا شود تا سرمایه های کشور هدر نرود.
مدیرکل دفتر سازمان های مهندسی و تشکل های حرفه های وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: وقتی این رقم توسط افراد ذی صلاح و متخصص این حرفه هزینه نشود در نهایت ما با انبوهی ازساختمان های بی کیفیت مواجه خواهیم بود و از طرفی بسیاری از منابع کشور نیز به هدر می رود.
وی ضمن تاکید بر پررنگ تر شدن نقش قانون، مقررات و آیین نامه ها در حوزه نظام مهندسی گفت: برای واگذاری کارها به افراد متخصص و اهل فن، برنامه هایی در وزارت راه و شهرسازی در دستور کار است که امیدواریم با به اجرا درآمدن و عملیاتی شدن این برنامه ها کارها به افراد صلاحیت دار سپرده شود.

منبع :
شبکه اطلاع رسانی ساختمان ایران
 
آخرین ویرایش:

فرهيخته

کاربر ممتاز
8 اردیبهشت 1392

صادرات خدمات فني ومهندسي ،نمايش فن‌سالارانه ايران
.
.
.
.
به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، مشروح یادداشت روزنامه اطلاعات در خصوص صادرات خدمات فنی مهندسی به شرح ذیل می باشد :
صادرات خدمات فني مهندسي امروزه به عنوان معياري براي بهبود كيفيت صادرات به شمار مي‌رود. توسعه صادرات خدمات فني مهندسي در سايه رونق توليد و خدمات امكان‌‌پذير است. به كارگيري فنآوري‌هاي نوين در سايه يك اقتصاد دانش‌بنيان لازمه دستيابي به جايگاه معتبر در صادرات خدمات فني_ مهندسي است .

موقعيت منطقه‌اي مناسب ايران از لحاظ همجواري با كشورهايي كه توان تكنولوژيكي كمتري داشته و در عوض مشتركات فرهنگي بسياري با ايران دارند، مي‌تواند مزيتي براي ايران در خصوص صادرات خدمات فني_مهندسي فراهم آورد. تاريخچه صادرات خدمات فني_مهندسي در ايران به بعد از جنگ عراق و كويت(1369) برمي‌گردد. در آن زمان تعدادي از شركت‌هاي دولتي در كويت شروع به فعاليت كردند. اما اين فعاليت‌ها دنباله‌دار نبود. از سال 1372 صادرات خدمات فني_مهندسي به صورت يك روند زماني بلندمدت آغاز شد و درسال 1386 به بيشترين رشد خود رسيد. وزير صنعت ، معدن و تجارت دراين زمينه مي گويد: صادرات غيرنفتي و خدمات فني و مهندسي کشور از 10.5 ميليارد دلار سال1384به 44 ميليارد دلار در سال 90 رسيده است. مجموع صادرات سال هاي 84 و 90 شامل کالا و خدمات فني ومهندسي افزون بر 175 ميليارد دلار مي شود که رقم بسيار خوبي است و توان بالاي کشور براي خروج از اتکا به نفت در توليد و بودجه کشور را نشان مي دهد. ذكر اين نكته خالي از لطف نيست كه صادرات خدمات ايران تا قبل از سال 1372 تنها محدود به حمل‌و‌نقل بود اما از سال 1372 به بعد ساير خدمات(خدمات فني_مهندسي، فن آوري ‌‌اطلاعات، گردشگري، هنر فيلم‌وسينماو تئاتر، خدمات پزشكي و خدمات چاپ‌ونشر) هم بدان اضافه شد. دهه 1380 براي صادرات خدمات فني_مهندسي ايران بسيار پر رونق بوده‌است. طي اين دهه ايران برابر با 20 ميليارد دلار صادرات خدمات فني_مهندسي داشته‌است. صنعت، راه و ساختمان، گاز و پتروشيمي مهمترين زمينه فعاليت ايران در اين حوزه طي اين دهه بوده است. ‌در سال 1390 اين صادرات به رقم 4 ميليارد و 200 ميليون دلار رسيده‌است و در 8 ماهه سال 1391 ميزان صدور خدمات فني_مهندسي حدود 2 ميليارد و 200 ميليون دلار برآورد مي‌شود. به نظر مي‌رسد كه شرايط ناشي از تحريم به كاهش اين صادرات انجاميده‌است. با اين وجود رييس انجمن صادرکنندگان خدمات فني و مهندسي مي گويد: در صورتي که از فعالان بخش خصوصي حمايت‌هاي لازم صورت گيرد، امکان افزايش صادرات در اين حوزه تا 50 ميليارد دلار فراهم مي شود. وي با تاکيد بر اين که بخش خصوصي توانمندي بالايي براي افزايش صادرات خدمات فني و مهندسي و ارزآوري بيشتري به کشور را دارد، مي افزايد: تجهيزات صنعتي نقش مهمي در افزايش صادرات خدمات فني و مهندسي دارد. بايد خاطرنشان کرد :در حال حاضر مهندسان ايراني در حدود 450 رشته صنعتي وابسته به خدمات فني و مهندسي فعاليت دارند.همچنين 14 هزار مهندس ايراني در ديگر کشورها مشغول فعاليت هستند.

رييس کل سازمان توسعه تجارت گفت: تا پيش از سال 83 فقط 2.6 ميليارد دلار صدور خدمات فني و مهندسي داشتيم اما با تلاش هاي انجام شده اين رقم از آن سال تاکنون به 20 ميليارد دلار رسيده است حميد صافدل مي گويد: صدور خدمات فني و مهندسي در سه حوزه صنعت ساختمان، نيرو و راهسازي در سال 90 به نحو مطلوبي انجام شدبه طوري که با پيشرفت هاي انجام شده در حوزه صنعت ساختمان ،هم اکنون جايگاه مطلوبي در رتبه بندي جهان قرار داريم.


آمار و ارقام در دسترس نشان مي دهد:73درصد از مجموع صادرات خدمات فني ومهندسي در سال 90 مربوط به صنعت ساختمان بوده است، به طوري که از مجموع 4.1 ميليارد دلار صادرات خدمات فني و مهندسي، حدود 3 ميليارد دلار در زمينه صنعت ساختمان بوده است. مهمترين بازارهاي هدف خدمات فني‌_ مهندسي ايران كشورهاي همسايه، کشورهای آسـيـاي‌مـيـانـه، کشورهای حوزه‌خليج‌فارس و شمال‌آفريقا هستند. در بين همسايگان غرب و شمال‌‌غرب(تركيه، عراق، سوريه و لبنان) در سال‌هاي اخير كشور تركيه بازار مناسبي براي صادرات خدمات فني_ مهندسي ايران نبوده‌‌است. اما در سال1386 دو كشور عراق و سوريه دريافت‌كننده اين صادرات از ايران بوده‌اند. در اين سال سوريه برابر با 342 ميليون‌دلار و عراق برابر با 198‌ميليون‌دلار از ايران خدمات فني_مهندسي دريافت كرده‌اند. در سال 1388 لبنان هم با 193 ميليون‌دلار بيشترين سهم را داشته و بعد از آن عراق با 100 ميليون دلار و سوريه با 11 ميليون دلار قرار دارند. اين آمارها نشان‌ مي‌دهد كه اين كشورهاي همسايه مي‌توانند بازار مناسبي براي صادرات خدمات فني_مهندسي ايران باشند.

شرايط كشور عراق و نياز اين كشور به بازسازي و روابط سياسي مناسب ايران با اين سه كشور مي‌تواند اين كشورها را به بازار مناسب خدمات فني_مهندسي ايران تبديل كند.
گزارش‌هاي سازمان توسعه تجارت ايران نشان از پروژه‌هاي مورد درخواست اين كشورها در سال 1388 دارد. از جمله مهمترين اين درخواست‌ها مي توان به بهينه‌سازي واحد تقطير شماه 22 پالايشگاه حمص سوريه، ساخت 2000 واحد مسكوني در شهر سلمانيه عراق، ساخت مركز تجاري تازمال در عراق، هتل 5 ستار موصل، نيروگاه نجف، سيستم امنيتي فرودگاه بين‌المللي سليمانيه، سيستم‌هاي كنترل پالايشگاه‌هاي اربيل و سلمانيه و پروژه‌هاي متعدد راه‌سازي در لبنان اشاره كرد. ضمن تاكيد براي استفاده از فرصت‌هاي موجود در كشورهاي موردنظر بايد به اين نكته توجه ويژه داشت كه براي افزايش سهم صادرات خدمات فني_مهندسي دانش‌بنيان، نياز به برنامه‌ريزي و سرمايه‌گذاري ضروري است. در اين خصوص به نظر مي‌رسد كه لازم است دولت با ايجاد موسسات پژوهشي مرتبط زمينه تغذيه صنعت از فناوري جديد را ايجاد كرده و با فراهم آوردن شرايط لازم براي تحقق قانون حقوق مالكيت معنوي زمينه مناسبي براي نوآوري‌هاي علمي و فناوري را فراهم كند. ايجاد اين زيرساخت‌ها در كنار همجواري با كشورهايي كه توان تكنولوژيكي كمتري دارند، مي‌تواند ضمن حضور در اين بازارها، زمينه لازم را براي حضور ايران در عرصه صادرات خدمات فني_مهندسي فن‌سالارانه جهاني در آينده دورتر فراهم آورد.

*در تهيه اين گزارش از مطلب خانم ميترا رحماني عضو هيات علمي موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي بازرگاني، پايگاه اطلاع رساني دولت و ايرنا استفاده شده است.


منبع:
سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمانپ.ن:!!!!!! و دیگر هیچ. 

فرهيخته

کاربر ممتاز
8 اردیبهشت 1392

نکاتی درباره حق پارکینگ
.
.
.
.
به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور ، روزنامه حمایت در ادامه نوشت: اگر شما هم با چنین مشکلی روبه رو هستید، خواندن این گزارش را که در گفت و گو با دکتر «احمد یوسفی صادقلو»، وکیل دادگستری تهیه شده است، از دست ندهید:


قسمت‌های مختلف ساختمان را بشناسید
یادتان باشد که قانون تملک آپارتمان‌ها، مالکیت در آپارتمان‌ها را به دو قسمت اختصاصی و مشترک تقسیم می‌کند: اول قسمت‌های اختصاصی یک ساختمان که برای هر مالکی در سند مالکیت‎اش مشخص می‌شود. در آیین‎نامه اجرایی قانون تملک آپارتمان‌ها، در ماده 1 آمده است: «قسمت‌هایی از بنا اختصاصی است که عرفاً برای استفاده انحصاری مالک معینی یا قائم مقام او اختصاص یافته باشد». در واقع قسمت‌های اختصاصی ساختمان، واحدهای جداگانه ساختمان همراه سایر متعلقات ماندن پارکینگ و انباری و ... است که متراژ و جزییات آن نیز به طور دقیق در سند مالکیت ذکر شده است. در بخش دوم قسمت‌هایی از ساختمان قرار دارد که با سایر اهالی مشترک است. این بخش را در حقوق مشاعات می‌نامند. طبق ماده 2 قانون تملک آپارتمان‌ها، قسمت‌های مشترک آپارتمان، قسمت‌هایی از ساختمان است که حق استفاده از آن منحصر به یک یا چند آپارتمان یا محل و پیشه مخصوص نیست و به تمام مالکان به نسبت قسمت اختصاصی آنها تعلق می‌گیرد. به طور کلی قسمت‌هایی که برای استفاده اختصاصی تشخیص داده نشده است یا در اسناد مالکیت ملک، اختصاص به یک یا چند نفر از مالکان ندارد، از قسمت‌های مشترک آپارتمان است. بر این اساس قسمت‌های مشترک ساختمان، راهروها، پلکان ها، فضاهای داخل پارکینگ یا پارکینگ‌های اضافه‌ای که مالکی آن را فروخته و از محل رفته باشد، باغچه، حیات و پشت بام را در بر می‌گیرد.

فروشنده باید به قول خود عمل کند
اگر خانه‌ای را خریده‌اید و در سند عادی یا همان مبایعه‌نامه آن قید شده است که فروشنده ملزم به واگذاری خانه، همراه با پارکینگ و انباری به شماست، اما زمان تحویل، فروشنده از انجام این کار خودداری می‌کند و خانه‌ای بدون پارکینگ به شما تحویل می‌دهد، اصلا خودتان را ناراحت و نگران نکنید، به راحتی می‌توانید علیه او اقامه دعوی کنید و حقتان را بگیرید. برای این کار باید به دادگاه مراجعه و دادخواست «الزام به انجام تعهد» بدهید. طبق این دادخواست، دادگاه خریدار را مجبور و ملزم به ارایه خدماتی که در سند قید شده است، می‌کند. حتی اگر فروشنده، فضای پارکینگ را در ساختمان پیش‌بینی نکرده باشد، باید مبلغ آن را به خریدار بپردازد و این مبلغ نیز با نظر کارشناس دادگستری تعیین می‌شود. زیرا قیمت پارکینگ در هر منطقه‌ای از شهر متفاوت است و بنابراین بستگی به ارزش منطقه‌ای آپارتمان، رقمی که به شما تعلق می‌گیرد کم یا زیاد می‌شود.

پارکینگ مال کیست؟
بسیار پیش می‌آید که در زمان خرید آپارتمانی، متوجه می‌شوید واحدی که قصد خریدش را دارید، پارکینگ ندارد. شاید از خود می‌پرسید که چطور می‌شود واحدی پارکینگ نداشته باشد یا در اصل، پارکینگ چگونه بین واحدها تقسیم می‌شود؟ در این مورد خوب است بدانید که تقسیم پارکینگ به دو صورت انجام می‌شود: صورت اول، تعلق اختصاصی است، که مانند انباری، با تعیین موقعیت و مساحت آن، محل دقیق آن در صورت مجلس تفکیکی و سند رسمی قید می‌شود و در حقیقت ملک اختصاصی صاحب آپارتمان به حساب می‌آید. صورت دوم، تعلق پارکینگ به هر واحد به طور مشاع است. به این معنا که این پارکینگ‌ها در صورت‌جلسه تفکیکی واحدهایی که می‌توانند به صورت مشاع از پارکینگ ساختمان استفاده کنند، نام برده می‌شوند. در این صورت فقط آپارتمان‌هایی که حق استفاده از پارکینگ مشاع برای آن ها شناخته شده است، می‌توانند از پارکینگ ساختمان به طور مشاع استفاده کنند.

باید جلوی دعوا را گرفت
فراموش نکنید که ممکن است بعضی از واحدهای یک آپارتمان، حق استفاده از پارکینگ مشاع را داشته باشند و بعضی دیگر نه. همچنین ممکن است تمامی واحدهای آپارتمانی ساختمان، به نحو اختصاصی در سند مالکیت، پارکینگی برایشان مشخص نشده باشد و حق استفاده مشاعی از پارکینگ ساختمان را داشته باشند. در این وضعیت، هر کدام از واحدها می‌توانند اتومبیل خود را در هر قسمت از پارکینگ که می‌خواهند بگذارند، بدون این که کسی به توقف او در قسمت خاصی از پارکینگ مشاعی اعتراض کند. یادتان باشد که در چنین حالتی، مالکان برای ایجاد نظم و انضباط در ساختمان، می‌توانند محل معینی را برای مدت معینی به طور موقت، به هر یک از واحدها اختصاص دهند و برای رعایت عدالت، وقتی این مدت معین به پایان رسید، آن را با واحد دیگری تعویض کنند تا بین مالکان هم رنجش یا تنش به وجود نیاید.


همیشه توافق کارساز نیست
شاید آپارتمان شما هم از آن دسته ساختمان‌هایی است که پارکینگ آن با رای ساکنان تقسیم شده است. در مورد قانونی بودن یا نبودن این کار بهتر است بدانید که، حتی با توافق اکثریت ساکنان ساختمان هم نمی‌توان این کار را انجام داد و حتما باید همه مالکان رضایت داشته باشند. طبق ماده 10 قانون مدنی، اگر تقسیم پارکینگ بین مالکان، با توافق همه مالکان باشد، اشکال قانونی ندارد، اما فراموش نکنید که نحوه شماره‌گذاری و پلاک‌گذاری پارکینگ، توسط مامور و نماینده سازمان ثبت انجام می‌شود. روند کار هم به این صورت است که از بالاترین طبقه آپارتمان کار پلاک‌گذاری را شروع می‌کنند و بعد از آن، از پایین‌ترین نقطه آپارتمان، واگذاری پارکینگ را انجام می‌دهند. در واقع، مالکان با توافق نمی‌توانند داشتن یا نداشتن پارکینگ را تعیین کنند، بلکه فقط می‌توانند در مورد این‌که کدام پارکینگ را بردارند، توافق کنند.

حق رفت و آمد از پارکینگ
اگر با همسایه‌تان سر حق عبور و مرور در پارکینگ یا مسایل این‌چنینی به مشکل برخورده‌اید، بهتر است بدانید که رفت و آمد از ورودی پارکینگ، حق همه افراد ساکن ساختمان، حتی کسانی که پارکینگ ندارند، هم هست، زیرا با این‌که طبق قانون تملک آپارتمان‌ها، پارکینگ متعلق به یک شخص و این موضوع در سند خانه نیز آمده است، اما فضای اطراف آن جزو مشاعات یا همان قسمت‌های مشترک ساختمان است و با این‌که این فضا به مالک تعلق دارد، اما به این علت که برای دیگران مزاحمت ایجاد می‌کند، نمی‌تواند باقی ساکنان ساختمان را از ورود به پارکینگ یا عبور و مرور در آن منع کند یا حتی در فضای پارکینگ خود چادر بزند و ضایعات ساختمانی در آن تخلیه کند. اگر این کار را انجام دهد، هرکدام از همسایه‌ها که بخواهند می‌توانند به علت مزاحمتی که ایجاد کرده است، از او شکایت کنند. البته در این مورد استثنایی هم وجود دارد. در مورد واحدی که پارکینگ آن به حیات خلوت راه داشته باشد و در آن ترددی وجود نداشته باشد، شاید بتوان این کار را انجام داد، اما بر اساس قانون، این پارکینگ جزو مشاعات است و همه حق استفاده از آن را دارند، مگر این که در سندشان قید شده باشد.


درباره پارکینگ مزاحم! بدانید
حتما شما هم اصطلاح پارکینگ مزاحم را شنیده‌اید. از آنجا که در مقررات شهرداری، استانداردی برای مساحت پارکینگ وجود دارد، اگر این استاندارد در مورد پارکینگ آپارتمانی قابل اجرا نباشد و راه عبور باقی پارکینگ‌ها باز باشد، شهرداری با توافق اعضای ساختمان و دستورالعملی که در این مورد وجود دارد، پارکینگ مزاحمی در آن فضا پیش‌بینی می‌کند که برای مثال، دو ماشین بتوانند پشت سر هم پارک کنند. مشکل این نوع پارکینگ این است که هر زمان یکی از مالکان بخواهد، خودرو خود را حرکت دهد، مالک پارکینگ مزاحم هم باید خودرو خودش را جابه‌جا کند ناگفته نماند که قیمت این نوع پارکینگ از باقی پارکینگ‌ها کمتر است. نام این پارکینگ به این علت مزاحم است که، با این که شخص، صاحب پارکینگ می‌شود، اما مزاحمت هم ایجاد می‌کند. نحوه تقسیم پارکینگ مزاحم هم با توافق همه اعضای ساختمان است. در غیر این صورت، شهرداری و اداره ثبت بر اساس اولین و آخرین قرارداد خریدارها، پارکینگ را تقسیم می‌کنند که در بیشتر مواقع پارکینگ مزاحم به شخصی داده می‌شود که آخرین قرارداد را دارد.


پارک بدون اجازه، ممنوع!
در صورتی‌که یکی از واحد‌های آپارتمان، برای مدتی خالی از سکنه باشد و همسایه‌ها از پارکینگ آن استفاده کنند، اگر بدون اجازه صاحب پارکینگ باشد، پس از این‌که مالک در خانه خود سکونت کرد، می‌تواند اجاره مدت استفاده از پارکینگش را از استفاده کننده درخواست کند. اما اگر خود مالک اجازه یا به اصطلاح حقوقی برای تصرف پارکینگ اش به مدیر ساختمان یا شخص استفاده کننده، اذن داده باشد، نمی‌تواند چنین ادعایی کند. اما در کل فراموش نکنید که پارک بدون اجازه در پارکینگ همسایه، به نوعی خلاف قانون است و با اقامه دعوا از سوی مالک، باید اجرت المثل (اجاره مدت تصرف) که با نظر کارشناس دادگستری تعیین می‌شود، به مالک پرداخته شود. همچنین اگر شخصی در پارکینگ همسایه بدون اجازه او، ماشین خود را پارک کند و با درخواست مالک، حاضر به ترک آن نشود، جرمش «تصرف عدوانی» است و مجازات آن می‌تواند از جزای نقدی تا حبس و رفع تصرف و مطالبه خسارات وارده به مالک باشد.
منبع: سازمان نظام مهندسی استان کرمان
 

E . H . S . A . N

مدیر تالار مهندسی معماری مدیر تالار هنـــــر
اخبار نظام مهندسی

اخبار نظام مهندسیبازداشت یک مهندس مشاور
۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۲
پلیس بنگلادش مهندس مشاور ساختمانی که یک روز قبل از فاجعه ریزش آن در داکا ، وی درباره ناامن بودن این ساختمان هشدار داده بود بازداشت کرد. تاکنون شمار قربانیان این فاجعه به پانصد و یک کشته افزایش یافته است.
زمانی که محمد سهیل رانا مالک این ساختمان به طور غیر قانونی سه طبقه دیگر بالای ساختمانش اضافه کرد، این مهندس به نام عبدالرزاق خان، مهندس مشاور وی بوده است. مقامات اداره پلیس بنگلادش خان را به اتهام سهل انگاری روز گذشته بازداشت کردند. در پی پیدا شدن ترک هایی در دیوار مالک ساختمان فرو ریخته در بیست وسوم آوریل از خان مهندس مشاور ، خواستار بازرسی فنی شده بود. وی نیز پس از بازدید فنی از ترک ها و دیوارهای ساختمان به دلیل نا امن بودن از رانا خواستار تخلیه این ساختمان شده بود.
خان مدعی است مراتب را جهت بازرسی های دقیق تر به مهندسان دولتی گزارش داده است. نیروهای پلیس نیز ساختمان مورد نظر را تخلیه کردند اما به گفته شاهدان عینی، رانا، از مدیران کارگاهها خواسته بود صبح روز بعد کارگران را دوباره به سر کار بازگردانند. چند ساعت پس از بازگشت کارگران ساختمان فرو ریخت.
افزون برآن، محمد رفعت الله شهردار ساور نیز به اتهام سهل انگاری در تائید مجوز بنای ساختمان از سمت خود برکنار شد، اگر چه برکناری این شهردار که از حزب مخالف این کشور است جنجال های سیاسی به راه انداخته است.
فاجعه مرگبار فروریختن ساختمان کارگاه های تولید پوشاک بنگلادش تا کنون پانصد و یک کشته بر جا گذاشته و بیست میلیارد خسارت وارد کرده است. مالک ساختمان نیز پیشتر از سوی نیروهای پلیس به اتهام سهل انگاری، ساخت و ساز غیر قانونی و بازگرداندن کارگران برسر کار بازداشت شد و در صورت اثبات این جرایم احتمالا به هفت سال زندان محکوم خواهد شد.


منبع :
شبکه اطلاع رسانی ساختمان ایران
تفاهم‌ سازمان نوسازی و نظام مهندسی
۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۲
توسعه و پیشرفت در مسیر نوسازی در الگوی حرفه‌ای با انعقاد تفاهم‌نامه همکاری فی مابین سازمان نوسازی و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران میسر می شود.
این تفاهم‌نامه به منظور بهره‌گیری از توانمندی‌های مشترک و در راستای تقویت و توسعه رویکرد ارتقای کیفیت فضاهای شهری تهران، مقاوم سازی و جلوگیری از تولید ساختمان های ناپایدار و همچنین رشد و کیفیت نوسازی هم راستای کمیت آن بر اساس اصول فنی و مهندسی با رویکرد شهرسازی و معماری ایرانی، اسلامی در بافت های فرسوده شهر تهران صبح امروز به امضاء رسید.علیرضا جعفری مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران هدف از انعقاد تفاهم نامه با سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران را ارتقاء سطح کیفیت ساخت و ساز در فضاهای شهری ذکر کرد. وی با بیان این که دستگاه های مختلفی متولی موضوعات شهری هستند، تأکید کرد: کلان شهرهای توسعه یافته در مسیر پیشرفت هستند و ضروری است ما نیز در دنیای حرفه ای امروز از تمامی ظرفیت ها و پتانسیل ها در حوزه های فناوری، تکنولوژی و ... در راستای ارتقاء کیفیت محیطی و زندگی استفاده نماییم.وی تصریح کرد: سازمان نوسازی شهر تهران رسالت دارد مسیر احیاء، نوسازی و بازتولد شهر را با استفاده از توان تخصصی و علمی به جلو پیش برد، از این رو ضروری است مجموعه ای که متولی در مدیریت شهری است در کنار خدمات فنی و مهندسی هم افزایی را به وجود بیاورند تا در نتیجه آن رشد و کیفیت نوسازی بر اساس اصول فنی و مهندسی با رویکرد شهرسازی و معماری ایرانی، اسلامی در بافت های فرسوده شهر تهران صورت پذیرد.به گفته این مقام مسئول، زمینه های همکاری فی مابین سازمان نوسازی و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران بر اساس سه رویکرد اصلی آموزشی، هدایتی و حمایتی برنامه ریزی شده و دنبال خواهد شد. جعفری با اشاره به راه اندازی اولین مرکز آموزشی علمی کاربردی با نگاه تخصصی به مباحث شهرسازی، نوسازی و بهسازی توسط سازمان نوسازی شهر تهران، خاطرنشان کرد: امیدوار هستیم با این اقدام بتوانیم در جهت نیروهای متخصص و مجرب بتوانند در نوسازی شهر اثرگذار باشند.وی نقش هدایتی سازمان نظام مهندسی و ساختمان استان تهران را در فرآیند نوسازی بسیار حائز اهمیت دانست و یادآور شد: سازمان نوسازی نیز می تواند با تدوین دستورالعمل ها و قوانین و مقررات از ارتقاء ظرفیت خدمات مهندسی حمایت نماید تا توسعه و پیشرفت در مسیر نوسازی در الگوی حرفه ای رقم خورد. مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران همچنین خواستار تشکیل کمیته ها و کارگروه های تخصصی جهت پیگیری و اجرایی شدن مفاد این تفاهم نامه شد.جابر نصیری عضو اصلی هیات مدیره و خزانه دار سازمان نظام مهندسی و ساختمان استان تهران نیز در ادامه این جلسه ضمن تشکر و قدردانی از اعتماد مدیرعامل سازمان نوسازی، انعقاد تفاهم نامه همکاری را اقدامی ارزنده در جهت تسریع در نوسازی بر اساس اصول فنی و مهندسی دانست.وی با اعلام اینکه نوسازی صرفاً در حد ساختمان و سازه انجام شده و دیدگاه معماری کم رنگ تر بوده است خاطر نشان کرد: سازمان نظام مهندسی و ساختمان استان تهران قطعاً می تواند دغدغه های سازمان نوسازی را برای ارتقاء کیفیت ساخت و ساز در بافت های فرسوده بر مبنای الگوی اسلامی ایرانی برطرف کرده و مکمل فعالیت های این سازمان در عرصه نوسازی باشد.

منبع :
شبکه اطلاع رسانی ساختمان ایران


من​
 

E . H . S . A . N

مدیر تالار مهندسی معماری مدیر تالار هنـــــر
اخبار نظام مهندسی 16 و 17 اردیبهشت 1392

اخبار نظام مهندسی 16 و 17 اردیبهشت 1392

تدریس مقررات ملی ساختمان در دانشگاه
-۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۲
با پیشنهاد رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان، موافقت رییس‌جمهور و با ابلاغ وزارت علوم، درس مقررات ملی ساختمان در دوره کارشناسی ارشد به صورت درس اختیاری قرار گرفت.
در پی مکاتبه رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با رییس‌جمهور مبنی بر افزودن واحدهای جدید در ارتباط با مقررات ملی ساختمان، دفتر رییس جمهور طی نامه‌ای به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خواستار پیگیری این موضوع شد. وزارت علوم نیز واحدهای درسی جدید در ارتباط با مقررات ملی ساختمان را در دوره‌های کارشناسی ارشد به صورت درس اختیاری لحاظ کرده است.​

منبع :
شبکه اطلاع رسانی ساختمان ایران


توجه شهرداری‌ به اصول فنی ساختمان
-۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۲
مدیر دفتر نظام مهندسی شهرستان آران و بیدگل گفت: با توجه به مزایای بسیار مثبت رعایت مقررات ملی ساختمان و اصول فنی ساخت شهرداری‌ها باید به پیاده کردن دانش فنی در ساخت و ساز توجه لازم را داشته باشند.


محمدرضا حاجی‌حسینی اظهار داشت: هم‌زمان با وقوع زلزله در شهرستان‌ها، ساختمان‌هایی که از کوچکترین اصول مهندسی بی‌بهره‌اند به طور کامل تخریب می‌شوند. وی با تأکید بر لزوم توجه مسئولان نسبت به اعمال نکات فنی در ساخت و سازهای شهری گفت: با توجه به مزایای بسیار مثبت رعایت مقررات ملی ساختمان و اصول فنی ساخت شهرداری‌ها باید به پیاده کردن دانش فنی در ساخت و ساز توجه لازم را داشته باشند.مدیر دفتر نظام مهندسی شهرستان آران و بیدگل در ادامه خاطرنشان کرد: شوراهای شهر و روستا با مسائل فنی، مهندسی، معماری و شهرسازی ارتباطی مؤثر دارند و باید رابطه تنگاتنگی با نظام مهندسی داشته باشند.حاجی‌حسینی با تأکید بر این‌که باید بتوان از تجربیات شوراها و دفاتر نظام مهندسی در کنار یکدیگر استفاده کرد افزود: از آنجایی که صنعت ساختمان‌سازی با جان و مال افراد مرتبط بوده و نظر به این‌که کشورمان نیز بر روی کمربند زلزله قرار دارد باید به دفاتر نظام مهندسی توجهی ویژه داشت چراکه مهندسان نقشی محوری در موضوع صنعت ساختمان‌سازی ایفا می‌کنند.وی در ادامه با بیان اینکه دفتر نظام مهندسی ساختمان در شهرستان آران و بیدگل از سال 90 شروع به کار کرده است تصریح کرد: ایجاد ارتباط مثبت با شهرداری‌های شهر نوش‌آباد، سفید شهر و ابو زیدآباد، تهیه نقشه‌های تأسیسات، مکانیک در مجتمع‌های اداری و مسکونی و نظارت بر ساخت و ساز اماکن مذهبی به خصوص مساجد و تکایا از جمله اقدامات این دفتر در مدت فعالیتش بوده است.این مسئول اذعان داشت: کنترل و نظارت بر حسن اجرای فعالیت ساخت و ساز مسکن مهر شهرستان آران و بیدگل و نظارت بر بهینه‌سازی مصرف انرژی در اماکن دولتی و مسکونی از جمله برنامه‌هایی است که سازمان نظام مهندسی به آن نگاهی ویژه دارد.حاجی‌حسینی ارتقای سطح کیفی نقشه‌های مهندسی، بهبود خدمات و اجرای کنترل مضاعف بر نظارت ساخت و سازهای شهری را از اهداف آینده دفتر نظام مهندسی شهرستان اعلام کرد و گفت: با استقرار دفتر نظام مهندسی در این شهرستان مشکل مراجعه شهروندان برای دریافت تأییدیه نظارت بر اجرای انشعابات گاز به شهرستان کاشان مرتفع شده است.​
منبع :
شبکه اطلاع رسانی ساختمان ایران


آزمون کارشناسی مهندسی حرفه ای
-۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۲

فرایند توزیع اینترنتی کارت ورود به جلسه آزمونهای کارشناسی مهندسی فناوری و حرفه ای دانشگاه علمی کاربردی از ساعت 12 امروز آغاز می شود.
توزیع کارت ورود به آزمونهای کارشناسی مهندسی فناوری و حرفه ای دانشگاه جامع علمی کاربردی از ساعت 12 امروز سه شنبه 17 اردیبهشت ماه در سامانه سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.orgآغاز می شود. در این آزمون 88 هزار و 919 داوطلب در 4 گروه آموزشی شرکت کرده اند. این کنکور صبح روز جمعه 20 اردیبهشت در 44 شهرستان کشور برگزار می شود.​
منبع :
شبکه اطلاع رسانی ساختمان ایران


 

فرهيخته

کاربر ممتاز
24 اردیبهشت 1392

24 اردیبهشت 1392

غفلت از معماری ایرانی اسلامی در کشور

2124.jpg


به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور ، مهندس علی فرج زاده ها در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: برطبق بند (ب) و( ه ) ماده 21 وبند (و) و(ث) ماده 114 آیین نامه اجرای قانون یکی از وظایف اصلی شورای مرکزی بررسی مسائل مشترک استان ها و نظارت بر عملکرد هیئت مدیره استان هاست که در راستای اجرای این بند ما در استان ایلام حضور داریم.

وی افزود : رؤسای هیئت رئیسه ورؤسای محترمی که در این استان حضور داشتند اقدام بر کنترل وب ررسی مسائل وم شکلات استان و ملکرد هیئت مدیره با ارائه مستنداتی که بوده کردند که استان ایلام د راین قسمت بسیار خوب عمل کرده یعنی در اجرای مقررات ملی ساختمان که ماده 34 قانون است به طور نسبی می توانیم جز استان های پیش رو و ممتاز عملکرد سازمان نظام مهندسی را ارزیابی کنیم.
فرج زاده ها اظهار داشت: مهمترین وظیفه اعضای نظام مهندسی ارائه خدمات مهندسی است یعنی سازمان نظام مهندسی یک ساختمان مهندس محور است و تمام وظایفی که سازمان برعهده دارد به عهده شاخص حقیقی وشاخص حقوقی مهندس است.
وی با بیان اینکه اعضای سازمان نظام مهندسی موظفند خدمات مهندسی را به طور کیفی در تمام جهات به بهره برداران و مردم عزیز ارائه دهند، عنوان کرد: خدمات سازمان نظا مهندسی در خش طراحی، نظارت و بخش اجرا بوده که تأکید ویژه بر بخش اجرا شده و بسیار مهم است که این قضیه هم دراستان ایلام و هم در سایر استان ها متأسفانه در قسمت اجرا سازندگان و مدیران زیرصلاح کار خاصی را انجام ندادند.
فرج زاده ها اضافه کرد: درمورد بحث اجرا مقررات ملی در سال 84 ابلاغ شد ود ستورالعملی سال 87 ابلاغ شد و مقرر شد حداکثر ظرف دو سال تمام ساخت و سازهای کشور توسط مجریان زیرصلاح انجام شود که عوامل غیرمتخصص هم در این امور ورود پیدا کردند ما به این قضیه معتقدیم و مطالبه داریم و از مسئولین دولتی می خواهیم که واقعا به اجرای قانون و آیین نامه به ویژه در بحث اجرا کمک کنند. وی ادامه داد: دربخش اجرا باید دست سازندگان سنتی کوتاه شود نه اینکه ما مخالف انزوای این دوستان هستیم ما مدافع این هستیم که کار ساختمان سازی یک کار تخصصی است و باید توسط متخصص انجام شود و متخصص این امور باید توسط سازمان نظام مهندسی باید آموزش داده شوند وتربیت شوند که همان مجریان، مدیران زیرصلاح و سازندگان مسکن هستند در این بخش مهندسین چه شخص حقیقی و چه شخص حقوقی می توانند ارائه خدمات بسیار ارزنده طرح را بدهند که امیدواریم در این استان و سایر استان ها شاهد اجرای این قسمت توسط سازندگان وم جریان به طور کامل باشیم.

نایب رئیس اول سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور افزود: در بخش مبلمان شهری و معماری ایرانی اسلامی که دغدغه همه مسئولین کشور هست و در این خصوص واقعا در کشور اتفاق خاصی صورت نگرفته است هم سازمان نظام مهندسی، هم شهرداری، هم متولیان و دستگاه های زیربط باهم حضور پیدا کنند به داستان معماری وب حث معماری ایرانی استان توجه کنند که واقعا در این سازمان مصدود مانده و جای خالی آن احساس می شود امیدواریم با برنامه ریزی های دستگاه ها در بخش مبلمان شهری و بحث مبلمان وطرح داخلی سازه ها وب خش معماری ایرانی اسلامی در مجموع بتوانیم گام های خوبی را برداریم.

نایب رئیس اول سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با بیان اینکه ساختمان خوب باید دارای دو ویژگی باشد یکی اینکه مقررات ملی ساختمان به طور کامل اجرا شود ودوم اینکه از مصالح استاندارد استفاده شود عنوان کرد: این دو ویژگی همان ماده 34 قانون وتبصره ی 1 است که واقعا باید همه متولیان و مهندسان و نهادها مکلفند مقررات ملی ساختمان را رعایت کنند و تبصره 1 می گوید همه تولید کنندگان، توزیع کنندگان و مصرف کنندگان در ورود به ساختمان مؤظفند از مصالح استاندارد استفاده کنند که اگر به طور کامل مقررات ملی ساختمان را اجرا کنیم قطعا می توانیم بگوییم یک ساختمان پایه دار و ایمن خواهیم داشت و این نهایت کار سازمان نظام مهندسی است.منبع: پایگاه اطلاع رسانی نظام مهندسی کشور
 
آخرین ویرایش:

E . H . S . A . N

مدیر تالار مهندسی معماری مدیر تالار هنـــــر
اخبار نظام مهندسی - 24 و 31 اردیبهشت / 1 خرداد

اخبار نظام مهندسی - 24 و 31 اردیبهشت / 1 خرداد

گودبرداری ساختمان کار کیست؟
-۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۲

مدیر عامل شرکت خدمات مهندسی خاک گفت: هنگام گودبرداری باید به این نکته توجه داشت که این کار در حوزه کاری مهندسی ژئوتکنیک (پی سازی و مکانیک خاک) قرار می‌گیرد و کار یک مهندس مکانیک، معمار، تأسیسات و حتی صرفاً یک مهندس سازه نیست. فردی که این کار را انجام می‌دهد باید تخصص ژنوتکنیک و دانش سازه داشته باشد.
متاسفانه گودبرداری های غیر اصولی در گذشته لطمات جبران ناپذیری به شهروندان وارد کرده است، به همین منظور بکار گیری اصول علمی و مهندسی در گود برداری های سازه های مختلف در سطح شهر به شدت احساس می شود.
سیاوش لیتکوهی، مدیر عامل شرکت خدمات مهندسی خاک گفت: طی سال‌های گذشته اجرای گودبرداری‌ با روش‌های سنتی انجام می‌شد،که این امر باعث ریزش صدها گود شد و حداقل چند صد نفر فقط در تهران به دلیل گودبرداری‌های غیراصولی جان خود را از دست دادند.
وی ادامه داد: هنگام گودبرداری باید به این نکته توجه داشت که این کار در حوزه کاری مهندسی ژئوتکنیک (پی سازی و مکانیک خاک) قرار می‌گیرد و کار یک مهندس مکانیک، معمار، تأسیسات و حتی صرفاً یک مهندس سازه نیست. فردی که این کار را انجام می‌دهد باید تخصص ژنوتکنیک و دانش سازه داشته باشد.
وی بیان کرد: با توجه به آنکه برحسب ضرورت، نیاز به اجرای گودبرداری‌های عمیق داریم باید روش های علمی مناسب مورد استفاده قرار گیرد. سیستم نوینی که برای پایدارسازی توصیه می‌شود، سیستم مهارگذاری یا انکرینگ است.
وی ادامه داد:تفاوتی در این سیستم وجود دارد آن است که در هر مرحله گودبرداری، با کششی که در آن صورت می‌گیرد، خاک دیواره را به سمت بیرون هل می‌دهد و در خاک‌برداری بعدی که دیواره گود به سمت داخل باز می‌گردد، تغییر شکل‌ها در محدوده‌های مجاز انجام می‌گیرند. این یکی از مزایای استفاه از این روش است.
وی به برخی گود‌برداری‌های انجام شده در غرب تهران اشاره کرد و گفت: در این گود‌برداری‌ها تاکنون بیش از 30 متر عمق را در وسعتی بالغ بر 16 هزار متر مربع بدون هیچ حادثه‌ای سپری کرده است. لیتکوهی افزود: این اقدامات با آنکه هم در زمین‌هایی با خاک دستی است (که از لحاظ زمین شناسی یکی از غیر مستحکم‌ترین زمین‌ها است) و هم شیب بسیار تندی دارد، مستحکم و بی خطر به کار خود ادامه می‌دهد.

نیاز حضور معمار در پروژه‏ های انبوه‏سازی
۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۲

نایب رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان زنجان گفت: پروژه‏های انبوه‏سازی مسکن نیازمند حضور جدی مهندسان معمار است.یحیی نصیرا اظهار کرد: امروزه ارائه و ساخت مسکن به صورت یک کالا در سطح جهان مطرح است. وی ساخت و ارائه ساختمان را نیازمند مولفه‏های مختلف دانست و افزود: مسکن به عنوان یک کالای تولیدی باید دارای کیفیت بالایی باشد. نایب رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان زنجان به مشکلات موجود در پروژه‏های انبوه‏سازی کشور اشاره کرد و یادآور شد: برای توسعه کیفی محل زندگی مردم باید از مهندسان معمار بیشترین استفاده صورت گیرد.
وی ادامه داد: طراحی یکی از مهم‏ترین موضوعات در کیفیت مسکن‏های انبوه‏سازی ؛از این‏رو حضور جدی مهندسان معمار در طراحی واحدهای مسکونی ضروری است. نصیرا کیفیت ساخت و ساز‏ها در پروژه‏های انبوه‏سازی مسکن را مورد تاکید قرار داد و گفت: مسکن به عنوان کالایی تولیدی برای ارائه به مردم باید دارای کیفیت و استاندارد ساخت مناسب باشد.
نایب رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان زنجان با بیان اینکه در طراحی و ساخت پروژه‏های انبوه‏سازی باید از مهندسین معمار استفاده شود، افزود: مقوله طراحی برای کارفرمایان حائز اهمیت است. وی طراحی مناسب را برای ساخت مسکن مهم عنوان کرد و یادآور شد: طراحی مناسب موجب تقویت مسائل روحی و روانی ساکنین در خانه می‏شود.
نصیرا با بیان اینکه مهندسان معمار ایده‏های قوی برای طراحی در ساخت و ساز ارائه می کنند، اظهار کرد: طراحی و نظارت توسط دیگر مهندسان موجب کاهش خلاقیت در ساخت و ساز می‏شود. نایب رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان زنجان ارتقای کیفیت ساخت و ساز را موضوعی مهم عنوان کرد.
وی افزایش عمر ساختمان‏ها را در گرو ارتقای کیفیت ساخت و ساز دانست و تاکید کرد: به‌کارگیری نیروهای متخصص در ساخت و ساز موجب افزایش عمر ساختمان‌ها می‏شود.


کم توجهی به بخش تاسیسات ساختمان
۱ خرداد ۱۳۹۲

یک استاد دانشگاه و عضو هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان لرستان از کم توجهی به حوزه تاسیسات در ساختمان ها گلایه کرد.مجید جی افرام با بیان اینکه متاسفانه در ساخت و سازها بحث تاسیسات تحت الشعاع مباحث سازه و عمران قرار گرفته است، اظهار داشت: متاسفانه موضوع تاسیسات ساختمانی آنطور که باید جایگاه، ارزش و اهمیتی که در سازه ها دارد را نیافته است.
جی افرام با تاکید بر اینکه یکی از اهداف ما در سازمان نظام مهندسی این است که جایگاه و موقعیت مهندسان برق را در سازمان تثبیت کنیم، افزود: باید ارزش، اهمیت، جایگاه و مسئولیتی که متوجه مهندسین برق است را تبیین کرده و به آن هدف اصلی قانون و استانداردهای مصوب برسیم.
سعی داریم اهمیت تاسیسات را در ساخت و سازها تبیین کنیم
وی در ادامه با اشاره به اینکه متاسفانه در پروزه های ساختمانی متولیان کار بیشتر تمرکز خود را روی سازه می گذارند و این حقیقت را فراموش می کنند که تاسیسات مهم است، تصریح کرد: عدم توجه به تاسیسات در ساختمانها می تواند عواقب خطرناکی را به دنبال داشته باشد.
عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان لرستان با بیان اینکه سعی ما بر این است که اهمیت تاسیسات را در ساخت و سازها تبیین کنیم، اظهار داشت: به دنبال این هستیم که تا با آموزش مهندسان برق و تلاش در راستای معرفی اهمیت تاسیسات شاهد ارتقاء جایگاه مهندسان برق و افزایش کیفیت پروژه های ساختمانی باشیم.
جی افرام با تاکید بر اینکه در حال حاضر 70-60 درصد استانداردها در بحت طراحی ها در حوزه تاسیسات برقی اجرا می شود، گفت: مهندسان برق باید ارتباط بیشتری با پروژه ها داشته و در دل پروژه ها حضور پیدا کرده و اصول به روز مهندسی برق را در اجرای پروژه ها گوش زد کنند.
.
.
.
.
منبع : شبکه اطلاع رسانی ساختمان ایران
 

E . H . S . A . N

مدیر تالار مهندسی معماری مدیر تالار هنـــــر
اخبار نظام مهندسی - 4 ، 8 و 19 خرداد 1392

اخبار نظام مهندسی - 4 ، 8 و 19 خرداد 1392

ارجاع سیستمی نظارت به مهندسان ناظر
-۴ خرداد ۱۳۹۲
رئیس سازمان نظام مهندسی استان البرز گفت: با هدف اصلاح روش انتخاب مهندسان ناظر، ارجاع کار نظارت به مهندسان به شیوه سیستماتیک و با اعمال نظر مستقیم سازمان نظام مهندسی صورت می گیرد.

محسن خیری با ارزیابی مثبت از نتایج و خروجی های اجرای این طرح، بیان کرد: با اجرای این طرح که "کارآمدی" و "هدفمندی" از ویژگی های بارز و شاخص آن است، انتخاب مهندسان ناظر و واگذاری کار نظارت به آنها از شیوه های سنتی و سلیقه ای خارج می شود و جای خود را به یک انتخاب کاملا ایده آل، قانونی و سیستماتیک می دهد.
وی، اجرای این طرح قانونی را مقدمه اصلی انجام کار نظارت بر ساخت و سازهای شهری دانست و افزود: در اجرای این طرح که پشتبانه قانونی نیز دارد، سازمان نظام مهندسی به استناد مجموعه ای از شرایط تعیین شده به جای مالک، نسبت به انتحاب مهندس ناظر و ارجاع کار نظارت به وی اقدام می کند.
این مسئول با اشاره به تبصره 2 ماده 16 قانون نظام مهندسی، مد نظر قراردادن مفاد و آیین نامه های قانونی را امری مهم تلقی کرد و با تاکید بر تبعیت از این موارد قانونی در همه امور، عنوان کرد: به استناد این ماده قانونی، انتخاب مهندسین ناظر و سپردن کار نظارت به آنها از حوزه انتخاب کارفرمایان و مالکین خارج است به عبارتی، مالکین نمی توانند، مهندس ناظر را برای نظارت بر روند ساخت و ساز ملک خود انتخاب کنند.
خیری، "اصلاح روش انتخاب مهندسان ناظر" را منتج به نتایج مطلوب دانست و بیان کرد: انتخاب مهندسین برای واگذاری سهمیه نظارتی با توجه به سابقه و قدمت کاری و با در نظر گرفتن پایه و رتبه های کاری مهندسین و در مدت زمان 72 ساعت صورت می گیرد.
ضرورت ممانعت از انتخاب سلیقه ای مهندس ناظر
رئیس سازمان نظام مهندسی استان البرز با تاکید بر ضرورت ممانعت از انتخاب سلیقه ای مهندس ناظر از سوی مالک، عنوان کرد: این انتخاب باید بر حسب معیارهای واحد و مشخصی و از سوی کارشناسان و متخصصان صورت گیرد تا از این طریق بتوان به اهداف کلان ساختمان سازی شهری دست یافت.
وی از ساختمان به عنوان یک سرمایه مهم "ملی" یاد کرد و با تاکید بر حفظ و صیانت از این سرمایه ملی، گفت: از دیگر اهداف مهم لحاظ شده در اجرای طرح " نظارت بر روند اجرای ساختمان توسط مهندسان متخصص و با تجربه کاری بالا " صیانت از این سرمایه ملی است، ضمن آنکه، اجرای این طرح به شکلی گسترده و عمیق از تضیع حقوق شهروندان جلوگیری می کند.
این مسئول با بیان اینکه، مالکان تمایل بیشتری برای واگذاری امور نظارتی ساخنتمان خود به مهندسان آشنا و مد نظر خود را دارند، بیان کرد: انجام این اقدام از سوی مالکان می تواند، منشاء بروز تاثیرات منفی در پروسه اجرای ساختمان باشد، بطوریکه، ساختمان سازی خارج از اصول استاندار و مهندسی ساخته شود که این امر موجب وقوع اتفاقات جبران ناپذیری نیز می شود.
خیری، تاکید کرد: انتخاب مهندسین و معرفی آنها به مالکین از سوی سازمان نظام مهندسی به نحو مطلوبی از برزو این اتفاقات جلوگیری می کند. وی، نظام مهندسی را مسئول تعیین صلاحیت و ظرفیت مهندسین ناظر ساختمانی خواند و افزود: از دیگر خروجی های انجام این مهم علاوه بر عدالت محوری و تقسیم عادلانه سهمیه های مهندسی، پیشگیری از انتخاب نا آگاهانه مهندسین ناظر از سوی مالکین که خود یکی از علت های بروز تخلف در مسیر ساختمان سازی می باشد، است.
خیری همچنین عنوان کرد: تعیین اولویت بر اساس ظرفیت و سهمیه مهندسین نقش بسزایی در جلوگیری از تخلفات دارد. وی اظهارامیدواری کرد: با اجرای دقیق نظارت مهندسین ناظر شاهد تحول مثبت در چیدمان شهری به ویژه مبلمان شهری باشیم.
خیری، تعامل سازمان نظام مهندسی با مجموعه مدیریت شهری کرج را ضروری دانست و با بیان اینکه، تحقق این مهم نقش بسزایی در ساماندهی و ایجاد ساختارهای شهری متناسب با استانداردها و مقررات شهری ایفا می کند، افزود: توزیع عادلانه و دقیق سهمیه نظارت مهندسین ناظر به گونه ای از سوی سازمان نظام مهندسی انجام شوند که مهندسین ناظر به حقوق قانونی خود به نحو موثری دست یابند.
گفتنی است، اجرای طرح اصلاح روش انتخاب مهندسان ناظر در استان البرز مبنی بر واگذاری سهمیه نظارتی به مهندسین از سوی سازمان نظام مهندسی از اول خرداد ماه سال جاری آغاز می شود.


منبع : شبکه اطلاع رسانی ساختمان ایران


بررسی صلاحیت مهندسان ناظر
۸ خرداد ۱۳۹۲

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان غربی گفت: با توجه به جبران‌ناپذیری اشتباهات مهندسان ناظر در ساخت و ساز، احراز صلاحیت مهندسان دارای پروانه اشتغال بررسی شود.


خلیل محبت‌خواه در جلسه ادای سوگند کارشناسی ماده 27 سازمان نظام مهندسی آذربایجان غربی گفت: کارشناسان و مهندسان باید طبق اصول و آیین‌نامه‌ها به وظایف خود به درستی عمل کنند.
وی با بیان اینکه معنی کلمه مهندس، کسی است که به علم هندسه مسلط باشد، تصریح کرد: مهندسان باید در کار و فعالیت خود جدیت کافی داشته و با اولویت‌های کاری شغل مهندسی آشنا باشند.
مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان غربی بر لزوم صداقت مهندسان ناظر ساختمان تأکید کرد و ادامه داد: وظیفه‌شناسی و عمل به قانون توسط کارشناسان و مهندسان سبب حفظ جان انسان‌ها حین بروز حوادث غیرمنتظره مانند زلزله می‌شود. وی خاطرنشان کرد: مهندسان ناظر علاوه بر داشتن پروانه اشتغال به حرفه مهندسی باید صلاحیت ارائه خدمات مهندسی را هم داشته باشند.
محبت‌خواه تأکید کرد: جامعه مهندسان بار دیگر به صورت گسترده در انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شرکت خواهند کرد. گفتنی است، در این جلسه کارشناسان طبق ماده 27 سازمان نظام مهندسی آذربایجان غربی سوگند یاد کردند.


منبع : شبکه اطلاع رسانی ساختمان ایران


ساختمان‎ فاقد شناسنامه پایان کار نمی گیرد
۱۹ خرداد ۱۳۹۲

رییس نظام مهندسی ساختمان زنجان، گفت: نظام مهندسی ساختمان زنجان، یکی از نظام‎های مهندسی پیشرو در زمینه صدور شناسنامه فنی و ملکی است اما به ساختمان‎های فاقد شناسنامه فنی و ملکی، پایان‌کار داده نمی‌شود.

احد محمدی با اعلام این خبر تصریح کرد: از سال 74 اخذ شناسنامه‎ فنی و ملکی در ساختمان‎ها طبق قانون، اجباری است اما این کار به صورت جدی صورت نمی‎گرفت تا اینکه از سال گذشته برنامه‌ریزی‌های لازم برای اجباری شدن اخذ شناسنامه فنی و ملکی انجام شد و اخذ این شناسنامه برای ساختمان‎ها به صورت جدی دنبال می‌شود.وی در ادامه با بیان اینکه اخذ شناسنامه فنی و ملکی دارای مزایای زیادی است، افزود: از مزایای اخذ این شناسنامه می‎توان به مشخص بودن همه مهندسان طراح و ناظران ساختمانی، مشخص شدن همه مشخصات ساختمان و تشویق کارفرمایان به ساخت ساختمان با کیفیت بالا اشاره کرد.این مسئول در ادامه اظهار کرد: با اخذ شناسنامه فنی و ملکی و نیز مطالعه این شناسانامه می‌توان برنامه‎ریزی کلی در مورد نحوه ساخت، کیفیت نوع مصالح و برنامه‎ریزی کلی ساختمان کشوری را انجام داد. همچنین باعث تشویق سازندگان به ساختن خانه‎ها با مصالح با کیفیت و قیمت مناسب می‌شود.​
محمدی با اشاره به تعداد شناسنامه‎های صادر شده در زنجان، اظهار کرد: هم‌اکنون صدور این شناسنامه‌‎ها در زنجان به صورت دیجیتالی است و تقریبا تاکنون تعداد 300 شناسنامه فنی و ملکی در استان صادر شده است.
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان زنجان در ادامه، گفت: سال گذشته عدم اخذ شناسنامه فنی و ملکی ساختمان، ضمانت اجرایی نداشت، ولی امسال اگر برای ساختمان‌ها این شناسنامه اخذ نشود، پایان‌کار نیز به متقاضیان داده نمی‌شود.
وی با اشاره به اطلاع‌رسانی‎‌های صورت گرفته در این زمینه، خاطرنشان کرد: شناسنامه فنی و ملکی، از بهمن‌ماه سال گذشته صادر می‌شود و در این زمینه اطلاع‌رسانی‎های لازم به مهندسان، اعضا و کارفرمایان داده شده است.


.
.
.
منبع : شبکه اطلاع رسانی ساختمان ایران

 

yalda65

New member
فراخوان نظام‌مهندسي در ارتباط با بازنگري در مبحث دوم

فراخوان نظام‌مهندسي در ارتباط با بازنگري در مبحث دوم

فراخوان بحث بازنگری در مبحث دوم مقررات ملی
سازمان نظام مهندسی استان تهران در نظر دارد براساس ماده 33 قانون نظام مهندسی مبنی بر پیشنهاد سازمان های استان برای تغییر در مقررات ملی اقدام به تهیه پیشنهادات خود در رابطه با تغییر در مقررات ملی مبحث دوم بنماید. لذا از کلیه اعضا سازمان که در این رابطه دارای تجربیات و مطالعات و یا پیشنهادات هستند درخواست می گردد خلاصه ای از پیشنهادات خود را به کمیسیون مبحث دوم مقررات ملی ساختمان به آدرس Hasan.Ghorbankhani@tceo.ir ایمبل نمایند. بدیهی است ازاعضا برای ارائه پیشنهادات خود در کمیسیون مبحث دوم مقررات ملی دعوت به عمل می آید.
http://www.tceo.ir/Page.aspx?DataID=853
همان‌طور كه مي‌دانيد برخي از قوانين مبحث دوم مقرارت ملي ساختمان نياز به اصلاح جدي دارند. دوستان اميدوارم شما هم نظرات خودتون رو به اين ايميل بفرستيد. قطعا تعداد نظرات بيشتر مي‌تواند مسئولان را بيشتر مجاب كنه. اين متني هست كه خود من فرستادم:
ضمن عرض سلام و احترام و تشكر بابت اينكه امكان ارائه نقطه‌نظرات در مورد مبحث دوم مقررات ملي ساختمان را براي مهندسين فراهم كرده‌ايد. چند نكته از مهمترين مسائلي كه همواره دغدغه اينجانب بوده به شرح ذيل اشاره مي‌شود:


1-در ارتباط با گروه‌هاي ساختماني كه مهندسين پايه‌هاي مختلف مي‌توانند طراحي و نظارت كنند: به عنوان مثال ذكر شده مهندسين پايه سه مي‌توانند گروه ساختماني الف را طراحي و گروه ساختماني الف و ب را نظارت كنند. همان‌طور كه مطلع هستيد تعداد پروانه‌هاي ساختماني گروه الف كه در شهر تهران و بسياري از مراكز استان‌ها صادر مي‌شود تقريبا صفر است. بنابراين موضوع طراحي براي مهندسين پايه سه عملا منتفي خواهد بود. در مورد نظارت هم همان‌طور كه استحضار داريد در چند سال اخير تعداد پروانه‌هاي ساختماني گروه ب نيز بسيار محدود شده است و اكثر ساخت‌ و سازهاي معمول شهر تهران در گروه ساختماني ج قرار دارند. با توجه به اين كه سال‌هاي بسياري از آخرين ويرايش مبحث 2 مقرارات ساختماني گذشته و عملا اين قانون با شرايط فعلي سازگاري ندارد و موجب بيكار شدن بسياري از مهندسين پايه 2 و 3 طراحي و همچنين مهندسين پايه 3 نظارت شده است و همان‌طور كه مي‌دانيم تجربه مهندسان قطعا در اثر كار كردن حاصل خواهد شد و نه خارج كردن آن‌ها از گردونه كار؛ بنابراين تقاضا دارم در اين مورد اصلاحات لازم صورت بگيرد.

2-موضوع بعدي كه يكي از دغدغه‌هاي اينجانب است، بحث تاثير مدارك تحصيلي بالاتر در ارتقا پايه مهندسان است. همان‌طور كه مي‌دانيد مدارك تحصيلي كارشناسي ارشد و دكتري هيچ تاثيري در ارتقا پايه ندارد. به نظر بنده لازم است تا براي تشويق مهندسان براي تحصيل در مقاطع بالا و افزايش سطح تحصيلات اعضا قوانيني در نظر گرفته شود. همان‌طور كه مي‌دانيد اين قانون را در مورد پروانه‌هاي صادره از معاونت برنامه‌ريزي و راهبردي رياست‌جمهوري داريم و لازم است نظام مهندسي نيز به بحث تحصيلات تكميلي توجه بيشتري مبذول دارد.

3-همچنين در مورد نحوه پرداخت حق‌الزحمه مهندسان ناظر از طرف سازمان به نظر من نياز به اصلاح دارد. همان‌طور كه مي‌دانيد ساخت پروژه‌هاي ساختماني و طول زمان آن به سازنده كاملا وابسته است و دريافت حق‌الزحمه‌ها بسيار پروسه طولاني مدت خواهد بود.از نظر اينجانب بايد پروسه پرداخت حق‌الزحمه مهندسان ناظر تسريع شود و يا حداقل سازمان براي اينكه حق مهندسان هم در اين ارتباط كمتر ضايع شود مي‌تواند اقدام به ايجاد حساب بانكي دو نفره با سازمان نمايد و امكان برداشت وجه را بعد در زمان‌هايي كه در قانون آمده تعيين كند.

قبلا از توجه شما صميمانه سپاسگذاري مي‌كنم. موفق و پيروز باشيد.
 

farnaz*

کاربر ممتاز
فراخوان بحث بازنگری در مبحث دوم مقررات ملی
سازمان نظام مهندسی استان تهران در نظر دارد براساس ماده 33 قانون نظام مهندسی مبنی بر پیشنهاد سازمان های استان برای تغییر در مقررات ملی اقدام به تهیه پیشنهادات خود در رابطه با تغییر در مقررات ملی مبحث دوم بنماید. لذا از کلیه اعضا سازمان که در این رابطه دارای تجربیات و مطالعات و یا پیشنهادات هستند درخواست می گردد خلاصه ای از پیشنهادات خود را به کمیسیون مبحث دوم مقررات ملی ساختمان به آدرس Hasan.Ghorbankhani@tceo.ir ایمبل نمایند. بدیهی است ازاعضا برای ارائه پیشنهادات خود در کمیسیون مبحث دوم مقررات ملی دعوت به عمل می آید.
http://www.tceo.ir/Page.aspx?DataID=853
همان‌طور كه مي‌دانيد برخي از قوانين مبحث دوم مقرارت ملي ساختمان نياز به اصلاح جدي دارند. دوستان اميدوارم شما هم نظرات خودتون رو به اين ايميل بفرستيد. قطعا تعداد نظرات بيشتر مي‌تواند مسئولان را بيشتر مجاب كنه. اين متني هست كه خود من فرستادم:
ضمن عرض سلام و احترام و تشكر بابت اينكه امكان ارائه نقطه‌نظرات در مورد مبحث دوم مقررات ملي ساختمان را براي مهندسين فراهم كرده‌ايد. چند نكته از مهمترين مسائلي كه همواره دغدغه اينجانب بوده به شرح ذيل اشاره مي‌شود:


1-در ارتباط با گروه‌هاي ساختماني كه مهندسين پايه‌هاي مختلف مي‌توانند طراحي و نظارت كنند: به عنوان مثال ذكر شده مهندسين پايه سه مي‌توانند گروه ساختماني الف را طراحي و گروه ساختماني الف و ب را نظارت كنند. همان‌طور كه مطلع هستيد تعداد پروانه‌هاي ساختماني گروه الف كه در شهر تهران و بسياري از مراكز استان‌ها صادر مي‌شود تقريبا صفر است. بنابراين موضوع طراحي براي مهندسين پايه سه عملا منتفي خواهد بود. در مورد نظارت هم همان‌طور كه استحضار داريد در چند سال اخير تعداد پروانه‌هاي ساختماني گروه ب نيز بسيار محدود شده است و اكثر ساخت‌ و سازهاي معمول شهر تهران در گروه ساختماني ج قرار دارند. با توجه به اين كه سال‌هاي بسياري از آخرين ويرايش مبحث 2 مقرارات ساختماني گذشته و عملا اين قانون با شرايط فعلي سازگاري ندارد و موجب بيكار شدن بسياري از مهندسين پايه 2 و 3 طراحي و همچنين مهندسين پايه 3 نظارت شده است و همان‌طور كه مي‌دانيم تجربه مهندسان قطعا در اثر كار كردن حاصل خواهد شد و نه خارج كردن آن‌ها از گردونه كار؛ بنابراين تقاضا دارم در اين مورد اصلاحات لازم صورت بگيرد.

2-موضوع بعدي كه يكي از دغدغه‌هاي اينجانب است، بحث تاثير مدارك تحصيلي بالاتر در ارتقا پايه مهندسان است. همان‌طور كه مي‌دانيد مدارك تحصيلي كارشناسي ارشد و دكتري هيچ تاثيري در ارتقا پايه ندارد. به نظر بنده لازم است تا براي تشويق مهندسان براي تحصيل در مقاطع بالا و افزايش سطح تحصيلات اعضا قوانيني در نظر گرفته شود. همان‌طور كه مي‌دانيد اين قانون را در مورد پروانه‌هاي صادره از معاونت برنامه‌ريزي و راهبردي رياست‌جمهوري داريم و لازم است نظام مهندسي نيز به بحث تحصيلات تكميلي توجه بيشتري مبذول دارد.

3-همچنين در مورد نحوه پرداخت حق‌الزحمه مهندسان ناظر از طرف سازمان به نظر من نياز به اصلاح دارد. همان‌طور كه مي‌دانيد ساخت پروژه‌هاي ساختماني و طول زمان آن به سازنده كاملا وابسته است و دريافت حق‌الزحمه‌ها بسيار پروسه طولاني مدت خواهد بود.از نظر اينجانب بايد پروسه پرداخت حق‌الزحمه مهندسان ناظر تسريع شود و يا حداقل سازمان براي اينكه حق مهندسان هم در اين ارتباط كمتر ضايع شود مي‌تواند اقدام به ايجاد حساب بانكي دو نفره با سازمان نمايد و امكان برداشت وجه را بعد در زمان‌هايي كه در قانون آمده تعيين كند.

قبلا از توجه شما صميمانه سپاسگذاري مي‌كنم. موفق و پيروز باشيد.
سلام دوست عزیز
شما که تهران هستید نمی تونید طراحی گروه ب امضا کنید؟گروه ب 4 طبقه رو پیلوت ه که پایه 3 طراحی میتونه مهر کنه.
 

mechanicha

New member
با سلام لطفا راهنمایی فرمایید در بخش انتشارات مباحث باید ویرایش جدید باشند یا چاپ جدید.درون مشخصات کتاب چیزی از ویرایش نوشته نشده است.و فقط تاریخ چاپ نوشته شده اگه به بنده اطلاع دهید ممنون میشم.
 

E . H . S . A . N

مدیر تالار مهندسی معماری مدیر تالار هنـــــر
اخبار نظام مهندسی - 27 خرداد 1392

اخبار نظام مهندسی - 27 خرداد 1392

توقف گودبرداری های خطرساز تهران
۲۷ خرداد ۱۳۹۲
معاون خدمات فنی و مهندسی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران گفت: 6 هزار بازدید از گودبرداری ساختمان های تهران صورت گرفته که برای 15 درصد آنها دستور توقف صادر شده است.


حیدریون با بیان اینکه از ابتدای دی ماه سال گذشته تاکنون مهندسان ناظر از 6 هزار گودبرداری ساختمان های استان تهران بازدید کردند، گفت: طرح بازرسی از گودبرداری ساختمان های استان تهران از دی ماه سال گذشته آغاز شده است. وی ادامه داد: تاکنون هیچ مورد ریزش ساختمان ناشی از گودبرداری اشتباه از سوی بازرسان ناظر گزارش نشده است.معاون خدمات فنی مهندسی نظام مهندسی استان تهران در ادامه تصریح کرد: تمامی گزارشات گودبرداری از سوی مهندسان و ناظران به صورت روزانه اعلام می شود.حیدریون با اشاره به اینکه از 6 هزار بازدید صورت گرفته 15 درصد دستور توقف برای گودبرداری گرفته اند افزود: 20 درصد از بازرسی گودبرداری ها هم دستور هشدار گرفته اند. وی در ادامه اظهار داشت: از 100 درصد بازیدها 35 درصد در مرحله هشدار و دستور توقف قرار دارند.معاون خدمات فنی و مهندسی سازمان نظام مهندسی استان تهران خاطرنشان کرد: 65 درصد از میزان بازدیدها برای گودبرداری ساختمان تائید شده اند.​

افزایش کیفیت ساخت و ساز در تهران
-۲۷ خرداد ۱۳۹۲
معاون خدمات فنی و مهندسی سازمان نظام مهندسی استان تهران از کاهش دستور توقف و هشدار برای گودبرداری‌های ساختمان و افزایش کیفیت ساخت و ساز در استان تهران خبر داد.
رضا حیدریون با بیان اینکه میزان دستورات توقف و هشدار برای گودبرداری‌های ساختمان کاهش یافته است، گفت: در ابتدای بازرسی‌های گودبرداری‌ ساختمان میزان دستورات توقف و هشدار 55 درصد بود که امروز این میزان به 35 درصد کاهش یافته است. وی ادامه داد: کاهش میزان آمار دستورات توقف و هشدار ساختمان ها نشان ‌دهنده‌ای افزایش کیفیت ساخت و ساز در ساختمان‌ها است.معاون خدمات فنی و مهندسی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در ادامه تصریح کرد: در حوزه‌ مهندسی و مردم، مهندسان ناظر با برگزاری همایش‌ها و کنفراس‌ها سعی در افرایش اطلاعات مهندسان ناظر در حوزه گودبرداری‌ها داشته‌اند.حیدریون در ادامه توضیح داد: بسیاری از مالکان برای افزایش میزان کیفیت ساخت و ساز ساختمان‌های خود سعی در حضور مهندسان ناظر برای گودبرداری‌ها دارند. وی در ادامه خاطر نشان کرد: خط تلفنی مستقیم برای بازگویی مشکلات گودبرداری راه اندازی شده است.​هدف اصلی نظارت عالیه ساختمان
-۲۷ خرداد ۱۳۹۲
هدف از فعال سازی کمیته نظارت عالیه، ارتقای کیفیت ساخت و سازها و خدمات مهندسی ضمن رعایت مقرارات ملی ساختمان در استان کهگیلویه وبویراحمد است.خیبر بیدار پور در نخستین جلسه کمیته نظارت عالیه بر روند ساخت و ساز ها در استان کهگیلویه و بویراحمد اظهارداشت: تمام تلاش بر این است که شاخص کنترل و نظارت ساختمان نسبت به گذشته در سطح استان ارتقاء یابد که امیدواریم این امر مهم، باهمکاری وتامل دستگاه های اجرایی مرتبط از جمله اداره کل راه وشهر سازی، سازمان نظام مهندسی ساختمان وشهرداری سه ضلع اساسی این امر، به بهترین نحو انجام پذیرد.قائم مقام وزیر در استان تصریح کرد: با توجه به موقعیت حساس استان، نظارت مهندسین ناظر وتهیه بموقع گزارشات، تاکید بیشتر در اجرای مصوبات این نشست ها یکی از راهکارهای پیگیری و جدیت در اجرای این امور است.کارشناس مقررات ملی ساختمان وزارت متبوع نیز در این جلسه گفت: دفتر امور مقررات ملی ساختمان وزارتخانه تاکید ویژه ای بر اجرای ماده 35 قانون نظام مهندسی در رابطه با کنترل و نظارت عالیه بر ساخت و سازها در استان ها داشته و موارد قابل پیگیری را طی بخشنامه ای به استان ها ابلاغ کرده اند.محمدیان با اشاره به اینکه نظارت و ارتقاءکیفیت ساخت وساز یک حرکت جهشی است افزود: مطمئنآ با عملی کردن این طرح اثرات مثبت آن در دراز مدت نمایان خواهد شد.وی بر سرعت وصراحت جمع آوری گزراشات وتحلیل آنها در مقایسه با مقررات ملی ساختمان واستخراج میزان اجرای مقررات ملی ساختمان در پروژه های استان، ورفع نواقصات موجود تاکید ویژه داشت.​


.
.
.
منبع : شبکه اطلاع رسانی ساختمان ایران
 

yalda65

New member
سلام دوست عزیز
شما که تهران هستید نمی تونید طراحی گروه ب امضا کنید؟گروه ب 4 طبقه رو پیلوت ه که پایه 3 طراحی میتونه مهر کنه.

بله طبق قانون پايه 3 ميتونه گروه ب رو نظارت كنه.اما قضيه از اونجايي مشكل‌دار ميشه كه ساختمان گروه ب در شهر تهران خيلي كم هست. (شايد تا چند سال پيش 4 طبقه زياد بود اما توي چند سال اخير پروانه‌ها 5 طبقه به بالا شدن) بنابراين اكثر ساختمان‌ها در گروه ج جاي مي‌گيرند. از طرفي وضعيت براي مهندسان ناظر معماري خيلي بدتر هم هست. چون كارهاي زير 1500 متر رو به تك ناظر عمران ميدن و كارهاي بالاي 1500 متر نياز به چهار ناظر عمران، معماري، برق و مكانيك داره. با اين وضعيت احتمال اينكه ساختماني هم گروه ب باشه و هم بالاي 1500 مترمربع ديگه خيلي خيلي كم ميشه.

با سلام لطفا راهنمایی فرمایید در بخش انتشارات مباحث باید ویرایش جدید باشند یا چاپ جدید.درون مشخصات کتاب چیزی از ویرایش نوشته نشده است.و فقط تاریخ چاپ نوشته شده اگه به بنده اطلاع دهید ممنون میشم.

روي جلد كتاب آخرين سال ويرايش نوشته شده
 
آخرین ویرایش توسط مدیر:

E . H . S . A . N

مدیر تالار مهندسی معماری مدیر تالار هنـــــر
اخبار نظام مهندسی - 1392/04/12

اخبار نظام مهندسی - 1392/04/12

آشنایی با نقشه راهبردی سازمان نظام مهندسی ساختمان


۱۳۹۲/۰۴/۱۲ - ۰۹:۲۹


به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور ، در سند راهبردی سازمان نظام مهندسی ساختمان نقشه راهبردی سازمان نظام مهندسی ساختمان در سه محور جامعه و شهروندان، فرايندهاي تخصصی و زيرساخت هاي سازماني که سازمان حول آن اهداف راهبردی خود را تعقیب می نماید در نظر گرفته شده است. در حقیقت در ذیل هریک از محورهای فوق، اهداف راهبردی سازمان قرار گرفته اند.

• اهداف راهبردي در ذيل منظر جامعه و شهروندان
• ارتقاء سلامت و امنیت جسمی و روحی شهروندان با محوریت ارتقا ایمن سازی و مقاوم سازی در ساخت و سازها؛
• ارتقاء آگاهی شهروندان نسبت به مقررات ملی ساختمان، وظایف سازمان و جلب اعتماد اذهان عمومی در امور مرتبط با ساخت و ساز؛
• هدایت فرهنگی، حمایت اجتماعی و حقوقی از اعضا؛
• توانمندسازی مهندسین، دانشجویان، تکنیسینها و کارگران.

• اهداف راهبردي در ذيل منظر فرايندهاي تخصصی
• زیبا سازی ساختمانهای شهرها با تاکید بر الگوهای اسلامی، ایرانی و بومی؛
• ترویج فن آوری ها و شیوه های نوین، ارتقا سطح کیفی و بهره دهی ساخت و ساز؛
• توزیع عادلانه خدمات و تولید علم و ثروت در بخش ساختمان در سطح کشور؛
• حضور برجسته و معنی دار در بازارهای ساخت و ساز کشورهای منطقه و مسلمان.

• اهداف راهبردي در ذيل منظر زيرساخت هاي سازماني
• توسعه متوازن منابع و زیر ساختهای سازمانی؛
• افزایش بهره وری سازمان؛
• ارتقا وضعیت منابع انسانی سازمان؛
• ارتقا و بالندگی سازمان استانها.
پانزدهم تیرماه ؛آغاز اجلاس هيات عمومي "سازمان نظام مهندسي ساختمان"


۱۳۹۲/۰۴/۱۲ - ۱۳:۳۹


شانزدهمين اجلاس هيات عمومي سازمان نظام مهندسي کشور از پانزدهم تا هفدهم تيرماه در کيش برگزار مي شود.
به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور ، مهندس سید مهدي هاشمي در نشست خبری با بيان اينکه اجلاس هيات عمومي سازمان نظام مهندسي ساختمان برگزار مي شود گفت: اين اجلاس به صورت ساليانه منظم برگزار و يکي از بزرگترين رويداد داخلي سازمان نظام مهندسي ساختمان به شمار مي رود.

وي ادامه داد: نتايج اين اجلاس و تصميماتي که از برگزاري کارگروه ها و کميسيونهاي تخصصي اتخاذ مي شود تاثير مستقيمي بر روند ساخت و ساز کشور و صنعت زيربنايي ساختمان دارد.
رئيس سازمان نظام مهندسي ساختمان کشور در ادامه اظهار داشت: اجلاس هيات عمومي سازمان نظام مهندسي ساختمان کشور طبق قانون نظام مهندسي و کنترل ساختمان در سطح هيات مديره هاي سازمان نظام مهندسي ساختمان کشور و با حضور رئيس مجلس کشور و وزير راه و شهرسازي برگزار مي شود.
مهندس سید مهدی هاشمي با اشاره به اينکه اين اجلاس هر سه سال يکبار برگزار مي شود گفت: انتخابات شوراي مرکزي سازمان نظام مهندسي کشور با تائيد وزير راه و شهرسازي اعضاي شوراي مرکزي و سازمان نظام مهندسي کشور برگزار مي شود.
وي يادآور شد مديريت ارشد جامعه سازمان نطام مهندسي کشور را 250 نفر مهندس برعهده ميگيرند.
مهندس سید مهدی هاشمي در ادامه اظهار داشت ارائه گزارش ساليانه شوراي مرکزي، تصويب ترازنامه ها، بررسي و تصويب خط مشي هاي سازمان در سال اينده و ارائه گزارش عملکرد استان ها و در نهايت اتخاذ تصميم و ارائه راهکارهاي مناسب در جهت جبران کاستي ها و قرار گرفتن در مسير پيشرفت سازمان اعتلاي صنعت ساختمان از برنامه هاي اجلاس شانزدهم به شمار مي رود.
وي در ادامه خاطر نشان کرد: شانزدهمين اجلاس هيات عمومي سازمان نظام مهندسي کشور از پانزدهم تا هفدهم تيرماه در کيش برگزار مي شود.پنجمین همایش مقررات ملی ساختمان در قزوین برگزار شد


۱۳۹۲/۰۴/۱۲ - ۱۴:۴۲

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور ، پنجمین همایش مقررات ملی ساختمان با رویکرد آسیب‌شناسی مقررات ملی ساختمان با حضور مسوولان كشوری و استانی در سالن مرکزی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) قزوین برگزار شد.

پنجمین همایش مقررات ملی ساختمان با رویکرد آسیب‌شناسی مقررات ملی ساختمان با حضور مهندس سیدمهدی هاشمی رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، ابوالفضل صومعه‌لو معاون امور مسکن وزارت راه و شهرسازی و جمعی از مسوولان کشوری و استانی و مهندسان در سالن مرکزی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) قزوین برگزار شد.

در این همایش ابوالفضل صومعه‌لو اظهار داشت: یکی از استان‌ها به ارزیابی مقررات ملی ساختمان اعتراض داشت که دو ساعت و نیم وقت گذاشتم و ارزیابی استان‌ها را مرور کردم که به جد می‌توانم بگویم ارزیابی‌ها کاملا درست است.
وی با تقدیر و تشکر از استاندار قزوین، رئیس سازمان نظام مهندسی و راه و شهرسازی استان قزوین افزود: همچنین از زحمات دفتر مقررات ملی ساختمان نیز کمال تشکر را دارم.
حق‌شناس، معاون بنیاد مسکن کشور در این همایش گفت: جایگاه کشور در زمینه تدوین و اجرای مقررات ملی ساختمان در دو دهه گذشته مطلوب است اما هنوز به نتیجه مطلوب در زمینه کیفیت زندگی نرسیدیم.


وی افزود: احساس آرامش در محل سکونت، کیفیت زندگی را ارتقاء خواهد داد.
هوایی، مدیرکل مقررات ملی ساختمان کشور نیز با تاکید بر اهمیت تدوین، ترویج، کنترل و نظارت عالی در اجرای مقررات ملی ساختمان گفت: برگزاری این چنین همایش‌های تاثیر مثبتی در ترویج فرهنگ اجرای مقررات ملی ساختمان داشته و امیدواریم این روند ادامه پیدا کند.
وی با تعریف مقررات ملی ساختمان افزود: در سال جاری شاخص‌های ارزیابی اجرای مقررات ملی ساختمان افزایش یافته است و موضوعاتی از جمله بیمه کیفیت محصول و برچسب انرژی و ممیزی ساختمان اضافه شده است.
احمد عجم استاندار قزوین با تشریح ظرفیت‌ها و ویژگی‌های استان قزوین در زمینه صنعت، کشاورزی، دانشگاهی و گردشگری بیان کرد: معماری و شهرسازی با تاریخ و فرهنگ استان قزوین ارتباط عمیقی دارد و رعایت الگوهای اسلامی در هدف گذاری مقررات ملی ساختمان ضروری است.
احمد عجم افزود: در توسعه مناطق شهری قزوین عنایت ویژه‌ای به رعایت مقررات ملی ساختمان شده است.
محمد نادر محمدزاده، رئیس سازمان راه و شهرسازی استان قزوین نیز گفت: در استان قزوین مدیران دستگاه‌های اجرایی و شهروندان به این باور رسیدند که مقررات ملی ساختمان باید اجرایی شود.
وی با بیان اینکه امروزه خیلی کم اتفاق می‌افتد شهروندی برای اجرای مقررات ملی ساختمان مقاومت نشان دهد، افزود: در ارزیابی‌های صورت گرفته قزوین جایگاه خوبی در اجرای مقررات ملی ساختمان دارد.
علی فرخ زاد، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین نیز افزود: فرهنگ سازی یکی از عوامل موثر در ترویج رعایت مقررات ملی ساختمان می‌باشد که در این زمنیه قزوین موفقیت‌های خوبی داشته است.
وی بیان کرد: در حاضر باید از پتانسیل و ظرفیت‌های فارغ التحصیلان در زمینه ساختمان برای ارتقاء کیفیت ساخت و ساز‌ها استفاده شود.
در پایان مراسم از از برگزیدگان رعایت مقررات ملی ساختمان با اهدای لوح، تندیس و تقدیرنامه تجلیل شد.
این خبر تکمیل می شود .
به روز شدن كليه مباحث مقررات ملي ساختمان در ۴ سال گذشته۱۳۹۲/۰۴/۱۲ - ۱۴:۵۵مدير كل مقررات ملي ساختمان وزارت راه و شهرسازي با تاكيد بر اينكه اين مقررات، الفباي ساخت و ساز هستد گفت: خوشبختانه در 4 سال گذشته نه تنها كليه مباحث به روز شده اند.
مدير كل مقررات ملي ساختمان در خصوص دستگاه هاي برتر پنجمين همايش مقررات ملي ساختمان اظهار داشت: امسال هفت اداره كل راه و شهرسازي ، هفت سازمان نظام مهندسي ساختمان، شهرداري قزوين و برخي اداره كل بنياد مسكن انقلاب اسلامي به عنوان دستگاه هاي برتر مقررات ملي ساختمان انتخاب شده اند.


به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور به نقل از خبرنگار اقتصادي باشگاه خبرنگاران ، غلامرضا هوايي كه در پنجمين همايش مقررات ملي ساختمان در دانشگاه بين المللي امام خميني (ره) استان قزوين سخن مي گفت، اظهار داشت: مقررات ملي ساختمان مجموعه ي بايدها و نبايدهاي حوزه ساخت و ساز است و همچنين رعايت بايد ها و نبايدهاي ذكر شده در مقررات ملي ساختمان به افزايش ايمني ، آسايش و صرفه اقتصادي استفاده كنندگان از ساختمان منجر خواهد شد .

وي اشاره به اينكه در حال حاضر مجموعه 21 گانه مقررات ملي ساختمان امروز در دسترس افراد قرار دارد افزود: اين مقررات پس از تصويب قانون نظام مهندسي در سال 74 توانست مفهوم واقعي خود را پيدا كند و به مرور زمان نيز به طور مرتب به روز شود.
مدير كل مقررات ملي ساختمان وزارت راه و شهرسازي با تاكيد بر اينكه مجموعه مقررات ملي ساختمان الفباي ساخت و ساز در كشور محسوب مي شود تصريح كرد: خوشبختانه در چهار سال گذشته كليه مباحث اين مقررات به روز شده و مبحثي مانند پدافند غير عامل نيز به مجموعه مقررات ملي ساختمان افزوده شده است.
وي با بيان اينكه در گذشته فقط نام مبحث اول مقررات ملي ساختمان وجود داشت گفت: در حال حاضر اين مبحث نيز به طور كامل تدوين شده و در دسترس افراد قرار دارد .
هوايي همچنين از در دست تدوين بودن مبحث مربوط به تعمير و اصول مربوط به نگهداري ساختمان خبر داد و افزود: خوشبختانه با اقداماتي كه در زمينه ترويج مقررات ملي ساختمان انجام شده ، اين همايش نيز نمونه اي از اين اقدامات است.
هم اكنون نام مقررات ملي ساختمان و اصول آن براي متخصصان كشور در شهرهاي مختلف نامي آشناست تا جايي كه سالانه 5 هزار دوره مرتبط با موضوع اين مقررات دراستانهاي مختلف كشور برگزار مي شود.
مدير كل مقررات ملي ساختمان وزارت را ه وشهرسازي ادامه داد: برگزاري ورود به حرفه مهندسي كه سالانه يك الي دوبار در سراسر كشور برگزارمي شود نيز از ديگر مواردي است كه باعث مي شود مهندسان مجموعه مقررات ملي ساختمان را مطالعه كنند.
وي به اقدامات انجام شده در زمينه كنترل و نظارت عاليه بر رعايت مقررات ملي ساختمان نيز اشاره كرد و اظهار داشت: با وجود تمام مشقتها و كمبود نيروي كه داشتيم علاوه بر انجام نظارت هاي تصادفي بر ساخت و سازهاي شهري تمام پروژه هاي مسكن مهر را نيز تحت نظارت عاليه قرار داده ايم كه اين ساختمان ها از نظر سازه نمره خوبي مي گيرند.
وي ادامه داد : انجام نظارت و كنترل دقيق تر بر نحوه اجراي مقررات ملي ساختمان، سال گذشته 300 نفر مهندس داراي پروانه اشتغال جذب و در اختيار دستگاه هاي اجرايي استانها قرار داده شد .
همچنين وزير راه وشهرسازي نيز اعتبار خوبي براي كنترل و بازرسي پروژه ها تعيين كرده و در اختيار قرار داد .
هوايي از تهيه و تدوين آيين نامه هاي برخورد با متخلفان، ‌بيمه كيفيت ، مصدوميت و برچسب انرژي ساختمانها خبر داد و گفت: اين آيين نامه ها هم اكنون دردولت هستند كه اميدواريم به زودي تصويب و به مرحله اجرا برسند .منبع اخبار : سازمان نظام مهندسی ساختمان - شورای مرکزی
 

E . H . S . A . N

مدیر تالار مهندسی معماری مدیر تالار هنـــــر
اخبار نظام مهندسی - از 19 تا 24 شهریور ماه 1392

اخبار نظام مهندسی - از 19 تا 24 شهریور ماه 1392

آخرین مهلت ثبت نام آزمون حرفه مهندسان
-۱۹ شهریور ۱۳۹۲
مدیر مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی از شروع ثبت نام آزمون ورود به حرفه مهندسان از دوم شهریورماه تا پایان شهریور ماه و برگزاری آزمون ورود به حرفه مهندسان در تاریخ های 21 و 22 آذرماه امسال در استان خراسان رضوی خبر داد.


محمد حدیدی با اعلام این خبر اظهار داشت: در اجرای آئین نامه اجرائی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، آزمون ورود به حرفه مهندسان کاردان های فنی ساختمان و معماران تجربی در تاریخ 21 و 22 آذرماه امسال، همزمان با سراسر کشور در استان خراسان رضوی برگزار می شود.
وی در ادامه در خصوص رشته های مرتبط به این آزمون یادآور شد: رشته‌های معماری (نظارت، طراحی و اجرا)، عمران(نظارت و محاسبات و اجرا)، تأسیسات مکانیکی، تأسیسات برقی، نقشه برداری، ترافیک و شهرسازی برای متقاضیان اخذ پروانه اشتغال به کار مهندسی (پایه3) و همچنین آزمون های حرفه‌ای کاردان های فنی ساختمان در رشته‌های معماری، عمران، مکانیک، برق، نقشه‌برداری و شهرسازی برای متقاضیان اخذ پروانه اشتغال به کار کاردانی (پایه‌3) و آزمون های تعیین صلاحیت معماران تجربی برای متقاضیان اخذ پروانه اشتغال به کار تجربی بطور هماهنگ و همزمان در سراسر کشور برگزار می شوند.
حدیدی اضافه کرد: سابقه کار حرفه ای مورد نیاز برای این آزمون مطابق با ماده 5 آیین نامه آجرایی قانون نظام مهندسی ساختمان خواهد بود و نحوه محاسبه سال های لازم ازتاریخ اخذ مدرک تحصیلی تا پایان اسفند ماه 1392 می باشد و چنانچه متقاضی در صورت نداشتن شرایط لازم با ورود اطلاعات نادرست نسبت به ثبت نام اقدام و در نمره قبولی کسب نماید نه تنها قبولی نامبرده کان لم یکن تلقی شده با وی مطابق با ضوابط و مقررات برخورد خواهد شد.
مدیر مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی در خصوص زمان ثبت نام مهندسان در آزمون مذکور اظهارداشت: همانطور که پیشتر اعلام گردید ثبت‌نام این آزمون ها از تاریخ شنبه دوم شهریورماه آغاز و ‌به ‌صورت الکترونیکی از طریق وب سایت دفترامورمقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی به آدرس www.inbr.ir انجام و تاپایان شهریورماه ادامه خواهد داشت و دراین مرحله به داوطلبان توصیه میگردد حتما با مطالعه دقیق و کامل دفترچه راهنمای آزمون نسبت به ثبت نام اقدام کنند.
گفتنی است؛ قبولی در آزمون مذکور، یکی از شرایط اخذ پروانه اشتغال بوده و متقاضی در صورت قبولی در آزمون و احراز سایر شرایط مشخص شده در قانون نظام مهندسی وکنترل ساختمان موفق به اخذ پروانه اشتغال بکار خواهد شد.
قطع ارتباط مالی مهندس ناظر و کارفرما
۲۰ شهریور ۱۳۹۲
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان سمنان گفت: با تدابیر اندیشیده شده، ارتباط مالی ناظر و کارفرما در ساختمان‏ها در این استان به طور کل قطع می‏شود.
کیانوش نیک‏هوش اظهار داشت: ارتباط مالی بین ناظر و کارفرما در ساختمان‏ها که همان مالک واحدهای مسکونی محسوب می‏شود، باید به طور کلی قطع شود. وی تصریح کرد: این یکی از وظایف اصلی سازمان نظام مهندسی استان سمنان بوده که در یک ماه گذشته به خوبی به آن پرداخته شده است.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان سمنان بیان داشت: سامانه جامع نظام مهندسی و ارجاع کار در استان سمنان به طور متمرکز راه‏اندازی شده است تا به این هدف تحقق بخشد.
نیک‏هوش اضافه کرد: با اجرای این طرح، ناظران به درستی خدمات خود را ارائه می‏‏‏کنند و دغدغه این را ندارند که اگر کار خوبی انجام می‏دهد، دیگر در ساختمان‏های احداثی به آنها کار سپرده نمی‏شود. وی افزود: این امر سبب خواهد شد که شاهد جهش خوبی در کیفیت ساخت و سازها در استان سمنان باشیم.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان سمنان افزود: در راستای اجرای این طرح، سازمان نظام مهندسی ساختمان استان سمنان، ناظران را بر اساس نرم‏افزار و با تشخیص سامانه برای نظارت بر ساختمان‏ها مشخص می‏کند.
نیک‏هوش اظهار داشت: به تنهایی دو میلیارد ریال برای تهیه سخت‏افزار و اجرای نرم‏افزار سامانه جامع نظام مهندسی و ارجاع کار در استان سمنان سرمایه‏گذاری شده و بانک عامل فعال در این طرح نیز معرفی شده است.
وی ادامه داد: تمام نقشه‏های ساختمان‏ها پس از بررسی در بخش کنترل نقشه، به ناظری که سازمان آن را مشخص می‏کند، سپرده می‏شود و این سازمان موظف است بر اساس روند پیشرفت کار حق‏الزحمه ناظر را نیز پرداخت کند.


تعرفه های نظام مهندسی ساختمان
-۲۱ شهریور ۱۳۹۲
در حالیکه در سال جاری بر اساس تصمیم شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشور، تعرفه های خدمات این سازمان 40 درصد افزایش یافت، این خدمات در خراسان شمالی با تخفیف 33 درصدی ارائه می شود.
در سال جاری و پیرو برگزاری نشست شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، پس از پیشنهادات هیئت رئیسه شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان و بحث و تبادل نظر اعضای شورای مرکزی، تعرفه خدمات مهندسی به نسبت سال گذشته تا 40 درصد افزایش یافت.
در پی این نشست و به منظور اجرای بند شماره 172 ماده هفده شیوه ‌نامه‌های مبحث دوم مقررات ملی ساختمان(نظامات اداری) و به منظور تعدیل قیمت خدمات مهندسی مصوب سال 1391، هزینه ساخت و ساز هر مترمربع بنا که مبنای محاسبات خدمات مهندسی ساختمان محسوب می شود مطابق جدولی جدید به استان ها اعلام شد و می بایست از آن پس حق‏ الزحمه خدمات مهندسی رشته‏‌های معماری، عمران، تأسیسات مکانیکی و تأسیسات برقی براساس جدول جدید مبحث دوم مقررات ملی ساختمان محاسبه شود.
البته در این ابلاغ تبصره ای بود که بر مبنای آن سازمان‏های نظام مهندسی ساختمان استان‌ها حسب مقتضیات، شرایط و ملاحظات هر استان و با توجه به مفاد بندهای شماره 173 و 17-6 شیوه‌نامه‌های مبحث فوق‌الذکر می‌توانستند قیمت‌های جدول جدید و درصد مجموع حق‏‌الزحمه‏‌ها مندرج در آن را حداکثر تا 25 درصد افزایش یا کاهش دهند.
افزایش 55 درصدی تعرفه های نظام مهندسی ساختمان در خراسان شمالی
پس از ابلاغ جدول جدید حق الزحمه خدمات نظام مهندسی ساختمان در سطح کشور و مجوز افزایش 40 درصدی تعرفه ها و نیز از طرف دیگر ارائه این مجوز که استان ها بر حسب مقتضیات خود می توانند این میزان افزایش اعلام شده را 25 درصد کاهش و یا افزایش دهند، در خراسان شمالی تعرفه های نظام مهندسی ساختمان نسبت به سال گذشته حدود 55 درصد افزایش پیدا کرد.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان در این زمینه می گوید: این تعرفه ها از جنس عوارض نیست بلکه حق الزحمه مهندسان در قبال خدمات تعهد داده شده است. علی اکبر رمضانی اظهار می کند: تغییر تعرفه ها براساس ماده 117 آیین نامه اجرایی مبحث دوم مقررات ملی ساختمان و توسط کمیته ای در شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان تعیین و به استان ها ابلاغ می شود. وی می افزاید: این تعرفه ها که بهای خدمات مهندسی طراحی و نظارت چهارگانه است پس از ابلاغ به استان تعدیل و سپس اعمال شد.
رمضانی عنوان می کند: امسال هم با وجود اینکه نرخ خدماتی که برای ساختمان های گروه های مختلف، توسط شورای مرکزی اعلام شده، بالا بود، به دلیل شرایط خاص استان و سطح درآمد پایین مردم، این تعرفه ها را از 42 درصد برای گروه های الف تا 25 درصد برای گروه های ج و د ساختمانی در استان تعدیل کرده ایم.
وی می گوید: هم اکنون در ساختمان های گروه الف، یعنی ساختمان های دارای دو و سه سقف تعرفه نوزده هزار و 500 تومانی در هر مترمربع که ابلاغ شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان بود، 42 درصد کاهش پیدا کرد و این روند در تعرفه طراحی دیگر گروه های ساختمانی در رشته های عمران، معماری، برق و مکانیک نیز کاهش داشته است.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی می گوید: تعرفه های ساختمانی در استان با توجه به نوع ساختمان نسبت به تعرفه های ابلاغی سال جدید، 25 الی 33 درصد با تخفیف ارائه می شود. رمضانی می افزاید: به ساختمانهای دارای یک و دو سقف 33 درصد، سه و چهار سقف 30 درصد و ساختمانهای بالای پنج سقف نیز 25 درصد تخفیف تعرفه تعلق می گیرد.
درست است که گفته می شود تنها حدود چهار الی پنج درصد هزینه های تمام شده ساختمان به طراحی نظارت چهارگانه معماری، عمران، برق و مکانیک اختصاص می یابد اما در شرایطی که بسیاری از سرمایه های مردم در قالب طرح های مختلف در زمینه مسکن هزینه می شود، هر گونه تغییر در تعرفه های این بخش می تواند تاثیری مهم بر روند اجرای پروژه ها داشته باشد.
البته رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی گفته که با توجه به متفاوت بودن ساختمان ها و افزایش هزینه ها، تعرفه ها با حداقل امکانات مورد نیاز برای یک ساختمان محاسبه می شود اما باید منتظر ماند و دید این افزایش 55 درصدی تعرفه ها و پس از آن تخفیف 33 درصدی در این تعرفه ها چه تاثیری بر ساخت و ساز در این استان خواهد داشت.انتقاد از روند فعالیت مهندسان ناظر
-۲۴ شهریور ۱۳۹۲
معاون امور عمرانی استاندار تهران گفت: متأسفانه گزارشی از روند فعالیت مهندسان ناظر در احداث بناها از سوی شهرداری‏ها به استانداری تهران نمی‏رسد.
محمدرضا محمودی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه در گودبرداری‏های غیراصولی که در استان تهران صورت می‏گیرد، هجمه بیشتر به سوی مهندسان ناظر است، در این مورد چه اقداماتی برای کاهش کم‏توجهی‏های ناظران صورت گرفته، اظهار داشت: مهندسان ناظر زیر پوشش سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران هستند.
وی تصریح کرد: این سازمان، هیئت‏های انتظامی دارند و ما نمی‏توانیم از تخلفات مهندسان ناظر اطلاع پیدا کنیم و این از وظایف شهرداری‏هاست که به این مسائل رسیدگی کنند. معاون امور عمرانی استاندار تهران اضافه کرد: مهندسان ناظر باید در چندین مرحله به محل ساخت بنا مراجعه کنند و از مراحل مختلف ساخت گزارشی را به شهرداری ارائه دهد.
محمودی افزود: اگر ساختمانی در حال ساخت چنین گزارش‏هایی نداشته باشد، شهرداری باید به سیستم‏های انتظامی نظام مهندسی اعلام کند تا آنها با احضار مهندس ناظر، جلوی این کم‏کاری‏ها را بگیرند. وی ادامه داد: چند بار که این اتفاق رخ دهد، مهندسان ناظر نیز متوجه خواهند شد که قانونی هست و نظارتی صورت می‏گیرد؛ ولی متأسفانه این گزارش‏ها به دست ما نمی‏رسد.
معاون امور عمرانی استاندار تهران افزود: شهرداری باید گزارش کند که در فلان ساختمان، ناظر برای ارائه گزارش نیامده یا در ملک حضور ندارد و اگر این گزارش به دست استانداری تهران برسد، بلافاصله با آن مهندس برخورد خواهیم کرد و سهمیه نظام مهندسی فرد را متوقف کرده و اجازه نظارت نخواهیم داد. وی افزود: در همین راستا، تعدادی سهمیه نیز متوقف شده ولی به نسبت تخلفات خیلی کم است.
منابع : شبکه اطلاع رسانی ساختمان ایران
 

Arch-Azadeh

همکار مدیر مهندسی شهرسازی متخصص طراحی شهری
قابل توجه مهندسین محترم رشته های( عمران و معماری )متقاضی درج صلاحیت اجرا بدون آزمون (استان تهران)

طبق هماهنگی به عمل آمده با اداره کل راه و شهرسازی استان تهران در خصوص متقاضیان صلاحیت اجرا برای رشته های (عمران و معماری)که قبولی آزمون نظارت سنوات گذشته را اخذ نموده اند در صورت داشتن شرایط لازم به شرح ذیل می توانند بدون آزمون صلاحیت اجرا را دریافت نمایند. * زمان تحویل مدارک اجرا روزهای شنبه 92/09/30 و یکشنبه 92/10/01 می باشد .
* مدارک لازم جهت احراز صلاحیت اجرا
الف) اعضای فاقد پروانه-در صورت داشتن قبولی پایه 3 نظارت
ب) اعضای دارای پروانه -درصورت داشتن صلاحیت نظارت
1) گواهی سابقه کار اجرایی و بیمه: ( لیست پرینت شده از سایت تأمین اجتماعی مورد قبول می باشد و نیازی به مهر یا تأئیدیه ندارد)، سابقه کار با توجه به نام کارگاه در لیست بیمه باید ازهمان شرکت (در سربرگ و به امضاء مدیر عامل شرکت ) به انضمام آگهی تأسیس یا اساس نامه که موضوع فعالیت شرکت اجرای ساختمان باشد ارائه گردد.
2) ارائه سابقه کار اجرای ساختمان از تشکیلات دولتی و یا موسسات و نهادها به مدت یکسال
3) تکمیل فرم کاربرگ تمدید و ارتقاء به همراه مدارک درج شده در پشت فرم مربوطه (درصورت داشتن پروانه )
4) تکمیل فرم صدور پروانه اشتغال به کار برای اعضاء فاقد پروانه

* لازم به ذکر است تاریخ های اعلام شده به هیچ عنوان قابل تمدید نمی باشند.

منبع:
http://www.tceo.ir
 

E . H . S . A . N

مدیر تالار مهندسی معماری مدیر تالار هنـــــر
اخبار نظام مهندسی 1393/03/11

اخبار نظام مهندسی 1393/03/11

برنامه اشتغال مهندسان ساختمان
۱۱ خرداد ۱۳۹۳
معاون امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: باید به سمت صدور خدمات نیروی انسانی حرکت کنیم و آموزش این مهندسان در سطح جهانی باشد.
دکتر مظاهریان اظهار داشت: در بحث مباحث مقررات اینکه به دنبال مقررات ملی باشیم و همه مهندسان را در داخل کشور جذب کنیم اشتباه است. وی افزود: در آزمون ورود به حرفه مهندسان سال جاری 160 هزار نفر ثبت نام کرده اند و 360 هزار متقاضی اشتغال در حرفه مهندسی نیاز به مدیریت و برنامه ریزی دارند. مظاهریان اظهار داشت : کسانی که امروز آزمون می دهند 7 سال از عمر تحصیلی آنها می گذرد که کیفیت تحصیلات در آنها قابل تأمل است.
معاون امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی تصریح کرد : دو دهه از قانون نظام مهندسی می گذرد و اکنون در مرحله بلوغ به سر می برد و در بخشی از قوانین نیاز به تجدید نظر است. وی افزود : مشکل موجود در کشور داشتن دو نظام فنی در حوزه مهندسی شامل نظام مهندسی و نظام فنی و اجرایی است که باید مبانی این در سیستم به همدیگر نزدیک شود.
مظاهریان ادامه داد : سیستم های خود کنترلی جهت رعایت هدایت کار و فعالیت و قانون مداری باید در نظام مهندسی وجود داشته باشد تا سازمانهای نظارتی به دنبال ورود نباشند و در تمامی حوزه های مهندسی به دنبال پرسشگری باشید و به وزارتخانه پیشنهاد بدهید.

انتصاب در شورای مرکزی نظام مهندسی
۷ خرداد ۱۳۹۳
طی حکمی از سوی رئیس شواری مرکزی سازمان نظام مهندسی نیلوفر شاه‌منصوری به‌عنوان مدیر روابط عمومی این سازمان منصوب شد.
اکبر ترکان رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان در حکمی نیلوفر شاه منصوری را به عنوان مدیر روابط عمومی شورای مرکزی منصوب کرد. ترکان در این حکم تاکید کرده است ؛ امید است با توکل بر خدواند متعال ، در جهت اهداف قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان ، خدمات ماندگاری حاصل آید. پیش از این تیمورپور مدیر روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور بود.نصب نمای شیشه‌ای ممنوع
۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۳
رئیس سازمان نظام مهندسی خراسان شمالی تاکید کرد: بر اساس ابلاغیه‌ها نصب نمای شیشه‌ای در ساختمان‌ها اعم از اداری و مسکونی ممنوع است.
علی‌اکبر رمضانی اظهار کرد: وظیفه نظارتی در این زمینه بر عهده شهرداری و راه و شهرسازی است. وی تصریح کرد: نماهای شیشه‌ای، کامپوزیت هیچ سنخیتی با معماری شهر بجنورد ندارد، از این رو بایستی تجدیدنظر شود.
رمضانی در ادامه در پاسخ به سئوالی درباره تعداد اعضای نظام مهندسی استان گفت: بر اساس آمار شمار اعضای نظام مهندسی ساختمان این استان طی پنج سال گذشته به چهار برابر افزایش یافته است.
وی با یادآوری اینکه افزایش تعداد اعضای نظام مهندسی ساختمان یک فرصت برای استان است تصریح کرد: از این ظرفیت بایستی هر چه بیشتر برای نظارت بر روند ساخت و سازها استفاده شود. رئیس نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی تاکید کرد: از این رو باید به گونه‌ای عمل شود که این بخش به اهل و متخصصان این قسمت سپرده شود.
وی تاکید کرد: با توجه به مطالبات و تقاضای کار زیادی که در استان وجود دارد، وظیفه حکم می‌کند که بستری برای استفاده بهینه از این ظرفیت در توسعه، رشد و آبادانی استان فراهم شود.
رمضانی از نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی به عنوان بازوان توانمند در بخش عمران و آبادانی یاد کرد. وی همچنین نسبت به صدور خدمات فنی مهندسی که منجر به توسعه تجارت و رونق اقتصادی استان می‌شود، اعلام آمادگی کرد.


منبع : شبکه اطلاع رسانی صنعت ساختمان - شاصا
 

arefeh

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
این تاپیک نوشته شده اخبار نظام مهندسی....نمیدونم درست دارم اینجا بیان میکنم یا خیر...اما:
امروز خبری رو شنیدم که نمیتونم بگم تا چ حدی موثقه.....گویا بخشنامه جدیدی اومده که از امسال تمامی پایه 3 ها مشمول بند الف هستن(گویا همچین بندی ما نداریم یا اگر داریم اصلا به حساب نمیومده....حداقل تا الان بنده به شخصه بنده ب و ج رو زیاد شنیدم)....طبق این بند...یعنی تمامی مهندسین دارای پروانه اشتغال پایه 3 چه طراحی و چه نظارت تنها میتوانند نقشه های 1 طبقه روی پیلوت رو امضا کنند....یعنی اگه این حرف درست باشه...دوستانه عزیز دیگه دنبال گرفتنه پروانه نباشید و یا اگر هم هستید باید در راه رضای خدا اگر کاری به شما ارجا شد انجام بدید....
همین دیگه خواستم انتقال دهنده خبر باشم ولاغیر......................
 

E . H . S . A . N

مدیر تالار مهندسی معماری مدیر تالار هنـــــر
ذکر منبع

ذکر منبع

این تاپیک نوشته شده اخبار نظام مهندسی....نمیدونم درست دارم اینجا بیان میکنم یا خیر...اما:
امروز خبری رو شنیدم که نمیتونم بگم تا چ حدی موثقه.....گویا بخشنامه جدیدی اومده که از امسال تمامی پایه 3 ها مشمول بند الف هستن(گویا همچین بندی ما نداریم یا اگر داریم اصلا به حساب نمیومده....حداقل تا الان بنده به شخصه بنده ب و ج رو زیاد شنیدم)....طبق این بند...یعنی تمامی مهندسین دارای پروانه اشتغال پایه 3 چه طراحی و چه نظارت تنها میتوانند نقشه های 1 طبقه روی پیلوت رو امضا کنند....یعنی اگه این حرف درست باشه...دوستانه عزیز دیگه دنبال گرفتنه پروانه نباشید و یا اگر هم هستید باید در راه رضای خدا اگر کاری به شما ارجا شد انجام بدید....
همین دیگه خواستم انتقال دهنده خبر باشم ولاغیر......................

سلام
طبق قوانین تاپیک، اخبار باید از منبع موثق اخذ شده و بعد از قرار دادن مطلب در تاپیک منبع اون ذکر بشه .
لطفا منبع مطلب رو هم ذکر کنید و یا اینکه مطلب رو از تاپیک اخبار منتقل کنیم به یک تاپیک مرتبط تر .
از فعالیت و توجه شما سپاسگزارم . :gol:
 

riahi_arc55

New member
این دو تا اطلاعیه توسط دفتر مقررات ملی و سازمان نظام مهندسی صادر شده. در مورد اعتراض به نتایج آزمونه . چون محدودیت زمانی داشت من تو چند تا تاپیک مرتبط هم این پست رو گذاشتم .

دوستان عزیز اگه ابهام یا سوال یا اعتراضی دارید از طریق شماره تلفنها و ایمیلهایی که تو اطلاعیه دفتر مقررات ملی ذکر شده اقدام کنید تا بتونید نتیجه بگیرید.
اینم لینکش:
http://www.inbr.ir/News/uNew.aspx?ID=424

ضمنا فردا در نظام مهندسی تهران با نمایندگان دفتر مقررات ملی جلسه هستش میتونید شرکت کنید.

http://www.tceo.ir/ContentViewer.aspx?DataID=1853
 

FariiBorz

New member
فراخوان اعضای کارشناسی علمی کاربردی و تکنولوژی جهت رفع کد مرتبط

فراخوان اعضای کارشناسی علمی کاربردی و تکنولوژی جهت رفع کد مرتبط

جلسه ی هم اندیشی مهندسان معمار عضو سازمان با دستور جلسه مسئله مهندسان معمار کارشناسی علمی کاربردی وکارشناسی تکنولوژی معماری که علیرغم مطابقت صد در صدی محتوای علمی با رشته های ذکر شده در ماده 6 قانون، با کد مرتبط پروانه اشتغال دریافت کردند و سایر مطالبات معماران ، با حضور مسئولین دفتر سازمانهای مهندسی و تشکل های حرفه ای وزارت راه و شهرسازی برگذار میگردد، لذا از اعضای معمار سازمان و دانشجویان و فارغ التحصیلان این رشته ها دعوت میگردد روز دوشنبه مورخ 17/6/93 از ساعت 17 الی 19 در محل سازمان نظام مهندسی استان تهران طبقه چهارم سالن جلسات هیئت مدیره حضور به عمل برسانند.
هیئت رئیسه گروه تخصصی معماری
همچنین لینک زیر پیش نویس متن بیانیه در این خصوص میباشد . که لازم است در روز مذکور توسط حاضرین امضا گردد.

لینک :
http://0up.ir/up8/guest/b-bayanie.pdf
 

E . H . S . A . N

مدیر تالار مهندسی معماری مدیر تالار هنـــــر
اخبار نظام مهندسی 1393/06/30

اخبار نظام مهندسی 1393/06/30

حساسیت مهندسان مبحث 19 ساختمان چند برابر شد


رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان گفت:
مبحث ۱۹ ـ که خاص انرژی است حساسیت بیشتری نسبت به آن ایجاد شده است که سازندگان باید بنا به قاعده‌ ‌این مبحث را رعایت کنند.به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)،غفرانی با بیان اینکه مباحث مقررات ملی ساختمان ‌الزامی هستند ،گفت : ما نزدیک به ۲۳ مبحث داریم‌ که از میان آنها، مبحث ۱۹ ـ که خاص انرژی است ـ حساسیت بیشتری نسبت به آن ایجاد شده است که سازندگان باید بنا به قاعده‌ ‌این مبحث را رعایت کنند.وی در ادامه افزود: هنگامی که مقررات ملی ساختمان‌ تدوین می‌شود، یعنی هیچ قانون‌ و ‌فردی ـ چه شخص حقیقی و چه حقوقی ـ و هیچ نهاد و سازمانی حق ندارند، مقررات ملی ساختمان را در ‌ساختمان‌سازی رعایت نکنند و چون الزام‌آور است، ‌نیاز به یک ضمانت دارد.رئیس سازمان نظام مهندسی با بیان اینکه هنگامی که قانون‌ تدوین می‌شود، الزام‌‌آور است، افزود: منتها باید ضمانتش را ‌دولت بدهد؛ البته گویا ‌در گذشته‌‌ دولت در بخشی که باید‌ تضمین را تعقیب و ضمانت ایجاد می‌کرد، خیلی پافشاری نکرده و متأسفانه ما شاهد ‌اجرای خوب و رعایت مقررات ملی ساختمان در سطح تهران و در سطح ملی نیستیم؛ یعنی ‌مقررات ملی ساختمان، کلا در سطح ملی خوب رعایت نمی‌شود و مد نظر قرار نمی‌گیرد.غفرانی در ادامه اظهار داشت: هنگامی که ما از سوخت‌های فسیلی استفاده می‌کنیم، به دلیل اینکه مبحث ۱۹ را خوب رعایت نکردیم، مصرف گاز در ساختمان، دو برابر شود، اکسیژن را می‌سوزانیم و منوکسید کربن ‌به خورد ملت می‌دهیم و از سوی دیگر، مصرف گاز را دو برابر می‌کنیم.وی در ادامه یادآور شد:‌در ساختمان‌ها هم گرفتار سوخت فسیلی گاز هستیم که همچنان عوارضش را در سطح شهر‌ها می‌بینیم.غفرانی با بیان اینکه ‌رعایت مبحث ۱۹مقررات ملی ساختمان ـ که البته ‌موضوع بسیار مهمی است ـ و عمل ‌به آن، نیازمند یک اجماع در همه مهندسین دست‌اندر‌کار ساختمان است؛افزود : تمامی مهندسان عمران و‌ برق‌ و مکانیک و معماری که باید بجد این موضوع را تعقیب کنند و ‌در جاهایی که به رشته آن‌ها مرتبط است، در راستای رعایت و اجرای مبحث ۱۹ دقت کنند.رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در ادامه توضیح داد:این اجماع مهندسان در تحقق مبحث ۱۹، منجر به این شود که ما‌ ساختمانی داشته باشیم که‌ جداره‌ها ایزوله و شیشه‌ها دوجداره است، نشتی گاز ‌و نشتی سرما و گرما ندارد و خلاصه آنکه همه چیز در آن خوب رعایت و کنترل شده است.وی در ادامه خاطر نشان کرد:‌ با رعایت مبحث ۱۹ می توانیم ‌اندوخته‌هایمان را حفظ ،ساختمان‌ها را با کیفیت ساخته، عوارض زیست محیطی را کاهش دهیم.منبع » باشگاه خبرنگارانامضای تفاهم‌نامه مشترک بین سازمان نظام مهندسی و دانشگاه آزاد

تفاهم نامه مشترک سازمان نظام مهندسی ساختمان و دانشگاه آزاد اسلامی در مسیر ارتقای علمی جامعه مهندسی کشور به امضا رسید.به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)،تفاهم نامه‌ای میان سازمان نظام مهندسی ساختمان و دانشگاه آزاد اسلامی به منظور توسعه همکاری، ارائه خدمات علمی و گسترش بازآموزی و ارتقای علمی نیروی متخصص با نگاه توسعه و تربیت نیروی فنی کارآمد در جهت ارتقای کمی و کیفی ساخت و ساز در کشور و به منظور استفاده بهینه از ظرفیت های علمی و امکانات در دانشگاه آزاد اسلامی به امضا رسید.این تفاهم نامه که میان اکبر ترکان رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان و حمید میرزاده رییس دانشگاه آزاد اسلامی مبادله شد، آمده است: طرفین حد اعلای تلاش خویش را در جهت گسترش تمام امکانات بالقوه در جهت حل مشکلات و معضلات موضوع تفاهم نامه مبذول داشته و از هیچ سعی و کوششی در این جهت دریغ نخواهند کردو از مهندسان مجرب عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان برای آموزش دوره های مورد نیاز در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی استفاده خواهد شد.دوره‌های بازآموزی و ارتقا در هر استان توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان مربوطه برنامه‌ریزی و در واحدهای دانشگاهی استان ها و مراکز آموزشی سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان استان‌ها اجرایی خواهد شد.

منبع » خبرگذاری مهر
 

E . H . S . A . N

مدیر تالار مهندسی معماری مدیر تالار هنـــــر
جایگاه قانونی گروه های تخصصی در سازمانهای نظام مهندسی ساختمان .......

جایگاه قانونی گروه های تخصصی در سازمانهای نظام مهندسی ساختمان .......

جایگاه قانونی گروه های تخصصی در سازمانهای نظام مهندسی ساختمان و لزوم برنامه ریزی صحیح جهت استفاده از ظرفیت آنها

تأمین مشارکت هرچه وسیع تر مهندسان (در هفت رشته عمران، معماری، مکانیک، برق، نقشه برداری، ترافیک و شهرسازی) جهت انتظام امور حرفه ای خود، به استناد ماده 3 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، اولین عامل تأسیس سازمانهای نظام مهندسی ساختمان شمرده میشود و در این میان، ماده 16 همان قانون، مجوز تشکیل گروه های تخصصی در 7 رشته یاد شده را به منظور تأمین سه موضوع؛ گسترش همکاریهای حرفه ای، جلب مشارکت اعضا و کارشناسی دقیق مسائل هریک از رشته ها صادر می نماید. طبق ماده 16 قانون و ماده 79 از آیین نامه اجرایی، اعضای هیئت رئیسه گروه های تخصصی در 7رشته، حلقه اتصال اعضای هر گروه (که مجموعاً اعضای یک سازمان را تشکیل خواهند داد) با اعضای هیئت مدیره می باشند. ماده77 آیین نامه اجرایی نیز هیئت مدیره هرسازمان را قبل از هرگونه تصمیم گیری در امور مختص به هر رشته، موظف به استعلام نظریه از هریک از گروه های تخصصی نموده است. باتوجه به تعداد اعضای هریک از گروه های تخصصی در استان تهران (5000 نفر به بالا)، تمامی اعضای هیئت رئیسه این گروه ها 7 نفره تعیین می شوند و از این تعداد 3 نفر از اعضای اصلی و علی البدل هیئت مدیره انتخاب می شوند که علی الاصول این اقدام درجهت استحکام ارتباط و تعامل اعضای هیئت مدیره با اعضای هیئت رئیسه گروه های تخصصی پیش بینی گردیده است. همچنین ماده 14 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان به هیئت مدیره سازمانهای نظام مهندسی ساختمان اجازه می دهد که جهت انجام وظایف خود به تعداد مورد نیاز، کمیسیونهای تخصصی تأسیس نمایند.

باعنایت به مفاد قانونی اشاره شده، علی الاصول محل اقدامات کارشناسی اعضای هیئت مدیره در مرتبه اول گروه های تخصصی و درصورت نیاز کمیسیونهای تخصصی می باشند. اما اینکه مشخص شود که تاکنون چه اندازه اعضای هیئت مدیره هر استان به این گروه ها بهاء داده و چگونه از ظرفیتشان استفاده نموده اند را می توان در عملکرد و خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسات هیئت مدیره بررسی و جسنجو نمود. واقعیت این است که در اغلب استانها ارتباط قابل قبولی میان هیئت مدیره و گروه های تخصصی برقرار نمی باشد که دو دلیل مشخص ذیل شواهدی بر این واقعیت است:

دلیل اول: علاقه اعضای هیئت مدیره به تشکیل کمیسیونهای متعدد؛ که وظایف مورد انتظار از اکثر آنها با وظایف گروه های تخصصی در تداخل می باشد و به نوعی موازی کاری در امور مختلف را دامن زده است. این علاقه تا آنجاست که تعدد این کمیسیونها در برخی استانها از 50 کمیسیون نیز فراتر رفته است! نکته قابل توجه دیگر آن است که در بیشتر کمیسیونهای تشکیل شده، عضویت در انحصار اعضای هیئت مدیره قرار می گیرد. مشکلات ایجاد شده توسط این کمیسیونها تا آنجاست که علاوه بر ناکارآمدی عملکرد گروه های تخصصی، بعضاً با ورود به امور اجرایی، در امور جاری سازمانها نیز خلل ایجاد نموده اند.

دلیل دوم: محدود نمودن بودجه و اختیارات گروه های تخصصی؛ بودجه پایین سالیانه اختصاص یافته به گروه های تخصصی و عدم تنظیم ردیف های هزینه کرد برمبنای شرح خدمات مورد توافق، از ایرادات اساسی و عامل محدود نمودن اختیارات و عدم استفاده از پتانسیل موجود در این گروه ها می باشد.

در آخر ردیفهای بودجه برنامه محور که باید متناسب با تکثر اعضای هریک از سازمانهای نظام مهندسی ساختمان استان تهران در رشته مربوطه (گروه تخصصی) در نظر گرفته شود، بشرح ذیل پیشنهاد میگردد:

1. تهیه زیرساخت لازم و ارائه مشاورههای فنی و حرفهای در جهت دفاع از حقوق مهندسان رشته

2. حمایت از مقالات و فعالیتهای پژوهشی و کاربردی مهندسان رشته

3. بازدید از استانها، مراکز علمی و پژوهشی، شرکت در همایشها، کنفرانسها، کارگاهها و نمایشگاهها

4. حمایت از مجامع علمی معتبر در کشور مرتبط با رشته

5. برگزاری نشستهای تخصصی با اعضاء و صاحبنظران رشته

6. برگزاری دورهها و کارگاههای آموزشی و بازآموزی ویژه مهندسان رشته

7. تدوین شیوهنامهها و نظامنامههای مورد نیاز فعالیتهای مرتبط با رشته

8. تدوین برنامههای ارزیابی عملکرد حرفهای مهندسان رشته با تشویقات و تنبیهات مربوطه

9. اقدامات کارشناسی در جهت ایجاد صلاحیت جدید برای مهندسان رشته

10. اقدامات کارشناسی در جهت بهرهگیری از مصالح و فناوریهای نوین

11. اقدامات کارشناسی در جهت تقویت ورود مهندسان رشته به حوزه اجرا در ساخت و ساز

12. آسیبشناسی طرح ارجاع کار نظارت و ارائه راهکارهای لازم جهت رفع موانع و اشکالات

13. تألیف کتب راهنما و حرفهای مورد نیاز مهندسان رشته

14. تأمین حقالجلسه اعضاء و مدعوین جلسات کارگروه های فنی گروه تخصصی

15. تأمین حقالجلسه اعضاء و مدعوین جلسات هیئت رئیسه گروه تخصصی

امید است در دوره جدید فعالیت سازمانهای نظام مهندسی ساختمان، با رفع اشکالات یاد شده و اتخاذ تدابیر مناسب از جایگاه قانونی و ظرفیت قابل توجه گروه های تخصصی به نحو شایسته استفاده گردد.

.
.

مهندس محمد حسین مسعودی
obe.ir
 

E . H . S . A . N

مدیر تالار مهندسی معماری مدیر تالار هنـــــر
دور جدید تدوین مقررات ملی ساختمان آغاز شد

دور جدید تدوین مقررات ملی ساختمان آغاز شد

محمد شکرچی زاده رئیس مرکز تحقیقات راه و شهرسازی اعلام کرد: دوره جدید تدوین مقررات ملی ساختمان آغاز شده و برای تمام مباحث آن از افراد خبره و صاحب نظر در حوزه دانشگاه و صنعت استفاده می شود که امیدواریم تا سال آینده بخش عمده مقررات ملی بازنگری شود.به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد شکرچی‌زاده امروز سه‌شنبه ۳۰ تیرماه در هجدهمین اجلاس هیئت عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمانی در اردبیل گفت: تدوین مقررات جدید ساختمان به خوبی پیش می‌رود و در این مرحله خروجی‌ها باید پاسخگوی نیازهای مهندسی کشور باشد. ضمن اینکه به مباحث جدیدی همچون ایمنی، آسایش، ارتباط ساختمان با شهر در ویرایش جدید پرداخته می‌شود.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با ابراز خرسندی از ایجاد شرایط جدید در تعامل با جهان بیان کرد: در صورت رفع تحریم فضای جدیدی در کسب و کار کشور ایجاد می‌شود که امکان دستیابی بخش خصوصی به بازارهای جدید و تکنولوژی‌های نو را فراهم می‌کند.

وی ادامه داد: اگر سرمایه انباشت شده در ۲۱ میلیون واحد مسکونی کشور را مدنظر قرار دهیم سرمایه قابل توجهی را شکل می‌دهد که در این صورت توجه به مدیریت این سرمایه ضرورت می‌یابد.

به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، همزمان با مذاکرات هسته‌ای در چند روز گذشته پیشنهادها و ابراز تمایل‌هایی از مراکز تحقیقاتی کشورهای پیشرفته دریافت کردیم که آینده امیدبخشی را نوید می‌دهد.

شکرچی‌زاده در ادامه با بیان اینکه مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در ۱۰ سال آینده باید به پژوهشگاه مرجع در منطقه تبدیل شود و زیربناهای دسترسی به این جایگاه ایجاد شده است گفت: واگذاری مسئولیت تدوین مقررات به این مرکز اقدام شجاعانه وزیر راه و شهرسازی بود که در دوره قبل وزارتش میسر نشد.

وی اظهار کرد: مطالعات میدانی نشان می‌دهد که رعایت مبحث ۱۹ ساختمانی مربوطه به مصرف انرژی حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد است که حتی در ساخت‌و‌سازهای جدید رعایت این مبحث صورت نمی‌گیرد که موجب اتلاف قابل توجه انرژی می‌شود که در این خصوص مرکز تحقیقات مدارک پشتیبان با جزئیات اجرایی آن را ارائه می‌کند.

منبع : وزارت راه و شهرسازی
 

M I N A

دستیار مدیر مهندسی معماری
اطلاعيه عودت هزينه ثبت نام داوطلبان آزمون بهمن ماه 94

اطلاعيه عودت هزينه ثبت نام داوطلبان آزمون بهمن ماه 94

اطلاعيه عودت هزينه ثبت نام داوطلبان آزمون بهمن ماه 94

قابل توجه داوطلبان آزمونهاي ورود به حرفه مهندسان، كاردانهاي فني ساختمان و تعيين صلاحيت حرفه‌اي معماران تجربي مورخ 29 و 30 بهمن ماه 94 كه :

1- فاقد تائيديه ثبت‌نام بوده
2- افراديكه شماره پرونده و رمز عبور را خريداري نموده ولي به دليل عدم احراز شرايط اقدام به ثبت‌نام ننموده‌اند
3- افراديكه به هنگام ثبت‌نام به دليل تراكنش ناموفق وجه اضافي از حساب ايشان كسر شده و تا اين لحظه وجه مربوط عودت داده نشده است

درخواست استرداد وجه ثبت نام خود را دارند،نامبردگان مي بايست درخواست خود را منحصراً بصورت كتبي و صرفاً در قالب فرم موجود در لینک زیر، از روز یکشنبه مورخ 94/10/13 تا حداكثر تاريخ 94/10/24 از طريق پست الكترونيكي به آدرس sanjesh111@yahoo .com (شرکت خدمات آموزشی سازمان سنجش آموزش كشور) ارسال نموده و از پيگيري حضوري و يا تلفني پرهيز نمايند....

برای اطلاعات بیشتر به سایت ( inbr.ir - دفتر مقرررات ملی) مراجعه کنید
منبع خبر :دفت مقررات ملی ساختمان​
 

رجایی اشکان

کاربر ممتاز
دوشنبه نهم فروردین ١٣٩۵ هجری شمسی روزی مهم در تاریخ نظام مهندسی خواهد بود.

به گزارش کانال محرمانه نظام مهندسی ساختمان، در نهمین روز فروردین ماه جاری بر اساس نامه معاونت شهرسازی شهرداری پایتخت، پیامکهایی با موضوع لغو تفاهم نامه شهرداری با نظام مهندسی به متقاضیان ساخت و ساز در تهران ارسال گردید و بدین ترتیب عملا سازمان نظام مهندسی از گردونه ساخت و سازها کنار زده شد.
این اقدام عجیب شهرداری شرایط ساخت و ساز پایتخت را به سال ٩١ و شاید دهه هشتاد باز گرداند.
به گزارش کانال محرمانه نظام مهندسی دقیقا در سی و یکمین روز فروردین ٩٢ تفاهمنامه مهمی بین نظام مهندسی تهران و شهرداری منعقد گردید که نقطه عطف اجرایی شدن مقررات ملی ساختمان بود و براساس ماده ٣٣ نقش مهندسان در ساخت و سازهای تهران پر رنگ شد و دوران جدیدی در نظام مهندسی آغاز گردید.
فراز و نشیبهای این ماجرا در نهایت پس از سه سال به لغو یکجانبه این تفاهمنامه توسط شهرداری انجامید.
بنابراین گزارش در نامه ارسالی معاونت شهرسازی شهرداری تهران به دفاتر خدمات الکترونیک شهر، طولانی شدن زمان صدور پروانه ساختمان، پرهیز از نظارت های صوری توسط مهندسان ناظر، رای دیوان عدالت اداری، متن پیش نویس اصلاح مبحث دوم مقررات ملی ساختمان و حتی آمار بانک جهانی به عنوان دلایل لغو یک جانبه تفاهم نامه شمرده شده است.
با این توجیهات از این پس :
1. دارندگان پروانه ساختمان لزومی به ارایه نقشه فاز دو ندارند و عملا موضوع کنترل نقشه توسط سازمان نظام مهندسی منتفی می باشد.
2. ناظر ساختمان انتخابی خواهد بود و مالکین می توانند از طریق دفاتر خدمات شهرداری نسبت به معرفی ناظر اقدام نمایند و قضیه ارجاع نظارت از اختیار سازمان نظام مهندسی خارج می شود.
3. از این پس حق الزحمه نظارت به حساب سازمان نظام مهندسی واریز نخواهد شد و همانند سالهای 91 به قبل به صورت توافقی نرخ حق الزحمه مهندسان تعیین خواهد شد که معنی آن کاهش حق الزحمه مهندسی می باشد.
4. الزامی به معرفی مجری ذیصلاح نخواهد بود و رسما مجری هم از ساخت و ساز حذف می شود.
5. دریافت شناسنامه فنی ملکی قبل از اخذ پایان کار از سازمان نظام مهندسی منتفی خواهد شد.
بنابراین گزارش، شهرداری تهران با این اقدام خود و با تمسک به برخی بی تدبیریها در سازمان نظام مهندسی، تعهدات خود در توافقنامه سال ٩٢ را به صورت کاملا یکجانبه نقض کرده است و با استفاده از تعطیلات نوروزی و انجام برخی از موارد فوق، نظام مهندسی را در مقابل عمل انجام شده قرار خواهد داد، اما آنچه که مشخص است سازمان نظام مهندسی تهران پیش از آنکه در دام حمله گاز انبری شهرداری گرفتار شده باشد، قربانی انفعال خود و عدم برنامه ریزی کلان و آینده نگری شده است.
قطعا رهایی از این مشکل و برگشت به مسیر قبلی اگرچه غیرممکن نیست ولی بسیار سخت و پیچیده خواهد بود و نیازمند هوشیاری، تدبیر و خردجمعی جامعه مهندسی است.

((سایت محرمانه نظام مهندسی))
 

M I N A

دستیار مدیر مهندسی معماری
اظهار نظر در خصوص پيش‌نويس مبحث سوم مقررات ملّي ساختمان

اظهار نظر در خصوص پيش‌نويس مبحث سوم مقررات ملّي ساختمان

قابل توجه مهندسان ساختمان
اظهار نظر در خصوص پيش‌نويس مبحث سوم مقررات ملّي ساختمان

بنابر اعلام مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، کمیته تخصصی مبحث سوم مقررات ملّی ساختمان (محافظت ساختمان ها در برابر حریق) پس از برگزاری جلسات متعدد کارشناسی در خصوص ویرایش فعلی مبحث موصوف، پیش‌نویس ویرایش سوم این مبحث را تهیه نموده است.

از کلیه اساتید، مهندسان و سایر متخصصان و دست‌اندرکاران این رشته دعوت می‌شود نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص پیش‌نویس مذکور حداکثر تا تاریخ 31/4/95 به دفتر مقررات ملّی ساختمان و یا به آدرس tadvin@inbr.ir ارسال نمایند.

دانلود پیش نویس مبحث سوم


منبع سایت مقررات ملّی ساختمان
 

M I N A

دستیار مدیر مهندسی معماری
نتايج آزمون پايه٣ نظام مهندسی بهمن 94 (نظارت و اجرا)

نتايج آزمون پايه٣ نظام مهندسی بهمن 94 (نظارت و اجرا)

اعلام نتايج آزمون‌هاي ورود به حرفه بهمن 1394 (نظارت و اجرا) هم اکنون :
جهت مشاهده خبر به لینک زیر مراجعه نمایید:‌
http://inbr.ir/News/uNew.aspx?ID=510
جهت مشاهده سامانه آزمون های ورود به حرفه به لینک زیر مراجعه نمایید:‌
http://inbr.ir/spage/uspage.aspx?id=260
با آرزوی موفقیت شما دوستان:gol:
 
بالا