اثرات جانبی استفاده از لامپهای کم مصرف CFL

shahab_A

عضو جدید
با سلام .. از آنجاییکه انرژی مورد نیاز لامپهای کم مصرف کمتر از انرژی مصرفی لامپهای رشته ای معمولی است ترویج و توسعه لامپهای کم مصرف به عنوان یکی از گزینه ها برای مدیریت مصرف انرژی الکتریکی است. لذا برای تشریح بیشتر مطلب فایلی را تحت عنوان اثرات جانبی استفاده از لامپهای کم مصرف CFL برای دانلود آماده کردم ... پیروز باشید

پیوست ها

• 7_001.pdf
    804.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

payam27

عضو جدید
سلام

در فايل مربوطه معايب و ايرادات فني لامپهاي كم مصرف بيان شده ، اما مطلبي مهمتر از
آن در ميان است :
چند سال پيش برحسب تبليغات زياد رسانه اي سرانجام لامپ كم مصرفي تهيه و جايگزين
لامپ تنگستن اتاقم ( اطاق عربي است ) كردم. ابتدا همه چيز خوب بود اما پس از گذشت
3 يا 4 ماه ( كمي كمتر يا بيشتر ) روزي هنگام تعويض كانال تلويزيون توسط كنترل از راه دور
آن متوجه شدم كه دستگاه عمل نمي كند ، باطري را چك و از صحت آن مطمئن ، و سپس
توسط كنترل از راه دور ويديو كه مشابه مارك تلويزيون بود نيز امتحان كردم و باز تلويزيون
هيچگونه عكس العملي نشان نداد ، كنترل از راه دور تلويزيون ديگري كه نيز سازگار بود را
امتحان كردم و نتيجه همچنان منفي بود ، پس يقين پيدا كردم كه برد مادون قرمز گيرنده
بروي تلويزيون سوخته است و بايد تعويض شود . ساعتي بعد دوباره امتحان كردم و در كمال
تعجب متوجه شدم كه تمام كنترل ها سالم هستند و تلويزيون نيز كاملا به فرمانهاي كنترل
ها جواب مي دهد تنها تغيير رخ داده خاموش بودن لامپ كم مصرف موجود در اتاق بود . :eek:
براي صحت چراغ را روشن و امتحان كردم كه در اين حالت تلويزيون قادر به عكس العمل نبود.
فرستنده را در تماس با محل گيرنده مادون قرمز تلويزيون قرار دادم اما تلويزيون قادر به دريافت
نبود ، اين از نظر من يعني اينكه لامپ كم مصرف با چنان شدتي پرتو مادون قرمز از خود
ساطع مي كند كه حتي ديد مستقيم كنترل و تلويزيون ( آنهم در فاصله يك سانتي متري )
قادر به عمل نيستند . لامپ بروي سقف كه زاويه مستقيم هم با تلويزيون ندارد مانع از
برقراري تماس بين تلويزيون و كنترل مي شد. لامپ را برداشته و ديگر هرگز از چنين لامپهايي
استفاده نكرده ام .
چنين پرتوي مادون قرمز پر قدرتي قطعا نه تنها بروي لوازم الكترونيكي تاثير گذار است بلكه
حتما براي انسان و پوست مي تواند بشدت خطرناك باشد و فكر مي كنم اثرات ابتدايي آن
با تغيير رنگ شروع شود . بهرحال اين تجربه عملي براي يقين من كافي مي باشد و هيچ
گونه توضيح و استدلالي از متخصصين نيز باعث نخواهد شد كه روزي دوباره از آن استفاده
كنم.
فكر كردم بهتر است دوستان در جريان باشند و به نوبه خود تمام دوستان و آشنايان خود
را از اين موضوع با خبر سازند ، سلامتي بسيار مهمتر از چند ريال صرفه جويي است كه
بروي آن تاكييد مي شود.
جالب اينكه مدتي قبل خبري را خواندم ( اينترنت ، روزنامه ... ؟ ) كه حاكي از اثرات مضر
لامپهاي كم مصرف بروي انسان از جمله ميگرن و سردرد در يكي از كشورها ( انگلستان ؟ )
بود. شايد با جستجو در اينترنت اطلاعات بيشتري براي شما حاصل شود اما خودم ديگر
نيازي به ادله بيشتر ندارم.

موفق باشيد

زر خانیم

عضو جدید
اثر مخربش بر روی پوست که کاملا اثبات شده است.
یکی از آشناهای ما که دایم تو ادارشون لامپ کم مصرف روشن بود پوستش لک های قهوه ای افتاده بود که بعدا معلوم شد به خاطر لامپ کم مصرفه

• Like
واکنش ها: sh85

sahragol

عضو جدید
با هدف مند شدن یارانه ها:w09: ... بابام همه لامپهای خونه رو کم مصرف کرده...:w29:
:crying2:حالا چه جوری قانع کنم که دوباره عوضشون کنه؟؟!!:w13:
صحرا جون مرگ تو انتظاراته :w47: تو دیگه مردی!!:crying::w47:

po_parsa

عضو جدید
البته فکر میکنم تمام این مشکلات مربوط به کارخانه سازنده لامپ هست.چون اغلب کتولید کنندگان چینی سعی برکاهش هزینه تولید دارند به همین دلیل لایه محافظ در برابر اشعه مادون قرمز رو قرار نمیدن و اکثرا از المانهای نامرغوب و ارزان استفاده میکنند

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

در فايل مربوطه معايب و ايرادات فني لامپهاي كم مصرف بيان شده ، اما مطلبي مهمتر از
آن در ميان است :
چند سال پيش برحسب تبليغات زياد رسانه اي سرانجام لامپ كم مصرفي تهيه و جايگزين
لامپ تنگستن اتاقم ( اطاق عربي است ) كردم. ابتدا همه چيز خوب بود اما پس از گذشت
3 يا 4 ماه ( كمي كمتر يا بيشتر ) روزي هنگام تعويض كانال تلويزيون توسط كنترل از راه دور
آن متوجه شدم كه دستگاه عمل نمي كند ، باطري را چك و از صحت آن مطمئن ، و سپس
توسط كنترل از راه دور ويديو كه مشابه مارك تلويزيون بود نيز امتحان كردم و باز تلويزيون
هيچگونه عكس العملي نشان نداد ، كنترل از راه دور تلويزيون ديگري كه نيز سازگار بود را
امتحان كردم و نتيجه همچنان منفي بود ، پس يقين پيدا كردم كه برد مادون قرمز گيرنده
بروي تلويزيون سوخته است و بايد تعويض شود . ساعتي بعد دوباره امتحان كردم و در كمال
تعجب متوجه شدم كه تمام كنترل ها سالم هستند و تلويزيون نيز كاملا به فرمانهاي كنترل
ها جواب مي دهد تنها تغيير رخ داده خاموش بودن لامپ كم مصرف موجود در اتاق بود . :eek:
براي صحت چراغ را روشن و امتحان كردم كه در اين حالت تلويزيون قادر به عكس العمل نبود.
فرستنده را در تماس با محل گيرنده مادون قرمز تلويزيون قرار دادم اما تلويزيون قادر به دريافت
نبود ، اين از نظر من يعني اينكه لامپ كم مصرف با چنان شدتي پرتو مادون قرمز از خود
ساطع مي كند كه حتي ديد مستقيم كنترل و تلويزيون ( آنهم در فاصله يك سانتي متري )
قادر به عمل نيستند . لامپ بروي سقف كه زاويه مستقيم هم با تلويزيون ندارد مانع از
برقراري تماس بين تلويزيون و كنترل مي شد. لامپ را برداشته و ديگر هرگز از چنين لامپهايي
استفاده نكرده ام .
چنين پرتوي مادون قرمز پر قدرتي قطعا نه تنها بروي لوازم الكترونيكي تاثير گذار است بلكه
حتما براي انسان و پوست مي تواند بشدت خطرناك باشد و فكر مي كنم اثرات ابتدايي آن
با تغيير رنگ شروع شود . بهرحال اين تجربه عملي براي يقين من كافي مي باشد و هيچ
گونه توضيح و استدلالي از متخصصين نيز باعث نخواهد شد كه روزي دوباره از آن استفاده
كنم.
فكر كردم بهتر است دوستان در جريان باشند و به نوبه خود تمام دوستان و آشنايان خود
را از اين موضوع با خبر سازند ، سلامتي بسيار مهمتر از چند ريال صرفه جويي است كه
بروي آن تاكييد مي شود.
جالب اينكه مدتي قبل خبري را خواندم ( اينترنت ، روزنامه ... ؟ ) كه حاكي از اثرات مضر
لامپهاي كم مصرف بروي انسان از جمله ميگرن و سردرد در يكي از كشورها ( انگلستان ؟ )
بود. شايد با جستجو در اينترنت اطلاعات بيشتري براي شما حاصل شود اما خودم ديگر
نيازي به ادله بيشتر ندارم.

موفق باشيد

از تاثیر امواج مادون قرمز روی پوست تا حالا چیزی نشنیدم و ضمنا اینکه با تاثیر روی گیرنده مادون قرمز قطعا روی پوست هم موثره هم چندان درست بنظر نمیرسه چون هر چیز داغی از جمله اتو و کتری آب جوش و حتی لامپ التهابی این امواج قوی رو منتشر میکنن. تا جاییکه میدونم امواج ماوراء بنفش روی پوست موثرن و حتی باعث سرطان پوست هم میشن و این هم محدود به لامپهای کم مصرف نیست حتی اگر لامپهای فلورسنت معمولی دارای پوشش کامل روی بدنه نباشن(همیشه به انتهای لامپها دقت کنید) بطور وسیعی این نور رو منتشر میکنن . بیشترین نگرانی از لامپهای کم مصرف اثرات هارمونیکیه که احتمالا تا چند سال دیگه به بزرگترین دغدغه تبدیل خواهد شد!

BIGHAM

عضو جدید
کاربر ممتاز
از تاثیر امواج مادون قرمز روی پوست تا حالا چیزی نشنیدم و ضمنا اینکه با تاثیر روی گیرنده مادون قرمز قطعا روی پوست هم موثره هم چندان درست بنظر نمیرسه چون هر چیز داغی از جمله اتو و کتری آب جوش و حتی لامپ التهابی این امواج قوی رو منتشر میکنن. تا جاییکه میدونم امواج ماوراء بنفش روی پوست موثرن و حتی باعث سرطان پوست هم میشن و این هم محدود به لامپهای کم مصرف نیست حتی اگر لامپهای فلورسنت معمولی دارای پوشش کامل روی بدنه نباشن(همیشه به انتهای لامپها دقت کنید) بطور وسیعی این نور رو منتشر میکنن . بیشترین نگرانی از لامپهای کم مصرف اثرات هارمونیکیه که احتمالا تا چند سال دیگه به بزرگترین دغدغه تبدیل خواهد شد!
همین حالا هم هست.

بالا