[اتصال تیر فلزی به ستون بتنی]

micky_mouse

عضو جدید
دوستان عزیز سلام
یه ساختمان بتنی داریم که ارتفع سقف همکف 5 متر است (ارتفاع تجاری)، توی این طبقه میخایم یه نیم طبقه در ازتفاع 2.5 متری از کف اجرا کنیم، یه سوال اینجا ذهن منو مشغول کرده، اتصال تیر فلزی به ستون بتنی بهتر است گیر دار باشد یا مفصلی؟
دوستان عزیز لطفاً با دلیل توضیح دهید.

من به نظر خودم مفصلی مناسب تر است.

وحيد اسماعيلي

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
دوستان عزیز سلام
یه ساختمان بتنی داریم که ارتفع سقف همکف 5 متر است (ارتفاع تجاری)، توی این طبقه میخایم یه نیم طبقه در ازتفاع 2.5 متری از کف اجرا کنیم، یه سوال اینجا ذهن منو مشغول کرده، اتصال تیر فلزی به ستون بتنی بهتر است گیر دار باشد یا مفصلی؟
دوستان عزیز لطفاً با دلیل توضیح دهید.

من به نظر خودم مفصلی مناسب تر است.

سلام .... باید خدمتتون عرض کنم برای این کار حتما توصیه می شود نیم طبقه را در نرم افزار ایتبز به سازه اضافه کرده و مجدد طراحی نمایید. در واقع اتصال تیر به ستون را هم مفصلی می توانید بگیرید هم گیردار اما باید در ایتبز با توجه به اتصالات ستونها به پی و تیرهای بالایی مقدار ضریب K را محاسبه کرده و به اتصالات دو سر تیر اختصاص دهید ...

micky_mouse

عضو جدید
دوست عزیز ممنونم از پاسخت

منظورتو از ضریب K متوجه نمیشم، ساختمان بتنی است

وحيد اسماعيلي

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
دوست عزیز ممنونم از پاسخت

منظورتو از ضریب K متوجه نمیشم، ساختمان بتنی است

ضریب K همان ضریب کمانش است که رابطه مستقیم با نوع اتصالات دو سر تیر یا ستون دارد ... در تیر با اتصال دو سر مفصل مقدار ضریب K برابر 1 و در تیر دو سر گیردار مقدار آن 0.5 می باشد ... در ایتبس برای وارد کردن شرایط سازه باید این مقدار را بعد از انتخاب تیر از منوی Assign و زیر منوی Frame/Line گزینه End(Length)Offsets رو انتخاب کرده و در قسمت Rigid-zone factor مقدار اون رو وارد کنید... چون در ایتبس اتصال رو تعریف نمی کنین باید مشخصات و تاثیراتش رو روی اعضا با اعداد به نرم افزار بدید... البته بهتر است به جای مقدار تئوری آن مقدار عملی وارد کنید چون ما در واقع نه اتصال کاملا گیر دار داریم و نه اتصال کاملا مفصلی لذا پیشنهاد آیین نامه برای اتصال دو سر گیردار عدد 0.65 و دو سر مفصل همان عدد 1 است ...