[ اجرای پی در زمین شیب دار ] ► پرسش و پاسخ

ebrahm

عضو جدید
باعرض سلام خدمت همه عزیزان
می خواستم در مورد اجرای پی پله ای توضیح بدید درحالی که در مبحث هشتم حداکثراختلاف دو پله 30سانت ذکرشده وهمپوشانی 50سانت پس چرا پی های پله ای با اختلاف ارتفاع زیاد اجرا می شه ؟ لطف کنید توضیح کاملی بدید

middbox

کاربر بیش فعال
طبق ایین نامه ی ایران پی حتما باید به صورت افقی اجرا بشه بدون هیچ نوع شیبی و در صورتی که شیب زمین زیاد باشه و یا هر دلیلی دیگه نتونیم کل پی رو به صورت یکپارچه به صورت افقی اجرا کنیم اون رو باید به صورت پی پله ای اجرا کنیم ...

اولین راه حل برای اجرای پی در زمین های شیب دار این هست که زمین رو خاکبرداری کنیم تا یک سطح صاف درست بشه...

و میتونیم بعد از خاک برداری از اون قسمت پی پله ایرو اجرا کنیم ولی این راه هزینه زیادی داره و به صرفه نیست ( تنها دلیل اجرای اینگونه پله ها فقط هزینه اقتصادیشه دوست من )

اجرای پی پله ای1.jpg

اگه طول پی ما زیاد باشه حجم خاکبرداری بسیار بالا و پر هزینه می شه و نمیتونیم از این روش در پی های دراز استفاده کنیم پس آیینامه اومده یه راه دیگه رو پیشنهاد کرده که هزینه کمتری داره، برای حل این مشکل ما از پی پله ای استفاده می کنیم،پی پله ای به این صورت هست که ما در مسافت هایی خاص ارتفاع پی رو بالا میبریم که دارای شرایط خاصی هست که در آیین نامه ی ایران گفته شده ،حداکثر ارتفاع پی پله ای از همدیگه 30 سانتی متر و دو پی پله ای حداقل 50 سانتی متر با هم همپوشانی داشته باشند.​

جرای پی پله ای2.jpg

آخرین ویرایش توسط مدیر:

ebrahm

عضو جدید
درشیب های زیاد

درشیب های زیاد

دوست تا اونجایی گفتی که من خودم هم می دونستم ببینید دریک زمینی که امکان خاکبرداری نیست واگر بخواهیم به شیوه آیین نامه عمل کنیم ساختمان ما زیر خیابان می ماند واین موضوع جالب نیست به همین دلیل من جاهایی رو می بینم که ارتفاع این پله ها رو 1.5یا دومتر اجرا می کنند (به صورت ستونک اما میلگردهایی به صورت مایل در کنج قرار می دهند) این روچه جور توجیه می کنید

sir.ashkan

عضو جدید
دوست تا اونجایی گفتی که من خودم هم می دونستم ببینید دریک زمینی که امکان خاکبرداری نیست واگر بخواهیم به شیوه آیین نامه عمل کنیم ساختمان ما زیر خیابان می ماند واین موضوع جالب نیست به همین دلیل من جاهایی رو می بینم که ارتفاع این پله ها رو 1.5یا دومتر اجرا می کنند (به صورت ستونک اما میلگردهایی به صورت مایل در کنج قرار می دهند) این روچه جور توجیه می کنید

دوستان عزیز این سوال برا منم پیش اومده ممکن جواب بدید

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
شالوده پلکانی

شالوده پلکانی

برابر مبحث 8 بند 8-6-5-4 شالوده (ویرایش سال 92)

ساخت شالوده شیب دار به هیچ وجه مجاز نیست .در زمینهای شیب دار چنانچه ساخت شالوده ساختمان در یک تراز ممکن نباشد باید از شالوده های پلکانی استفاده شود . به طور که شالوده ها در جهت افقی حداق 600 میلی متر همپوشانی داشته باشند و ارتفاع هر پله نباید بیش از 300 میلتر باشد .

همپوشانی حداقل 50 سانتی متر مربوطه به مقرارات ویرایش سال 84 بوده و اکنون به 60 سانتیمتر ارتقاء یافته است .

پی پلکانی.jpg