اجرای یک تصفیه فاضلاب بزرگ مقیاس(شهری) یا چند تصفیه خانه در مقیاس محلی و منطقه ای؟

niusha16

عضو جدید
سلام، لطفا کمکم کنید
ما یه شهری رو در نطر می گیریم که درآن برای استفاده مجدد از آب های استفاده شده می خواهند تصفیه خانه فاضلاب احداث کنند.بهتر یه تصفیه خانه مرکزی بزرگ ساخته بشه،یا چند تا محلی،یا اینکه ترکیبی از هر دو تا؟اینکه دلیلش رو هم بگین خیلی خوبه...
ممنون می شم از اینکه کمکم کنید.

مجتبی1361

کاربر فعال مهندسی عمران ,
بستگی به طول مسیر و شیب محل اجرا داره . اگه شیب به یک سمت باشه استفاده از یک تصفیه خانه بزرگ به صرفه تره . اگه طول مسیر زیاد باشه به دلیل عمق لوله گذاری زیاد به اجبار از چند تصفیه خانه استفاده میشه

Mehrdad.ne

باسلام ،
1- برای مشخص کردن سایت تصفیه خانه رعایت حریم از شهرها و روستاهای اطراف الزامیست .
2- محل مصرف پساب کجاست ؟ زمینهای کشاورزی ، فضای سبز داخل شهر؟ ..... و شاید ناچار باشی با استفاده از سیستم پمپاژ پساب به محل مصرف برگشت داده شود
3- نیاز به بررسی های اقتصادی و انتخاب گزینه های مختلف و محاسبه هزینه های ساخت تصفیه خانه ، خرید تجهیزات و هزینه پساب تولیدی تا محل مصرف و...دارد

niusha16

عضو جدید
بستگی به طول مسیر و شیب محل اجرا داره . اگه شیب به یک سمت باشه استفاده از یک تصفیه خانه بزرگ به صرفه تره . اگه طول مسیر زیاد باشه به دلیل عمق لوله گذاری زیاد به اجبار از چند تصفیه خانه استفاده میشه

این سوال صرفا به یک محدوده ی مشخص اشاره نمی کتد و بیشتر جنبه ی کلی داره و
خیلی ممنون از اینکه نظرتون رو در مورد این سوال به اشتراک گذاشتین.

niusha16

عضو جدید
باسلام ،
1- برای مشخص کردن سایت تصفیه خانه رعایت حریم از شهرها و روستاهای اطراف الزامیست .
2- محل مصرف پساب کجاست ؟ زمینهای کشاورزی ، فضای سبز داخل شهر؟ ..... و شاید ناچار باشی با استفاده از سیستم پمپاژ پساب به محل مصرف برگشت داده شود
3- نیاز به بررسی های اقتصادی و انتخاب گزینه های مختلف و محاسبه هزینه های ساخت تصفیه خانه ، خرید تجهیزات و هزینه پساب تولیدی تا محل مصرف و...دارد

سلام
خیلی ممنون

hosseinas

عضو جدید
سلام
من ارشد مهندسی شیمی گرایش جداسازی دارم. پروژه ارشدم روی بیوراکتور غشایی (MBR) و غشای پلیمری این دستگاه بود. البته بیشتر کارم روی اصلاح و ساخت غشا بود. اما بیوراکتور غشایی هم طراحی کردم و ساختم و یه سری تست فلاکس بحرانی گرفتم. (یعنی متاسفانه فرصت نشد کار تصفیه انجام بدم).

به همین واسطه خیلی به بحث تصفیه پساب علاقه مند شدم. دلم میخواد در این زمینه کار کنم. بیشتر هم از نظر کار و شغل، نه لزوما ادامه تحصیل. اما نمیدونم برای شروع سراغ چه کتاب یا کتاب هایی باید برم؟ از نظر بیولوژیکی تقریبا هیچ پایه ای ندارم. همینطور با بحث های مربوط به تصفیه آب چندان آشنا نیستم. خواستم از کتاب متکلف شروع کنم (فصل 7 و 8 و 9 ...) اما چیز زیادی نفهمیدم. ممنون میشم راهنماییم کنید. مثلا اگر اطلاعات یه پساب بهمون بدن که برای تصفیه اش یه فرایند پیشنهاد بدیم و طراحی تصفیه خانه انجام بدیم باید از کجا شروع کرد؟ باید چی خوند براش؟

واقعا ممنون میشم راهنماییم کنید.

نمیدونم تاپیک بهتری برای مطرح کردن سوالم هست یا نه. اگه معرفی کنید بهم ممنون میشم.

Mehrdad.ne

سلام ،
معمولا طراحی تصفیه خانه ها توسط شرکتهای مهندس مشاور و یا اشخاص شخصی با توجه به نیاز کارفرما -مدیر عامل یک کارخانه صنعتی باشد یا شهرک های صنعتی و یا کشتارگاهها (شهرداری ) ، ادارات آب وفاضلاب شهرهای و......- باشند که بسته به نیاز پس از برگزاری و مراحل مناقصه نسبت به انتخاب مشاور اقدام می کنند. پس از آن مشاور نسبت به مطالعات منطقه و حوزه مربوطه چند تا گزینه ا انواع تصفیه خانه ها را از نظر اقتصادی و.... بررسی می کند و بهترین گزینه انتخاب می شود. ( شاید برخی کارفرمایان با توجه به تجربه نوع خاصی از تصفیه خانه را مد نظر داشته باشند )
به نظرم با توجه به توسعه شهرها و کمبود آب لزوم استفاده از تصفیه فاضلاب و استفاده ازپساب آن برای کشاورزی و فضای سبز کاملا احساس می گردد. و مهمتر از طراحی بهره برداری آنست . و پساب خروجی که به طبیعت وارد می شود قابلیت تحویل به شرکتهای آب منطقه ای و محیط یست را داشته باشد و خروجی عناصر مطابق دستورالعمل های محیط زیست باشد. مثلا شاخص های مهم - نیترات ، BODو CODو.... می باشد.
خدمت شما عرض کنم که در چند سال اخیر اکثر نشریات در خصوص طراحی و بهره برداری و... توسط انتشارات برنامه ریزی تهیه شده و در سایت سازمان ( معاونت ) در قالب فایل pdf قابل دسترسی است . سعی می کنم نشریات مورد در خواستتتان با شماره نشریه اینجا قراربدم. ( فکر کنم دوستان قبلا تو سایت اینکار رو کرده باشند).