آموزش مهارت جستجوی مقالات علمی-صنایع غذایی

"ALPHA"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی , صنایع غذایی
کاربر ممتاز
اولین مهارت برای یک دانشجو پیدا کردن منابع خوب برای موضوع تحقیق هست.

در راستای اینکه خیلی از دانشجوهای مقاطع مختلف به اجبار و یا با علاقه می خوان مقاله هایی رو مطالعه کنن بصورت full text

از طرفی، باید خودشون به این مهارت حداقل برسند که بتونند از بین 1000 مقاله مختلف در یک حیطه، چند تا رو برای سمینار یا مقاله نویسی یا پروپوزال نویسی و ... گلچین کنند.

برای این منظور، مطالبی رو که در خور توجه و مفید فایده خیلی از کاربرها می تونه باشه در اختیار می گذاریم:gol:

آخرین ویرایش:

"ALPHA"

کاربر ممتاز
برای جستجو یه مقاله درباره موضوع خاص از دو طریق میتونید عمل کنید:

1- موتورهای جستجو که بهترینش همین گوگل خودمونه

2- سایتهای اختصاصی حاوی ژورنالهای مختلف

اما نحوه جستجو:

1-گوگل

برای این کار باید کلمه یا کلمات کلیدی که میخاهید درباره آن جستجو کنید را در داخل سایت یکبار به صورت فارسی و یکبار هم به صورت انگلیسی وارد کنید و در بین نتایج حاصله اگر چیزی به درد شما خورد انتخاب کنید
از آن جا که اکثر مقاله ها به صورت فایل پی دی اف هستند بهتره از قسمت جستجوی پیشرفته قسمت نوع پرونده را از حالت هر ساختار به حالت پی دی اف تغییر دهید تا فقط این فایلها جستجو شود و از بین آنها انتخاب شود

2- سایتهای اختصاصی حاوی ژورنالهای مختلف

مهمترین این سایته عبارتند از

.
که البته تعداد آنها زیاده و بسته به رشته های مختلف فرق می کنه اما بهترین آنها همین sciencedirect است که میتوانید کلمه کلیدی خود را در آن وارد کنید که اگر در هر کدام از این سایتها به قسمت جستجوی پیشرفته یا advance search بروید ابزارهایی برای جستجوی محدودتر وجود دارد مثلا اینکه در کجاها جستجوکند که میتوانید بر اساس نام نویسنده و یا فقط عنوان مقاله و یا فقط چکیده آن و یا کل مقاله جستجوکنید که بهترین حالت جستجو در عنوان یعنی گزینه title only است و میتوانید مشخص کنید که مقاله ها مال چه سالی باشند مثلا از 2006 تا 2011 اما تعداد صفحات مقاله را نمیتوان تعیین کرد
برای مقالات مروری یا review هم میتوانید اسم آن را به اخر کلمات کلیدی خود اضاافه کنید مثلا بزنید cheese texture+review و به این ترتیب جستجو کنید

نکات مهم:

-- تمامی مقالات این سایتها ISIهستند

-- اگر در ژورنال خاصی قصد جستجو دارید ابتدا نام ژورنال را جستجو کنید و بعد وارد ژورنال شوید تا در قسمت journal book/title این عبارت نوشته شود --This Journal/Book-- و بعد در فیلد بالای آن یعنی all field کلمه کلیدی خود را وارد کنید

-- تمامی ژورنالها و مقالات این سایتها به روز و عالی بوده و برای به روز بودن سال آن را جدید انتخاب کنید اما مهم موضوع مقاله است
-- مقالات رویو حالت مروری دارد و کار تحقیقاتی انجام نشده بلکه به مرور کارهای دیگران میپردازد و قسمت مواد و روشها material and method ندارد اما سایر مقالات دارند.

در پایان باید بگم که جستجوی مناسب مقاله یک هنر است و باید با تمرین زیاد آن را فراگیرید تا بتوانید همیشه مقاله مناسب کار خود را پیدا کنید.

نقل قول مستقیم از : #22

"ALPHA"

کاربر ممتاز
سوالات دوستان در مورد جستجوی مقاله- موضوع

سوالات دوستان در مورد جستجوی مقاله- موضوع

:warn:من چندتا مقاله پیدا کردم ولی نمی دونم کدومش به درد بخوره موضوع خاصیم مد نظرم نبود . می دونم ممکنه وقت نداشته باشید ولی اگر ممکنه ببینید کدومش به درد می خوره واسم بگذارید ممنون می شم.

با توجه به مشکلی که خیلی ها شاید داشته باشند؛ اولین قدم در جستجوی مقاله اینه که بدونین دنبال چی هستین؟ موضوع شما چیه؟

انتخاب موضوع فاکتورهای زیادی داره و بستگی به این داره که هدف شما از خوندن مقاله چیه؟

* اگه برای ارائه در کلاس برای درسهای مختلف فوق دیپلم، لیسانس یا فوق لیسانس هست و زمان محدودی دارین؛ بهتره در مورد موضوعی دنبال مقاله بگردین که اولاً در مورد اون موضوع اشراف داشته باشین چه با مطالعه کتابهای فارسی چه ارتباط اون با مطالب ارائه شده در کلاس یا مطالعات قبلی یا سختی و آسانی موضوع

مثلاً) دروسی هستند که انتخاب موضوع به عهده شما هست، موضوع هایی که بیشتر تئوریک هستن و عملاً تصور درستی ازش ندارین، ارائه اون و ترجمه و حتی برداشت کلی از مفهوم با یک نگاه به مقاله امکان نداره ؛ پس بهتره موضوعات ملموس تر رو انتخاب کنین تا اینکه دنبال مطالبی باشید که هیچ اطلاعاتی درباره اون ندارین.

* اگه برای ارائه در سمینار ملی هست باز هم تا حدی موارد بالا صحیح هستند، به علاوه این مورد که موضوعات به روز تر رو انتخاب کنید

* مطالعه ابسترکت ها خیلی کمک می کنه تا بدونین مقاله به درد موضوع می خوره یا نه؟ برای اطمینان بیشتر می تونین نگاهی به نتایج و بحث هم بندازین

"ALPHA"

کاربر ممتاز
:warn:سلام میشه نحوه استفاده از سایت رو بهم یاد بدید
هر موضوعی یک عده کلیدواژه ها (key words) داره؛ که با دقت در عنوان یا موضوع مورد نظرتون می تونید مواردی رو براش در نظر بگیرین

با نوشتن این کلید واژه ها در قسمت جستجوی سایت های علمی، می تونید به مطالب مورد نظر برسید؛ اساس نحوه استفاده از سایت های علمی همین هست

+راهنمای سایت باشگاه مهندسان

آخرین ویرایش:

"ALPHA"

کاربر ممتاز
سوالات دوستان در مورد جستجوی مقاله های صنایع غذایی - موضوع

سوالات دوستان در مورد جستجوی مقاله های صنایع غذایی - موضوع

مثالهایی از درخواستهای غیرمتعارف دوستان

:warn:با سلام...من سه تا مقاله انگلیسی درباره شیمی مواد غذایی و البته با موضوعات مرتبط به هم میخواستم ولی در پبدا کردن موضوع دچار مشکل شدم..:(:cry: آیا موضوع شبربن کننده های مصنوعی خوبه؟؟ لطفا راهنماییم کنید با تشکر ...:)

:warn:سلام بچه ها میخواستم بهم یه سری مقالات راجع به تغییرات ساختاری روغن در اثر فرایند حرارتی بدین
ممنونم

:warn:سلام لطفا کمک کنین یه مقاله انگلیسی در مورد روشهای قند گیری از ملاس میخوام .سایت ال زی ویر پولیه . یه سایت رایگان معرفی کنین

مورد اول؛ موضوع خوب یا بد در صنعت غذا نداریم، هر چیزی قابل تأمل هست ... مورد اول موضوع خوبی هست و لازم نیست موضوع خیلی غیر عادی باشه!

مورد دوم؛ ابتدا باید بتونه موضوع خودش رو که فارسی هست، به لاتین تبدیل کنه

effects of heating on Structural changes of edible oil

سپس فرآیند ها یا تغییراتی که در شاخص های روغن ها هست رو مطالعه کنه و بعد از درآوردن کلید واژه ها به جستجو برسه

مورد سوم: از الگوی درخواستی خود کاربرها به اینجا می رسیم که توانایی تبدیل موضوع یا عنوان از فارسی به انگلیسی، جزء اولین قدم هایی هست که باید برداشته بشه؛ دوستان بهتره حداقل موضوع خودتون و کلیدواژه ها رو بدونین که به لاتین معادلشون چی هست؟

ملاس molasses
way to separate the sugar from molasses

:warn: اولین کار یک جستجوگر مبتدی ، اینه که دیکشنری نصب کنه یا دنبال معادل های کلیدواژه های موردنظرش از میانبرترین روش(گوگل یا گوگل ترنسلیت) باشه

آخرین ویرایش:

"ALPHA"

کاربر ممتاز
سوالات دوستان در مورد جستجوی مقاله های صنایع غذایی - عدم درک موضوع

سوالات دوستان در مورد جستجوی مقاله های صنایع غذایی - عدم درک موضوع

:warn:
microbial production of levan using date syrup and investigation of its prpperties

بچه ها موضوع ارائه ی من اینه
ولی هر کاری میکنم نمیفهمم در مورد چی هست
یهنی حتی ترجمه ی فارسیشو نمیدونم چی هست که بخوام سرچ بزنم براش
میشه لدفن یکی به من بگم این جمله یعنی چی؟

این هم یکی از موارد مربوط به مشکلات عده ای از افراد در درک موضوع هست
دلیل معلوم نیس که چرا ایشون هیچ اشرافی به موضوع نداره!! یا استادش این موضوع رو گفته ؟!

جای سواله که دانشجوی ترم چند هست که نمی تونه معنی یک جمله ساده رو بیان کنه؟ (ترم 5:surprised:)

قبل از جستجوی یک موضوع لاتین، حداقل ترین پیش نیاز این هست که بتونه معنی عنوان خودش رو بدونه؛ کلماتی مثل production, properties, microbial, using , its در سطح دبیرستان ها هستن

date خرما
syrup شربت، شیره
investigation بررسی
Levan اسم صمغ میکروبی با ساختار اگزوپلی ساکاریدی هست که در فصل 4 شیمی مواد غذایی و کتاب شیمی حامدی جلد اول، فصل کربوهیدرات ها می تونن یه چیزایی در موردش بخونن

نوشتاری و خوندن صمغ لِـــوان همین هست levan

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/a062.gifدر این موارد بهتره دانشجو از استادش منابع فارسی رو درخواست کنه! (صرفاً برای مطالعه بیشتر و آشنایی اولیه با موضوع)
:warn: زبان تخصصی رو جدی بگیرین

آخرین ویرایش:

"ALPHA"

کاربر ممتاز
سوالات دوستان در مورد جستجوی مقاله های صنایع غذایی- موضوع های پراکنده و کلی

سوالات دوستان در مورد جستجوی مقاله های صنایع غذایی- موضوع های پراکنده و کلی

:warn:سلام در مورد خشک کردن اسمزی سبزیجات خصوصا گل کلم مقاله می خواستم.

:warn:من مقاله در مورد biocatalysts میخوام

مورد اول:

اولین قدم توو جستجو تبدیل موضوع فارسی به لاتین و دوم اختصاصی کردن اون هست و درآوردن از یک حالت کلی؛ جمع بندی کردن سخت هست، بهتر هست یک محصول مشخص تعیین بشه مثل گل کلم؛ با در نظر گرفتن موضوع و عنوان و تبدیل اون به لاتین کلیدواژه ها تعیین می شن:

cauliflower گل کلم
vegetable سبزی
Drying, dehydration خشک کردن
treatment تیمار
osmosis, osmotic اسمزی

مورد دوم:

بیوکاتالیست؟بایو کاتالیست؟ :D
کلمه های قلمبه سلمبه! ( موارد زیادی هستن که کاربرها دنبالش می گردن و هیچی پیدا نمی کنن؛ یکی هم کلمه "قنادی" بود که یکی همیشه دنبالش بود!)

بیوکاتالیست ها شامل آنزیم ها هستند! آنزیم ها منشأ زیستی دارند.

هزار تا آنزیم ممکنه باشه که کاربرد های مختلف داره!اسم آنزیم ها رو بسته به کاربردشون دسته بندی می کنین و بعد انتخاب می کنین که کدوم زمینه یا صنعت مدنظر هستند این طوری هدف دار هم می شه جستجو!

:warn: با توجه به عنوان، کلیدواژه ها درمیاد

:warn: موضوع مقاله/جستجوها باید اختصاصی باشند

:warn: جستجو بر اساس دسته بندی و هدف دار کردن و اولویت بندی انجام بشه

:warn: بجای استفاده از اسم دسته بندی، از مورد های جزئی شروع به جستجوی مقاله می کنن (از جز به کل!)

آخرین ویرایش:

"ALPHA"

کاربر ممتاز
سوالات دوستان در مورد جستجوی مقاله های صنایع غذایی - مثال های آتی

سوالات دوستان در مورد جستجوی مقاله های صنایع غذایی - مثال های آتی

:warn:من مقالات خوبی در مورد بیوسورفکتانت در صنایع غذایی و کاربرد انها

:warn:سلام.مقاله یا کتاب یا مطلبی در مورد دوغ دارید؟ هر چی که باشه. فقط ترجیحا فارسی. مرسی

:warn:موضوع پروپوزالمو نمیتونم پیدا کنم !!!
لطفا منو راهنمایی کنید

ممنون

:warn:باسلام خدمت دوستان عزیز.ی سری فاکتور تست پنل برای دوغ و پنیر و پنیر خامه ای و ماست لازم دارم.ممنون میشم کمکم کنید.لطفا پیام بزارید.مرسی.

:warn:به چند مقاله درمورد روشهای اسانس گیری از گیاهان نیاز دارم لطفا کمک کنین

:warn::warn::warn::warn::warn::warn:

و مشتی نمونه خروار

[h=3]نمونه درخواست های غیراصولی کاربرهای صنایع غذایی[/h]

آخرین ویرایش:

"ALPHA"

کاربر ممتاز
توصیه های یک دوست در مورد جستجو

توصیه های یک دوست در مورد جستجو

شما می توانید مشخصات کتاب یا مقاله تون که ابسترکت آن مورد تأییدتون هست، از هر مجله یا سایتی مثل ساینس دایرکت یا دیتابیسهای دیگر و .... را در این باشگاه با ذکر مشخصات کامل و لینک مربوطه منطبق بر قوانین باشگاه و قوانین این بخش در تالار مقالات علمی و پسوردهای دانشگاهی (مقالات لاتین) در زیر مجموعه فنی مهندسی برای دریافت مقاله کامل قرار دهید، بدین ترتیب دوستانی که در آن تالارها فعالیت می کنند می تونند به شما کمک نمایند.

این هم لینکش:
http://www.www.www.iran-eng.ir/forumdisplay...انشگاهی

آخرین ویرایش:

"ALPHA"

کاربر ممتاز
نمونه آنالیز دسته ای از مقالات برای سمینار

نمونه آنالیز دسته ای از مقالات برای سمینار

نمونه آنالیز مقالات در سالهای پیش! صرفاً برای نمونه و یادگرفتن اینکه زیاد کار سختی نیست

:warn:سلام دوستان .من کتاب و مقاله جدید و کاملی درباره ت خ مییر مواد غذایی لازم دارم البته باید انگلیسی باشه این چند تا مقاله رو پیدا کردم اما چون انگلیسی رو خوب بلد نیستم لطفا شما نگاه کنید اگه خوب باشن به استاد بدم . لطفا اگه کتابی داشنتین واسم بزارین.ممنون
منتظر پیغامتون هستم.

سلام دوست عزیز
در ابتدا هدفتان برای پیدا کردن مقاله چیه؟
اگر می خواهید سمینار تهیه کنید، چند نکته لازم هست که با اجازه ی دوستان متخصص خدمتتون عرض می کنم.
برای تهیه یک سمینار، تهیه مقاله، گردآوری مطالب یا نگارش یک مقاله ترویجی در ابتدای کار همینطور که شما انجام دادید، چند مقاله مرتبط را می توان تهیه کرد و فرضاً اگر کارتون سمیناره، اونوقت از بین این مقاله ها 5 مقاله اصلی که به موضوع پایه شما مرتبط ترند انتخاب کنید. (همانند همین کاری که می خواهید بکنید) یک سمینار خوب مثل نگارش مقاله باید شامل یک مقدمه کوتاه، تاریخچه، شرح جزئیات و فعالیت ها (در صورت کار عملی)، شرح خصوصیات (در صورتی که مطلب مطالعاتی ) و سپس بحث و نتیجه گیری باشد.
یعنی از مطالب ساده شروع کنید، سپس کمی تخصصی، بعد کاملاً تخصصی، پس از اون مطلب رو از قسمت تخصصی ببرید به بخشی متوسط تر و با بیانی ساده و قابل فهم برای تقریباً اکثر افراد به پایان برسانید.
من مقاله اول و دوم رو دیدم. بطور مثال از مقاله اول و صفحه دوم مقاله دوم می تونید کمی برای مقدمه و تاریخچه و تقسیم بندی استفاده کنید.
زمانی می تونید مقاله ای رو به عنوان رفرنس معرفی کنید که حداقل یک پاراگراف قابل استفاده داشته باشد که مرتبط با موضوعتان باشد.
امیدوارم کمی مشکلاتتان حل شده باشد.

مورد سومی، از مقدمه اش برای مقدمه سمینار یا مقاله ات استفاده کن خوبه.
بخشی از یک کتابه: فصل 13 که درباره مواد غذایی مطالبی داره. می تونی برای تاریخچه هم ازش استفاده کنی مثلاً اگه برای پایان نامه بود جداولش خوبند.

فقط ببخشید چون تعداد مقالاتت زیاده، کم کم چکشون می کنم

مورد 4 و 6 خیلی به کارت نمی آیند، پس نمی خواد دنبال اصل مقاله باشی.

مورد 5 باید اصل مقاله رو هم ببینی

مورد 7 خیلی خوبه، اگر بتونی کاملشو پیدا کنی خیلی تقسیم بندی خوبی داره

با توجه به موارد زیر، از مقاله 8 می تونی در شرح دادن برخی قسمت ها استفاده کنی

... و اما مقاله 9 ، در تاریخچه می شه استفاده کنی
مقاله 10، که می تونی برای مزایا و معایب تو سمینارت بیاری، همینطور سلامتی و ایمنی این غذاها. کلاً مقاله جالبیه

سلام
مقاله 11 در مورد مزایا است. از بخش مزایای اون می تونی در شرح و نتیجه گیری استفاده کتی
مقاله 12 چشم انداز آینده فرآورده ها است ولی به نظر قدیمی میاد، اگر زیر 2000 است استفاده نکنی بهتره، ولی از مطالب پایه ای اون میشه بهره برد.

امیدوارم موفق باشی :gol:

نکته و مشکل پایه ای درخواست:

:warn:چون انگلیسی رو خوب بلد نیستم

سلام
من چندتا مقاله لاتین در ارتباط با .... میخواستم کسی میتونه به من کمک کنه؟

سلام عنوان انگلیسیاشو بدید ... حداقل چند کلمه لاتین بدید تا پیدا کنم براتون http://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/wink.gif

:warn: کلیدواژه لاتین

با سلام نیاز فوری به 5 مقاله معتبر انگلیسی در باره استفاده از ..... در تولید.... دارم ویا استفاده از ...... به عنوان ب.......در صنایع غذایی

سلام دوست عزیزم. شما دقیقا به انگلیسی بگین چی میخواین من درخدمتم http://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/wink.gif

:warn: مشکل کلید هست؛ کلید واژه های لاتین عنوان!!!

آخرین ویرایش:

"ALPHA"

کاربر ممتاز
نمونه ای از جستجوی مقاله لاتین و فارسی

نمونه ای از جستجوی مقاله لاتین و فارسی

:warn:کسی می تونه کمکم کنه درمورد ضدعفونی کردن درصنایع غذایی؟؟:que:

سوالتونو واضح تر بپرسین!! مثلا مطلب می خواین؟ ضدعفونی چی؟ بسته بندی از چه نوع؟ کدوم صنعت؟ برای درس خاص ؟

:warn:بله من مقاله میخوام. درمورد ضدعفونی کردن درصنایع غذایی؟؟؟

برای کدوم درس؟ از چه نظر؟ ترم چندین؟ کاربرد مواد ضدعفونی کننده؟ یا باقیمانده مواد ضدعفونی کننده و ایمنی؟ خودتون می دونین که چی می خواین؟ مقاله اگه می خواین باید تایتل و مولف و شماره صفحه و اسم مجله رو بدین و اینکه مروری باشه یا پژوهشی!!!

:warn:بله شما راس میگین اشتباه من این که بود جزئیات رو ازش نپرسیدم.فقط گف که ضدعفونی کردن درصنایع غذایی(سترون کردن)!!!

:warn:درس محیط زیست وبهداشت کارخانه،ترم6 هسم،خب من تک نفری این تحقیو برداشتم وجایی که موندم الان ازاستادم نپرسیدم کاربردش یا باقیمانده...،من میخوام ارائه دهم.اینم از بدشناسی ما که دم عید افتاد استاد هم دسترس نیس!!!!

disinfectant (16)
chlorine dioxide (12)
clostridium difficile (12)
staphylococcus aureus (10)
antiseptic drug (9)
hydrogen peroxide (8)
contact lens (7)
hand disinfectant (7)
escherichia coli (6)
peracetic acid (5)
sodium hypochlorite (5)
surface disinfectant (5)
cell culture (4)
chemical disinfectant (4)
cyprinus carpio (4)
high-level disinfectant (4)
pseudomonas aeruginosa (4)
drinking water (3)
streptococcus agalactiae (3)
surgical hand (3)
باید جزئی تر بگین که چی می خواین هزار تا مقاله ممکنه باشه اوله باید بدونین که چی می خواین!

اشکالی نداره
ضدعفونی هم می تونه اثر و تکنولوژی اون بررسی بشه
هم باقیمانده ش و ایمنی غذا
هم اثرش روی باکتری ها
هم می تونی کلشو بررسی کنی و روان ارائه بدی...ترجمه می کنین یا از مطالب فارسی استفاده می کنی؟ منظورم اینه که استفاده از مطالب انگلیسی الزامیه؟

میتونی از سایت WWW.sciencedirect.com قسمت advanced search
sanitation
disinfection

رو بزنی و از منوی کشویی title رو انتخاب کنی و سال 2003 به بعد رو بزنی کلی مقاله میاری که پولیه... و یا باید پسورد داشته باشی. show preview رو بزن یه نگاه به چکیده بنداز منتها بهترین اینه که review باشه و جدید مربوط به 2008 به بعد (5 سال اخیر) باشه راحت میتونی به کلی مطلب جاافتاده برسی
عنوانشو با مولف و مجله و شماره صفحه کپی کن بذار اینجا یا تاپیک درخواست مقاله
از سایت www.sid.ir هم میتونی مقاله فارسی دربیاری، یکم به کلمه ها حساس نیست سعی کن از ضدعفونی کننده ها بنویسی چون معمولا موردی کار میشه توی ایران...
سوال دیگه داشتی در خدمتم...

این یکی از مقاله ها که برات می ذارم...

:warn:بله من مقاله میخوام. درمورد ضدعفونی کردن درصنایع غذایی؟؟

اینم مقاله دوم...

file 3:gol::)

بعد از این همه جستجو:

:warn:راستش من نمیدونم شما آقا یا خانم هسین.باتشکرازشما که واقعا هوامونو دارین.ولی حیف که لاتین بود....

اکثر دانشگاهها که مقاله درست حسابی می خوان اما مطلب بگردین توی اینترنت پیدا می کنین، منم براتون چند مورد میفرستم:
شست و شوی در جا (cleaning in place=CIP)
اشعه اولتراویوله یا ماوراء بنفش برای سطوح و ادویه ها و افزودنی های خشک
پراکسید هیدروژن (h2o2)
کلریناسیون
اینا رو بگردین کلی مطلب هست

و باز هم راه حلی هست.

:warn:با توجه به هدف مورد نظر، موضوع مورد نظر جستجو انجام می شه
:warn:با پیگیری این جستجو و دسته بندی ها از نظر هدف، می شه مسیر جستجو و یافتن کلید واژه رو مشاهده کرد

:warn: مسیر جستجو با یافتن کلیدواژه ها و انتخاب نوع مقاله لاتین یا فارسی به راحتی میسر هست

آخرین ویرایش:

"ALPHA"

کاربر ممتاز
نکات پیدا کردن مقالات مرتبط- معادل یابی

نکات پیدا کردن مقالات مرتبط- معادل یابی

:warn:بچه ها یه مقاله فارسی در مورد پروتئین وی میخواستم
میخوام در مورد منابعش و ارتباطش با لبنیات بدونم
ممنون میشم اگه کمک کنید
پروتئین وی، WHEY PROTEIN CONCENTRATE معمولا نوشته می شه و به فارسی پروتئین آب پنیر یا کنسانتره آب پنیر نوشته می شه

همون طور که از معادل فارسی اون معلوم هست، فقط در شیر کامل یا حتی بدون چربی (SKIM MILK)، بالاخص آب پنیر یا پروتئین های سرمی شیر وجود داره؛ تنها منبع اصلی اون شیر هست و در ادامه فرآیند تولید پنیر، بصورت فرآورده جانبی قابل استخراج و تغلیظ هست؛ پس از صنعت لبنیات و پنیرسازی حاصل می شه

برای جستجوی فارسی باید بنویسید: "پروتئین آب پنیر"

این دوستمون چون اصطلاح معادل یک کلیدواژه رو نمی دونسته، نتونسته مقالات فارسی مناسب رو پیدا کنه

مطالبی درباره NSLAB ها در پنیر سازی می خواستم با تشکر :gol:

تلویحاً، باکتری های لاکتیک اسید غیر استارتر (NSLAB) در پنیرهای سخت مثل چدار حضور دارند که کنترل نشده پس از زنده ماندن از فرآیند پاستوریزاسیون شیر یا محیط پس از فرآیند پاستوریزاسیون وارد شیر پنیر سازی می شوند و به علت داشتن آنزیم های کاتابولیک باعث بدطعمی می شوند از جمله اونها لاکتوباسیلوس کازئی و لاکتوباسیلوس پاراکازئی هست.
مهمترین فاکتور برای کنترل اونها هم دمای پخت و دمای سرد کردن پس از مایه زنی هست

تا کلمات اختصاری رو می بینیم باید معادل باز شده و کامل اون رو پیدا کنیم و برعکس
مثلا اینجا:

None-starter lactic acid bacteria

:warn:با سلام دوستان عزییییزز.... درباره PCR و مدلسازی باکتری های اسید لاکتیک راهنماییم کنه.http://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/frown.gif..یعنی مقالاتی که این سه مورد توش باشه رو برام پیشنهاد بدین خیلییییی ممنون میشمممممم...http://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/smile.gifhttp://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/icon_gol.gif

:warn:کلمه هایی مثل PCR یا MODELLING ممکنه داخل تایتل مقاله نیان چون مربوط به روش جمع آوری داده هستن و در قسمتهای METHOD میاد و شاید در ABSTRACT به اونها اشاره بشه

:warn:فرم اختصاری "باکتری های اسید لاکتیک" LAB هست و ممکنه در یک مقاله فقط یک گونه از این FAMILY بررسی بشه نه کل خانواده لاکتیک اسید باکتری ها؛ پس به اسم جنس ها هم اشراف داشته باشید بد نیست مثل لاکتوکوکسی ها، لاکتوباسیل ها، و جنس هایی که پیشوند لاکتو ندارند؛

:warn:فرم باز شده PCR ، POLYMERASE CHAIN REACTION هست و در تایتل بعضی موقع ها به این صورت نوشته می شه

:warn:کلمه MODEL یا MODELLING رو به تنهایی سرچ کنید به مقاله هایی میرسید که سیستم مدل اونها مثلا یک نمونه پنیر یا یک نمونه ماست بوده یا از موش برای آزمون ها استفاده شده در حالیکه مدنظر شما مدلسازی هست؛ پس بهتره همراه کلمه MODELLING ، کلمه های NUMERICAL و MATHEMATICAL یا KINETIC و واژه های مشابه رو هم بزنید تا مقاله حداقل کلمه مدلسازی رو داشته باشه!!

:warn:اصطلاح فارسی معادل برای لغات و اصطلاحات لاتین رو برای پیدا کردن در مقاله های فارسی مد نظر قرار دهید
:warn:اصطلاحات مخفف رو به فرم کامل تبدیل کنیم، بعضی مواقع هم نیاز هست مخفف اون اصطلاحات رو در جستجو استفاده کنیم

آخرین ویرایش:

"ALPHA"

کاربر ممتاز
تفاوت بین مقاله و بوروشورهای دستگاه ها یا روش های آزمون

تفاوت بین مقاله و بوروشورهای دستگاه ها یا روش های آزمون

:warn:سلام دوستان مقاله در مورد دستگاه DSC اگه دارین واسم بذاریدخیلی ممنون میشم.

دلیل پاسخ داده نشدن به این سوال و سوالات مشابه به علت این هست که سوال درستی پرسیده نمی شه!!
توو مقاله میان گزارش تحقیق می نویسند نه توضیح و تفسیر یک دستگاه خاص

پس برای پیدا کردن اطلاعات محض درباره کاربرد یک دستگاه بهتر هست که:

اول بروشور اون دستگاه یا مطلب از یک کتاب مطالعه بشه

شاید برای مثال بیاید و چند مقاله رو بررسی کنید که باید حیطه رو مشخص کنید

DSC: DIFFERENTIAL SCANNING CALORIMETRY
یک روش هست برای بررسی خواص حرارتی مواد مثل دمای کریستالیزاسیون، دمای ذوب، ....

:warn: به همه داده های نوشتاری "مقاله" گفته نمی شه!
:warn:روشها و دستگاه ها، یا استاندارد دارند یا بروشور شرکت های خاص