اجرای اصول و سرویس های مهندسی صنایع در کار

industrialeng

عضو جدید
با سلام... کمک فوری!!!!!

من در یک شرکت مجری پروژه های IT و الکترونیک مشغول به کار هستم. در حال حاضر در فکر اینم که یک مهندس صنایع چه کارها و خدماتی میتواند برای چنین شرکتی انجام بده. لطفا مرا راهنمایی بفرمایید و یا مرجعی معرفی کنید که بتوان از آن ایده گرفت.

با تشکر

linktaz

کاربر بیش فعال
با سلام... کمک فوری!!!!!

من در یک شرکت مجری پروژه های IT و الکترونیک مشغول به کار هستم. در حال حاضر در فکر اینم که یک مهندس صنایع چه کارها و خدماتی میتواند برای چنین شرکتی انجام بده. لطفا مرا راهنمایی بفرمایید و یا مرجعی معرفی کنید که بتوان از آن ایده گرفت.

با تشکر
البته اگر بیشتر اطلاعات بدی از کار شرکت بهتر میشه راهنمائی کرد.اما با این تفاسیر اولین چیزی که به ذهنم اومد:
در زمینه سیستم دادن به مجموعه و خلاصه کلام ایزو

elnaz gol

عضو جدید
اگه توكار اجرا و مديريت پروژه هستيد،بايد به كنترل پروژه ونرم افزارهاي اون مسلط باشيد.

industrialeng

عضو جدید
عرض سلام و تشکر از پاسختون
میشه یکم در مورد همین ایزو که فرمودین بیشتر توضیح بدین؟ مثلا من باید چه کار کنم؟

aryoua

عضو
عرض سلام و تشکر از پاسختون
میشه یکم در مورد همین ایزو که فرمودین بیشتر توضیح بدین؟ مثلا من باید چه کار کنم؟
با سلام
با اجازه دوستان مي خواستم در زمينه كارهاي سيستم و ايزو9001 كه ممكن است در شركت شما مفيد باشد مطالبي را ارائه كنم.
اول اينكه منظورم از ايزو اجراي واقعي برخي الزامات اين استاندارد است و نه لزوماً گرفتن گواهي ايزو.
به نظر من الزامات ايزو آنقدر زياد و جامع است كه تقريباً‌ همه فرايندهاي شركت را تحت تأثير مي گذارد،‌ بنابر اين بهتر است:
روي الزامات و فرايندهايي متمركز شويد كه كاربرد ضروري تر و زودبازدهي دارد.
به نظر من خوب است همه الزامات ايزو 9001 كه در 5 بخش و مجموعاً 67 بند بيان شده را مرور كنيد و به ترتيب اولويت به آنها نمره اهميت بدهيد.
برخي الزامات كه در الزامات عمومي هست حتماً براي شركت شما مفيد است. مهمترين اينها الزامات مستند سازي و كنترل سوابق مي باشد.
شكل دادن به سوابق يعني فرمال كردن آنها مفيد است. براي اين كار بايد تعداد زيادي فرم تهيه كنيد و مديران وتيمهاي پروژه را متقاعد كنيد كه از اين شكل براي نگهداشتن سوابق كارهايشان استفاده كنند. البته حتماً فرمهاي قبلي را ببينيد و آنها را بهبود بدهيد.
در استاندارد ايزو نگهداشتن 18 سابقه اجباري و الزامي است (بند4-2-4) كه شامل موارد ذيل مي باشد. تعدادي از آنها را كه براي شركت شما مفيد است را انتخاب كنيد و سعي در منظم كردن سوابق مربوط به آن كنيد. شكل دادن و تهيه فرمت سوابق را خودتان بر عهده بگيريد.
1-سوابق بازنگري مديريت (5-6-1)- 2-سوابق آموزش و صلاحيت و مهارتها (6-2-2) 3- سوابق بازنگری الزامات کیفیت محصول (7-2-2) 4- سوابق ورودیهای طراحی و توسعه 5- بازنگریهای طراحی و توسعه (7-3-4) 6- تصدیق طراحی و توسعه (7-3-5) 7- کنترل تغییرات طراحی و توسعه(7-3-7) 8- صحه گذاری طراحی و توسعه (7-3-6) 9- سوابق خرید (در حد لزوم) (7-4-1) 10- کنترل تولید (7-5-2) 11- شناسایی و ردیابی محصول (7-5-3) 12- اموال مشتري (7-5-4)- 13-کنترل وسایل پایش و ا ندازه گیری (کالیبراسیون) (7-6) 14- مميزي داخلي (8-2-2)15- سوابق پایش و اندازه گیری محصول (8-2-4) 16- كنترل محصول نامنطبق(8-3) 17- سوابق اقدام اصلاحي (8-5-2) 18- سوابق اقدام پيشگيرانه (8-5-3)
تعدادي از آنها را كه براي شركت شما مفيد است را انتخاب كنيد و سعي در منظم كردن سوابق مربوط به آن كنيد. شكل دادن و تهيه فرمت سوابق را خودتان بر عهده بگيريد.
امروزه خيلي از شركتها اين موارد مستندسازي را دارند و شايد در اين مورد كاري براي شما نمانده باشد.
در مورد ايزو،‌ به نظر من يك مورد كه مي تواند چشمگير باشد، و معمولاً جدي اجرا نمي شود، لذا جا براي كار كردن دارد، بخش تحليل داده ها (بند 8—4) است. براي اين منظور اغلب نياز مي شود تعدادي شاخص تعريف كنيد. البته اعداد و ارقامتان بايد واقعي باشد. برخي از اين ارقام و اعداد از قسمت مالي گرفته مي شود. برخي شاخصها مثل زمان lead time شاخصهاي كنترل پروژه اي مثل SV ، ACWP، BCWP و مانند آن است. شاخص رضايت مشتري و مانند آن هم بصورت يك شاخص كمي قابل تعريف مي باشد.
يك فايل اوليه كه براي شروع كار به عنوان يك نمونه كار مقدماتي براتون مي گذارم. اميدوارم مفيد باشد. ?/www.4shared.com/file/_HYF9_rQ/ISO.html
در ضمن اگر در زمينه IT كار مي كنيد احتمالاً با روش شناسي تحليل سيستم و توسعه نرم افزار آشنا هستيد يا بايد آشنا بشويد. كتاب متدلوژي توسعه سيستمهاي اطلاعاتي از سازمان آموزش مديريت صنعتي براي پروژه هاي توسعه نرم افزار كتاب خوبيه.