آینده شغلی

tarmita

عضو جدید
سلام من توصيه مي كنم نرم افزار catia رو حتما ياد بگيريد مال بچه هاي مكانيكه ولي براي رشته ما هم كارايي داره

VAHID.MAKU

عضو جدید
با عرض سلام خدمت دوستان من دانشجویه سال اخر ماشینالات هستم سراغ دارم دوستانی رو که ارشد ماشینالات هسته و تو کاخانجات هپکو اراک و تراکتور سازی تبریز مشغول بکار هستن دانشجو های مکانیک 1 واحد موتور دارن بنام اتو مکانیک اما ما 3 واحد موتور احراقی داریم 3 واحد مکانیک تراکتور که کلا همه ی قسمتهای ماشین رو تجزیه تحلیل میکنیم به نظر استادمون که خودش تو تراکتور سازی تبریز کار میکنه هیشکی مثل ما نمیتونه از موتورو گیربکس و سایر قسمتها سر در بییاره

soheil-parsi

عضو جدید
سلام.من دانشجوی مکانیزاسیون هستم.میخوام برای ارشد شرکت کنم.اما نمیدونم از بین مکانیزاسیون و مکانیک ماشین آلات کدومو انتخاب کنم.ریاضی و فیزیکمم در حد متوسط رو به بالاست.به هردوشون هم علاقه دارم.ممنون میشم کمکم کنید.

yavar3140

عضو جدید
آینده شغلی

سلام خدمت مهندسین کشاورزی: من کارشناسی رشته مکانیزاسیون کشاورزی خوندم از شما کمک می خوام لطفا نظر و یا ایده داری بگین من چیکار می تونم انجام دهم با سرمایه 10 میلیون تومان به نظر شما بچه.......................؟

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
ماشينهاي كشاورزي و فارغ التحصيلان آن

مي دانيد هر رشته تحصيلي به دليل نيازي كه احساس ميشود و با اهداف معيني تاسيس ميشود و پي آمد آن با برنامه ريزي صحيح ،ميتوان حداكثر بهره برداري را از متخصصان تربيت يافتة آن به عمل آورد وليكن متاسفانه در كشور ما به بعد دوم يعني برنامه ريزي ، اهميت چنداني داده نشده است :

*
وضعيت فارغ التحصيلان بيكار حتي در مقاطع بالاتر از ليسانس معید اين امر ميباشد چراكه رشته تحصيلي مورد نظر در زماني خاص بدليل نياز اوليه اي كه وجود داشته است تاسيس شده وليكن براي ظرفيت پذيرش آن در سالهاي آتي ،هيچ برنامه ريزي خاصي انديشيده نشده است از اين روست كه اكثر فارغ التحصيلان رشته هايي چون زراعت ، باغباني ، آبياري و ..._كه بي شك در بدو تاسيس آنها نياز مبرمي به فعاليتشان بوده است _بدليل سرريز شدن تعدد فارغ التحصيلان از ظرفيت ثابت مورد نياز امروزه بايستي به كارهاي غير تخصصي بپردازند.
*
علاوه بر عدم توجه به ظرفيت پذيرش ،در بعضي موارد نيز _ كه متاسفانه اخيراً نيز مشاهده شده است _ در تاسيس يك رشته توجهي به اينكه رشته اي ديگر با همين كارايي وجود دارد كه با اندكي تغيير در دروس تخصصي آن ميتوان بهره برداري كافي را از آن به عمل آورد ، اقدام به تاسيس آن ميشود ؛ موازي بودن عملكرد اين رشته ها با رشته هاي شناخته شده تري كه از قبل وجود داشته اند از يك سو و تعداد زياد پذيرش در اين رشته ها از سوی دانشگاهها، مشكل فارغ التحصيلان آن را دوچندان نموده است.
*
در بعضي موارد نيز متاسفانه در هنگام تاسيس رشته تحصـــيلي مورد نظر ، نیازی به ایجاد آن نبوده است چه رسد به برنامه ريزي و هدف گذاری صحیح براي بازدهي خوب! .مكانيك ماشينهاي كشاورزي در اين گروه جا دارد. ( البته به مرور زمان با پیشرفت صنعت کشور و تقسیم علوم نیاز به این رشته کاملا احساس شده است) .

درخصوص جبران مشكلات به وجود آمده ، امروز هم دير نشده است : كاهش ظرفيت دانشگاهها در اينگونه رشته ها و افزايش ايجاد شغل در زمينه هاي مورد نظر - كه همان افزايش و يا متغير كردن ظرفيت اشتغال ميباشد - علاوه بر حل مشكل اين فارغ اتحصيلان ، ميتواند به رشد علمي زمينه هاي مذكور نيز كمك شاياني كند. اما در مورد ماشينهاي كشاورزي علاوه بر موارد فوق بايستي تدبيري چون انتقال آن به دانشكده فني و قرار دادن آن در گرايشهاي مهندسي مكانيك اتخاذ نمود.

رشته ماشينهاي كشاورزي در در ايران دراوايل سال 1344 تاسيس شد در حاليكه هيچ نيازي به آن نبود و تقليدي كوركورانه به حساب مي آمد. به مرور زمان اهدافي كه در كشورهاي صاحب اين رشته براي آن در نظر گرفته شده بود در ايران نيز _ بويژه پس از انقلاب اسلامي_ مد نظر قرار گرفت اما بدليل مشكلات پايه اي كه وجود داشت هنوز به طور كامل محقق نشده است.

اين رشته با هدف تربيت طراح ماشينهاي كشاورزي و مديريت آن تاسيس شده است كه يك رشته كاملاً فني و در عين حال در ارتباط با مسائل فني و علمي كشاورزي ميباشد ، ازلحاظ عملي بسيار پربارتر و مؤثرتر از رشته هاي موازي آن در گرايشهاي مختلف مهندسي مكانيك ميباشد از اين رو فارغ التحصيلان آن به عنوان نيروي انساني در هر شركت توليدي و فني كه شاغل بوده اند ، عملكرد موفقي داشته اند اما مشكلي كه اين فارغ التحصيلان دارند همانا جذب و استخدام در شركتهاي توليدي مي باشد كه مستقيماً بر ميگردد به عدم شناخت مديران و مسئولان ذيربط از كارائي اين رشته تحصيلي. منطق آنها اين است كه مهندس مكانيك بهتر از مهندس كشاورزي براي واحد توليدي و فني كارآيي خواهد داشت و البته و صد البته حق با آنهاست!!! با این تفسیر يا نام اين رشته مناسب با محتواي آن نيست و يا اطلاع رساني دقيقي براي مديران صورت نگرفته است.

در هر حال براي بهره گيري بيشتر از اين علم در ارتقاي صنعت ماشين آلات كشاورزي كشور در اين موقعیت كه كشور رو به اقتصادي شدن از نوع جهاني دارد بايد طرحی نو درانداخت چراکه با اجراي اصل 44 قانون اساسي و ايجاد بنگاههاي توليدي خصوصي بیشتر و بروز رقابت آنها مخصوصا با شرکتهای خارجی ، اين رشته ميتواند كارايي خود را در ايجاد اشتغال از يك سو و متحول كردن صنعت ماشين آلات كشاورزي در كشور ،منطقه و جهان صنعتي از سوي ديگر بيش از پيش نشان دهد.

در هر حال بهره گيري از نظرات سازنده اساتيد اين رشته و همچنين مديران فارغ التحصيل آن در كشور روند گشایش گره هاي اساسي موجود را سرعت بیشتری خواهد داد.
http://combain.blogfa.com/

ermi.k

عضو جدید
سلام خدمت مهندسین کشاورزی: من کارشناسی رشته مکانیزاسیون کشاورزی خوندم از شما کمک می خوام لطفا نظر و یا ایده داری بگین من چیکار می تونم انجام دهم با سرمایه 10 میلیون تومان به نظر شما بچه.......................؟

با سلام
به نظر من شما یک نگاهی به سایت فنی و حرفه ای بیاندازید، قسمت مشاغل خانگی. تو بخش کشاوزییش. به نظر من میتونه برای اول راه ایده مناسبی باشه.:redface:

ermi.k

عضو جدید
من به تازگی توی این رشته قبول شدم.به شدت هم به رشته مکانیک علاقه دارم.اما یه سوال تو ذهنمه آینده این رشته چطور؟بازار کار داره؟

به نظر من تلاش تلاش تلاش و همکاری با اساتیدتون. بعد کم کم اونا میتونن کمکتون کنن.:smile:

hassan_essmaeili

عضو جدید
sسلام منم با دوستمون هم عقیده هستم. هیچ کاری وجود نداره واسه این رشته.منم فارغ التحصیل مکانیک ماشین آلاتم CATIA هم کامل وارد هستم ولی بیکارم . کار نیست. الکی امیدوار نباشید.

barekati

عضو جدید
سلام. میشه یه کم درباره آینده شغلی مکانیزاسیون کشاورزی توضیح بدید. و این که روی یادگیری چه مطالبی تاکید داشته باشیم.

Bio System

عضو جدید
درسته که این رشته پایه مکانیک داره و با باقی گرایش های کشاورزی فرق داره ولی توصیه میشه به هیچ عنوان طرف این رشته نرید
اگه هم هستید انصراف بدید و رشتتون رو عوض کنید.

mehdi2012

عضو جدید
کسی که مکانیک ماشینهای کشاورزی خونده چطور باید کار پیدا کنه؟

کسی که مکانیک ماشینهای کشاورزی خونده چطور باید کار پیدا کنه؟

دوستان هر کس هر چی در مورد اشتغال تو این رشته میدونه بگه . در واقع مهندس مکانیک ماشینهای کشاورزی چکاره میشه؟ در مورد تهسیلات وام و شروع کردن یه کسب و کار بگید .

دوست عزیز نمیدونم که در کدام مرحله ای هستی ؟اگر مکانیکی بلد باشی و همراه با رشته ما بسیار عالیه و از مهندش مکانیک هم بالا میزنی .بچه های رشته ما خیلی بیشتر حالیشونه تا مکانیک.

وام میدن ولی خیلی با دشواری زیاد دلتو به وام خوش نکن .در آینده باید در غیر رشته خودت کار کنی مثلا در قسمتهایی که تعمیرات هست فقط باید کار بلد باشی و صد در صد میگیرن.

سلام بچه ها می خواستم اطلاعاتی در مورد آینده شغلی مکانیک ماشین الات داشته باشم؟

ببین دوست عزیز من هم یک نمونه از همین دوستانی هستم که مهندسی ماشین آلات هستم و در یک شرکتی سرپرست تعمیرات لیفتراک هستم از آنجایی که ما در قسمتهای مختلف از جمله تعمیرات پیش هستیم ولی در کار بیرون باید فن تعمیراتی (دیزلی ،هیدرولیکی و...) را قوی کنید حتما شمار ا خواهند گرفت در جامعه امروز ایران استاتیک و... زیاد کاربردی نداره .

Bio System

عضو جدید
ببین دوست عزیز من هم یک نمونه از همین دوستانی هستم که مهندسی ماشین آلات هستم و در یک شرکتی سرپرست تعمیرات لیفتراک هستم از آنجایی که ما در قسمتهای مختلف از جمله تعمیرات پیش هستیم ولی در کار بیرون باید فن تعمیراتی (دیزلی ،هیدرولیکی و...) را قوی کنید حتما شمار ا خواهند گرفت در جامعه امروز ایران استاتیک و... زیاد کاربردی نداره .

دوست عزیز اگه قرار باشه فرد همه چی رو بیرون دانشگاه یاد بگیره پس دانشگاه برای چیه؟ ببین من نظرم راجع به کلیت رشته بود که با اینکه 100 واحد از 144 واحد مکانیک رو میخونن ولی دید بیرون نسبت به رشته چیز دیگه ایه.
نظر من به تغییر رشته یا گرفتن لیسانس دوم با پاس کردن 44 واحد باقی مونده هست

jovhar

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان هر کس هر چی در مورد اشتغال تو این رشته میدونه بگه . در واقع مهندس مکانیک ماشینهای کشاورزی چکاره میشه؟ در مورد تهسیلات وام و شروع کردن یه کسب و کار بگید .

میشه تو این رشته که کاربرد آنچنانی تو مملکت ما نداره این کارها رو انجام بدی
- مثل دوستمون تو یه شرکت مشغول به کار بشی و مسئول فنی یا تعمیرات بشی
- می تونی ادامه تحصیل بدی و فوق بگیری با خارجه مکاتبه کنی و بورس بگیری
- می تونی دکتری بگیری و بورس داخل بشی
- می تونی نرم افزار های مهندسی مکانیک رو خوب و فول یاد بگیری و تو یه شرکت کار گیر بیاری مثل هر مهندس مکانیک
- می شه با داشتن یه شم فنی خوب بالاتر از مهندسین مکانیک دیگه تو شرکت های ماشین سازی به عنوان مسئول فنی با درآمد خوب مشغول شد
- می تونی استخدام سیستم های دولتی بشی اگه ردیف استخدامی باشه
- میشه مثل من استخدام آموزش و پرورش شد
- می تونی تو شرکت های مشاوره ای و آزمون و ارزیابی ادوات کشاورزی کار گیر بیاری
- می تونی با چند نفر از دوستان یه شرکت خدمات مهندسی کشاورزی بزنی و خدمات مکانیزه کشاورزی ارائه بدی به زمین های کشاورزی. وام هم بگیری
- میشه با فوق لیسانس تو پیام نور حق التدریس شد
-می تونی اگه سرمایه داشتی شرکت واردات و فروش ادوات کشاورزی و باغبانی بزنی تو منطقه خودتون
- میشه بقول دوستمون یه تطبیق واحد بدی تو یه رشته دیگه لیسانس دیگه بگیری
- می تونی برا ارشد مکانیک شرکت کنی
- میشه رفت بز چرونی
-

reza hoori

عضو جدید
سلام دوستم
اره.من خودم مدتی بازرس کنترل کیفی تو یه شرکت صنعتی بودم. الانم ارشکماشین الات میخونم

javadv

عضو جدید
سلام به همه دوستان!
من کارشناس شرکت تراکتورسازی هستم و فارغ التحصیل رشته مکانیک ماشینها ی کشاورزی از دانشگاه صنعتی اصفهان
نگران آینده شغلی خودتون نباشید اگه مطالبی رو که در زیر می گم حتما رعایت کنید:
1- حتما نرم افزار های مکانیک catia,solid را یاد بگیرید اونهم بطور حرفه ایی که هر طرحی رو که دیدید سریع نقشه های اجرایی رو برای ساخت بدید
2- درسها و کتابهایی از قبیل طراحی مکانیزمها و جیگ و فیکسچر و... را برای دید بهتر در محل کار یاد بگیرید
3- هر کسی در هر شهری که هست احتمالا یه صنعتی در آن شهر هست مثلا تراکتورسازی ، کمباین سازی اراک، ادوات سازی خراسان، لوله و پروفیل، ذوب آهن و ... لذا سعی کنید کارهایی که در آن صنعت انجام میشه رو بدونید و در موقع کار آموزی( سعی کنید حتی با پارتی هم که شده وارد آن صنایع بشید هر چند مکانیک بخواند) در دوره کارآموزی هم خودتونو نشون بدید
4- یک رزومه خوب داشته باشید از کارهای تحقیقاتی هیدرولیک، موتور، طراحی و ...
اینا رو انجام بدین نتیجه می گیرید
kara_aslan_59@yahoo.com ، در هر زمان کاری داشتید در خدمتم

سلام آقای رزق ده

من سوالم در رابطه با کار نیست

ولی می خوام بدونم توی تراکتورسازی تراکتوری به طور کامل طراحی شده یا نه؟
اگر عکس یا مطلبی در این باره داشتید ارائه فرمائید

با تشکر

abbasbayani

عضو جدید
من لیسانسو ماشین آلات خوندم،پردیس ابوریحان تهران،و شاگرد اول هم شدم ،ولی فقط به دلیل عدم تضمین آینده شغلیم ارشد مکانیک شرکت کردم،که اونم باز تضمینی نداره،وگرنه جدی علاقه داشتم به این رشته،مخصوصا ترم آخر درس طراحی ماشین دکتر مساح واقعا این و فهمیدم این رشترو دوست دارم ولی به چه قیمتی..،و الان راضیم برم زاهدان مکانیک بخونم ولی این رشترو نخونم :D واسه منی که نه پول دارم و نه پارتی این رشترو خوندن ریسکه

orick

عضو جدید
سلام دوستان
خواهشا زود پاسخ بدید
من مهندسی ماشین آلات کشاورزی چمران اهواز قبول شدم
مکانیک آزاد هم قبول شدم اهواز
بازار کارش چجوریه؟ شنیدم خیلی بده
خواهشا زود جواب بدید تا فردا بیشتر وقت ندارم برا ثبت نام
کدومشونو برم
جدای پول آزاد و استاداش

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
خواهشا زود پاسخ بدید
من مهندسی ماشین آلات کشاورزی چمران اهواز قبول شدم
مکانیک آزاد هم قبول شدم اهواز
بازار کارش چجوریه؟ شنیدم خیلی بده
خواهشا زود جواب بدید تا فردا بیشتر وقت ندارم برا ثبت نام
کدومشونو برم
جدای پول آزاد و استاداش
سلام دوست عزیز. با شرمندگی که بهتون جواب داده نشد....
ولی خوب ماشین الات . تو رشته کشاورزی رشته بهتریه....و اینده شغلی خوبی داره...
به شرطی که خوب استفاده کنی ازش.

بالا