اتصال چند لپ تاپ به صورت بی سیم یا وایرلس

psychic

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام به همگی

برای اتصال چند لپ تاپ به صورت بی سیم دو راه وجود دارد :

1. Ad-Hoc : روش اول این هست که از هیچ Access Point یا مودم بی سیمی نخوایم استفاده کنیم و تنها با استفاده از کارت شبکه ی خود لپ تاپ ها اون ها رو به هم متصل کنیم .این کار به دلایل مختلفی می تونه انجام بشه ، یکیش راه اندازی یک game net خونگی ، یا اینکه یه لپ تاپی به صورت کابلی اینترنت داره و می خواد اون رو بین چند تا دستگاه دیگه که کارت شبکه وایرلس دارن حالا از موبایل و تبلت گرفته تا لپ تاپ و ... به اشتراک بذاره
  2. Infrastructure : وقتی که ما چند دستگاه رو به مرکزیت یک access point یا مودم وایرلس بهم متصل کنیم شبکه ما از نوع infrastructure خواهد بود ، این نوع شبکه ها مناسب مکان های بزرگ هستم که ثبات و امنیت و پایداری براشون مهم هست ، شبه های ad hoc بیشتر حالت موقت دارن تا دائم

خوب در زیر آموزش ایجاد شبکه Ad-Hoc که توسط جناب Drago تهیه شده رو با اندکی تغییر خدمتتون ارائه می دیم.

psychic

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
راه اندازي يک سيستم ad-hoc خانگي بسيار ساده است.براي اين کار در ويندوز 7 به روش زير اقدام ميکنيم.

اولين کاري که بايد انجام دهيم باز کردن Network and sharing Center ويندوز است.صفحه اي مشابه تصوير زير.
همانطور که ديده ميشود براي ايجاد يک کانکشن يا شبکه‌ي جديد از قسمت مربوطه بايد اقدام کنيم.چيزي که ميخواهيم
بسازيم يک شبکه است.مرحله بعدي به صورت زير است :

گزينه‌ي Set up a wireless ad hoc network را انتخاب کنيد.صفحه اي که باز ميشود توضيحي در مورد شبکه‌ي ad-hoc است.اينکه در چه مواردي استفاده ميشود،فاصله‌ي دستگاه ها از هم چقدر باشد و اينکه اگر به اين شبکه وصل شويد اتصال شما به ساير شبکه هاي بی‌سيم موقتا قطع خواهد شد.

با زدن Next به صفحه‌ي بعد ميرويم.در اين صفحه تنظيمات شبکه انجام ميشود.نام شبکه،نوع رمزنگاري شبکه و رمز ورود را بايد انتخاب کنيم.نام کاملا دلخواه است.نوع رمزنگاري به حالتهاي بدون رمز،WEP و WPA2 قابل انتخاب است.رمز ورود براي اتصال لازم است.

Security Type رو همون WPA2 انتخاب کنید چون بالاترین ضریب امنیتی رو داره
اگر گزینه save network رو تیک بزنید هر سری که سیستم رو خاموش یا روشن کنید این شبکه ای که ساختید آماده هست که فعالش کنید و ازش استفاده کنید و نیازی به طی مجدد این مراحل نیست

بعد از تاييد اگر همه موارد را به درستي انتخاب کرده باشيم با صفحه‌ي روبرو مواجه ميشويم.در صورت خطا به پيغام هاي قرمز رنگ دقت کنيد.ممکن است در تعيين نام يا رمز عبور اشتباهي انجام داده باشيد.

اين صفحه چند لحظه بيشتر طول نميکشد و به صفحه‌ي بعد ميرسيم.اين صفحه خلاصه اي از وضعيت موجود است.شبکه‌ي ما با نام net1 ايجاد شده و رمز مناسب نيز دارد.اگر ميخواهيد اينترنت اين سيستم را روي بقيه دستگاه ها به اشتراک بگذاريد گزينه‌ي Turn on Internet Connection Sharing را کليک کنيد.دقت کنيد که بايد به اينترنت متصل باشيد،ويندوز به صورت اتوماتيک اتصال شما به اينترنت را تشخيص داده و اشتراک آنرا فعال ميکند.
file:///C:%5CUsers%5Cpsychic%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_image008.jpg

بعد از زدن دکمه Close همه چيز آماده است!
کافي است شبکه جديدتان را در قسمت شبکه‌ي Notification Area بررسي کنيد.

همانطور که ميبينيد شبکه ما آماده است و منتظر کاربراني است که به آن متصل شوند.
اما چطور بقيه از اين شبکه استفاده کنند؟ به سادگي! در بقيه دستگاه ها اين شبکه به ليست شبکه هاي بی‌سيم اضافه ميشود.مثلا در ويندوز 7 به صورت زير خواهد بود.

_________________________________________________________________________________

و اما چند نکته

وقتی که لپ تاپ های دیگه این شبکه ad-hoc رو پیدا کردن و connect شدین ، همشون یک IP در بازه ی 169.254 می گیرن ، و ارتباط دارن ، می تونید wireless connection خودتون رو ویرایش کنید و IP های دلخواهتون رو وارد کنید روی هر سیستم

هر موقع سیستمی که روش شبکه ad-hoc ساختید ریست شد یا خاموش و روشن شد شبکه ای که ساختید غیر فعال می شه و یا در صورتی که تیک save network رو موقع ساختنش نزده باشید به کل پاک می شه ، اما به فرض save کردنش بعد از ریست شدن سیستم برای اینکه بقیه دستگاه ها بتونن وصل بشن بهتون باید توی بخش wireless network connections اسم شبکه ای که ساختید رو پیدا کنید و گزینه ی Connect رو بزنید تا مجددا پذیرای کاربر ها باشه

psychic

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام مهندس ممنون
آقا با عرض پوزش . چرا با یه کابل LAN خالی هم مستقیم دونا لپ تاپو میشه به هم وصل کرد ؟
بعد اینکه شبکه های null modem جز اینهایی که میگی هستن ؟

سلام

بله با کابل LAN هم می شه به راحتی دو لپ تاپ رو شبکه کرد که تاپیکش رو امروز زدیم می تونید توی تالار دانشکده ببینید

شبکه ی NULL Modem دیگه این روزا استفاده نمی شه مهندس ، اول اینکه لپ تاپ های امروزی اغلب پورت serial دیگه ندارن و باید یه تبدیل usb به سریال بگیرید با قیمت 22 تومن حدودا
در حالی که به صورت وایرلس و بدون هزینه می شه شبکشون کرد ، ئ یا اینکه برای سرعت بالا تر به راحتی از کابل شبکه استفاده کرد

sahar-sr

عضو جدید
مرسی ولی برای من تو مرحله ی آخر میزنه" windows can not set up network" مشکل چیه؟

soha jan

عضو جدید
سلام من تازه با سایتتون آشنا شدم خیلی خوشحال شدم مطالب خوبی دارین من همه چیز رو به طور ابتدایی میدونم
توی بعضی از تایپیک ها یی که توی کل سایت بود به کلمات و اصطلاح هایی برخورد کردم که برام گنگ و نامفهوم بود دو ست دارم از شبکه بیشتر بدونم میتونین راهنماییم کنین که به کدوم سایت ها مراجعه کنم که اطلاعاتم رو بیشتر کنه؟

F@tima s332

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام من تازه با سایتتون آشنا شدم خیلی خوشحال شدم مطالب خوبی دارین من همه چیز رو به طور ابتدایی میدونم
توی بعضی از تایپیک ها یی که توی کل سایت بود به کلمات و اصطلاح هایی برخورد کردم که برام گنگ و نامفهوم بود دو ست دارم از شبکه بیشتر بدونم میتونین راهنماییم کنین که به کدوم سایت ها مراجعه کنم که اطلاعاتم رو بیشتر کنه؟

سلام خوش اومدین بهتر سوالاتتونو تو تاپیک های عمومی مانند * و * و..........مطرح کنید:gol:

tichismor

عضو جدید
سلام
من یه مودم کابلی دارم که وصله به PC و یک ACCESS POINT که نت رو باهاش میفرستم رو 2 تا لپ تاپ
میشه بگی باید چی کار کنم که شبکه بشه این سیستم ها و بتونیم فایل هامون رو بین هم به راحتی جابجا کنیم ؟؟؟؟

مرسی پیشاپیش

psychic

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
من یه مودم کابلی دارم که وصله به PC و یک ACCESS POINT که نت رو باهاش میفرستم رو 2 تا لپ تاپ
میشه بگی باید چی کار کنم که شبکه بشه این سیستم ها و بتونیم فایل هامون رو بین هم به راحتی جابجا کنیم ؟؟؟؟

مرسی پیشاپیش

یه کارت شبکه وایرلس برای کامپیورتون بگیرد همه رو با access point به هم وصل کنید
و یا خیلی راحت کابلی که به pc وصل هست رو وصل کنید به یکی از پورت های ethernet که در access point هست وصل کنید
به همین راحتی

tichismor

عضو جدید
مرسی از پاسخت
نیازی به تنظیمات خاص هم هست ؟؟؟
یعنی AP و مودم و اینا کانفینگش تغییر کنه یا چیز دیگه ای ؟؟؟

psychic

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
مرسی از پاسخت
نیازی به تنظیمات خاص هم هست ؟؟؟
یعنی AP و مودم و اینا کانفینگش تغییر کنه یا چیز دیگه ای ؟؟؟

خواهش
نه چون مودم خانگی هست و یک سری تنظیمات Default داره نیازی نیست چیزی رو تغییر بدید

tichismor

عضو جدید
خب من این دستگاه رو گرفتم و به پی سی وصل کردم . الان اینترنت با این دستگاه جدید کار میکنه روی PC یعنی SHARE شده :دی
PC ویندوزش XP و لپ تاپ ها SE7EN هستند.
حالا باید چیکار کنم تا شبکه بشن و فایل هام رو رد و بدل کنم ؟؟

پیشاپیش ممنون

sanamsayna

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
خب من این دستگاه رو گرفتم و به پی سی وصل کردم . الان اینترنت با این دستگاه جدید کار میکنه روی PC یعنی SHARE شده :دی

پیشاپیش ممنون
خوب آی پی رو تنظیم کن و فایروال رو هم

sanamsayna

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
آی پی رو دستی وارد کنم اینترنتم قطع نمیشه ؟؟؟
چند تا کارت شبکه دارین اگه یه دونه داشته باشین قطع میشه.شما با هر کارت شبکه فقط در یک شبکه می تونین باشین حالا یا اینترنت یا شبکه خانگی

psychic

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

پیشاپیش ممنون

خوب کاری نداره دیگه
فایل هایی که مورد نظرتون هست رو روی هر دو سیستم Share کنید و توی Run دستور زیر رو وارد کنید

IP\\

که به جای IP باید IP سیستم مقابل که می خواید از فایل هاش استفاده کنید رو وارد کنید، بعدش احتمالا ازتون یوزر و پسورد می خواد که باید یوزر و پسورد سیستم مقابل رو وارد کنید

(ضمنا ممکنه لازم باشه که توی وین 7 Sharing رو فعال کنید)

mohsen2211

عضو جدید
سلام.ممنون از مطالب خوبتون. ما چند نفری هستیم که برای اتصال به اینترنت از شبکه وایرلس با آنتن های TP-LINK استفاده میکنیم.چطور میتونیم با هم دیگه تبادل داده داشته باشیم.؟ بدون اتصال به اینترنت هم امکانش هست؟

Drago

پیشکسوت فعال فناوری اطلاعات
کاربر ممتاز
. ما چند نفری هستیم که برای اتصال به اینترنت از شبکه وایرلس با آنتن های TP-LINK استفاده میکنیم.چطور میتونیم با هم دیگه تبادل داده داشته باشیم.؟
بدون اتصال به اینترنت هم امکانش هست؟
دقیقا منظورت رو از آنتن نفهمیدم، از مودم استفاده می‌کنید یا از سوییچ های بی‌سیم؟ یا واقعا از آنتن (به همراه رادیو) استفاده می‌کنید؟
اگر از سوییچ های بی‌سیم استفاده می‌کنید می‌تونید با دادن آی پی های مناسب، سوییچ ها رو به هم متصل کنید. ما آنتن یه کم قضیه اش فرق می‌کنه. اصلا فاصله شما از هم چقدره؟
بله همونطوری که می‌شه یه شبکه سیمی محلی (LAN) بدون اینترنت داشت میشه یه شبکه محلی بی‌سیم (WLAN) بدون اینترنت داشت.

Drago

کاربر ممتاز
سلام یه قابلیت شبکه ای هست به اسم ad hoc برای اشتراک گذاری اطلاعات بین لپ تاپ ها مناسب تر است.. بدون نیاز به نت هست...

برای مطالعه ی اینکه بدونید ad hoc چیست؟؟

control panel------> network and sharin center------>set up a connection or network-------->set up a wireless ad hoc

رو بزنید بعد برای شبکتون اسم بذارید و رمز بدید ... این شبکه تا زمانی که یک نفر در آن حضور داره فعاله

مشکلی داشتید بپرسید عکس بذارم...

موفق باشید
فکر کنم توی همین تالار آموزشش رو تصویری گذاشته بودیم، اگه اشتباه نکنم فایلشو خودم تهیه کرده بودم!!

s.1.8.1.18

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
فکر کنم توی همین تالار آموزشش رو تصویری گذاشته بودیم، اگه اشتباه نکنم فایلشو خودم تهیه کرده بودم!!

پستای اول تاپیک رو نگاه نکرده بودم ببخشید...:w22:

منظورتون توی همین تاپیک بود دیگه نه؟؟؟

پستم رو حذف کردم...

mehdi-salehi

عضو جدید
با سلام
می خواهیم لپ تاپ ها و pc هایی که متصل به وایمکس هستند را با ظریفت ترافیک و بازه زمانی محدود کنیم بنظرتون بهترین راه حل چیه؟

Drago

کاربر ممتاز
با سلام
می خواهیم لپ تاپ ها و pc هایی که متصل به وایمکس هستند را با ظریفت ترافیک و بازه زمانی محدود کنیم بنظرتون بهترین راه حل چیه؟
سلام.
تاپیک مناسبی رو برای پرسش انتخاب نکردید.
در مورد تنظیمات مودم وایمکس زیاد نمیدونم اما اگه نمیخواید از دیوایس اضافه ای استفاده کنید به احتمال زیاد توی تنظیمات خود مودم راهکار هایی باشه.

بالا