آموزش ++C

hoodad.eb

عضو جدید
سلام دوستان کسی هست واسه نوشتن این برنامه به من کمک کنه؟! :) شمارنده کارمندی و حقوق و مزایای هر یک از 40 نفر کارکنان را دریافت و ضمن گسر 7% درصد حقوق و مزایای هر کارمند بابت حق بیمه، چنانچه مجموع حقوق و مزایای کارمند بیش از320000 ریال باشد 10درصد مازاد بر این رقم را نیز به عنوان مالیات کسر نماید سپس شمارنده کارمندی، حق بیمه، مالیات و خالص پرداختی را چاپ نماید.

sirosb

عضو جدید
سلام
این برنامه زیاد سخت نیست.
برای این مسئله می توان از یک ارایه 40*2 استفاده کرد و شماره ی کارمندی کار مند اول را در سطر و ستون اول ارایه و حقوق او را در سطر دوم و ستون اول و سپس شماره ی کارمندی کارمند دوم را در سطر اول و ستون دوم و حقوق او را در سطر دوم و ستون دوم ارایه وارد کنیم و به همین صورت برای بقیه ی کارمندان.
و سپس از هر کدام از عناصر سطر دوم ارایه 7% را کسر کرده و انگاه هر کدام که بیشتر از 320000 باشد 10% را نیز به عنوان مالیات کسر کنیم.
البته بر طبق سوال شما نیاز به ارایه ی 40*6 می باشد که سطر اول برای شماره ی کارمندی-سطر دوم برای حقوق اولیه-سطر سوم برای مزایا-سطر چهارم برای مقدار حق بیمه ای که باید حساب شود-سطر پنجم برای مالیاتی که باید حساب شود- و سطر ششم برای مقدار حقوق خالص.
حال به راحتی با یک دستور if می توان مقادیر دلخواه از هر ستون ارایه را بر اساس شماره ی کارمندی به عنوان اندیس چاپ کرد.
امید وارم کمکم مفید بوده باشد.

sungift143

عضو جدید
سلام به خدا دارم دیوونه میشمممممممممم

استاد گرامی فقط نشسته روی صندلیش و فقط حرف میزنه بعد میگه من درس دادم و برنامه میده
من واقعا الان نمیدونم چی ب چیه
فقط یه سری کدهایی که ثابت هست و ک باید بنویسیمو حفظ کردم.....
نمیدونم چجوری باید برنامه رو بنویسم

RIG

متخصص C#.net

استاد گرامی فقط نشسته روی صندلیش و فقط حرف میزنه بعد میگه من درس دادم و برنامه میده
نباید حفظ کنی....
برو در مورد متغییر ها یکم مطالعه کن...
بعد درمورد نحوه گرفتن اعداد و ...
و چاپ اونها ...
و انجام اعمال ریاضی بر روی اونها . دستت میاد.

sungift143

عضو جدید
نباید حفظ کنی....
برو در مورد متغییر ها یکم مطالعه کن...
بعد درمورد نحوه گرفتن اعداد و ...
و چاپ اونها ...
و انجام اعمال ریاضی بر روی اونها . دستت میاد.

از کجا میتونم اطلاعاتی که گفتین درست به دست بیارم؟
کتاب خودم واسه جعفر نژاد قمی هستش...

RIG

متخصص C#.net

قمی رو که قبول نداریم. ....
اما واسه اینکه چیزی دستت بی افته بخون چون فارسی هست ...
1 هفته وقت بذار اما انصافا وقت بذار این چیز ها رو میتونی حل کنی و بنویسی....
یکم فکر کن که کی عدد بگیری و کی تغییر بدی و کی چاپ کنی .... روال کار درس شما همینه ...
با cin همیشه میگیری و با cout همیشه چاپ میکنی . این چاپ میتونه نمایش محاسبات باشه یا نمایش یه متن باشه مثل اینکه بگب لطفا مقدار رو وارد کنید بعد یه cin بذاری که عدد رو بگیره ....
متوجه شدی؟

RIG

متخصص C#.net
این رو ببین
http://www.cplusplus.com/doc/tutorial/program_structure/
کنارش هم خروجی رو هم نوشته ...helloword
هر خط کد رو ندونستی باید بپرسی...
اگه هیچ کی نبود خودم جواب میدم.
از استاد گوگل و ....
زودی یاد میگیری.

RIG

متخصص C#.net

مثلا اینجا ....
کد:
#include <iostream> using namespace std;  int main () {   // declaring variables:   int a, b;   int result;    // process:   a = 5;   b = 2;   a = a + 1;   result = a - b;    // print out the result:   cout << result;    // terminate the program:   return 0; }
خط زیر : بهش میگن فضای نام یا namespace که باید اون رو اضافه کنی ... تا بتونی کد بتویسی چون کد هات رو نمیشناسه کامپایلر ویژوال و ارور میده و....
کد:
#include <iostream> using namespace std;
خط زیر : بهش میگن بدنه برنامه که از اینجا شروع میشه و زیر return بسته شده . یک بدنه با {} باز و بسته میشه ....
کد:
int main () {
خط زیر : فقط برای توضیح کد زیری هست که قرار چیکاری انجام بده ... این علامت به کامپایلر میگه این کد اجرایی نیست و فقط یه توضیح هست که با

// شروع میشه ..
کد:
 // declaring variables:
خط زیر: int رو بهش میگن متغییر و a , b از نوع int هستند و result هم همچنین .. که میشه کناره همینا نوشت یا که حالا پایین نوشته ... در مورد int بخون ... int همون integer هست و مقدار عددی میگیره فقط و اسه مقدار رشته ای باید بگی string a , b
کد:
 int a, b;   int result;
خط زیر : پردازش و محاسبه :نمونه 5 رو بریز تو a و 2 رو بریزتو b وa+1 رو بریز تو a یعنی الان a شد 6 و result چی میشه الان؟
کد:
// process:   a = 5;   b = 2;   a = a + 1;   result = a - b;
خط زیر : با دستور زیر مقدار result که بالا مقدارش چقدر باید میشد ؟ واسم چاپ کن با دستورcout
کد:
// print out the result:   cout << result;

خط زیر : فکر میکنم واسه نگه داتن صفحه هست ...
چون تو c از getch استفاده میشه و من تو csharp از consol.readline استفاد ه میکنم ...
کد:
// terminate the program:   return 0;

حالا بگو مقدار result چنده؟ :)
بیام استاد شم واستون :)

sungift143

عضو جدید
مثلا اینجا ....
کد:
#include <iostream> using namespace std;  int main () {   // declaring variables:   int a, b;   int result;    // process:   a = 5;   b = 2;   a = a + 1;   result = a - b;    // print out the result:   cout << result;    // terminate the program:   return 0; }
خط زیر : بهش میگن فضای نام یا namespace که باید اون رو اضافه کنی ... تا بتونی کد بتویسی چون کد هات رو نمیشناسه کامپایلر ویژوال و ارور میده و....
کد:
#include <iostream> using namespace std;
خط زیر : بهش میگن بدنه برنامه که از اینجا شروع میشه و زیر return بسته شده . یک بدنه با {} باز و بسته میشه ....
کد:
int main () {
خط زیر : فقط برای توضیح کد زیری هست که قرار چیکاری انجام بده ... این علامت به کامپایلر میگه این کد اجرایی نیست و فقط یه توضیح هست که با

// شروع میشه ..
کد:
 // declaring variables:
خط زیر: int رو بهش میگن متغییر و a , b از نوع int هستند و result هم همچنین .. که میشه کناره همینا نوشت یا که حالا پایین نوشته ... در مورد int بخون ... int همون integer هست و مقدار عددی میگیره فقط و اسه مقدار رشته ای باید بگی string a , b
کد:
 int a, b;   int result;
خط زیر : پردازش و محاسبه :نمونه 5 رو بریز تو a و 2 رو بریزتو b وa+1 رو بریز تو a یعنی الان a شد 6 و result چی میشه الان؟
کد:
// process:   a = 5;   b = 2;   a = a + 1;   result = a - b;
خط زیر : با دستور زیر مقدار result که بالا مقدارش چقدر باید میشد ؟ واسم چاپ کن با دستورcout
کد:
// print out the result:   cout << result;

خط زیر : فکر میکنم واسه نگه داتن صفحه هست ...
چون تو c از getch استفاده میشه و من تو csharp از consol.readline استفاد ه میکنم ...
کد:
// terminate the program:   return 0;

حالا بگو مقدار result چنده؟ :)
بیام استاد شم واستون :)

میشه 4؟؟؟؟آیا؟؟؟

• Like
واکنش ها: RIG

RIG

متخصص C#.net
میشه 4؟؟؟؟آیا؟؟؟
اره 4 میشه اون سایت رو گذاشتم واست .... برور ببینیش . این برنا م تو صفحه دومش هست ...
سایت رو رفتی پایین سایت نوشتن next و علامت فلش هم داره ... اونو بزن صفحه به صفحه بخون و یاد بگیر... چند صفحه بخون یاد میگیری...

sungift143

عضو جدید
اره 4 میشه اون سایت رو گذاشتم واست .... برور ببینیش . این برنا م تو صفحه دومش هست ...
سایت رو رفتی پایین سایت نوشتن next و علامت فلش هم داره ... اونو بزن صفحه به صفحه بخون و یاد بگیر... چند صفحه بخون یاد میگیری...

ولی لاتین بود....

• Like
واکنش ها: RIG

Headshot Master

عضو جدید
سلام کسی می تونی شی گرا بودن و کلاس رو برای من توضیح بده !!! اصلا شی گرا چه فرق با ساختار گرا داره ؟؟؟

sonami_k

عضو جدید
سلام
میخواستم در مورد تابع time
برام توضیح بدید.و نحوه ی استفادش توی برنامه
باتشکر

baghery7222

عضو جدید
با سلام فیلم باز نمی شه که لطفا بعد از نصب نرم افزار طریقه باز کردن را هم بگین مرسی

sonami_k

عضو جدید
پاسخ

پاسخ

سلام کسی می تونی شی گرا بودن و کلاس رو برای من توضیح بده !!! اصلا شی گرا چه فرق با ساختار گرا داره ؟؟؟

سلام دوست عزیزم
ببین کلاس یک بحث پخته تر از ساختاره. به عبارت دیگه برای اینکه بهتر برات جا بیفته میتونم بگم کلاس همون ساختاره ولی یه پله پیشرفته تره
امکانات بیشتری رو در اختیاره برنامه نویس می زاره و برمانه نوشتن رو آسون تر میکنه.

adampirareza

عضو جدید
C++

C++

سلام. من دانشجوی رشته مکانیک هستم.
آشنایی خیلی خوبی با C++ دارم.
ولی برای پایان نامه باید کدی بنویسم که به یه مشکل اساسی برای شروع برخورد کردم.
مشکلم رو با یه کد ساده میگم
کد زیر رو در نظر بگیرید

........................................................
#include <iostream>
#include <conio.h>
#include <math.h>
#include <fstream>

using namespace std;
float reza(float t);
int main()
{
float m, y , z;
z=6.5;
y=reza(2.3)+2.9;
cout<<y;
getch();
return 0;
}
float reza(float t){

return t+z;
}

.........................................................چرا این کد بخاطر متغییر z که در تابع reza تعریف نشده error میده و میگه Z در تابع تعریف نشده.
درواقع من میخوام چند تا متغییر داشته باشم که در تابع اصلی تعریف و مقدار دهی شدن ولی دیگه به تعریف اونها در توابع نیازی نداشته باشم.(مسئله ایجاب میکنه)

باید از کلاس ها استفاده کنم ؟

ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

lord amir

عضو جدید
سلام. من دانشجوی رشته مکانیک هستم.
آشنایی خیلی خوبی با C++ دارم.
ولی برای پایان نامه باید کدی بنویسم که به یه مشکل اساسی برای شروع برخورد کردم.
مشکلم رو با یه کد ساده میگم
کد زیر رو در نظر بگیرید

........................................................
#include <iostream>
#include <conio.h>
#include <math.h>
#include <fstream>

using namespace std;
float reza(float t);
int main()
{
float m, y , z;
z=6.5;
y=reza(2.3)+2.9;
cout<<y;
getch();
return 0;
}
float reza(float t){

return t+z;
}

.........................................................چرا این کد بخاطر متغییر z که در تابع reza تعریف نشده error میده و میگه Z در تابع تعریف نشده.
درواقع من میخوام چند تا متغییر داشته باشم که در تابع اصلی تعریف و مقدار دهی شدن ولی دیگه به تعریف اونها در توابع نیازی نداشته باشم.(مسئله ایجاب میکنه)

باید از کلاس ها استفاده کنم ؟

ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

شما اگه متغییر هاتون رو قبل از int main() تعریف کنید مشکلتون حل میشه

adampirareza

عضو جدید
سلام
اول تشکر میکنم

سوالی دارم در مورد الحاق یک کد به کدی دیگه در زبان C++.
منظورم اینه وقتی حجم کد بالاست میخوام قسمتی از کد در یک جای دیگه نوشته بشه(که فقط خروجیش برای کداصلی مهمه)

فک کنم از هدر فایل باید استفاده کنم ولی بلد نیستم. چطوریه؟ میشه کدی برای نمونه بزارید یا کتابی که این قسمتو خوب توضیح داده کعرفی کنید

ممنون میشم.

starlet.

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
اول تشکر میکنم

سوالی دارم در مورد الحاق یک کد به کدی دیگه در زبان C++.
منظورم اینه وقتی حجم کد بالاست میخوام قسمتی از کد در یک جای دیگه نوشته بشه(که فقط خروجیش برای کداصلی مهمه)

فک کنم از هدر فایل باید استفاده کنم ولی بلد نیستم. چطوریه؟ میشه کدی برای نمونه بزارید یا کتابی که این قسمتو خوب توضیح داده کعرفی کنید

ممنون میشم.
http://www.codeproject.com/Articles/36847/Three-Layer-Architecture-in-C-NET
http://barnamenevis.org/showthread.php?201326

erina

عضو

سلام لطفاسایتشو به منم معرفی کنید
مرسی