ابزار ها و وسایل دندان پزشکی

روشنک.الف

عضو جدید
سلام بچه ها یه سری اطلاعات درباره وسایل دندان پزشکی براتون گذاشتم.امیدوارم به دردتون بخوره

به طور کلی تجهیزات دندان پزشکی به اجزای زیر تقسیم میشود:
1.یونیت وصندلی
2.آمالگاماتور
3.کاویترون
4.لایت کیور
5.رادیو لوژی دندان
6.ساکشن ها
7.تابوره ها و....

روشنک.الف

عضو جدید
یونیت وصندلی دندان پزشکی:

صندلی دندان پزشکی وسیله ای است برای استقرار بیماری که در ناحیه دندان و لثه دچار عارضه شده است.یونیت دندان پزشکی شامل ابزار هایی جهت کنترل حرکات صندلی وکلیه اینسترومنت هایی است که دندان پزشک به وسیله آن بیمار را مداوا میکند.
تمام یونیت های دندان پزشکی دارای پایه ای هستند که چراغ دندان پزشکی بر روی آن استقرار می یابد.یونیت ها دارای ورودی های آب و هوا وخروجی فاضلاب می باشند.آب و هوا جهت راه اندازی اینسترومنت ها،پوار،کاویترون،ساکشن،کراشور و دوش آب لیوان استفاده میشود.اجزای اصلی یونیت دندان پزشکی عبارتند از:
1)صندلی دندان پزشکی
2)چراغ دندان پزشکی
3)سیستم بهداشتی شامل:کاسه کراشوار ودوش آب ،ساکشن،وبزاق کش
4)کمپرسور
5)تابوره ها
6)میز پزشک یا تابلت

صندلی دندان پزشکی

صندلی دندان پزشکی باید قدرت کافی وتوان کافی برای تحمل وزن بیمار در حین جابجایی وتوقف داشته باشد.
اجزای صندلی دندان پزشکی عبارتند از:
1.شاسی صندلی
2.پشتی صندلی
3.تشک صندلی
4.زیر سری
5.زیر دستی
6.سیستم الکتریکی وسیستم پنوماتیک صندلی

چراغ دندان پزشکی

چراغ دندان پزشکی مقدار نور لازم را برای دندان پزشک فراهم کرده و باید دارای نور سفید سرد وبدون سایه باشد.ودر مقابل آب تا حد مناسبی مقاوم باشد.چراغ معمولا دارای ولتاژ DC بوده ودارای کلید خاموش وروشن و کلید تغیر شدن نور میباشد.کنترل چراغ توسط دکمه هایی که بر روی میز پزشک ودستیار قرار دارد نیز میسر است.

روشنک.الف

عضو جدید
کاسه کراشوار و دوش آب
کاسه کراشوار معمولا از جنس سنگی پلاستیکی و یا چینی بوده و یک دوش آب لیوان نیز به آن متصل است که مقدار آب مورد نیاز جهت شست و شوی دهان بیمار پس از جراحی را تامین میکند.در یونیت های جدید میتوان از آب گرم در کراشوار نیز استفاده کرد.همچنین میتوان مقدار آبی که از دوش خارج میشود ومدت زمان ریزش آب را هم برنامه ریزی کرد.علاوه بر این میتوان این امکان را فراهم کرد که پس از اینکه یونیت در وضعیت صفر قرار گرفت،به صورت اتوماتیک آب از دوش جاری میشود.یونیت دندان پزشکی باید جهت جلوگیری از اتلاف وقت ودید کافی در محیط دندان دارای سیستم مکنده خوب باشد.
بزاق کش
این سیستم با آب وهوا کار میکند.ودارای مکش نسبتا ضعیفی بوده که برای مکش بزاق دهان به کار میرود.ولی برا کشیدن خون وبزاق غلیظ ومایعات چرکی مناسب نیست.
ساکشن مرکزی
این دستگاه دارای قدرت مکش بین 10تا 15 برابر ساکش بزاق کش است.جریان هوا با سرعت 150تا 200کیلومتر در ساعت در آن عبورمیکند و قدرت مکندگی آن حدود 50لیتر در دقیقه میباشد.مواد جامد ومایع از فاصله 10تا 15 میلی متری دهانه سر ساکشن مکیده مکیشود.

تابوره ها
معمولا دو عدد تابوره یا صندلی کوچک گردان یکی برای دندان پزشک ودیگری برای دستیار در هر یونیتی وجو دارد که هیدرولیک بوده و ارتفاع ان قابل تنظیم است

بقیه شو کم کم براتون میذارم!!!

من تکنسین دندانپزشکی هستم و نیازمند ارتباط با یک تکنسین یا یک مهندس کارکشته در این زمینه دارم. با تشکر عیسی محمدحسینی

روشنک.الف

عضو جدید
من تکنسین دندانپزشکی هستم و نیازمند ارتباط با یک تکنسین یا یک مهندس کارکشته در این زمینه دارم. با تشکر عیسی محمدحسینی

من هنوز دانشجو هستم ونمیتونم خودم رو مهندس کار کشته اعلام کنم امیدوارم بچه ها دیگه بتونن کمکتون کنن

رضافیروزیان

عضو جدید
آشنایی با تجهیزات دندانپزشکی

آشنایی با تجهیزات دندانپزشکی

فیروزیان هستم با بیش از 20 سال سابقه کار در زمینه تعمیرات دندانپزشکی در خدمت دوستان هستم اگر سئوالی دارید بفرمایید در خدمتم