آیا سیلابس درسی رشته مهندسی پزشکی را مناسب می دانید

آیا سیلابس درسی رشته مهندسی پزشکی را مناسب می دانید

• مجموع رای دهندگان
    24

hassan_niazy

مدیر بازنشسته
یکی از مشکلاتی که من و احتمالا خیلی از هم رشته ای های من با آن روبرو بودند عدم تناسب آنچه در دانشگاه خواندیم ا آنچه در بازار کار و صنعت از ما توقع دارند هست . یکی از دلایل این امر را می توان در کم بودن تعداد واحدهای عملی تخصصی و همچنین نبود و یا ناقص بودن بعضی از واحد ها است .
به نظر شما جای چه واحدهایی خالی است ؟ کدام ها قدیمی شدند و نیاز به بررسی مجدد دارند ؟ کدامها نیاز به بازنگری و تغییر دارند و . . .

آخرین ویرایش:

elahe.20

عضو جدید
من بيوالكتريكم بي احترامي نشه ولي بعضي استادا مهارت لازم رو ندارن و انگيزه لازم رو درما بوجود نميارن در نتيجه من از درساي برقي خسته شد م . به نظر من درس مخابرات بايد حذف بشه. واحد زبان تخصصي وتجهيزات هم بيشتر بشه.

hassan_niazy

مدیر بازنشسته
من بيوالكتريكم بي احترامي نشه ولي بعضي استادا مهارت لازم رو ندارن و انگيزه لازم رو درما بوجود نميارن در نتيجه من از درساي برقي خسته شد م . به نظر من درس مخابرات بايد حذف بشه. واحد زبان تخصصي وتجهيزات هم بيشتر بشه.
دقیقا همین طور هست و این مسئله ، مشکل مشترک همه دوستان مهندسی پزشکی است. دروس برقی که ماداریم خیلی با بی سلیقگی انتخاب شده است و دقیقا همانطور که در دانشکده برق تدریس می شه به ماهم ارائه می شود . در حالیکه می شه با بازنگری در این دروس و تغییر سیلابس های آنها به نحوی برنامه ریزی شود تا کابردی تر شود .
حتی با همین سیلابس هم اگر به همراه تدریس دروس ، نمونه های کاربردی هر درس به دانشجویان ارائه شود ، هم درس جذابیت بیشتری پیدا می کند و هم اینکه بعد از فارغ التحصیلی دانش آموخته این رشته می تواند بهتر با بازار کار و صنعت تعامل داشته باشد .
مثلا همین درس مخابرات که شما می گید رو من پاس کردم ولی واقعا هیچی ازش نفهمیدم و الان هم چیزی ازش یادم نیست . درحالیکه در شاخه های مختلف می توان کاربردهای بسیار زیادی از این درس رو در تله مدیسن ، تله متری ، اورژانسها و . . . یافت که اگر به صورت کابردی و نه صرف نظریه ها و قوانین با این درس برخورد می شد می تونست خیلی کمک کار مهندسین پزشکی باشه نه اینکه به اون به عنوان یک درس کم مصرف و پر دردسر نگاه بشه

elahe.20

عضو جدید
آقاي مهندس حقيقت من از اون تيپ دانشجوها هستم كه تا كاربرد درسها رو تو دستگاهها ندونم نميتونم درسو يادبگيرم ومتاسفانه به گفته شما ما با اساتيدي در ارتباط هستيم كه مربوط به رشته برق هستن واصلا ديد مهندسي پزشكي ندارن. مثلا براي درس استاتيك براي ما استاد عمراني گذاشته بودن كه مثالاش همه مربوط به تير و ميخو.....تازه تو دوبعدم يادمون داد باورتون نميشه من با 20پاسش كردم:biggrin:

يامين

عضو جدید
کاربر ممتاز

به نظر من درس مخابرات درس مهمی یه توی ارسال اطلاعات پزشکی و بیوسیگنالها خیلی مفیده

hassan_niazy

مدیر بازنشسته
به نظر من درس مخابرات درس مهمی یه توی ارسال اطلاعات پزشکی و بیوسیگنالها خیلی مفیده
نظر ما هم این نیست که این درس بدرد بخور نیست بلکه باید سیلابس این درس و خیلی از درسهای دیگر برابر نیاز دانشجویان این رشته بومی سازی بشه

*MonALizA*

عضو جدید
من هم اصلا از درسهایی که داریم راضی نیستم.یه سری از درسا واقعا اضافین.در حالی که یه سری دیگه که واقعا برای یه مهندس اونم مهندس پزشک لازمرو نداریم.کلا به این رشته خیلی کم توجهی میشه.....

t_h68

عضو جدید
من فکر می کنم سیلابس درسی مهندسی پزشکی تو دانشگاه های مختلف یه کم با هم فرق دارن:question:

hassan_niazy

مدیر بازنشسته
من فکر می کنم سیلابس درسی مهندسی پزشکی تو دانشگاه های مختلف یه کم با هم فرق دارن:question:
سیلابس کلی تقریبا یکیه ولی با توجه به اینکه دروس اختیاری که برای این رشته در دانشگاههای مختلف ارائه می شه فرق داره و نیز نحوه ارائه دروس نیز در دانشگاههای مختلف فرق داره یک کم این سیلابس توی دانشگاهها می تونه متنوع باشه . با این حال اطلاع درستی در حال حاضر از سیلابس درسی دانشگاههای مختلف تدارم . اگر دوستان لطف کنند سیلابس درسی شون رو بذارند ممنون می شم

نرگس313

عضو جدید
برنامه ای که پارسال به ما دادند این بود:
درس های اصلی:فیریولوژی.شیمی آلی.استاتیک و مقاومت مصالح.آناتومی.فیزیک پزشکی.ریاضیات مهندسی.
خواص مواد.مبانی پلیمر.آمار حیاتی و احتمالات.بیوشیمی.اصول توانبخشی.مبانی بیومتریال.بیولوزی سلولی ملکولی.بهداشت.مقدمه ای بر مهندسی پرشکی و زیستی.ترمودینامیک.مکانیک سیالات.مدارهای الکتریکی.
مبانی زیست سارگاری.تجهیزات عمومی.فیزیک بیومتریال ها.مبانی انتقال حرارت.فرایندهای شکل دهی بیومتریال.آزمون های بیولوژیکی.مبانی پرتو دهی.استانداردهای بیو متریال.ایمپلنت های پزشکی.سیستم های کنترل.مبانی مهندسی بافت.

نرگس313

عضو جدید
واحدهای درسی رشته مهندسی پزشکی دانشگاه بوستون: در مقطع لیسانس
Biomedical Engineering

ENG BE 200 Introduction to Probability
ENG BE 209 Principles of Molecular Cell Biology and Biotechnology
ENG BE 401 Signals and Systems in Biomedical Engineering
ENG BE 402 Control Systems in Biomedical Engineering
ENG BE 420 Introduction to Solid Biomechanics
ENG BE 436 Fundamentals of Fluid Mechanics
ENG BE 451 Directed Study in Biomedical Engineering
ENG BE 465 Biomedical Engineering Senior Project
ENG BE 466 Biomedical Engineering Senior Project
ENG BE 467 Design, Development, Marketing, and Entrepreneurship in BME
ENG BE 491 Engineering Physiology Laboratory I
ENG BE 492 Engineering Physiology Laboratory II
ENG BE 500 Special Topics in Biomedical Engineering
ENG BE 505 Molecular Bioengineering I
ENG BE 506 Physical Chemistry of Cell Structure and Machinery
ENG BE 509 Quantitative Physiology of the Auditory System
ENG BE 511 Biomedical Instrumentation
ENG BE 512 Biomedical Instrument Design
ENG BE 515/MN 515 Introduction to Medical Imaging
ENG BE 516 Applied Medical Imaging
ENG BE 517 Optical Microscopy of Biological Materials
ENG BE 521/AM 521 Continuum Mechanics for Biomedical Engineers
ENG BE 523/MN 523 Mechanics of Biomaterials
ENG BE 524/AM 524 Skeletal Tissue Mechanics
ENG BE 526 Fundamentals of Biomaterials
ENG BE 527 Principles and Applications of Tissue Engineering
ENG BE 533 Biorheology
ENG BE 535 Cell Mechanics
ENG BE 537 Biomedical/Biochemical Microsystems
ENG BE 560 Biomolecular Architecture
ENG BE 561 DNA and Protein Sequence Analysis
ENG BE 564 Biophysics of Large Molecules
ENG BE 565 Molecular Biotechnology
ENG BE 566 DNA Structure and Function
ENG BE 567 Nonlinear Systems in Biomedical Engineering
ENG BE 570 Introduction to Computational Vision
ENG EK 127 Introduction to Engineering Computation
ENG EK 130/131/132 Introduction to Engineering
ENG EK 301 Engineering Mechanics I
ENG EK 307 Electric Circuit Theory
ENG EK 424 Thermodynamics

hassan_niazy

مدیر بازنشسته
این هم سیلابس گرایش بیو الکتریک و بالینی دانشگاه صنعتی امیر کبیر

پیوست ها

• bioelectriccourse.pdf
    134 کیلوبایت · بازدیدها: 0

niu421

عضو جدید
واحد مدار واسه گرایش بیومواد درس اضافه ای هست و به دردمونم نمیخوره . حالا اگرم قراره این درس باشه حداقل باید یکم سبک تر باشه واسه این گرایش.
این تنها نظر من نیست. اکثر بچه های بیومواد موافقن با این موضوع.
شاید یه دلیلی که من این گرایشو انتخاب کردم فرار از همچین درسایی بود.
ما با همکاری مدیر گروهمون پیشنهاد حذف این واحدو دادیم ولی خب کاری نیست که به این آسونیا باشه. :razz:
ما که این ترم داریم این درس قشنگو . ایشالا واسه ورودیای سالهای آینده ترتیب اثر بدن.

linuxe

عضو جدید
سلام ببین سخت تر از مهندسی پزشکی دیگه رو زمین نیست < سیلابس ها خیلی سنگینه > حالا خدا رحم کرد استاتیک و مقاومت مصالح _ دینامیک و ارتعاشات رو با هم میخونیم اگر جدا میخوندیم که الان ورودی های جدید جدا میخونن خدا میدونه چه بلای سرمون میومد

s.barati

عضو جدید
سلام ببین سخت تر از مهندسی پزشکی دیگه رو زمین نیست < سیلابس ها خیلی سنگینه > حالا خدا رحم کرد استاتیک و مقاومت مصالح _ دینامیک و ارتعاشات رو با هم میخونیم اگر جدا میخوندیم که الان ورودی های جدید جدا میخونن خدا میدونه چه بلای سرمون میومد
:surprised: سلام
شما دقیقا چطوری این درس ها رو با هم می خونید؟:eek:
مگه میشه هر کدوم از این جفت درسا رو توی یه ترم گنجوند؟
ما مقاومت مصالح که خودش تنهایی بود رو کم آوردیم دینامیک هم همین طور:cry:
دیگه چه برسه به اینکه با استاتیک و ارتعاشات هم کوپل بشن.

mohammad_rk

عضو جدید
من ورودی جدیدم(بیوالکتریک)ولی هنوز به ما سیلابس درسی ندادن! اگه کسی از دوستان علوم تحقیقاته و لطف کنه سیلابس درسی رو بذاره ممنون می شم.:smile:

mammadshirdel

عضو جدید
من عاشق واحدای برقی مخصوصا واحدای مخابراتیم چون نخونده می تونم یاد بگیرم ولی حس می کنم واحدامون ربط زیادی به ما نداره و اگه یه بیو قبلش بذارن بهتر و کاربردی تر شه

minoo m.pezeshki

عضو جدید
این هم چارت درسی مهندسی پزشکی ارشده:

مدلسازي سيستمهاي بيولوژيكي
ابزار دقيق بيومديكال (بیواینسترومنت)
سیستمهای کنترل دیجیتال و غیرخطی
شبیه سازی و مدلسازی
هوش مصنوعی وسیستمهای کارشناس
شبیه سازی با کامپيوتر
سيستمهاي عامل
پردازش سيگنالهاي صوتي
پردازش سيگنالهاي تصويري
*****هاي وقفي
فيبر نوري
كنترل مدرن
سيستمهاي كنترل ديجيتال
كنترل بهينه
كنترل فرايندهاي اتفاقي
سيستمهاي كنترل چندمتغيره
سيستمهاي كنترل غيرخطي
سيستمهاي كنترل تطبيقي
شناسايي سيستم
رباتيك
شبكه هاي عصبي
كنترل فازي
پردازش موازي
شناسايي ساختاري الگو
شناسايي آماری الگو
بينايي ماشيني
پردازش سيگنالهاي بيولوژيكي
مبدلهاي بيومديكال
سيستمهاي عصبي
كنترل سيستمهاي عصبي عضلاني
اعضا و اندامهاي مصنوعي
سيستمهاي تصويرگر پزشكي
اولتراسوند در پزشكي
مباحث ويژه در مهندسي پزشكي 1
مباحث ويژه در مهندسي پزشكي 2
سمينار
پروژه تحقيق 1
پروژه تحقيق 2

maniya_scrt

عضو جدید
mokhaberat to darsam nadaram man!!!!!!!!!!!!!
شما اگه هم دانشگاهي من باشين .... كه هستين!! حتما درس مخابراتو ترم 6 خواهيد داشت.با دكتر ابراهيم نژاد. مطمئنا BME هستين.چون دانشگاه ما گرايش ديگه اي در رشته ي مهندسي پزشكي نداره.برين چارت درسا رو از دفتر دانشكده بگيرين حتما.:gol:;)

maniya_scrt

عضو جدید
این هم سیلابس گرایش بیو الکتریک و بالینی دانشگاه صنعتی امیر کبیر

تمام واحد هاي درسي ما با امير كبير يكيه

دروس اختياري كه من دارم ايناست: زيست شناسي(ترم 2)، مدلسازي بيولوژيكي(همين ترم)
MRI(همين ترم) ، آز.تجهيزات پزشكي (همين ترم)

اب و خاك

عضو جدید
گرایش من بیومتریاله اگه قرار باشه به سیلابس از 1 تا 10 نمره بدم 1 هم براش زیاده درسهایی که ارائه میشه بیشتر به درد اطلاعات عمومی میخوره تا یه رشته ی مهندسی عواقب این طور درس دادن هم کاملا واضحه دیگه ساخت یه سرنگ چیه که سرنگهای ایرانی التهاب زا هستند و درد اونها 3 برابر نمونه ی خارجیشه و قشر کم درامد مجبور به تحمل رنجهاشن:warn:

Biomedical

عضو جدید
بیوالکتریکیا سیلابسشون زیادی الکتریکیه

بیو مکانیکیا سیلابسشون زیادی رفته سمت مهندسی توانبخشی

بیومتریالیا هم سیلابسشون زیادی بیوئیه

عاقلان دانند!!

راستی تا یادم نرفته خدمتتون بگم که دانشگاه ما (پلی تکنیک) بالینی نداره.

hassan_niazy

مدیر بازنشسته
بیوالکتریکیا سیلابسشون زیادی الکتریکیه

بیو مکانیکیا سیلابسشون زیادی رفته سمت مهندسی توانبخشی

بیومتریالیا هم سیلابسشون زیادی بیوئیه

عاقلان دانند!!

راستی تا یادم نرفته خدمتتون بگم که دانشگاه ما (پلی تکنیک) بالینی نداره.
ولی من بالینی رو توهمون دانشگاه خوندم . ;)

Biomedical

عضو جدید
من هم کارشناسی و در حال حاضر ارشد رو دارم توی امیرکبیر میخونم و اسمی از بالینی نشنیدم

احتمالا قبلا بوده

الآن هم توی دفترچه ی کنکور کارشناسی و ارشد رو اگه نگاه کنید توی هیچکدوم برای دانشگاه ما ، بالینی نزدند

hassan_niazy

مدیر بازنشسته
:warn:منظورم از قبلا

قبل از سال 84 هستش:gol:
آره هم دانشگاهی . من ورودی 77 بودم . اون موقع فقط بالینی داشتش . هرچند به لحاظ سیلابس با بیو الکتریک کاملا یکی هستش و فقط اسمش فرق می کنه . از سال 81 یا 82 بودش که سه گریش دیگه رو هم می گرفتند . :gol:

ghazaleh3435

عضو جدید
سلام
من گرایش بیومکانیک میخونم
ما 6 تا عضو هیئت علمی داریم تو رشتمون که 4 تاشون دکتری بیومکانیک دارن و یک نفر دکتری برق داره و یک نفر هم دکتری هوافضا.
ما ورودی دومی هستیم که این دانشگاه تو رشته مهندسی پزشکی گرفته و واقعا استادامون عالی هستن حتی سایت bioart.ir و ماهنامه سلامت مک گیل رو برای فعالیت ما راه اندازی کردن ....

بالا