اجازه ی طراحی معماری به مهندسین عمران

et-rt

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنون فرهیخته عزیز بابت اطلاعات کاملتون
با حرفاتون مطمئن شدم که این شایعه ای بیش نیست و خیالم راحت شد
تا اینکه چند سانت پایینتر پست فریبا رو خوندم
نامه ای که دانشجوها به نماینده مجلس دادن و تاریخش هم همین 28 اردیبهشت امسال بوده
یعنی خیلی ازش نگذشته.
تو کشوری که از قانون تا اجرا کیلومترها فاصله هست ادم زیر فشار شایعه های قریب به یقین دیوونه میشه

maxer

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام .... امروز با استادم که دکترای معماری داره و عضو پژوهشی سازمان نظام مهندسی هم هست و یکی از فعالین حقوق معماران هستش در رابطه با همین موضوع صحبت میکردم.

وقتی به ایشان گفتم که چنین شایعه ای شده که مهندسان عمران قراره دوباره اجازه طراحی پیدا کنند با توجه به این که انتظار داشتم عکس العملی از استادم ببینم ولی انگار این موضوع واسش عادی بود...

ایشون گفت ما توی مملکتی هستیم که هیچ کس و هیچ چیزی سر جای خودش نیست.... و گفت وقتی توی سازمان نظام مهندسی از هر 10 نفر 8 نفر مهندس عمران و 2 نفر دیگه مهندس معمار هستن انتظار نداشته باشین که رآی به نفع مهندسان معمار باشه ....وقتی ریاست همه دستگاهها و سازمانها مهندس عمران هستش حتی خود رئیس جمهور دیگه انتظار از قانون نداشته باشین...

یه چیز دیگه که گفتن اینه که تا قبل تعداد دانشجویان و مهندسان معمار زیاد نبود واسه همین عمرانی ها تا میتونستن حق ما رو خوردن ... همونطور که در سال 89 حدود 86 درصد طراحی ها در اصفهان توسط عمرانی ها انحام شده .... ولی الآن تعداد دانشحویان و مهندسین معمار زیاد شده که میتونن با اعتراض و ایستادگی حق خودشونو بگیرن .....

ایشالا حل میشه .... نگران نباشید

jhangard

کاربر بیش فعال
شرح بند 25 ماده 7 قانون نظام مهندسي:
به فارغ­التحصیلان کارشناسی ناپیوسته رشته علمی ـ کاربردی معماری و مهندسی تکنولوژی معماری از دانشگاه­ها و مؤسسات آموزشی مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناری، پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته مرتبط با معماری تعلق می­گیرد.

من خودم به عنوان يكي از دانشجويان تكنولوژي معماري به اين دست تبعيضات جامعه بسيار اعتراض دارم

با درود
قانون قبلی متاسفانه شایعه نیست!!
اگر دقت بفرمائید طبق قانون فعلی عنوان رشته "مهندسی تکنولوژی معماری" می توانند فقط کد مرتبط و نه اصلی پروانه اشتغال بگیرند و اجازه طراحی فقط به کد اصلی یعنی 100 داده میشود و این قانون هنوز لغو نشده (می تونید برید حضورا از وزارت مسکن و شهرسازی بپرسید) البته باید دید تا 5 ماهه دیگه این قانون اجرا خواهد شد یا خیر. اما علمی کاربردی معماری کد 100 خواهد گرفت (بعد از اصلاح قانون فوق) که باید از حضرات پرسید کوچکترین تفاوت علمی کاربردی با تکنولوژی چیه(غیر از اینکه از سال 87 فقط نامش عوض شده..) اینها اسم و
سرفصل دروسشون عینا مثل هم هست. کما اینکه در کل ناپیوسته و پیوسته هم محتوای دروسشون عینا مانند هم هست...

اگر شما هم مانند من این لغو امتیاز براتون مهمه و غیر قابل تحمل بهتره دست به کار بشید و از طریق دیوان عدالت اداری شکایت کنید.
با نمایند مجلس شهرتون در میان بگذارید
از وزارت علوم شکایت کنید
از وزارت مسکن و شهرسازی شکایت کنید
از نظام مهندسی شکایت کنید
به رئیس جمهوری نامه بفرستید
به بیت رهبری ...!

حتا اگر یک نفر به طور جد پیگیر باشه میتونه این قانون رو به طور کامل لغو کنه...

bahar jon jon

عضو جدید
واقعا موندم توو کار این مملکت اگه این کارو ببکن که دیگه ما باید ....

این همه سال زحمت نکشیدیم سختی نکشیدیم که آخر عمرانیا یه شبه بیان جای ما

یروز امزامونو لغو میکنن یه روز حق طراحی رو اینم شد ...

عجب...!

اعصابم نافرم ریخت بهم

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
این خبر با اس ام اس تقریبا به همه رسید.
اما یه سوال دارم. الان هم که مهندسین عمران طرح و نظارت معماری رو تا یه تعداد سقف و متراژ امضا میکنن. خودم در روز کلی نقشه میدم مهندس عمران که جای معمارش امضا کنه. فکر کنم تا تا 5-6 سقف . دقیقاش یادم نیست. فردا نگاه میکنم میگم.
حالا این که اس ام اس ش اومده چی؟ الان هم که دارن ! چیز جدیدی نیست!
یکی بگه این ماجرای جدید چی؟

aziarchitect

عضو جدید
مهندس بي سواد كم تجربه تو هرقشر جامعه مهندسي هست
ما هيج وقت توان مهندسين عمران رو در محاسبات سازه زير سوال نبرديم ولي فقط در محاسبات نه طراحيه معماري
هر كسي را بهر كاري ساختند
کاملا باهاتون موافقم...بخدا یکی ازبچه های عمران اومده بود که بهم برش پله رو یاد بده.......همه ی کارای ترسیمش با من بود..ازپسرای عمران دانشگاه خودمون بود.یه باریم که طرح بیمارستانمو بردم پیش یکی دیگه از عمرانا تا ستونگذاری کنه برام ...به جون خودم جلودر وسط اتاق عمل...هرجا که خوششون میومد ستون انداخته بودن..ازنو خودم کل نقشه رو کارکردم.نمیشه گفت......محاسب خوبم داریم بدم داریم...معمار خوبم داریم بدم داریم!!!!!!!!!

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
خوب الان نگاه کردم. یکی از دوستان تو چندتا تاپیک قبل گذاشته بودن اما توضیح ساختمان گروه الف-ب رو نداده بودن.

نظام مهندسی گیلان تا 90/4/1

گروه ساختمان الف) 1و2 طبقه .................... طرح معماری: معمار یا عمران3 ...........نظارت معماری:معمار یا عمران3

گروه ساختمانی ب1) 3 سقف......................طرح معماری: معمار یا عمران3 ...........نظارت معماری:معمار یا عمران3

گروه ساختمانی ب2 ) 4 سقف....................طرح معماری: معمار یا عمران3 ...........نظارت معماری:معمار یا عمران3

گروه آخر ستاره هم داره با این توضیح که: از 1200 متر به بالا صرفا معمار پایه 3 با بالاتر

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
و البته یه نکته دیگه:

مهندس عمران پایه 2 تا 7 سقف اجازه امضا طرح و نظارت معماری داره. (که متراژ رو البته نمی دونم)

et-rt

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خوب الان نگاه کردم. یکی از دوستان تو چندتا تاپیک قبل گذاشته بودن اما توضیح ساختمان گروه الف-ب رو نداده بودن.

نظام مهندسی گیلان تا 90/4/1

گروه ساختمان الف) 1و2 طبقه .................... طرح معماری: معمار یا عمران3 ...........نظارت معماری:معمار یا عمران3

گروه ساختمانی ب1) 3 سقف......................طرح معماری: معمار یا عمران3 ...........نظارت معماری:معمار یا عمران3

گروه ساختمانی ب2 ) 4 سقف....................طرح معماری: معمار یا عمران3 ...........نظارت معماری:معمار یا عمران3

گروه آخر ستاره هم داره با این توضیح که: از 1200 متر به بالا صرفا معمار پایه 3 با بالاتر
یعنی عمرانیها قانونا تا 4 طبقه میتونن طراحی کنن
چیییییی مییییگیییی؟؟؟
خوب شاید منظورشون طراحی سازه باشه نه طراحی معماری
تو مطمئنی؟؟

et-rt

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
کاملا باهاتون موافقم...بخدا یکی ازبچه های عمران اومده بود که بهم برش پله رو یاد بده.......همه ی کارای ترسیمش با من بود..ازپسرای عمران دانشگاه خودمون بود.یه باریم که طرح بیمارستانمو بردم پیش یکی دیگه از عمرانا تا ستونگذاری کنه برام ...به جون خودم جلودر وسط اتاق عمل...هرجا که خوششون میومد ستون انداخته بودن..ازنو خودم کل نقشه رو کارکردم.نمیشه گفت......محاسب خوبم داریم بدم داریم...معمار خوبم داریم بدم داریم!!!!!!!!!
خوب دوست عزیز شما چرا طرحتونو میبرید تا مهندس عمران جای ستونارو مشخص کنه
کلا وظیفه ی معماره که جای ستون ها و داکت های تاسیساتی رو مشخص کنه
وظیفه ی مهندس عمران اینه که ابعاد سازه ی شما رو طراحی و محاسبه کنه
البته مشخص کردن جای ستون ها هم نیاز به درک کلی از رفتار سازه ها داره

maxer

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
دست شما درد نکنه مهندس.... جایگذاری ستون و طرحش با معماره .... شما خودتون کارو خراب کردین که... عمرانیها فقط ابعاد و اندازه ستون و مقاومتشو محاسبه میکنن...

abolfaZZzl

عضو جدید
کاربر ممتاز
واللا تا اون موقعی که مهندس معمار نبود حق داشتن اما حالا که معمار ریخته دیگه چراااااااا؟
بالاخره من یه باند مخوف تشکیل میدم.

et-rt

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
واللا تا اون موقعی که مهندس معمار نبود حق داشتن اما حالا که معمار ریخته دیگه چراااااااا؟
بیا تو همین باشگاه باند مخوفو راه بنداز
یه انجمن علمی تشکیل بده که اسم انجمنو اعضا تو امضاشون بنویسن
ثبت نام هم از طریق ایمیل باشه
تو خیلی از سایتا دیدم انجمن هست که اعضا خوشون تشکیل میدن
ببخشید که اسپم شد

بابالنگ دراز

کاربر بیش فعال
جانا از دل ما می گویی;):Dگویندی زمان قدیم در بلاد ایران زمین مهندسین معمار همچو بزدرو دیوار را نظاره کردندی تا مهندس راه و ساختمان همی طرح سرا دادندی همی ساختندی و همی نظارت کردندی و ...

آخرین ویرایش:

abolfaZZzl

عضو جدید
کاربر ممتاز
بیا تو همین باشگاه باند مخوفو راه بنداز
یه انجمن علمی تشکیل بده که اسم انجمنو اعضا تو امضاشون بنویسن
ثبت نام هم از طریق ایمیل باشه
تو خیلی از سایتا دیدم انجمن هست که اعضا خوشون تشکیل میدن
ببخشید که اسپم شد
واللا چنوقتیه تو فکرشم،اما تنها تو نت شاید نتونیم بنتایج دلخواه برسیم،میگم باید افرادی هم بیرون پا بکار باشن.تشکیل انجمن کاری نداره اما اینکه چطوری بتونیم حرفمونو بگوش اونایی که اون بالا تصمیم گیری میکنن برسونیم خودش یه داستان دیگه داره و این انجمنه نتی تنها ازین طریق بدرد میخوره که یه عده پا بکار باشن،بچهای معماری از تمام شهرها رو بسیج بکنن وتو همچین مواقعی با حرکت دسته جمعی و اعتراض از طریق سایتای معتبر دولتیو خصوصی متوجهشون بکنن که حواسشونو جمع بکنن.باید از بزرگان این باشگاه کسب اجازه بکنیم و همچنین از تجارب ایشان بهره بگیریم.
جانا از دل ما می گویی;):Dگویندی زمان قدیم در بلاد ایران زمین مهندسین معمار همچو بزدرو دیوار را نظاره کردندی تا مهندس راه و ساختمان همی طرح سرا دادندی همی ساختندی و همی نظارت کردندی و ...

آخ جون من میمیرم برای باند مخوف همه جوره هستم. :w35:

آی نفس کش ......... :w08:

توی گروهمون به انواع معماران ازجمله معماران ادیب و معماران گانگستر نیاز داریم تا بتونیم به نقاط مختلف نفوذ بکنیم،به بالا بردن تواناییتون ادامه بدین شاید بزودی خبرتون بکنم.

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
یعنی عمرانیها قانونا تا 4 طبقه میتونن طراحی کنن چیییییی مییییگیییی؟؟؟ خوب شاید منظورشون طراحی سازه باشه نه طراحی معماری تو مطمئنی؟؟
درسته دوست عزیز. از رو برگه نطام مهندسی گیلان که تو همه شرکت ها و دفاتر هست نوشتم. خودم هم می بینم که داره اجرا میشه. عمران پایه 2 رو که نوشتم .هنوز نوشته مستندش رو پیدا نکردم اما می دونم که امضا می کنن. احتمالا تو سایت خود نظام مهندشی ها هم باشه.

Samaneh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اگه شما معماری ها می تونید محاسبات کنید بسم الله
تا اونجایی که من میدونم ومیبینم بچه های معماری بحش محاسبات خیلی ضعیفن و حرفی برای گفتن ندارن
جالا 4 واحد نقاشی پاس کردین شما معماریها
در صورتی که یک معماری باید هم دروس محاسباتی و هم طراحی را کنار هم یاد داشته باشه

دوستای معمار عزیز
من از جانب خودم که میدونم واحدهای معماری چطوره از شما به دلیل سخن نسنجیده ای تو این پست معذرت می خوام.
و میدونم که ایشون کمی از روی حس های ناخوشایندی که معمولا بعضی از بچه های عمران نسبت به بچه های معماری دارن صحبت کردن.درغیر اینصورت همه میدونن که این دو رشته مکمل هم دیگرند.

abolfaZZzl

عضو جدید
کاربر ممتاز
بزودی حق طراحی معماری از فوق دیپلم های معماری گرفته میشه چه برسه به عمرانیای اسکلت.

h13217

عضو جدید
سلام
يك چيزي تا حالا بهش فكر كرديد نظام مهندسي حال همه رو ميگيره بعد مهندس هاي ما ميان به همديگه گير ميدن يا هم رو مسخره ميكنند ميگن ما رشته اصلي هستيم ما معماري هستيم ما عمران هستيم ما داشته باشيم شما نداشته باشيد و .... خداييش شما همه مدرك تحصيلي داريد باز بايد امتحان هم بديد فقط و فقط نظام مهندسي داره استفاده ميبره شما كه دانشگاه تحصيل كرديد چرا بايد ازمون بديد كه بتونيد كار كنيد خب اگه قرار باشه آزمون بديم ديگه نريم دانشگاه از اول بيام نظام مهندسي امتحان بديد . خب اگه روي حرفهاي من فكر كرديد بهترين گزينه به نظر من راهي است كه بتونيد اين قانون نظام مهندسي رو عوض كنيم تا به همه ما ظلم نشه . با تشكر از دوستاي گلم

لوتوس

عضو جدید
سلام اولا که من با نظر دوستمون که گفت امتحان یعنی چی مخالفم.بزار نظام بگیری میفهمی دنیا دست کیه.دوست عمرانی مون هم حق داره چون بیشتر معمارهای امروز فقط اسم معمار رو یدک میکشند.من چون خودم دانشگاه تدریس مینکم اینو میگم.من دانشگاه تدریس کردم که اولا بی استعداد و کم هوش بودند.بعدشم استادای قبلیشون چیزی بشون نگفته بودن.بعدشم زمان ما کارشناسی معماری تو 7 تا دانشگاه بیشتر نبود.اما الان چی هر خراب شده ای کارشناسی که چه عرض کنم ارشد معماری داره.

vertex

اخراجی موقت
سلام اولا که من با نظر دوستمون که گفت امتحان یعنی چی مخالفم.بزار نظام بگیری میفهمی دنیا دست کیه.دوست عمرانی مون هم حق داره چون بیشتر معمارهای امروز فقط اسم معمار رو یدک میکشند.من چون خودم دانشگاه تدریس مینکم اینو میگم.من دانشگاه تدریس کردم که اولا بی استعداد و کم هوش بودند.بعدشم استادای قبلیشون چیزی بشون نگفته بودن.بعدشم زمان ما کارشناسی معماری تو 7 تا دانشگاه بیشتر نبود.اما الان چی هر خراب شده ای کارشناسی که چه عرض کنم ارشد معماری داره.
داداش این درسته که فارغ التحصیل ها ضعیف هستن ولی این عمومیت داره فقط تو معماری نیست همه رشته ها الان هیچی بلد نیستند . بچه های انجمن اگر ناراحت میشن حق دارن چون رشته معماری واقعا رشته سختی هست این همه سختی بکشی و هزینه کنی اونوقت یکی به ناحق بیاد بگه اگه به شما طراحی نمیدن و به عمران طراحی میدن حق دارن چون شما چیزی بلد نیستین . حالا مثلا عمرانی ها چه گلی به سر ما زدن . به ما که اجازه دخالت تو کارهای ساختمانی رو نمیدن چون ما معمارها نقاشیم دیگه .... خوب البته هنر نمایی های این آقایون رو هم داریم میبینیم تمام لونه زنبورایی که ساختن ( ببخشید ساختمون ها منظورم بود ) همشون تووووووووووپن از نوع پینگ پنگ البته ( بدمینتون نیست ، یا مثلا شوتبال ) یه نمونه از هنر نمایی هاشون رو پیوست میکنم امیدوارم همه فیض ببرند و در کارهاشون بهره ببرند .به به سرت رو بپا مهندس.jpgای بابا آدم چی بگه دیگه . البته آقایون حق دارن بگن یه عده در دیزی رو باز گذاشتن گربه ها هم بی حیایی میکنند دیگه چه انتظاری دارین ؟
در ضمن اون دوستمون که گفت امتحان نباید بگیره نظام در واقع منظورش اینه که برای مدارک مهندسین ارزش قائل نمیشن که امتحان میگیرند که این حرفش کاملا درسته نظام مهندسی دیگه کارکرد خودشو از دست داده دیگه حتی به اندازه یه صنف مثل آرایشگری و تاکسی رانی هم حامی حقوق مهندسین نیست . همش هم به خاطر حجم پول هایی هستش که رد و بدل میشه و البته باند قدرت و نفوذ مهندسان قدیمی و دفاتر با سابقه که حتی نمیزارن مصوباتی که تصویب میشه اجرایی بشه . ما باید صنف معماری مجزا داشته باشیم تنها در این صورت هستش که میتونیم حقوقمون رو احیا کنیم که اینم فکر نکنم در زمان حیات ما عملی بشه . در هر صورت خوشحال میشم تبادل نظر کنیم و همراه هم باشیم .

آخرین ویرایش توسط مدیر:

helensj

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
دوستان خیلی جدی ازتون خواهش میکنم خودتونو کنترل کنید و از به کار بردن الفاظی که نه در شان باشگاه هست نه در شان شما مهندسین معمار و عمران خودداری کنید

kaveh5

عضو جدید
متاسفانه سواد و فرهنگ بعضی از مهندسای عمران درحد همون کارگر و عمله هاییست که باهاشون سروکار دارن ، البته تاثیرات محیطی هستش و بنده های خدا هم تقصیری ندارن من از مهندسای عزیز معماری عذر خواهی میکنم.
توی کشوری که وضعیت درآمد خوب نباشه که حتی قشرتصیل کرده و مهندسش زندگی راحتی نداشته باشه، طرف ناچار به اضافه کاری یا انجام هرکاری ازقبیل دخالت توی تخصص های دیگه اونم به نظر من فقط به دلایل مالیه هست و این اجازه رو به خودش میده که در هر کاری دخالت و باهزینه کمتر مسئولیت انجامش رو بعهده بگیره (با این ذهنیت که اطلاعات کافی درباره معماری از سایر معمارها یا در تجربیات خودش کسب کرده) ولی غافل از اینکه این اطلاعات کافی نیست.
البته این کم کاری رو هم از معمارها میدونم که طرح ها و بیشترکارهاشون رو نمیتونن برای کارفرما توجیه کنند و این اجازه رو به کارفرما میدن که بدون بحث در طرحشون دست ببره یا اینقدر محدودشون کنه که طرحشون خیلی پیش پا افتاده بشه. من فقط تعداد انگشت شماری معمار دیدم که تونستن مشکلات نمای فلت رو برای سیمای شهر با ایده های خودشون حل کنند (خالی از بحث نیست که اکثرشون قصد خروج از این مملکت رو دارن و موفق هم شدند) خوب عرض کنم که به دلیل اینکه تمام کارفرماها به دنبال زیر بنای بیشتر و سود بیشتر هستند کسی از آنها اجازه ی بازی با حجم رو در نمای ساختمان به معمار نمیده و طرح ها در نما به خاطر استفاده بیشتر از پیش آمدگی نما به صورت flat مورد پسند کارفرماست و اینجاست که معمار باید به دنبال چاره مهندسی باشه و زیبا شناسی رو در کنار کاربرد حفظ کنه و از بین نبره.
از اینکه اینجور تصمیمات در نظام مهندسی ما گرفته میشه واقعا متاسفم.
باتشکر
دمت گرم . یه معمار با غیرت دیگه هم پیدا شد/

kaveh5

عضو جدید
دم تو هم گرم مهندس //سنگ بنداز واسه گربه میزنه به عمران

kaveh5

عضو جدید
دوست خوب خواهشا کمتر به شایعه و خبرهای بی اساس گوش بدهید / با تشکر
با سلام خدمت همه ی دوستان
مدتیه که من از گوشه و کنار میشنوم که نظام مهندسی قصد داره به مهندسین عمرا اجازه ی طراحی معماری بده!!
شما از این موضوع اطلاعی دارید؟
ایا این حقیقت داره و اگه حقیقت داره در چه محدوده ای اجازه ی طراحی دارن؟
ایا درسته اجازه ی طراحی از مهندسین تکنولوژی معماری گرفته بشه و به مهندسین عمرا اجازه ی طراحی بدن؟
لطفا اگه اطلاعی در دست دارین اینجا به اشتراک بزارید.

amir joon

عضو جدید
تورو خدا اینقد شایعه پراکنی نکنید بچه ها اینقد بگین تا بشه!!!!
قبلا اینجوری بود ک عمران بایه یک می تونست تا 4 سقف رو برای طراحی معماری مهر کنه ولی یه 3-4 سالی هست که دیگه این قضیه کلا کنسل شده و بحث طراحی معماری فقط دست آرشیتکتاس!
البته در حال حاضر هم اگه سهمیه معمار ها تموم بشه مهندس پایه یک عمران میتونه تا 3 سقف(تعداد سقفو خیلی مطمئن نیسم)طراحی معماری و 4 سقف نظارت معماری مهر کنه، البته، البته در حومه!، یعنی خارج از شهر!!

kaveh5

عضو جدید
دوست خوب اخه با چه منطقی ؟؟؟موضوعاتی مطرح میکنین که آدم شاخ در میاره !!!! آخه کسی که عمران میخوانه 2 واحد نقشه کشی میخونه اونم در حد اینکه بدونه فقط پلان چیه و نما چیه و شاید برش هم بدونه که چی هستش !ولی یک کاردان معماری علاوه بر ضوابط طراحی مسکونی به خیلی دیگر از کاربری ها مسلطه دیگه کارشناسیشو نمیگم دیگه طرح 1 -2-3-4-5 نهایی و... ولی نباید انکار کرد که عمرانی ها واقعا در حیطه خودشون که محاسبات هستش از ما خیلی بهترن
با سلام خدمت همه ی دوستان
مدتیه که من از گوشه و کنار میشنوم که نظام مهندسی قصد داره به مهندسین عمرا اجازه ی طراحی معماری بده!!
شما از این موضوع اطلاعی دارید؟
ایا این حقیقت داره و اگه حقیقت داره در چه محدوده ای اجازه ی طراحی دارن؟
ایا درسته اجازه ی طراحی از مهندسین تکنولوژی معماری گرفته بشه و به مهندسین عمرا اجازه ی طراحی بدن؟
لطفا اگه اطلاعی در دست دارین اینجا به اشتراک بزارید.

memar_sh

عضو جدید
متاسفانه وقتی بزرگامون کشیدن کنار چند وقت دیگه معمارا جایگاه در ساختمان ندارن
الان اتش نشانی باید تایید کنه معمار باید اومی بده لوله دودکش یه پاش شده معمار تو مسئولیت همه چی به عهده معمار ولی قیمتی هیچی
در جریان باشید بچه شهرسازی هم دارن امضا نما رو میگیرن کسای که فبل پروانه باید کار انجام فقط لکه گذاری شهری حالا وارد ساختمان شدن
این عمرانی های قدیمی البته منظورم به پایه سه های خودشونم رحم ندارن نمزارن امضا کنن

mojtabagol1982

عضو جدید
امیدواریم مثل سالهای قبل که با بیل به بعضی از مهندس ها پروانه اجرا دادند تو سال 94 هم چند تا پروانه دیگه بیارن و به ما بدن.