آموزش Aspen

moein_jafari

عضو جدید
سلام
من يه سوال داشتم اگه كسي مي دوني كمكم كنه
يه تركيب هيروكربني دارم كه مي خوام RVP و RON را حساب كنم
معادله ppeng-Robinson انتخاب كردم وقتي از property set مشخصات را انتخاب كنيم در result چيزي نشون نمي ده. يعني جلوي مقدار rvp وRON خاليه بايد معادله حالت را عوض كنم؟
چي بزارم؟
چي كار كنم؟

vahid.gerrard

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام بچها خدایی یکی یه لایسنس درست و حسابی بده به من تا اسپن وان 7.3 رو نصب کنم :( .
رو ویندوز 64 بیت میخوام نصب کنم.
کل تاپیک رو خوندم و هرچی نوشته بودن قبلا رو خوندم ولی نصب نمیشه!!!آقا نصب نمیشه! :( لایسنس میخواد ولی لایسنسی که دارم به درد نمیخوره :( .
نرم افزار net framework رو هم نصب کردم. SQL server 2014 رو هم دانلود کردم و میخوام نصب کنم.نمیدونم دیگه چی لازم هست نصب کنم؟

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام، بچه ها،
کسی با اسپن دینامیک کار کرده؟
تو محیط پلاس ما بلوک بچ دیستیل رو برای برجهای تقطیر داریم، که میتونیم تغییراتشو با زمان ببینیم.
آیا مشابه این حالت برای برج فلش درام هم هست؟

miladreali

عضو جدید
سلام دوستان.میشه منبع یا کتابی رو (pdf) یا به صورت لینکی که توضیح مشخصی راجب fired heater هایسیس نسخه 7.3 میده به من معرفی کنید؟به شدت به یه هلپ مناسب در مورد کوره های هاسیس احتیاج دارم.در ضمن من اسپن هم نصب دارم ولی نمی دونم میتونه تو شبی سازی کوره کارا باشه یا نه؟با اسپن کار نکردم.
لطفا کمکم کنید.ممنون

saleh_b20

عضو جدید
سلام به همگی:smile:
امیدوارم که احوالتون خوب باشه
می خواستم بدونم که چطوری فایل های شبیه سازی ورژن های بالاتر آسپن (مثل Aspen One 8.6) را با ورژن های پایین تر آسپن (مثل Aspen plus 11.1) باز کنم؟!
ممنون میشم اگر کسی اطلاعی داره بگه. . . :)

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام به همگی:smile:
امیدوارم که احوالتون خوب باشه
می خواستم بدونم که چطوری فایل های شبیه سازی ورژن های بالاتر آسپن (مثل Aspen One 8.6) را با ورژن های پایین تر آسپن (مثل Aspen plus 11.1) باز کنم؟!
ممنون میشم اگر کسی اطلاعی داره بگه. . . :)
سلام. از کسی که ورژن چدید رو داره، بخواین بره تو قسمت export و فایل رو با فرمت *inp ذخیره کنه، بعد این فایلو براتون بفرسته. بعدش شما این فایل رو با تکست داکیومنت باز کنین و توش هر جا بانک اطلاعاتی مربوط به ورژن جدیده، رو تبدیل کنین به ورژن قدیم. مثلاً APV7.3 رو تبدیل کنین به APV7.2 یا PURE 86 رو به PURE84 تبدیل کنین

M@TI$A

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام بچه ها من يه سوال داشتم كسي ميتونه كمك كنه ؟
من ماده اي ميخوام به اسم methylethyl benzene- 11111-methylethylbenzene
كه فرمول مولوكليش C9H12 هست
ولي وقتي SEARCH مي كنم نميدونم كدوم از اينا رو انتخاب كنم :( ميشه منو راهنمايي كنيد؟

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام بچه ها من يه سوال داشتم كسي ميتونه كمك كنه ؟
من ماده اي ميخوام به اسم methylethyl benzene- 11111-methylethylbenzene
كه فرمول مولوكليش C9H12 هست
ولي وقتي SEARCH مي كنم نميدونم كدوم از اينا رو انتخاب كنم :( ميشه منو راهنمايي كنيد؟

C9H12-1 تا C9H12-8 ایزومرهای اون ماده ای هست که میفرمایین. شما باید اطلاعات دیگه ای مانند ساختار مولکولی یا CAS No. یا BP را برای ماده تون مشخص کنید. مثه اینه که بگین نرمال بوتان را انتخاب کنم یا ایزو بوتان؟

M@TI$A

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
C9H12-1 تا C9H12-8 ایزومرهای اون ماده ای هست که میفرمایین. شما باید اطلاعات دیگه ای مانند ساختار مولکولی یا CAS No. یا BP را برای ماده تون مشخص کنید. مثه اینه که بگین نرمال بوتان را انتخاب کنم یا ایزو بوتان؟
ممنونم
فقط يه چيزي...
خوب به فرض من الان جرم مولوكلي ياBP رو دارم چه طوري بفهمم كدوم يكي از اين ايزومرها ست؟ ( C9H12-1 تا C9H12-8 )
(مثلا من الان methylethyl benzene- 11111-methylethylbenzene
و BP= 175 C‌ رو دارم )

آخرین ویرایش:

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنونم
فقط يه چيزي...
خوب به فرض من الان جرم مولوكلي ياBP رو دارم چه طوري بفهمم كدوم يكي از اين ايزومرها ست؟ ( C9H12-1 تا C9H12-8 )
(مثلا من الان methylethyl benzene- 11111-methylethylbenzene
و BP= 175 C‌ رو دارم )

تقریباً میشه C9H12-6، تو همون صفحه ای که گذاشتین، BPها رو گذاشته

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
من یه فرآیند هیدروکراکینگ فشار متوسط meddium pressure hydrocracking دارم. میخام ببینم اینو با Aspen Plus شبیه سازی کنم بهتره یا با Aspen Hydrocracker؟

ali561266

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام بچه ها کسی میدونه این خطا که در نرم افزار اسپن پلاس ورژن 8 پس از نصب برج RadFrac بوده چیه ؟؟؟
ممنونم

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
سلام بچه ها کسی میدونه این خطا که در نرم افزار اسپن پلاس ورژن 8 پس از نصب برج RadFrac بوده چیه ؟؟؟
ممنونم
سلام
برای ران شدن برج RadFrac باید همه مرحله ها هم بخار و هم مایع داشته باشن. وقتی حداقل یکی از stage ها یکی از این سیالها رو نداشته باشه این ارور رو میده.
تا اینجا که میدونم زمانی این اتفاق میوفته که توی موازنه جرمی مشکلی وجود داشته باشه. شما باید spec هایی رو که تعریف کردید رو یکم تغییر بدید تا ران بشه. مثلا میتونید چندتا spec ساده به برج بدید که فقط ران شه (مثلا دبی جریان بالا ویا پایین برج ویا ریفلاکس) وقتی برج ران شد اونوقت spec هایی که مد نظرتون هست رو بررسی کنید که نرم افزار چه عددی نشون میده و شما چی مدنظرتون هست. و بعد از اون سعی کنید با spec خودتون برج رو ران کنید.

bestidea

عضو جدید
ممنونم
سلام. من همین چند روز پیش من به همین مشکل برخوردم. یک استریپر رو مدل میکردم که همین اشکال رو داشت و سینیها دایم خشک میشد و مایع خروجی پایین خیلی خیلی کم بود. مشکل از اختلاف فشار زیاد بین خوراک و برج بود. در حقیقت یک استریپر چیزی جز یک فلاش درام بزرگ نیست و عمده عملیات استریپینگ با همون فلش ورودی انجام میشه. چون این اختلاف زیاد هست. تمام یا عمده مایع ورودی بلافاصله تبخیر(فلش) میشه و در نتیجه مایعی به پایین سرازیر نمیشه. حالا فرقی نمیکنه استریپر دارید یا ابزوربر، اختلاف رو کم کنیدمشکل حل میشه.

بالا