آموزش HYSYS

payam8453

عضو جدید
سلام
یه سوال داشتم
ارزش داره4.7gigabyte aspen 7.3 رو دانلود کنم
چه فرقایی داره؟

payam8453

عضو جدید
سلام
من 5 تا جزء توی تقطیر چندجزئیم دارم که عبارتند از: هیدروژن،متان،آرگون،آمونیا ک،ونیتروژن
سوالم اینه که کدوم هارو توی هایسیس به عنوان اجزای کلید سبک و سنگین باید انتخاب کنم؟؟
روش این انتخاب چطوریه؟
آخه ما درس تقطیر چندجزئی رو پاس نمیکنیم:(
پیشاپیش از کمکتون متشکرم

mohamad.63

کاربر فعال
سلام
من 5 تا جزء توی تقطیر چندجزئیم دارم که عبارتند از: هیدروژن،متان،آرگون،آمونیا ک،ونیتروژن
سوالم اینه که کدوم هارو توی هایسیس به عنوان اجزای کلید سبک و سنگین باید انتخاب کنم؟؟
روش این انتخاب چطوریه؟
پیشاپیش از کمکتون متشکرم

دوست عزیز فکر نمی کنم جداسازی این مخلوط با تقطیر از نظر اقتصادی با صرفه باشده دمای جوش این مواد همه زیز صفره و در حالت طبیعی همه این مواد گاز هستند نیاز به فشار خیلی بالا و دمای خیلی پایین برای تقطیر هست ساخت چنین برجی هم مشکلات زیادی داره روش های دیگه ای باید استفاده بشه مثل جذب و ...

payam8453

عضو جدید
دوست عزیز فکر نمی کنم جداسازی این مخلوط با تقطیر از نظر اقتصادی با صرفه باشده دمای جوش این مواد همه زیز صفره و در حالت طبیعی همه این مواد گاز هستند نیاز به فشار خیلی بالا و دمای خیلی پایین برای تقطیر هست ساخت چنین برجی هم مشکلات زیادی داره روش های دیگه ای باید استفاده بشه مثل جذب و ...

از پاسخ حرفه ای شما متشکرم
شما درست میفرمایید توی صنعت هیدروژنش رو با PSA جدا میکنند
راستش اینشو یادم نبود
خب حالا اگه هیدروژن نداشته باشه چی بازم جواب شما همینه؟
آخه فعلا این کار رو با سه تا برج تقطیر انجام میدن و نیتروژن رو اول بعدش متان و در انتها آرگون رو جدا میکنند
خب نظرتون چیه؟

mohamad.63

کاربر فعال
از پاسخ حرفه ای شما متشکرم
شما درست میفرمایید توی صنعت هیدروژنش رو با PSA جدا میکنند
راستش اینشو یادم نبود
خب حالا اگه هیدروژن نداشته باشه چی بازم جواب شما همینه؟
آخه فعلا این کار رو با سه تا برج تقطیر انجام میدن و نیتروژن رو اول بعدش متان و در انتها آرگون رو جدا میکنند
خب نظرتون چیه؟

راستش درباره روش صنعتی جداسازی این مخلوط اطلاعی ندارم گرچه با وجود سختی جداسازی به علت نیاز به دمای پایین تو صنعت از تقطیر در دمای پایین با وجود سیکل های تبرید اتیلن و پروپیلن که دمای پایینی رو تولید میکنن استفاده میشه با توجه به اینکه شما گفتین از تقطیر برای این مخلوط استفاده میشه
برای روش shortcut باید جز کلیدی سبک و سنگین رو تعیین کرد هر کدوم از اجزا هم میتونن این جز کلید باشن بستگی به این داره که تو هر برج کدوم جز رو میخواهید به صورت خالص از بالا و پایین برج حدا کنید به نظرم اینجا خیلی طولانی میشه با مثال توضیح داده بشه، تو کتاب های تقطیر چندجزئی هولاند و کیستر و یا سیدرز که ایبوک هاش هم تو نت راحت پیدا میشه اگه مثال های روش های تقریبی FUG رو نگاه کنید به راحتی متوجه میشید

payam8453

عضو جدید
راستش درباره روش صنعتی جداسازی این مخلوط اطلاعی ندارم گرچه با وجود سختی جداسازی به علت نیاز به دمای پایین تو صنعت از تقطیر در دمای پایین با وجود سیکل های تبرید اتیلن و پروپیلن که دمای پایینی رو تولید میکنن استفاده میشه با توجه به اینکه شما گفتین از تقطیر برای این مخلوط استفاده میشه
برای روش shortcut باید جز کلیدی سبک و سنگین رو تعیین کرد هر کدوم از اجزا هم میتونن این جز کلید باشن بستگی به این داره که تو هر برج کدوم جز رو میخواهید به صورت خالص از بالا و پایین برج حدا کنید به نظرم اینجا خیلی طولانی میشه با مثال توضیح داده بشه، تو کتاب های تقطیر چندجزئی هولاند و کیستر و یا سیدرز که ایبوک هاش هم تو نت راحت پیدا میشه اگه مثال های روش های تقریبی FUG رو نگاه کنید به راحتی متوجه میشید

متشکر از راهنماییتون
این تقطیر در دماهای بسیار پایین انجام میشه(cryogenic distillation)
سیکلش هم سیکل نیتروژن هست
باید در مرحله اول 99درصد از متان موجود از پایین برج خارج بشه
این منابع که معرفی کردید رو نتونستم گیر بیارم با سایتشون مشکل پیدا کردم
اگه امکانش هست راهنمایی کنید عناصر کلید رو کدوما باید بگیرم

آخرین ویرایش:

payam8453

عضو جدید
سلام
اگه امکانش هست یکی بهم بگه این خطای temperature cross توی هایسیس در Hexchanger های معمولی و مخصوصا NGL معنیش چیه؟

آخرین ویرایش:

sayna

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام
یه سوال داشتم
اگه بخوام مواد زیر رو تو هایسیس وارد کنم چیکار باید کنم؟؟از قسمت Hypo میشه اینکار رو انجام داد؟؟
H[SUP]+
[/SUP][SUP]_[/SUP]HCO[SUB]3[/SUB]

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام
اگه امکانش هست یکی بهم بگه این خطای temperature cross توی هایسیس در Hexchanger های معمولی و مخصوصا NGL معنیش چیه؟

اگر به دما های ورودی و خروجی از دو بخش پوسته و لوله دقت کنی خودت متوجه میشی

یعنی مثلا دمای خروجی از یک قسمت نباید بالاتر از دمای ورودی از قسمت دیگه ( در مبدلهای جریان مخالف ) باشه . اگر نوع مبدل رو به تیپ E or F تغییر بدی بعضا این مشکل حل میشه

payam8453

عضو جدید
اگر به دما های ورودی و خروجی از دو بخش پوسته و لوله دقت کنی خودت متوجه میشی

یعنی مثلا دمای خروجی از یک قسمت نباید بالاتر از دمای ورودی از قسمت دیگه ( در مبدلهای جریان مخالف ) باشه . اگر نوع مبدل رو به تیپ E or F تغییر بدی بعضا این مشکل حل میشه

خیلی ممنون
ولی من هرکار کردم هرچی دماها رو بالا پایین کردم کیس استادی زدم هرکار کردم این NGL من ران نمیشه
میشه یه نگاه بهش بندازی؟
خیلی وقت نمیگیره
اینم لینکشه:
http://ir2up.ir/up19/3b013660556501.rar

توضیحات جریان2 همون جریانL هست که من میخوام بعد از ران گرفتن باهاش جایگزین کنم
ونیز اینکه جریان cooled همون جریان 1 هست که من میخوام ...

ممنون میشم اگه این کار رو یکی برام انجام بده

payam8453

عضو جدید
خیلی ممنون
ولی من هرکار کردم هرچی دماها رو بالا پایین کردم کیس استادی زدم هرکار کردم این NGL من ران نمیشه
میشه یه نگاه بهش بندازی؟
خیلی وقت نمیگیره
اینم لینکشه:

آقا مشکلم اینجا حل شد
بجای یه مبدل NGL چند تا مبدل معمولی گذاشتم
از نظر اقتصادی این وضعیت گرون تره نه؟

asozhyan

عضو جدید
سلام
دوست عزیز شما تو فایلتون که فرستادید میخوایید جریان feed رو تا دمای 230- سرد کنید
اما برای رسیدن به این دما بایستی دمای حداقل یکی از جریانهای دیگر از 230- کمتر باشه.
و یا دمای جریان cooled از حداقل دمای ورودی بقیه جریانها بزرگتر باشه. مثلا 220- باشه.

خیلی ممنون
میشه یه نگاه بهش بندازی؟
خیلی وقت نمیگیره
اینم لینکشه:

payam8453

عضو جدید
سلام
دوست عزیز شما تو فایلتون که فرستادید میخوایید جریان feed رو تا دمای 230- سرد کنید
اما برای رسیدن به این دما بایستی دمای حداقل یکی از جریانهای دیگر از 230- کمتر باشه.
و یا دمای جریان cooled از حداقل دمای ورودی بقیه جریانها بزرگتر باشه. مثلا 220- باشه.

آره گرفتم چی میگی
درسته
کلا بجای یه مبدل LNG از چندتا استفاده کردم
البته میشد دمای cooled رو بالاتر بیارم بعد با یه مبدل دیگه به -230 برسونم
بابت راهنماییتون خیلی متشکرم

momi133

عضو جدید
Hysys Depressurizing utility

Hysys Depressurizing utility

سلام

لطفا یه آموزش مرحله به مرحله از ران شدن Hysys Depressurizing utility بذارین.

خیلی ممنون.

hamed.tm

عضو جدید
سلام
من با نرم افزار chemcad کار میکنم اما به مشکلاتی برخوردم و می خواستم بدونم اگه کسی کار کرده لطف کنه به من جواب بده.
1.feed یا همان هوای ورودی رو باید با چه ترکیبی وارد کنم؟(هوا از چه اجزایی تشکیل شده؟)
2.بعضی از دستگاهها هستند که در این نرم افزار اصلا نیست.مثل N2 generator حالا روشی برای تعریف یه همچین دستگاهی توی نرم افزار هست؟
3.آیا محیط hysys یا aspen هم مانند محیط chrmcad هست تا بشه با یادگیری اون کمی از مشکلات رو حل کرد؟
ممنون

R.BAHREINI

عضو جدید
سلام
من با نرم افزار chemcad کار میکنم اما به مشکلاتی برخوردم و می خواستم بدونم اگه کسی کار کرده لطف کنه به من جواب بده.
1.feed یا همان هوای ورودی رو باید با چه ترکیبی وارد کنم؟(هوا از چه اجزایی تشکیل شده؟)
2.بعضی از دستگاهها هستند که در این نرم افزار اصلا نیست.مثل N2 generator حالا روشی برای تعریف یه همچین دستگاهی توی نرم افزار هست؟
3.آیا محیط hysys یا aspen هم مانند محیط chrmcad هست تا بشه با یادگیری اون کمی از مشکلات رو حل کرد؟
ممنون
سلام
تو aspen يك برنامه به نام aspen adsorption هست كه ميتوني جهت شبيه سازي در توليد ازت از اون استفاده كني ( مثال هاي حل شده هم داره )

R.BAHREINI

عضو جدید
سلام
روش این انتخاب چطوریه؟
پیشاپیش از کمکتون متشکرم

سلام
اگه اشتباه نكنم خوراك ورودي مربوط به پرج واحد توليد آمونياك هست كه با توجه به غلظت بالاي ارگون اون كه حدود 4تا 5 درصد هست با استفاده از سيستم cryogenic ميشه ارگون توليد كرد ( پتروشيمي شيراز )
ابتدا امونياك در يه برج شستشو با استفاده از اب جدا شده - خروجي اين برج وارد يك بستر مولكولارسيو ( جذب اب و امونياك باقيمانده )سپس وارد برج شستسوي دوم شده كه با استفاده از ازت مايع هيدرون از بقيه مارد جدا ميگردد سپس وارد برج تقطير اول ( جدا سازي متان ) و در نهايت برج تقطير دوم ( جداسازي ارگون از ازت ميشه )

آخرین ویرایش:

sara_raad

عضو
فايلاي هايسيس رو كه بچه ها اينجا گذاشتن رو وقتي ميخوام باز كنم اين پيغام رو واسم نمايش ميده و فايل رو باز نميكنه چكار بايد كنم؟
File "SH-copy.SCH" was created in build 4602 and cannot be read by build 3870

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
فايلاي هايسيس رو كه بچه ها اينجا گذاشتن رو وقتي ميخوام باز كنم اين پيغام رو واسم نمايش ميده و فايل رو باز نميكنه چكار بايد كنم؟
File "SH-copy.SCH" was created in build 4602 and cannot be read by build 3870
این مشکل برای اینه که ورژن نرم افزار شما با بقیه فرق داره....
ورژن هایسیس شما قدیمی تره...

P O U R I A

مدیر تالار
فایل آموزش فارسی HYSYS تا دقایقی دیگر آپلود میشود...

P O U R I A

مدیر تالار
آموزش فارسی نرم افزار شبیه سازی HYSYS با کسب اجازه از مجتمع فنی عالی نوين پارسيان به درخواست دوستان در سایت آپلود میشود...

اگر از طرف این موسسه مشکلی برای آپلود این فایل باشد فایل مورد نظر حذف خواهد شد...

پیوست ها

• HYSYS.rar
    6.4 مگایابت · بازدیدها: 16

A.R-KH-A

عضو جدید
کاربر ممتاز
آموزش فارسی نرم افزار شبیه سازی HYSYS با کسب اجازه از مجتمع فنی عالی نوين پارسيان به درخواست دوستان در سایت آپلود میشود...

اگر از طرف این موسسه مشکلی برای آپلود این فایل باشد فایل مورد نظر حذف خواهد شد...

بازم خیلی ممنون

بالا