ابعاد و مشخصات اطاق دیزل ژنراتور

forutan.reza

عضو جدید
با عرض سلام به همه دوستان
اطاق دیزل ژنراتور باید دارای چه مشخصاتی باشد ?
ابعاد اطاق / ارتفاع اتاق / عرض و عمق کانال برای عبور کابلها / تعداد فن های لازم و نحوه تهویه / نحوه چیدمان و نصب تابلوهای برق / فنداسیون دیزل ژنراتور / طول و عرض و ارتفاع درب ورودی /
و موارد مشابه این گونه مسائل
چنانچه دوستان دارای اطلاعات و یا نقشه می باشند ارسال کنند .
با تشکر

rashidishahram

مشاور صنعت برق
ابعاد آن بستگی به ابعاد دیزل ژنراتور دارد. خب باید حداقل ابعاد رو یک جوری در نظر بگیری که موقع تعمیرات براحتی بهش دسترسی داشته باشی و تابلوها هم جا بشه. بزرگتر باشه عیبی نداره.
عرض کانالهای کابل معمولا اگه توی سینی نباشه 30 سانتیمتر کافیه. تعداد فنها و تهویه هم بستگی به ابعاد اتاق داره و بچه های مکانیک معمولا حساب می کنند ولی یک فن هم کفایت می کند.
تابلوها رو هم با توجه به ابعاد دیزل و اتاق می تونید بغل دیوار هر سمتی که راحتتره بذارید. البته همه اینها بستگی به آرایش سایت داره. ضمنا بهتره که اطاق دیزل نزدیک بقیه ساختمانهایی که زیاد استفاده می شه نباشه بدلیل سر و صدا.
فونداسیون هم بستگی به ابعاد دیزل و وزن اون داره و اینکه کاور داره یا نه. چون بصورت پک هم هست. ابعاد درب و ... هم باید جوری باشه که بعدا اگه زمانی لازم شد بیاری بیرون بشه با هل دادن یا روی ریل تعبیه شده بیرون بیاد. در غیر اینصورت بایستی از سقف بیرون بیاد.

asiabadboy

عضو فعال
کاربر ممتاز
با یکی صحبت می کردم ....می گفت برای یه ژنراتور 700 kva حدود 35 مترمربع کافیه ....
اتاق ژنراتور شرکت ما تهویه نداره .... در ورودی رو به صورت شیاردار درست کردن که عمل مکش از اونجا انجام میشه و خروجی هم پنجره رادیاتوره که وارد محیط بیرون میشه ....
لرزه گیرها و فونداسیون برای ژنراتور خیلی اهمیت دارن ....
فکر گرم نگه داشتن ژنراتور برای زمستون هم باشید ....خیلی مهمه .... از الان پیش بینی کنید ....
ارزوی موفقیت ....

محـسن ز

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
برای گرم نگه داشتن موتور میتوانید از ابگرم کن های که برای همین منظور ساخته میشه استفاده کرد که تشکیل شده از یک مخزن کوچک و یک المنت ابگرمکنهای برق خانگی ودو لوله رفت وبرگشت که به موتور وصل میشود که برای طول عمر موتور مفیده بوده موتور های ژنراتور با دور بالا روشن میشود واینکه موتور را با دور کم روشن و خاموش شود کار اشتباهی است چون به ژنراتور اسیب میرسد البته دیزل ژنراتورهای جدید گاز انها بسته میباشد ونمی توان انرا تعییر داد
برخلاف موتور های ماشین پروانه رادیاتور دیزلژنراتو به جلو هوارو میزنه به این نکته باید توجه داشت که کانال مناسب برای تخلیه باید تعبیه کردکه ابعاد ان بستگی به سطح رادیاتور دارد و به هوای داخل اتاقک راه نداشته باشد واون کانال رو به جلوی رادیاتورباید وصل کرد البته با برزنت به عرض 20 الی 30 سانت در موردنصب اگزوز هم این نکته باید رعایت گردد یعنی که اگزوز با یکعدد لرزه گیر اکاردئونی به موتور وصل شود
از تراز بودن دیزل ژنراتو کاملا مطمئن شوید وقبل از بتن ریزی بتن فنداسیون دیزل داخل بتن دوعدد ناودانی تعبیه کنید که بعدا از انها برای محکم کردن دیزل به بتن استفاده کنید البته با نصب لرزه گیر مناسب
امید وارم تونسته باشم کمکی بکنم

MATIN61

عضو جدید
سلام
دیزل ما تو یه اتاق 50متری قرار داره
دیزل ما 500kva عمق کانال 40 سانت سه تا تابلو داریم که شامل ورودی برق شهر و تابلو بایپس
و تابو دیزل میشه
تعداد فن یک دونه که البته باید یه دمپر هم نصب بشهhttp://www.www.iran-eng.ir/images/icons/flag.gif

nafise05

عضو جدید
با عرض معذرت از این که دیر سر زدم نشریه 293 رو میتونین از این ادرس دانلود کنین اگه به استاندارد اصلیش نیاز بود بگین
http://tec.mporg.ir/saman/Zavabet/moshakhasatzavabet.aspx?code=0393&language=1&type=2
سلام
من دنبال کتاب یا مقاله ای در مورد دیزل ژنراتور هستم، این استاندارد رو نتونستم توی سایتش پیدا کنم، یعنی اصلن به اسم 293 نداشت، اگه لطف کنید کمک کنید خیلی ممنون میشم

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام
من دنبال کتاب یا مقاله ای در مورد دیزل ژنراتور هستم، این استاندارد رو نتونستم توی سایتش پیدا کنم، یعنی اصلن به اسم 293 نداشت، اگه لطف کنید کمک کنید خیلی ممنون میشم
اینجا
مراجعه کنید

بالا