آموزش نرم افزار لند دسكتاپ و سيويل ديزاين -دوره فشرده- (تیر 88)

Fathy

متخصص مهندسی سازه و زلزله
با سلام و تشکر فراوان.

بنده از نرم افزار AutoCAD Civil 3D 2011 می خوام استفاده بکنم. اما منو های اون به کل با ورژن های قبلیش متفاوت است. آیا من درست فهمیدم؟

سلام

اگه منظورت از ویرایش قبلی civil 3d 2009 هستش که زیاد فرقی نکرده، ولی اگه منظورت Land civil disign 2008 و نسخه های قبل اونه ، آره خیلی فرق کرده . civil 3d الان یک نرم افزار مبتنی بر مدل (Model based) شده و به المانهای مختلف (مثل سطح، مسیر، پروفیل طول، خط پروژه، پروفیلهای عرضی و ... ) به چشم اشیایی وابسته به هم نگاه می کنه که با هم اندرکنش دارند و تغییر تو یکی باعث تغییر در بقیه اشیاء خواهد شد.

اگه قبلا با Land civil کار کرده باشی با نیم ساعت نگاه کردن به ویدئوهای welcome screen نرم افزار civil 3d 2011 همه چی دستت میاد و می بینی که همه چی ساده تر و زیباتر شده.

rasool.civil

مدیر بازنشسته
با سلام و تشکر فراوان.

بنده از نرم افزار AutoCAD Civil 3D 2011 می خوام استفاده بکنم. اما منو های اون به کل با ورژن های قبلیش متفاوت است. آیا من درست فهمیدم؟
سلام فقط قیافش فرق کرده
شما تایپ کن menubar
اینتر بزن
1
اینتر

منو های قبلی رو میبینید

gunash86

عضو جدید
maryam= گفت:
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/buttons/viewpost.gif
سلام ببخشید من بازم سوال دارم... اگه تو مسیرمون پل داشتیم باید چی کار کنیم تا اون قسمت تو محاسبه احجام خاکی در نظر گرفته نشه؟
دوست عزيز ... وقتي كه در مسير زير قرار ميگيري تيك مربوط به add specific stations رو بگذار و پنجره را ببند..
مسير:[FONT=&quot]Cross Sections----- Existing Ground------ Sample From Surface[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot]بعد از بستن پنجره برنامه از شما كيلومتر شروع و پايان و همچنين كيلومتر هاي دلخواه را نيز ميخواهد.. ميتوانيد كيلومتر ابتدا و انتهاي پل را به برنامه بدهيد.. در اينصورت ودر هنگاه چاپ مقاطع(كه نحوه آن توضيح داده شده) مقطع عرضي نقاط مورد نظر نيز كشيده ميشوند..از روي اين مقاطع ميتوانيد حجم واقع در محل پل را باروش هاي رايج و به صورت دستي حساب كنيد و از حجم كل كم نماييد.[/FONT]
[FONT=&quot]متاسفانه من روش ديگري بلد نيستم..اگر از دوستان كسي اطلاعي دارد لطف كند و بگويد..[/FONT]

راه حلی که به نظرم می رسه:
برای اینکه حجم عملیات خاکی حدفاصل دو کیلومتراژ در محاسبه احجام اعمال نشود ( مثلا محل یک پل) از منوی Cross Section >>Design Control >>>Edit Design Control ابتدا کیلومتراژ شروع و پایان آن محدوده خاص را معرفی کرده و سپس در بخش Slopes تیک مربوط به Match Slopes OFF را در هر دو قسمت چپ و راست مقطع تیپ را فعال می کنیم و سپس تایید و پنجره را می بندیم ...سپس احجام را محاسبه نموده و مشاهده می شود که مساحت و در نتیجه حجم عملیات در کیلومتراژهای مورد نظر صفر اعمال می گردد.

آخرین ویرایش:

bmd

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
راه حلی که به نظرم می رسه:
برای اینکه حجم عملیات خاکی حدفاصل دو کیلومتراژ در محاسبه احجام اعمال نشود ( مثلا محل یک پل) از منوی Cross Section >>Design Control >>>Edit Design Control ابتدا کیلومتراژ شروع و پایان آن محدوده خاص را معرفی کرده و سپس در بخش Slopes تیک مربوط به Match Slopes OFF را در هر دو قسمت چپ و راست مقطع تیپ را فعال می کنیم و سپس تایید و پنجره را می بندیم ...سپس احجام را محاسبه نموده و مشاهده می شود که مساحت و در نتیجه حجم عملیات در کیلومتراژهای مورد نظر صفر اعمال می گردد.
توضیح جامعی فرمودید دوست عزیز :gol::gol:
ولی فکر کنم این مچ اسلوپ اف برا اینه که در جاهایی که شیب شیروانی رو میخوایم به صورت یه خط عمود بدیم میتونه صادق باشه. من روش تستی ای برای اینکه بگم این قسمت از احجام از کل حجم ها کم میشه یا نه نمیدونم ولی فکر کنم در صورتی که برای کیلومتر های یاد شده و بنا به توضیحی که دادین ، مقطع عرضی رو رسم کنیم مشاهده میشه که شیب شیروانی ای وجود نداره.
متاسفانه من اینجا نرم افزار رو به صورت نصب نشده ندارم ولی سعی میکنم تو کارگاه امتحان کنم تا بدون سند حرفی رو نزده باشم
موفق باشید و مرسی که بحث رو بازتر کردین.

engineer2008

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان و تشکر از مطالب بسیار خوب این سایت که واقعا اموزنده است دوستان من تازه این سایت رو پیدا کردم و عضو شدم تو این مدت هر چی گشتم civil design 2009 رو که در اموزش فرموده بودید پیدا نکردم حالا اگه یکی لطف کنه civil design 2009 واسه من لینکش بزاره من یک دنیا ممنونش می شم چون land desktop 2009 رو شیراز خریدم ولی هر چی گشتم civil design 2009 هیچی ندیدم خیلی واجبه ممنون می شم لینک یا خود برنامه رو واسم بزارید با تشکر فراوان

rasool.civil

مدیر بازنشسته
با سلام خدمت دوستان و تشکر از مطالب بسیار خوب این سایت که واقعا اموزنده است دوستان من تازه این سایت رو پیدا کردم و عضو شدم تو این مدت هر چی گشتم civil design 2009 رو که در اموزش فرموده بودید پیدا نکردم حالا اگه یکی لطف کنه civil design 2009 واسه من لینکش بزاره من یک دنیا ممنونش می شم چون land desktop 2009 رو شیراز خریدم ولی هر چی گشتم civil design 2009 هیچی ندیدم خیلی واجبه ممنون می شم لینک یا خود برنامه رو واسم بزارید با تشکر فراوان
سلام
civil designe تو خوده لند هست باید فعالش کنید
باید از قسمت workspace فعالش کنید
توی تصویر زیر مشخصه

پیوست ها

• civ.jpg
    civ.jpg
    17.1 کیلوبایت · بازدیدها: 1

engineer2008

عضو جدید
سلام
civil designe تو خوده لند هست باید فعالش کنید
باید از قسمت workspace فعالش کنید
توی تصویر زیر مشخصه

نه رسول خان 2007 همینطوری فعال می شه ولی 2009 دیگه civil designe روش نیست باید جدا بخرید که منم هر چی گشتم جیزی ندیدم لطفا کمک کنید خیلی واجبه

rasool.civil

مدیر بازنشسته
نه رسول خان 2007 همینطوری فعال می شه ولی 2009 دیگه civil designe روش نیست باید جدا بخرید که منم هر چی گشتم جیزی ندیدم لطفا کمک کنید خیلی واجبه
مگه میشه؟؟
من خودم 2009 نصب دارم
civil رو هم همینطوری که به شما گفتم فعال میکنم
جدا گونه نخریدم
یعنی شما این workspace رو ندارید؟

engineer2008

عضو جدید
مگه میشه؟؟
من خودم 2009 نصب دارم
civil رو هم همینطوری که به شما گفتم فعال میکنم
جدا گونه نخریدم
یعنی شما این workspace رو ندارید؟

رسول خان civil رو دارم ولی منوی profile رو که واسه پروفیل هست رو من نمی بینم از یکی دیگم پرسیدم گفت مال منم منو رو نداره حالا تعجبم شما این منو رو داری اصلا واسه پروفیل چیکار می کنی مگه نباید بعد از civil بروی منوی profile ؟؟

rasool.civil

مدیر بازنشسته
رسول خان civil رو دارم ولی منوی profile رو که واسه پروفیل هست رو من نمی بینم از یکی دیگم پرسیدم گفت مال منم منو رو نداره حالا تعجبم شما این منو رو داری اصلا واسه پروفیل چیکار می کنی مگه نباید بعد از civil بروی منوی profile ؟؟
والا نمیدونم از شما چرا اینجوریه
ولی من هم civil دارم هم منو profil
شاید دی وی دی تون مشکل داشته که کامل نصب نشده

پیوست ها

• civv2.JPG
    civv2.JPG
    37.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0

engineer2008

عضو جدید
والا نمیدونم از شما چرا اینجوریه
ولی من هم civil دارم هم منو profil
شاید دی وی دی تون مشکل داشته که کامل نصب نشده

ممنون رسول خان نمی دونم ولی یکی دیگه از دوستانم هم از دی و دی دیگه نصب کرده بود نشده باشه ممنون از لطفتون فقط dvd که شما دارید رو لطف کنید اسم کامل برنامه و اگرم ممکنه(گر چه می دونم پرویی) عکس جلد dvd رو واسم بزارید تا من از اون تهیه کنم با تشکر از شما

پی نوشت:رسول خان الان که دقت کردم دیدم برنامه من land desktop 2009 در صورتی که تو عکسی که قرار دادین مال شما civil 3d land desktop companion 2009 هست که من تو dvd برنامه چیزی به این نام ندارم فکر کنم باید بریم ایم برنامه رو تهیه کنم در هر صورت با تشکر از راهنمایی خوبتون

آخرین ویرایش:

sampras_nima

عضو جدید
با سلام
میخواستم بدونم برای مسیر هایی که در کیلومتراژهای مختلف مقطع عرضی تغییر می کند،می بایست به تعداد تغییر مقطع از برنامه run گرفته شود؟

kalmishi

عضو جدید
درسته من هردو نرم افزار رو دارم . شما باید civil3d رو تهیه کنید.

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام من land 2009 دارم و قتی می خوام پنجره رو بندم پیغام زیر رو می ده چکار باید بکنم؟
_close Command CLOSE is not available under SDI mode.
ضمنا ابزار به صورت نوار نمایش داده می شه نه ریبون

kalmishi

عضو جدید
من در مورد پیغام خطات نمیدونم ولی اگه میخوای ابزارها رو داشته باشی میتونی روی منو راست کلید کرده و ابزارهای لازم رو تیک بزنی.و یا میتونی از منوی project گزینه workspaces رو انتخاب کن و از لیست ظاهر شده مورد لازم رو انتخاب میکنی تا منوهای مبوط بهش ظاهر شن.

Fathy

با سلام من land 2009 دارم و قتی می خوام پنجره رو بندم پیغام زیر رو می ده چکار باید بکنم؟
_close Command CLOSE is not available under SDI mode.
ضمنا ابزار به صورت نوار نمایش داده می شه نه ریبون

سلام

SDI = single-document interface یه اصطلاح رایج تو کامپیوتر و برنامه نویسی هستش و به برنامه هایی گفته می شه که در یک زمان فقط می تونن بروی یک فایل یا پنجره باز شده کار کنن (مثله notepad یا paint) در مقابل برنامه هایی که توانایی کار با چند فایل یا پنجره رو به طور همزمان دارن MDI می گن (MDI = multiple-document interface) مثله Autocad ، Word, Excel , ...

این پیغام خطا می گه که لند در حالت SDI فقط می تونه بروی یه فایل (پروژه) کار کنه و نمیشه فایل باز شده رو بست (Close کرد) بلکه میشه از لند خارج شد (Exit) یا یه فایل دیگه رو Open یا new کرد.

Fathy

با سلام
میخواستم بدونم برای مسیر هایی که در کیلومتراژهای مختلف مقطع عرضی تغییر می کند،می بایست به تعداد تغییر مقطع از برنامه run گرفته شود؟

تو کیلومتری که مقطع شروع به عوض کردن می کنه (که خودش یه تمپلیت داره) رو به مقطعی که کاملا عوض میشه رو با transition به هم مربوط کرد.

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام

SDI = single-document interface یه اصطلاح رایج تو کامپیوتر و برنامه نویسی هستش و به برنامه هایی گفته می شه که در یک زمان فقط می تونن بروی یک فایل یا پنجره باز شده کار کنن (مثله notepad یا paint) در مقابل برنامه هایی که توانایی کار با چند فایل یا پنجره رو به طور همزمان دارن MDI می گن (MDI = multiple-document interface) مثله Autocad ، Word, Excel , ...

این پیغام خطا می گه که لند در حالت SDI فقط می تونه بروی یه فایل (پروژه) کار کنه و نمیشه فایل باز شده رو بست (Close کرد) بلکه میشه از لند خارج شد (Exit) یا یه فایل دیگه رو Open یا new کرد.
با تشکر. چکار کنم که درست بشه مشکلم؟

hassas

عضو جدید
یه راه حل وجود داره که شما میتونید تمپلیت رو تعریف کنید که تو خاکریزی یه عرض بهت بده و تو خاکبرداری یه عرض دیگه ولی یه کم سخته
اما توی civil3d یه ابزاری به اسم کوریدور و ساب اسمبلی وجود داره که می تونی یک مقطع عرضی با چندین تیپ ایجاد کنی و در کیلومترهای مختلف عرضها و شیب شیروانی و برم های متفاوتی را ارائه میده
ویه توصیه به همه دوستان دارم نرم افزار لند دیگه از وژن 2009 کامپننت به بعد ارائه نخواهد شد و civil 3d جای آنرا گرفته است
لذا به نظر من وقت خودتون را با لند تلف نکنید و هرچه سریعتر شروع به یادگیری civil3d بکنید البته لند رو یاد بگیرید راحت civil3d یاد میگیرید:gol:;)

hassas

عضو جدید
با سلام..دو سوال در مورد ترسیمات پروفیل طولی و عرضی در لند:

1- آیا در پروفیل طولی ترسیم شده توسط لند امکان این هست که دقیقا در تمام نقاط شکست خط زمین ترسیم شده ،عدد کیلومتر و کد ارتفاعی آن نقاط شکست را در لژاند پایین پروفیل قید کند نه صرفا فواصل مساوی از هم را؟

2- در ترسیم مقاطع عرضی صرفا در تمام نقاط شکست خط زمین نشان داده شده در پروفیل طولی ، خروجی مقطع عرضی در همان کیلومتراژ را بدهد؟ ( یا اینکه کیلومتراژهای مربوطه را توسط یک فایل تکست به نرم افزار معرفی نمود و مقاطع عرضی را فقط در آن کیلومتراژها ترسیم گردد نه صرفا در فاصل مساوی ؟)
بله وجود دارد شما بجای اینکه پروفیل طولی را از توپوگرافی استخراج کنید میتونید یه فایل تکست ایجاد کنید که آکسها و چپ و راستها را وارد کنید بشکل زیر
10 0 22
2250 2249 2265
12 100 21
2225 2232 2231
0 و100کیلومتر میباشد و بقیه ارتفاع نقاط چپ و راست و آکس می باشند

hassas

عضو جدید
بله وجود دارد شما بجای اینکه پروفیل طولی را از توپوگرافی استخراج کنید میتونید یه فایل تکست ایجاد کنید که آکسها و چپ و راستها را وارد کنید بشکل زیر
10 0 22
2250 2249 2265
12 100 21
2225 2232 2231
0 و100کیلومتر میباشد و بقیه ارتفاع نقاط چپ و راست و آکس می باشند

h_boghrati

عضو جدید
سلام
من میخوام با لند یه تقاطع رو طراحی بکنم
شیب طولی دوتا راه رو دارم
تقاطع غیر همسطح هست و ارتفاع پل 5 متر
میشه "ترین" رو بر اساس دوتا خط شیب دار تعریف کرد ولی از اونجایی که در نقطه ی پل،نقطه ی تقاطع، دو تا ارتفاع داریم ...نرم افزار قاط میزنه
.
این مورد اولیش ، دوم اینکه
من توی ورک اسپیس سیویل دیزاین منوی پروفیل رو ندارم
مشپل از نصب کردنه؟
نسخه ای که دارم نسخه ی کتاب آقای غنی زادست
ممنون میشم اگه کسی جواب بده

hassas

عضو جدید
سوال اولت رو دقیق متوجه نشدم
برای سوال دوم این دستورها رو امتحان کن
1- در سطر کامند audit نوشته و اینتر کن تا خطاها حذف بشن
2- در سطر کامند دستور filedia نوشته و اینتر کنید بعد مقدار 1 را نوشته و اینتر کنید;)

h_boghrati

عضو جدید
sسوال اولم به طور خلاصه اینه که من توپو گرافی ندارم
فقط شیب دو تا راه متقاطع رو دارم
چطور پروفیل طولی بکشم برای رمپ هام (چطور با استفاده از دو خط متنافر سطح زمین تعریف کنم برای راه .....فکر کنم هر ربع رو جداگانه باید براش سطح تعریف کنم)

rasool.civil

مدیر بازنشسته
سوال اولت رو دقیق متوجه نشدم
برای سوال دوم این دستورها رو امتحان کن
1- در سطر کامند audit نوشته و اینتر کن تا خطاها حذف بشن
2- در سطر کامند دستور filedia نوشته و اینتر کنید بعد مقدار 1 را نوشته و اینتر کنید;)
سلام مهندس
لطف کنید برای جواب به هر پست روی کلید ((پاسخ با نقل قول)) که زیر هر پست هست کلیک کنید
و بعد جوابتونو بنویسید تا بعد که بچه ها مرور میکنند متوجه سوال و جواب بشن

hassas

عضو جدید
sسوال اولم به طور خلاصه اینه که من توپو گرافی ندارم
فقط شیب دو تا راه متقاطع رو دارم
چطور پروفیل طولی بکشم برای رمپ هام (چطور با استفاده از دو خط متنافر سطح زمین تعریف کنم برای راه .....فکر کنم هر ربع رو جداگانه باید براش سطح تعریف کنم)

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/images/icons/wink.gif پروفیل طولی
شما اگر دو توپوگرافی با ارتفاعهای متفاوت روی هم داشته باشید میتوانید گروه نقاط رو برای هر سطح بطور جدا ایجاد کنید و برای هر گروه یک سطح تعریف کنید و در ترسیم پروفیل لند این توانایی را ندارد که پروفیلی مختلط برای تقاطعها و میدانها ایجاد کند ولی civil 3d یک ابزار مخصوص جهت اینکار دارد و ضمنا اگر توپوگرافی را ندارید و شیب نیز ثابت است با مشخص بودن ارتفاع یک نقطه در خط و شیب میتوانید در روی آن خط به فواصل دلخواه نقطه ارتفاعی تعریف کنید
این هم یه عکس از نحوه ایجاد تقاطع در civil 3d

آخرین ویرایش:

hoorel

عضو جدید
سلام
میشه لطفآ طریقه ریجستر کردن لند 2008 رو بنویسید

آخرین ویرایش:

hoorel

عضو جدید
سلام آقا من تا رسم پروفیل طولی رو خوب اومدم ولی از اونجا به بعد هرچی دنبال منوی civil design یا منوی profil گشتم یا حتی sample surface هیچی پیدا نکردم اینا که میگی کجاست لند من 2008 هست شاید با لند شما تفاوت داره:surprised::surprised::surprised:

dipi

عضو جدید
راههای انجام پروژه دانشجویی

راههای انجام پروژه دانشجویی

با سلام
میخواستم بدونم برای انجام پروژه های دانشجویی ( راه ) یه استاد چه مواردی را میتواند از پروژه بخواهد ؟
آیا با این آموزشی که دادین میتوان انجام داد ؟
اگه یه پروژه دانشجویی رو کامل توضیح بدین سپاسگذار میشم

بالا