آیا شما نحوه حرف زدنتان را بلد هستید؟

آیا شما نحوه حرف زدنتان را بلد هستید؟

• بلی

رای: 8 61.5%
  • خیر

رای: 5 38.5%

• مجموع رای دهندگان
    13

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
آیا تابحال دقت کرده بودید که حرف زدن چقدر سخت است؟ بنظر بنده باید اصلا یک رشته در دانشگاه ایجاد شود با نام "نحوه حرف زدن". خیلی کار سختی هست که انسان بتونه درست حرف بزنه.

درست حرف زدن یعنی اینکه جوری حرف بزنید که طرف مقابل آزرده خاطر نشود ، حرف هایتان خام نباشد...

اصلا چندبار در زندگی جوری حرف زده ایم که حرف هایمان تحقیر کننده نباشد ، در شان ما باشد ، متکبرانه یا مغرورانه صحبت نکنیم ، خودمان را بزرگ و دیگری را کوچک نبینیم ، صحبت هایمان گستاخانه نباشد ، صحبتهایمان حالت تمسخر دیگری را نداشته باشد...

خیلی از ماها تا به حال به این موضوع فکر نکرده ایم که واقعا چقدر ضعف داریم در حرف زدن.

لطفا در نظر سنجی شرکت کرده و نقطه نظرات خود را در صورت امکان در این زمینه مطرح بفرمایید.

آخرین ویرایش:

shakiba.h

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
چه موضوع جالبی ...اره درست حرف زدن موضوعیه که باید یاد گرفت
ولی مثل اینکه "درست" از دید آدما متفاوته ...اول باید درستو تعریف کرد بعد ظرفیت ادمارو از همه نظر سنجید بعد باهاشون حرف زد ...البته جسارت داشتن به نظرم بد نیست چون بالاخره ادم باید حرفشو بگه ...

من از موضوع این تاپیک خوشم اومد ..:smile:

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
خواهش میکنم.

درست حرف زدن رو من به صورتی که در بالا دیده میشه تعریف کردم و عرض کردم که:

درست حرف زدن یعنی اینکه جوری حرف بزنید که طرف مقابل آزرده خاطر نشود ، حرف هایتان خام نباشد...

اصلا چندبار در زندگی جوری حرف زده ایم که حرف هایمان تحقیر کننده نباشد ، در شان ما باشد ، متکبرانه یا مغرورانه صحبت نکنیم ، خودمان را بزرگ و دیگری را کوچک نبینیم ، صحبت هایمان گستاخانه نباشد ، صحبتهایمان حالت تمسخر دیگری را نداشته باشد...

mahtab30

کاربر فعال
به نظر من این موضوع یک موضوع روانشناسی است که از دیدگاه زن و مرد باید بررسی بشه ..
ولی در کل موضوع جالبیه ...
در کنارش نحوه تاثیر گذار بودن در حرف زدن هم موضوع خوبی است ...

fazilat.fatemeh

عضو جدید
هیچ چیزی مثل بیان روی آدم‌ها تاثیر نمی‌گذارد. اینكه ما امروز جامعه‌ای نداریم كه درست حرف بزند، ناخودآگاه باعث می‌شود آدم‌هایی كه درست صحبت می‌كنند، نسبت به بقیه برجسته‌تر شوند . خب، گاهی این درست صحبت‌كردن در جهت سوءاستفاده قرار می‌گیرد و گاهی هم در جهت مثبت آن استفاده می‌شود. مثل قدرت كلامی كه پیغمبر(ص) داشته كه واقعا به لحاظ قوه تكلم بی‌نظیر بوده، شما حدیث و روایتی را از پیامبر(ص) نمی‌شنوید كه تاثیرگذار نباشد چون بیانش در جهت رسالتش بوده است. این‌‌ همان تاثیر جادویی كلام است.

درست صحبت‌كردن فقط بستگی به واژه‌هایی كه استفاده می‌كنید، ندارد. وقتی شما جمله‌بندی درست، لحن زیبا و آهنگ صدایی متناسب با واژه‌ها داشته باشید و متناسب با مكان و فضایی كه در آن قرار دارید، حرف بزنید، می‌توانید امیدوار باشید كه بیان موثر و درستی خواهید داشت.
اتفاقی كه این روز‌ها در جامعه ما افتاده این است كه داریم به سمتی می‌رویم كه خیلی خوب حرف نمی‌زنیم.ما امروز خیلی از واژه‌ها را سرسری به‌كار می‌‌گیریم، خیلی واژه‌ها وارد زبانمان شده كه آهنگ قشنگی ندارد، نوآمده و بد معنی هستند. مسئله بعدی سواد مطالعاتی است كه اصلا كتاب‌های پرفروش امروز ما اكثرا ایرادهای ادبی دارند. مسئله دیگر این است كه در هر دوره‌ای نوع گویشی در جامعه مد می‌شود. مثلا شل حرف‌زدن، كامل ادانكردن جمله‌ها، نصفه و نیمه بیان‌كردن واژه‌ها و من هیچ‌وقت نفهمیدم این مد‌ها از كجا می‌آیند و چطور رواج پیدا می‌كنند. شاید خیلی‌ها در زندگی روزمره نیازی در خودشان برای درست صحبت‌كردن نبینند، ولی اصولا بیشتر ما امروز در جوامعی هستیم كه ارتباط كلامی زیادی برقرار می‌كنیم. خیلی وقت‌ها ما نسبت به خیلی از مسائل بی‌تفاوت هستیم اما این مسئله ثابت شده كه آوا‌ها تاثیرگذار و در فضا ماندگار هستند، شاید نگاه من خیلی ایده‌آلیستی باشد اما به هر حال نگاه من این است كه هر آوایی بار مثبت و منفی دارد. وقتی ما با هم درست حرف می‌زنیم و البته حرف درست می‌زنیم، خیلی از مشكلات و تنش‌هایی كه در جامعه هست، حل می‌شود. خوب حرف‌زدن فقط یك نیاز فردی نیست بلكه یك نیاز جهانی است. خلاصه اینكه اگر كسی دنبال این است كه كلام تاثیرگذاری داشته باشد، باید بیانش را درست كند و راهش هم گذراندن دوره‌های فن بیان است یا خواندن روزنامه با صدای بلند و جست‌وجو كردن درباره تلفظ صحیح واژه‌ها. خودم هم چند سال است که درصدد کلاس فن بیان رفتن هستم ولی هنوز انگار جدی نگرفته ام ..بحث شما باعث شد یکبار دیگه بهش فکر کنم!
با تشکر از بحث بسیار جالب و جذابتون مچکرم

آخرین ویرایش:

mihua

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.ببخشید من میتونم یه چیزی بگم؟!....الان شما خیلی خوب حرف زدید ولی (نه فقط شما، بلکه خیلی دیدم) که کلمه متشکرم رو مچکر مینویسید.......................
نمیدونم توی گفتار هم همینطور ادا میکنید یا نه.
بهرحال بنظر من این موارد هم (با توجه به بحث ادا کردن کلماتی که خودتونم بهش اشاره کردید)، مهم هستن.
ممنون.:smile:

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
هیچ چیزی مثل بیان روی آدم‌ها تاثیر نمی‌گذارد. اینكه ما امروز جامعه‌ای نداریم كه درست حرف بزند، ناخودآگاه باعث می‌شود آدم‌هایی كه درست صحبت می‌كنند، نسبت به بقیه برجسته‌تر شوند . خب، گاهی این درست صحبت‌كردن در جهت سوءاستفاده قرار می‌گیرد و گاهی هم در جهت مثبت آن استفاده می‌شود. مثل قدرت كلامی كه پیغمبر(ص) داشته كه واقعا به لحاظ قوه تكلم بی‌نظیر بوده، شما حدیث و روایتی را از پیامبر(ص) نمی‌شنوید كه تاثیرگذار نباشد چون بیانش در جهت رسالتش بوده است. این‌‌ همان تاثیر جادویی كلام است.

درست صحبت‌كردن فقط بستگی به واژه‌هایی كه استفاده می‌كنید، ندارد. وقتی شما جمله‌بندی درست، لحن زیبا و آهنگ صدایی متناسب با واژه‌ها داشته باشید و متناسب با مكان و فضایی كه در آن قرار دارید، حرف بزنید، می‌توانید امیدوار باشید كه بیان موثر و درستی خواهید داشت.
اتفاقی كه این روز‌ها در جامعه ما افتاده این است كه داریم به سمتی می‌رویم كه خیلی خوب حرف نمی‌زنیم.ما امروز خیلی از واژه‌ها را سرسری به‌كار می‌‌گیریم، خیلی واژه‌ها وارد زبانمان شده كه آهنگ قشنگی ندارد، نوآمده و بد معنی هستند. مسئله بعدی سواد مطالعاتی است كه اصلا كتاب‌های پرفروش امروز ما اكثرا ایرادهای ادبی دارند. مسئله دیگر این است كه در هر دوره‌ای نوع گویشی در جامعه مد می‌شود. مثلا شل حرف‌زدن، كامل ادانكردن جمله‌ها، نصفه و نیمه بیان‌كردن واژه‌ها و من هیچ‌وقت نفهمیدم این مد‌ها از كجا می‌آیند و چطور رواج پیدا می‌كنند. شاید خیلی‌ها در زندگی روزمره نیازی در خودشان برای درست صحبت‌كردن نبینند، ولی اصولا بیشتر ما امروز در جوامعی هستیم كه ارتباط كلامی زیادی برقرار می‌كنیم. خیلی وقت‌ها ما نسبت به خیلی از مسائل بی‌تفاوت هستیم اما این مسئله ثابت شده كه آوا‌ها تاثیرگذار و در فضا ماندگار هستند، شاید نگاه من خیلی ایده‌آلیستی باشد اما به هر حال نگاه من این است كه هر آوایی بار مثبت و منفی دارد. وقتی ما با هم درست حرف می‌زنیم و البته حرف درست می‌زنیم، خیلی از مشكلات و تنش‌هایی كه در جامعه هست، حل می‌شود. خوب حرف‌زدن فقط یك نیاز فردی نیست بلكه یك نیاز جهانی است. خلاصه اینكه اگر كسی دنبال این است كه كلام تاثیرگذاری داشته باشد، باید بیانش را درست كند و راهش هم گذراندن دوره‌های فن بیان است یا خواندن روزنامه با صدای بلند و جست‌وجو كردن درباره تلفظ صحیح واژه‌ها. خودم هم چند سال است که درصدد کلاس فن بیان رفتن هستم ولی هنوز انگار جدی نگرفته ام ..بحث شما باعث شد یکبار دیگه بهش فکر کنم!

این نهایت و اوج هدف من بود که یک نفر به این موضوع فکر کنه. همین فکرها باعث میشه که انسان یک تحولی در خودش و به تبع آن در دیگران ایجاد کنه که این خیلی قابل ستایشه ، فکر

Schneider

مدیر بازنشسته
اگر به اصولی اعتقاد داشته باشید_مثلا صداقت، شجاعت، وضوح در کلام و غیره_و صحبت هاتون رو بر پایه ی اصولی که 100% باورشون دارید قرار بدید
بنظرم "شیوه" و جانب کلام خودتون رو همیشه خواهید داشت

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

با اون مچکرم که آخر حرفات زدی معلوم شد که خطوط بالائی هاش همش کپی پیست بوده.

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام.ببخشید من میتونم یه چیزی بگم؟!....الان شما خیلی خوب حرف زدید ولی (نه فقط شما، بلکه خیلی دیدم) که کلمه متشکرم رو مچکر مینویسید.......................
بهرحال بنظر من این موارد هم (با توجه به بحث ادا کردن کلماتی که خودتونم بهش اشاره کردید)، مهم هستن.
مشکل این آدمها اینه که خودشونو نمیبینند .

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
آیا تابحال دقت کرده بودید که حرف زدن چقدر سخت است؟ بنظر بنده باید اصلا یک رشته در دانشگاه ایجاد شود با نام "نحوه حرف زدن". خیلی کار سختی هست که انسان بتونه درست حرف بزنه.

خیلی از ماها تا به حال به این موضوع فکر نکرده ایم که واقعا چقدر ضعف داریم در حرف زدن.

لطفا در نظر سنجی شرکت کرده و نقطه نظرات خود را در صورت امکان در این زمینه مطرح بفرمایید.
تیتر تاپیک هم خودش یه نوع غلط حرف زدنه .
بجای ( -آیا-شما-نحوه-حرف-زدنتان-را-بلد-هستید؟") مثلا میتونستی بنویسی : چگونه میتونیم شیوا سخن بگوئیم ؟

fazilat.fatemeh

عضو جدید
این نهایت و اوج هدف من بود که یک نفر به این موضوع فکر کنه. همین فکرها باعث میشه که انسان یک تحولی در خودش و به تبع آن در دیگران ایجاد کنه که این خیلی قابل ستایشه ، فکر
خواهش می کنم عزیز شما خیلی لطف دارین بازم ممنونم انشاءالله که همیشه موفق باشید در پناه حق :smile: ;)

fazilat.fatemeh

عضو جدید

سلام وقتتون بخیر
آره من همیشه میگم مچکرم
ولی نگفتم من همیشه خوب حرف میزنم !
درست صحبت‌كردن فقط بستگی به واژه‌هایی كه استفاده می‌كنید، ندارد.:smile:

fazilat.fatemeh

عضو جدید
با اون مچکرم که آخر حرفات زدی معلوم شد که خطوط بالائی هاش همش کپی پیست بوده.

ممنونم استاد - دوست عزیز و گرامی از نصایحتون ..
:smile:
مچکر با متشکر یه معنی میدن نه!؟
خدای نکرده باعث سوتفاهم نشه چون فکر می کنم معنی کلمه بیشتر مهمه نه غلط املایی !!!!
مهم اینه مثبت حرف بزنیم نه همدیگرو برای چیزای پیش پا افتاده از هم دلخور کنیم..

حالا کپی بود یا هر چی هدف جلب نگاه شما بود ..:smile:
اینم بخاطر بحث غیرمهندسیتون :متشکرم - ممنونم - لطف شما متعالی

fazilat.fatemeh

عضو جدید
چند نفر از شما که تحصیلات عالیه دارید، کلاس ” معاشرت کردن با مردم ” را در مدرسه گذرانده‌اید؟
منظورم دانشگاه نیست‌ها، مدرسه را می‌گویم.
بگذارید منظورم را شفاف‌تر بیان کنم: آیا هیچ کلاس درسی بود که به‌صورت علمی به شما بیاموزد موقع بحث کردن با مردم چطور حرف بزنید؟
آیا معلمی داشتید که کتاب درسی را باز کند و بگوید صفحه‌ی ۶۹ را باز کنید، درس امروز “نحوه‌ی درست صحبت کردن با یک غریبه” است؟
حتماً یاد که ندادند هیچ، خودشان هم نیاز به کسی داشتند که این چیزها را یادشان بدهد؟
در واقع، چنین مبحثی جزو برنامه درسی هیچ مدرسه‌ای نیست.
البته اگر اشتباه نکنم زمان ما واحدی بود به نام تعلیمات اجتماعی که نصفش در مورد “کانون گرم خانواده” بود و نصف دیگرش هم در مورد هنجارهای اجتماعی و این‌که دولت و مجلس قرار است چه کارهایی بکنند.
اما رشته‌ی تحصیلی‌ای وجود دارد به نام روابط اجتماعی که در اصل ملغمه‌ای است از جامعه‌شناسی، روان‌شناسی و یک‌سری مهارت‌های فنی.
اکنون یک‌سری آدم از این رشته فارغ التحصیل شده‌اند و برای‌شان خنده‌دار است که در مدارس پایه، چیزی به عنوان آداب معاشرت یاد بچه‌ها نمی‌دهند.
نتیجه‌اش هم همین می‌شود که این بچه از همان سنین شروع می‌کند آبروی پدر و مادرش را می‌برد، بزرگتر که شد سر یک جای پارک ماشین با مردم درگیری کلامی و فیزیکی پیدا می‌کند، نمی‌تواند ۲ کلمه حرف حساب همسرش را تحمل کند و فوق لیسانسش را که گرفت و ............................. و آبروی بقیه را هم می‌برد… تا زمانی که بوی الرحمن این فرد بلند نشود، این داستان‌ها ادامه دارد...

فعلاً که تلاش‌های فارغ التحصیلان بیکار روابط اجتماعی به جایی نرسیده است و چنین واحدی به واحدهای درسی مدارس اضافه نشده است.
اما روابط اجتماعی مهارتی است که بسیار بسیار به درد بخور است.
اگر بلد نباشید که چه‌طور با مردم صحبت کنید یک عمر عذاب می‌کشید،
رابطه‌تان با افراد زود به زود تیره و تار می‌شود و اگر تصویر بزرگتر را نگاه کنید،
خواهید دید که در بُعد جهانی چیزی به نام صُلح نداریم.
(اگر قرار باشد برای حل این مشکل یک سوزن به خودمان بزنیم باید بگوییم کسی که هر روز صبح در صف مدرسه با شعار مرگ بر این و آن به سر کلاس می‌رفت،
چه توقعی است که آدم صلح طلبی بار آمده باشد؟).
مطمئناً افراد کمی که از هنر خوش مشربی بهره‌مندند جای خاصی در بین اجتماع دور و برشان دارند و همه با احترام از ایشان یاد می‌کنند.
اما اگر از زمان مدرسه رفتن‌تان گذشته و فکر می‌کنید که دیگر در سراشیبی افتاده‌اید، خدمت‌تان عارضم که دور از جان… هراتفاقی هم که بیفتد اصلا و ابدا ناامید نباشید
زیرا هیچ وقت برای یادگیری دیر نیست.

منبع : بلاگ بامیلو با هدف تولید محتوای با کیفیت در زمینه‌های مختلف و بسیار مهم در زندگی هم میهنان عزیزمان به وجود آمده است.

fazilat.fatemeh

عضو جدید
توی دوره راهنمایی وقتی که سال دوم بودیم معلم ادبیات فارسی به ما در مورد فرهنگستان زبان فارسی یه حرف هایی زد و یه چیزایی گفت.
یکی از اون چیزایی که گفت این بود که این نهاد یه تصمیمی در مورد لغاتی مثل: حتی، اعلی و از این قبیل کلمات گرفته.
می گفت: می خوان از این به بعد این لغات رو همونطور که شنیده میشند بنویسیم.یعنی اینکه به جای حتی بنویسیم حتا.
یا به جای صغری بنویسیم صغرا. خلاصه این ها رو گفت و یه کم بعد هم سال تحصیلی تموم شد و معلم هم رفت و من...
یا بهتر بگم ما نفهمیدیم که این طرح به کجا رسید. اما تنها چیزی که باقی موند یه جای سوال بود.
و اون سوال این بود: اگه می خوایم همچین کاری رو در مورد کلمات عربی انجام بدیم چرا فقط مختص به کلماتی مثل ((حتی)) باشه؟
مثلا همین سؤال خودمون؟ چرا به جای سؤال ننویسیم سوآل؟ یا چرا به جای متشکرم (که البته توجه داشته باشید این لغت از ریشه شکر که کلمه ای عربی است آمده و شناسه _َم به اون اضافه شده) ننویسیم مچکرم؟
من هنوز دلیل این تضاد ها رو از سال دوم راهنمایی تا حالا نفهمیدم. پس باید به آقایون فرهنگستانی بگیم :
آقایون فرهنگستانی! یا فکری نکنید و در اون فرهنگستان رو تخته کنید یا اگه فکری می کنید سعی کنید کارشناسانه، هوشمندانه و دقیق و موشکافانه باشد تا به چنین ایرادهایی بر نخورید!و سرانجام دوستان! این مطلب در جهت اطلاع رسانی ساخته شده.
ما رو از نظراتتون بی نصیب نذارید.
:D
مچکرم!:biggrin:راستی عید نزدیکه سبزه هاتون رو آماده کردین ؟

fazilat.fatemeh

عضو جدید
100 روز است که «متشکر»، «مچکر» و «تشکر»، «تچکر» شده است در مملکت. به هر حال ما راضی هستیم خدا را چُکر! اما چون 100 روز است که تچکّر (!) مد شده، ما هم هستیم.

mihua

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام:smile:من که قصد بدی نداشتم.
ولی احساس نمیکنید آخرسر کمی از کوره دررفتید؟.(شایدم ناراحت شدید که ان شاالله به خاطر نظر من که نبوده.مطمئنم).یا لج کردید.
درمورد فرهنگستان هم که هیچی نگم بهتره...لازم نیست کلمه جدیدی هم پیشنهاد بشه بنظر من!.:).

آخرین ویرایش:

majid@bnd

عضو جدید
پاسخ پیشنهادی برای نظر سنجی:
گزینه 3:
خیر فقط تو بلدی!

هرچند رشته ی دانشگاهی رو خوب اومدی:
فکرشو بکنید "دکترای نحوه ی حرف زدن" از دانشگاه تهران
یه چیزی تو مایه های گفتار درمانی نمیشه؟!!

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنونم استاد - دوست عزیز و گرامی از نصایحتون ..
مچکر با متشکر یه معنی میدن نه!؟
خدای نکرده باعث سوتفاهم نشه چون فکر می کنم معنی کلمه بیشتر مهمه نه غلط املایی !!!!
مهم اینه مثبت حرف بزنیم نه همدیگرو برای چیزای پیش پا افتاده از هم دلخور کنیم..

حالا کپی بود یا هر چی هدف جلب نگاه شما بود ..:smile:
اینم بخاطر بحث غیرمهندسیتون :متشکرم - ممنونم - لطف شما متعالی
آره عزیزم.اگه بقول شما معنی کلمه مهمتر از غلط املاء ش هست پس چرا بجای بفرما از بشین و بتمرک استفاده زیادی نمیشه؟

فاطمه طالبی

کاربر بیش فعال
یکی از فامیلهامون خیلی خوب حرف میزنه وقتی هرکسی صداش کنه فورا میگه جانم. دیگران رو با الفاظ خوب صدا میکنه. خدافظیش گرم و با لحن خوبیه. سلامش هم همینطور. خیلی با ادب و شخصیت با همه برخورد میکنه. من خیلی دوس دارم مثل اون صحبت کنم. ازش تقلید میکنم :D امسال واقعا تصمیم گرفتم نحوه ی حرف زدنم رو عوض کنم. کار خیلی سختیه. چون دارم تمرین میکنم از واژه های بهتری استفاده کنم.

البته من اصلا بد دهن و اینجور چیزا نیستم فقط خیلی ساده و کم حرف میزنم. مثلا جواب سلام یه سلام ساده میگم خدافظی هم همینطور. با یه لحن اروم و معمولی شایدم کمی سرد :w20: ولی تازه فهمیدم که لحن حرف زدن و کلماتی که استفاده میشه روی دیگران و کل زندگی فوق العاده تاثیرگذاره.

arashlolos

عضو جدید
من کلاس فن بیان رو رفتم . خوب بود ولی عالی نبود.
اگه میخواید برید کلاسی رو برید که تو پایتخت باشه. کیفیتش بالا باشه.
با اینکه مهارت های ارتباطی بخش اعظمش اکتسابیه ولی به نظرم خانواده و عوامل وراثتی خیلی تأثیر داره. در واقع بستگی داره کدوم عامل قالب باشه.
من که هرچی حرف میزنم طرف مقابل سوء برداشت میکنه. یا اونقد جدی ام که طرف فکر میکنه میخوام درسته قورتش بدم یا اینقد خندون که طرف فکر میکنه روانی ام :surprised:
مخاطبه داریم ما:razz:

فاطمه طالبی

کاربر بیش فعال
من کلاس فن بیان رو رفتم . خوب بود ولی عالی نبود.
اگه میخواید برید کلاسی رو برید که تو پایتخت باشه. کیفیتش بالا باشه.
با اینکه مهارت های ارتباطی بخش اعظمش اکتسابیه ولی به نظرم خانواده و عوامل وراثتی خیلی تأثیر داره. در واقع بستگی داره کدوم عامل قالب باشه.
من که هرچی حرف میزنم طرف مقابل سوء برداشت میکنه. یا اونقد جدی ام که طرف فکر میکنه میخوام درسته قورتش بدم یا اینقد خندون که طرف فکر میکنه روانی ام :surprised:
مخاطبه داریم ما:razz:
شما هم مانند من به تمرین نیاز دارین. بنظرمن خیلی مهمه یاد گرفتن درست صحبت کردن و البته همیشه انرژی مثبت رو به طرف منتقل کردن. این چیزا روی زندگی انسان و آیندش فوق العاده تاثیر داره.

adel_salehi2000

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

​درست حرف زدن خودش هنره ولي در موقعيت هاي مختلف به موقع صحبت كردن و مفهوم رو رسوندن خيلي سخته

سیّد

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نه --- اگر بلد بودم الان تو این کشور نبودم