آموزش كاربردي نرم افزار مايكروسافت پروجكت msp(مديريت و كنترل پروژه)

rasool.civil

مدیر بازنشسته
سلام
قصد دارم آموزش msp رو براي بچه هاي گل عمران قرار بدم;)
اينكه نوشتم آموزش كاربردي منظور اينه كه يه جورايي مخصوص عمراني ها با اين نرم افزار آشنا بشيم،يعني بحث رو در قالب يه پروژه فرضي عمراني پيش ميبريم
كه در اين راه خيلي به كمك شما احتياجه:)
چون اين تاپيك احتياج به بحث هاي اضافي زيادي داه و همه اونايي كه علاقه دارن بايد تو بحث شركت كنن پس يه تاپيك ديگه زدم تا بحثاي مربوط به اين تاپيك اونجا انجام بشه و پيوستگي مطالب از بين نره
تاپيك بحث هاي مديريتي:
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php?p=1157794#post1157794

اميدوارم كه استقبال بشه;)

آخرین ویرایش توسط مدیر:

rasool.civil

مدیر بازنشسته
بسم ا...

بسم ا...

خوب
دوستان من با ورژن 2007 اين برنامه كار ميكنم كه به نظر خودم يه كم از 2003 آسونتر شده
فرق آنچناني نكرده ها فقط كار كردن باهاش راحت تر شده

توضيح كلي در مورد msp:
اين نرم افزار يه نرم افزار بسيا عالي و خوب براي مديريت و كنترل پروژه هاست مخصوصا پروژه هاي عمراني
به اين صوت كه شما فعاليت هايي كه بايد انجام بدي تا پروژه به پايان برسه رو ليست ميكني
و با توجه به منابعي (نيروي كار،پول،مصالح و ابزار) كه در اختيار داري به هر فعاليت زمان اختصاص ميدي ونرم افزار هم به شما يه سري نمودار و دياگرام و اطلاعات ميده كه بهتر بتوني تصميم گيري كني

حالا يه سري پيشنياز هست كه بايد توضيح بدم بعد بريم سراغ خود نرم افزار;)
بر ميگردم...

mmasoumi

عضو جدید
سلام
قصد دارم آموزش msp رو براي بچه هاي گل عمران قرار بدم;)
اينكه نوشتم آموزش كاربردي منظور اينه كه يه جورايي مخصوص عمراني ها با اين نرم افزار آشنا بشيم،يعني بحث رو در قالب يه پروژه فرضي عمراني پيش ميبريم
كه در اين راه خيلي به كمك شما احتياجه:)
چون اين تاپيك احتياج به بحث هاي اضافي زيادي داه و همه اونايي كه علاقه دارن بايد تو بحث شركت كنن پس يه تاپيك ديگه زدم تا بحثاي مربوط به اين تاپيك اونجا انجام بشه و پيوستگي مطالب از بين نره
تاپيك بحث هاي مديريتي:
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php?p=1157794#post1157794

اميدوارم كه استقبال بشه;)

ممنون

rasool.civil

مدیر بازنشسته
تعاريف

تعاريف

ممنون از لطف شما،فقط لطفا واسه تشكر ،پايين هر پست وي تشكر كليك كنيد و هر سوال يا بحثي در رابطه با اين تاپيك رو در تاپيكي كه توي پست اول نوشتم مطرح كنيد.ممنون
--------------------------------------------------------------------------------------------
خوب با اينكه استقبال زيادي نشد ولي ادامه ميديم:D

تعاريف:
پروژه:
مجموعه اي از فعاليتها كه براي دستيابي به منظور يا هدفي خاص انجام ميگيرند.پروژه ها شامل فعاليت هايي هستند كه بايد در تاريخ هاي معين با
هزينه هاي معين و كيفيتي تعيين شده اجرا بشوند.
به طور كل هر پروژه 4 مرحله(فاز) دارد:
1- مرحله نظري : شامل يك نظريه يا فكر كه توسط شخص يا گروهي ايجاد مي شود ( مهندسين مشاور)

2- مرحله طرح و برنامه ريزي : شباهت زيادي به فاز يك دارد ولي امور برنامه ريزي و طراحي با دقت بيشتري اجرا شده و داراي جزئيات كاملتري است (ممكن است توسط همان گروه مشاور فاز يك انجام شود يا توسط گروهي ديگر)،در اين مرحله در بعضي تصميم گيري ها موافقت صاحب كار
(كار فرما) ضروري است.در اين فاز برنامه زمانبندي تهيه ميشود كه در اكثر پروژه هاي دولتي جزء لازم اسناد پيمان است.

3- محله اجرا : ر اين فاز هدف اين ميباشد كه مطابق فعاليتها با اصول و برنامه ريزي هاي صورت گرفته در فاز دوم به مرحله عمل در آيند. تهيه مصالح و تامين تجهيزات و استخدام نيروي كار بلد در امور فني ،مالي و پسنلي از وظايف اوليه در اين مرحله است كه توسط پيمانكار صورت ميگيرد.در اين مرحله ايجاد تغييراتي در طرح ضروريست كه با موافقت مشاور انجام ميشود ، در چنين شرايطي نقشه هاي نشان دهنده حالت عملي اجراي فعاليت ها (as built drawings) توسط پيمانكار تهيه خواهد شد.

4- مرحله پاياني: مرحله پاياني پروژه ها را ميتوان يك پروژه ناميد. در اين مرحله كارها بايد به گونه اي باشند كه به راحتي قابل قبول براي دستگاه نظارت و قابل تحويل به كارفرما باشند ولي در اغلب موارد پيچيدگي هاي پايان كار باعث ضرر مالي پيمانكار و خوابيدن سرمايه ي كارفرما ميشود.
وظايف مدير پروژه:
ايجاد هماهنگي لازم در اجراي فعاليت ها وبراي كار برد مناسب منابع و امكانات ، به منظور رسيدن به هدف نهايي پروژه

در قسمت بعد درباره انواع روشهاي برنامه ريزي خواهم گفت ;)

rasool.civil

مدیر بازنشسته
روش هاي برنامه ريزي

روش هاي برنامه ريزي

روش هاي برنامه ريزي:
1- نمودارهاي گانت:(gant chart)
در اين روش براي برنامه ريزي پروژه ها از يك نمودار كه محور افقي آن نشان دهنده عامل زمان (تاريخ ها) و محور عمودي آن نشانگر فعاليت هاي لازم در اجراي پروژه است.اين نمودار ساده ترين نمودار براي نشان دادن زمان آغاز و پايان فعاليتها است.
از عمده معايب اين نمودار ها اين است كه ارتباط بين تاريخهاي اجرا و تقدم و تاخر بين آنها به خوبي مشهود نيست
(نرم افزار cpm اين نمودار رو رسم ميكنه ،بعدا خواهيد ديد)
2- روش مسير بحراني (cpm)
طولاني ترين مسير غير قابل كاهش رويدادها
معمولا اين روش وقتي استفاده ميشه كه فعاليت ها قطعي و زمان نيز قطعي باشد.(cpm مسير بحراني رو هم مشخص ميكنه)

3- روش ارزيابي و بازنگري پروژه (PERt)
در اين روش رويدادهاي كليدي ( كه بايد در زمان معيني انجام شوند) مشخص مي شوند.اين روياد ها را سنگهاس مسافت نما مينامند و در تاريخهاي معين وضعيت آنها را مورد بررسي قرار ميدهند تا بدينوسيله موقعيت پروژه را از نظر ميزان پيشرفت مشخص كنند
معمولا اين روش وقتي استفاده مي شود كه فعاليت قطعي باشد و زمان احتمالي

4- روش گرافيكي بازنگري و ارزيابي پروژه (GERT)
اين روش براي پروژه هايي ابداع شد كه در آنها فعاليت هايي وجود دارد كه اجراي آنها جنبه احتمالي دارد و در شروع پروژه مشخص نيست
يعني فعاليت احتمالي و زمان قطعي باشد.
اولين كاربرد اين روش در ساخت سفينه فضايي در آمريكا بوده

به خود نرم افزارم ميرسيم:Dكم كم

• Like
واکنش ها: bmd

masoud5050

عضو جدید
تفاوت با پریماورا

تفاوت با پریماورا

باعرض سلام و خسته نباشید.میخواستم تفاوت این نرم افزار رو با پریماورا بدونم.

به خود نرم افزارم ميرسيم:Dكم كم[/quote]

rasool.civil

مدیر بازنشسته
باعرض سلام و خسته نباشید.میخواستم تفاوت این نرم افزار رو با پریماورا بدونم.

به خود نرم افزارم ميرسيم:Dكم كم
[/quote]
سلام
فرق چنداني نداره
منم با پريماورا كار نكردم ولي چند باري بازش كردم ديدم كليات هر دو يكيه ولي پريماورا خيلي حرفه اي تر هست و در ضمن كسي كه msp بلد باشه خيلي راحت پريماورا رو ياد ميگيره;)
سلام
مرسی که دانش خود را در اختیار دیگران قرار دادید . من خیلی دوست دارم کار با نرم افزار msp را در مورد پروژه های عمرانی بدونم و منتظر قسمتهای بعدی آموزش هستم . باتشکر
:smile:
سلام
ممنون از لطف شما
حتما به زودي آپ ديت ميكنم و يه پروژه فرضي رو هم كار خواهيم كرد به كمك همه دوستان;)

rasool.civil

مدیر بازنشسته
شروع کار با نرم افزار

شروع کار با نرم افزار

سلام
بابت تاخير زياد پوزش ميخوام ،سعي ميكنم اين تاپيكو سريعتر پيش ببرم

خوب
اول به صورت كلي ميگم كه اصلا محيط msp چه جوريه و ما ميخوايم چي كار بكنيم تو اين نرم افزار تا به نتيجه برسيم
اگه msp 2007 رو نصب كرديد از startدر قسمت Microfoft office>ms project رو كليك كنيد تا باز شه كه محيط ي مثل تصوير زير داره

قبل اينكه سراغ منو ها بريم در تصوير بالا سلولهايي رو ميبينيد كه يه جورايي شبيه اكسل هست و اين سلولها با هم در ارتباط هستند
كاري كه ما قراره بكنيم اينه:
اول همه فعاليت هايي رو كه بايد انجام بديم تا پروژه به اتمام برسه رو ليست ميكنيم تو قسمت task name
بعد به هر فعاليت يه زمان ميديم تو قسمت Duration مثلا يه فعاليت به اسم A داريم كه 2 روز كار ميبره پس تو task name مينويسيم A و توي duration مينويسيم 2
***فعاليتهايي كه براي آنها زماني در نظر گرفته نشه يعني در اصل وقتي از ما نميگيره ولي بايد براي مرتب شدن و تقسيم بندي كار حتما نوشته شوند رو در اصطلاح milestones (مايلستون) مينامند، مثلا در پروژه احداث يك ساختمان در ابتداي سفت كاري در قسمت task مينويسيم ((شروع سفت كاري)) ولي هيچ وقتي نميگيره پس در duration صفر ميذاريم اين كار به تقسيم بندي پروژه كمك ميكنه
Start و finish هم تاريخ شروع و پايان هر فعاليت رو نشون ميده كه با توجه به تاريخ شروع پروژه هستش
قسمت بعدي predecessors هست كه در اين قسمت فعاليت پيش نياز فعاليتي كه روش كليك كنيد رو نشون ميده .اين قسمت رو بعدا بيشتر توضيح ميدم
سمت راست هم روزهاي هفته رو نوشته كه وقتي به هر فعاليت زمان اختصاص بديم نمودار گانت (كه قبلا دربارش گفتم) روي روزها و طبق تاريخهايي كه داديم رسم ميشه

الان بدون اينكه كاري به منوها داشته باشيم ميخوايم همينايي رو كه گفتم رو انجام بديم
از منوي file گزينه new رو انتخاب كنيد يه صفحه سمت چپ ظاهر ميشه ،شماblank project رو بزنيد تا يه صفحه جديد باز بشه
فرض كنيد پروژه ما اجراي پي(فونداسيون) يه ساختمانه
شروع كنيد و فعاليتهايي رو كه بايد انجام بديد تا پي يه ساخنمان اجرا بشه رو ليست كنيد در task name
من در حالت كلي اين فعاليتها به ذهنم رسيد (طبق ليست زير):

اجراي پي

نقشه برداري

گود برداري و پي كني

تسطيح ورگلاژ كف

اجراي بتن مگر

آرماتور بندي پي

اجراي آرماتورهاي انتظار ستون

قالب بندي پي

اجراي بتن پي

عمل آوري و مراقبت مرطوب از بتن

كه خود ((اجراي پي)) يه فعاليت محسوب نميشه در اصل اسم اين پروژه هست و بقيه فعاليتها زير مجموعه اون ميشن
وقتي فعاليتهارو ليست كنيد مثل شكل زير

نرم افزار به صورت پيش فرض در قسمت duration به هر فعاليت زمان ميده 1 day و تاريخ شروع پروژه هم تاريخ جاري سيستم ميشه
گفتم كه ((اجراي پي)) فقط اسم پروژست و بقيه زير مجموعه اون هستند
حالا برا اينكه اينو به نرم افزار بفهمونيم
همه فعاليتهاي زير مجموعه رو select كنيد (انتخاب كنيد) و روي علامت indent كه در تصوير زير مشخص شده كليك كنيد

بعد اينكار يه – كناره اجراي پي ميبينيد كه اگه روش كليك كنيد فعاليتهاي زير مجموع جمع ميشن و فقط ((اجراي پي)) رو ميبينيد،به شكل نموداري اون هم در سمت راست دقت كنيد كه با بقيه فرق ميكنه

حالا به هر فعاليت يه زمان بديد،زمانهايي كه من به فعاليتها دادم طبق تصوير زير

كه به صورت پيش فرض زمان فعاليت اصلي برابر بيشترين زمان فعاليت فرعيه كه تو اين مثال 7 روزه.
زمان شروع پروژه
حالا بايد زمان شروع پروژه رو مشخص كنيم
براي اينكار از منو ها اين ادس رو دنبال كنيد project>project information تا پنجره زير باز بشه

ودر قسمت start date ‌تاريخ شروع پروژه و وارد كنيد كه من 18/10/2009 رو وارد كردم
بقيه قسمتهارو فعلا كاري نداشته باشيد و ok بزنيد.
وقتي ok كنيد بر ميگرديد به نماي گانت و تايخ شروع پروژه شده 18/10 ولي چون 18/10 توي تقويم نرم افزار تعطيله از روز بعدش پروژه شروع شده يعني 19/10 پس در انتخاب روز شروع دقت كنيد كه روز تعطيل نباشه
روزهاي تعطيل در تقويم رنگ خاكستري دارند، در تقويم پيش فرض كه تقوقم استاندارد (standard) نام داره روزهاي شنبه و يكشنبه تعطيل هستند،به تصوير زير دقت كنيد

توجه:
دقت كنيد دوستان،اولين قدم معرفي تقويم هست يعني بايد اول براي نرم افزار يه تقويم تعريف كنيم و بعد اين كارهاي كه تا الان انجام داديم رو انجام بديم
الان فقط واسه اينكه با كليات آشنا بشيد اينجوري پيش رفتيم.اميدوارم تا اينجا مفيد بوده باشه
انواع تقويم و معرفي اونها به نرم افزار واسه هفته بعد

amirkh1269

عضو جدید
سلام
فرق چنداني نداره
منم با پريماورا كار نكردم ولي چند باري بازش كردم ديدم كليات هر دو يكيه ولي پريماورا خيلي حرفه اي تر هست و در ضمن كسي كه msp بلد باشه خيلي راحت پريماورا رو ياد ميگيره;)

سلام
ممنون از لطف شما
حتما به زودي آپ ديت ميكنم و يه پروژه فرضي رو هم كار خواهيم كرد به كمك همه دوستان;)[/quote]
سلام ام اس پروجكت و چه جوري دانلود كنيم آموزششو

cleaner0007

عضو جدید
با سلام
خواهشمند است راهنمایی کنید که چگونه می شود تاریخ را در مایکروسافت پروجکت 2007 فارسی نمود.
با سپاس

rasool.civil

مدیر بازنشسته
با سلام
خواهشمند است راهنمایی کنید که چگونه می شود تاریخ را در مایکروسافت پروجکت 2007 فارسی نمود.
با سپاس
سلام تا اونجا که میدونم یه نسخه msp 2003 به اسم پرنیان تو بازار هست که تاریخ شمسی داره و البته قفل شکستش نیست و قیمتش بالاست

arash1700

عضو
سلام دوستان من مثلا مراحل رو می نویسم و روزها رو هم مشخص می کنم
ولی این چیکار میکنه برای من خروجی چیزی داره ؟!!
ممنون میشم کمکم کنید.

rasool.civil

مدیر بازنشسته
سلام دوستان من مثلا مراحل رو می نویسم و روزها رو هم مشخص می کنم
ولی این چیکار میکنه برای من خروجی چیزی داره ؟!!
ممنون میشم کمکم کنید.
سلام
بله که خروجی داره
بعد از لیست کردن خیلی کار مونده که باید انجام بدید
ولی بعدش خیلی چیزا میاد دستتون
مثلا تو فلان روز چندتا کارگر لازم دارید
هزینه تو این تاریخ چقدره
درصد پیشرفت یا عقب بودن کار
امروز چه کارایی باید انجام داد
فلان روز چه کاری باید تموم شده باشه
و....ازین مدل نتایج

arash1700

عضو
سلام
بله که خروجی داره
بعد از لیست کردن خیلی کار مونده که باید انجام بدید
ولی بعدش خیلی چیزا میاد دستتون
مثلا تو فلان روز چندتا کارگر لازم دارید
هزینه تو این تاریخ چقدره
درصد پیشرفت یا عقب بودن کار
امروز چه کارایی باید انجام داد
فلان روز چه کاری باید تموم شده باشه
و....ازین مدل نتایج

آهان چجوری هستش ؟ یه توضیحاتی میدی از کجا باید نگاه کنم

در ضمن رسول خان :دی
ادامه آموزش این برنامه رو نمیذاری ؟ و این که تاریخ شمسی رو !!!
ممنون/.

rasool.civil

مدیر بازنشسته
آهان چجوری هستش ؟ یه توضیحاتی میدی از کجا باید نگاه کنم

در ضمن رسول خان :دی
ادامه آموزش این برنامه رو نمیذاری ؟ و این که تاریخ شمسی رو !!!
ممنون/.
خوب فقط لیست کردن که نیست
بعد باید فعالیتهارو به هم لینک کنی تا بتونی خروجی بگیری
خان خودتی:d
اونم که به خدا باشه ،ادامه میدم ،کم کم
تاریخ شمسی هم فکر نکنم مفتکی گیر بیاری

mahdy61

عضو جدید
اولا برای کنترل پروژه، شما ابتدا ساختار شکست پروژه (wbs ) رو وارد میکنین و مشخصات طرح اولیه رو که مبنا بررسی پیشرفت کار هستش رو وارد میکنین (مدت زمان انجام هر فعالیت، مقدار مصرف منابع هر فعالیت، روابط فعالیتها باهم و ...)

بعد میتونین در هر مرحله ای از کارکه معمولا یکماهست (با توجه به مفاد شرایط عمومی پیمان) دزصد پیشرفت کار نسبت به برنامه اولیرو بدست بیارین. که میشه گزارش پیشرفت کار پروژه .

فک کنم سرفصل خوبیه برای ادامه بحث

=
ماکرو های مجانی که تقویم پروژه رو فارسی میکنن این اشکال رو دان که فایل رو جای دیگه ای باز کنین، تقویم پر !

rasool.civil

مدیر بازنشسته
تقویم کاری

تقویم کاری

خوب دوستان
ازین به بعد آموزشها قسمت به قسمت داخل یه فایل pdf قرار میدم
هم صفحات سنگین نشن و هم اینکه فکر میکنم اینجوری بیشتر وارد بحث میشید
اگه تازه این تاپیکو دیدید به صفحه اول برید و از اول آموزشو بخونید بعد این فایلو دانلود کنید و بخونید تا متوجه بشید
سوالاتتونم بپرسید ،تا جایی که بتونمو بدونم جواب میدم:)
مشاهده پیوست ایجاد یک تقویم ج&#.pdf

arad93

عضو جدید
سلام دوستان ، من یه مشکلی دارم در مورد نرم افزار ام اس امیدوارم کمکم کنید. مسئله اینه که تعداد موارد موضوعاتم زیاده و مثلا 3 صفحه میشه، مشکلم سر پرینت گرفتنشه که با توجه به اینکه روزهام مثل حدود 6 ماه میشه گزینه های آخرم نماد نشان دهنده زمانش میره دو صفحه بعدش چی کار کنم که مقابلش بیافته:confused:خواهش میکنم کمک کنید

vergilangleos

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان ، من یه مشکلی دارم در مورد نرم افزار ام اس امیدوارم کمکم کنید. مسئله اینه که تعداد موارد موضوعاتم زیاده و مثلا 3 صفحه میشه، مشکلم سر پرینت گرفتنشه که با توجه به اینکه روزهام مثل حدود 6 ماه میشه گزینه های آخرم نماد نشان دهنده زمانش میره دو صفحه بعدش چی کار کنم که مقابلش بیافته:confused:خواهش میکنم کمک کنید
یعنی گانت چارت ناقص میوفته توی پرینت ؟؟
شما روی timescale کلیک کن ، بازه زمانی اون رو مثلا اگه هفتگی هستش به ماهانه تغییر بده یا میتونی scale اونو تغییر بدی تا جمع و جورتر بشه

مریم ابی

عضو جدید
سلام خیلی خوب تقویم رو توضیح دادید
میشه خواهش کنم آموزش رو ادامه بدید؟
من خودم از روی جزوه ی چیزایی بلدم ولی کلاس نرفتم و خیلی اشکال دارم

بالا