آموزش fpga

behnam_elec

کاربر بیش فعال
سلام دوستان عزیز
با اجازه
باید عرض کنم که اف پی جی ای یه دنیای عظیمیه.پیشنهاد بنده در وحله اول اینه که تا کسی به طور کامل روی ای وی ار مخصوصا با زبان سی تسلط پیدا نکرده سراغ اف پی جی ای نره.
اینجا شما فضا داری تا اونچه را که میخواهید و در فکرتون هست رو روی میلیاردها گیت خام برنامه ریزی کنید.بنابراین سواد دیجیتالی و پروسسوری نیازه.اما این به این معنا نیست که بشینید گیت طراحی کنید.الان خیلی ساده شده برنامه نویسی شما برنامه دلخواهتان رو مینویسید بد شبیه سازی میشه بد اگه درست بود سنتز میشه(تبدیل یا معادل برنامه شما گیت میسازه)بد دوباره شبیه سازی میشه تا ببینید ایا خروجی دلخواه رو میده یا نه بد شما روی اف پی جی ای پیاده سازی میکنید کارتون رو.فرقش با بقیه اینه که از اساسی ترین کاره رو خودتون مطابق میل و خواسته خودتون و انچه که قابل سنتز هست رو پیاده سازی میکنید.مثل ای وی ار کد نمی نویسید که زیر برنامه اون موجود باشه یا ...
البته دوستانی که اسمبلی کار کار کردن زاحتتر میتونن ارتباط برقرار کنن
سی کارهای حرفه ای هم که اصلا یه زبان شبیهه همین برای برنامه نویسی دارن
اما بهترینش وی اچ دی ال هست که از بنیانگذاران این زبان و اصلا خود اف پی جی ای که در وزارت دفاع امریکابه وجود اومده پروفسور زین العابدین نوابی هستن کتابشون مرجع هست در تمام دنیا 6ماه در امریکاه هستن 6ماه ایران اردیبهشت امدن ایران و در دانشگاه تهران به سر میبرن.میتونید برای یاد گیری به کتاب ایشون مراجه کنید.

aahhss

عضو جدید
کسی برنامه قفل در (وارد کردن 4عدد به عنوان رمز سپس مثلا تا س مرتبه برای یافتن رمز در صورت 3بار وارد کردن اشتباه برنامه lock شود )را با fpga وکدهای VHDL بلد نیس؟

ehsan*

عضو جدید
هم اکنون نیازمند یاری سبزتان هستیم!!!1

هم اکنون نیازمند یاری سبزتان هستیم!!!1

سلام
من تازه وریلاگ رو شروع کردم (از روی خود کتاب موریس مانو و ی پی دی اف اموزشی ولی مشکل کامپایلر دارم مکس پلاس کلا هر کد اچ دی ال که مینویسم ارور میده (احتمالا مشکل لایسنس داره ) اکتیو اچ دی ال هم لایسنس نمیشه فعلا با التیوم مینویسم کامپایل میکنم ولی بلد نیستم چجوری ویو فرم و از اینجور چیزا واسش تحلیل کنم:( فقط کامپایل میشه
لطفا راهنمایی کنید:)!!!1​

soheil_147

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان
واسه درس منطقی باید مداری که ضمیمه کردمو با vhdl بنویسم و هیچی هم نمیدونم ازش!
میشه کسی کمکم کنه؟15 (1).jpg

meemfatahi

عضو جدید
سلام، نمی دونم تاپیک تعطیله یا نه؟ اگه کسی هست میشه زحمت بکشین و یه مقایسه به لحاظ کاریی، سرعت در توسعه پروژه،منایع موجود در بازار و اینترنت (چه منابع علمی و فنی و چه قطعات ) و... بین انواع میکرو و ARMو FPGA را اینجا ارائه بدین؟
با تشکر

elaa

عضو جدید
سلام میخواستم ببینم کسی از دوستان license active hdl رو داره؟

nioton86

عضو جدید
license active hdl منم میخوام کسی داره!!!

با سلام
من تازه می خوام توسایت فعالیت کنم وتجربه نسبتا خوبی تو FPGA دارم چون پروژه کارشناسی من باFPGA بوده و VHDL و Verilog کار کردم و با تمام نرم افزارهای ISE , ActiveHDL , qourtus کار کردم
خوشحال میشم بتونم کمک کنم اگه کسی خواست بهمن ایمیل (m_3m367@yahoo.com)بزنه و بگه.
راستی license active hdl رو هم دارم البته ورژن 8.3

chargeeways

عضو جدید
مرسی واسه تایپک. می خواستم ببینم هیچ کتاب مرجعی نیست که بتونم از روش کار با quartus II رو یاد بگیرم ؟‌

allahyarzadeh

عضو جدید
نمونه کدVHDL

نمونه کدVHDL

با سلام خدمت دوستان
واسه درس منطقی باید مداری که ضمیمه کردمو با vhdl بنویسم و هیچی هم نمیدونم ازش!
میشه کسی کمکم کنه؟مشاهده پیوست 127564

فکر کنم خیلی دیر شده ولی من الان دیدم واسه همین مینویسم تا شاید به درد بقیه هم بخوره:)

library IEEE;
use IEEE.STD_LOGIC_1164.ALL;
use IEEE.STD_LOGIC_UNSIGNED.ALL;

entity ports is
port(
x,y,b : in std_logic;
d,e : out std_logic);
end ports;

architecture beh of ports is

signal xor1,and1,and2 : std_logic:='0';

begin
xor1<= x xor y;
and1<= y and not(x);
and2<= b and not(xor1);
d<= b xnor xor1;
e<= and1 or and2;

end beh;

این مدار با کلاک سنکرون نبود وگرنه باید از پروسس process() استفاده میشد و کلاک ورودی میگرفت.کلماتی که آبی کردم کلمات کلیدی هستن.

آخرین ویرایش:

allahyarzadeh

عضو جدید
ببین عزیزم مسعود صرف حرفایی که زدم برا این بود که بهت دید بدم بله کارو خیلی سختر می کنه مثال می زنم کسی که تو avr حرفه ای شاید وقتی اولین بار fpga و ببینه شوکه یشه از پیچدگیاش ولی خوب موارد کاربردی این پردازنده ها همون طور که بالا اشاره کردم منحصر به فرده و صرف سخت بودن کاری مانع انجام یا مسبب کنار گذاریش نمی شه و هر کی بسته به نیازش جلو می ره امیدوارم یه چیزای تونسته باشم بگم

فکر کنم اصلا جالب نباشه fpga با پروسسور ها ویا میکرو کنترلر ها مقایسه بشه چون فیلد کاریش چیز دیگه ایه.از لحاظ کارهای آکادمیک و سبک خوب بله اگر شما بخواین یه ال سی دی و یه کیبورد و یه رم داشته باشین و چهارتا ضرب و جمع کنین و تو صفحه نمایش بدین و تو حافظه ذخیره کنین میکرو کنترلر ها خیلی راحتتر و ارزانتر هستند ولی کاربرد این وسایل و ادوات که فقط اینها نیست بلکه کاربرد صنعتی دارند.آیا میشه با بهترین پروسسور موجود تو بازار جهان با 8 تا پریپرال به صورت همزمان کارکرد و داده را بینشون جابه جا کرد، جواب فقط یک کلمه است نه، قابلیت fpga به کانکارنت بودن یا همزمانی اش.و همچنین اینکه fpga محدودیت کلاک نداره چون ذاتا کلاکش از بیرون و یا توسط PLL خودش تامین میشه آیا شما پروسسوری میشناسین که بتونه تو فرکانس 6.6 GHz کار کنه باز هم جوابش سادست نه ولی این برای یک fpga خوب و طراح hdl خوب مثل آب خوردن میمونه.مثل سری آرتیکس شرکت زایلینکس xilinx.
این آی سی را فقط میشه با ASIC ها مقایسه کرد نه کنترلر ها( چه برسه به میکرو کنترلر!) ولی باید این رو دقت کنید که اگر بهترین صلاح دنیا رو دست یک آدم ناشی بدین اول خودش رو نابود میکنه بعد بقیه رو.fpga هم همینطوره متاسفانه بعضی مواقع دیده میشه که فقط به خاطر اسم این آی سی کارهایی باهاش انجام میدن که حرص آدم رو در میاره:mad:

allahyarzadeh

عضو جدید
license active hdl منم میخوام کسی داره!!!

همچنان منتظریم

حالا چه گیری دادین به این نرم افزار اگه میخواین hdl بنویسید از ISE ویا Quartus هم میتونین استفاده کنین و اگه implement واستون اهمیت نداره که چه فرقی میکنه با model sim بنویسین یا تو آلتیوم بنویسین.ولی اگه میخواین فایل پروگرام درست کنین که همون ISE و Quartus

آخرین ویرایش:

allahyarzadeh

عضو جدید
کسی برنامه قفل در (وارد کردن 4عدد به عنوان رمز سپس مثلا تا س مرتبه برای یافتن رمز در صورت 3بار وارد کردن اشتباه برنامه lock شود )را با fpga وکدهای VHDL بلد نیس؟
این یه پروژه کامل نه چهار خط کد که همه حفظ باشن و به شما بگن و شما هم کپی کنی تحویل استاد بدی:)
اول باید سخت افزارت رو طراحی کمی بعد به فکر کد نویسی باشی دوست من. ورودی هات چی هستن خرو جیت چیه ال سی دی هست یا نه ؟ میخوای به رله وصل کنی تا اون فقل رو کنترل کنه یا روش دیگه ؟ کار همینجوری دانشجوییه یا صنعتیه؟ و هزار تا سوال دیگه تا بعد از جواب دادن به همشون به کد برسی:)

musavi122

عضو جدید
سلام دوستان عزیز
با اجازه
باید عرض کنم که اف پی جی ای یه دنیای عظیمیه.پیشنهاد بنده در وحله اول اینه که تا کسی به طور کامل روی ای وی ار مخصوصا با زبان سی تسلط پیدا نکرده سراغ اف پی جی ای نره.
اینجا شما فضا داری تا اونچه را که میخواهید و در فکرتون هست رو روی میلیاردها گیت خام برنامه ریزی کنید.بنابراین سواد دیجیتالی و پروسسوری نیازه.اما این به این معنا نیست که بشینید گیت طراحی کنید.الان خیلی ساده شده برنامه نویسی شما برنامه دلخواهتان رو مینویسید بد شبیه سازی میشه بد اگه درست بود سنتز میشه(تبدیل یا معادل برنامه شما گیت میسازه)بد دوباره شبیه سازی میشه تا ببینید ایا خروجی دلخواه رو میده یا نه بد شما روی اف پی جی ای پیاده سازی میکنید کارتون رو.فرقش با بقیه اینه که از اساسی ترین کاره رو خودتون مطابق میل و خواسته خودتون و انچه که قابل سنتز هست رو پیاده سازی میکنید.مثل ای وی ار کد نمی نویسید که زیر برنامه اون موجود باشه یا ...
البته دوستانی که اسمبلی کار کار کردن زاحتتر میتونن ارتباط برقرار کنن
سی کارهای حرفه ای هم که اصلا یه زبان شبیهه همین برای برنامه نویسی دارن
اما بهترینش وی اچ دی ال هست که از بنیانگذاران این زبان و اصلا خود اف پی جی ای که در وزارت دفاع امریکابه وجود اومده پروفسور زین العابدین نوابی هستن کتابشون مرجع هست در تمام دنیا 6ماه در امریکاه هستن 6ماه ایران اردیبهشت امدن ایران و در دانشگاه تهران به سر میبرن.میتونید برای یاد گیری به کتاب ایشون مراجه کنید.

سلام خسته نباشید
می خواستم بدونم کتاب دکتر نوابی ترجمه هم داره یا فقط زبان اصلیه!؟
اگه ترجمه داره انتشاراتش چیه؟
ممنون

samsoon

عضو جدید
سلام دوستان .
کد vhdl برای پروژه ی ساعت دیجیتال میخوام . لطفا;)

behnam_elec

کاربر بیش فعال
سلام خسته نباشید
می خواستم بدونم کتاب دکتر نوابی ترجمه هم داره یا فقط زبان اصلیه!؟
اگه ترجمه داره انتشاراتش چیه؟
ممنون
با سلام دوست عزیزبله ترجمه داره اما متاسفانه بر خلاف اجازه پروفسور بوده!!!یه مهندس از دانشگاه شمال ترجمه کرده بسیار بد هم ترجمه در حد ترجمه لغت به لغت
پیشنهاد میشه خوده کتاب اصلی رو مطالعه بفرمایید که بسیار روان توضیح داده شده است

behnam_elec

کاربر بیش فعال
اموزش و برد اموزشیfpga کامل و 100% رایگان به زودی بر روی سایت قرار داده خواهد شد

اموزش و برد اموزشیfpga کامل و 100% رایگان به زودی بر روی سایت قرار داده خواهد شد

با سلام خدمت دوستان عزیزبا توجه به بازار کار مناسب تراشه های fpga بنده تصمیم گرفتم تا پروژه کارشناسی خودم رو کامل و رایگان در اختیار دوستان و علاقه مندان قرار بدم .البته به همرا فایل pcb و شماتیک خوده پایان نامه که شمال اموزش کد وی اچ دی ال بعلاوه نحوه راه اندازی سخت افزار های مختلف از جمله ال سی دی سوت سگمنت 4تایی کار با پروتکل های rs485 و rs232 دات ماتریکس کی پد رله بازر رو اموزش میده به همرا کدهای 100% عملی که خودم زمان دفاع ازشون استفاده کردم و درون پایان نامه موجود هست رو ارائه خواهم کرد.باشد که سبب خیر شود و ارتقا حداقلیه دانش دوستان و علاقه مندان به اف پی جی ای.در ضمن فراموش کردن اموزش کامل مدل سیم و شبیه سازی با quartus که هیچ جاییه اینترنت چه خارجی چه ایرانی رو قرار دادم به ساده ترین حالت ممکن که دیگه نیازی به هیچ استادی نخواهید داشت.فقط خرج داره اونم میگم روزی که قرار دادم براتون...(زیاد نیست،مالی هم نیست خیالتون راحت)

samsoon

عضو جدید
سلام دوستان ...
من میخوام پروژه ای در مورد پردازش تصویر انجام بدم ... اول نیاز دارم عکس رو با فرمت .txt ذخیره کنم تو متلب...
کسی اطلاعی نداره؟؟؟؟؟

yasin1387

عضو جدید
با سلام
دوستان عزیز من کمی راهنمایی می خوام . یه مدت دنبال کار رفتم و در زمینه برق کار فنی همون کارگر دوربین مدار بسته و کارگر هوشمندسازی ساختمان و از این جنس کارها بود . منتهی این جور کارها رو واسه کارگری میخوان چه با لیسانس باشی چه بی لیسانس فرق نداره ... فقط نیروی کار می خوان .
دنبال اینم که شروع کنم یه بحث فنی االکترونیک رو یاد بگیرم تا کاربلد باشم ... fpga مث میکروها در حد پروژه های دانشگاهی مونده یا که یه کار نون آور میشه باهاش راه انداخت ؟ دارم می رم سربازی و عصرهام خالیه واسه اینکه بشینم یه چی یاد بگیرم .
فرض کنید فقط قدرت یادگیریم خوبه و کارعملی هم کارگری فنی ساده انجام دادم . پیشنهادتون چیه ؟ روی چی وقت بزارم ؟ پول در آوردن اولویت منه . ممنون . امیدوارم بیشتر به این تایپیک سر بزنم .

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز. اولاً که با میکروها میشه خیلی کارای بزرگی کرد. ثانیاً هروقت احساس کردی که میکروی مورد نظر ضعیفه برای کار شما میتونی ارتقا بدی میکروتو و بری سراغ میکروی دیگه.ثالثاً اگر دیگه به حدی رسیدی که دیگه هیچ پردازنده ای تو دنیا وجود نداشت که که بتونه کارتو انجام بده میتونی خودت پردازنده طراحی کنی بعدم بدی بسازن که انشالا تا زمانی که شما به اون حد برسی توان ساختشم خواهیم داشت.
حالا میریم سراغ بحث نون... :| اگر شما فقط FPGA بلد باشی توی حوزه برنامه نویسیش میتونی موفق باشی. ولی اگر بخای کار خوب ارائه کنی باید برنامه نویسی و طراحی مدار و طراحی سیستم مکانیکی ای که این مدار قراره اونو راه بندازه و... رو بلد باشی.پس اگر هیچی از این چیزا نمیدونی فعلاً فکر پول نباش و بچسب به یادگیری و آموزش.البته پول یک انگیزس که اگه نباشه خیلی میتونه تأثیر منفی داشته باشه ولی خوب باید پتانسیل در آوردن پول و داشته باشی دیگه و پتانسیلش هم تجربیاتت هست. با توجه به اینکه قدرت یادگیریت خوبه میتونی برنامه نویس خوبی بشی البته بحث برنامه نویسی فقط ماله FPGA نیست.تمام سیستم های الکترونیکی امروزه به برنامه نویسی احتیاج دارند.پس یه مهندس برق باید یه برنامه نویس ام باشه.
موفق باشید.

yasin1387

عضو جدید
دوست عزیز pro.eng بابت توضیحاتی که دادی ممنون:smile:
با توجه به اینکه تا الان همه کاری ک کردم فقط کارگری بحث های ساده فنی بوده ... چه طور شروع کردن بحثی مث ورود به ساختار یه برنامه نویس واسم سخته . اینکه باس با انجام پروژه های اولیه و افزایش اندوخته های برنامه نویسی تجربه اندوزی کرد درسته .. قبول دارم . سوالم اینه دوستانی که روی این بخش ها در ایران وقت گذاشتن کارشون گرفته ؟یا فقط مغازه زدن پروژه های دانشگاهی رو میگیرن و انجام میدن؟ میخوام ببینم جای کار داره منم بشینم روش وقت بزارم؟ آخه ایران هیچ کار الکترونیکیش عمیق نیست ... آخر کار میرسی به یه تعداد وصل این و اون و مونتاژ و تحویلش به مشتری...
واقعا گیجم توی اینکه تا الان همه چیز رو سطحی و در حد یه کارگر فنی ساده از دانشگاه یاد گرفتم ... و اینکه خلاصه اصلا یه تخصص قابل اتکا در خودم نمیبینم . کارهایی هم ک توی بازار دارم میبینم یه تعداد کارگر فنی ساده می خوان .. این مسئله ک نمیدونم بازار هدف کار الکترونیک کجاست و سمت چه مهارتی برم واسه ک واسش متقاضی باشه سوال شده واسم ...
از دوستانی که سوال های اینجوری رو واسه خودشون حل کردن میخوام لطفا واسم از چیزی توی ایران میگذره بنویسند و راهنمایی کنن
البته اگه حسشو داشتید و حال کردید;) این همه متن رو بخونید تا ببینید چی گفتم :surprised:. ممنونم :)

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
دوست عزیز pro.eng بابت توضیحاتی که دادی ممنون:smile:
با توجه به اینکه تا الان همه کاری ک کردم فقط کارگری بحث های ساده فنی بوده ... چه طور شروع کردن بحثی مث ورود به ساختار یه برنامه نویس واسم سخته . اینکه باس با انجام پروژه های اولیه و افزایش اندوخته های برنامه نویسی تجربه اندوزی کرد درسته .. قبول دارم . سوالم اینه دوستانی که روی این بخش ها در ایران وقت گذاشتن کارشون گرفته ؟یا فقط مغازه زدن پروژه های دانشگاهی رو میگیرن و انجام میدن؟ میخوام ببینم جای کار داره منم بشینم روش وقت بزارم؟ آخه ایران هیچ کار الکترونیکیش عمیق نیست ... آخر کار میرسی به یه تعداد وصل این و اون و مونتاژ و تحویلش به مشتری...
واقعا گیجم توی اینکه تا الان همه چیز رو سطحی و در حد یه کارگر فنی ساده از دانشگاه یاد گرفتم ... و اینکه خلاصه اصلا یه تخصص قابل اتکا در خودم نمیبینم . کارهایی هم ک توی بازار دارم میبینم یه تعداد کارگر فنی ساده می خوان .. این مسئله ک نمیدونم بازار هدف کار الکترونیک کجاست و سمت چه مهارتی برم واسه ک واسش متقاضی باشه سوال شده واسم ...
از دوستانی که سوال های اینجوری رو واسه خودشون حل کردن میخوام لطفا واسم از چیزی توی ایران میگذره بنویسند و راهنمایی کنن
البته اگه حسشو داشتید و حال کردید;) این همه متن رو بخونید تا ببینید چی گفتم :surprised:. ممنونم :)

راجع به اینکه میگی ارزش وقت گذاشتن داره یا نه باید بگم 100 در 100 ارزش داره.همون پروژه های دانشجویی میدونی چه سودی داره ؟! و اما وقتی راجع به جای کار حرف میزنی برنامه نویسی هیچ وقت به انتها نمیرسه.بحث مونتاژ و این ها اصلاً بحثای ساده و پیش پا افتاده ای نیست ولی خوب خوبه که آدم جای مونتاژ خودش از 0 تا 100 رو تولید کنه که این بعضی مواقع ممکن نیست.
شما همین که توی دانشگاه درس خوندی یعنی یه متخصص شدی که خیلی ها این هایی که تو میدونی رو نمیدونن ولی خوب اگر میخای تخصص های بیشتری هم کسب کنی باید بری سراغش.یعنی شما الان شروع کنی 2 سال دیگه میشی متخصص مثلاً طراحی مدار یا مثلاً میکرو یا .... بعد که افتادی تو خط دیگه روز به روز به جلو پیش میری. هم کار پیش میاد واست و هم میتونی خودت کار کنی. شایدم از فاز کار اومدی بیرون رفتی تو داستان پژوهش که خیلی حال میده.

mahdi_ml

عضو جدید
سلام دوستان....
دوستان کسی برنامه زیر را با استفاده از xilinxداره مرسی12.jpg

alireza01

عضو جدید
سلام خدمت همه دوستان عزیز
برای پروژه درس FPGA کد برنامه JPEG ENCODER را به زبان vhdl می خواستم ، از سایت opencores.org هم سعی کردم دانلود کنم ولی نتونستم ، لطفا کمکم کنید

elesyan

عضو جدید
سلام دوستان
مدتی برنامهactive-hdlرو نصب کردم
ولی در قسمت default hdl language گزینه ای برای verilog نداره
ممنون میشم کمک کنید