[ اجرای استخر ] پرسش و پاسخ

niloufary

کاربر فعال
خسته نباشید
برای ساختن استخر تویه مسکونی چیکارا باید کرد .
الان در محله ی فنداسیون هست ساختمان اگه توضیح بدید ممنون میشم .

آخرین ویرایش توسط مدیر:

shakibaa77

عضو جدید
سلام

سلام

خسته نباشید

با توجه به ابعاد و حجم استخر مقدار بار وارده رو محاسبه و فونداسیون و دیواره های مسلح طراحی میشه
اگه نقشه و مشخصات اجرا رو در دست داری که از این مرحله رد شدی و رفتی سراغ اجرا
تو اجرا هم با توجه به اینکه در مرحله فونداسیون هستی هیچ مشکلی نداری وتازه شروع کاره
سوالی داشتی تو صفحه شخصیم پیغام بذار ;):gol:

آخرین ویرایش توسط مدیر:

AsedMostafa

عضو جدید
خسته نباشید

بحث استخر تو داخل ساختمون بحث ویژه ای میخاد!

چون ی بار گسترده چندین تنی بین دوتا ستون داری که:
1- باید خاک زیر پی جواب بده که فک نکنم جواب بده، مگر درموارد خاص که SPT بالای 50 بگیری...
2- اگر خاک جواب نداد قبل از اجرای فنداسیون باید زیر استخر شمع بزنی و فنداسیون رادیه کار کنی
3- بحث تاسیسات استخر که دیگه ی چی دیگه ست . . توباید قبل از اجرای دیوار بتنی تاسیسات رو کار بذاری، روش مش ببندی و شات کریت کنی و...............

دردسرش زیاده ولی اگه مایه اشو داری بساز که خیلی جالب میشه...

آخرین ویرایش توسط مدیر:

طهماسب

عضو جدید
[ایجاد استخر روی زمین زراعی و رسی] ► پرسش و پاسخ

[ایجاد استخر روی زمین زراعی و رسی] ► پرسش و پاسخ

با سلام خدمت اساتید گرامی
من یک باغ کوچک حدودا هزار متری احداث کرده ام و از آبیاری قطره ای و یک تانکر شش هزار لیتری استفاده می کنم.
ولی بدلایلی می خواهم تانکر را حذف کنم و یک استخر حدودا 3*4 به عمق یک متر روی سطح زمین احداث کنم.
دنبال روشی هستم که دیواره های آن مقام در برابر پارگی و یا نشتی آب باشد
سوال من اینست آیا از بلوک سیمانی و یا دیوار آجری استفاده کنم و یا آرماتور بندی و بتن ریزی بکنم چو ن حجم آن کم است روشی نسبتا ارزان ولی تا حدودی مقاوم منظور نظر بنده می باشد
لطفا از دوستان هر کسی تجربه و عمل ساخت آن را دارد مرا راهنمایی کند با تشکر
طهماسب

آخرین ویرایش توسط مدیر:

sssaaaeeeddd

عضو جدید
[خاکبرداری از کف استخر]► پرسش و پاسخ

[خاکبرداری از کف استخر]► پرسش و پاسخ

سلام به همه
خیلی سریع سوالمو میگم... دوستان هرکی ایده یا نظر یا تجربه ای داره لطفا منو راهنمایی کنه

یه استخر گرد داخل زمین به قطر 6 متر و به عمق 2.60 تو کارخونه محل کارم داریم (مخزن اسید). دیوار داخل تا عمق 2.60 دیوار چینی شده.
حالا ما میخوایم عمق این استخرو تا حدوده 2 متر دیگه افزایش بدیم (مجموعا 5 متر)
با توجه به اینکه دسترسی به این استخر از 3 طرف مسدود است (وجود مخازن و تانکر های هوایی) برای خاکبرداری از کف این استخر چه ایده ای یا ماشین آلاتی رو پیشنهاد میکنید

حدودا 60 متر مکعب باید خاکبرداری بشه

سپاس

م.كمالي

عضو جدید
با سلام
يك دستگاه وجود داره به نام بابكت ( bobcat) كه با استفاده از اون ميشه هم خاكبرداري كرد و هم با تعويض بازو ميشه خاكها رو منتقل كرد .
اگر فضايي جهت ايجاد رمپ دسترسي نداريد كه با توجه به توضيحاتتون اينطور به نظر ميرسه ميتونيد از بيل مكانيكي استفاده كنيد ، بيل مكانيكي بازو بلند كه در لايروبيها استفاده ميشه ، اگر هم فضايي نداريد كه بيل مكانيكي بتونه به كنار استخر برسه بايد دستي خاكبرداري رو انجام بدين .

آخرین ویرایش:

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
سلام به همه
خیلی سریع سوالمو میگم... دوستان هرکی ایده یا نظر یا تجربه ای داره لطفا منو راهنمایی کنه

یه استخر گرد داخل زمین به قطر 6 متر و به عمق 2.60 تو کارخونه محل کارم داریم (مخزن اسید). دیوار داخل تا عمق 2.60 دیوار چینی شده.
با توجه به اینکه دسترسی به این استخر از 3 طرف مسدود است (وجود مخازن و تانکر های هوایی) برای خاکبرداری از کف این استخر چه ایده ای یا ماشین آلاتی رو پیشنهاد میکنید

سپاس

با سلام .................

اینطور که از توضیحاتتون فهمیدم ................. با انسداد از سه طرفی که گفتید در حقیقت شما جلو اسخر کمتر از 6 متر فضا دارید...................... بنده دو تا راه کار میدم که یک از اونا با نظر دوستمون کمالی یکی است.........

1- استفاده از بیل مکانیکی بازو بلند....................
2- در صورتی که مشکل بطرف نشد و بیل پاسخ گوی عمق کار و یا محدودیتهایی در محل رو داشت .................... بهترین راه کار اینکه که یک کامیون جرثقیل در محل در فاصله مناسب قرار بدید................ حالا به چنگک جرثقیل یک پاکت مثل پاکتهایی که توش بتن ریخته میشه و به طبقات هدایت میشه ببندید (دقت کنید خروجی پاکت طوری باشه که خاک در هنگام تخلیه به مشکل نخوره) ................... حالا پایین مخزن رو باید با کارگر بکنی و این پاکت رو بارگیری کنید ............................ تا جرثقیل بارهای حاصله رو استخراج بکنه ............ این مورد در حجم بزرگ محاسبه شد و حالا برای حجم کار کوچیک .................... یک بالابر کوچیک بزارید بالا مخزن و سایر قضایا.........با عملیات دستی..........

(( حالا یک نکته شما که 2.6 دیوارچینی کردید و حالا میخاید 2 متر دیگه برید پایین ........... با این کار که زیر پی دیوارهایی که چیدید رو خراب می کنید و احتمال ریزش دیوارهایی که چیدید هست ...))

آخرین ویرایش:

MP1

عضو جدید
با بلوك بساز هيچي مشكلي نداره بتن براي مخازن نفتي جايگاه سوخت و استخر هاي بسيار بزرگ استفاده مي شه

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
من یک باغ کوچک حدودا هزار متری احداث کرده ام و از آبیاری قطره ای و یک تانکر شش هزار لیتری استفاده می کنم.
ولی بدلایلی می خواهم تانکر را حذف کنم و یک استخر حدودا 3*4 به عمق یک متر روی سطح زمین احداث کنم.
سوال من اینست آیا از بلوک سیمانی و یا دیوار آجری استفاده کنم و یا آرماتور بندی و بتن ریزی بکنم چو ن حجم آن کم است روشی نسبتا ارزان ولی تا حدودی مقاوم منظور نظر بنده می باشد
طهماسب

با سلام.......

دوست من ......................درست آببند کردن استخر..............از مهترین عوامل نگهداری آب در استخر یا اب انبارهاست..................

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
طهماسب

با سلام
دوست عزیز ، ابعاد استخر شما ، کم هستش ، و البته عمق استخر در تعیین مصالحش مورد اهمیت و چون عمق استخر شما به بیش از یک متر نمیرسه ، همون بلوک سیمانی و اب بندی مناسب کفایت میکنه ، ارماتور بندی و بتن ریزی برای مواقعی هست که عمق استخر زیاد هست و فشار جانبی خاک اطراف زیاد ، که در این صورت دیوار بتنی مذکور باید محاسبه بشه و مقاوم در برابر نیروی خاک باشه .

سپاس

araboy90

عضو جدید
درخواست راهنمایی برای ایجاد استخر روی زمین زراعی و رسی

درخواست راهنمایی برای ایجاد استخر روی زمین زراعی و رسی

با سلام خدمت استادان عزیز و دوستان گرامی

بنده یه استخر برای استفاده صنعتی با ابعاد 7*3 و با ارتفاع 2 متر میخواستم بسازم که البته کف استخر باید یه متر از سطح زمین بالاتر باشه.
و زمین منطقه هم زمین زراعی و تقریبا رسی هستش. حالا از دوستان و استادان محترم چند راهنمایی میخواستم:
1. فاصله بین زمین تا کف استخر رو چطوری بسازم که به مرور زمان نشست نداشته باشه(بخاطر نوع زمین)
2.دیواره این قسمت رو چطوری بسازم(دیواره قسمت زیر استخر که تقریبا 1 متر هستش)
3خود استخر چطوری ساخته بشه که بخاطر ارتفاع از سطح و طول تقریبا زیادش، تحمل داشته باشه

اگه راهنمایی کنید ممنون میشم

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز ... شما زمینتون و باید تقویت کنید ، اگر مقدور هست غلطک دستی تهییه کنید ، حدود 50 سانت خاک رو بردارید ، بعد زمین رو بکوبید ، بعد سعی کنید ارتفاع مورد نظرتون رو با خاک مخلوط قلوه دار و کوبیدن با غلطک دستی مقداری بالاتر بیارید ، در نهایت نیم متر آخر رو هم بلوکاژ با قلوه و ملات ماسه سیمان بکنید بعد با خیال راحت استخرتون رو اجرا کنید . برای زیرش دیگه دیوار نمیخواد ، برای کنارشم یه دیوار آجری 35 سانتی با پشت بند کافی هستش .

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام خدمت استادان عزیز و دوستان گرامی

بنده یه استخر برای استفاده صنعتی با ابعاد 7*3 و با ارتفاع 2 متر میخواستم بسازم که البته کف استخر باید یه متر از سطح زمین بالاتر باشه.
و زمین منطقه هم زمین زراعی و تقریبا رسی هستش. حالا از دوستان و استادان محترم چند راهنمایی میخواستم:
1. فاصله بین زمین تا کف استخر رو چطوری بسازم که به مرور زمان نشست نداشته باشه(بخاطر نوع زمین)
2.دیواره این قسمت رو چطوری بسازم(دیواره قسمت زیر استخر که تقریبا 1 متر هستش)
3خود استخر چطوری ساخته بشه که بخاطر ارتفاع از سطح و طول تقریبا زیادش، تحمل داشته باشه

اگه راهنمایی کنید ممنون میشم

سلام دوست عزیز ... شما زمینتون و باید تقویت کنید ، اگر مقدور هست غلطک دستی تهییه کنید ، حدود 50 سانت خاک رو بردارید ، بعد زمین رو بکوبید ، بعد سعی کنید ارتفاع مورد نظرتون رو با خاک مخلوط قلوه دار و کوبیدن با غلطک دستی مقداری بالاتر بیارید ، در نهایت نیم متر آخر رو هم بلوکاژ با قلوه و ملات ماسه سیمان بکنید بعد با خیال راحت استخرتون رو اجرا کنید . برای زیرش دیگه دیوار نمیخواد ، برای کنارشم یه دیوار آجری 35 سانتی با پشت بند کافی هستش .

سلام دوست عزيز با تشكر از مهندسmmbidhendi كاملا صحيح گفتند روش ساده رو براي شما گفتند.. اما نميدونم چرا با ارتفاع از زمين ميخواهيد استخر درست كنيد؟ نظره شخصي من اينكه شما هم ميتونيد با استفاده از يه بيل مكانيكي ابعادي كه مد نظره شما هست با بيل مكانيكي خاك برداري كنيد و استخر خوتون رو داخل زمين درست كنيد..اينطوري هم براي پشت ديوار كه ميخواهيد با آجر كار كنيد محكم و مقاومتش بالا ميره كف استخر رو هم ميتونيد با ملات درست كنيد البته اگه ميخواهيد كف استخر بعده هر تخليه آب چيزي بر روي كف نمونه متونيد با موزايك كف استخر رو بپوشانيد كه خوده شما هم بتونيد در بعضي از مواقع تميز كنيد

reza2011

عضو جدید

در مورد نحوه زير سازي با مدير تالار كاملا موافقم ... ولي در اين استخر با اين ابعاد به خصوص در حالت پر و با توجه به اينكه بالاتر از سطح زمين هست به هيچ روي يك ديوار آجري به ضخامت 35 سانت قادر به تحمل اين بار نيست ...

به نظر من دوست عزيز بهتره استخر خودتون رو از نوع بتن آرمه اجرا كنيد . ابتدا كف استخر آرماتور بندي و بتن ريزي ميشه و سپس ديوار هاي استخر آرماتور بندي و بتن ريزي ميشه ...

ذخيره سازي اين حجم آب يعني 42000 كيلوگرم معادل 42 تن آيا با يك ديوار آجري امكان پذيره ... مسلما خير .

وليكن اگر طبق گفته دوستمون جناب خشمان استخر داخل زمين احداث بشه چون ديوار از 4 طرف متكي هست به خاك و فشار جانبي خاك خنثي كننده فشار جانبي آب خواهد بود , بنابر اين ديوار آجري جواب ميده . البته در اين حالت بايد محاسبه و كنترل بشه كه در حالتيكه استخر خالي هست فشار جانبي خاك باعث تخريب ديواره آجري نشه .

در اين كار به هيچ وجه تجربي عمل نكنيد . به يك دفتر فني مهندسي معتبر مراجعه كرده و مشخصات استخر رو به اونها بديد . با توجه به ابعادي كه قيد كرديد فكر كنم ضخامت تقريبي 50 سانت براي ديواره و كف استخر بتن آرمه جوابگو باشه البته صرفا براي آگاهي گفتم . باز هم محاسبه تعيين كننده اصلي هست .

آخرین ویرایش توسط مدیر:

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
Re: درخواست راهنمایی برای ایجاد استخر روی زمین زراعی و رسی

Re: درخواست راهنمایی برای ایجاد استخر روی زمین زراعی و رسی

اﻟﺒﺘﻪ ﻣﻴﺰاﻥ ﺣﺠﻢ ﺁﺏ ﺑﺎﻻﺳﺖ ﺷﺎﻳﺪ 35 ﺳﺎﻧﺘﻲ ﺟﻮاﺑﮕﻮ ﻧﺒﺎﺷﻪ ﻭﻟﻲ ﻣﺤﺎﺳﺒﺶ اﻳﻨﻂﻮﺭﻳﺎ ﻛﻪ اﻗﺎ ﺭﺿﺎ ﻣﻴﮕﻨﺪﻡ ﻧﻴﺴﺖ .. اﺭﺗﻔﺎﻉ اﮔﺮ اﺷﺘﺒﺎﻩ ﻧﻜﻨﻢ ﻣﺜﻠﺜﻲ ﺗﺒﺪﻳﻞ ﺑﻪ ﻧﻴﺮﻭ ﻣﻴﺸﻪ ﺑﻪ ﻣﺘﺮﻃﻮﻝ ﻭﻟﻲ ﺑﺎﺯﻫﻢ ﻓﻜﺮ ﻛﻨﻢ اﺟﺮ ﺑﺪ ﻧﺒﺎﺷﻪ

Sent from my HTC Sensation XE with Beats Audio Z715e using Tapatalk 2

middbox

کاربر بیش فعال
قسمت زیر سازی رو که بحثی توش نیست ...
در مورد دیواره بنظر من 35 سانت کاملا دوام داره و مشکلی پیش نمیاد...
در جواب دوستان این آقا زمین زراعی دارن و میخوان از آب این استخر برای آبیاری استفاده کنن پس بهتره کف استخر از سطح زمین بالاتر باشه...

araboy90

عضو جدید
ممنونم از راهنمایی شما دوست گرامی
کاربرد این استخر برای مخزن آب هست و اون محلی که میخوام از آب این استخر براش استفاده کنم سالنی با ارتفاع 80 cm از سطح زمین هست
در هر صورت ممنونم از شما

araboy90

عضو جدید
دوست عزیز
الان حدود نیم متر سطح خاک رو برداشتم ولی امکان غلطک زدن نیس. یه دوست بهم گفت میتونی یه دیواره به ارتفاع یک متر دور پایه(ارتفاع) استخر بذاری و بعد از اون سنگ چین کردن کف و بعد پر کردن این محدوده با مخلوط شفته آهک و سنگ و روی این سکو آهکی کف رو اجرا کنم. آیا شما فکر میکنید این جوابگو هست؟ و البته بنا به شرایط یه مقدار از حجم استخر رو کم کردیم که الان حجم آبگیر رو به 2.5*5.5 ولی با همون ارتفاع یعنی 2 متر کاهش دادیم

آخرین ویرایش:

samannikzad

عضو جدید
درخواست مشورت برای ساخت استخر

درخواست مشورت برای ساخت استخر

با سلام
راستش من یه استخر 8*4*1.2 متری ساختم که الان یکم ترس ورم داشته که نکنه براش کم کاری کردم
استخر کلا داخل زمین هستش و دیوار ها با بلوک و بتنی 50 سانتی ساخته شده
برای کف هم تور و بتن 15 سانتی اسفاده کردم
شیب هم نداره و میخوام یک لایه تور و بتن 5 سانتی هم روش بریزم
میخواستم اگه ممکنه راهنمایی کنین که به نظر شما ممکنه مشکلی پیش بیاد؟
ممنون

samannikzad

عضو جدید
البته بله،این مطلبو خونده بودم
اما ابعاد استخر من بیشتر بود.
به خاطر همین باز این مساله رو مطرح کردم
و البته برام سوال بود که دوستانی که می فرمایند با بلوک یا آجر کار بشه
در مورد کف چیزی نگفتن،مخصوصا اگر کف تور+بتن باشه جواب می ده؟
بازم ممنون

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
Re: درخواست مشورت برای ساخت استخر

Re: درخواست مشورت برای ساخت استخر

اﺭﺗﻔﺎﻋﺖ ﺧﻴﻠﻲ ﻧﻴﺴﺖ ﻣﻬﻨﺪﺱ ﭘﺲ ﻓﺸﺎﺭ ﻧﺪاﺭﻱ اﻧﭽﻨﺎﻥ ﺑﺮﻭ ﺧﻴﺎﻟﺖ ﺭاﺣﺖ ... اﮔﻪ ﺗﻮﻧﺴﺘﻲ ﻋﺎﻳﻘﺶ ﻛﻦ ﻓﻘﻄ ;)

kh.khalili

عضو جدید
سلام به همه

سپاس

فكر نمي كنين اجراي ديوار به سمت بالا مناسبتر باشه؟؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

pashangparsi

عضو جدید
با درود

دوستان گرامی من قصد داشتم یک استخر به اندازه های 2*3 با ژرفای 3 متر در درون یک خانه ویلایی (آلاچیق) ایجاد کنم. (روی استخر رو با شیشه ی نشکن یا همون سکوریت می‌پوشانیم)

کارایی استخر در اصل برای ذخیره ی آب هست که در پاییز و زمستان و بهار آب رو ذخیره کنیم و در تابستان به مصرف برسونیم.

بنده می خواستم این استخر کم‌ترین هزینه رو داشته باشه.

پس از ایجاد گودال مراحل کار به چه صورت است؟

اگر دیوارهای استخر رو با قالب بندی و میلگرد و سپس بتن ریزی ایجاد کنیم آیا آب از این بتن خارج نخواهد شد و توی این چندین ماه آب کم درز نمی کنه؟ مراحل کار به چه صورت هست

لطفا راهنمایی بفرمایید

----------------

یک راه دیگه که دارم ساخت گودبرداری و انداختن ورق پلیمری درون استخر هست. ولی مشکل اصلی اینه که این گونه از استخر باید در کناره ها دارای شیب باشه. ایجاد شیب هم باعث می شه سطح استخر زیاد بشه و تبخیر زیاد و پوشاندن سر استخر برای چندین ماه سخت و هزنه زا باشه.

در نتیجه اگر بتونم عمق استخر رو زیاد کنم و سطح کم تر باشه بهتر هست. حالا از نظر شما ارزان ترین راه حل چیه؟ یعنی من گودبرداری رو انجام بدم (بدون شیب) برای مهار خطر فروریختن دیوارهای استخر در زمان خالی بودنش چه کاری می شه کرد که ارزان هم بشه؟

لطفا راهنمایی فرمایید

آخرین ویرایش:

nasimparsi

عضو جدید
دوستان کارشناس لطفا من رو راهنمایی کنید

من هم می خواستم توی یک خانه یک استخر ایجاد کنم. این خونه دو طبقه با اسکلت فلزی هست به ابعاد 5 * 7 (ستون‌های میانی 16 دوبل + ستون های کناری 14 دوبل + سقف فوم بتون + ابعاد پی تک 1*1)

بنده قصد داشتم یک استخر ذخیره آب با ابعاد 2.5 * 2.5 ایجاد کنم. اینکه من وسط این خانه رو به عمق مثلا 2.5 متر خاک‌برداری کنم مشکلی برای پی ساختمان به وجود نمیاره؟

index.jpg

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
دوستان کارشناس لطفا من رو راهنمایی کنید

من هم می خواستم توی یک خانه یک استخر ایجاد کنم. این خونه دو طبقه با اسکلت فلزی هست به ابعاد 5 * 7 (ستون‌های میانی 16 دوبل + ستون های کناری 14 دوبل + سقف فوم بتون + ابعاد پی تک 1*1)

بنده قصد داشتم یک استخر ذخیره آب با ابعاد 2.5 * 2.5 ایجاد کنم. اینکه من وسط این خانه رو به عمق مثلا 2.5 متر خاک‌برداری کنم مشکلی برای پی ساختمان به وجود نمیاره؟

مشاهده پیوست 244155

با سلام:
با توجه به فاصله حدود 2 تا 3متر از دیوارهای ساختمان بشرط عایقکاری کامل مشکلی ندارد. به موارد ذیل توجه وخود موارد را انتخاب کنید:
1- روش سنتی ومعمول: کل وزن اب داخل استخر 15.5تا16 تن در حالت پر وزن دارد .فشار نیروی وارده بر دیواره2.5در 2.5 هربدنه در عمق 2.5 متر اب در حدود:1.5 کف وارد ولنگر ایجاد می کند(حدود 23 تن متر نسبت به کف در فاصله 1.5 متر از مرکز ثقل. در هر صورت این چندان نیرو وباری در کل نیست. می توانی 3متر در 3متر در 3متر خاکبرداری کنید.یک اجر 11 سانت بگذارید تکیه بر بدنه پی که با بتن سبک پر می کنید-از داخل دولایه قیر گونی-ترجیحا ایزوگام تضمینی-یا ژئو ممبران-خودشان انجام می دهند.بعد ضخامت 15 تا20 سانت فاصله به داخل وقالب ودولایه میله گرد قطر12 شبکه مثل دیوار برشی-با چشمه های 25 در 25 وبعد بتن اماده استاندارد 350 ریخته شود-سپس بعد از خشک شدن کامل بتن-رنگ عایق مخصوص واب بند واترپروف "ماریسیل 300"زده شود.

2-بجای این کارها-از یک استخر فایبر گلاس پیش ساخته با همین ابعاد بخرید ودر یک روز برایتان نصب وضمانت کتبی هم می دهند ونیاز به بنایی و بتن وغیره نیست.
ادرس این سایت های استخر فایبر گلاس پیش ساخته هست سرچ کنید پیدا می کنید-رنگ واترپروف وعایق اب هم هست.موفق باشید.

دانلود (16).jpg images (51).jpg

آخرین ویرایش:

pashangparsi

عضو جدید
با سلام:
با توجه به فاصله حدود 2 تا 3متر از دیوارهای ساختمان بشرط عایقکاری کامل مشکلی ندارد. به موارد ذیل توجه وخود موارد را انتخاب کنید:
1- روش سنتی ومعمول: کل وزن اب داخل استخر 15.5تا16 تن در حالت پر وزن دارد .فشار نیروی وارده بر دیواره2.5در 2.5 هربدنه در عمق 2.5 متر اب در حدود:1.5 کف وارد ولنگر ایجاد می کند(حدود 23 تن متر نسبت به کف در فاصله 1.5 متر از مرکز ثقل. در هر صورت این چندان نیرو وباری در کل نیست. می توانی 3متر در 3متر در 3متر خاکبرداری کنید.یک اجر 11 سانت بگذارید تکیه بر بدنه پی که با بتن سبک پر می کنید-از داخل دولایه قیر گونی-ترجیحا ایزوگام تضمینی-یا ژئو ممبران-خودشان انجام می دهند.بعد ضخامت 15 تا20 سانت فاصله به داخل وقالب ودولایه میله گرد قطر12 شبکه مثل دیوار برشی-با چشمه های 25 در 25 وبعد بتن اماده استاندارد 350 ریخته شود-سپس بعد از خشک شدن کامل بتن-رنگ عایق مخصوص واب بند واترپروف "ماریسیل 300"زده شود.

2-بجای این کارها-از یک استخر فایبر گلاس پیش ساخته با همین ابعاد بخرید ودر یک روز برایتان نصب وضمانت کتبی هم می دهند ونیاز به بنایی و بتن وغیره نیست.
ادرس این سایت های استخر فایبر گلاس پیش ساخته هست سرچ کنید پیدا می کنید-رنگ واترپروف وعایق اب هم هست.موفق باشید.

مشاهده پیوست 244199 مشاهده پیوست 244197

دست شما درد نکنه استاد

با این حساب یک گود 3*3 با ژرفای 1.5 یا (2.5*2 با ژرفای 3) در میان سازه ایجاد می کنم. یک استخر فایبرگلاس خریداری کرده و درون این گود جای می دهم.

با بهره گیری از استخر پیش‌ساخته ی فایبرگلاس دیگر نیازی به دیوارچینی نیست و دیواره‌های خاکی استخر فرو نخواهند ریخت (فایبرگلاس جلوی ریزش خاک گودبرداری شده را می گیرد؟ .

یا اینکه باید یک دیوار با آجر 11 سانتی گرداگرد گودال چیده شود؟ (بدون نیاز به میلگرد و بتن ریزی؟)

راه ارزان و ابتکاری برای فرونریختن دیوارهای گودبرداری شده وجود نداره؟ مثلا خودم داشتم به قالب های فلزی فکر می کردم که برای بتن ریزی به کار می ره. یا... چون فکر می کنم دیوارچینی و بدتر از اون به کار بردن میلگرد و بتن ریزی خیلی هزینه بالایی خواهند داشت (البته نه برای کسانی که وضعیت مالی بهشون اجازه می ده هزینه کنند.)

آخرین ویرایش:

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
دست شما درد نکنه استاد

با این حساب یک گود 3*3 با ژرفای 1.5 یا (2.5*2 با ژرفای 3) در میان سازه ایجاد می کنم. یک استخر فایبرگلاس خریداری کرده و درون این گود جای می دهم.

با بهره گیری از استخر پیش‌ساخته ی فایبرگلاس دیگر نیازی به دیوارچینی نیست و دیواره‌های خاکی استخر فرو نخواهند ریخت (فایبرگلاس جلوی ریزش خاک گودبرداری شده را می گیرد؟ .

یا اینکه باید یک دیوار با آجر 11 سانتی گرداگرد گودال چیده شود؟ (بدون نیاز به میلگرد و بتن ریزی؟)

راه ارزان و ابتکاری برای فرونریختن دیوارهای گودبرداری شده وجود نداره؟ مثلا خودم داشتم به قالب های فلزی فکر می کردم که برای بتن ریزی به کار می ره. یا... چون فکر می کنم دیوارچینی و بدتر از اون به کار بردن میلگرد و بتن ریزی خیلی هزینه بالایی خواهند داشت (البته نه برای کسانی که وضعیت مالی بهشون اجازه می ده هزینه کنند.)

با سلام : همکار گرامی:

در فایل ضمیمه انواع استخرهای پیش ساخته هست-در کشور ما حتی باکیفیت بسیار بهتر از نوع چینی وتایوانی-چون پلیمر نفتی است-خود این شرکتها قرار داد بسته یکروزه نصب می کنند-با نمایندگی ایمیل زده وبازدید کنند-هزینه انها وزمان خیلی کمتر از روش سنتی است-خیلی میخواهی محکم کاری کنی دتایل دیوار بلوکه با یک ردیف میله گرد 10 یا 12 در مغز دیوار برابرعکس بگذار واستخر را داخل ان.البته ابعاد را محاسبه کن استخر با حداقل دو سه سانت بادخور(برای راحت جا رفتن)از هر طرف در قالب دیوار بلوکه یا اجر جا داشته باشد.پشت دیوارهم با بتن سبک پرکن-بنا ی ماهر برایت انجام میدهد-خود این شرکتها بنا وهمه جور کارگر وابزار دارند.-تماس-مشورت-بازدید-قرارداد کتبی وضمانت-مثل ایزوگام.
توصییه اینکه کار ساده وکوچکی مثل این را پیچیده وبی برنامه نکنید-مگر دارید استخر شنای عمومی نصب می کنید؟!.یک حوض 2.5 در 2.5 است دیگر.بگذارید خو دشرکتها نصب کنند وخود را در گیر مسائل بنایی بیهوده نکنید. وخرجتان هم دو سه برابر نشود.ولی همه کارها با عقدقرداد کتبی وضمانت شرکتها. موفق باشید.

20130617_224224.jpg در داخل اجر چین در داخل بلوک چیناستخر_سیمانی.jpg

آخرین ویرایش:

pashangparsi

عضو جدید
با سلام : همکار گرامی:

در فایل ضمیمه انواع استخرهای پیش ساخته هست-در کشور ما حتی باکیفیت بسیار بهتر از نوع چینی وتایوانی-چون پلیمر نفتی است-خود این شرکتها قرار داد بسته یکروزه نصب می کنند-با نمایندگی ایمیل زده وبازدید کنند-هزینه انها وزمان خیلی کمتر از روش سنتی است-خیلی میخواهی محکم کاری کنی دتایل دیوار بلوکه با یک ردیف میله گرد 10 یا 12 در مغز دیوار برابرعکس بگذار واستخر را داخل ان.البته ابعاد را محاسبه کن استخر با حداقل دو سه سانت بادخور(برای راحت جا رفتن)از هر طرف در قالب دیوار بلوکه یا اجر جا داشته باشد.پشت دیوارهم با بتن سبک پرکن-بنا ی ماهر برایت انجام میدهد-خود این شرکتها بنا وهمه جور کارگر وابزار دارند.-تماس-مشورت-بازدید-قرارداد کتبی وضمانت-مثل ایزوگام.
توصییه اینکه کار ساده وکوچکی مثل این را پیچیده وبی برنامه نکنید-مگر دارید استخر شنای عمومی نصب می کنید؟!.یک حوض 2.5 در 2.5 است دیگر.بگذارید خو دشرکتها نصب کنند وخود را در گیر مسائل بنایی بیهوده نکنید. وخرجتان هم دو سه برابر نشود.ولی همه کارها با عقدقرداد کتبی وضمانت شرکتها. موفق باشید.

مشاهده پیوست 244242 در داخل اجر چین در داخل بلوک چینمشاهده پیوست 244241

آقای ترکاشون گرامی

من با شرکت های گوناگون که گفته بودید تماس گرفتم. فروشنده‌های استخرهای فایبرگلاس و کسانی که ورق های ژئو می فروشند.

همگی گفتند چون استخر شما شیب ندارد و قائم است، باید دیوارها پس از گودبرداری، به گونه ای مهار شوند (تا خاک فرونریزد)

کارایی این دیوار بلوکی یا... جلوگیری از ریختن دیوار خاکی است و برای عایق شدن استخر از همان ورقه هایی که گفتید استفاه خواهد شد (حدودا گفتند 1.200 میلیون می شود)

با این حساب همان دیواری بلوکی که گفته بودید باید اجرا شود. با میلگردهای 8 یا 10 درون مغز دیوار. ( باتوجه به این‌که فنداسیون و پی تک ساختمان حدود 2 متر با استخر درون خانه فاصله دارد)

آخرین ویرایش:
بالا