ابهامات دستورالعمل كميسيون هم ارزي در خصوص رشته معماري مورخ 92/03/20(معادل سازي دروس)

Architect Abbas

عضو جدید
با سلام
خواهشمند است از دوستاني كه از صحت و سقم نامه هاي پيوست اطلاعاتي دارند ديگر دوستان و بنده را نيز مطلع نمايند.
آيا با اين مكاتبات(بين راه و شهرسازي تهران،كميسيون هم ارزي و نظام مهندسي تهران) مشكل اخذ پروانه اشتغال با كد اصلي براي دوستان رشته معماري در حال حل شدن ميباشد.
با تشكر
مشاهده پیوست كميسيون هم ارزي.PDF

yasi_ys1363

عضو جدید
با سلام این معادل سازی هنوز مشکل دارد :
-برای بچه هایی که دبیرستان ریاضی خوندند : -درس آشنایی با طراحی معماری معادل با طرح 1
- درس مقدمات طراحی معادل با تمرین معماری و ساخت و ارائه می باشند.
- دوستانی که از هنرستان وارد رشته معماری شده اند درس شناخت مواد و مصالح را در هنرستان پاس کرده اند و نه در دوره ی کاردانی .
اگر این مشکلات برطرف شود ،می توان گفت معادل سازی صحیحی صورت گرفته است .

vertex

اخراجی موقت
عزیزان دنبال سر این رشته نباشید که این رشته سر دراز دارد
اینا فقط بلدن با اعصاب و روان ما بازی کنند .
گذاشتن همه 4 سال درس خوندن . زحمت کشیدند . پول خرج کردند . حالا نشستن دارن واسه ما تصمیم میگیرند. میگن اینا میتونن طراحی بگیرند اونا نمیتونند طراحی بگیرند . حالا یادشون رفته که یه زمانی حق طراحی معمار ها رو به دلیل کم بودن معمار میدادن به عمران . تازه همین الانش هم توی نظام مهندسی بعضی از استان ها عمران میتونه طرح معماری رو برای ساختمان های کوچیک امضا کنه . این یعنی یه کسی که 4 سال معماری خونده فقط به خاطر اینکه عنوان مدرکش پیشوند علمی کاربردی یا تکنولوژی داره نمیتونه طراحی کنه ولی مهندس عمرانی که 4 واحد هم معماری نخونده میتونه طراحی کنه . پس عزیزان توی این مصوبه ها و بخش نامه ها زیاد دنبال سیر منطقی نباشین . این مصوبه ها از جای دیگه ای آب میخورند . ما بیشتر باید دنبال اهداف خودمون باشیم و به حد اقل ها راضی نشیم . بعضی از مهندسان جامعه ما وضع مالیشون از بقال جامعه هم پایینتره . اینا به خاطر اینه که یه گروهی که مثلا فرهیختگان جامعه هم هستند هنوزم که هنوزه به حد اقل ها قانع هستند و نمیتونن حق و حقوق خودشون رو از بالایی ها بگیرند . ما با هم متحد نیستیم . یک کلام ختم کلام . توی کار حرفه ای هم زیر آب همدیگه رو میزنیم . درد دل زیاده سرتون رو درد نیارم .

arefeh

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
من به عنوان یه دانشجو ک رشته ریاضی بودم تو دبیرستان هم تمرین معماری هم ساخت و ارائه و هم طرح 1 رو هر 3 رو پاس کردم...یعنی به من میدن؟؟؟

vertex

اخراجی موقت
من به عنوان یه دانشجو ک رشته ریاضی بودم تو دبیرستان هم تمرین معماری هم ساخت و ارائه و هم طرح 1 رو هر 3 رو پاس کردم...یعنی به من میدن؟؟؟
عنوان رشته شما علمی کاربردی معماریه یا مهندسی تکنولوژی؟

arefeh

کاربر ممتاز
عنوان رشته شما علمی کاربردی معماریه یا مهندسی تکنولوژی؟

مهندسیه تکنولوژی هستم...البته مدرک کاردانیم معماری نوشته...کارشناسیم نوشته مهندسیه تکنولوژی

gharibe222

عضو جدید
سلام
دوستانی که مطلعید اگه ممکنه یه راهنمایی

من کاردانی معماری رو فروردین 87 و کارشناسی تکنولوژی معماری رو تیر 90 فاغ التحصیل شدم واین ترمم میخوام برم ترم 3 ارشد معماری-معماری.....

با توجه به اینکه 5 سال از مدرک کاردانیم میگذره و 2 سال از مدرک کارشناسی میتونم آذر ماه امسال آزمون نظارت رو شرکت کنم؟

و اینکه نطارتم مثل طراحی ،مرتبط و اصلی داره برای من با این وضیعت؟ منظورم اینه که من اگه نظارت شرکت کنم امسال تو پروانه اشتغال نظارتم کد مرتبط میخوره یا اصلی؟؟؟؟؟؟؟؟؟و اگه مرتبط میخوره وایستم سال دیگه که ارشد رو گرفتم کد اصلی تعلق میگیره؟....یا میتونم نظارت رو امسال بگیرم و سال دیگه مدرک ارشدم رو ارائه بدم و چنانچه به کارشناسیم مرتبط خورده با این مدرک اصلیش کنم؟

و اینکه سال دیگه با گرفتن مدرک ارشدم طراحی با کد اصلی به من تعلق میگیره یا نه؟؟؟
بسیار ممنون

vertex

اخراجی موقت
آخرین مصوبه کمسیون هم ارزی

آخرین مصوبه کمسیون هم ارزی

ممنون میشم بزارید
قبلا توی یه تاپیک دیگه گذاشته بودم . ولی بنا به در خواست شما چشم . هر دو تا فایل رو دانلود کنید .

پیوست ها

• 1.pdf
    2.8 مگایابت · بازدیدها: 5
  • كميسيون هم ارزي.pdf
    175.7 کیلوبایت · بازدیدها: 2
آخرین ویرایش:

vertex

اخراجی موقت
سلام
دوستانی که مطلعید اگه ممکنه یه راهنمایی

من کاردانی معماری رو فروردین 87 و کارشناسی تکنولوژی معماری رو تیر 90 فاغ التحصیل شدم واین ترمم میخوام برم ترم 3 ارشد معماری-معماری.....

با توجه به اینکه 5 سال از مدرک کاردانیم میگذره و 2 سال از مدرک کارشناسی میتونم آذر ماه امسال آزمون نظارت رو شرکت کنم؟

و اینکه نطارتم مثل طراحی ،مرتبط و اصلی داره برای من با این وضیعت؟ منظورم اینه که من اگه نظارت شرکت کنم امسال تو پروانه اشتغال نظارتم کد مرتبط میخوره یا اصلی؟؟؟؟؟؟؟؟؟و اگه مرتبط میخوره وایستم سال دیگه که ارشد رو گرفتم کد اصلی تعلق میگیره؟....یا میتونم نظارت رو امسال بگیرم و سال دیگه مدرک ارشدم رو ارائه بدم و چنانچه به کارشناسیم مرتبط خورده با این مدرک اصلیش کنم؟

و اینکه سال دیگه با گرفتن مدرک ارشدم طراحی با کد اصلی به من تعلق میگیره یا نه؟؟؟
بسیار ممنون
با محاسبات آزمون قبلی بله ولی شما دفترچه آزمون که از 2 شهریور روی سایت قرار میگیره و فایل هم ارزی رشته ها که همینجا آپلود کردم رو مطالعه بفرمایید خودتون متوجه میشید که میتونید شرکت کنید یا نه و آیا اصلی میگیرید یا مرتبط . من دفترچه اسفند 91 رو براتون میزارم ولی شاید امسال تغییرات بدن حواستون رو جمع کنید . عزیز رشته ها 2 نوع هستند اصلی و مرتبط . ربطی به نظارت و طراحی نداره . به مرتبط هم طراحی میدن . باز هم میگم شما این هایی که گفتم رو مطالعه کنید سوالی داشتین در خدمتم .

پیوست ها

• rahnamaesfand91.pdf
    32 کیلوبایت · بازدیدها: 2

arefeh

کاربر ممتاز
قبلا توی یه تاپیک دیگه گذاشته بودم . ولی بنا به در خواست شما چشم . هر دو تا فایل رو دانلود کنید .

طبق این واحدها من به شخصه اعلام میکنم ک کار ما باید درست بشه چون تک تکه این واحدها گذرانده شده و خدا رو شکر نمیتونند ایرادی بگیرند مگر اینکه در ریز نمرات دانشگاه ها دست ببرند...(که البته بعید هم نی)

vertex

اخراجی موقت
سلام
یعنی الان اگه ارشد بگیری پروانه مرتبط بهت نمیدن؟؟
یا فرقی نمیکنه؟

قسمت " کارشناسی ارشد " در مصوبات کمسیون هم ارزی رو مطالعه کنید . از نظر من اگر طراحی با کارشناسی بهتون ندن با ارشد هم نمیدن و اگر با کارشناسی بدن با ارشدم میدن .

• Like
واکنش ها: gony

معمار111

عضو جدید
با محاسبات آزمون قبلی بله ولی شما دفترچه آزمون که از 2 شهریور روی سایت قرار میگیره و فایل هم ارزی رشته ها که همینجا آپلود کردم رو مطالعه بفرمایید خودتون متوجه میشید که میتونید شرکت کنید یا نه و آیا اصلی میگیرید یا مرتبط . من دفترچه اسفند 91 رو براتون میزارم ولی شاید امسال تغییرات بدن حواستون رو جمع کنید . عزیز رشته ها 2 نوع هستند اصلی و مرتبط . ربطی به نظارت و طراحی نداره . به مرتبط هم طراحی میدن . باز هم میگم شما این هایی که گفتم رو مطالعه کنید سوالی داشتین در خدمتم .
دوست عزیز شما نمی تونید شرکت کنید چراکه سابقه کاردانی شما تا تاریخ فارغ التحصیلی مدرک کارشناسی شما محاسبه می شود یعنی ۲ سال و حدودا ۷ ماه

nader eng

عضو جدید
سلام من هم به دلیل همین شناخت مواد و مصالح لعنتی توی کمیسیون رای نیاوردم و پروانه طراحی رو از دست دادم.من هنرستانی فنی حرفه ایی بودم.(دقت کنید فقط بخاطر همین یک درس)
ونکته خیلی خیلی مهم اینجاست که یک سری بچه ها که تو هنرستان شاخه کارودانش بودند به دلیل اینکه شناخت مواد توی درسهاشون نبوده توی کاردانی شناخت مواد و مصالح رو به صورت پیش نیاز دانشگاهی بهشون دادن و آلان آنها هیچ مشکلی برای کمیسیون ندارند.یکیش همین دوست خودم که کاردانشی بود و پروانه طراحی شو گرفت.
یعنی ممکن هست وزیر جدید آقای روحانی این قضیه رو حل کنه؟

سلامسلام
امروز زنگ زدم جواب کمیسیون هم ارزی رو بگیرم(اداره راه وشهرسازی داخل ساختمان نظلام مهندسی تهران)
بهم گفت چون طراحی مقدماتی 1و2 یا ساخت وارائه 1و 2 پاس نکردین رد شدین طراحی نمیگیرین !!!!! اما ما که سراسری مهندسی تکنولوژی خوندیم تو کاردانی تمرین معماری 1 و 2 رو پاس کردیم گفتش فردا بیاید پیش آقای میر اسداله بریم ببینیم چی میشه اما به نظر من اینا اومدن واحدهای پاس شده مارو چک کردن بعد این مصوبه کذایی رو دادن که از هر طریقی ما نتونیم طراحی بگیریم حالا بچه دنبالش باشید نذارید عمر وهزینه ای رو که کردید هدر بره حتی شده تجمع راه میندازیم بنظرم بهترین موقس چون وزیر تازه اومده تاثیر داره حتی رسانه ایش میکنیم

سلام
امروز زنگ زدم جواب کمیسیون هم ارزی رو بگیرم(اداره راه وشهرسازی داخل ساختمان نظلام مهندسی تهران)
بهم گفت چون طراحی مقدماتی 1و2 یا ساخت وارائه 1و 2 پاس نکردین رد شدین طراحی نمیگیرین !!!!! اما ما که سراسری مهندسی تکنولوژی خوندیم تو کاردانی تمرین معماری 1 و 2 رو پاس کردیم گفتش فردا بیاید پیش آقای میر اسداله بریم ببینیم چی میشه اما به نظر من اینا اومدن واحدهای پاس شده مارو چک کردن بعد این مصوبه کذایی رو دادن که از هر طریقی ما نتونیم طراحی بگیریم حالا بچه دنبالش باشید نذارید عمر وهزینه ای رو که کردید هدر بره حتی شده تجمع راه میندازیم بنظرم بهترین موقس چون وزیر تازه اومده تاثیر داره حتی رسانه ایش میکنیم

سلام

• Like

vertex

اخراجی موقت
سلام

اون موقع که قانون تصویب شده بود کلی توی سرو صورت خودم زدم که بابا به داد خودتون برسین اینا دارن حق ما ها رو میخورند . همه فقط نگاه میکردند . حالا دارن دونه دونه فارغ التحصیل میشن میفهمند چه بلایی آوردن سرشون . عزیز دیگه کار از کار گذشته بعید میدونم نظرشون عوض بشه تازه پاشونم حسابی محکم کردن که کسی پر رو نشه .

• Like

vertex

اخراجی موقت
دوست عزیز شما نمی تونید شرکت کنید چراکه سابقه کاردانی شما تا تاریخ فارغ التحصیلی مدرک کارشناسی شما محاسبه می شود یعنی ۲ سال و حدودا ۷ ماه

بله حق با این دوستمونه من فکر کردم ایشون وقتی میگن 5 سال از کاردانیم گذشته منظورشون اینه که از فارغ التحصیلیشون 5 سال گذشته . با این شرایط سنواتشون تکمیل نمیشه . ممنون از تیز هوشی شما .

Architect Abbas

عضو جدید
با سلام.
دوست عزيز(nader eng) لطفا توضيح دهيد كه چه مراحل اداري را براي رسيدن به كميسيون انجام داديد تا شايد دوستاني كه اين دروس را پاس كرده اند بتوانند در كميسيون مطرح كنند.
با تشكر

gharibe222

عضو جدید

بله حق با این دوستمونه من فکر کردم ایشون وقتی میگن 5 سال از کاردانیم گذشته منظورشون اینه که از فارغ التحصیلیشون 5 سال گذشته . با این شرایط سنواتشون تکمیل نمیشه . ممنون از تیز هوشی شما .
با یه مقدار اطلاعات که بدست اوردم فکر کنم میشه ها ببینید از تیر 90 تا تیر 92 میشه 2 سال و از تیر 92 تا آذر ماه میشه 5 ماه یعنی من 2 سال و 5ماه از پایان فارغ التحصیلی کارشناسیم میگذره و نیاز به 7 ماه سنوات دارم که با یه تناسب 38 ماه فاصله تاریخ فارغ التحصیلی دوره کاردانی تا فارغ التحصلی دوره کارشناسیم برابر 7 ماه و خرده ای سنوات میشه و اگه خدا بخواد فکر کنم میتونم شرکت کنم...

vertex

اخراجی موقت
با یه مقدار اطلاعات که بدست اوردم فکر کنم میشه ها ببینید از تیر 90 تا تیر 92 میشه 2 سال و از تیر 92 تا آذر ماه میشه 5 ماه یعنی من 2 سال و 5ماه از پایان فارغ التحصیلی کارشناسیم میگذره و نیاز به 7 ماه سنوات دارم که با یه تناسب 38 ماه فاصله تاریخ فارغ التحصیلی دوره کاردانی تا فارغ التحصلی دوره کارشناسیم برابر 7 ماه و خرده ای سنوات میشه و اگه خدا بخواد فکر کنم میتونم شرکت کنم...
خوب دوست عزیز شما که اینقدر خوب حساب و کتاب خودتونو میکنید پس چرا سوال پرسیدین ؟ مثل اینکه قوانین رو بلدین . ان شا اله که میتونید شرکت کنید، ولی برای اطمینان از نظام مهندسی استانتون هم بپرسید بعد دفترچه بخرید.

gharibe222

عضو جدید
خوب دوست عزیز شما که اینقدر خوب حساب و کتاب خودتونو میکنید پس چرا سوال پرسیدین ؟ مثل اینکه قوانین رو بلدین . ان شا اله که میتونید شرکت کنید، ولی برای اطمینان از نظام مهندسی استانتون هم بپرسید بعد دفترچه بخرید.
خب من قوانین رو نمیدونستم ولی با اطلاعاتی که از کمیسیون ماده هفت و دفترچه اسفند ماه که شما گذاشتین و سری که امروز به نظام زدم اینا رو متوجه شدم،بازم ممنون

5805

عضو جدید
سلام
پس با توجه به آخرین مصوبه کمیسیون هم ارزی، من که پروانه معماری مرتبط دارم و ارشد مهندسی معماری یعنی ارشد اصلی دارم می تونم پروانه با کد اصلی بگیرم.درسته؟

gharibe222

عضو جدید
سلام دوستان یکی ممکنه این تبصره از کمیسیون ماده هفت رو واسم ترجمه کنه:confused:

صدور پروانه اشتغال به کار با کد اصلی برای دارندگان مدرک کارشناسی ارشد رشته های اصلی که با ارائه مدرک کارشناسی خود میتوانند پروانه اشتغال به کار مرتبط با صلاحیت طراحی و نظارت(بدون محدودیت) دریافت نمایند، بلامانع می باشد.

-این یعنی اینکه تکنولوژی ها هم اگه ارشد معماری-معماری بگیرن کد پروانه اشتغالشون اصلی میشه؟؟؟ -یا با توجه به کلمه بدون محدودیت چون الان تکنولوژی ها تا پایه 2 طراحی میگیرن شاملشون نمیشه؟؟؟
-با درست بودن فرض دوم یعنی ما پروانه اشتغالی داریم که هم مرتبط باشه هم بدون محدودیت بتونه هم نظارت و هم طراحی رو تا پایه 1 بگیره؟؟؟

*ضمنا این بخش رو هم متوجه نمیشم اگه یکی توضیح بده لطف بزرگی کرده:

دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی ناپیوسته در رشته های اصلی چنانچه به مدرک تحصیلی مقطع کاردانی آنها در همان رشته مقطع کارشناسی پروانه با کد اصلی تعلق بگیرد، نحوه بررسی و تعیین صلاحیت پروانه اشتغال به کار مهندسی ایشان همانند دارندگان مدارک کارشناسی پیوسته در همان رشته میباشد.

این آخری رو که من میخونم معنیش رو اینطوری برداشت میکنم که مشکل تکنولوژی هایی که کاردانیشون اصلیه حل میباشد....

دوستان اگه ترجمه دقیق تری از زبون اینا متوجه میشن راهنمایی کنین لطفا

vertex

اخراجی موقت
سلام دوستان یکی ممکنه این تبصره از کمیسیون ماده هفت رو واسم ترجمه کنه:confused:

صدور پروانه اشتغال به کار با کد اصلی برای دارندگان مدرک کارشناسی ارشد رشته های اصلی که با ارائه مدرک کارشناسی خود میتوانند پروانه اشتغال به کار مرتبط با صلاحیت طراحی و نظارت(بدون محدودیت) دریافت نمایند، بلامانع می باشد.

-این یعنی اینکه تکنولوژی ها هم اگه ارشد معماری-معماری بگیرن کد پروانه اشتغالشون اصلی میشه؟؟؟ -یا با توجه به کلمه بدون محدودیت چون الان تکنولوژی ها تا پایه 2 طراحی میگیرن شاملشون نمیشه؟؟؟
-با درست بودن فرض دوم یعنی ما پروانه اشتغالی داریم که هم مرتبط باشه هم بدون محدودیت بتونه هم نظارت و هم طراحی رو تا پایه 1 بگیره؟؟؟

دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی ناپیوسته در رشته های اصلی چنانچه به مدرک تحصیلی مقطع کاردانی آنها در همان رشته مقطع کارشناسی پروانه با کد اصلی تعلق بگیرد، نحوه بررسی و تعیین صلاحیت پروانه اشتغال به کار مهندسی ایشان همانند دارندگان مدارک کارشناسی پیوسته در همان رشته میباشد.

این آخری رو که من میخونم معنیش رو اینطوری برداشت میکنم که مشکل تکنولوژی هایی که کاردانیشون اصلیه حل میباشد....

آها ا ا ا حالا دارید کم کم متوجه میشین دوست عزیز مخصوصا از جمله ی آخرتون معلومه که دارین به اوضاع مسلط میشین . بله با کمال تاسف باید گفت علاوه بر اینکه قانون مزخرفی گذاشتن حالا دارن از اون مزخرفتر تفسیر میکنندش . همین دو جمله ای ابهام داشتین جزء این جملاتی هست که تفاسیر مختلفی میشه و باید بگم بدبختانه نظام مهندسی استان ها دارند سلیقه ای عمل میکنند . یه مثال عینی بزنم روشن بشین . من خودم دیپلم ریاضی بودم . کاردانیم معماری بوده . بدون پیشوند و یا پسوند . کارشناسیم معماری بوده بدون پیشوند یا پسوند . حالا به نظر شما من باید اصلی باشم یا مرتبط ؟ آفرین درست گفتین مرتبط . میدونید چرا ؟ چون توی استان گیلان اینا اینجوری تفسیر میکنند . هر چقدر داد و بیداد کردم که بابا این بخشنامه . این دستو ر العمل شما از کجا میگین که من مرتبط هستم ؟ میگن به ما شفاهی از تهران گفتن . حالا من چی کار کنم باهاشون دست به یقه بشم؟ زنگ زدم نظام استان های دیگه قزوین میگه شما اصلی میگیرین . کرج میگه نمیگیرین . همدان میگه میگیرین . تبریز میگه نمیگیرین . یادمه توی یکی از پست های قبلیم گفتم که زیاد دنبال سیر منطقی نباشین . فقط متحد باشین .همین . در مورد تفسیر شما از این دو پاراگراف باید عرض کنم بله نظر من با تفسیر شما یکی هست ولی آیا نظر من و شما مهمه یا نظر آقایون ؟

معمار111

عضو جدید
سلام دوستا-این یعنی اینکه تکنولوژی ها هم اگه ارشد معماری-معماری بگیرن کد پروانه اشتغالشون اصلی میشه؟؟؟ -یا با توجه به کلمه بدون محدودیت چون الان تکنولوژی ها تا پایه 2 طراحی میگیرن شاملشون نمیشه؟؟؟

ن یکی ممکنه این تبصره از کمیسیون ماده هفت رو واسم ترجمه کنه:confused:

سلام
یعنی اینکه در مجموع اگر به مدرک کارشناسی شما کد اصلی بدهند چنانچه مدرک کارشناسی ارشد شما عنوانش عینا همان باشد میتوانید از سنوات آن برای آزمون یا ارتقای پایه استفاده کنید.

• Like

معمار111

عضو جدید
منم کاردانیم نقشه کشی معماریه کارشناسیم معماری بدون پیشوند و پسوند بهم کد اصلی دادن. توی تهران البته.

vertex

اخراجی موقت
ن یکی ممکنه این تبصره از کمیسیون ماده هفت رو واسم ترجمه کنه:confused:

سلام
یعنی اینکه در مجموع اگر به مدرک کارشناسی شما کد اصلی بدهند چنانچه مدرک کارشناسی ارشد شما عنوانش عینا همان باشد میتوانید از سنوات آن برای آزمون یا ارتقای پایه استفاده کنید.

عزیز فکر کنم یه خورده اشتباه کردی به کلمه مرتبط توی پاراگراف توجه کن که برای مدرک کارشناسی ذکر شده :

nader eng

عضو جدید
با سلام. دوست خوبم آقای عباس اصفهانی.:smile:
به این صورت که شما باید از واحد عضویت سازمان استان خودتون اقدام کنید.آنها یک نامه محرمانه به شما میدهند که شما ریز نمرات رو از دانشگاه بگیرید.بعد از اینکه ریز نمرات رو آوردید.شما رو به سازمان مسکن و شهرسازی استان خودتون می فرستند در واقع همان کمیسیون هم ارزی بعد آنها ریز نمرات شما رو چک میکنند اگر کل درسها رو پاس کرده باشید به شما پروانه طراحی میدهند تاکید میکنم کل درسها حتی یک درس هم قابل قبول نیست.ان شا... موفق باشید;)

Architect Abbas

عضو جدید
با سلام
منمون از راهنمايت:smile: در صورت امكان اگر ميتواني ليست دروسي را كه پاس كرده اي( لطفا عنوان دقيق مدرك كارداني و كارشناسيت را هم عنوان فرمائيد )را براي همه دوستاني كه احتمالا شرايطي را داشته باشن به مانند شما ، مشروط به اينكه درس شناخت مواد و مصالح را در دوران كارداني خود پاس كرده باشن بتوانند اقدام كنند كه در غير اينصورت بيهوده وقت نگذارند.

بالا