آموزش کنترل و دینامیک بازوها صنعتی

tahanagmi

عضو جدید
با سلام.
تو این بخش من میخوام تمام اون چیزایی روو که این چند ساله در زمینه بازوهای صنعتی بدست آوردم رو بصورت بخش بخش آموزش بدم.:idea:
امیدوارم که مورد توجه دوستان قرار بگیره.

سر فصل ها:
1)مقدمه Introduction
2)مختصات فضایی Spatial descriptions
3)سینماتیک مستقیم یا رو به جلو Forward Kinematics
4)سینماتیک معکوس Inverse Kinematics
5)معادلات ژاکوبین Jacobians Equation
6)دینامیک روبات Robot Dynamics
7)تولید مسیر یا مسیر یابی Trajectory generation & Trajectory Planning
8)کنترل روبات Robot Control
9)بینایی روبات Robot Vision - سنسور ها sensors - گیره ها Grippers - محرکه ها Actuator

منابع:
منابعی که من در این سری آموزشی ازشون استفاده میکنم عبارتند از :
Introduction to Robotics: Mechanics and Control, John J. Craig
Robot Modeling and Control, M. Spong, M. Vidyasagar, S. Hutchinson
FUNDAMENTALS OF ROBOTICS Analysis and Control ROBERT J. SCHILLING
که ترجمه 2 تای اولی تو بازار هستش.
فیلمهایی که در زمینه استفاده کردم:
http://academicearth.org/courses/introduction-to-robotics
http://nptel.iitm.ac.in/video.php?courseId=1052
که این فیلمها کمک زیادی در درک مطلب به من کردن.
((این فیلمها رو من دانلود کردم اگه کسی خواست می تونه به من پیام بده))
//این مسئله برا بعضی ها بد تعبیر نشه و فکر بد نکنن که من اینجا دوکون باز کردم.هر کی خواست میتونه خودش دانلود کنه آدرساشم دادم.من فقط برا کسایی که دسترسی به adsl ندارن این مطلب گفتم//:exclamation:

من بیشتر سعی می کنم لغات فارسیی رو که بکار می برم انگلیسیش رو هم بگم چون بعضی وقتها یه لغت نمیشه معادل فارسیش رو نوشت یا اینکه معادل فارسیش یه چیز بی ربط در میاد.(تو این کتابهای فارسی ازیه لغاتی استفاده میکنن که طرف باید یه لیسانس ادبیات فارسی داشته باشه تا بفهمه این لغت معنیش چیه.):huh:

و خوشحال میشم کسی در این سری آموزشی به من کمک کنه و اشتباهاتی که احیانا در این مطالب خواهم داشت رو به من گوش زد کنه و این مطالبی که خواهم گفت در حد یک معرفی و درس پس دادن به بزرگان خواهد بود.
و در آخر از غلطهای املایی و دیر کردهایی که در ارائه مطالب خواهم داشت پوزش می طلبم.
یا حق.

tahanagmi

عضو جدید
آموزش کنترل و دینامیک بازوها صنعتی-قسمت اول

آموزش کنترل و دینامیک بازوها صنعتی-قسمت اول

با سلامی مجدد.
تمامی مباحثی که اینجا مطرح می کنم رو نمی تونم یه جا بنویسم و رفته رفته تکمیلتر می کنم و جمع آوری مطالب و تکمیل این 9 قسمت شاید 6 ماه طول بکشه.

من دیگه به مباحث تاریخچه ،مقدمه و بازوهایی که ساخته شده نمی پردازم و سریع میرم سراغ اصل مطلب و اون چیزایی که قراره تو این 9 قسمت آموزش بدم.
قسمت اول: که معرفیه بقیه قسمتهاست.
قسمت دوم: به بررسی مختصات فضایی ، پیدا کردن مختصات نقطه در فضا ، پیدا کردن مختصات نقطه نسبت به مبدا جدید ، پیدا کردن مکان و جهتگیری مختصات جدید نسبت به مختصات مبدا ، پیدا کردن ماتریس ها دوران و انتقال ،و در آخر زوایای اولر و دیگر مباحث مربوط.
قسمت سوم: به بررسی سینماتیک مستقیم یا رو به جلو(سینماتیک علم حرکت بدون در نظر گرفتن نیروهای بوجود آورنده حرکت هستش که به بررسی مکان،سرعت و شتاب و .... می پردازه) ، پیدا کردن رابطه بین لینکها و مفصلها برای استفاده در D-H الگوریتم ، توضیح الگوریتم Denavit-Hartenberg ، جایگذاری داده های D-H الگوریتم در ماتریس هموژن برای هر مفصل و پیدا کردن ماتریس حرکتی بازوی صنعتی (که این ماتریس برای ما خیلی مهمه و بیشتر کارها رو ،رو این ماتریس انجام می دیم) ،و چندین مثال برا روشن شدن مبحث ////کلا با ماتریس حرکتی که بدست میاد ما میتونیم به هر مفصل زاویه دلخواه رو بدیم و با حل ماتریس ،مکان فضایی و جهتگیری End-Effector یا همون گیره یا مثلا نازل جوشکاری که به انتهای بازو وصله رو نسبت به مبدا که همون پایه یا Base بازو هست پیدا کنیم.\\\\\
قسمت چهارم: به بررسی سینماتیک معکوس می پردازیم که در اینجا همون ماتریس حرکتی که در قسمت قبل پیدا کردیم رو با جبر خطی بصورت چند تا معادله چند مجهولی که تعداد این معادله ها و مجهولها بستگی به تعداد مفصلها داره رو حل می کنیم.////کلا بدین معنی که قبلا ما به مفصلهامون زاویه دلخواه می دادیم و ماتریس حرکت مکان فضایی و جهتگیری End-Effector رو به ما میداد حالا تو اینجا ما به معادله های بدست اومده توسط جبر خطی مکان فضایی و جهتگیری End-Effector رو می دیم وبا حل معادله ها زاویه هر مفصل رو بدست میاریم.درست عکس قسمت دوم \\\\\
قسمت پنجم: تو این قسمت با توجه به ماتریس حرکت و معادلات ژاکوبین یه نسبت و فرمولی بین سرعت و شتاب هر مفصل نسبت به سرعت و شتاب End-Effector بدست میاریم.
قسمت ششم:این قسمت که مربوط به دینامیک بازو هستش که بچه های مکانیک با این مبحث آشنا هستن به بررسی نیرو های بوجود آورنده حرکت و معادلات لاگرانژ و دیگر مباحث می پردازیم.////تو بررسی سینماتیک نیروهای بوجود آورنده حرکت برا ما مهم نبودن ولی اینجا نیرو هم دخیله.\\\\\
قسمت هفتم:تولید مسیر یا مسیر یابی یه مبحثه مربوط به نرمافزاریه که موتورهای ما رو کنترل میکنه یعنی وقتی می خواییم مثلا End-Effector روی یه منحنی یا روی یه خط راست حرکت کنه باید این خط یا منحنی رو با الگوریتمهای میانیابی (Interpolation) به نقاط یا خطوط کوچکتری تبدیل کنیم و مختصات این نقاط رو به زاویه ایی برای هر مفصل تبدیل کنیم تا با دادن اون زوایا به مفصلها End-Effector روی اون مسیر حرکت کنه.که این مبحث حرکت روی یک خط بیشتر در بازوهای جوشکار معنی پیدا می کنه.////تولید مسیر کلا 2 نوعه نقطه به نقطه( point to point ) و پیوسته(continues)
که مسالی که در بالا گفتم مسیر یابی پیوسته هستش\\\\\
قسمت هشتم: تبدیل ماتریسها و فرمولها به مدارهای کنترل و اضافه کردن دیگر پارامترها به مدار کنترل برای از بین بردن خطاها ( این قسمت پیشنیاز می خواد(درس کنترل اتوماتیک) )
قسمت نهم: به بررسی موتورها ،سنسورها(انکودر،...) ،گیره های استفاده شده در بازوهای صنعتی می پردازیم و در آخر اگر عمری باقی ماند یه معرفی کوچکی درباره مبحث گسترده Robot Vision خواهیم داشت.[/size]
[size=medium]///////منتظر نظرات دوستان درباره کیفیت و مفهوم بودن مطالب هستم.\\\\\\[/size]
[size=medium]دوستان هر جا رو متوجه نشدن بگن تا توضیح بدم.[/size]

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک
سلام

فکر کنم قسمت هشتم به تنهایی از قسمت های دیگر بیشتر باشد

robo_sadegh

عضو جدید
سلام

سلام

با تشکر از شما.چند وقتىه دنبال مباحث مورد نىاز براى ساخت ربات بازو مىگردم.مطالب شما کمکم مىکنه.

fero

عضو جدید
با سلام
من به تازگي كار رباتيك را شروع كرده ام
خواهشمند است در صورت امكان موارد اموزشي را به ايميل من ارسال كنيد

kimia63

کاربر فعال تالار مهندسی مکانیک ,
آقا دستتون درد نکنه یه دنبا ممنون!

بالا