آموزش plc

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
تفاوت شستي با سوئيچ :
يك شستي زماني فعال است كه در حالت پايين نگه داشته شود ، اگر اين شستي رها شود اتصال برق نيز قطع مي گردد اما پس از فشار دادن سوئيچ ، سوئيچ در حالت فعال باقي مي ماند تا زماني كه دوباره فشار داده شود.
نمايش ورودي هاي آنالوگ و فركانس :
نمايش ورودي ها ي آنالوگ و ورودي فركانس كمي با هم تفاوت دارند. در اينجا شما ميتوانيد مقدار ولتاژ آنالوگ يا فركانس را با استفاده از يك نوار متغير تنظيم كنيد.

كنترل منبع تغذيه :
اين قسمت براي قطع و وصل كردن تغذيه همه ورودي ها كاربرد دارد. يكي از كاربردهاي اين قسمت ريست كردن برنامه در حال اجرا ميباشد.

نمايش خروجي ها :
وضعيت يك خروجي يا نشانگر حافظه بوسيله يك سمبل حباب نوراني نمايش داده ميشود.

كنترل سيميلاتور :
اين قسمت شامل شروع ، نگه داشتن و خاتمه عمليات كار سيميلاتور ميباشد.

شروع به كار سيميلاتور
توقف عمليات سيميلاتور
نگه داشتن عمليات سيميلاتور

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
براي جبران اين مدّت مجبوريم يه ذره سريع تر كار كنيم. رو همين حساب اگر حجم مطالب زياد شد نگران نباشيد. مطالب راحت هست و يادگيري اونها سريع.
جلسه بعد در مورد بلوك هاي مختلف مورد استفاده در برنامه نويسي صحبت خواهيم كرد.
==
براي اينكه يك فعاليت هم داشته باشيم يك پروژه تعريف ميكنم تا انشاالله جلسه بعدي وقتي با بلوك ها آشنا شديم بتونيم به راحتي حلش كنيم.
==
در يك چهارراه سيستم چراغ راهنمايي به صورت زير است :
مدت زمان چراغ قرمز 30 ثانيه و مدت زمان چراغ زرد 5 ثانيه و مدت زمان چراغ سبز 30 ثانيه ميباشد.
سيستم كنترل آن را طراحي كنيد. ( منظور برنامه نويسي هستش)

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
سلام امیدوارم همگی در صحت و سلامتی و آرامش باشید:)

//سلامتی جسم در گرو آرامش روح هست**نکته اخلاقی برآیندی از تجربه من در خلال آموزش پی ال سی**//

شکر - از خدا همیشه خوبی عائد من شده آلرژی فصلی شاید باید تمام ویروس های محترم آنفلوآنزا رو تجربه کنم امسال:)

تنظیمات سنسور دما بطور کلی برای تمام پروژه ها به این صورته یا فقط درمورد این پروژه اینطوره؟

اگر در مورد تمام پروژه های اینطور نیست با توجه به در نظر گرفتن شرایط و حداقل و حداکثر دمای همه فصلها در محیط و تو هر پروژه

چطور باید تخمین زد؟

on, off رو تغییر دادید؟تصویری که من دارم برای شیر اول 0 و 30 و برای شیر دوم 30 و 100 در نظر گرفتید

مشاهده پیوست 225171
سلامی به گرمی حضور خدا

به عادت معهود امیدوارم همگی در صحت و سلامتی و آرامش باشید
:)

بسیار سپاس از Pro.Eng بابت حضور و جبران

فقط ...

خواستم یادآوری کنم از پروژه قبلی هنوز پاسخ سوالم رو نگرفتم و ما فقط برنامه نویسیش رو انجام دادیم!

لطفا همونجا متوقفش نکنید هر چند قبول دارم پیچیده است ولی لطفا ادامه اونو فراموش نکنید...

تمرین رو هم سعی میکنم تا آخر امروز انجام بدمبا نهایت احترام ناتانائیل

سلام عليكم.
شما ام همينطور.
خواهش ميكنم.
==
پروژه قبلي تقريباً تموم شد. چرا كه برنامه نويسيش رو كه فهميديم و تابلو و تجهيزات رو هم كه يه ذره بحث كرديم.
البته ميشه خيلي بيشتر از اينها بحث كرد ولي خوب اگر از بحث خود PLC دورمون كنه به درد نميخوره چرا كه به اندازه حداقل 4 سال ميشه راجع به تابلو و تجهيزات صحبت كرد.
(
خصلت رشته برق همينه :smile: )
ولي اگر باز هم سؤالي داشتيد بپرسيد كه اگر چيزي جا مونده در نظر بگيريمش.
==
و امّا در مورد سؤالاتي كه قبلاً پرسيديد.
سنسور دما تنظيمات نداره
. يك PT100 هستش كه خروجي آنالوگ مشخصي داره. اون چيزي كه قابل تنظيمه گيت تريشلد هستش كه براي گرفتن داده از سنسور دماي ورودي تنظيم ميشه. و مشخصاً براي هر پروژه اي تنظيمات خاص و متفاوتي داره.
==
بزاريد روي پروژه راجع به انواع بلوك ها بحث كنيم. انشاء الله باز هم راجع به سنسور دما و بلوك تريشلد صحبت خواهيم كرد.
==
درسته ديگه. فقط توجه كنيد كه اگر براي بلوك تريشلد گين و آفست در نظر ميگيريد ديگه ON و OFF ممكنه روي 70 و 100 جواب نده و مدار به هم بريزه. اگر گين رو 1 و آفست رو 0 در نظر بگيريد اونوقت ON و OFF رو ميتونيد 70 و 100 در نظر بگيريد ولي وقتي گين و آفست رو تغيير ميديد متناسب با اون بايد ON و OFF جديد رو محاسبه كنيد.
==
بزاريد در مورد بلوك ها توضيح بدم متوجه ميشيد.

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
سلامی به گرمی حضور خدا

به عادت معهود امیدوارم همگی در صحت و سلامتی و آرامش باشید:)

بسیار سپاس از شما بابت توضیحاتتون Pro.Eng )

در مورد چراغ راهنمایی :

یه
ورودی آنالوگ سه عدد wiping relay و سه عدد AND و سه عدد خروجی ( قرمز ، زرد، سبز )

خروجی
قرمز رو به زرد و خروجی زرد رو به سبز اما خروجی سبز رو به قرمز نشد اتصال بدم(چرا؟) بخاطر همین بعد از یه دور روشن

شدن خاموش میشه

درمورد پروژه قبلی تابلو و تجهیزات : براتون ممکنه تا یه بار برای جمع بندی چیدمان تجیزات کنار هم در تابلو رو مجددا بفرمایید؟

یه سوال :

دو سنسور و شیر برقی و... داشتیم ،ممکنه بگید وقتی قراره بریم تو تجهیزات بجای And ، wiping relay و... چه سخت افزاری قرار میدیم؟

با نهایت احترام ناتانائیل

سلام.
ممنون.همچنین.

==
خواهش میکنم.
==
در مورد چراغ راهنمایی باید بگم که :
من خودم از یک عدد ورودی دیجیتال استفاده کردم. آنالوگ هم درسته فک میکنم!!!
wiping relay ا
دو تا داریم. یه دونه Edge triggered هستش که من استفاده کردم ازش و یه دونه هم معمولی هستش. شما از کدومستفاده کردید ؟!
من از AND استفاده نکردم.
درسته 3 عدد هم خروجی داریم. ولی من از یه دونه FLAG هم استفاده کردم.
بله نمیشه وصلش کرد و یه جورایی FEEDBACK محسوب میشه و باید یا از خروجی یا از FLAG استفاده کنید.
دلیل اینکه مدار یک بار کار میکنه همین نوع تایمری هستش که استفاده کردید. اگر از Edge triggered wiping relay استفاده کنید مشکل حل میشه و مدار دائم کار میشه.
( البته تا زمانی که ورودی فعال باشه و برق مدار هم وصل باشه.اگر ورودی غیر فعال بشه مدار متوقف میشه و پس از فعال شدن ورودی مدار دوباره از اوّل شروع به کار میکنه. و اگر برق مدار قطع بشه و دوباره وصل بشه مدار دچار مشکل میشه. در این سیستمی که من طراحی کردم حتماً بعد از قطع برق باید سوئیچ ورودی هم قطع بشه و بعد از اومدن برق دوباره سوئیچ زده بشه چون همونطور که گفتم اگر برق دوباره وصل بشه و سوئیچ ورودی وصل باشه عملکرد مدار دچار مشکل میشه.)
اینی که گفتم رو حتماً داخل نرم افزار تست کنید!!!!
==
من خودم تا حالا تابلو طراحی نکردم به خاطر همین هستش که میگم زیاد بهش نپردازیم.. :smile: ولی راجع به تابلو های فشار ضعیف غیر صنعتی و نیمه صنعتی یه چیزایی میدونم.
باید چند تا عامل در نظر گرفته بشه. مثلاً : فیوز ها ، خازن ها ، کابل ها ، ترانس ها ، کلید ها ، PLC ها و ...
باید فیوز های مورد نظر محاسبه بشوند. باید بانک خازنی مورد نظر محاسبه بشود. باید کابل های استاندارد با سطح مقطع مناسب محاسبه بشوند. باید ترانس های مورد نظر جهت کاهش ولتاژ محاسبه و تهیه شوند. باید کلید ها و شستی های مورد نظر محاسبه و تهیه شوند. و ....

و امّا در مورد پروژه قبلی همونطور که Unknown_S فرمودند اول یه Power Supply نیاز داریم... بعدش یک CPU و بعدش یک DM8 لازم داریم چون تعداد خروجی های روی CPU میدونیم که 4 تاست و کافی نیست (5 خروجی نیاز داریم)... یک ماژول AM2 برای اتصال ورودی سنسور تعیین سطح و یک ماژول AM2 PT-100 برای سنسور دما نیاز داریم...
==
WIPING RELAY و AND جزو سخت افزار محسوب نمیشوند و فقط داخل نرم افزار و برنامه مورد نظر ازشون استفاده میکنیم. در واقع پردازنده داخل PLC هستش که بعد از دریافت ورودی ها مراحل پردازش داده ها رو انجام میده. اگر قرار باشه که با ماژول های جانبی عمل شمارش زمان و پردازش اطلاعات رو انجام بدیم که دیگه احتیاجی به استفاده از PLC نیست و مدار میکروکنترلری یا کنتاکتوری-تایمری میشه!!!!

( امکانش هست برنامتون رو بزارید ببینم ؟! )

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
بسیار سپاس از حضور و همراهی شما

در مورد چراغ راهنمایی باید بگم که :

درسته باید دیجیتال باشه./
طبق تعریف ورودی دیجیتال: هر ورودی که فقط 2 حالت 0 یا 1 داشته باشه دیجیتاله ===> مثال: کلید-شستی

من از معمولی استفاده کردم ./قسمت آف تایم برای قرمز 30 سبز 20 زرد 5
من از AND استفاده نکردم. [/QUOTE
]
شما خط آخر انتهای خروجی سوم یه دونه آوردین./ چرا NOT گذاشتین قبل از هر Edge triggered

فلگ کجاها کاربرد داره؟ گفتین یه جورایی FEEDBACK محسوب میشه و باید یا از خروجی یا از FLAG استفاده کنید.

دلیل اینکه مدار یک بار کار میکنه همین نوع تایمری هستش که استفاده کردید. اگر از Edge triggered wiping relay استفاده کنید مشکل حل میشه و مدار دائم کار میشه.

مشکلی که پیش میاد هر سه چراغ با هم روشن میمونه./درسته؟
نمیشه تضمین کرد ممکنه برقش قطع شه بنابراین یه جاییش مشکل داره

اما خب ورودی دیجیتال با صفر و یک کار میکنه و برق که قطع شه صفر میشه پس سوئیچ ورودی قطع و وقتی برق وصل شه یک میشه و سوئیچ وردی هم وصل میشه!!!

درسته؟
امیدوارم بتونیم پاسخشونو پیدا کنیمفعلا تمام کسانی که من میشناسم در دسترس نیستند:)
امید به خدا...

درسته اما این تمام تجهیزات نیست و تمامشون کنار هم نمیاد
مثلا پی ال سی تو چه فاصله ای از تجهیزات باشه خوبه؟سنسور جاشون تو تابلو نیست عموما کجا چطور قرار بگیرن درسته؟چه ایمنی

ای باید براشون رعایت شه؟

یعنی این موارد داخل کنترل کننده هاست؟
خجالت آوره برنامه ای که من نوشتم:(

درسته. البته كليد و شستي تفاوت هايي دارند كه قبلاً گفتم. كليد وقتي روشن هستش ديگه روشن ميمونه و تغيير وضعيت نميده ولي شستي بعد از روشن شدن روشن نميمونه و وقتي فشار از روش برداشته بشه خاموش ميشه.
==
با استفاده از wiping relay معمولي نميشه برنامه رو دائمي كرد چرا كه فقط يك ورودي تريگر داره.ولي edge triggered wiping relay علاوه بر ورودي تريگر يك ورودي reset هم داره و ميشه از طبقه آخر يك فيدبك گرفت و به طبقه اوّل داد.
اگر wiping relay معمولي استفاده كنيد بايد يه جوري از طبقه آخر به ورودي تريگر طبقه اوّل وصل كنيد. كه من اين كار رو كردم و Q3 يعني چراغ طبقه آخر ( زرد ) رو با ورودي INPUT ضرب ( AND ) كردم و به ورودي طبقه اوّل وصل كردم ولي مدار دچار مشكل شد و فقط چراغ سبز يا طبقه دوم روشن ميشه و اون هم 1 ثانيه و بقيه تايمر ها كار نميكنند !!!

---
ببخشيد من يه دونه استفاده كردم. توجه نكردم :smile:
اون NOT كه من گذاشتم براي اين هستش كه ورودي INPUT به نوعي فعال ساز سيستم هستش و خواستم اين كار رو بكنم كه تا زماني كه ورودي INPUT فعال نشده به هيچ عنوان چراغ ها فعال نشوند.
وقتي ورودي غير فعال هستش NOT صفر رو تبديل به يك ميكنه و به ورودي RESET گيت بعدي يعني EDGE TRIGGERED وارد ميشه و خروجي EDGE TRIGGERED غير فعال يا 0 ميشه. پس وقتي 0 هستش تمام چراغ ها خاموشند. حالا وقتي ورودي فعال ميشه گيت NOT يك رو به صفر تبديل ميكنه و ورودي RESET گيت EDGE TRIGGERED صفر ميشه و چراغ ها ديگه خاموش نميمونند و كارشون رو شروع ميكنند.
==
FLAG يا پرچم مموري يا يك بيت از حافظه هستش كه از اون براي ذخيره كردن اطلاعات به صورت بيتي استفاده ميشه.

==
بعد از قطع و وصل شدن برق سيستم ، مشكلي كه براي سيستم به وجود مياد اينه كه تايمر ها با هم شروع به كار ميكنند و يك همزماني به وجود مياد بين چراغ ها. بله درسته دقيقاً طبق گفته شما چراغ ها 2 تا 2 تا با هم روشن ميشوند. سبز + زرد --- سبز + قرمز --- و ....
بله نميشه تضمين كرد. ولي من فرض كردم هميشه يك عدد مأمور محترم راهنمايي و رانندگي سر چهار راه ايستاده و كنترل ميكنه چراغ رو ;)
درسته. در واقع اين سوئيچ مثل كليد چراغ اتاق هستش.وقتي برق قطع ميشه لامپ خاموش ميشه و وقتي دوباره برق مياد چونكه كليد وصل هستش و در حالت ON پس چراغ دوباره روشن ميشه.
ولي در اين برنامه اينطوري نيست و وقتي برق قطع شد حتماً بايد كليد رو هم خاموش كنيم تا وقتي برق اومد سيستم هنگ نكنه.
يا اينكه بعد از اينكه برق اومد يك بار كليد رو خاموش و دوباره روشن كنيم.
اين ها رو خودتون داخل LOGO Comfort تست كنيد تا بهتر متوجه بشيد.
==
پاسخ اين ها رو تا حدودي ميدونم چونكه خودم درس تأسيسات الكتريكي دارم اين ترم و اين ها رو مطالعه ميكنم.
انشا الله در مورد تابلو ها هم صحبت خواهيم كرد.
==
درسته.
اگر فرض بكنيم كه برق ما فشار ضعيف هستش يعني براي سه فاز 380 و براي تكفاز 220 ولت رو در دسترس داريم پس احتياج به تجهيزات زير داريم :
1- منبع تغذيه براي PLC
2- راه انداز موتور سه فاز
3- راه انداز شير هاي برقي
4- موتور سه فاز
5- شير برقي
6- PLC
7- PT100
8- سنسور سطح
9- فيوز
10- كابل
11- بانك خازني
و ...

سنسور ها كه مطمئناً يا داخل مخزن هستند و يا حوالي مخزن. چونكه دماي مواد داخل مخزن بايد به طور دقيق اندازه گيري بشه نه اينكه دماي محيط مخزن و حجم مواد درون مخزن هم همينطور. حالا حجم رو شايد بشه از بيرون اندازه گيري كرد اينطور كه سطح مخزن شيشه اي و يا روشن باشه ولي دما رو نميشه از بيرون اندازه گيري كرد و بايد مستقيماً با مواد در تماس باشه سنسور.
البته سنسور هاي دماي مادون قرمز هم داريم كه جزو سنسور هاي غير تماسي هستند و از راه دور دما رو مي سنجند ولي PT100 از اين نوع نيست.
و سنسور هاي سطح غير تماسي هم داريم مثل اولتراسونيك در كاربردهاي سطح سنجي.
در مورد فاصله PLC تا منبع تغذيه كه همون بحث افت ولتاژ و جريان مجاز هستش كه بايد ولتاژ مورد استفاده PLC از طريق منبع تأمين بشه.
در مورد تغذيه تجهيزات مثل موتور هم بايد همون افت ولتاژ و جريان مجاز در نظر گرفته بشه تا كابل استاندارد استفاده بشه و موتور كم ولتاژي نكشه تا عملكرد پروژه دچار مشكل نشه.
در مورد فاصله سنسور ها از PLC بايد بحث نويز پذيري و كابل هاي مورد استفاده مد نظر قرار بگيره.
به عنوان مثال در دما سنجي با يك نوع سنسور نويز زيادي داريم ( هم به دليل نويز هاي محيطي و هم به دليل نويز هاي ذاتي سنسور ) كه بايد هم فاصله رو كم كنيم و هم كابل رو مناسب انتخاب كنيم كه جريان و ولتاژ افت نكنه. ولي در PT100 فك ميكنم نويز پذيري زيادي نداشته باشيم و همينطور محدوديت انتخاب هم كمتر باشه.

با رجوع به برگه اطلاعات PT100 همه اين اطلاعات در اختيارمون قرار ميگيره.

ايمني ؟!؟!؟
نميدونم. :smile:

==
بله ديگه. داخل پردازنده PLC ها تمام اين برنامه ها پردازش ميشوند و فرمان هاي مناسب به خروجي PLC صادر ميشه.
از جمله همين AND و wiping relay. در واقع اين ها جزو نرم افزار هستند.
==
برنامه هر چه قدر هم بد باشه بايد دوباره رو همون اشكال زدايي بشه و يا بهش اضافه بشه. و يا اينكه كلاً از دوباره نوشته بشه.ولي اون نسخه اوّل برنامه خيلي ميتونه كمك بكنه در اشكال زدايي.
برنامه نويسي يك امر رو به جلو هستش. هيچ وقت نميشه اوّلين برنامه بهترين برنامه باشه. ولي ميشه 10 يا 15 امين برنامه بهترين برنامه باشه.
مثل غذا درست كردن يا ورزش كردن ميمونه. اوّلش هيچي بلد نيستيم بعد ميريم كم كم ياد ميگريم و بعد از 1 ماه ياد ميگيريم كه مثلاً واليبال بازي كنيم يا مثلاً زرشك پلو با مرغ درست كنيم.
و مطمئناً انتها نداره. يعني يك واليباليستي كه 10 ساله كه واليبال بازي ميكنه كجا كسي كه 1 ماهه بازي ميكنه كجا. ولي به راحتي ميشه به اون 10 ساله رسيد و اون رو هم جا گذاشت.

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
خوب بريم سراغ بلوك ها.
در مورد يه تعداد بلوك من يك سري توضيحات ميدم و بعدش اگر متوجه نشديد ميرم سراغ Help بلوك ها و از روي Help بهتون توضيح ميدم. البته خودتون هم ميتونيد با مراجعه به HELP هر بلوك عملكرد اون رو متوجه بشيد.
==
ورودي ها يا Inputs :

بلوك هاي ورودي نشان دهنده ترمينال هاي ورودي بر روي سخت افزار LOGO هستند.هر گاه بخواهيد پارامتر ورودي را انتخاب كنيد يا اينكه توضيحاتي در مورد آن بنويسيد ، مي توانيد بر روي بلوك ورودي دوبار كليك كرده و در اين حال پنجره اي باز خواهد شد كه مي توانيد پارامتر و توضيحات مربوط به ورودي ها را تعيين كنيد.

همانطور كه در شكل بالا مشاهده ميكنيد ، پنجره تنظيمات ورودي شامل سه قسمت Parameter ، Comment و Simulation ميباشد كه قسمت Parameter مربوط به تعيين شماره ورودي ميباشد. قسمت Comment براي درج توضيحات در مورد بلوك ورودي مورد استفاده قرار ميگيرد.توضيحاتي كه در اين قسمت نوشته ميشوند بعد از تأييد ، در بالاي بلوك ورودي قرار خواهند گرفت. قسمت Simulation مربوط به حالت هاي مختلف ورودي است كه در اين قسمت ميتوان از يك ورودي به چهار حالت كليدي ، سوئيچ لحظه اي نرمال باز ، سوئيچ لحظه اي نرمال بسته و حالت فركانسي استفاده كرد.
خروجي ها يا Outputs :

بلوك هاي خروجي نشان دهنده ترمينال هاي خروجي بر روي سخت افزار LOGO ميباشند.البته قابل ذكر است كه خروجي ها متناسب با نسخه هاي مختلف LOGO متغير هستند.
سطوح سيگنال ثابت يا Fixed Signal Level :

سطوح سيگنال بلوك Hi در خروجي به صورت يك يا فعال ميباشد و ميتوان از اين ويژگي براي ورودي بلوك هاي ديگر استفاده كرد. . سطح بلوك Lo در خروجي بصورت صفر ميباشد يعني خروجي اين بلوك دائماً غير فعال يا صفر ميباشد.
بيت هاي شيفت رجيستر يا Shift Register Bit :

دستگاه LOGO بيت هاي شيفت رجيستر را از S1 تا S8 فراهم ميسازد كه فقط براي ويژگي خواندن در مدار برنامه تعيين شده اند و نيز فقط بصورت ورودي در برنامه استفاده مي گردد.اين بيت ها تنها با توابع ويژه شيفت رجيستر كنترل ميشوند.
اتصال يا رابط آزاد يا Open Connectors :

با استفاده از اين دستور ميتوان خروجي يك تابع بكار نرفته را مسدود كرد تا با خروجي بلوك هاي ديگر اشتباه گرفته نشود.

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
تمرين شماره 1 :
سيستم كنترل ميز مسابقه سه نفره اي را به گونه اي طراحي كنيد كه اگر هر كدام از شاسي هاي s1 , s2 , s3 زودتر فشار داده شود ، چراغ مربوط به آن روشن شده و چراغ هاي ديگر عمل نكند.
اين تمرين مشابه تمرين قبلي ( 2 كليد و 2 موتور ) هستش.
==
تمرين شماره 2 :
در شكل زير دو كليد فشاري s1 و s2 به ترتيب براي استارت و استپ در سمت آغازين كانواير وجود دارد. همچنين در بخش انتهايي كانواير دو كليد فشاري s3 و s4 براي استارت و استپ كانواير تعبيه شده است. از طريق هر دو بخش آغازين و انتهايي كانواير مي توان آن را استارت و استپ نمود.
لازم به ذكر است كه سنسور s0 براي توقف كانواير هنگام رسيدن جسم به انتهاي كانواير نصب شده است. (سنسور دو حالته هستش)
برنامه PLC اين كانواير را بنويسيد.

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
گيت NOR :

خروجي تابع NOR زماني در وضعيت يك ميباشد كه همه ورودي ها حالت صفر را داشته باشند.در اين تابع پايه آزاد حكم صفر را دارد.
گيت XOR :

خروجي اين تابع زماني در وضعيت يك قرار ميگيرد كه تعداد فردي از ورودي ها داراي وضعيت يك باشند. پايه آزاد در اين تابع حكم صفر را دارد.
گيت NOT :

هر گاه ورودي در وضعيت صفر باشد ، خروجي در وضعيت يك خواهد بود و بالعكس. اگر پايه ورودي اين بلوك متصل نشده باشد در آن صورت آن پايه حكم يك را دارد.
==
تايمر ها يا Timers :
تايمر تأخير در وصل يا On-Delay :

در اين تابع خروجي زماني فعال مي شود كه زمان تعريف شده Ta بعد از فعال شدن پايه Trg سپري شده باشد. نحوه عملكرد تابع فوق به اين صورت ميباشد كه وقتي ورودي Trg از وضعيت صفر به يك تغيير پيدا ميكند ، زمان تنظيم شده Ta اجرا ميشود. اگر ورودي Trg براي مدت طولاني در وضعيت يك باقي بماند ، در آن صورت بعد از سپري شدن زمان تنظيم شده Ta خروجي در وضعيت يك قرار ميگيرد و اگر ورودي Trg قبل از سپري شدن زمان Ta در وضعيت صفر قرار گيرد ، زمان Ta نيز در وضعيت صفر قرار ميگيرد. در صورت قطع شدن برق ، مدت سپري شده ريست ميشود. خروجي اين تابع تا زمانيكه ورودي Trg فعال باشد روشن است و با غير فعال شدن ورودي Trg خروجي نيز غير فعال ميشود.
تايمر تأخير در قطع يا Off-Delay :

در اين تابع خروجي با لبه بالا رونده ورودي Trg روشن ميشود و تا وقتيكه زمان تنظيم شده Ta سپري گردد ، روشن مي ماند. در اين تابع اگر ورودي Trg به وضعيت يك سوئيچ شود ، خروجي فوراً روشن ميشود و زمان تنظيم شده Ta با لبه پايين رونده ورودي Trg فعال ميشود و بعد از سپري شدن زمان تنظيم شده خروجي خاموش ميشود.
اگر ورودي Trg بعد از فعال شدن زمان Ta به وضعيت يك سوئيچ شود و دوباره به وضعيت صفر سوئيچ شود ، زمان Ta نيز دوباره از اوّل شروع به شمردن ميكند. ورودي R براي ريست زمان Ta و خروجي مورد استفاده قرار ميگيرد. مثال : رله راه پله ساختمان يك تايمر تأخير در قطع هستش.

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
تايمر تأخير در وصل و قطع يا On/Off-Delay :

اين تابع يك تايمر تأخير در وصل و تأخير در قطع ميباشد. در اين تابع خروجي بعد از سپري شدن اوّلين زمان TH روشن ميشود و بعد از سپري شدن دومين زمان تنظيم شده TL ، خاموش ميشود.وقتيكه وضعيت ورودي Trg از صفر به يك تغيير پيدا ميكند ،‌زمان تنظيم شده TH اجرا ميشود و اگر در حين شمارش زمان TH ، ورودي Trg دوباره به وضعيت صفر و سپس يك سوئيچ شود ، زمان TH ريست ميشود. وقتيكه وضعيت ورودي Trg از يك به صفر تغيير پيدا كند ، زمان تنظيم شده TL اجزا ميشود و بعد از سپري شدن اين زمان خروجي خاموش ميشود.
البته قابل ذكر است كه بعد از سپري شدن زمان TH خروجي Q روشن ميشود. اگر قبل از اينكه زمان TL سپري شود ، ورودي Trg به حالت يك سوئيچ شود ، در اين حالت زمان TL ريست ميشود. در صورت قطع برق ، زمان TL و TH ريست ميشود. براي تنظيم زمان TH و TL از قسمت تنظيم پارامتر ها در پنجره مشخصات اين تابع اقدام ميكنيم. براي دستيابي به اين پنجره و تنظيم زمان TH و TL كافيست روي بلوك تايمر دوبار كليك كرده سپس پنجره مشخصات بصورت زير باز خواهد شد.

تايمر تأخير در وصل مستقل از ورودي يا Retentive On-Delay :

در اين تايمر زمان Ta با لبه بالارونده ورودي Trg فعال شده و پس از سپري شدن زمان تنظيم شده ، خروجي Q روشن ميشود. وقتي كه وضعيت ورودي Trg از صفر به يك تغيير پيدا ميكند ، شمارش زمان Ta آغاز ميشود. اگر مدت سپري شده به زمان T برسد ، خروجي Q در وضعيت يك قرار ميگيرد. اگر ورودي Trg دوباره سوئيچ شود ، بر روي زمان Ta تأثيري ندارد.همچنين خروجي و Ta به حالت صفر بازنشانده نميشوند تا وقتيكه ورودي R در وضعيت يك يا فعال قرار گيرد. اگر در حين شمارش زمان برق قطع گردد ، با دوباره وصل شدن برق زمان Ta ريست ميشود.
مولد تصادفي يا Random Generator :

اين تابع يك تايمر تركيبي تأخير در وصل و قطع است كه زمان قطع و وصل را بطور تصادفي از تنظيم هاي مشخص شده براي آن تعيين ميكند . اگر وضعيت ورودي En از صفر به يك تغيير پيدا كند ، يك زمان تصادفي بين صفر و TH تعيين ميشود.اگر ورودي En براي مدت زمان تأخير در روشن در وضعيت يك باقي بماند ، خروجي بعد از سپري شدن زمان تأخير در روشن ، در وضعيت يك قرار ميگيرد.اگر وضعيت ورودي En قبل از سپري شدن زمان تأخير در روشن به وضعيت صفر سوئيچ كند ، تايمر ريست ميشود.
اگر وضعيت ورودي En دوباره به وضعيت صفر سوئيچ شود ، يك زمان تصادفي بين صفر و TH تعيين شده و شروع به اجرا كردن زمان ميكند. اگر ورودي En به حالت صفر تغيير وضعيت دهد ، زمان تأخير در خاموش اجرا ميشود و در آن صورت خروجي بعد از پايان يافتن زمان تأخير در خاموش در وضعيت صفر قرار ميگيرد.اگر وضعيت ورودي En قبل از سپري شدن زمان تأخير در خاموش TL به وضعيت يك سوئيچ شود ، تايمر ريست ميشود.براي تنظيم مولد تصادفي ميتوان از پنجره تنظيمات با دوبار كليك روي تايمر استفاده كرد.

كليد روشنايي راه پله يا Stairway Lighting Switch :

خروجي با لبه بالارونده پالس ورودي Trg فعال ميشود و بعد از سپري شدن زمان T كه قابل تنظيم است خاموش ميشود.اگر وضعيت ورودي Trg از صفر به يك تغيير پيدا كند ،‌ خروجي فعال ميشود و با لبه پايين رونده ورودي Trg زمان T شروع به شمردن ميكند.اين به آن معناست كه بهتر است براي ورودي از يك شستي استفاده شود.اگر شمارش زمان برابر مقدار تنظيم شده شود ، در آن صورت خروجي خاموش ميشود. اگر ورودي Trg دوباره از وضعيت صفر به يك و پس از وضعيت يك به صفر تغيير كند و يا برق قطع شود ، در اين صورت زمان Ta بازنشانده ميشود.

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
تايمر هفتگي يا Weekly Timer :

اين تابع يك تايمر هفتگي ميباشد كه در ساعات و روزهاي قابل تنظيم ، خروجي آن فعال خواهد بود.براي اينكار بايد از پنجره تنظيم ، مشخصات هفته هاي فعال را انتخاب كنيد و سپس تاريخ مورد نظر را وارد كنيد.

تايمر ساليانه يا Yearly Timer :

در اين تابع خروجي توسط تاريخ روشن و خاموش ميشود. يك تاريخ براي روشن شدن و يك تاريخ براي خاموش شدن از دوازده ماه تعيين مي گردد. خروجي از يك تابع تنظيم شده روشن ميشود تا تاريخ بعدي كه نشان دهنده خاموش شدن خروجي مي باشد.

شمارنده بالا / پايين شمار يا Up\Down Counter :

اين تابع يك شمارنده مي باشد كه ميتواند پالس هايي كه به ورودي آن توسط سنسور ها و غيره وارد ميشود را شمارش و در مقدار تنظيم شده ، خروجي را فعال و غير فعال كند. خروجي اين شمارنده زماني فعال ميشود كه مقدار شمارش بيشتر يا برابر مقدار تنظيم شده شود.جهت شمارش را ميتوانيد با ورودي Dir تنظيم كنيد.زماني كه اين ورودي فعال است ، شمارش به طرف پايين ميباشد و زماني كه فعال نيست ، شمارش به طرف بالا ميباشد.