آیا از اومدن به رشته مهندسی شیمی پشیمان هستید

آیا از اومدن به رشته مهندسی شیمی پشیمان هستید

• مجموع رای دهندگان
    236
  • این نظر سنجی بسته خواهد شده : .

shadmehr_m20003

عضو جدید
با سلام
نظر شما کاملا درسته
من یه مهندس پروسس با 12 سابقه کاری در صنایع مختلف از قبیل پتروشیمی ،شیمیایی؛معدنی،بهداشتی،مواد غذایی ، رنگ و رزین و حالا هم طراحی مهندسی هستم
به دلایل زیر مهندسی شیمی اصلا به درد ایران نمیخوره
1) شرایط کاری بسیار سخت و نامتناسب با حقوق بر خلاف دیگر رشته های مهندسی و حتی غیر مهندسی !:خودم در اثر استنشاق گازهای سمی در محیط های صنعتی (مثل گاز سیانور ) غلظت خون گرفتم .از لحاظ استرس هم زمانی متوجه میشی که بخای یه سایت پتروشیمی رو راه اندازی و راهبری کنی.از لحاظ حقوقی هم یه حسابدار که فقط باید دو دو تا چهار تا کنه با سابقه کاری یکسان ، هم بازار کاری خوبی داره و هم حقوق بهتری میگیره .حالا دیگه با بقیه رشته های مهندسی مقایسش نمیکنم
2)دامنه وسیع کاری مهندسی شیمی و نامتناسب با حقوق دیگر رشته های مهندسی : مثلا در هر صنعتی زمینه کاری یه مهندس شیمی در رابطه با تجهیزات مختلفی که مختص هر صنعتی هست و با اونا سروکار داره ، فرق میکنه مثلا اگر در صنایع غذایی باشه با یه سری از تجهیزات خاص سروکار داره که در صنایع دیگه نیست و همین طور در صنایع دیگه و در خود اون صنعت نیز تجهیزاتی وجود داره که خودشون واسه خودشون یه دنیایی هستن مثلا مبدل های حرارتی .یه مهندس شیمی در رابطه با اونا باید همه چیز رو بدونه اما مثلا در مهندسی برق شما در هر صنعتی که باشین به یه سری محدود تجهیزات سروکار دارین که تقریبا تو همه کارخانجات یکی هستن اما حقوق و شرایط کاری این کجا و اون کجا؟ حالا تازه معمولا در صنایع ایران از یه مهندس شیمی توقع دارن که مکانیک رو هم خوب بدونه !!
3) بازار کاری نامناسب در مقایسه با بقیه رشته ها : دیدنش این نکته خیلی راحته فقط کافیه ستون نیازمندیهای همشهری رو برداری و بین رشته های مهندسی یه آمار بگیری
خب حالا اگه میخاین وارد یه رشته ایی بشین که سخترین دروس رو در دانشگاه داره و بعد فارغ التحصیل بشی و به زور کار پیدا کنی و حقوق کمتری نسبت به بقیه رشته ها بگیری و آخرشم در اثر برخورد با انواع و اقسام مواد شیمیایی به انواع و اقسام امراض دچار شی ، رشته مندسی شیمی خوب انتخابیه !!!!!!!!!!!!!!!!!
اما اینایی رو که گفتم فقط مخصوص این مملکته اگه میخایی جایگاه واقعی یه مهندس شیمی رو در دنیا ببینی فقط کافیه یه سری به سایت های کاریابی در همین کشورهای حاشیه خلیج فارس بزنی و ببینی که حقوق یه مهندس شیمی در مقایسه با رشته های دیگه چه جوریه؟

jahan pahlevan

عضو جدید
کاربر ممتاز
من عاشق رشتم هستم و با دید کامل این رشته ی دوست داشتنی رو انتخاب کردم و به دلیل همین علاقه از ترم 2 تا 5 در یک آزمایشگاه مهم در یک دانشگاه معتبر تهران کار کردم
این یک ترمی هم که بیکار شدم مثل مرغ سر کنده شدم امید وارم زودتر بتونم دوباره سر یه شغل مرتبط با رشتم برم...........

سرباز زندان

عضو جدید
درسته عسلویه هوای گرمه ولی تا اخر همر که نمیخوایم اونجا بمونیم.بترکونه 2.3سال که اونم برای سابقه کار خوبهپرچم بچه های عمران بالا

bhr

عضو جدید
من عاشق رشته هستم.اما وقتی میبینم تو همه ی استخدامی ها فقط میزنه مهندسی شیمی مرد و خانم ها را تو این رشته استخدام نمیکنند پشیمون میشم چرا حسابداری نخوندم.واقعا به کار در عسلویه هم راضی هستم اما وقتی نیست چه کار کنیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:cry::cry::cry:

رضا کنکوری

عضو جدید
آیا مهندسی شیمی رشته خوبی است؟

آیا مهندسی شیمی رشته خوبی است؟

سلام به همگی
من یه پسر 18 سالم که قصدم خوندن رشته نفت بود ولی با این رتبه نمیتونم اهواز یا تهران درس بخونم میخواستم بدونم این رشته (مهندسی شیمی ) بازار کار داره درآمدش چطوره و کدوم گرایش رو انتخاب کنم
خواهش میکنم سریع کمکم کنید 4 روز دیگه انتخاب رشته شروع میشه؟

elnaz0020

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام ..باتوجه به سن وعدم تجربه واطلاعاتت باید خب ته دلتم خالی نکنیم ..فقط اینومیشه گفت که توهررشته ای بهترین باش تلاش کن کار هم پیدامیشه...بری یونی واقعیتهارو متوجه میشی;)

علاقه ت مهمه خیلی ..بین چه رشته هایی موندی که م.شیمی رو میپرسی؟ چون مثلا رشته حسابداری اگه معدل بالا باشی بالیسانس میتونی بری بانک ...اینجا علاقه وهدف مطرحه دوست عزیز...

رضا کنکوری

عضو جدید
بچه ها ازتون یه سوال دارم من کلا به شیمی و نفت اینا علاقه دارم البته پارتی های کله گندم دارم شما میگید برم شیمی یا نه هم از نظر درآمد هم از نظر شرایط کاری
تو رو خدا سریع ج بدید 4 روز دیگه انتخاب رشته شروع میشه

رضا کنکوری

عضو جدید
سلام ..باتوجه به سن وعدم تجربه واطلاعاتت باید خب ته دلتم خالی نکنیم ..فقط اینومیشه گفت که توهررشته ای بهترین باش تلاش کن کار هم پیدامیشه...بری یونی واقعیتهارو متوجه میشی;)

علاقه ت مهمه خیلی ..بین چه رشته هایی موندی که م.شیمی رو میپرسی؟ چون مثلا رشته حسابداری اگه معدل بالا باشی بالیسانس میتونی بری بانک ...اینجا علاقه وهدف مطرحه دوست عزیز...

الناز خانوم من ه علاقه به شیمی دارم هم نفت پارتی شم دارم اونم کله گنده به نظر شما از نظر درآمد و شرایط کار کدوم بهتره اگه شما بودی کدومشو میخوندی؟
اصلا این رشته ها خوبن یا برم سراغ عمران و اینا چون به اینم علاقه دارم شما کدوم رو پیشنهاد میدی

elnaz0020

عضو جدید
کاربر ممتاز
الناز خانوم من ه علاقه به شیمی دارم هم نفت پارتی شم دارم اونم کله گنده به نظر شما از نظر درآمد و شرایط کار کدوم بهتره اگه شما بودی کدومشو میخوندی؟
اصلا این رشته ها خوبن یا برم سراغ عمران و اینا چون به اینم علاقه دارم شما کدوم رو پیشنهاد میدی

رضاکنکوری عزیز شما مهندسی شیمی رومیشناسی؟ میدونی با شیمی فرق داره؟
اگه پارتی داری اونم کله گنده بحثش جداست...طبیعتا م.شیمی رو انتخاب میکردم که چون گسترده ست قدرت مانورت بیشتره.

رضا کنکوری

عضو جدید
رضاکنکوری عزیز شما مهندسی شیمی رومیشناسی؟ میدونی با شیمی فرق داره؟
اگه پارتی داری اونم کله گنده بحثش جداست...طبیعتا م.شیمی رو انتخاب میکردم که چون گسترده ست قدرت مانورت بیشتره.

یه چیزایی شنیدم میدونم شیمیش کلن 12 واحده بیشتر ازین نمیدونم
الان شما خودت سر کاری...؟
با پارتی یعنی چی بحثش جداست؟

kadoo

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

شما هم اشتباه من رو تکرار نکن این رشته اصلا درسی به نام شیمی در محوریتش قرار نداره
پس اصلا فکر نکن که میای مهندسی شیمی که شیمی بخونی(من این تصور رو داشتم متاسفانه)
اما الان به هیچ وجه پشیمون نیستم .مهندسی شیمی درس های سخت و صد البته شیرینی داره که هرکسی رو جذب خودش میکنه.
اما از نظر کار و درآمد یکی از پردرآمدترین رشته هاست که البته توی کشور ما پارتی برای ورود به صنعت لازمه که شما میگی پارتیش رو هم داری
تصمیم گیری های بعدیش میمونه با خودتون
موفق باشید.

elnaz0020

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه چیزایی شنیدم میدونم شیمیش کلن 12 واحده بیشتر ازین نمیدونم
الان شما خودت سر کاری...؟
با پارتی یعنی چی بحثش جداست؟
اره درست شنیدی..بیشتر درموردش سرچ کن تو فرصت باقیمانده..
نه من دانشجوام الان ..
پارتی خب یعنی کار اینده ت تضمین دیگه اگه بشه بهش اعتماد کرد...این خودش تحقق یه هدف دیگه..اونم تو وضعیت الان کار:smile:

mavadd

اخراجی موقت
کاربر ممتاز
سلام...........

مگه رتبتون چنده؟؟؟؟؟؟؟؟

من همیشه دوس داشتم تو دانشگاه صنعت نفت ابادان درس بخونم.........................منم با رتبه 5000 منطقه دو همه رشته هاشو زدم به جز شمی که هیچ کدومو نیاوردم:cool:

آخرین ویرایش:

رضا کنکوری

عضو جدید
شما هم اشتباه من رو تکرار نکن این رشته اصلا درسی به نام شیمی در محوریتش قرار نداره
پس اصلا فکر نکن که میای مهندسی شیمی که شیمی بخونی(من این تصور رو داشتم متاسفانه)
اما الان به هیچ وجه پشیمون نیستم .مهندسی شیمی درس های سخت و صد البته شیرینی داره که هرکسی رو جذب خودش میکنه.
اما از نظر کار و درآمد یکی از پردرآمدترین رشته هاست که البته توی کشور ما پارتی برای ورود به صنعت لازمه که شما میگی پارتیش رو هم داری
تصمیم گیری های بعدیش میمونه با خودتون
موفق باشید.

یعنی شما میگید من اولویت اول مهندسی شیمی باشه
البته علاقه دارم به رشته ها

رضا کنکوری

عضو جدید
سلام...........

مگه رتبتون چنده؟؟؟؟؟؟؟؟

من همیشه دوس داشتم تو دانشگاه صنعت نفت ابادان درس بخونم.........................منم با رتبه 5000 منطقه دو همه رشته هاشو زدم به جز شمی که هیچ کدومو نیاوردم:cool:

منم رتبه ام 5000 منطقه یک ولی برام مهم نیست حالا کجا باشه البته دیگه دورقوز آباد هم نباشه

kadoo

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
یعنی شما میگید من اولویت اول مهندسی شیمی باشه
البته علاقه دارم به رشته ها

بیشتر درباره ش تحقیق کنید تو این چند روز
ببینید خودتون به چه نتیجه ای میرسید اما میگم رشته جذابیه این نظر منه
ان شاء الله دیگر دوستان هم میاد و راهنماییتون میکنن

این مطلب هم بد نیست بخونید
http://chemical-mohandes.blogfa.com/post/6

mavadd

اخراجی موقت
کاربر ممتاز
منم رتبه ام 5000 منطقه یک ولی برام مهم نیست حالا کجا باشه البته دیگه دورقوز آباد هم نباشه

حالا چرا دورقوز اباد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:biggrin:

مهندسی هوا فضا که نمی خوای قبول بشی...................که کلا چهارتا دانشگاه تو کشور داره................شیمی رو که همه جا دارن;)

2216261

عضو جدید
سلام
من جای شما باشم اگه انتخابم بین نفت و مهندسی شیمی باشه صد در صد مهندسی شیمی انتخاب میکنم چون محدوده شغلیش وسیع تر هست .از نظر در امد هم ادم تو هر رشته ای موفق باشه درامدش خوبه عمران و یه سری رشته های دیگه هم کلا فازشون با مهندسی شیمی فرق میکنه پس سعی کن علاقتو پیدا کنی که بیشتر در چه زمینه ای هست
.

رضا کنکوری

عضو جدید
سلام
من جای شما باشم اگه انتخابم بین نفت و مهندسی شیمی باشه صد در صد مهندسی شیمی انتخاب میکنم چون محدوده شغلیش وسیع تر هست .از نظر در امد هم ادم تو هر رشته ای موفق باشه درامدش خوبه عمران و یه سری رشته های دیگه هم کلا فازشون با مهندسی شیمی فرق میکنه پس سعی کن علاقتو پیدا کنی که بیشتر در چه زمینه ای هست
.

دوست عزیز چزا دروغ بگم من بیشتر پول برام مهمه ولی آخه توی تاپیک دیگه خوندم که همش تو جنوب باید با مواد سمی مثل کلر و آمونیاک اینا کار کنی یکم ترسیدم

mavadd

اخراجی موقت
کاربر ممتاز
دوست عزیز چزا دروغ بگم من بیشتر پول برام مهمه ولی آخه توی تاپیک دیگه خوندم که همش تو جنوب باید با مواد سمی مثل کلر و آمونیاک اینا کار کنی یکم ترسیدم

پس فک کردی این پولی که واست مهمه از کجا میاد؟؟؟؟؟؟؟؟؟:razz:

ما هم باید وایسیم کنار کوره ذوب اهن که دماش 1700 درجست تازه اگه کار باشه.............(نمی خوام تو دلتو خالی کنم هاااااااااااااااا:D)

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
من عاشق رشتم هستم و با دید کامل این رشته ی دوست داشتنی رو انتخاب کردم و به دلیل همین علاقه از ترم 2 تا 5 در یک آزمایشگاه مهم در یک دانشگاه معتبر تهران کار کردم
این یک ترمی هم که بیکار شدم مثل مرغ سر کنده شدم امید وارم زودتر بتونم دوباره سر یه شغل مرتبط با رشتم برم...........

اي كاش لااقل مهندسان شيمي اين رشته رو با شيمي ( محض و كاربردي و ساير ) قاطي نميكردن

ميتونم بپرسم چجوري اين رشته دوست داشتني مهندسي شيمي رو در آزمايشگاه متبلور كردين؟؟؟؟!!!!!!!!

اين يكي از اشتباهات فاحش و بسيار رنج آوري هست كه افراد بي اطلاع مي‌كنن و شيمي و مهندسي شيمي رو قاطي ميكنن. از خود مهندسين شيمي بعيده واقعا

مهندس شيمي، يعني صاحب يه ماشين، يعني كسي كه علم داشته و با اين دانش و تشخصي موجودي و دارايي هاش سفارش ساخت يه ماشين خاص رو داده كه كلي مهندس و متخصص در ساير رشته ها ( برق عمران مكانيك متالوژي و ... ) اون ماشين خاص رو براش ساختن.

حالا صاحب اين ماشين ( مثلا همون واحدهاي پتروشيمي ) داره از ماشينش استفاده ميكنه، بالاخره اين ماشين يه مشكلي پيدا ميكنه و بايد يه جور تعميري روش انجام بشه، حالا مهندس شيمي ما بايد متخصص تعميرات اونو پيدا كنه و قبلش بايد بدونه چه مشكلي هست و به كي نياز داره.

ديديد، مهندس شيمي از اول شد شخصي كه بايد از همه چي اطلاع داشته باشه.

ياد درسهايي كه تو دانشگاه خونديد بيوفتيد، انواع شيمي ( خيلي محدود ) ، ترموديناميك ( بخشي مربوط به مهندسي مكانيك )، سيالات ، استاتيك و مقاومت مصالح، مباني برق ، كنترل، كامپيوتر ،دروس عمومي كه هيچي بيخيال

موند انتقال جرم ، انتقال حرارت ، عمليات واحد ، در پايان طرح و اقتصاد مهندسي

دوستان من، دامنه ديد يك مهندس شيمي بسيار گسترده است، با توجه به عرايض بالا مهندس شيميي كه اطلاعات فني از ماشين خودش نداشته باشه و موقعي كه خراب شد و درست كار نكرد ندونست چه مشكلي داره و به چه كسي نياز داره، در حقيقت مهندس شيمي نيست

شايد در كشورهاي ديگه مهندس شيمي واقعا مهندس باشه ( هرچند در ايران هم هست ) اما كلا كارش از ساير رشته هاي مهندسي بيشتر و پيچيده تره وهمين تخصصي كار نكردنش در يك زمينه اونو به ساير مهندس ها و متخصصها وابسته ميكنه و اين نقطه ضعف يك مهندس شيميه

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
درسته عسلویه هوای گرمه ولی تا اخر همر که نمیخوایم اونجا بمونیم.بترکونه 2.3سال که اونم برای سابقه کار خوبهپرچم بچه های عمران بالا

كدوم بالا؟؟ :razz:

ما اينجا به بچه هاي عمران ميگيم برامون خونه درست كنن ( يه جورايي بالاي سر معماراي سنتي هستن ) تاحالا مهندسي عمران ايران و جهان رو با هم مقايسه كرديد عايا؟!!!!!!!!!!!!!!! ;) برنامه هاي علمي شبكه هاي بيگانه رو ديديد؟؟؟!!!

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
بچه ها ازتون یه سوال دارم من کلا به شیمی و نفت اینا علاقه دارم البته پارتی های کله گندم دارم شما میگید برم شیمی یا نه هم از نظر درآمد هم از نظر شرایط کاری
تو رو خدا سریع ج بدید 4 روز دیگه انتخاب رشته شروع میشه

تا تو اين رشته فرو نرفتي نميتوني از علاقه حرف بزني

ولي به عنوان شخصي كه تجربه ناچيزي در اين زمينه داره عرض ميكنم، اگر به محاسبات مهندسي علاقه داري، اگر از ساختن و اختراع تجهيزات خوشت مياد، اگر از حل مسائل پيچيده و گسترده نمي ترسي، اگر محيط هاي كاري سخت و طافت فرسا رو ميتوني تحمل كني، اگر دوست داري سيستمهاي بزرگ و پيچيده رو ياد بگيري و كنترل كني، و اگر نميترسي بعضي جاها با آدمهاي كم اطلاع روبرو بشي مهندسي شيمي برات گزينه خوبي

اونايي كه گفتي داري براي همه چي و همه جا لازمه ربطي به رشته ات نداره، فكر كن ميري مهندس شيمي ميشي و چهار پنج سال ديگه همون آشنا ميگه اگه مهندس برق بودي بهتر بود، يا نه ميري مهند برق ميشي ميگه اگه مكانيك بود بهتر بود و الي آخر. بهانه ها هميشه بسياره

sm73

عضو جدید
من هم هم سابقه شما هستم ولی تمام سابق کارم در شرکتهای مهندسی مشاور بوده. از کارم هم خیلی راضی هستمو قبول دارم کار در محیط صنعتی سخته. از اول هم دوست نداشتم تو محیط کارخونه کار کنم
خوب شما ظاهران فیلد کاریتونو زیاد عوض کردید. ولی من نه
از لحاظ مالی هم برام بد نبوده یکی از مزیتهای شغلم هم کار کردن با شرکتهای خارجی و ماموریتهای زیاد خارجی بوده که هم در بعد مالی و هم فنی تاثیر زیادی داشته.

designchem

متخصص طراحی دستگاههای تبادل حرارت
کاربر ممتاز
صادقانه بگم اگه یه نفر که رتبش خوبه بگه برم مهندسی شیمی بخونم مطمئنا بهش میگم نه.به درسای مهندسی شیمی علاقه دارین خوب برید مکانیک بخونید گرایش سیالات.من نمیگم افرادی نیستن که از مهندسی شیمی پول کلان درمیارن.ولی عمومیت رو در نظر بگیریم.این رشته حتی نظام مهندسی هم نداره(خوب نمیتونه هم داشته باشه) .خود من شاغلم و درامد کارمندی دارم در واقع بهترین گزینه ای که میتونسته برام وجود داشته باشه ,داره.دوستانم در کنار این شغل درامد جانبی هم دارند به خصوص بچه های عمران. در ضمن معمولا بچه های مهندسی شیمی اگه جایی غیر از شرکت های مشاوره بزرگ برن در عمل درسی که خوندن هدر میره و هیچ استفاه ای ازش نمیشه.و از نظر علمی هم آدمو راضی نمیکنه .
یه چیز دیگه هم اضافه کنم که میدونید مهندس شیمی رو مهندس پروسس میگن که اسم خیلی خیلی بزرگیه.هر کسی راحت مهندس پروسس نمیشه.به تجربه خیلی زیادی نیاز داره از تو سایت گرفتن بگیرید تا مطالعه ریز یه ریز مدارک مهندسی.میگم که من همیشه در حسرت یه مهندس پروسس خوب بودنم.

M.monir

عضو جدید
دقیقا درسته این رشته به نظر من دوست داشتنیه حتی من سال دوم دبیرستان به بخاطر قبولی توی این رشته ریاضی فیزیک رو انتخاب کردم اما یادم نبود اینجا ایرانه و کشور متعلق به آقایونه حتی جایی مثل عسلویه :mad: