آموزش WaterGems

yeganehparast

عضو جدید
قسمت اول:
آموزش شیفت بندی در شبکه های آبیاری تحت فشار

با نرم افزار WaterGems v.8.0

با سلام.
خیلی وقته که به این سایت سر نزدم و مطلبی ننوشتم. و البته سوالی هم نپرسیده ام. من تو انجام کار فنی اعتماد به نفس خوبی دارم و از جمله تو مساله کار کردن با نرم افزارها.
امروز می خوام مختصری از تجربیاتم رو تو کار با نرم افزار WaterGems v8.0 برای دوستانی که می خوان بیشتر از امکانات نرم افزار استفاده کنن شرح بدم که این شرح به شکل یه مقاله آموزشی خواهد بود.
فرض می کنم شما اطلاعات اولیه کار با نرم افزار رو دارید و مثلا می تونید یک شبکه ساده رو ترسیم کنید.
حال فرض کنید یک شبکه داریم شامل یک پمپ، یک خط لوله و چهار تا شیرفلکه آب که هر کدوم جهت آبگیری یک شیفت آبیاری به کار می روند.
و می خوایم شرایطی رو شبیه سازی کنیم که مثلا آبیاری از ساعت 4 بعد از ظهر شروع می شه و هر نیم ساعت یک شیفت باز هست.
برای اینکه بهتر متوجه بشید ابتدا فایل مبنای زیر رو دانلود کنید و پس از Extract ، فایل اصلیش رو با WaterGems باز کنید:

Pattern

در این فایل من چهار گره (Junction) ایجاد کردم که به عنوان محل شیرفلکه ها عمل می کنند و به یک پمپ WKL 50/3 متصل هستند (تصویر شماره 1)

اکنون برای شبیه سازی گامهای زیر رو طی کنید:

1- تعریف زمان: به گزینه زیر از نوار منو بروید:
Analysis\Calculation Options
در پنجره ای که باز می شود روی Basic Calculaton Options دابل کلیک نمایید(تصویر شماره 2)

در کادر Properties تنظیمات Calculation Times را مطابق تصویر انجام دهید.
زمان 2 ساعت برای 4 شیفت 0.5 ساعته مناسب است (تصویر شماره 3).

2- تعریف الگوها (Patterns): از نوار منو به آدرس زیر بروید:
Components\Patterns
از لیست سمت چپ Hydraulic را انتخاب کنید و دکمه New را بزنید. نام Pattern ایجاد شده را مثلا به Pat1 تغییر دهید (تصویر شماره 4).

پس از انتخاب Pat1 در کادر سمت راست تنظیمات را مطابق شکل انجام دهید. دقت نمایید که پس از اعمال تنظیمات باید نمودار مطابق تصویر باشد (تصویر شماره 5).

در ادامه به همین روش 3 تا Pattern دیگر ایجاد و مطابق شکل نامگذاری و تنظیم کنید (تصاویر شماره 6 تا 8).

در آخر پنجره Patterns را ببندید.
3- در محیط ترسیم روی J1 دابل کلیک کنید تا تنظیمات آن در پنجره Properties باز شود.
روی دکمه کنار Demand Collection کلیک کنید تا کادر محاوره آن باز شود (تصویر شماره 9).

مقدار دبی مورد نظر را وارد کنید (در این مثال به فرض عدد 4.5 وارد شده است) و سپس از ستون سمت راست و منوی باز شونده گزنیه Pat1 را انتخاب کنید (تصویر شماره 10).

همین عملیات را برای سه گره J2 ، J3 و J4 انجام دهید و به ترتیب Pat2 ، Pat3 و Pat4 را به آن اختصاص دهید.
4- اکنون برنامه را اجرا (Run) کنید. برای اعمال کنترل روی زمان از منوی زیر کادر EPS را باز کنید. Analysis\EPS Results Browser
5- بقیه کار مشخص است. برای بهتر دیده شدن نتیجه می توانید Color Coding را برای Pipe فعال کنید.

امیدوارم از این آموزش استفاده لازم را برده باشید.
از طریق همین سایت پذیرای نقد و نظر دوستان در مورد این آموزش هستم.

yeganehparast

عضو جدید

هیچکس از دوستان نظر نداد ببینم همچین مقاله هایی اینجا خواهان داره یا نه!

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خیلی خیلی عالیه. ممنون. یه سر به این آدرس بزنین و برای این پروژه محتسباتشو انجام بدین

یونس من

عضو جدید
خیلی عالی بو...............د ممنون من واقعا هرجا برا کار میرم واترجیمز میخوان بلد نیستم با توضیحاتتون یکم دید گرفتم توروخدا کمک کنین ....خدا خیرتون بده:smile::)

yns

عضو جدید
راهنمایی پایان نامه

راهنمایی پایان نامه

سلام.چطور میتونم ازشما راهنمایی بگیرم برا پایان نامم که موضوش بهینه سازی سیستم های آبیاری قطره ای با استفاده از نرم افزار واترجمز؟تشکر.
y.kader777@gmail.com