ابعاد ستون بتنی برای ساختمان 12 طبقه

mane1

عضو جدید
سلام
میخوام طراحی معماری یک ساختمان ده طبقه روی پیلوت و یک طبقه زیرزمین را انجام بدم لطفاًحدوداًابعاد ستون را بفرمایید که تأمین پارکینگم درست باشه. سپاس فراوان...

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
سلام

میخوام طراحی معماری یک ساختمان ده طبقه روی پیلوت و یک طبقه زیرزمین را انجام بدم لطفاًحدوداًابعاد ستون را بفرمایید که تأمین پارکینگم درست باشه. سپاس فراوان...

سلام
شما پیشفرض65*65 سانتی درنظر بگیر ، ستون 60*60 یک ستون اپتیمایز شده و خوب برای یک سازه 12 طبقه هست .
ممنون

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
سلام

با سلام همکار محترم:
شما عرض زمین را نداده اید.فرض کنیم 10 متر تا 12 متر : اگر از سه ردیف ستون برای 10 متر عرض استفاده شود دو دهانه 5 متر می شود. همین 5 متر را در طول فاصله ستونها بگیرید سطح بارگیر هر ستون وسط 25 متر مربع می شود وحدودا هر ستون برای 12 طبقه :250 تا300 تن بار بری دارد. با تجربه های قبلی و محاسبه ذهنی :تخمین من: ابعاد ستون 65 سانت طول موازی طول زمین و45 سانت عرض در موازات عرض زمین است.با 10 عدد میله گرد قطر 28 یا 12 عدد قطر 26 و عیار سیمان 350 - بنابراین حدود 4.40 تا 4.5 متر دهانه مفید بین دو ستون دارید که برای رفت وامد اتومبیل ها خوبست.اگر دهانه 12 متر یا بیشتر باشد میتوان سه دهانه گرفت. ستونهای کناری هم برای 10 متر دهانه از نظر میله گرد می تواند :40در 40 سانت با 8 عدد قطر 20 در نطر گرفت. البته این موارد را باین مشخصات باید با برنامه محاسباتی خود کنترل کنید.لنگر زلزله هر ستون وسط باحتمال زیاد حدود:40 تا 50 تن متر می شود. البته برای کل ستون بارتفاع 35 تا 40 متر -اگر طول وعرض پلان معلوم بود دقیق تر کل بار زلزله برای کل سازه حدس زده می شد-بهر حال من اینها را ذهنی حساب کردم تا یک معیار کنترل برای برنامه دادن مقاطع به نرم افزار داشته باشید.موفق باشید.

navid6666

عضو جدید
پیشنهاد

پیشنهاد

با سلام به همه دوستان ممنون بابت مطلب خوبتان برای اطلاع از دستاورد ها در زمینه عمران و ساختان به دیوار صنعت بروید بسیار میتونه کمکتون کنه

بالا