آیا بختک در خواب حقیقت دارد؟

نغمه25

عضو جدید
واسه من خییییییییییییییییییییییلی پیش اومده. بسم الله که چه عرض کنم قرانم مرور کنی حل نمیشه.چند شب پیشم اومد سراغم.حس مرگ میکردم.

Tybe Engineer

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
قبلنا دو سه بار پیش اومده....
ولی به محض اینکه یاد خدا اومد تو ذهنم خوب شدم! :redface:

نغمه25

عضو جدید
وحشتناکه .وای خدااااااااااااااااا:cry:

چه کسی میگوید دوره ی گرانی شده است؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟دین فروشی ارزان...تن عریان ارزان.....و چه ارزان شده است قیمت هر انسان..

*rahil*

عضو جدید
کاربر ممتاز
آیا بختک در خواب حقیقت دارد؟

«توی خواب عمیقی بودم تا اینکه احساس کردم یک چیزی روی سینه‌ام سنگینی می‌کنه. به همین دليل خواستم که بیدار شم اما نمی‌تونستم؛ ضربان قلبم تند شده بود و نفسم هم تنگ. تقلای زیادی می‌کردم اما اصلا نمی‌تونستم هیچ تکانی بخورم. جالب اینجاست که همسرم صبح آن روز به من گفت سعی می‌کردم با تقلای زیاد دمپایی پای تخت را بردارم و به طرف کسی پرتاب کنم. ظاهرا بعد از اینکه حس حرکتی‌ام برگشته بود سعی داشتم اون چیز سنگینی که روی قفسه سینه‌ام بود را از خودم دور کنم. او که این صحنه را دیده‌بود من را تکان داده بود و بیدارم کرده بود وقتی از خواب بیدار شدم به شدت ترسیده بودم و در عین حال احساس تشنگی بسیار زیادی می‌کردم.» شاید برای شما هم تجربه‌هایی از این دست پیش آمده باشد؛ مشکلی که اصطلاح علمی‌اش«فلج خواب» است و ایرانی‌ها آن را «بختک» می‌نامند. تقریبا به تعداد فرهنگ‌هایی که در جهان وجود دارد، اسامی مختلفی برای این مشکل ایجاد شده و طی قرن‌ها، انواع اجنه، اهریمن‌ها و نفرین‌ها مقصر دانسته شده‌اند.

پزشکان می‌گویند اغلب آنچه به عنوان بختک در میان عموم مردم رایج است، پدیده‌ای موسوم به «فلج خواب» است

علائم بختک چیست؟

بختک یا فلج خواب چند علامت مشخص دارد که مهم‌ترین آن ناتوانی در حرکت دادن بدن و صحبت کردن است به طوری که فرد به دلیل ترس و دلهره می‌خواهد فریاد بزند اما انگار بی‌فایده است. از دیگر علائم این مشکل احساس خفگی است به گونه‌ای که فرد تصور می‌کند به زمان مرگ نزدیک شده و انگار موجودی روی قفسه سینه او قرار گرفته است. در این وضعیت ممکن است توهمات شنیداری،‌ دیداری یا حتی لمسی اما رؤیا مانند نیز اتفاق بیفتد؛ چیزهایی مثل احساس حضور فردی در اتاق، احساس فشردگی در قفسه سینه، دیدن منبع نور، شنیدن صدای افراد، دیدن شبح،‌ تجربه خروج از بدن و... طبیعی است که بارزترین علامت در این حالت احساس وحشت و اضطراب است.

آیا پای شیاطین در میان است؟

در مورد پدیده فلج خواب باورها و تفسیرهای مختلفی در فرهنگ‌ها و جوامع مختلف وجود دارد. همانطور که گفته شد ایرانی‌ها این پدیده را به نام «بختک» می‌شناسند. بعضی‌ها هم از آن تعبیر به جن‌زدگی می‌کنند و تمام اتفاقاتی که برای فرد می‌افتد به گردن دیوهای بدسرشت و اجنه می‌اندازند. ایرلندی‌ها هم بر این باورند که فلج خواب بر اثر دروغی که روز قبل گفته شده بروز می‌کند. اما آنچه بارز است این است که طی قرن‌ها باور عمومی بر این است که این مشکل با انواع اجنه و نفرین‌ها مرتبط است.

چطور می‌شود پیشگیری کرد؟

فلج خواب یک اختلال خواب بی‌خطر است بنابراین می‌توان با رعایت برخی موارد آن را از بین برد یا تکرارش را به حداقل رساند. نخوابیدن به پشت، کاهش استرس، به اندازه کافی خوابیدن،‌ انجام ورزش‌های منظم، زیاد غذا نخوردن و ننوشیدن کافئین همگی از عواملی است که می‌تواند از چنین وضعیتی پیشگیری کند. برای به دست آوردن سریع هوشیاری بهتر است فرد سعی کند انگشتان دست و پا همچنین چشمانش را به شدت تکان دهد و به دنبال آن سرش را حرکت دهد. در مواردی که فلج خواب به مدت 6 ماه، دست‌کم هفته‌ای یک بار در فرد رخ ‌دهد باید از دارودرمانی استفاده کرد.

قبلنا واسه من اتفاق افتاده بود
ولی با وجود اینکه ترسناک بود بعد خواب هیجانشو دوس داشتم
نمیدونستم این چیه
فک میکردم نیرو ماورایی چیزی باید باشه

EECi

مدیر بازنشسته
سلام
نبروی ماورایی در کار نیست ، وقتی شما بخواب فرو میرید ، مغز برای جلوگیری از عکس العمل عضلات بدن شما به خوابِ دویدن یا پرواز کردن (!)و... سیگنال عصبی به این قسمت های خاص( مثل ماهیچه های دست و پا ) ارسال نمی کنه . وقتی شما در این حال از خواب ، بیدار بشید چون هنوز در حالت فلج قسمت های خاص از بدن هستید ، احساس ترس بهتون دست میده چون هیچ اختیاری در حرکت دادن دست یا پا ندارید . پاره ای از اعتقادات ماورایی هم می تونه علت این ترس و ضربان سریعتر قلب و تعرق زیاد بشه .

می تونید از اینجا اطلاعات خوبی بگیرید:
http://web.stanford.edu/~dement/paralysis.html

آخرین ویرایش:

melodi88

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من قبلن خیلی اینجور میشدم هفته ای دو سه بار
واقعن بده
مخصوصا تو خابگاه که ناله میکردم تو خاب دیگه بچه ها عاصی شده بودن از دستم
خدا نصیب گرگ بیابون نکنه

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش ها: EECi

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
سلام
نبروی ماورایی در کار نیست ، وقتی شما بخواب فرو میرید ، مغز برای جلوگیری از عکس العمل عضلات بدن شما به خوابِ دویدن یا پرواز کردن (!)و... سیگنال عصبی به این قسمت های خاص ارسال نمی کنه . وقتی شما در این حال از خواب ، بیدار بشید چون هنوز در حالت فلج قسمت های خاص از بدن هستید ، احساس ترس بهتون دست میده چون هیچ اختیاری در حرکت دادن دست یا پا ندارید . پاره ای از اعتقادات ماورایی هم می تونه علت این ترس و ضربات سریعتر و تعرق زیاد بشه .

می تونید از اینجا اطلاعات خوبی بگیرید:
http://web.stanford.edu/~dement/paralysis.html

جناب مهندس :با سلام
نمیدانم اجازه دارم نظر بدهم؟. 1- با نظر شما موافقم اکثر این موارد توضیحات پزشکی -روانشناسی دارند. بر اساس یک مقدار کمی مطالعه روانشناسی -نظرم این است (من روانشناس نیستم.این برداشت شخصی است. امیوارم متخصص عزیزی لطف کند این نظر را مطالعه ومن وبقیه را راهنمایی کند.). ضمیر نا خود اگاه ما مدفن وحافظه مخفی اعمال وافکاری از ما است که بر اساس مقررات والگوهای پذیرفته شده اجتماعی قابل ظهور و اشکار شدن در صحنه خود اگاهی ضمیر خود اگاه را ندارند. مثلا رفتارهای جنسی و اعمالیکه در عرف مقررات اجتماعی جایز نیست این ها توسط خود اگاه ما یا ضمیر ی که در واقع همه چیز را از دریچه وفیلتر مقررات نگاه می کند -بشدت سانسور وبه حافظه ناخود اگاه بایکوت وتبعید می شوند. این ها بصورت فایلهایی مخفی در انجا می مانند. وتجمع انها چون ممکنست روان پریشی ایجاد کند.لذا شبها وقتی خواب عمیق وبه امواج بتا وگاما می رسد ضمیر خود اگاه خواب است وکنترلی ندارد. نا خود اگاه این فایل ها را با تغیر شکل(برای سانسور نشدن توسط خود اگاهی) در صحنه خواب(در واقع صحنه اوست) به صور گوناگون بیرون می دهد. پرواز!رقص! نزاع -مهمانی و....​گاهی تراکم این فایلها بحدی می رسد که تنش های شدیدی روحی ایجاد می کند. ودر واقع فشار انها برای ورود به خود اگاهی حتی تنگی نفس -تعریق-ترس -گریستن در خواب و کرامپ عضلانی وسفت شدن ماهیچه ها و قطع موقت ارتباط سیستم عصبی با مراکز مربوطه مغز را برای لحظاتی موجب می شوند. وقتی ما از نظر کاری خیلی گرفتاریم یا فرضا برای امتحانات چند شب بی خوابی داریم. ویا مشکل اشفتگی در خواب رفتن(باید به پزشک مراجعه شود)-فرصت برای تخلیه همه این فایلها نیست. این سنگینی تنش انهاست. از اطاله کلام عذر می خواهم.

• Like
واکنش ها: EECi

EECi

مدیر بازنشسته
نمیدانم اجازه دارم نظر بدهم؟. 1- با نظر شما موافقم اکثر این موارد توضیحات پزشکی -روانشناسی دارند. بر اساس یک مقدار کمی مطالعه روانشناسی -نظرم این است (من روانشناس نیستم.این برداشت شخصی است. امیوارم متخصص عزیزی لطف کند این نظر را مطالعه ومن وبقیه را راهنمایی کند.). ضمیر نا خود اگاه ما مدفن وحافظه مخفی اعمال وافکاری از ما است که بر اساس مقررات والگوهای پذیرفته شده اجتماعی قابل ظهور و اشکار شدن در صحنه خود اگاهی ضمیر خود اگاه را ندارند. مثلا رفتارهای جنسی و اعمالیکه در عرف مقررات اجتماعی جایز نیست این ها توسط خود اگاه ما یا ضمیر ی که در واقع همه چیز را از دریچه وفیلتر مقررات نگاه می کند -بشدت سانسور وبه حافظه ناخود اگاه بایکوت وتبعید می شوند. این ها بصورت فایلهایی مخفی در انجا می مانند. وتجمع انها چون ممکنست روان پریشی ایجاد کند.لذا شبها وقتی خواب عمیق وبه امواج بتا وگاما می رسد ضمیر خود اگاه خواب است وکنترلی ندارد. نا خود اگاه این فایل ها را با تغیر شکل(برای سانسور نشدن توسط خود اگاهی) در صحنه خواب(در واقع صحنه اوست) به صور گوناگون بیرون می دهد. پرواز!رقص! نزاع -مهمانی و....​گاهی تراکم این فایلها بحدی می رسد که تنش های شدیدی روحی ایجاد می کند. ودر واقع فشار انها برای ورود به خود اگاهی حتی تنگی نفس -تعریق-ترس -گریستن در خواب و کرامپ عضلانی وسفت شدن ماهیچه ها و قطع موقت ارتباط سیستم عصبی با مراکز مربوطه مغز را برای لحظاتی موجب می شوند. وقتی ما از نظر کاری خیلی گرفتاریم یا فرضا برای امتحانات چند شب بی خوابی داریم. ویا مشکل اشفتگی در خواب رفتن(باید به پزشک مراجعه شود)-فرصت برای تخلیه همه این فایلها نیست. این سنگینی تنش انهاست. از اطاله کلام عذر می خواهم.
سلام بر شما
خواهش می کنم ، تبادل نظر با شما برای من آموزنده و مفید است :gol:

بله همینطور است که شما می فرمایید ، اگر بخواهم استدلال شما را کاملتر کنم باید بگم ، خواب مراحل مختلفی دارد . در مرحله REM است که مغز سیگنال عصبی به عضلات حرکتی اختیاری ( مثل حرکت دست و پا ) ارسال نمی کند . گاهی بخاطر مشکلات در طول روز و استرس های ناشی از آن ، کم خوابی ، مصرف دارو های مختلف و... ، نظم خواب بهم می خورد و هوشیاری انسان در همین مرحله فعال میشود و فلج خواب صورت میگیرد .

بهترین درمان هم یادگرفتن مهارت هایی مثل مدیریت استرس و آگاهی از این وضعیت یعنی فلج خواب است . البته مراجعه به روانشناس می تواند خیلی مفید باشد . فردی را می شناسم که بعد از مطلع شدن از این موضوع توانست با مدیریت صحیح و علم به روانشناسی مشکلش را حل کند . با تنظیم ساعات خواب بدن و ورزش و مدیریت استرس .

ebrahimi2z

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
تاحالا هرچه شنیدم خانم ها دچار این مشکل میشدند آیا برای آقایان هم این اتفاق افتاده ?

MARIA RED

عضو جدید
کاربر ممتاز
وای الان دو سه روزه اینگار بختک میوفته روی منم
بعد اینگار هر چ میخوام تکون بخورم نیشه

داد میزنم ولی مامااینا نمیشنون
بعد صلوات میگم اروم میشم

مرجان صدف

عضو جدید

سلام چه جالب بود ممنون

دانشجوي كامپيوتر

دستیار مدیر تالار هنر
کاربر ممتاز
آیا بختک واقعی است؟

آیا بختک واقعی است؟

فرارو: آن شب هم شبی همچون دیگر شبها بود. اما سلما، دانشجوی بیست سالۀ دانشگاه آمریکایی قاهره با تجربه‌ای به شدت ترسناک رو به رو شد. او از خواب بیدار شد، و توان حرکت دادن هیچ یک از عضلاتش را نداشت. و احساس می‌کرد فردی در اتاق خوابش حضور دارد. در همین اثنا، نگاهش به موجودی خون آلود و با دندانهای تیز افتاد، "چیزی شبیه به کاراکترهای فیلمهای ترسناک"، که کنار تختش ایستاده بود.

در ادامه این گزارش می‌خوانید: او چندی بعد، تجربه‌اش را برای محققانی که در مورد "فلج خواب" تحقیق می‌کردند، نقل کرد. فلج خواب پدیده‌ای شایع است که توضیح جامعی برای آن وجود ندارد. هنگام روی دادن فلج خواب، فرد از خواب بیدار شده، اما توانایی حرکت کردن را ندارد. حدود چهل درصد از افراد در طول زندگی خود فلج خواب را تجربه می‌کنند، اما تعداد کمی، همچون سلما، دچار توهم حضور موجوداتی سایه وار در اطراف خود می‌شوند.

بالند جلال، پژوهشگر اعصاب در دانشگاه کالیفرنیا، می‌گوید: "فلج خواب می‌تواند برای بسیاری از افراد تجربه‌ای ترسناک باشد، و درک روشنی از اینکه علت اصلی آن چیست، می‌تواند کمک شایانی به کسانی که از آن رنج می‌برند بکند."

محققان می‌گویند فلج خواب زمانی روی می‌دهد که فرد در مرحله‌ای از خواب که به آن حرکت تند چشم (REM) می‌گویند، از خواب بیدار شود. افراد در این مرحله معمولاً در حال خواب دیدن هستند، اما عضلات شان تقریباً فلج شده است. فرضیه‌ای که دربارۀ فلج عضلات در این مرحله از خواب داده شده است، آن را به دلایل تکاملی نوع بشر می‌داند که باعث می‌شود ما آنچه را که در خواب می‌بینیم اجرا نکنیم.

با این وجود، توضیح اینکه چرا برخی افرادی که فلج خواب را تجربه می‌کنند، دچار این احساس می‌شوند که موجودی ترسناک در اتاقشان حاضر است یا روی سینه‌شان نشسته است، سخت تر است.

یک توضیح محتمل در این باره می‌تواند این باشد که این توهم روشی است که مغز برای برطرف کردن سردرگمی‌اش به کار می‌بندد. این سردرگمی هنگامی روی می‌دهد که در بخشی از مغز که نقشۀ عصبی جسم فرد یا "خود" در آن ذخیره شده، اختلالی رخ دهد. این توضیحی است که "جلال" و همکارش در مقالۀ خود مطرح می‌کنند.

جلال می‌گوید: "شاید در بخشی از مغز تصویر یا الگویی از جسم وجود داشته باشد که به صورت ژنتیکی در آن شکل گرفته است. "تحقیقات پیشین این فرض را مطرح کرده‌اند که احتمالاً این بخش از مغز، بخشی از لوب‌های آهیانه هستند. لوب‌های آهیانه بخش بالایی وسط نیم‌کره مغز است.

ممکن است در هنگام فلج خواب لوب‌های آهیانه بر نورون‌های که در مغز مسئول انتقال فرمان حرکت هستند تسلط دارند، اما حرکتی را در اعضای بدن، که به صورت موقت فلج شده‌اند، تشخیص نمی‌دهند. این اتفاق می‌تواند در چگونگی تصویری که مغز از بدن می‌سازد، اختلال ایجاد کند. جلال می‌گوید که ظاهر شدن یک مزاحم در اتاق می‌تواند ناشی از تلاش مغز برای فرافکنی "خود" فرد در قالب تصویری توهمی باشد.

جلال معتقد است که با وجود جذابیت این ایده، آزمودن آن کار مشکلی است. به گفتۀ او یک راه برای آزمایش این فرضیه این است که افرادی را که تصویرهای جسمی مختلفی دارند را مورد آزمایش قرار دهد. اگر این فرضیه درست باشد، مثلاً فردی که یکی از عضوهایش را از دست داده، دچار توهم شمایلی خواهد شد که همان عضو را از دست داده باشد. نظر به این که تعداد افراد با تصویر جسمی متفاوت که دچار فلج خواب شده و در حین آن نیز گرفتار توهم هم شده باشند، بسیار پایین است، آزمودن این فرضیه بسیار سخت است.

چرا فلج خواب اینقدر ترسناک است؟

تجربیات متفاوت افراد از فلج خواب می‌تواند با باورهای فرهنگی آنها مرتبط باشد. "جلال" می‌گوید که تحقیقات پیشین نشان داده‌اند نظرات خاصی که در فرهنگ افراد وجود دارد می‌تواند به چگونگی تجربه‌ای که آنها از یک پدیدۀ خاص دارند شکل دهد.

به عنوان نمونه، در تحقیقی که در سال 2013 به چاپ رسید، جلال و همکارش، دیوون هینتون، درصد افرادی که دچار فلج خواب می‌شوند و استرسی که در نتیجۀ این اتفاق به آنها دست ‌می‌داد را در میان افرادی از دو جامعۀ مختلف بررسی کردند: مصر و دانمارک. آنها دریافتند که مصری‌های حاضر در تحقیق بیش از دانمارکی‌ها دچار فلج خواب می‌شدند، و همچنین مدت زمان درگیری‌شان با آن بیشتر است. ضمن اینکه مصری‌ها بیش از دانمارکی‌ها می‌ترسیدند که در حین فلج خواب، بمیرند.

جلال می‌گوید: "اینها دو فرهنگ بسیار متفاوت دارند؛ مصر بسیار مذهبی است، در حالی که دانمارک درمیان کشورهای جهان، بیشترین درصد افراد لائیک را دارد."

دانمارکی‌های حاضر در تحقیق، علت فلج خواب را عوامل فیزیولوژیک، عملکرد نادرست مغز یا خوابیدن در حالتی نامناسب می‌دانستند، در حالیکه اکثر مصری‌ها معتقد بودند که این پدیده علت ماورای طبیعی دارد.

در یک بررسی دیگر، نزدیک به نیمی از مصری‌های حاضر در تحقیق بالا گفته بودند که "جن" مسبب فلج خواب است.

جلال و همکارانش به این نتیجه رسیده‌اند که افرادی که دارای عقاید ماورای طبیعی این چنینی هستند، معمولاً به هنگام فلج خواب ترس بیشتری را تجربه کرده و به علاوه این پدیده مدت زمان بیشتری در بدن آنها طول می‌کشد. جلال می‌گوید که ممکن است ترس در واقع منجر به طولانی تر شدن زمان فلج خواب شود.

جلال می‌گوید: "اگر دچار ترس باشید، فعالیت بخش ترس مغز می‌تواند احتمال اینکه در حین فلج خواب، بیدار شوید و کل اتفاقات را تجربه کنید، را بالاتر ببرد. و با تجربۀ این اتفاق ترس شما هم بیشتر خواهد بود. و در کنار اینها تصورات فرهنگی راجع به چیستی آن هم در ذهن شما پدید می‌آید و ترس شما را بیشتر هم می‌کند.

به عقیدۀ او، تبیین علمی فلج خواب می‌تواند به افرادی که به خاطر تصورات فرهنگی‌شان تجربیات ترسناک و استرس‌زایی از آن دارند، کمک کند.

برترین ها

modir banoo

عضو جدید
کاربر ممتاز
منم این فلج خواب رو زیاد تجربه کردم
خیلی حس ترسناکیه، حس می کنی از جات بلند شدی اما یهو می بینی نه هنوز خوابیدی، انگار روحته که از تنت جدا شده
این حس بیشتر، وقتایی که بعد از ظهرا می خوابم به سراغم میاد مخصوصا وقتی که طاق باز بخوابم، یادم نمیاد شب این حالت بهم دست داده باشه
منم فکر می کنم استرس و فشار روحی روانی خیلی تاثیر داشته باشه رو این مسئله

واقعیت داره چون زیادشنیدم ولی الحمدلله برای من وخانوانده ام تاحالاکه رخ نداده .نکنه ارثیه؟

بله برای فلج خواب زمینه ی ژنتیکی باید وجود داشته باشه. اینو هم خوندم و هم تجربه کردم. از خانواده ی پدری به ارث بردم متاسفانه .

یه بسم الله بگی همه چی حل میشه.

نه متاسفانه به این سادگیام نیس. تو حالت فلج خواب اصلا نمی شه حرف زد. قبلشم بسم الله فایده ای نداره. بسم الله که چه عرض کنم! چهارقل و آیه الکرسی و... رو هم قبل خواب خوندم ولی باز دچار فلج خواب شدم .