آموزش میانیابی با ماشین حساب

majidmalekifar

عضو جدید
سلام : دوستان اگه کسی روش میانیابی ( ترمودینامیک )با ماشین حساب رو بلده برام میل کنه :gol:

majid ardam

عضو جدید
سلام دوست عزیز.
من با ماشین حساب های مدل 3650 و الجبرا (هر دو کاسیو) بلدم. البته برای هر دو باید برنامه محاسبه میان یابی رو بنویسی و سپس مقادیر رو وارد کنی.
البته این کار با هر ماشین حسابی که توانایی نوشتن برنامه رو داشته باشه قابل انجامه.
البته ممکنه راههای دیگری نیز وجود داشته باشه که من بلد نیستم. ولی خودم با همین روش به سرعت میانیابی می کنم.

emroozi

عضو جدید
روش کار میانیابی یا رگرسیون خطی در کاسیو 3650 و 3950
casio fx-3650p
گفتم شاید بدرد خیلیا واسه جدول خواص ترمودینامیکی بخوره
اگر بر فرض داده های ما تو جدول این شکلی باشن:

x1 y1
x^ y^
x2 y2

و x^ مقداری باشه که میخواهیم y^ رو براش بدست بیاریم
کافیه روی این ماشین حساب
به ترتیب یکبار
Mode -> Reg -> Lin
و بعد
Shift -> Mode -> Scl -> EXE
x1 -> , -> y1 -> DT
x2 -> , -> y2 -> DT
x^ -> shift -> S-VAR -> >>> y^ -> EXE -> EXE
جواب بدست میاد

#nobody#

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز.
من با ماشین حساب های مدل 3650 و الجبرا (هر دو کاسیو) بلدم. البته برای هر دو باید برنامه محاسبه میان یابی رو بنویسی و سپس مقادیر رو وارد کنی.
البته این کار با هر ماشین حسابی که توانایی نوشتن برنامه رو داشته باشه قابل انجامه.
البته ممکنه راههای دیگری نیز وجود داشته باشه که من بلد نیستم. ولی خودم با همین روش به سرعت میانیابی می کنم.

با الجبرا نیازی به برنامه نویسی نداری
یه محیط مخصوص این کار داره
یه نگاه به دفترچه ی ماشین حسابت بندازی پیداش میکنی

amirsharifloo

عضو جدید
با الجبرا نیازی به برنامه نویسی نداری
یه محیط مخصوص این کار داره
یه نگاه به دفترچه ی ماشین حسابت بندازی پیداش میکنی

سلام میشه راهنمایی کنی از کجای ماشین حساب هست؟ من دفترچه ماشین حسابم انگلیسی هست

Salehy

عضو جدید
آقا اگه میشه اینم توضیح بدید
Casio fx-5800P
آخرین ویرایش:

nima4395

عضو جدید
سلام دوستان
کسی میتونه برام طریقه میانیابی با ماشین حساب شارپ مدل EL-506P یاد بده؟
سپاسگزارم

ghorbani_m

عضو جدید
سلام دوستان
کسی میتونه برام طریقه میانیابی با ماشین حساب casio fx-5500la یاد بده؟
:smile:تشكر

jackmole

عضو جدید
فوری و ضروری...میانیابی با الجبراfx 2.0

فوری و ضروری...میانیابی با الجبراfx 2.0

دوستان سلام

اگه کسی میانیابی با ماشین حساب الجبرا رو بلده یه لطفی کنه و قدم به قدم توضیح بده..

خیلی ضروریه، لطفا سریعتر جواب بدین!!

مرسی:gol:

majnunehosein

عضو جدید
برنامه ای که باید به الجبرا بدیم

برنامه ای که باید به الجبرا بدیم

لطف کنید برنامه ای رو که باید به ماشین حساب الجبرا fx 2.0واسه میانیابی بدیم واسم بفرستید خیلی خیلی بهش نیاز دارم.

تورو خدا سریع
مرسسسسسی:gol::gol::gol:

myfy

عضو جدید
سلام
میانیابی با الجبرا نیازی به برنامه نداره به این صورت عمل کن: اول از داخل منو وارد قسمت stat میشی دوتا ستون داره list 1 و list 2 البته ستونهای بیشتری هست که واسه میانیابی دوتای اول کافیه فرض کن list 1 مقادیر x باشن و list 2 مقادیر y ،اعدادت رو وارد کن (حداقل باید دو سری عدد وارد کنی )بعد F1 رو بزن بیا روی REG (رگرسیون) و از منوی کناریش گزینه اول یعنی Linear رو بزن (یعنی رگرسیون خطی رو تا حالا حساب کردی) بعد کلید menu رو از ماشین حساب فشار بده و برو توی قسمت RUN-MAT و اون عددی رو که می خوای به ازای اون میانیابی کنی رو بنویس و بعد کلید optn رو از روی ماشین حساب فشار بده بعد کلید F6 رو بزن بعد کلید F4 رو بزن حالا بر اساس اینکه می خوای x اون عدد رو پیدا کنی یا y ،یکی از نمادهای x^ یا y^ رو انتخاب کن و در اخر هم EXE رو بزن عدد رو بهت میده.
اگه سوالی داشتی بپرس. یا علی!

akoo

عضو جدید
برای مثال فرض کنید که بخار آبس در دمای 350 درجه سانتی گراد و فشار 760kpa داده شده است و آنتالپی آن خواسته شده است . در جدول برای فشار 750 و 775 آنتالپ ها را داریم که به ترتیب 33163.4 31162.9 داده شده است و برای فشار 760 آنتالپی وجود ندارد که باید از طریق درونیابی آن را پیدا کنیم . بنابراین اگر بخوایم بدون ماشین حساب درون یابی کنیم باید معادله ی خطی از دو نقطه ای که داریم تشکیل دهیم و از طریق آن آنتلپی را محاسبه کنیم . ولی اگر بخوایم با ماشین حساب این کار را انجام دهیم باید مراحل زیر را انجام دهیم :
1 - ابتدا دکمه MODE را فشار می دهیم .
2 - گزینه 4 یعنی REG را انتخاب می کنیم .
3 - اعدا موجود را در در ستون های x,y وارد می کنیم . دقت کنید که باید داده هایی که مربوط به یک کمیت هستند را باید با هم ارد کنیم یعنی مثلا فشار ها را در ستون x و آنتالپی ها را در ستون y وارد کنیم .
4 - دکمه MODE را مجددا فشار می دهیم و COMPیعنی گزینه 1 را انتخاب می کنیم .
5 - عددی که داریم یعنی 760 را وارد می کنیم و دکمه FUNCTION را فشار می دهیم .
6 - گزینه STAT (گزینه 7 )‌را انتخاب می کنیم و بعد از آن گزینه 2 یعنی VAR را انتخاب می کنیم .
7 - با استفاده از دکمه ی جهتی پایین به سمت اخرین بخش یعنی متغر ها می رویم ( سه بار دکمه جهتی پایین را فشار دهید. )
8 - فرض کنید که ما فشار را به عنوان متغیر x خود انتخاب کرده ایم پس آنتالپی متغیر y ما خواهد بود . پس گزینه 7 را انتخاب می کنیم و EXE را می زنیم . (اگر متغیری که می خواهیم x بود گزینه 5 را انتخاب می کنیم . )
9 - دوبار اگر دکمه ی EXE را فشار دهیم عدد مورد نظر را به ما خواهد داد . عددی که به عنوان خروجی نمایش داده خواهد شد باید بین دو عدد دیگر باشد یعنی در این مساله عدد ظاهر شده باشد بین 3164.4 و 3162.9 باشد .
پی نوشت :
در سایر ماشین حساب ها می توان از روش زیر استفاده کرد :
عدد x و y خود را وادر می کنیم و +M را می زنیم . (بعد از وارد کردن هر x و y باید +M را بزنیم ) . سپس عدد مورد نظر خود را وارد کرده و دکمه ی ترکیبی SHIFT و ُ S VAR ( دکمه ای در بخش اعدا ماشین حساب ) را می زنیم و با استفاده از جهتی سمت چپ به سمت متغیر های x و y می رویم و یکی از آن ها را انتخاب می کنیم .

amir-sky

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
فک میکنم این تاپیک بره برای قسمت مکانیک سیالات بهتر باشه.