اجازه ی طراحی معماری به مهندسین عمران

et-rt

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام خدمت همه ی دوستان
مدتیه که من از گوشه و کنار میشنوم که نظام مهندسی قصد داره به مهندسین عمرا اجازه ی طراحی معماری بده!!
شما از این موضوع اطلاعی دارید؟
ایا این حقیقت داره و اگه حقیقت داره در چه محدوده ای اجازه ی طراحی دارن؟
ایا درسته اجازه ی طراحی از مهندسین تکنولوژی معماری گرفته بشه و به مهندسین عمرا اجازه ی طراحی بدن؟
لطفا اگه اطلاعی در دست دارین اینجا به اشتراک بزارید.

narges*

عضو جدید
واقعا متاسفم یادتونه چقدر سر ندادن حق امضا به تکنولوژی معماریها جنجال به پا کردن حالا چی شده حق مسلم ما رو میخوان به عمرانی ها بدن.....:mad:

mehras khanum

عضو جدید
منم شنیدم....امانمی دونم صحت داره یانه....فک کنین ماکه چهارسال معماری خوندیم وکلی طرح معماری وترسیم فنی گذروندیم بازبایدبریم امتحان هشت ساعته وخسته کننده طراحی روبااون صندلی های نامناسب بدیم تاحق طراحی داشته باشیم.اماهمین الانش مهندسین محترم عمران پایه دو ،بدون دادن امتحان طراحی حق طراحی دارن!درصورتی که هیچی ازطراحی معماری نمی دونن ،نبایدم بدونن چون مثل ما اون همه طراحی معماری پاس نکردن.اگرمهندس عمران پایه دوحق طراحی داره چرانبایدمهندس معمارپایه دوحق محاسبات داشته باشه؟؟؟؟به نظرتون همین الان ،بدون درنظرگرفتن قانون مدنظراین تاپیک ،درحق معمارااجحاف نشده؟؟؟؟نمی دونم این حرفاروبایدکجامطرح کردتارسیدگی بشه....عادت کردیم که بیایم توتالارحرف بزنیم تایه کم دلمون خنک شه:smoke:کوگوش شنوا؟!!!!!!!!!!!!عمرانیا تعدادشون زیاده دارن به مازورمیگن....!!!!!:w46:

آخرین ویرایش:

mosoo

عضو جدید
:w42:بجه کی میدونه
بچه های علمی کاربردی معماری حق طراحی دارن یا نه

et-rt

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اگه شما معماری ها می تونید محاسبات کنید بسم الله
تا اونجایی که من میدونم ومیبینم بچه های معماری بحش محاسبات خیلی ضعیفن و حرفی برای گفتن ندارن
جالا 4 واحد نقاشی پاس کردین شما معماریها
در صورتی که یک معماری باید هم دروس محاسباتی و هم طراحی را کنار هم یاد داشته باشه

سلام دوست عزیز این اشتباهه که فعالیت های عملی رشته ی مارو به چشم نقاشی کودکانه ببینید
این اسکیس و کروکی ها فقط ابزار هستن تا ما بتونیم در کمترین زمان ممکن طرحمون رو معرفی کنیم و اینطور نیس که کل کار ما همین باشه
بحث طراحی نکات خیلی زیادی داره
پس لطفا 4 سال تحصیل مارو به سخره نگیرید چون مثلا منم میتونم بگم تمام چیزایی که شما تو 4سال یاد گرفتید مساوی با یه دکمه زدن تو نرم افزار هست. و این هم اشتباهه.
همونطور که ما نمیتونیم درست محاسبه کنیم شما هم نمیتونید درست طراحی کنید

et-rt

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با این شرایط و عدم اگاهی مردم نسبت مه اهمیت این مساله من فک کنم اگه بشه فاجعه میشه
مطمئنا قشر زیادی از مردم که وضعیت مالی خوبی ندارن و فقط یه سقف میخوان برای طراحی به عمرانیها مراجعه میکنن
به شخصه معتقدم تنها دو قشر هستن که به معماری منزلشون اهمییت میدن
اول کسانی که شرایط مالی خوبی داشته باشن
دوم کسانی که حداقل یه بار تجربه ی ساخت منزل برای خودشون رو داشته باشن و برای بار دومه که میخوان خونه بسازن
ایا درسته به خاطر شرایط بد اقتصادی تمام استاندارد ها زیر سوال بره

maxer

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
جای بسی خوشحالی است که معماران پس از سالها تبعیض و بی عدالتی که به دلیل ساختار
نادرست نظام مهندسی و قانون مربوطه به آنها روا شده به فکر چاره افتاده اند.
امیدوارم نتیجه این تلاشها به تشکیل نظامی مستقل و حامی حقوق معماران و
شهروندان بیانجامد. شاید بتوان گفت که علت اصلی بی هویتی شهرها ومعماری ما دخالت
افراد با تخصص غیر مرتبط در طراحی معماری شهرهای ما و به ویژه دخالت مهندسین عمران
در امر طراحی معماری است(برای مثال در سال ۱۳۸۹ ۸۴ درصد طراحیهای معماری شهر اصفهان
توسط مهندسین عمران پایه یک انجام شده است).

مطالب زیر از وبسایت انجمن مفاخر معماری ایران گرفته شده است:

به مناسبت روز معمار 1391

با
توجه به آنکه ظرفيت و مفاد مندرج در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان به گونه ای
تنظيم شده است که در ساختار سازمان نظام مهندسی ساختمان که متشکل از شش رشته فنی -
مهندسی و يک رشته متفاوت معماری می باشد هيچ ساز و کاری برای اعتلای کيفيت معماری،
توجه به حقوق شهروندان به عنوان بهره برداران محصولات معماری ، حفاظت از محيط زيست
، دفاع از حقوق معماران و رعايت شأن معماری به عنوان حرفه ای فرهنگی و کيفی که قابل
تعريف در قالب قوانين و مقررات کمی نيست در نظر گرفته نشده است با پيشنهاد هيأت
رئيسه منتخب گروه تخصصی معماری سازمان نظام مهندسی که به رغم تلاش های بسيار برای
احقاق حقوق معماران نتيجه را به دليل تفوق رأی ساير رشته ها بر تصميمات اين هيأت
رئيسه بی ثمر می دانند جامعه معماران استان تهران پيرو توافق حاصل آمده در اجلاس
رؤسای هيأت رئيسه گروه های تخصصی معماری سازمان های نظام مهندسی ساختمان استان های
کشور در اصفهان در سال 1390 لزوم تشکيل نظام معماری مستقل را با اهداف زير اعلام می
دارد :

1. [*=right]احياء
    حرفه معماری به عنوان رشته ای کيفی ، کل گرا و تعاملی
    [*=right]تعريف
    ساز و کاری برای احياء شأن معمار در جامعه
    [*=right]تعريف
    ساز و کاری برای حمايت از حقوق اجتماعی و صنفی معماران
    [*=right]تشخيص
    صلاحيت معمار برای انجام خدمات طراحی ، نظارت و اجرا بر اساس تجربه و توانايي های
    عملی
    [*=right]تعامل
    با جامعه از طريق حضور در مجلس ، شوراهای شهر و تعامل با سازمان های مردم نهاد
    [*=right]تشکيل
    اتاق فکر و تشويق به هم انديشی
    [*=right]تعامل
    با دانشگاه ها و مراکز آموزشی جهت هماهنگ نمودن مفاد آموزشی با نيازهای حرفه و
    ارتقاء دانش معماران
    [*=right]فرهنگ
    سازی در جهت ارتقاء آگاهی مردم نسبت به معماری مناسب و حقوق شهروندان نسبت به آن
    [*=right]تعريف
    معيارهايي برای توجه به انسان ، فرهنگ ، محيط زيست و اقليم در طراحی معماری
    [*=right]تعامل
    سالم با ساير رشته ها و حوزه های تأثير گذار بر ساخت و ساز
    [*=right]حفظ
    حق تأليف برای طرح و نظريه های معماری
    [*=right]تثبيت
    جايگاه معماران در پروژه های عمرانی
    [*=right]رسيدگی
    به تخلفات ، داوری و حل اختلاف در حرفه
    [*=right]حمايت
    از مهندسان طراح ، ناظر و مجری در برابر مالکان و کارفرمايان
    [*=right]تعريف
    مقررات و ضوابط حقوقی برای برگزاری مسابقات معماری و پی گيری اجرای صحيح طرح برنده
    [*=right]ايجاد
    زمينه ارتباط و هم انديشی معماران با يکديگر
    [*=right]ارتباط
    گيری با جوامع معماری در سطح بين المللی و استفاده از تجربيات آنها
    [*=right]تدوين
    مجموعه مقررات ملی معماری با توجه به معيارهای کيفی و کمی
    [*=right]استفاده
    از خرد جمعی و پتانسيل های اعضاء و دفاتر معماری برای تصميم گيری ها و تعيين ضوابط
    [*=right]ايجاد
    فرصت های شغلی جديد برای معماران در زمينه های گوناگون آموزشی ، پژوهشی ، مديريتی ،
    معماری داخلی ، تکنولوژی ساخت و غيره و تدوين ساز وکارهای قانونی برای شکل گيری و
    حمايت از آنها

مهندس ساناز افتخار زاده

203_fariba

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
منم شنیدم ولی میگن شایعه ای بیش نیست
مشکل کشور ما اینه که هیچ چیزی سر جای خودش نیست هرکسی سر کاری گذاشته میشه که صلاحیتشو نداره متاسفانه در همه زمینه ها همینیم از ورزش و سینما گرفته تا عرصه معماری وساخت وساز
ولی اگه واقعیت داشته باشه باید فاتحه ساخت وساز و معماری تو کشور خوند
همین الانشم نماهای ساختمانهایی که مهندسین عمران طراحی میکنن به چشم داریم میبینیم نه اینکه متخصص نباشن نه ولی تخصصشون تو رشته خودشونه

203_fariba

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ساختمانهایی را هم که معمارها طراحی کردن هم داریم میبینیم مهندس جان...
مهندس بي سواد كم تجربه تو هرقشر جامعه مهندسي هست
ما هيج وقت توان مهندسين عمران رو در محاسبات سازه زير سوال نبرديم ولي فقط در محاسبات نه طراحيه معماري
هر كسي را بهر كاري ساختند

et-rt

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
منکه فک کنم از شایعه بیشتر باشه
حتی یه بار یکی از دوستان بهم پیام داد که همچین مشکلی هست و به فلان شماره عدد 1 رو اس ام اس کنم تا از این اتفاق جلو گیری بشه
منم همینکارو کردم
اگه شایعه بوده چطور تو تمام کشور پیچیده

et-rt

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ساختمانهایی را هم که معمارها طراحی کردن هم داریم میبینیم مهندس جان...

شما به دفاع از عمرانیها دارین حرف میزنید یا به دفاع از نظام مهندسی
اگه اولیه باید بگم ما اصلا مشکلی با عمرانیها نداریم و بحث ما رو اینه که تصمیم نظام مهندسی مبنی بر اجازه ی طراحی به مهندسین عمران صحت داره یا نه
وگرنه هر مهندس عمران با وجدان و با انصافی هم میگه این تصمیم اشتباهه

203_fariba

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
منکه فک کنم از شایعه بیشتر باشه
حتی یه بار یکی از دوستان بهم پیام داد که همچین مشکلی هست و به فلان شماره عدد 1 رو اس ام اس کنم تا از این اتفاق جلو گیری بشه
منم همینکارو کردم
اگه شایعه بوده چطور تو تمام کشور پیچیده
منم اون اس ام اس فرستادم البته با اس ام اس کاری پیش نمیره واسه همین تکنولوژی معماری چقدر اس ام اس دادن بچه ها هیچ اتفاقی نیفتاد کار خودشونو انجام دادن
ولی از کسی که خیلی مطمئن حرف میزد و میگفت مدرکی هم داره که این قضیه صحت نداره شنیدم که شایعه است

-civilengineer

کاربر فعال
اگه شما معماری ها می تونید محاسبات کنید بسم الله
تا اونجایی که من میدونم ومیبینم بچه های معماری بحش محاسبات خیلی ضعیفن و حرفی برای گفتن ندارن
جالا 4 واحد نقاشی پاس کردین شما معماریها
در صورتی که یک معماری باید هم دروس محاسباتی و هم طراحی را کنار هم یاد داشته باشه

متاسفانه سواد و فرهنگ بعضی از مهندسای عمران درحد همون کارگر و عمله هاییست که باهاشون سروکار دارن ، البته تاثیرات محیطی هستش و بنده های خدا هم تقصیری ندارن من از مهندسای عزیز معماری عذر خواهی میکنم.
توی کشوری که وضعیت درآمد خوب نباشه که حتی قشرتصیل کرده و مهندسش زندگی راحتی نداشته باشه، طرف ناچار به اضافه کاری یا انجام هرکاری ازقبیل دخالت توی تخصص های دیگه اونم به نظر من فقط به دلایل مالیه هست و این اجازه رو به خودش میده که در هر کاری دخالت و باهزینه کمتر مسئولیت انجامش رو بعهده بگیره (با این ذهنیت که اطلاعات کافی درباره معماری از سایر معمارها یا در تجربیات خودش کسب کرده) ولی غافل از اینکه این اطلاعات کافی نیست.
البته این کم کاری رو هم از معمارها میدونم که طرح ها و بیشترکارهاشون رو نمیتونن برای کارفرما توجیه کنند و این اجازه رو به کارفرما میدن که بدون بحث در طرحشون دست ببره یا اینقدر محدودشون کنه که طرحشون خیلی پیش پا افتاده بشه. من فقط تعداد انگشت شماری معمار دیدم که تونستن مشکلات نمای فلت رو برای سیمای شهر با ایده های خودشون حل کنند (خالی از بحث نیست که اکثرشون قصد خروج از این مملکت رو دارن و موفق هم شدند) خوب عرض کنم که به دلیل اینکه تمام کارفرماها به دنبال زیر بنای بیشتر و سود بیشتر هستند کسی از آنها اجازه ی بازی با حجم رو در نمای ساختمان به معمار نمیده و طرح ها در نما به خاطر استفاده بیشتر از پیش آمدگی نما به صورت flat مورد پسند کارفرماست و اینجاست که معمار باید به دنبال چاره مهندسی باشه و زیبا شناسی رو در کنار کاربرد حفظ کنه و از بین نبره.
از اینکه اینجور تصمیمات در نظام مهندسی ما گرفته میشه واقعا متاسفم.
باتشکر

Parvix

عضو جدید
حق با مهندسین معماریه! هرکس باید در زمینه تخصصی خودش فعالیت کنه برای بهترین نتیجه در ساختمان سازی باید مهندس عمران و مهندس معمار در کنار هم کار کنند نه در مقابل هم...! باید و الزاما باید این دو در یک تیم کاری باشند ....!

mehras khanum

عضو جدید
حق با مهندسین معماریه! هرکس باید در زمینه تخصصی خودش فعالیت کنه برای بهترین نتیجه در ساختمان سازی باید مهندس عمران و مهندس معمار در کنار هم کار کنند نه در مقابل هم...! باید و الزاما باید این دو در یک تیم کاری باشند ....!
آفرین:w17:بخخدامنم دارم همینومیگم!!!شماناراحت نمی شین فردابه مامعماریا حق محاسبات بدن؟؟؟؟من اکثرداروها ومورد مصرفشونومی دونم به خاطرعلاقه ای که ازدبیرستان به پزشکی داشتم!!پس، فردابرم مطب بازکنم دیگه؟!!!!!!!!!!!ا:eek:

mehras khanum

عضو جدید
دقیقاآدم ازاین ناراحت میشه که حتی خیلیا محاسبات روهم خودشون انجام نمیدن،شغلشون فقط شده مهرکردن!!!مهرکن پولتوبگیر.مملکت گل وبلبله دیگه

ho_b

عضو جدید
کاربر ممتاز
متاسفانه سواد و فرهنگ بعضی از مهندسای عمران درحد همون کارگر و عمله هاییست که باهاشون سروکار دارن ، البته تاثیرات محیطی هستش و بنده های خدا هم تقصیری ندارن من از مهندسای عزیز معماری عذر خواهی میکنم.
توی کشوری که وضعیت درآمد خوب نباشه که حتی قشرتصیل کرده و مهندسش زندگی راحتی نداشته باشه، طرف ناچار به اضافه کاری یا انجام هرکاری ازقبیل دخالت توی تخصص های دیگه اونم به نظر من فقط به دلایل مالیه هست و این اجازه رو به خودش میده که در هر کاری دخالت و باهزینه کمتر مسئولیت انجامش رو بعهده بگیره (با این ذهنیت که اطلاعات کافی درباره معماری از سایر معمارها یا در تجربیات خودش کسب کرده) ولی غافل از اینکه این اطلاعات کافی نیست.
البته این کم کاری رو هم از معمارها میدونم که طرح ها و بیشترکارهاشون رو نمیتونن برای کارفرما توجیه کنند و این اجازه رو به کارفرما میدن که بدون بحث در طرحشون دست ببره یا اینقدر محدودشون کنه که طرحشون خیلی پیش پا افتاده بشه. من فقط تعداد انگشت شماری معمار دیدم که تونستن مشکلات نمای فلت رو برای سیمای شهر با ایده های خودشون حل کنند (خالی از بحث نیست که اکثرشون قصد خروج از این مملکت رو دارن و موفق هم شدند) خوب عرض کنم که به دلیل اینکه تمام کارفرماها به دنبال زیر بنای بیشتر و سود بیشتر هستند کسی از آنها اجازه ی بازی با حجم رو در نمای ساختمان به معمار نمیده و طرح ها در نما به خاطر استفاده بیشتر از پیش آمدگی نما به صورت flat مورد پسند کارفرماست و اینجاست که معمار باید به دنبال چاره مهندسی باشه و زیبا شناسی رو در کنار کاربرد حفظ کنه و از بین نبره.
از اینکه اینجور تصمیمات در نظام مهندسی ما گرفته میشه واقعا متاسفم.
باتشکر

با فرمایشات شما دوستان کاملا موافقم.
جامعه ما برای اینکه بخواد از این آشفتگی بیرون بیاد نیاز داره که تمامی مهندسانی که در امر مسکن و ... فعالیت می کنند در تعامل هم باشند نه تقابل هم.
لازمشم اینه که حداقل در قالب یک تیم مهندسین مشاور فعالیت کنن و در حد و حدود اختیارات خودشون در بهبود و توسعه کیفی مسکن سهیم باشن.

رجبی علی

عضو جدید
من از این قضیه خبر نداشتم ولی اگه اینطور بشه اوضاع بنا هامون از اینی که هست بد تر میشه اینو نمیگم چون رشتم معماریه چون واقعا فاض این دوتا رشته کاملا با هم فرق داره معماری روی روحیات و احساسات آدما کار میکنه اما عمران تو محاسبات ضمنا این تقصیر ما نیست که این بلا رو سر بچه های معماری آوردن و در زمینه محاسبات ضعیفن همه این محاسباتی که تو رشته معماری بوده کم کم ازش جدا کردن و به عمران تبدیل شده همه جای دنیا کارارو تخصصی میکنن اینجا برعکس این کار واقعا اشتباه بزرگیه امیدوارم همچین اتفاقی نیافته

Aihab

عضو جدید
به نظر من بهتره که همه دوستان توجه خاصی به این حرفها نداشته باشن.
چون از این دست قوانین در کشور عزیزمون زیاد وضع میشه و بعد از چند وقت کسانی که این قوانینو وضع کردن به اشتباهشون پی میبرن و اون قانونو لغو میکنن.
پس بهتره که زیاد به این قوانین توجه نکنیم و خودمونو تو رشته ای که داریم تحصیل میکنیم قوی کنیم و با طراحی های عالی در تمامی کاربری ها حرفی واسه گفتن داشته باشیم....

et-rt

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
به نظر من بهتره که همه دوستان توجه خاصی به این حرفها نداشته باشن.
چون از این دست قوانین در کشور عزیزمون زیاد وضع میشه و بعد از چند وقت کسانی که این قوانینو وضع کردن به اشتباهشون پی میبرن و اون قانونو لغو میکنن.
پس بهتره که زیاد به این قوانین توجه نکنیم و خودمونو تو رشته ای که داریم تحصیل میکنیم قوی کنیم و با طراحی های عالی در تمامی کاربری ها حرفی واسه گفتن داشته باشیم....

ولی به نظر من هرکس بخواد سکوت کنه و سرش تولاک خودش باشه و کارشو خوبه خوب انجام بده معنیش اینه که میدونو برا کسایی که کارشونو بلد نیستن باز میکنه
همونطور که ما حقی در جامعه ی مهندسی داریم این جامعه هم حقی به گردن ما داره و باید از زوالش جلو گیری بشه
تو شهر ما تپه ای وجود داشت که به جرات میتونم بگم از زیباترین تپه های کشور بود که اخیرا با تصمیمات غیرکارشناسی استاندار این تپه رو دارن صاف میکنن تا توش پارک بسازن
اولین خاکبرداری که انجام شد کسی حرفی نزد تا الان که چیزی ازش نمونده و سیمای ورودی شهر ما به کل نابود شد
حالا همیه تعداد بلند شدن که چرا اینجوری و اونجوری ولی دیگه چه فایده
اسیبهای جبران ناپذیر همینطوری به وجود میان
کم کم و اروم
تورم 70 درصدی هم با دو درصد شروع شد

jhangard

کاربر بیش فعال
این نظام باز یه حرکتی کرده دور هم بخندیم ;)
حالا مهندس تکنولوژی معماری که شونصد واحد طراحی پاس کرده نمی تونه طراحی بکنه به جاش جناب مهندس عمران که بویی از طراحی نبرده میاد طراحی میکنه... بله این قوانین فقط در ایران پیدا میشن.
انتظاری هم از قانون گذاران و تصمیم گیران نظام مهندسی و ساختمان نیست چون همه چیزمون همینطوره
پس سخت نگیرید و شکر کنید که لااقل فعلا به بنّا و آرماتوربند اجازه طراحی ندادند.

راستی اینجا ایرانه - جایی که سیاستمداراش دکتر و مهندسن و کسایی که علوم سیاسی و انسانی خوندند کاسب و مسافرکشند....

آخرین ویرایش:

فرهيخته

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام به همه دوستان عزيز و سپاس از دوست گرامي به خاطر مطرح كردن اين مسئله.نكته جالبي كه در اين رابطه هست وجود تناقضات زياد خصوصا نحوه موضع گيري جامعه مهندسين حوزه معماري و عمران كه شايد ريشه در نگرش ها و بينشهاي تخصصي و يا تجربي و گاها سلايق شخصي داشته باشه.در ابتدا بايد به اين نكته توجه كرد كه در صورت سوال يك اشكالي وجود داره و اون هم مسئله فعاليت كاري فارغ التحصيلان "تكنولوژي معماري" هست كه برخي بر اين باورند كه اين گروه حق طراحي ندارند،اين يك شايعه پيش و پا افتاده است كه متاسفانه رايج شده و هيچ پشتوانه علمي و عملي نداره.

شرح بند 25 ماده 7 قانون نظام مهندسي:
به فارغ­التحصیلان کارشناسی ناپیوسته رشته علمی ـ کاربردی معماری و مهندسی تکنولوژی معماری از دانشگاه­ها و مؤسسات آموزشی مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناری، پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته مرتبط با معماری تعلق می­گیرد.

همچنين طبق ماده 4 از فصل دوم پروانه اشتغال به كار مهندسي كه گفته شده:
دارندگان مدرك تحصيلي كارشناس و بالاتر، در هر يك از «رشته‌هاي اصلي» يا «رشته‌هاي مرتبط» مي‌توانند از طريق تقاضاي صدور پروانه اشتغال به كار مهندسي با توجه به مدارك تحصيلي و سوابق كار و تجربه در يك يا چند زمينه خدمات مهندسي از قبيل طراحي، محاسبه، نظارت، اجرا، بهره‌برداري، نگهداري، كنترل و بازرسي امور آزمايشگاهي، مديريت ساخت و توليد، نصب، آموزش و تحقيق درخواست تشخيص صلاحيت نمايند.

-به فارغ التحصيلان رشته علمي – كاربردي معماري از دانشگاه ها و مؤسسات آموزشي مورد تأييد وزارت علوم، تحقيقات و فناوري ،پروانه اشتغال بكار مهندسي معماري با كد ( ۱۰۰ ) تعلق مي گيرد.

با اين تفاسير واضح كه حق نظارت و طراحي از هيچ يك از مدارك معتبر وزارت علوم و تحقيقات گرفته نميشه.من خودم به عنوان يكي از دانشجويان تكنولوژي معماري به اين دست تبعيضات جامعه بسيار اعتراض دارم،حداقل ما 2 سال زودتر دست به طراحي شدم و اون زمان كه ما طراحي خونه رو ياد گرفته بوديم بچه هاي رياضي داشتن انتگرال پاس مي كردن.البته اين بع معني اين نيست كه ما بيشتر بلديم بلكه به معني حق تقدمه.خدايي نبايد نامردي كرد.البته در كل ملاك سواد و بار علمي كه نشان لياقت و مهارت فرد و قطعا بين مدرك مهندسي معماري و مهندسي تكنولوژي معماري هيچ فرقي وجود نداره.

اما در مورد مسئله يا بهتر بگم شبهه اعطاي حق طراحي به مهندسين عمران مي توان گفت اين هم چيزي فراتر از يك شايعه نمي تواند باشد.طي گفتگو با چند عضو ارشد سازمان نظام مهندسي براي پيگيري و جويا شدن صحت اين مطلب من جمله همگي اين مطلب را تكذيب كردند كه به قولي امضا يك طرح معماري توسط يك مهندس عمران كار غير قانوني ست.

در جدول زيل فصل دوم پروانه اشتغال به كار مهندسي،ماده 12،تبصره 2 اين طور آمده:
تهيه طرح معماري و انجام محاسبات سازه و همچنين نظارت معماري و نظارت سازه براي تمام گروههاي ساختماني مندرج در تبصره (1) اين ماده الزامي و به شرح جدول موضوع اين ماده ميباشد:

صلاحيت
گروه
ساختمانها
نظارت بر طرح معماري توسط:​
انجام محاسبات سازه توسط:​
تهيه طرح معماري توسط :​
نظارت بر اجراي
سازه توسط:

گروه
«الف»
مهندس معمار يا عمران پايه 3 يا بالاتر​
مهندس عمران پايه 3 تا بالاتر
مهندس معمار پايه 3 يا بالاتر​

گروه
«ب»
مهندس معمار پايه 3 يا بالاتر​
مهندس عمران پايه 2 يا بالاتر
مهندس معمار پايه 2 يا بالاتر​
گروه
«ج»
مهندس معمار پايه 2 يا بالاتر​
مهندس عمران پايه 1 يا بالاتر
مهندس معمار پايه 1 تا بالاتر​
مهندس عمران پايه 2 يا بالاتر

گروه
«د»
مهندس معمار پايه 1 يا بالاتر​
مهندس عمران ارشد​
مهندس معمار ارشد​
مهندس عمران پايه 1 يا بالاتر

بسيار واضح و آشكار است تنها و تنها مهندسين معمار حق طراحي دارند و مهندسين عمران جز 1 مورد ديگر حق نظارت معماري را هم ندارند.البته يك تبصره وجود دارد به اين صورت كه:

در محلهايي كه مهندس معمار يا عمران به تعداد كافي نباشد طبق نظر وزارت مسكن و شهرسازي حسب مورد از خدمات مهندسي رشته مرتبط يا رشته‌هاي ديگر يا كاردانهاي داراي صلاحيت استفاده ميشود.

كه اين را مي توان در مناطق كوچك و بسيار نادر دانست و گاه جسته و گريخته ممكن است در اطراف شاهد بوجود آمدن بناهاي نامتعارف بدون در نظر گرفتن كوچكترين اصول معماري خواهيم بود و آن وقت در مي يابيم كه شايد اين اثر ناموزون توسط يك مهندس عمران كه كوچكترين اطلاعي از اصول و ظرافتكاري هاي طراحي نداشته ساخته شده باشد.به طور كلي عقل سليم حكم مي كند هر كس بنا به تخصص و دانش خودش فعاليت كند چرا كه در اين صورت بهره بري كار در سطح كيفي ايده آل خواهد بود.همانطور كه اين دوستان عزيز از تخصص اصلي شان انجام محاسبات و طراحي سازه يك بنا به نحو احسنت بر مي آيند كفايت مي كنه كه در كار طراحي ما دخالت نكنند.

با تشكر از همه دوستان گل معماري و عمران و آرزوي موفقيت براي هممون:gol:

203_fariba

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مرسي فرهيخته جوون از مطالبت
ولی با توجه به موادی که اشاره کردی
نظام مهندسی کار خلاف قانون داره انجام ولی داره انجام میده
تو خیلی از این فروم ها وسایتهای اجتماعی دوستانی بودن که میگفتن برای نظام مهندسی اقدام کردن ولی پروانه غیر مرتبط گرفتن
درسته قانون میگه حق با ماست ولی نظام مهندسی داره کار کاملا غیر قانونی انجام میده تا جایی که عده ای مجبور به دادن نامه تظلم خواهی به اقای مطهری نماینده مجلس شدن ولی نمیدونم ایشون چقدر پیگیری کردن ای نامه رو
اینم متن نامه
http://memarinews.com/Pages/News-7923.html