.:آموزش+network :.

ITDeveloper

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام منظورم همین که شما گفتید بود . پس اگه اشتباه نکنم این شماره پورت ها ثابته . منظورم از ثابت یعنی قانونیه . تغییری هم نمیشه داد . پس جواب سوال IP چی میشه ؟ چجور میتونم مکان گیرنده رو از روی IP تشخیص بدم ؟شرمنده منظور از اکوی ICMP رو هم بازم نفهمیدم . ممنون از کمکتون . موفق باشید

سلام
ip یک عدد 32 بیتی است که مکان هاست (هر وسیله ای که می تونه به شبکه وصل بشه)
رو مشخص می کنه
از دو قسمت تشکیل شده
network id,host id
network id:مشخص می کند هاست در کدام شبکه قرار دارد
host id:پس از مشخص شدن شبکه باید مکان سیستم مورد نیاز را مشخص کنیم
با یک سیستم and ساده بوسیله subnetmask انجام می شه

maverick

عضو جدید
سلام منظورم همین که شما گفتید بود . پس اگه اشتباه نکنم این شماره پورت ها ثابته . منظورم از ثابت یعنی قانونیه . تغییری هم نمیشه داد . پس جواب سوال IP چی میشه ؟ چجور میتونم مکان گیرنده رو از روی IP تشخیص بدم ؟شرمنده منظور از اکوی ICMP رو هم بازم نفهمیدم . ممنون از کمکتون . موفق باشید
با سلام :smile:

در مورد پورت بله ، تغییر پورتها به صورت دستی ( بدون نصب فایروال یا نرم افزاری که این کارها رو انجام بده ) موجب عدم دریافت دیتا میشه اما به صورت دستی میشه پورت رو تغییر داد ، برای مثال شما برای امنیت میخوای از یه پراکسی سرور استفاده کنی میای توی Internet options - connection - lan setting آدرس پروکسی سرور و شماره پورتش رو میدی ( هیمنطوری که میبینی پیشفرض 80 هست ) اینجوری تمام دیتا ها از طریق یه سرور واسط دریافت میشه که خودش کلی توضیحات داره ...:)

اما در مورد IP اگه تو یه شبکه محلی باشی توضیحات این دوستمون کافیه :

سلام
ip یک عدد 32 بیتی است که مکان هاست (هر وسیله ای که می تونه به شبکه وصل بشه)
رو مشخص می کنه
از دو قسمت تشکیل شده
network id,host id
network id:مشخص می کند هاست در کدام شبکه قرار دارد
host id:پس از مشخص شدن شبکه باید مکان سیستم مورد نیاز را مشخص کنیم
با یک سیستم and ساده بوسیله subnetmask انجام می شه
با اجازه توضیحات این دوستمون رو کامل می کنم ، دو نوع آی پی داریم استاتیک و لاجیکال ، IP هایی که من و شما تو کامپیوترمون و یا شبکه محلی استفاده می کنیم لاجیکال هستند ، نوع دیگه ای پی static هست که باید پول بدی و بخری و ای پی هست که شما باهاش به اینترنت وصل می شی . متولی ای پی ها در اینترنت شرکت Internic هست و اونه که مشخص می کنه دامنه ای پی هر کشوری چی باشه و دونوع ای پی هم داریم V4 و V6 که ای پی که دوستمون توضیح دادند V4 هست و V6 ای پی بسیار جدید تریه که ویندوز ویستا به بالا ساپورتش میکنه ( ویندوز 2003 به بالا هم در رده سرور ها ساپورت میکنه این ای پی رو )

خب حالا با این مقدمات بریم سراغ اینکه شما چه جوری می تونی کامپیوتری رو تو شبکه پیدا کنی :

1- اینترنت خب در حقیقت نمیشه محل دقیق کامپیوتر رو پیدا کرد چون n تا واسط سر راهمونه ! مگر اینکه شما او یه کشور خاص باشی و اسمت هم سرباز گمنام امام زمان باشه:biggrin: و دسترسی به کلیه روترهایی که ای پی مورد نظرت رو هندل کردن داشته باشی و زمان زیادی هم از اتصال طرف به اینترنت نگذشته باشه اما اگه User عادی مثل من باشی میشه کشورش رو پیدا کرد کافیه بری یه سایتی مثل این
http://www.selfseo.com/ip_to_country.php
و آی پی مورد نظرت رو وارد و اسم کشور رو پیدا کنی

2- شبکه محلی ( خب اینجا میشه کامپیوتر مقصد رو پیدا کنی ) با توجه به توضیحات دوستمون کلیه کامپیوترهایی که Net Id یکسان دارند توی یه شبکه هستند . کافیه روی هر کامیپوتر دستور IPconfig /all رو اجرا کنی اونوقت ای پی کامیپوتر رو پیدا میکنی میشه از تنظیمات TCP/IP هم ای پی رو پیدا کرد .

- اما در مورد اکوی ICMP گفتیم که با استفاده از دستور PING مثلاً PING www.yahoo.com چهار بار پکتهای ICMP برای بررسی صحت ارتباط در 3 لایه فرستاده و گرفته میشن فکر کنم ( مطمئن نیستم به گرفتن این پکتها بگن اکوی ICMP . البته بگم که چون این پکتها قبلاً برای حملات هکری بنام DoS استفاده میشند - بخاطر خاصیت پخش شدن در شبکه - شاید به این خاصیت پخش شدنشون توی شبکه هم اکو بگن ولی بازم مطمئن نیستم و بهتره اساتید این رشته نظر بدن

شاد باشید

آخرین ویرایش:

majmaj

عضو جدید
دوستان عزیز یک سوال: منظور این متن از prefabricated
crossover cable چیه؟
If you’re connecting two computers in the same room, you can buy a prefabricated
crossover cable
and simply plug the ends into the network interface adapters
in the two computers.

maverick

عضو جدید
با سلام :smile:

منظورش اتصال کراس هست ، معمولاً وقتی میخواهیم دو چیز مثل هم مثل دوتا کامپیوتر یا دوتا سوییچ رو به هم وصل کنیم باید اتصال کراس باشه ، برای اتصال دوتا کامیپوتر بهم به صورت مستقیم هم اتصال باید کراس باشه ، نوع دیگه اتصال Straight هست که وقتی استفاده میشه که دوتا شئی عیر همنام رو به هو وصل می کنیم مثل کامپیوتر به سوییچ

پ.ن : prefabricated
crossover cable یعنی کابل کراس آماده شده ، شما میتونی بری یه مغازه خدمات کامپیوتری که کار شبکه هم میکنه بهش بگی برات مثلاً 8 متر کابل کراس بسازه بعد بیای و باهاش دوتا کامیپوترت رو شبکه کنی

شاد باشید

majmaj

عضو جدید
آها فهمیدم
یه سوال دیگه این کابل کراس فقط برای استفاده دو تا چیز مثل هم هست دیگه یا دو تا کامپیوتر یا دو تاهاب حالا ما از این نمیتونیم برای کامپیوتر به هاب استفاده کنیم
یا بر عکس از کابل straight برای دو تا هاب نمیشه استفاده کرد؟

کربلایی

مدیر بازنشسته
آها فهمیدم
یه سوال دیگه این کابل کراس فقط برای استفاده دو تا چیز مثل هم هست دیگه یا دو تا کامپیوتر یا دو تاهاب حالا ما از این نمیتونیم برای کامپیوتر به هاب استفاده کنیم
یا بر عکس از کابل straight برای دو تا هاب نمیشه استفاده کرد؟

سلام
از كابل كراس نميشه براي اتصال هاب به كامپيوتر استفاده كرد، اما كارت شبكه هاي جديد معمولا بدون كابل كراس هم كار ميكنند.
موفق باشيد

majmaj

عضو جدید
اونوقت یه سوال دیگه در مورد نصب کابل
منظور از این چهار تا واژه چیه؟
external installation
external cables
internal installation
internal cable

majmaj

عضو جدید
مثلا تو این کتاب که من میخونم گفته اتصال هاب به Patch panel و اتصال Patch panel به Wall plate و اتصال Wall plate به کامپیوتر رو گفته Internal Installations
که البته این توضیح هم براش اورده
Internal installations use bulk cable, which is a long, unbroken length of cable,
usually supplied on a large spool, with no connectors attached,

اما در مورد اون یکی توضیح نداده
حالا دوباره چند تا سوال پیش اومد این
این Patch panel و Wall plate چه جوری درست میشه؟
بعد این bulk cable همین کابلای بزرگ نیست که تو مخابرات مورد استفاده قرار میگیره؟
اینم عکسش

maverick

عضو جدید
بعد این bulk cable همین کابلای بزرگ نیست که تو مخابرات مورد استفاده قرار میگیره؟

چرا همون باید باشه

این Patch panel و Wall plate چه جوری درست میشه؟

wall plate همون پریز شبکه هست که باید بخری

patch panel هم روی رک قرار داره

یعنی ساختنی نیستند ;)

R-Quantum

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان گلم . منم بازم سوال دارم . چرا همش آقا مجید سوال کنه . ببینیم کدوم رکورد سوال شکستن رو میشکنیم ؟ شوخی کردم . برای همه آرزوی موفقیت دارم . خوب خیلی حرف زدم حالا سوالم :
IP گفتیم از دو قسمت تشکیل شده یکی قسمت شبکه و دومی هاست . خوب تو قسمت شبکه آیا ISP ها این قسمت رو تشکیل میدند ؟ شماره هاست بر چه اساسی هستش ؟ میدونید چرا این سوال به ذهنم رسید آخه تو یه نوشته ای خوندم وقتی شما وارد اینترنت میشید قبلش ISP ها یه شماره IP دراختیار شما قرار میدند تا با اون بتونید وارد دنیای اینترنت شید.

Drago

پیشکسوت فعال فناوری اطلاعات
کاربر ممتاز
IP گفتیم از دو قسمت تشکیل شده یکی قسمت شبکه و دومی هاست . خوب تو قسمت شبکه آیا ISP ها این قسمت رو تشکیل میدند ؟ شماره هاست بر چه اساسی هستش ؟ میدونید چرا این سوال به ذهنم رسید آخه تو یه نوشته ای خوندم وقتی شما وارد اینترنت میشید قبلش ISP ها یه شماره IP دراختیار شما قرار میدند تا با اون بتونید وارد دنیای اینترنت شید.

این جواب ماوریک فکر کنم تا حدی جواب سوال شما هم حساب شه.
..........دو نوع آی پی داریم استاتیک و لاجیکال ، IP هایی که من و شما تو کامپیوترمون و یا شبکه محلی استفاده می کنیم لاجیکال هستند ، نوع دیگه ای پی static هست که باید پول بدی و بخری و ای پی هست که شما باهاش به اینترنت وصل می شی . متولی ای پی ها در اینترنت شرکت Internic هست و اونه که مشخص می کنه دامنه ای پی هر کشوری چی باشه....

شماره هاست اگه پولی و به قول معروف valid باشه که یه منطقی باید توی انتخابش باشه.ولی IP های ماها اتوماتیک تعیین میشه و زیاد منطقی پشتش نیست.البته اینکه میگم منطق نداره خیلی هم الکی نیست،کشور و شهر و حتی ISP ت رو هم معلوم میکنه ها!
خب هر سیستمی که میخواد به اینترنت وصل شه یه IP لازم داره،اون IP باید یکتا باشه...ولی نیست.همون لحظه که کانکت میشی مودم به ISP درخواست میده و اونم یه IP بهت اختصاص میده.
(مطمعن نیستم که حرفام کاملا درست باشه،هر کدوم از حرفام غلطه حتما حتما بگین)

R-Quantum

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب پس من از روی قسمت اول میتونم تشخیص بدم که کدوم ISP این آی پی رو داده و از قسمت دوم میتونم بفهمم که گیرنده کجاست آره ؟؟؟ دوست عزیز گفتن که آی پی ما لاجیکال هستش و یه آی پی دیگه داریم که استتیک هستش و باید به ازاش پول بدی . خوب یه سوال من وقتی کارت اینترنت میخرم خوب به اون آی پی پول دادم پس آی پی من الان میشه استتیک . درسته ؟ اگه شبکه ما کوچیک باشه یا بقولی محلی میشه لاجیکال . خوب این شبکه محلی یعنی کجا مثلا داخل شرکت (مفهوم شبکه محلی رو میدونم ولی نمیدونم چرا با مفهوم آی پی فعلا درگیرم )؟ ؟ بچه ها من با واژه ها خیلی سخت کنار میام تا مفهومش ملکه ذهنم نشه همش باید بپرسم . ببخشید. دوستان عزیز اگه میبینید هی جملات شما رو تو بین حرفام تکرار میکنم ، در اصل میخوام بهتون بگم که من اینجوری فهمیدم یا به قولی آیا برداشتم درسته یا نه و از همتون بابت کمکتون تشکر میکنم

Drago

پیشکسوت فعال فناوری اطلاعات
کاربر ممتاز
من از روی قسمت اول میتونم تشخیص بدم که کدوم ISP این آی پی رو داده و از قسمت دوم میتونم بفهمم که گیرنده کجاست؟
برداشت من(و اطلاعاتی که از قبل داشتم) چیز دیگه ای هست.محل فیزیکی رو نمیده.یه شماره شبکه و یه شماره میزبان میده.به جای IP بزار شماره دانشجویی: فرم کلیش(یعنی قسمت زیادیش که توی بیشتر شماره دانشجویی های اون دانشگاه مشترکه) مشخص میکنه که تو توی کدوم دانشگاهی(همون شماره شبکه) و مثلا چهار رقم آخر نشون میده که تو چندمین دانشجوی اونجایی(همون هاست).
...من وقتی کارت اینترنت میخرم خوب به اون آی پی پول دادم پس آی پی من الان میشه استتیک...
من خیلی نمیدونم ولی اگه اشتباه نکنم اینطوره که اون IP که ISP به ما میده لاجیکال هست و استتیک نیست.توی ISP قسمت NetID ثابته ولی یه HostID به صورت رندوم بهت اختصاص میدن.،البته توی شبکه خود ISP یکتا هست.IP استتیک خیلی کم گیر میاد.
بچه ها من با واژه ها خیلی سخت کنار میام .... و از همتون بابت کمکتون تشکر میکنم
این حرفا رو بزار کنار! اومدیم اینجا بحث کنیم دیگه.من الان به تو جواب میدم،یکی برمیگرده میگه چی میگی تو؟! این حرفت اشتباهه،من هم یه چیزی یاد میگیرم.Community هست و به قول معروف دور هم جمعیم داریم بحث میکنیم.چه بهتر که این بحثا تخصصی باشه.

آخرین ویرایش:

R-Quantum

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام . بچه ها جدا گیج شدم . خوب بذارید دوباره از اول شروع کنیم . سوال من این بود که چجوری میتونیم محل گیرنده رو با استفاده از آی پی تشخیص بدیم ؟ یه دوست عزیزی برای ما درباره آی پی گفت . خوب این تا اینجا . دوست دیگه ای اینطور گفت که آی پی ما دوتاست یکی لاجیکال که شامل کامپیوترهای ما و شبکه های محلی میشه و دیگری استتیک که آی پی هستش که باید به ازاش پول بدی و بگیری . خوب یه سوالی که از جواب این دوستمون ذهنم رو مشغول کرد این بود که پس ای پی ما میشه استتیک چون به ازاش پول دادیم چرا چون من بالاخره پول دادم ویه کارت اینترنت گفتم پس آی پی من میشه استتیک ولی حالا دراگو عزیز میگه که آی پی ما میشه لاجیکال !!!!!!! آی پی استتیک نادر هستش . پس بالاخره آی پی ما چی شد ؟ استتیک یا لاجیکال ؟ راستی یه سوال دیگه شبکه های محلی هم (اگه آی پی ما بشه از نوع استتیک ) برای سیر در اینترنت ، بالاخره باید یه آی اس پی اون شبکه رو ساپرت کنه تا بتونه به اینترنت وصل شه (خوب پهنای باند در اختیارش بذاره و ...) پس آی پی اینم (بازم میگم اگه برای ما بشه استتیک ) بالاخره برای اینم میشه استتیک ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

آخرین ویرایش:

m_homaei

عضو جدید
خوب پس من از روی قسمت اول میتونم تشخیص بدم که کدوم ISP این آی پی رو داده و از قسمت دوم میتونم بفهمم که گیرنده کجاست آره ؟؟؟ دوست عزیز گفتن که آی پی ما لاجیکال هستش و یه آی پی دیگه داریم که استتیک هستش و باید به ازاش پول بدی . خوب یه سوال من وقتی کارت اینترنت میخرم خوب به اون آی پی پول دادم پس آی پی من الان میشه استتیک . درسته ؟ اگه شبکه ما کوچیک باشه یا بقولی محلی میشه لاجیکال . خوب این شبکه محلی یعنی کجا مثلا داخل شرکت (مفهوم شبکه محلی رو میدونم ولی نمیدونم چرا با مفهوم آی پی فعلا درگیرم )؟ ؟ بچه ها من با واژه ها خیلی سخت کنار میام تا مفهومش ملکه ذهنم نشه همش باید بپرسم . ببخشید. دوستان عزیز اگه میبینید هی جملات شما رو تو بین حرفام تکرار میکنم ، در اصل میخوام بهتون بگم که من اینجوری فهمیدم یا به قولی آیا برداشتم درسته یا نه و از همتون بابت کمکتون تشکر میکنم

با سلام و عرض ادب و احترام خدمت همه ی دوستان

با اجازه ی همه ی دوستان قصد توضیحی کوتاه در مورد IP و نحوه تخصیص آن در شبکه دارم :

IP یک آدرس Logical است و انواع آن یعنی Valid , Invalid هم Logical محسوب می شوند .
Valid : آن دسته IP آدرس هایی که در شبکه اینترنت معتبرند و در شبکه اینترنت کاربرد دارند مثل : ISP ها
Invalid : آن دسته IP آدرس هایی که در شبکه های غیر از اینترنت کاربرد دارند مثل : شبکه های محلی و ...

همه ی ISP ها نیاز به Valid IP یا همان Static IP دارند . به دلیل داشتن هزینه و محدود بودن تعداد Valid IP ها ، ISP ها و سایر مراکزی که نیاز به این نوع IP دارند نمیتوانند به تعداد نودهای شبکه شان Valid IP تهیه کنند . روشی به نام Subnetting وجود دارد که با استفاده از این روش می توان Valid IP را به نودهای شبکه با آدرس های معتبر اختصاص داد.
هنگامی که ما به اینترنت وصل میشویم یکی از آن زیر ادرس ها به سیستم ما اختصاص داده می شود و با هر بار قطع و وصل شدن به اینترنت این آدرس عوض میگردد و ثابت نیست که این کار را سروری به نام DHCP در شبکه به عهده دارد .

enrico_ashbah5

عضو جدید
پروتكل

پروتكل

در مورد پروتكل هاي رايج ميتونم شما رو به كتاب NETWORK + نوشته آنتوناكاس و منسفليد و ترجمه مهندس عليرضا انصاري اجاع ميدم ..:cool:

sara.mortazavi

کاربر حرفه ای
پس بااین حساب موجود lan.wan.man...........انرژی هسته ای ایران از wanاستفاده میکنه.
چون بجای استفاده از سوپر کامپیوتر ها که قیمت زیاد دارن استفاده نمیکنن
چطوری 3000کامپیوتر بهم وصل میشن که کیتونن کار سوپر کامپیوتر ها رو بکنن

bijibuji

عضو جدید
GAN=Global Area Network

من با اجازه تمامی دوستان یه توضیحاتی می خوام اضافه کنم.
من قریب به یک سال مدیر تاالار شبکه یکی از انجمن های فارسی زبان که به زمینه های تخصصی کامپیوتر می پرداخت بودم. این رو واسه این فقط می گم که بدونید سر رشته ناچیز و محدودی دراین زمینه دارم و یه چندتایی هم مدرک سیسکو و مایکروسافت دارم. به هر حال ...

دوستان تدریس شبکه بسیار مفید می تونه باشه به شرطی که چند چیز رو رعایت کنید. مطالبی که در این تاپیک گفته شده بود خوب بود یه نگاه کلی البته من انداختم. اما ابداانسجام نداشت و حتی به اندازه یک سر سوزن مورد استفاده نداشت. من پیشنهادم به مدیریت عزیز این تالار اینه که مطالب این تاپیک رو پاک کنن کلا. یکی دونفر مسئول بشن و شروع کنن به مطلب گذاشتن تا این تاپیک مفید واقع بشه.

من باب تجربه عرض می کنم. شبکه مفهومی است بسیار وسیع و اساسا غیر قابل طبقه بندی. دقیق تر اگر بخوام بگم شبکه مفهوم و علمی است چند وجهی و چند بعدی. دوست یا دوستانی که می خوان مفاهیم شبکه رو بازگو کنن اگر

1- اشراف کامل خودشون نداشته باشن به تمامی مباحث مرتبط
2- دقت کافی در طبقه بندی نداشته باشن

جز اینکه مستمع رو گیج کنن کار دیگه ای نمی کنن. من به سوالات بعضی از دوستان که پیگیر این تاپیک بودن اشاره می کنم. دوستی پرسیده بود:

فرق peer-to-peer با workgroup چیست؟

این سوال علاوه بر اونکه دقت خواننده رو نشون می ده، بیان کننده این مطلبه که طبقه بندی، بدون ترتیب، بدون دقت و بدون آگاهی کافی صورت گرفته توسط مدرس یامدرسین این تاپیک.

نهایتا من پیشنهادم رو بطور خلاصه خدمت مدیریت عرض می کنم.:

- دو تاپیک ایجاد کنید با عنوان مشابه. یکی برای خود مبحث و دیگری برای سوالات. قرار دادن مطالب رو محدود کنید به چند نفر یعنی فقط یکی دو نفر به صلاح دید خودتون بتونن مطلب بذارن در تاپیک اصلی و همه دسترسی به تاپیک سوالات رو داشته باشن. اینطوری مطمئن باشید بازدید بسیار بالایی خواهد داشت این تاپیک و مفید هم واقع خواهد شد.

شاد و پیروز باشید

sara.mortazavi

کاربر حرفه ای
بر اساس لایه شبکه

ممکن است شبکه های رایانه ای مطابق مدلهای مرجع پایه ای که در صنعت به عنوان استاندارد شناخته میشوند مانند «مدل مرجع ۷ لایه OSI» و «مدل ۴ لایه TCP/IP»، بر اساس نوع «لایه شبکه»ای که در آن عمل میکنند طبقه بندی شوند.

بر اساس اندازه

ممکن است شبکه های رایانه ای بر اساس اندازه یا گستردگی ناحیه ای که شبکه پوشش میدهد طبقه بندی شوند. برای نمونه «شبکه شخصی» (PAN)، «شبکه محلی» (LAN)، «شبکه دانشگاهی» (CAN)، «شبکه کلانشهری» (MAN) یا «شبکه گسترده» (WAN).

بر اساس نوع اتصال

ممکن است شبکه های رایانه ای بر اساس فناوری سخت افزاری که جهت متصل کردن هر دستگاه در شبکه استفاده میکنند طبقه بندی شوند. نمونه هایی از این فناوریها عبارت اند از: «اترنت» (Ethernet)، «شبکه محلی بیسیم» (WLAN)، شبکه HomaPNA یا «ارتباط از طریق خطوط برق».
بر اساس معماری کاربری

ممکن است شبکه های رایانهای بر اساس معماری کاربری که بین اعضای شبکه وجود دارد طبقه بندی شود، برای نمونه معماریهای Active Networking، «مشتری-خدمتگذار» (Client-Server) و «همتا به همتا» Peer-to-Peer (گروه کاری).

بر اساس همبندی (توپولوژی)

ممکن است شبکه های رایانه ای بر اساس نوع همبندی شبکه طبقه بندی شوند مانند:«شبکه باس» [۴] (Bus)، «شبکه ستاره» (‎(Star، «شبکه حلقهای» (Ring)، «شبکه توری» (Mesh)، «شبکه ستاره-باس» (Star-Bus)، «شبکه درختی» (Tree) یا «شبکه سلسله مراتبی» (Hierarchical) و غیره.

sara.mortazavi

کاربر حرفه ای
این مطلب هم همون مطلب بالاست ولی فهمش راحت تره اینم میذارم هر کدوم راحت تر هستین.........
آشنایی با وظایف هر کدام از لایه های مدل osi
لایه فیزیکی اولین لایه
Physical

1.این لایه وظیفه انتقال بیت ها از طریق کانال مخابراتی را عهده دار می شود.مسائل طراحی در این لایه عمدتاً از نوع فیزیکی، الکتریکی، تایمینگ، رسانه فیزیکی انتقال است.

لایه پیوند داده
Data Link
وظایف این لایه به ترتیب زیر است:
1.رفع خطاهای فیزیکی
2.فریم بندی داده ها
3.هماهنگی بین سرعت گیرنده و فرستنده
4.کنترل دسترسی به کانال مشترک

لایه شبکه
Network
1.کنترل عملکرد زیر شبکه
2.مسیر یابی
3.کنترل گلوگاه ها
4.کیفیت سرویس دهی
5. پیوستن شبکه های ناهمگن

لایه انتقال
Transport
1.شکستن داده ها برای لایه های پایین تر
2.تعیین سرویس های لایه جلسه
رايج ترين نوع اتصال داده كانال نقطه به نقطه است و بدون خطاست

لایه جلسه
Session
1.برقراری جلسه
2.ارائه سرویس های کنترل دیالوگ، مدیریت نشانه، سنکرون سازی

لایه ارائه
Presentation
1.این لایه وظیفه مدیریت ساختار پیام ها را برعهده دارد و در اصل برای آن استاندارد سازی می کند.

لایه کاربرد
Application
1.این لایه شامل مجموعه پروتکل هایی جهت وب (HTTP)، انتقال فایل (FTP)، انتقال خبر (NNTP)، و پست الکترونیک (POP و SMTP) است.

sara.mortazavi

کاربر حرفه ای
انواع شبکه های رایانه ای از نظر اندازه و نحویه اتصال
شبکه شخصی (PAN)

«شبکه شخصی» (Personal Area Network) یک «شبکه رایانه ای» است که برای ارتباطات میان وسایل رایانه ای که اطراف یک فرد می باشند (مانند «تلفن»ها و «رایانه های جیبی» (PDA) که به آن «دستیار دیجیتالی شخصی» نیز می گویند) بکار می رود. این که این وسایل ممکن است متعلق به آن فرد باشند یا خیر جای بحث خود را دارد. برد یک شبکه شخصی عموماً چند متر بیشتر نیست. موارد مصرف شبکه های خصوصی می تواند جهت ارتباطات وسایل شخصی چند نفر به یکدیگر و یا برقراری اتصال این وسایل به شبکه ای در سطح بالاتر و شبکه «اینترنت» باشد.

ارتباطات شبکه های شخصی ممکن است به صورت سیمی به «گذرگاه»های رایانه مانند USB و FireWire برقرار شود. همچنین با بهره گیری از فناوری هایی مانند IrDA، «بلوتوث» (Bluetooth) و UWB می توان شبکه های شخصی را به صورت بی سیم ساخت.

شبکه محلی (LAN)

«شبکه محلی» (Local Area Network) یک «شبکه رایانه ای» است که محدوده جغرافیایی کوچکی مانند یک خانه، یک دفتر کار یا گروهی از ساختمان ها را پوشش می دهد. در مقایسه با «شبکه های گسترده» (WAN) از مشخصات تعریف شده شبکه های محلی می توان به سرعت (نرخ انتقال) بسیار بالاتر آنها، محدوده جغرافیایی کوچکتر و عدم نیاز به «خطوط استیجاری» مخابراتی اشاره کرد.

دو فناوری «اترنت» (Ethernet) روی کابل «جفت به هم تابیده بدون محافظ» (UTP) و «وای فای» (Wi-Fi) رایج ترین فناوری هایی هستند که امروزه استفاده می شوند، با این حال فناوری های «آرکنت» (ARCNET) و «توکن رینگ» (Token Ring) و بسیاری روشهای دیگر در گذشته مورد استفاده بوده اند.

شبکه کلان شهری (MAN)

«شبکه کلان شهری» (Metropolitan Area Network) یک «شبکه رایانه ای» بزرگ است که معمولاً در سطح یک شهر گسترده می شود. در این شبکه ها معمولاً از «زیرساخت بی سیم» و یا اتصالات «فیبر نوری» جهت ارتباط محل های مختلف استفاده می شود.

شبکه گسترده (WAN)

«شبکه گسترده» (Wide Area Network) یک «شبکه رایانه ای» است که نسبتاً ناحیه جغرافیایی وسیعی را پوشش می دهد (برای نمونه از یک کشور به کشوری دیگر یا از یک قاره به قاره ای دیگر). این شبکه ها معمولاً از امکانات انتقال خدمات دهندگان عمومی مانند شرکت های مخابرات استفاده می کند. به عبارت کمتر رسمی این شبکه ها از «مسیریاب»ها و لینک های ارتباطی عمومی استفاده می کنند.

شبکه های گسترده برای اتصال شبکه های محلی یا دیگر انواع شبکه به یکدیگر استفاده می شوند. بنابراین کاربران و رایانه های یک مکان می توانند با کاربران و رایانه هایی در مکانهای دیگر در ارتباط باشند. بسیاری از شبکه های گسترده برای یک سازمان ویژه پیاده سازی می شوند و خصوصی هستند. بعضی دیگر به وسیله سرویس دهنده اینترنت «سرویس دهندگان اینترنت» (ISP) پیاده سازی می شوند تا شبکه های محلی سازمانها را به اینترنت متصل کنند.

شبکه متصل (Internetwork)

دو یا چند «شبکه» یا «زیرشبکه» (Subnet) که با استفاده از تجهیزاتی که در لایه 3 یعنی «لایه شبکه» «مدل مرجع OSI» عمل می کنند مانند یک «مسیریاب»، به یکدیگر متصل می شوند تشکیل یک شبکه از شبکه ها یا «شبکه متصل» را می دهند. همچنین می توان شبکه ای که از اتصال داخلی میان شبکه های عمومی، خصوصی، تجاری، صنعتی یا دولتی به وجود می آید را «شبکه متصل» نامید.

در کاربردهای جدید شبکه های به هم متصل شده از قرارداد IP استفاده می کنند. بسته به اینکه چه کسانی یک شبکه از شبکه ها را مدیریت می کنند و اینکه چه کسانی در این شبکه عضو هستند، می توان سه نوع «شبکه متصل» دسته بندی نمود:

شبکه داخلی یا اینترانت (Intranet)

شبکه خارجی یا اکسترانت (Extranet)

شبکه اینترنت (Internet)

شبکه داخلی (Intranet)

یک «شبکه داخلی» مجموعه ای از شبکه های متصل به هم می باشد که از قرارداد ‎IP و ابزارهای مبتنی بر IP مانند «مرورگران وب» استفاده می کند و معمولاً زیر نظر یک نهاد مدیریتی کنترل می شود. این نهاد مدیریتی «شبکه داخلی» را نسبت به باقی قسمت های دنیا محصور می کند و به کاربران خاصی اجازه ورود به این شبکه را می دهد. به طور معمول تر شبکه درونی یک شرکت یا دیگر شرکت ها «شبکه داخلی» می باشد.

شبکه خارجی (Extranet)

یک «شبکه خارجی» یک «شبکه» یا یک «شبکه متصل» است که بلحاظ قلمرو محدود به یک سازمان یا نهاد است ولی همچنین شامل اتصالات محدود به شبکه های متعلق به یک یا چند سازمان یا نهاد دیگر است که معمولاً ولی نه همیشه قابل اعتماد هستند. برای نمونه مشتریان یک شرکت ممکن است که دسترسی به بخش هایی از «شبکه داخلی» آن شرکت داشته باشند که بدین ترتیب یک «شبکه خارجی» درست می شود، چراکه از نقطه نظر امنیتی این مشتریان برای شبکه قابل اعتماد به نظر نمی رسند. همچنین از نظر فنی می توان یک «شبکه خارجی» را در گروه شبکه های دانشگاهی، کلان شهری، گسترده یا دیگر انواع شبکه (هر چیزی غیر از شبکه محلی) به حساب آورد، چراکه از نظر تعریف یک «شبکه خارجی» نمی تواند فقط از یک شبکه محلی تشکیل شده باشد، چون بایستی دست کم یک اتصال به خارج از شبکه داشته باشد.

شبکه اینترنت (Internet)

شبکه ویژه ای از شبکه ها که حاصل اتصالات داخلی شبکه های دولتی، دانشگاهی، عمومی و خصوصی در سرتاسر دنیا است. این شبکه بر اساس شبکه اولیه ای کار می کند که «آرپانت» (ARPANET) نام داشت و به وسیله موسسه «آرپا» (ARPA) که وابسته به «وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا» است ایجاد شد. همچنین منزلگاهی برای «وب جهان گستر» (WWW) است. در لاتین واژه Internet‎ برای نامیدن آن بکار می رود که برای اشتباه نشدن با معنی عام واژه «شبکه متصل» حرف اول را بزرگ می نویسند.

اعضای شبکه اینترنت یا شرکت های سرویس دهنده آنها از «آدرسهای IP» استفاده می کنند. این آدرس ها از موسسات ثبت نام آدرس تهیه می شوند تا تخصیص آدرسها قابل کنترل باشد. همچنین «سرویس دهندگان اینترنت» و شرکت های بزرگ، اطلاعات مربوط به در دسترس بودن آدرس هایشان را بواسطه «قرارداد دروازه لبه» (BGP) با دیگر اعضای اینترنت مبادله می کنند.

sara.mortazavi

کاربر حرفه ای
اجزای اصلی سخت افزاری
کارت شبکه
کارت شبکه جهت اتصال کامپیوتر به شبکه محلی در سرعت های 100،10و1000 مگا بیت بر ثانیه بکار میرود . با پورتهای Rj-45 و BNC برای شبکه های مبتنی بر کابل مسی و با پورت فیبر نوری جهت ارتباط با فیبر نوری استفاده می شود . کارخانه های مختلفی این نوع کارت ها را با قیمت های مختلف و امکانات متنوع تولید می کنند.

بیریج(پل)

Device ی است که دارای چندین کارت شبکه است و کار آن ارتباط شبکه های مختلف با توپولوژی های مختلف است.

هاب سوئیچ شبکه
قلب هر شبکه مبتنی بر روش استار را هاب سوئیچ تشکیل میدهد . سوئیچ های لایه 2 با تعداد پورت 5 ، 8 ، 16 ، 24 و گاهی 36 و 48 پورت نیز تولید می شوند . امروزه سرعت آنها معمولاً 10/100 و یا 1000 مگابیت بر ثانیه است .
سوئیچ ها دارای پورتهایR j- 45 و یا فیبر نوری و یا ترکیبی از هر دو هستند . در دو نوع رومیزی و رکمونت و یا رومیزی با قابلیت رکمونت جهت نصب در رکهای 19 اینچ استاندارد وجود دارند . سرعت سوئیچ کردن از مهمترین مشخصات یک سوئیچ است . متناسب با نیاز و طراحی شبکه ، سوئیچهای مختلفی با پورتهای متنوع در بازار بفروش می رسند . شرکت های معدودی سوئیچ جایگزین در مدت زمان گارانتی به شما ارائه می دهند که بدین وسیله می توانید شبکه خود را همواره بر پا نگه دارید . مدت زمان گارانتی سوئیچ ها معمولا بین 1 تا 3 سال است.(سوییچ ها همان نمونه پیشرفته تر شده بیریج(پل) ها هستند)

سوئیچ های مدیریتی
برای کنترل و نگهداری شبکه های بزرگ و یا شبکه هایی که نیاز به پهنای باند زیاد و کنترل شده دارند نیاز به استفاده از سوئیچهای مدیریتی داریم . با اینگونه سوئیچها می توان تنظیمات متنوعی از قبیل پهنای باند ، شبکه های مجازی ، کنترل و گزارشات ترافیکی شبکه و ... را انجام داد از مشخصاتی که تقریبا در تمام آنها مشترک است می توان به رکمونت بودن ، بدنه فلزی ، تعداد 24 پورت به بالا ، امکان افزودن چندین نوع ماژول برای کاربردهای مختلف ، خروجی پورت سریال برای مدیریت مستقیم ، امکان مدیریت از طریق وب ، دارا بودن نرم افزار مدیریتی ، پاورهای اینترنال ، پاورهای زاپاس و قیمت بسیار بالا نسبت به سوئیچ های رایج اشاره کرد . هنگام استفاده از چنین سوئیچ های گران قیمتی باید تمهیدات لازم از نظر برق و ارت در سیستم شبکه شما پیش بینی گردد . سرعت سوئیچ کردن داخلی و همچنین حجم دیتای انتقالی در زمان واحد از جمله مشخصات مهم سوئیچها وتعیین کننده قیمت آنها می باشد . برخی از این سوئیچ ها امکان کار در لایه 3 شبکه و یا یالاتر را نیز دارند . جهت اتصال چنین سوئیچ هایی به یکدیگر از سوئیچ های مرکز ی خاصی (Core) با توان تبادل دیتای بالا استفاده می شود .

ماژول سوئیچ
ماژولها قطعاتی سخت افزاری هستند که به سخت افزار اصلی متصل شده و امکاناتی را بسته به نیاز شبکه به آن اضافه می نمایند . به سوئیچهایی که دارای ورودی برای نصب ماژول هستند سوئیچهای ماژولار گفته می شود. هر خانواده ای از سوئیچها می توانند از یک تا چندین ماژول داشته باشد و کارخانه های مختلف ماژولهایی با کاربردهای متفاوت برای سوئیچهای خود عرضه می کنند . هر ماژول می تواند چندین پورت یکسان یا متفاوت داشته باشد . جدیدترین ماژولها ماژولهای SFB یا Mini GIBIC هستند که انواع پورتهای گیگا بیت بر روی فیبر نوری و کابل مسی ارائه می کنند . سوئیچ ماژولار این امکان را به طراح شبکه می دهد تا بتواند چندین نوع مدیا را در کنار هم داشته باشند . انتخاب ماژول نیاز به اطلاعات لازم در خصوص انواع مدیا و فواصل و سرعتهایی که ارائه می کنند دارد . ماژول های یک خانواده سوئیچ قیمت های بسیار متفاوتی دارد .

روتر
شبکه ها را روترها (مسیر یابها ) به هم متصل می کنند .تمام دنیا توسط روترها به هم متصل شده و بدین صورت شبکه اینترنت شکل گرفته است . این دستگاهها کارکرد پیچیده ای داشته و نیاز به تنظیمات نرم افزاری دارند . برخی از آن قابلیت نصب ماژول دارد و امکانات مختلفی توسط این ماژولها به آنها افزوده می گردد . پرفروش ترین روترها در بازار ایران ساخت شرکت سیسکو سیستمز می باشد . بسته به قدرت مدیریت و انتقال داده ها وامکانات ، قیمتهای متفاوتی دارند . هر روتر حداقل دارای یک پورت LAN جهت اتصال به شبکه محلی و یک پورت WAN جهت اتصال به شبکه دور دست می باشد.

کارت شبکه USB
با استفاده از این رابط کوچک می توان کامپیوتر را از طریق پورتUSB به شبکه متصل نمود . این دستگاه زمانی کاربرد دارد که کامپیوتر ما فاقد کارت شبکه باشد . انواع USB1.1 و USB 2.0 در بازار وجود دارد .

اکسس پوینت
اکسس پوینت یک شبکه وایرلس را به یک شبکه محلی متصل می کند. دارای یک پورت Rj – 45 برای اتصال به سوئیچ شبکه و آنتن برای اتصال به شبکه بی سیم است . برخی انواع آن که دارای حالت بریج نیز هستند می توانند بین دو شبکه محلی که با هم فاصله دارند اتصال برقرار نمایند . در حالت رپیتر سیگنال را جهت مسافت بیشتر تکرار می کنند .

هاب USB
اگر دستگاههای USB زیادی داشته و پورت یو اس پی کافی برروی کامپیوتر خود ندارید یا مایلید تعدادی پورت USB بر روی میز کار خود جهت دسترسی آسانتر داشته باشید می توانید از هاب USB استفاده کنید این هابها در انواع 4 پورت و 7 پورت و... تولید می شوند .

تستر های شبکه
این نوع تسترها فقط برای تست برقراری ارتباط در لینک های شبکه محلی استفاده می شوند. برخی انواع آن علاوه برتست اتصالات Rj-45 شبکه های باس اتصالات BNC ،تلفن ، USB و PS/2 را نیز چک می کنند . به تناسب کیفیت عملکرد قیمت هایی متفاوت دارند . این تسترها به دو قسمت عمده تسترها و ریموت تستر تقسیم می شوند که ریموت در انتهای کابل و تستر در ابتدای آن وصل شده و عمل تست را انجام میدهند . نوعا با باطری 9 ولتی کتابی تغدیه می نمایند . برخی از آنها بر روی ریموت نیز نشانگر تست دارند . نشانگرهای این نوع تسترها بصورت چراغ های نورانی کوچک LED با صفحات LCD تک رنگ کوچک می باشد . هنگام تست با تسترها باید مطمئن شد که دو سر لینک به تستر متصل باشد و به کارت شبکه یا سوئیچ در حال کار وصل نباشد در غیر اینصورت ممکن است به تستر صدمه وارد شود .یک تستر که مدت زمان زیادی از ارائه آن در بازار نمی گذرد می تواند طول کابل تحت تست را نیز بر روی نشانگر LCD خود نمایش دهد . البته نسبت به سایر تسترها قیمت بالاتری دارد . مدلهایی از تسترهایی که در شکل می بینید می توانند نقشه کابل را نیز چک نمایند و نوع معمولی با کراس بودکابل را نیز اعلام کنند .

کابل شبکه چهارزوجی
کابل مخصوص شبکه های استار کابل 4 زوج 100 اهمی می باشد که هر دو زوج به هم تابیده شده اند . این کابلها معمولا در بسته بندی های 305 متری ( 1000 Feet)بصورت حلقه ای یا درون کارتن تولید می شوند . کابل شبکه از مهمترین قسمتهای شبکه است که نصب آن هزینه زیادی دارد و در انتخاب آن باید بسیار دقت کرد چرا که انواع تقلبی آن در ظاهر با اصل مطابقت می کند در بازار فراوان است . تشخیص کابل تقلبی از کابل اصلی فقط توسط تسترهای گران قیمت و خاص این منظور امکان پذیر است . کابل ها در انواع رایج Cat5e ، Cat6 و Cat7 در انواع بدون شیلد UTP ، با فویل آلومینیومی FTP و شیلددار STP و گاهی دارای فویل و شیلد SFTP در رنگهای مختلف و با دو نوع ژاکت PVC ، LSZH عرضه می شوند که دومی فاقد هالوژن می باشد و در هنگام آتش سوزی دود سمی تولید نمی کند . سرعت هر دو زوج تاییده از کابلهای شبکه مختلف عبارتند از :
Cat 6 = 250Mhz
Cat 5e = 200Mhz, 350Mhz
Cat 7 = 600Mhz

کابل شبکه کواکسیال
کابل شبکه 50 اهمی دارای مغزی و شیلد مخصوص شبکه های باس قدیمی که اکنون بندرت مورد استفاده قرار می گیرد

کیستون
کیستون به کابل شبکه متصل می شود و یک پورت مادگی Rj – 45 در اختیارما قرار می دهد . کیستون درون قاب پریز شبکه یا درون پچ پنل ماژولار قرار می گیرد . در شبکه های ساخت یافته ابتدا و انتهای هر کابل مفتولی شبکه کیستون قرار می گیرد. در دو نوع بدون حفاظ و با حفاظ فلزی FTP ( برای نصب در محیطهای با نویز بالا و بر روی کابلهای حفاظ دار ) موجود می باشند . کیستون باید متناسب با نوع کابل شبکه انتخاب شود . مثلا هنگامی که کابل شبکه Cat 6 داریم باید از کیستون Cat6 استفاده کنیم .

sara.mortazavi

کاربر حرفه ای
این مطالبی که الان میگم ابتدایی هستند ولی از (ب) بسم الله دارم شروع میکنم
user account

1-username
2-password

sara.mortazavi

کاربر حرفه ای
اگر مربع پایین مانیتور زمانی که شبکه موجود باشه دارای یه علامت تعجب باشه به شبکه وصله ولی اگه علامت ضربدر داشته باشه وصل نیست

sara.mortazavi

کاربر حرفه ای
توجه:برای بالا بردن اطلاعات عمومی
نام هایی که (+) داره مثل:

network+
A+
server+
security+
...
مال شرکتی به اسم comp ITAهستند.

sara.mortazavi

کاربر حرفه ای