اخبار لینوکس

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
داستان su چیست ؟؟

داستان su چیست ؟؟

سلام....
این سوال خیلی ها شده که آقا فرق su با - su چیست . یعنی چطور میشه که یه خط تیره کاری ‌می‌کنه که یه سری دستورات درست انجام میشن بعدش.
خب بذارید راحت باشیم . ما دستوری داریم مثلا به اسم ifconfig . این دستور رو با یه کاربر عادی وقتی اجرا کنیم بهمون پیام خطا می‌ده میگه که دستور شما پیدا نشد. خب حالا این رو اجرا کنید:
کد:
 # whereis -b ifconfig
خروجی اینه:
کد:
 ifconfig : /sbin/ifconfig
خب حالا با همون کاربر معمولی بزنید :
کد:
  /sbin/ifconfig
چه جالب!!! دستور کار نکرد. اما داستان چیه که وقتی ما su می‌کنیم باز هم همین مشکل وجود داره. داستان اینه که هر کاربر یه PATH تعریف شده داره. یعنی چی ؟‌ یعنی اینکه bash دستوراتی را که در اون مسیرها قرار دارند به صورت مستقیم اجرا می‌کنند . مثل ls که در bin/ قرار داره . حالا با یه کاربر معمولی این دستور رو بزنید :
کد:
 #echo $PATH
حالا دستور su رو بزنید و باز هم همون دستور رو اجرا کنید . حالا - su رو بزنید و باز دستور echo $PATH را اجرا کنید . ( به بزرگی و کوچکی حروف دقت کنید) . می‌بینید که PATH های تعریف شده برای کاربران مختلف فرق می‌کنه . حالا فرق su با - su چیست. شما وقتی که برای ورود به کاربر ریشه از - استفاده می‌کنید یعنی اینکه PATH های مربوط به خود رو load می‌کنه. پس وقتی که - نذارید از PATH همون کاربر معمولی شما استفاده می‌کنه. پس به خاطر همین فرق می‌کنه و یه سری دستورات اجرا نمیشه.
به نقل از فروم فارسی فدورا
با تشکر...

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
چطور یک لپ‌تاپ لینوکسی بخریم

چطور یک لپ‌تاپ لینوکسی بخریم

مطمئنا نخستین نرم‌افزاری که قبل از انجام هر کار با آن سر و کار خواهید داشت سیستم عامل کامپیوتر است که انتخاب مناسب آن می‌تواند تاثیر زیادی بر عملکرد و کارایی نهایی سیستم داشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات برسام و به نقل از foss، اگر قصد خرید لپ‌تاپ و استفاده از یکی از نسخه‌های لینوکس به عنوان سیستم عامل اصلی خود را دارید باید قبل از خرید به چند نکته از جمله انتخاب درست نسخه لینوکس و نیازمندی‌های نسخه انتخابی دقت کنید تا در کنار ورود به دنیای متن‌باز لپ‌تاپ شما بیشترین بازده کاری را داشته باشد.
یکی از مزایای لینوکس در پشتیبانی و سازگاری این سیستم عامل با اکثر سخت‌افزارهای موجود است. با این حال هنوز هم سخت‌افزارهایی پیدا می‌شوند که به دلیل ضعف در طراحی درایور مناسب، با لینوکس سازگاری ندارند. اما خوشبختانه امروزه گرایش تولیدکنندگان لپ‌تاپ به استفاده از لینوکس بیشتر شده و به همین دلیل می‌توان ادعا کرد که در اکثر لپ‌تاپ‌های امروزی امکان استفاده از لینوکس وجود دارد. در خرید لپ‌تاپ اگر نیازی به استفاده از سیستم عامل دیگری به غیر از لینوکس ندارید بهتر است لپ‌تاپی را انتخاب کنید که فاقد سیستم عامل باشد یا از همان ابتدا سیستم عامل لینوکس روی لپ‌تاپ نصب شده باشد تا علاوه بر آسان‌تر کردن کار خود مجبور نباشید هزینه‌ای اضافه برای سیستم عامل پرداخت کنید.
از آنجایی که در حال حاضر نسخه‌های متفاوتی از لینوکس وجود دارد قبل از هر چیز باید با توجه به درجه تخصص، سرویس‌ها و امکانات مورد نیاز و در کل توقعات خود از یک سیستم عامل مناسب یکی از نسخه‌های لینوکس را انتخاب کنید. در حال حاضر نسخه‌های ابونتو، openSUSE و فدورا از پرکاربردترین نسخه‌های لینوکس هستند که در کنار آنها گهگاهی هم از نسخه‌های Puppy Linux و Damn Small Linux(DSL) در سیستم‌هایی با مشخصات فنی نسبتا پایین استفاده می‌شود. دقت داشته باشید که قبل از انتخاب هر کدام از نسخه‌های لینوکس با مراجعه به وب سایت نسخه مورد نظر، نیازمندی‌های سخت‌افزاری آن را به دقت بررسی کنید.
اگر هم نوع سیستم عامل لینوکس برای شما مهم نیست بهترین گزینه انتخاب لپ‌تاپی است که از همان ابتدا لینوکس روی آن نصب شده باشد چراکه در این صورت علاوه بر خلاصی از زحمت نصب لینوکس روی سیستم خود، از همان ابتدا تمام درایورهای مورد نیاز را در اختیار خواهید داشت.
البته این موضوع به آن معنی نیست که نصب لینوکس و پیدا کردن درایورهای سازگار با آن کار مشکلی خواهد بود.اما به هرحال با انتخاب چنین لپ‌تاپی با باز کردن لپ‌تاپ یک لینوکس آماده با تمامی امکانات و درایورهای مورد نیاز آن در اختیار خواهید داشت.
اولین ویژگی که معمولا در خرید یک لپ‌تاپ(نت‌بوک یا نوت‌بوک) به آن توجه می‌کنید پردازنده مرکزی لپ‌تاپ و قدرت پردازشی آن است. لپ‌تاپ‌های موجود در بازار معمولا از یکی از پردازنده‌های سری Atom N450،T4300، Core 2 Duo،Core i3 ، Core i5 و Core i7 از اینتل در کنار پردازنده‌های Athlon 64 Mobile و Turion 64 X2 از AMD استفاده می‌کنند. جالب است بدانید تقریبا تمام نسخه‌های قدیمی و جدید لینوکس با این پردازنده‌ها کاملا سازگار هستند.
به گونه‌ای که به جرات می‌توان گفت نسخه‌های جدید لینوکس روی پردازنده‌های متوسط Atom هم به راحتی نصب شده و کار می‌کنند. با این حال باز هم نسخه‌هایی از لینوکس وجود دارند که برای استفاده در سیستم‌هایی با مشخصات فنی پایین بهینه‌سازی شده‌اند. در کل می‌توان گفت تمام مدل‌های بالاتر از پردازنده‌های سری Core 2 Dou از اینتل و Turion 64 X2 از AMD به راحتی قادر به اجرای نسخه‌های متفاوت لینوکس هستند. البته فراموش نکنید که برای انتخاب پردازنده مناسب به غیر از سیستم عامل، نیازهای سخت‌افزاری دیگر نرم‌افزارهای مورد نیاز خود را هم در نظر بگیرید.
از نظر میزان رم هم لپ‌تاپ‌های امروزی که اکثرا از دو تا چهار گیگابایت و حتی بیشتر حافظه برخوردار هستند مشکلی با لینوکس نخواهند داشت. اما باید توجه داشته باشید که در سیستم‌هایی با میزان رم بیشتر از سه گیگابایت بهتر است از نسخه‌های ۶۴ بیتی لینوکس استفاده کنید تا تمام حافظه کامپیوتر خود را به کار گرفته باشید.
سیستم شبکه Wireless و راه‌اندازی آن روی سیستم عامل لینوکس همواره از مهم‌ترین مشکلات کاربران این سیستم عامل بوده است که البته این نگرانی هم با اعلام سازنده‌های مشهور تراشه‌های Wireless، شرکت Broadcom برای ارایه مجموعه کامل درایورهای سازگار با لینوکس در اواخر سال میلادی جاری یا اوایل سال ۲۰۱۱ تا حدودی برطرف شده است. گفتنی است نسخه جدید ابونتو با نام Maverick Meerkat هم حاوی این درایور خواهد بود.
از نظر کارت‌گرافیک باید گفت تمام کارت‌های گرافیکی لپ‌تاپ‌های امروزی ازIntel GMA 4500MHD گرفته تاATI Mobility Radeon HD4650 و کارت‌های گرافیکی قدرتمندتر کاملا با لینوکس سازگار هستند. ضمن اینکه شرکت‌های اینودیا و ATI به عنوان دو سازنده مشهور تراشه‌های گرافیکی در حال حاضر کاملا از لینوکس پشتیبانی می‌کنند و از این بابت هم مشکلی برای پیدا کردن درایور سازگار با کارت‌گرافیکی خود نخواهید داشت. البته این نکته را در نظر داشته باشید که در حال حاضر بسیاری از بازی‌های ویدیویی روی سیستم عامل لینوکس عرضه نمی‌شوند و اگر قصد اجرای بازی‌های ویدیویی روز را دارید بهتر است از دو سیستم عامل لینوکس و ویندوز در کنار هم استفاده کنید.
از آنجایی که تنوع سازندگان کارت‌ صدا از سازندگان کارت‌گرافیکی بیشتر است، کارت صدا و نصب آن روی لینوکس یکی از بخش‌هایی محسوب می‌شود که ممکن است شما را به دردسر بیندازد. با این حال و با توجه به اینکه تولید‌کنندگان مشهور کارت صدا همچون Realtek درایور لینوکسی محصولات خود را هم عرضه کرده‌اند، کمتر پیش می‌آید که در نصب کارت صدا با مشکل مواجه شوید.
سیستم عامل لینوکس از تمام درایوهای نوری DVD و پایین‌تر از آن پشتیبانی می‌کند اما اگر می‌خواهید از درایوهای بلو-ری برای پخش فیلم‌های باکیفیت استفاده کنید بهتر است درایو بلو-ری را انتخاب کنید که قادر به خواندن و نوشتن روی دیسک‌های DVD باشد. علاوه بر این از آنجایی که بلوری شامل DRM می‌شود به جدیدترین نسخه‌های Mplayer و DumpHDبرای انجام رمزگشایی‌های(decryption) لازم در محیط متن‌باز نیاز خواهید داشت.
پس از تمام مطالبی که در ارتباط با نصب لینوکس روی لپ‌تاپ و انتخاب یک لپ‌تاپ مناسب و سازگار با این سیستم عامل گفته شد، باید گفت اگر شما از کاربرانی هستید که به تازگی با لینوکس آشنا شده‌اید یا به نرم‌افزارهای مبتنی به ویندوز وابسته هستید بهتر است از هر دو سیستم عامل ویندوز و لینوکس در کنار هم استفاده کنید. البته در این صورت به سیستمی قدرتمندتر در مقایسه با حالت استفاده از یک سیستم عامل نیاز خواهید داشت. در انتخاب نسخه مناسب لینوکس هم می‌توانید از نظرات دیگر کاربران و متخصصان که در وب سایت‌هایی همچون LinuxQuestions.org یا Linux-on-laptop.com آورده شده استفاده کنید. علاوه بر این در نظر داشته باشید که قبل از نصب نسخه‌های مختلف لینوکس می‌توانید با استفاده از LiveCD آن نسخه از امکانات و سازگاری آن با لپ‌تاپ خود مطمئن شوید.

به نقل از::: http://www.barsam.ir/archive/چطور-یک-لپ‌تاپ-لینوکسی-بخریم/

با تشکر....

lailan

عضو جدید
سلام به همه دوستان
خوشحالم که این مکان رو درباره لینوکس پیدا کردم راستش من اطلاعات درباره لینوکس خیلی کمه نیاز به کمک دوستان دارم اگه راهنماییم کنید ممنون می شم
من چند وقت پیش UBUNTU8.10 رو رو سیستمم نصب کردم الان می خواب uninistall کنم ولی نمیدونم چطور اینکار رو انجام بدم در ضمن وینوز هفت هم رو سیستمم نصبه و نمیخوام به وینوزم آسیبی برسه

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام به همه دوستان
خوشحالم که این مکان رو درباره لینوکس پیدا کردم راستش من اطلاعات درباره لینوکس خیلی کمه نیاز به کمک دوستان دارم اگه راهنماییم کنید ممنون می شم
من چند وقت پیش UBUNTU8.10 رو رو سیستمم نصب کردم الان می خواب uninistall کنم ولی نمیدونم چطور اینکار رو انجام بدم در ضمن وینوز هفت هم رو سیستمم نصبه و نمیخوام به وینوزم آسیبی برسه
سلام...
حالا چرا می خواید پاکش کنید؟؟؟
یعنی ویندوز اینقدر از لینوکس بهتر هستش؟؟؟
با تشکر...

lailan

عضو جدید
سلام...
حالا چرا می خواید پاکش کنید؟؟؟
یعنی ویندوز اینقدر از لینوکس بهتر هستش؟؟؟
با تشکر...
نه موضوع بهتر بودن یا بدتر بودن نیست اولا بخاطر بعضی نرم افزارها هستن که مال ویندوز ومن بهشون احتیاج دارم بعد هم می خوام هاردم رو دوباره سرو سامان بدم آخه هارد من 256 است والان هم تو ویندوز وهم تو لینوک مقدارنشان داده شده خیلی کمتره
راستی کسی نرم افزاری شبیه partiion magic برای لینوکس سراغ داره

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نه موضوع بهتر بودن یا بدتر بودن نیست اولا بخاطر بعضی نرم افزارها هستن که مال ویندوز ومن بهشون احتیاج دارم بعد هم می خوام هاردم رو دوباره سرو سامان بدم آخه هارد من 256 است والان هم تو ویندوز وهم تو لینوک مقدارنشان داده شده خیلی کمتره

سلام...
ویندوز رو دوباره نصب کن و در طی نصب لینوکس رو پاکش کن...
چون لینوکس یه بوت لودر میسازه که ویندوز عمرا نمیتونه بسازه پس باید ویندوز رو دوباره نصب کنی...
درضمن پارتیشن مجیکی برای لینوکس وجود نداره...چون سیستم فایل لینوکس فرق داره و خیلی پیشرفته تر از ویندوز هستش....و به همین خاطر حتی دفرگ هم نمی خواد که بشه...
بازم سوالی بود بگید...
با تشکر....

linspire

عضو جدید
در لینوکس نرم افزار رایگان و به مراتب قدرتمندتر از پارتیشن مجیک بنام GParted وجود داره که کار با آن خیلی راحتتر از پارتیشن مجیکه
برای حذف لینوکس : اگه فضای زیادی به لینوکس ندادی بهتره بذاری باشه ولی اگه فضای زیادی دادی میتونی از داخل ویندوز روی MyComputer کلیک راست کنی و گزینه Manage را انتخاب سپس از سمت چپ گزیته Disk... را انتخاب و پارتیشن های لینوکس را ابتدا حذف و سپس به فرمت های ویندوز تبدیل کنی و بعد از این کار دیسک ویندوز را داخل دیسک گردان بذاری و سیستم را با آن بوت کنی
سپس اقدام به نصب تا مرحله اول کنی
بعد از ریست شدن بجای ادامه نصب به داخل ویندوز قبلی بری و ویندوز تازه نصب شده(نصب نصفه) را حذف و فایل C:\boot.ini را ویرایش کنی
ولی بهتره لینوکس را داشته باشی . البته نسخه اوبونتو شما خیلی قدیمیه (8.10) بهتره از نسخه های جدیدتر استفاده کنی حتما نظرتون عوض خواهد شد
بشما لینوکس مینت 11 را برای شروع پیشنهاد می کنم

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
در لینوکس نرم افزار رایگان و به مراتب قدرتمندتر از پارتیشن مجیک بنام GParted وجود داره که کار با آن خیلی راحتتر از پارتیشن مجیکه
برای حذف لینوکس : اگه فضای زیادی به لینوکس ندادی بهتره بذاری باشه ولی اگه فضای زیادی دادی میتونی از داخل ویندوز روی MyComputer کلیک راست کنی و گزینه Manage را انتخاب سپس از سمت چپ گزیته Disk... را انتخاب و پارتیشن های لینوکس را ابتدا حذف و سپس به فرمت های ویندوز تبدیل کنی و بعد از این کار دیسک ویندوز را داخل دیسک گردان بذاری و سیستم را با آن بوت کنی
سپس اقدام به نصب تا مرحله اول کنی
بعد از ریست شدن بجای ادامه نصب به داخل ویندوز قبلی بری و ویندوز تازه نصب شده(نصب نصفه) را حذف و فایل C:\boot.ini را ویرایش کنی
ولی بهتره لینوکس را داشته باشی . البته نسخه اوبونتو شما خیلی قدیمیه (8.10) بهتره از نسخه های جدیدتر استفاده کنی حتما نظرتون عوض خواهد شد
بشما لینوکس مینت 11 را برای شروع پیشنهاد می کنم

سلام..
این نرم افزاری رو که شما معرفی کرده خوبه...ولی به درد این کارها نمی خوره...(نه اینکه نخوره ولی زیاد ایشون رو برآورده نمی کنه)
ایشون یه چیزی می خواد به راحتی پارتیشن مجیک....
درضمن پارتیشن بندی فایلها در لینوکس با ویندوز فرق داره...
یکم ناوارد باشی در واقع به همه چیز گند میزنی.......
درضمن اون قسمتی که با لینوکس اشغال شده به صورت یک تکه احاطه شده نه مثل ویندوز به صورت قسمت به قسمت....
بازم ممنون....
با تشکر....

linspire

عضو جدید
سلام عزیز
بین کار با GParted خیلی راحتتر و این برنامه خیلی قدرتمندتره از پارتشن مجیکه
پارتیشن مجیک برای ریسایز اطلاعات را یک جا دیگه کپی میکنه ولی این ابزار قدرتمند اصلا کپی نمیکنه
بعد مگه ما لینوکس را روی پارتیشن های EX3 , EX4 نصب نمیکنیم ؟ پس راحت میشه تبدیلش کرد به NTFS , FAT32
البته من به این عزیز گفتم نسخه لینوکسش یکم قدیمی شده و با دیدن جلوه های ساده سون فکر میکنه لینوکس بدردش نمیخوره
البته لینوکس یه جنبش جلوه های سه بعدی هست در اصل باید لینوکس را کامل بشناسونیم

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام...
طبق چیزی که قبلا هم اعلام کردیم....از امروز بعضی از مباحث لینوکس (مخصوصا فدورا) اعلام میشه....
پس کاربرانی که قصد دارند در جریان این چیزها باشند به ما بپیوندند...
درضمن افرادی گفتند که فدورا برای بچه ها سنگین هستش و ممکنه که اونها رو از لینوکس زده کنه....
ولی من همینجا به صراحت می گم که بنده خودم لینوکس رو از فدورا ۱۴ (البته به صورت جدی) شروع کردم....
و
حالا هم خیلی خوشحال هستم که به این توزیع از لینوکس اومدم....چون یه توزیع حرفه ای هستش....
هر سوالی راجع به مبحثی داشتید همین جا و تویه همین بخش مطرحش کنید....
با تشکر......

MaRaL.arch

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
سلام...
طبق چیزی که قبلا هم اعلام کردیم....از امروز بعضی از مباحث لینوکس (مخصوصا فدورا) اعلام میشه....
پس کاربرانی که قصد دارند در جریان این چیزها باشند به ما بپیوندند...
درضمن افرادی گفتند که فدورا برای بچه ها سنگین هستش و ممکنه که اونها رو از لینوکس زده کنه....
ولی من همینجا به صراحت می گم که بنده خودم لینوکس رو از فدورا ۱۴ (البته به صورت جدی) شروع کردم....
و
حالا هم خیلی خوشحال هستم که به این توزیع از لینوکس اومدم....چون یه توزیع حرفه ای هستش....
هر سوالی راجع به مبحثی داشتید همین جا و تویه همین بخش مطرحش کنید....
با تشکر......
سلام
من تو همین سایت با آموزش کامل لینوکس توسط آقای سهراب2 آشنا شدم،اما اون اوبونتو است!
حالا مرددم فدورا بنصبم یا اوبونتو
اگه اینجا هم به خوبی اونج آموزش توزیع فدورا از مبتدی تا پیشرفته رو داریم،با توجه به اطلاعاتی که شما در اختیارم دادید ترجیحا فدورا مینصبم
ازین که به جمعتون پیوستم بسی شادمانم:)

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
من تو همین سایت با آموزش کامل لینوکس توسط آقای سهراب2 آشنا شدم،اما اون اوبونتو است!
حالا مرددم فدورا بنصبم یا اوبونتو
اگه اینجا هم به خوبی اونج آموزش توزیع فدورا از مبتدی تا پیشرفته رو داریم،با توجه به اطلاعاتی که شما در اختیارم دادید ترجیحا فدورا مینصبم
ازین که به جمعتون پیوستم بسی شادمانم:)
سلام...
ببینید تا جایی که من خبر دارم...اوبنتو یکم با فدورا فرق داره...
مثلا من شنیدم که مخازنش نصب هستش...
و مثل فدورا نیست که از همون اول پسورد کاربر ریشه یا ادمین رو تعیین کنید...بلکه بعدا مجبور هستید اون رو از طریق خط فرمان بسازید...(که این یه ضعف هستش)
و خیلی چیزهای دیگه...
ولی فدورا از نظر پشتیبانی بسته ها قویتر هستش... نه اینکه اوبنتو نباشه ها...نه.......................یعنی اینکه فدورا تویه پشتیبانی بسته هاش سعی می کنه به صورت حرفه ای تر برخورد کنه...
فدورا تویه شخصی سازی از اوبنتو قویتر هستش... ولی از فدورا هم قویتر تویه شخصی سازی فکر کنم ArchLinux باشه... ولی خوب مثل اینکه باید خط فرمانی نصب بشه...
این مطلب فکر کنم بهت کمک کنه...
http://fedorafans.com/1390/04/21/108/
بازم اگه مشکلی داشتی بگو تا برطرفش کنیم...
با تشکر....

MaRaL.arch

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
سلام...
ببینید تا جایی که من خبر دارم...اوبنتو یکم با فدورا فرق داره...
مثلا من شنیدم که مخازنش نصب هستش...
و مثل فدورا نیست که از همون اول پسورد کاربر ریشه یا ادمین رو تعیین کنید...بلکه بعدا مجبور هستید اون رو از طریق خط فرمان بسازید...(که این یه ضعف هستش)
و خیلی چیزهای دیگه...
ولی فدورا از نظر پشتیبانی بسته ها قویتر هستش... نه اینکه اوبنتو نباشه ها...نه.......................یعنی اینکه فدورا تویه پشتیبانی بسته هاش سعی می کنه به صورت حرفه ای تر برخورد کنه...
فدورا تویه شخصی سازی از اوبنتو قویتر هستش... ولی از فدورا هم قویتر تویه شخصی سازی فکر کنم ArchLinux باشه... ولی خوب مثل اینکه باید خط فرمانی نصب بشه...
این مطلب فکر کنم بهت کمک کنه...
http://fedorafans.com/1390/04/21/108/
بازم اگه مشکلی داشتی بگو تا برطرفش کنیم...
با تشکر....
مرسی از راهنماییت
حتما:)

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
[h=1]لينوكس آريايي[/h]
مهدی فتاحی خود سال‌ها کاربر اوبونتو بوده اما زمانی که آن را برای یکی از اقوام خود نصب کرده و متوجه مشکلات و پیکربندی‌های بعد از نصب آن برای کاربران تازه کار شده، به فکر ساخت یک توزیع بهینه شده برای این دسته از افراد می‌افتد. آریوس یا AriOS که یک کلمه ترکیبی به معنی آریایی و OS است؛ نتیجه این فکر است. گرچه آریوس در ابتدا نام mfatOS را که سر حرف نام مهدی فتاحی است، بر خود داشت اما بعدها این نام به یک نام ملی میهنی تغییر پیدا کرد و بیشتر کاربران و علاقه‌مندان هم از آن استقبال کردند و این‌گونه نام این توزیع ایرانی انتخاب شد. لوگوی آریوس هم کار خانم شهرزاد شجاعی است.

فتاحی توسعه‌دهنده اصلی توزیع آریوس در يازده تیرماه سال جاری خبر از انتشار نسخه جدید آریوس داد. این نسخه بر پایه اوبونتو 11,04 است و با تاخیر تقریباً دو ماهه به نسبت آن منتشر شده است. این نسخه نیز همانند نسخه قبلی در ویرایش‌های مختلف و البته در معماری پردازنده‌های ۳۲ بیتی منتشر شده است.
تفاوت نسخه‌های ایرانی و بین‌المللی فقط در تعدادي محلي‌سازي نرم‌افزارها و بسته‌ها برای نسخه ایرانی است و هیچ تفاوت فنی ديگري با هم ندارند. از جمله این محلی‌سازی‌ها می‌توان به فعال بودن پیش‌فرض صفحه‌كليد فارسی، فونت‌های فارسی و برنامه‌های مورد نیاز کاربران ایرانی مانند تقویم جلالی اشاره کرد. همچنین چندی پیش مهدی فتاحی از مراحل آماده‌سازی نهایی ویرایش ۶۴ بیتی آریوس ۳ خبر داد كه بايد منتظر ماند تا اين نسخه نيز منتشر شود. ما نیز نسخه سه آریوس ویرایش ایرانی را دانلود کرديم و این بررسی که می‌خوانید ماحصل کار با آن است.
حجم دیسک با توجه به حجم 1,5 گیگابایتی آن برای دیسک زنده کمی سنگین به نظر می‌رسد و برای سیستم‌های با مقدار حافظه رم پایین‌تر در مود اجرا از دیسک زنده احتمال وجود خطا در بارگذاری یا اجرا و نصب وجود دارد.

بارگذاری و بوت
بارگذاری آریوس ۳ در سیستم تست ما که يك گیگابایت حافظه دارد، دو دقیقه و سي ثانيه زمان برد که در نظر اول کمی زیاد می‌رسد. اما این مدت زمان براي بارگذاری کامل دسکتاپ است که اجزای بسیار زیاد با جلوه‌های فراوان دارد. بنابراین با توجه به میزکار سنگین شاید مدت زمان زیادی نباشد.
اگر چه اوبونتو 11,04 از یونیتی استفاده می‌کند اما مهدی فتاحی ترجیح داد تا در این نسخه همچنان از گنوم سنتی دو استفاده کند. این نسخه نیز همانند نسخه قبلی از گنوم به همراه Avant Window Manager و Cairo dock استفاده می‌کند. ویژگی‌هایی که دسکتاپ را بسیار زیباتر می‌کنند اما بارگذاری آن‌ها در سیستم‌های قدیمی کمی زمان بر خواهد بود.
دکمه‌های Close، Maximize و Minimize در آریوس همانند توزیع مادر خود یعنی اوبونتو در سمت چپ پنجره‌ها قرار دارند که خود می‌تواند برای شروع به اندازه کافی کاربران تازه مهاجرت کرده به این توزیع را اذیت کند.
روی دسکتاپ دو گزینه نصب روی دیسک سخت و نصب درایورهای سخت‌افزارهای شناخته نشده، وجود ندارد. وجود میانبر به برنامه نصب درایورهای سیستم و به خصوص درایور کارت گرافیک روی میزکار استفاده از آریوس را برای کاربران کم تجربه‌ راحت‌تر می‌کند.

برنامه‌های آریوس ۳
پس از بارگذاری کامل تصمیم گرفتيم ببینيم چه برنامه‌هایی به صورت پیش‌فرض در آن وجود دارند. اولین برنامه‌ای که جلب توجه می‌کند، تقویم جلالی است که در گوشه سمت راست بالای دسکتاپ وجود دارد. بر روی کلیک کرديم که می‌توانید تصویر آن را در تصوير زير ببینید:
یک تقویم کامل جلالی با معادل‌های میلادی و هجری قمری و مناسبت‌های کامل و اوقات شرعی با کلی امکانات دیگر که کار برنامه‌نویس خوب کشورمان، سعید رسولی است.
از دیگر برنامه‌های پیش‌فرض که در ویرایش ایرانی آریوس وجود دارد، می‌توان به ساغر اشاره کرد. ساغر هم برنامه‌ای برای کاربران فارسی زبان علاقه‌مند به شعر پارسی است.
در بخش‌های دیگر هم مهدی فتاحی چیزی کم نگذاشته است. به عنوان مثال در بخش اینترنت می‌توان به مرورگرهای فایرفاکس پنج، کروم نسخه r87961 و برنامه مدیر دانلود uget اشاره کرد. جالب‌تر اینکه برنامه‌ها نه در شکل پیش‌فرض خود که در شکل کاملاً سفارشی شده نصب شده‌اند. به عنوان مثال فایرفاکس با تعدادی افزونه محبوب و پر استفاده نظیر Adblock برای بلوکه کردن پیام‌های تبلیغاتی و DownThemAll برای مدیریت دانلود‌ها و کروم با بازی معروف و محبوب «پرنده عصبانی» که البته در آریوس ۳ امکان بازی به صورت آفلاین هم وجود دارد، نصب شده‌اند. در بخش پیام‌های الکترونیکی هم مجموعه‌اي از برنامه‌ها در اختیار شماست: کلاینت ایمیل موزیلا تاندربرد، پیام‌رسان فوری پیجین، برنامه میکرو بلاگینگ چغوک (کار دیگر برنامه‌نویسان کشورمان، مهرداد مومنی) و xchat برای شبکه‌های IRC. با نصب اسکایپ دیگر بعید می‌دانم برنامه‌ای در بخش اینترنت وجود داشته باشد که آریوس آن را نداشته باشد!
اگر بخواهیم بخش دیگری را که در آریوس سنگ تمام گذاشته شده نام ببریم، باید از بخش چند رسانه‌ای و صوت و تصویر نام ببریم. در این بخش هم برنامه‌هایی مانند vlc، Gnome-Mplayer، totem و ویرایشگر تصویر Open Shot قرار دارند. برنامه‌ پیش‌فرض مدیریت و پخش فایل‌های موسیقی هم به عهده Clementine گذاشته شده تا این مجموعه تکمیل‌تر از قبل گردد.
آریوس طی دو ماه گذشته ۴۴۴۳ بار دانلود شده که برای یک توزیع ایرانی که تا کنون فقط دو انتشار داشته آمار بسیار خوبی است.
دیگر برنامه‌ها
از دیگر برنامه‌ها و بسته‌های مهم آریوس می‌توان از هسته سری 2,6,38، گنوم 2,32، کامپیز 0,8,6، گیمپ 2,6,11، جاوا 6u24 و گراب نسخه دو نام برد. آریوس برای کاربرانی که نمی‌توانند برنامه‌های معادل لینوکسی براي برنامه‌های مورد استفاده ویندوزی‌شان بیابند یا برای بازی و دیگر استفاده‌ها به ویندوز نیاز دارند نیز برنامه مجازی‌ساز Oracle Virtual Box را به صورت پیش‌گزیده نصب کرده است تا این کاربران بتوانند همزمان از هر دو سیستم‌عامل آریوس لینوکس و ویندوز استفاده کنند.
در آریوس تمامی کدک‌های صوت و تصویری نصب شده است و به راحتی می‌توانید به آهنگ مورد علاقه‌ خود در هر فرمت یا قالبی كه باشد، گوش دهید یا فیلم مورد علاقه خود را بدون دردسر تماشا کنید. همچنین فلش‌پلیر نیز در این توزیع ایرانی بر پایه اوبونتو نصب شده تا کلکسیون برنامه‌های مفید و پر استفاده که از پیش در آن نصب هستند، کامل شود.

نصب
متاسفانه برای بخش نصب نمی‌توانيم زیاد از آریوس تعریف کنيم! سرعت سیستم گرچه در هنگام اجرای برنامه‌ها در حالت دیسک زنده مناسب است اما از زمانی که برای نصب آریوس روی هارددیسک اقدام می‌کنید، سرعت دچار افت محسوسی می‌شود.
نصب این توزیع روی سیستم بیش از هيجده دقیقه طول کشید که زمان بسیار زیادی است. به عنوان پیشنهاد برای کاهش زمان نصب می‌توان برنامه‌های از پیش نصب شده را بهینه‌تر کرد و برنامه‌هایی که کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند را از آن حذف کند تا زمان نصب و همچنین زمان بارگذاری دیسک زنده کاهش یابد.
البته پس از اين مدت و در آخرین مراحل نصب، به اشکال خورد و بوت لودر گراب روی سیستم نصب نشد! بدون بوت لودر هم نمی‌توان یک توزیع را در حالت نصبی استفاده و مورد بررسی قرار داد.
پس از این خطا یک بار دیگر هم اقدام به نصب آریوس ۳ کردم اما باز هم به خطا برخوردم و فایل‌ها از روی دیسک زنده نتوانستند روی هارددیسک کپی شوند. این خطاها با توجه به دانلود صحیح و مطابقت فایل دانلود شده با MD5 اصلی فایل و همچنین تست DVD می‌تواند به دلیل حجیم بودن یا سنگین بودن زیاد این توزیع آینده‌دار ایرانی باشد.
نتیجه‌گیری
آریوس هم اکنون دارای کاربران ایرانی و حتی تعدادی کاربر خارجی است. به نظر می‌رسد اگر مهدی فتاحی بتواند وقت بیشتری برای بهینه‌سازی توزیع خود و رفع اشکالات آن و همچنین تعبیه برنامه‌های کاربردی و پر استفاده‌تر و حذف برنامه‌های حجیم و سنگین که استفاده چندانی هم ندارند، صرف كند؛ مي‌تواند رتبه و تعداد کاربران استفاده کننده از توزیع خود را افزايش دهد. اين توزيع به صورت رايگان از سايت اصلي پروژه قابل دانلود است.

به نقل از :::‌مجله ی عصر شبکه

Reflection7000

عضو جدید
درود بر همگی.
دوستان من می خوام اگر ممکنه در رابطه با شناسایی درایور ها توی لینوکس دو نسخه ی Fedora و UBUNTU اگه کسی اطلاعاتی داره راهنمایی کنه.
ممنون

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
درود بر همگی.
دوستان من می خوام اگر ممکنه در رابطه با شناسایی درایور ها توی لینوکس دو نسخه ی Fedora و UBUNTU اگه کسی اطلاعاتی داره راهنمایی کنه.
ممنون

سلام...
منظورتون چیه؟؟؟
یکم بیشتر توضیح بدید
با تشکر...

Reflection7000

عضو جدید
ببینید مثلاً من یه نسخه از Linux Fedora رو روی سیستمم نصب کردم. الان دو سیستم عامل ویندوز 7 و لینوکس فدورا رو دارم. درایو g رو کاملاً
حذف کردم و پارتیشن لینوکس ساختم. توی هیچ قستمی مشکل نداشتم و سیستم عامل رو بالا آوردم.

منتها نمی تونم درایور های گرافیک، شبکه و ... رو به سیستم عامل معرفی کنم.
متاسفانه به این خاطر اینترنت وایمکسم هم توی این سیستم عامل کار نمیده و من قادر به آپدیت نیستم و در کنار اون نمی تونم نت کار کنم.
برای همین در حال حاضر لینوکس برای من کاربردی نداره تا زمانی که بتونم این درایور هارو کامل بهش معرفی کنم.

ممنون

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ببینید مثلاً من یه نسخه از Linux Fedora رو روی سیستمم نصب کردم. الان دو سیستم عامل ویندوز 7 و لینوکس فدورا رو دارم. درایو g رو کاملاً
حذف کردم و پارتیشن لینوکس ساختم. توی هیچ قستمی مشکل نداشتم و سیستم عامل رو بالا آوردم.

منتها نمی تونم درایور های گرافیک، شبکه و ... رو به سیستم عامل معرفی کنم.
متاسفانه به این خاطر اینترنت وایمکسم هم توی این سیستم عامل کار نمیده و من قادر به آپدیت نیستم و در کنار اون نمی تونم نت کار کنم.
برای همین در حال حاضر لینوکس برای من کاربردی نداره تا زمانی که بتونم این درایور هارو کامل بهش معرفی کنم.

ممنون

سلام...
راستش بنده تا اونجایی که اطلاع دارم لینوکس و مخصوصا فدورا تمام سخت افزارها رو به صورت پیش فرض میشناسه...مخصوصا کارت شبکه رو....
درمن کارت گرافیک و کارت شبکه تون چی هستش؟؟؟ (فقط اسمشون رو کامل بنویسید)
برای کارت گرافیک هم فکر نکنم مشکلی با نصبش داشته باشید...
از کدوم نسخه ی فدورا استفاده می کنید؟؟؟
با تشکر...

Reflection7000

عضو جدید
سلام...
راستش بنده تا اونجایی که اطلاع دارم لینوکس و مخصوصا فدورا تمام سخت افزارها رو به صورت پیش فرض میشناسه...مخصوصا کارت شبکه رو....
درمن کارت گرافیک و کارت شبکه تون چی هستش؟؟؟ (فقط اسمشون رو کامل بنویسید)
برای کارت گرافیک هم فکر نکنم مشکلی با نصبش داشته باشید...
از کدوم نسخه ی فدورا استفاده می کنید؟؟؟
با تشکر...

درود بر تو دوست عزیز. مرسی از راهنماییت درسته دقیقاً من با حرف شما موافقم و سیستم عامل لینوکس و به خصوص فدورا
درایور هارو شناسیی می کنه ولیکن متاسفانه نتونست درایور شبکه و کارت گرافیک من رو شناسایی کنه.

عرض به حضور شما که مدل کارت گرافیک من Geforce XFX 9500GT هستش.
کارت لنم هم که آنبورده و مدل Main Board هم : Gigabyte M52L-S3P هستش.

نسخه ای از فدورا هم که در حال حاضر نصب کردم فدورا نسخه ی 14 هستش که محصول شرکت دریا سافته.
میشه در مورد این نسخه و همچنین تولیدی های این شرکت کمی خوشبین بود و من بعید می دونم مشکل
از نسخه ی تولید شده باشه.

ولیکن به دلیل نبود تجربه ی کافی در رابطه با سیستم عامل لینوس فکر می کنم خودم ناتوانم :D
منتها به زودی شروع به یادگیری سیستم عامل می کنم. به طور حتم مورد نیاز خواهد بود.

دوست عزیز مرسی از وقتی که گذاشتدید اگر فکر کردید ایراد کار من رو می تونید شناسایی و راهنمایی کنید
ممنون میشم اگر نه هم در هر صورت بابت اهمیتی که دادید ممنون هستم.

مرسی {گل}

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
درود بر تو دوست عزیز. مرسی از راهنماییت درسته دقیقاً من با حرف شما موافقم و سیستم عامل لینوکس و به خصوص فدورا
درایور هارو شناسیی می کنه ولیکن متاسفانه نتونست درایور شبکه و کارت گرافیک من رو شناسایی کنه.

عرض به حضور شما که مدل کارت گرافیک من Geforce XFX 9500GT هستش.
کارت لنم هم که آنبورده و مدل Main Board هم : Gigabyte M52L-S3P هستش.

نسخه ای از فدورا هم که در حال حاضر نصب کردم فدورا نسخه ی 14 هستش که محصول شرکت دریا سافته.
میشه در مورد این نسخه و همچنین تولیدی های این شرکت کمی خوشبین بود و من بعید می دونم مشکل
از نسخه ی تولید شده باشه.

ولیکن به دلیل نبود تجربه ی کافی در رابطه با سیستم عامل لینوس فکر می کنم خودم ناتوانم :D
منتها به زودی شروع به یادگیری سیستم عامل می کنم. به طور حتم مورد نیاز خواهد بود.

دوست عزیز مرسی از وقتی که گذاشتدید اگر فکر کردید ایراد کار من رو می تونید شناسایی و راهنمایی کنید
ممنون میشم اگر نه هم در هر صورت بابت اهمیتی که دادید ممنون هستم.

مرسی {گل}

سلام...
برای درایور کارت گرافیکتون... می تونید از این قسمت اون رو انتخاب کنید...فقط نسخه ی مربوطه رو بگیرید... که ۳۲ بیتی یا ۶۴ بیتی...
http://www.nvidia.com/object/unix.html

برای نصبش هم سعی کنید از این استفاده کنید....
http://www.unixmen.com/linux-tutori...to-install-nvidia-drivers-in-fedora-13-and-14

ولی قبل از نصب اون باید کارت شبکه تون رو نصب کنید...
ببینید تویه network manager اسمی از کارت شبکه اومده یا نه؟؟؟
اسم کارت شبکه تون چیه؟؟؟
ولی اصولا با کارت شبکه مشکلی نداره...
چه طوری می خواید بااینترنت وصل بشید؟؟؟
اگه با ای دی اس ال هستش ببینید نمی تونید با USB به اینترنت وصل بشید؟؟؟ولی لینوکس تمام کارتهای realtack رو میشناسه....
به هر حال....
سعی کنید یه جورایی به اینترنت وصلش کنید....
بازم اگه مشکلی بود بگید... حلش می کنیم....
با تشکر.....

Reflection7000

عضو جدید
سلام...
برای درایور کارت گرافیکتون... می تونید از این قسمت اون رو انتخاب کنید...فقط نسخه ی مربوطه رو بگیرید... که ۳۲ بیتی یا ۶۴ بیتی...
http://www.nvidia.com/object/unix.html

برای نصبش هم سعی کنید از این استفاده کنید....
http://www.unixmen.com/linux-tutori...to-install-nvidia-drivers-in-fedora-13-and-14

ولی قبل از نصب اون باید کارت شبکه تون رو نصب کنید...
ببینید تویه network manager اسمی از کارت شبکه اومده یا نه؟؟؟
اسم کارت شبکه تون چیه؟؟؟
ولی اصولا با کارت شبکه مشکلی نداره...
چه طوری می خواید بااینترنت وصل بشید؟؟؟
اگه با ای دی اس ال هستش ببینید نمی تونید با USB به اینترنت وصل بشید؟؟؟ولی لینوکس تمام کارتهای realtack رو میشناسه....
به هر حال....
سعی کنید یه جورایی به اینترنت وصلش کنید....
بازم اگه مشکلی بود بگید... حلش می کنیم....
با تشکر.....

یک دنیا ممنونم http://www.iran-eng.../images/smilies/icon_gol.gif http://www.iran-eng.../images/smilies/icon_gol.gif http://www.iran-eng.../images/smilies/icon_gol.gif http://www.iran-eng.../images/smilies/icon_gol.gif
چشم. من دوباره فدورا رو نصب می کنم و از لینکی که گذاشتید ممنونم.
استفاده می کنم. اگر مشکلی بود حتماً مطرح می کنم.
http://www.iran-eng.../images/smilies/icon_gol.gif

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
Jokosher نرم افزاری برای ویرایش و میکس صدا در فدورا

Jokosher نرم افزاری برای ویرایش و میکس صدا در فدورا

Jokosher نام نرم افزاری است که برای ویرایش، میکس آهنگ ها و صدا به کار می رود.Jokosher تحت مجوز GPL-v2 منتشر می شود.

اگر شما اهل موسیقی و آهنگسازی می باشید،بی شک نرم افزار jokosher یکی از آن برنامه هایی است که باید داشته باشید.
با این برنامه به راحتی می توانید چند فایل صوتی رو وارد برنامه کنید و با اعمال یکسری از تنظیمات و کارها یک فایل میکس شده و کاملا شخصی از آن استخراج کنید.در ادامه به معرفی امکانات این برنامه محبوب یعنی Jokosher می پردازیم.

وقتی که برای اولین بار برنامه را اجرا می کنید با این پنجره مواجه خواهید شد :

در این پنجره شما می توانید یک پروژه ی جدید بسازید یا اینکه پروژه ای را که قبلا ساخته اید را باز کنید.
با کلیک روی دکمه ی Preference نیز می توانید برخی از تنظیمات برنامه را انجام دهید:

بعد از ساخت پروژه می توانید روی دکمه Add Audio File از نوار ابزار برنامه کلیک کنید و با وارد کردن فایل های صوتی خود می توانید تغییرات و عملیات میکس را روی فایل ها آغاز کنید:

با کلیک روی دکمه ی Audio Mixers از تولبار برنامه می توانید صدای هر یک از فایل هایی را که به برنامه وارد کردید و یا صدای کلی را کنترل و تنظیم کنید:

با وارد کردن هر یک از فایل ها نیز شما می توانید Effect های مختلفی را روی آن اعمال کنید :

برنامه Jokosher دارای امکانات متفاوتی می باشد که شما بعد از نصب آن می توانید با سایر قسمت های آن آشنا شوید.
از جمله امکانات دیگر برنامه می توان به موارد زیر اشاره کرد :

- رابط کاربری ساده و کاربری آسان برنامه
- ویرایش ساده و برش فایل ها و انتقال آنها
- داری کنترل صدا (volume) برای هر یک از ورودی ها و مدیریت صدای کلی
- وارد کردن (Import) فایل های صوتی با فرمت های Ogg Vorbis, MP3, FLAC, WAV و هر چیزی که GStreamer از آن پشتیبانی کند.
- استخراج کردن (Export) فایل با فرمت های MP3, Ogg Vorbis, FLAC, WAV و هر چیزی که GStreamer از آن پشتیبانی کند.
- امکان استفاده و وارد سایر وسیله های موسیقی به پروژه

حالا که با برنامه قدرتمند Jokosher آشنا شدید می توانید آن را روی سیستم خود نصب کنید.
نصب Jokosher :

- همواره شما می توانید با رفتن به صفحه ی دانلود برنامه Jokosher در سایت اصلی آن در اینجا ،سورس کد برنامه را دانلود و روی سیستم خود نصب کنید.
- اگر از فدورا ۱۴ استفاده می کنید به راحتی با وارد کردن این دستور می توانید آن را از مخازن فدورا ۱۴ نصب کنید :
کد:
#yum install -y jokosher

- اگر از فدورا ۱۵ استفاده می کنید باید به عرض شما برسانم که این برنامه در مخازن فدورا ۱۵ قرار ندارد! البته نگران نباشید،شما می توانید سورس کد برنامه را دانلود و نصب کنید و یا اینکه فایل rpm برنامه را با لینک مستقیم و حجم ۱٫۲۸ مگابایت از اینجا دانلود کنید و سپس با این دستور آن را نصب کنید :
کد:
#rpm -ivh jokosher-1.0-0.12.20100703bzr.fc14.noarch.rpm

امیدوارم که از این برنامه هم استفاده کنید و بتوانید آهنگ های خودتان را میکس کنید.

به نقل از :::: فدورا

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مرورگر اینترنتی فایرفاکس 6 وارد مخازن فدورا شد.

مروگر اینترنتی محبوب فایرفاکس نسخه ۶ وارد مخازن فدورا شد.هم اکنون می توانید آن را بروزرسانی کنید.

جهت بروز رسانی کافی است که از طریق KPackageKit عمل کنید یا اینکه این دستور را اجرا کنید :
کد:
#yum update -y firefox

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
انتشار مطالب در شبکه های اجتماعی با استفاده از SMS

شبکه های اجتماعی نظیر فیس بوک ،آیدنتیکا،توییتر،
گوگل پلاس و غیره روز به روز بزرگتر و بزرگتر می شوند
و کاربران آنها نیز بیشتر می شوند.بی شک شما هم
یکی از کاربران این نوع از شبکه های اجتماعی هستید.
برای انتشار مطالب درون این شبکه ها، برنامه ها و ابزارهای متفاوتی وجود دارد ولی هم اکنون قابلیتی بوجود آمده که شما به راحتی می توانید با ارسال یک پیام کوتاه (SMS) از گوشی موبایل خودبه یک شماره در داخل کشور،مطلب خودتون رو توی شبکه ی آیدنتیکا منتشر کنید.
البته شما با اتصال اکانت آیدنتیکای خودتون به توییتر و اتصال توییتر به فیس بوک می توانید مطلب خود را همزمان روی این شبکه ها ارسال نمایید.
این قابلیت رو جناب آقای بهنام توکلی مدیر محترم فروشگاه گنو/لینوکس سی تو، با همکاری جناب آقای مهرداد مومنی که یکی از برنامه نویسان Open Source و نویسنده چند برنامه از جمله MDic,Choqok و غیره می باشند رو فراهم کردند.جا داره همینجا از این عزیزان تشکر کنیم.

خب برای استفاده از این قابلیت کافی است که شما ابتدا به این آدرس بروید و بعد از لاگین کردن به اکانت آیدنتیکای خودتون وارد یه صفحه میشین که باید شماره موبایل خودتون رو ثبت کنید.جهت اطلاع شماره را باید به این شکل وارد کنید : *********۰۹
بعد از ثبت شماره موبایل خود شما یک شماره مشاهده می کنید که برای ارسال پیام کوتاه(SMS) باید از آن استفاده کنید.
الان دیگه به راحتی با ارسال پیام کوتاه (SMS) می تونید به راحتی مطالب خودتون رو روی این شبکه منتشر کنید.

امیدوارم که از این مطلب استفاده کرده باشید و به راحتی بتونید مطالب خودتون رو همیشه توی این شبکه های اجتماعی منتشر کنید.

به نقل از Ferdora Fans

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
افزایش تعداد loop devices در لینوکس
نگارش یافته توسط رضا بهروزی
یک گزینه بسیار مهم که گاهی اوقات مشکل ساز خواهد شد ، تعداد loop devices در لینوکس می باشد .برای مثال در مجازی سازها مثل XEN ممکن است بعد از ساختن 8 ماشین مجازی یا VPS با خطای
Failed to find an unused loop device
روبرو شویم یا این خطا ممکن است در هنگام مونت کردن یک فایل ISO رخ دهد.
معمولا تعداد اینترفیس های loop در لینوکس 8 عدد می باشد و برای مشاهده آنها می توانید از دستور
ls /dev/loop*
بهره گیرید.همچنین برای مشاهده اولین اینترفیس loop قابل استفاده دستور زیر قابل استفاده می باشد.
losetup -f
افزایش loop device ها :

• در زمانهایی که loop device بصورت ماژول کامپایل شده است (معمولا به این صورت است) دستور زیر را در سیستم مورد نظر اجرا کرده و آنرا Reboot کنید.
echo "options loop max_loop=256" >> /etc/modprobe.conf
عدد مقابل max_loop تعداد loop ها را مشخص خواهد کرد.در XEN این مقدار را 2 برایر نیاز در نظر بگیرید.

• زمانهایی که loop device بصورت ماژول کامپایل نشده است ، گزینه زیر را به فایل GRUB لینوکس اضافه کنید.
max_loop=256
برای مثال بدین صورت :

title CentOS (2.6.18-164.9.1.el5xen)
root (hd0,0)
kernel /boot/xen.gz-2.6.18-164.9.1.el5
module /boot/vmlinuz-2.6.18-164.9.1.el5xen ro root=LABEL=/1 max_loop=256
module /boot/initrd-2.6.18-164.9.1.el5xen.img
بعد از ویرایش فایل grub سیستم را reboot کنید.

به نقل از :::: Persian Admin

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
راهنمای نصب و آپدیت میزکار KDE 4.7 در فدورا ۱۵

KDE یکی از میزکارهای محبوب و قدرتمند هست که مسلما طرفداران خاص خودش رو داره.میزکار KDE 4.7 قرار است که با فدورا ۱۶ منتشر بشه ولی در این مطلب قصد دارم تا نحوه ی نصب و آپدیت KDE 4.7 در فدورا ۱۵ رو آموزش بدم.اگر که شما هم مثل من علاقه دارین که همیشه از آخرین نسخه ی این میزکار زیبا استفاده کنید،ادامه مطلب رو بخونید.
خب ابتدا باید این دستور رو اجرا کنید تا مخزن مربوطه روی سیستم نصب بشه :
کد:
#wget -P /etc/yum.repos.d/ http://repos.fedorapeople.org/repos/rdieter/kde47/fedora-kde47.repo
حالا اگه شما اصلا میزکار KDE را روی سیستم نصب ندارین ،بهتره که اول کل سیستم رو آپدیت
کنید.برای اینکار می تونید از این دستور استفاده کنید :
کد:
#yum -y update
بعد می تونید با اجرای این دستور میزکار KDE 4.7 رو نصب کنید :
کد:
#yum install @kde-desktop
خب اگه شما میزکار kde را روی سیستم نصب دارین و می خواین که اون رو آپدیت کنید می تونید کل سیستم رو آپدیت کنید یا اینکه این دستور رو برای بروزرسانی KDE بزنید :
کد:
#yum update -y kdebase-workspace
البته من توصیه می کنم که کل سیستم رو آپدیت کنید.
به نقل از ::: FedoraFans

palmtree

کاربر فعال
سلام
راجع به حداقل منابع مورد نیاز سیستم برای اینکه لینوکس فدورا رو نصب کنم سوال داشتم. مثلا اگه 1GB RAM و 38GB هارد داشته باشم میشه روش نصب کرد؟

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
راجع به حداقل منابع مورد نیاز سیستم برای اینکه لینوکس فدورا رو نصب کنم سوال داشتم. مثلا اگه 1GB RAM و 38GB هارد داشته باشم میشه روش نصب کرد؟

سلام...
بله میشه نصب کرد....
یا به عبارتی...
WHAT WILL I NEED?

• A blank CD or DVD or a blank 1GB+ USB stick.
  • A 400 MHz or faster processor
  • At least 768 MB memory (RAM), 1 GB recommended for best performance
  • At least 10 GB hard drive space (only required for installation)
با تشکر...

آخرین ویرایش:

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
امروز ۴ اکتبر ۲۰۱۱ مصادف با ۱۲/۷/۱۳۹۰ روزی است که طبق زمانبندی fedora 16 beta منتشر شد و هم اکنون در دسترس می باشد.نسخه نهایی فدورا ۱۶ قرار است در تاریخ ۸/۱۱/۲۰۱۱ مصادف با ۱۷/۸/۱۳۹۰ منتشر شود.

فدورا ۱۶ دارای اسم رمز Verne (ورن) می باشد و شامل تغییرات و ویژگی هایی می باشد که در زیر به برخی از آنه اشاره می شود :
System Boot
فدورا ۱۶ با Boot Loader Grub 2 همراه است که به صورت خودکار سیستم عامل های دیگر را تشخیص می دهد و از پارتیشن های LVM2 و LUKS پشتیبانی می کند و همچنین قابلیت سفارشی شدن بیشتری نسبت به نسخه قبل دارد.
در این انتشار Grub 2 در سیستم های X86 به صورت پیش فرض استفاده می شود و کار بر روی سیستم های دیگر در حال انجام می باشد.
Services Management
فدورا ۱۵ برنامه مدیریت سرویس Systemd را معرفی کرد.در این نسخه (فدورا ۱۶) ویژگی هایی بهتر Systemd به صورت مجتمع شده از طریق تبدیل سرویس محلی Systemd از legacy init scripts در اجزای بسیاری از نرم افزار ها شده است که برای کاربران میزکار زمان بوت سریعتری به همراه خواهد داشت و مدیران سیستم قدرت مدیریت بیشتری برای مدیریت سرویس ها دارند.
Desktop Updates
دو میزکار KDE و Gnome که عمده کاربران از آنها استفاده می کنند به آخرین نسخه یعنی KDE 4.7 و Gnome 3.1 بروزرسانی شده اند.
SELinux Enhancements
بسته سیاست SELinux را در حال حاضر شامل سیاست از قبل ساخته شده است که تنها سیاست ها را باز سازی کرده است،اگر چه قابلیت هرگونه سفارشی شدن را دارد.
در نمونه ی اجرای آزمایشی نشان می دهد که ۴ برابر سریعتر در مورد نصب و از ۴۸ ثانیه به ۱۲ ثانیه و حداکثر استفاده از حافظه از ۳۸ مگابایت به ۲ مگابات کاهش یافته است.
علاوه بر آن، انتقال نام فایل اجازه می دهد تاSELinux خط مشی مدیریت بهتر داشته باشد.

System Accounts
فدورا در حال حاضر Login را استاندارد سازی می کند.

Cloud Updates
فدورا هم اکنون شامل تعدادی از ویژگی های جدید و بهبود بخشیدن محاسبات ابری (cloud computing) شامل HekaFS و cloud ready نسخه GlusterFS
قابلیت استفاده از سرویس نرم افزارها در محیط ابری و پیاده سازی IaaS مانند Aeolus و OpenStack.

Virtualization
یکبار دیگر فدورا نوار پشتیبانی از مجازی سازی را افزایش می دهد، که شامل پشتیبانی از شبکه های مجازی ،بهبود بخشیدن برای مدیرت ماشین های مجازی می باشدترمیم پشتیبانی از Xen ،مدیر جدید قفل ماشین مجازی،بهبود بخشیدن به توانایی مرور فایل سیستم مهمان

Developer Improvements
توسعه دهندگان موضاعات بسیاری را با Verne دریافت می کنند.که شامل بروزرسانی Ada, Haskell و محیط Perl،پایتون جدید،پلاگین برای GCC و بهبود بخشیدن تعداد جدیدی از API ها

و این تنها آغاز است.لیست و جزئیات کامل تر از همه ویژگی های جدید در فدورا ۱۶ در اینجا در دسترس است و برای اطلاعات بیشتر نیز می توانید به اینجا مراجعه کنید.

دانلود فدورا ۱۶ بتا :
برای دانلود فدورا ۱۶ بتا با لینک مستقیم می توانید به اینجا مراجعه کنید.