آیا کل جهان از طریق کاوش های متداول علمی قابل فهم هست؟(مغز)

elisa.ff

عضو جدید
کاربر ممتاز
اول بیانات قران رو ذکر میکنیم.

درباره روح از تو می پرسند بگو روح از امر پروردگار من است و شما را جز اندکی دانش نداده اند(حاقه38-39)

آنان که به غیب ایمان می آورند و نماز را به پا می دارند وازآنچه روزیشان کردیم انفاق می کنند

آنان از ظاهر زندگی دنیا با خبرند واز اخرت غفلت دارند0(روم6)

اما در این راستا برخی دانشمندان تردید کرده اند که بتوان شعور را برحسب علوم فیزیکی توضیح داد 0کورت گودل که از بزرگان منطق ریاضی بوددر نامه ای به هائو(اکتبر1971)نوشت :من فکر نمی کنم که مغز به طریق داروینی به وجود آمده باشد در واقع آن قابل تردید کردن هست 000نیروی حیاتی یک عنصر اولیه جهان است واز بعضی قوانین کنش پیروی میکند این قوانین ساده و مکانیکی نیستند.

دوستان با پیشرفت علوم زیستی بر این شکی نیست که تکامل خودبه خودی نبوده بلکه نیرویی این را به سمت تکامل سوق میداده00

ویلفد پنفیلد جراح اعصاب کانادایی که مطالعات فراوانی در مورد امراض مغزی داشت میگوید:چون به نظر من یقینی می رسد که همواره غیر ممکن خواهد بود ذهن را براساس فعالیت عصبی در داخل مغز توضیح دهیم و چون به نظر من ذهن مستقلا در حیات محض رشد وبلوغ پیدا میکند -چنان که گویی آن یک عنصرادامه یابنده هست -چون یک کامپیوتر که مغز باشدباید به وسیله عاملی که فهم مستقل داشته باشد برنامه ریزی شود وعمل کند -من مجبورم این رای رو انتخاب کنم که وجود ما را باید براساس دوعنصر بنیادی ذهن ومغز-به عنوان دوعنصر نیمه مستقل توضیح داد0

همچنین اکلززیست شناس معروف انگلیسی می گوید :هرچه بیشتر فهم کار مغز انسانی را ادامه می دهیم آن جالب تر و یگانه تر می شود,نسبت به هر چیزدیگر درجهان طبیعت0

وینگرافیزیکدان برنده جایزه نوبل می گوید:من هنوز مطمئن هستم که حیات یک پدیده بنیادی است که کاملا خارج از اهتمام فعلی فیزیک هست0

دوستان وینگر اعتقاد داردکه شعور یک هویت غیر فیزیکی هست اما ضمنا معتقد هست کهاگر قرار باشد حیات توسط فیزیک توصیف شود مبانی و مفاهیم جدیدی در فیزیک برای فهم پدیده حیات لازم هست0

قضاوت باشماست 0

jamnaj

عضو
واقعیت روشن وترددید مبهم

واقعیت روشن وترددید مبهم

آیا تا به حال اندیشیده اید چرا این همه معضل فکری در جهان است؟!!!!!
یکی از مهمترین دلایل اصلی پرداختن به فرع به جای اصل است واهمیت دادن بیش از حد واقعی به حاشیه است به حدی که اصل و واقعیت روشن وبدیهی در سایه تردیدها و سایه های خود ساخته -و البته دشمن بافته - جای خود را در اندیشه و افکار وروحیات طالب حقیقت وجوینده واقعیت به فرعیات وجودی و وسایل و وسایط ملزوم آن میدهد !!!
به طوری که گاه دیگر آن حقیقت روشن وخود یافته اولی به امری مورد تردید وحتی در ادامه اصرار بر کج روی مورد انکار وتمسخر واتهام موهم گرایی و ... قرار می گیرد!!! وآنچه واقعیتی در دسترس برای هر انسان ومتفکر منصفی بود _است_ به امری بعید ودور از اصول علم!!!!!!!!!!!!! بدل گشته وبه دنبال بررسی وشناخت بیگانه ای به جای آَشنا میگردند!!!!!
غرض از این مقدمه این بود که ببینید در پی چه هستید ؟! همان را بجویید ! وفرع را فرع واصل را اصل بدانید وگرنه مانند کسی که به واقعیتی در پیش رو با دوربین وارونه میخواهد بنگرد در حیرت ونا آگاهی خواهید بود وتا زمانی که به خود نیایید در هدر دادن فرصت عمر و سرمایه انسانی خود >>>>>
به امید سعادت همه حق طلبان در نور هدایت الله

فقط همین رو می گم که آوردن چند تا نقل قول لزوما باعث درست بودن محتوا نمیشه ، این رو هم برای طرفدارهای ID و طرفدارهای فرگشت می گم ، به اندازه یه کتابخوانه مطالب و مناظره می تونید نگاه کنید و بخونید ، اما در آخرش همه محدود هستیم به نفس کشیدن و غذا خوردن و زمان کم

elisa.ff

عضو جدید
کاربر ممتاز
فقط همین رو می گم که آوردن چند تا نقل قول لزوما باعث درست بودن محتوا نمیشه ، این رو هم برای طرفدارهای ID و طرفدارهای فرگشت می گم ، به اندازه یه کتابخوانه مطالب و مناظره می تونید نگاه کنید و بخونید ، اما در آخرش همه محدود هستیم به نفس کشیدن و غذا خوردن و زمان کم

ولی ما انسانیم غیر از خوردن و خوابیدن هم میتونیم کارهای زیادی بکنیم ......اینایی که شما گفتین با عرض معذرت منصب به حیوانه نه انسان .انسان میتونه به درجه هایی برسه که مانند یه رویاست انگار تصوراته من که خودم فقط اینی نیستم که شما تعریف کردین بقیه رو نمی دونم

مهدی پوراحمد

اخراجی موقت
با عرض سلام و تقدیر به خاطر دغدغه شما نسبت به کشور و تفکر در مورد مسائلی از این قبیل.

باید ذکر کنم که پاسخ سوال شما نه هست.در کتب و گفته های بزرگان دیدیم و شنیدیم که : دین بدون علم لنگ است و علم بدون دین کور است.

در همین جمله پاسخ شما رو دادم.اگر بیشتر بخواهم توضیح بدم ، عقلی که در راستای دین نباشد کور و بینایی پیدا نمیکند.
مغز،بدون وحی و بدون برخی امدادهای غیبی قابلیت تمام علوم را ندارد.فرموده اند علم 27 حرف است که تا زمان ظهور فقط 2 حرف ان کشف میشود...
حالا جای بحث بسیار است اما بنده به همین چند نکته بسنده میکنم

Asa l

عضو جدید
به نظر من هر دو در کنار هم باید باشن بعضی وقت ها یه احساس خیلی ساده و بدون تفکر هم میتونه جواب خیلی چیزها رو بده