آموزش طراحی و استقرار PM ( نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه در واحد های صنعتی)

hadi16427

عضو جدید
سلام مرسی از مطالبتون من به تازگی تو بخش نت یه شرکت صنایع غذایی-لبنی تولید سس مایونز استخدام شدم ولی اصلا نمیدونم باید از کجا شروع کنم مطالبتون یه چیزایی رو برام روشن کرد امیدوارم هر چه زودتر ادامه مطالب رو بنویسین و از تجربیات خودتون در راستای کمک به امثال من دریغ نکنین اگر هم می تونید منو بیشتر راهنمایی کنید با تشکر از شما

mosayebi65

عضو جدید
مهندس جان ممنون از این همه اطلاعات مفیدی که در اختیار ما قرار دادی.
آرزوی موفقیت روزافزون دارم براتون

'nobody'

کاربر بیش فعال
ممنون از مطالب فوق العاده عالی شما.
از عدم استقبال زیاد ناراحت نباشید مهندس جان. خیلی ها میان و از مطالب استفاده میکنند ولی حرفی نمیزنند. بعضی ها هم مثل من وقتی این مطالب به کارشون میاد میان و استفاده میکنند. این مطالب شما اینجا میمونه و سالها افراد زیادی میان ازش استفاده میکنند. من از طرف همه از شما تشکر میکنم:gol::gol::gol:

امیدوارم منم روزی به این سطح از تجربه در حوزه کاری خودم برسم که بتونم کاری مثل شما انجام بدم:heart:

Agha Jafar

عضو جدید
مهندس جان واقعا ممنون... انشالله ادامه این مطالب آموزنده را نیز بخوانیم...;)

javadazarakhsh

کاربر فعال
درود. مخلصیم استاد. چوب کاری نکن. اگر خواستی چارزانو بشینیم و درس پس بدیم خدمت شما امر کنین بیایم. 09101451328

javadazarakhsh

کاربر فعال
درود بر یاران

درود بر یاران

سلام عزیزانم
pm را در هفت قسمت خدمتتان تقدیم کردم. کم و بیش هرآنچه لازم دیدم گفتم. راستش استقبال آنچنان نبود که انگیزه نوشتن بیشتر داشته باشم لذا فکر میکنم برای این فاروم همین مقدار کافی است. اگر سوالی داشتید یا به من ایمیل کنین یا پیام خصوصی بگذاریدو. گویا نمی توانم ایمیل و تلفنم را اینجا بگذارم. اگر تمایل داشتید سوالی بپرسین حتما پیام خصوصی بدین. ولی واقعا معذرت میخواهم که منظم نمی توانم باکسم را چک کنم و زود جواب بدهم. شرمنده. اما هر وقت فرصتی دست داد حتما جواب می دهم. کافی است به تلفنم دسترسی پیدا کنین تا دیگر آنلاین باشیم. شاد باشید. خدا نگهدارتان و آرزوی اعتلای نت در صنعت بیمار ایران

javadazarakhsh

کاربر فعال
درود. برای اداره آب نمیشه جزوه خاصی ارسال کرد. اما اگه خواستن بگو من بیام بصورت مشاوره ای براشون انجام بدهم

maktub

عضو جدید
با عرض سلام و احترام خدمت شما
در شروع کار اول میخوام از شما بطور مفصلی تشکرکنم که اطلاعاتتون با دیگران تقسیم کردید. انشاءالله اجرتون با خدا. خیلی استفاده کردم.
موضوع ازین قراره که بنده در پی ارسال رزومه ام به یک کارخانه تن ماهی به عنوان مسئول pm استخدام شدم. البته فعلا آزمایشی. رشته من مهندسی شیمیه. اول فکر کردم وقتی بامن تماس گرفتن و گفتن رزومه من توجهشون رو جلب کرده، منو برای آزمایشگاه یا کنترل کیفی میخوان. ولی حضوری که مراجعه کردم گفتن ما شما رو به عنوان مسئول pm میخوایم. من اول قبول قبول نکردن بعد که توضیح داد وظایفو(البته دست و پا شکسته) من یکم خوشم اومد. و اینکه فهمیدم مربوط به مهندس صنایع میشه. البته باید منو ببخشید که پامو از کفشم دراز کردم.

maktub

عضو جدید
حالام این راهکارایی که بمن گفتید رو می خوام روی کاغذ به تناسب اینجا پیاده کنم. ولی قبلش یه راهنمایی؟ به نظر شما این برنامه رو میشه روی یک کارخونه با 400 نفر پرسنل و واقع شده در یک منطقه محروم(جنوب شرق کشور) پیاده کرد؟ و اینم اضافه کنم که کارخونه و عوامل خیلی بی نظم هستن.زیراب زنی بیداد میکنه. به من روی خوش نشون نمیدن.مثلا روز دوم و سوم که برای تحقیق راجب خرابیای کارخونه به بخش های مختلف سرزدم تقریبا نصف مهندسین و مسئولین با تمسخر با من همکاری نکردن و بقیه هم توی چشماشون میخوندم که میگن: سر کاری بابا، مسئول فنی سر کارت گذاشته...!!!!!!!!
در کل همه میخوان کارارو از سر خودشون باز کنن.
حالا به نظر شما کارمو با کمک شما جدی شروع کنم یا اینکه همرنگ جماعت بشم؟ البته در این صورت وجدان من قبول نمی کنه و امکان انصرافم زیاده.

maktub

عضو جدید
البته من در رابطه با رشته خودم سابقه کاری دارم. ولی چون جایی که کار کردم خیلی کوچکتر ازینجا بوده واقعا احساس میکنم که یه تازه کارم.
اینم بگم که من یه شانسی که آوردم اینه که مدیر عامل رزومه منو تایید کرده ولی از وقتی که اومدم که سه روز میگذره ایشون روندیدم چون رفته بودن مسافرت. و همین شنبه برمیگردن. پس من از فرصت استفاده کردم و کلی توی کارخونه گشتم. البته نمیدونم ایشون چه شخصیتی دارن و واقعا هدفشون از دعوت بکار من چیه. امیدوارم اونی نباشه که بقیه نظرشونه و من رو میخوان الکی بچرخونن.
از حرفای سایر مهندسا متوجه شدم که ایشون هم تقریبا شخصیتی مشابه مدیر فنی دارن(نسبتا بد)
چون مدیر فنی همون روز اول بمن گفت که یه گزارش از نواقص تمام کارخونه تهیه کنم!!!!!!!!!!! به مظر شما یک نفر که تازه واردد جایی شده و اصلا شمال و جنوب کارخونه رو تشحیص نمیده باید همچین حرفی بهش زد؟ سواد چندانی ندارن ولی در منصب ریاست و نیابت نشستن و ببخشید بی ادبیه ولی عقده های رییس بودنشون روخالی میکنن.

javadazarakhsh

کاربر فعال
درود، ببخشید من دیر به دیر میام، در پاسخ به خانم مکتوب باید عرض کنم این مشکل برای همه هست پس کلی جواب میدهم، رشته تحصیلی ربطی به نت نداره و نت یک موضوع میان رشته ای است ولی کسی که وارد واحد نت میشه باید خیلی جان سخت باشه چون مقاومت در مقابل این واحد خیلی زیاد هست، چرا چون واحد نت دیگران رو پاسخگو‌میکنه و مردم از پاسخگو بودن خوششون نمیاد، مدیران محترمی هم که فکر میکنید بی سوادن و نمی فهمن سخت در اشتباهید آنها خوب میفهمند و موضوع رو هم بلدند اما چون نمیخوان پاسخگو باشن اینطور رفتار میکنن، زیر آب زنی و مسخره کردن هم ریشه در همین مساله دارد پس باید سمج و جان سخت باشید، مساله بعدی اینکه همه با تازه واردها مساله دارند، سعی نکنین با دستور مافوق دیگران را ملزم به همکاری کنید بلکه با زیرکی در کنار آنها بشینید و بگوید آمده اید یک لقمه نان ببرید و قصد نان بری ندارید و آمده اید شاگردی آنها را بکنین و این حرفا تا به شما اعتماد کنند، یادتان باشد در کارخانه به پنجره باز تکیه بکنید اما به کسی اعتماد نکنید. همه فقط و فقط به فکر منافع خودشان هستند پس مراقب باشید اولا پیش کسی درد دل نکنید از کسی انتقاد نکنید اگر کسی حرفی زد تایید و تکذیب نکنید ، فقط در صورتی با شما همکاری خواهند کرد که منافع خودشان در همکاری باشد پس طوری صحبت کنید که فکر کنند به شما اطلاعات بدهند نفعی به آنها میرسد یا کارشان سبک می شود یا مورد تشویق قرار می گیرند، همیشه با مدیران ارشد با عدد و رقم و آمار حرف بزنید و منافع مالی را گوشزد کنید تا حمایت بشوید، برای گزارش اول اشکالات بدیهی را که نگهبان هم آنها را می بیند ننویسید مثلا لامپ سوخته یا فلان جا روغن ریخته، سراغ قبض برق، وضعیت خازن ها، تحلیل توقفات فنی و نقش موجودی انبار در توقفات.. .. بروید. ضمنا چهارتا نقطه قوت هم بنویسید تا دیگران به حسن نیت شما پی ببرند، ضمنا همیشه پیش مدیر طلب کار باشید تا او را دیدید از کار زیاد برنامه های آتی نبود ابزار و امکانات و کم بودن نیروی کار در برابر کارها بگویید کاری کنید تا شما را دید فرار کند، وقتی ضرب العجل تعیین کرد که تا دو روز دیگر فلان کار انجام شود فورا ابزار نیرو و ... بخواهید تا عقب نشینی کند، در جلسه بگویید کار نت عجله ای نمی شود باید طی زمان مناسب نتیجه حاصل گردد، برای شروع خط تولید را بررسی کنید ببینید فرایند تولید و چیدمان کارخانه درست هست یا خیر، یعنی اینکه مواد اولیه از یک طرف کارخانه وارد شود با کمترین توقف بیهوده فرایند تولید روی آن انجام شود و از طرف دیگر خارج شود، اگر در داخل سالن اینطرف و آنطرف برده شود یعنی چیدمان درست نیست، آنرا بررسی کنید و گزارش کنید، البته قبلا درباره علت چیدمان فعلی تحقیق کنید تا حرف بی منطق نزنید شاید دلیلی پشت یک گره وجود داشته باشد، ضایعات و بشکه ها و لوله و هر آنچه اضافه هست از سالن و محوطه جمع کنید و در یک گوشه به تفکیک جنس ذخیره کنید، لیست موجودی انبار را بگیرید و اجناسی که در طول یک سال گذشته حتی یکبار هم درخواست نشده دربیاورید و برای جلوگیری از خواب سرمایه آنها را از انبار خارج و به پول تبدیل کنید، علت ضایعات شدن ظرف و محصول را لیست کنید و فکر کنید چطور می شود آنرا کمتر کرد، یادتان باشد مسایل بدیهی و واضح را همه می دانند بروید و فکر کنید و چیزهای نو پیدا کنید، اشکالاتی که دیگران به شما می گویند قبلا به مدیر گفته اند اگر مورد جدیدی یافتند مطمین باشید قبل از شما به مدیر می گویند نه به شما پس خودتان دست به کار شوید، البته نباید از تازه وارد انتظار معجزه داشت و باید به او فرصت آشنا شدن با محیط را داد اگر مدیر چنین فرصتی را به شما نمی دهد با یک‌چشم قضیه را جلو ببرید و یک‌گزارش آبکی بدهید وقتی اعتراض کرد بگویید از یک کارشناس با یک هفته سابقه بیش از این نباید انتظار داشت اگر مطالب تخصصی تر می خواهید بایذ زمان و ابزار لازم را در اختیارش بگذارید، گفتم که از مدیر نترسید و حرفتان را محترمانه بزنید آخرش قطع همکاری هست مرگ که نیست پس شهامت داشته باشید و ومنطق را فراموش نکنید، وقتی کسی زیراب شما را زد سعی کنید روبرو کنید مخصوصا اگر همان فرد زیراب کس دیگری را نزد شما زده باشد سریع روبرو‌کنید تا ریشه اینکار را بخشکانید. مطالبی که گفتم حاصل بیست سال زحمت و زجر است و هیچ کسی آنها را به شما نمی گوید پس به دقت به مطالبی که گفتم فکر کنید و عمل کنید، برای فهمیدن هر کدام از آنها شاید شغلی از دست داده باشم یا ماه ها زجر کشیده ام، هیچ کس کمک حال آدم نیست و فقط میخواهند وقت بگذرانند و نفعی ببرند و یا تفریحی بکنند، کسی مشکل شما را حل نخواهد کرد پس مشکلات مالی و عاطفی و خارج از شرکت را به کسی نگویید نگذارید مدیرتان بفهمد به شغلتان نیازمندید یا مشکل مالی دارید چون ممکن است سواستفاده کند، کار بزرگ شروع نکنید اول یک واحد کوچک یا یک دستگاه را شروع کنید کار نت آنرا انجام بدهید و به مدیر عامل و سایرین نشان بدهید که اجرای نت چه تاثیری در توقفات و ضایعات و وضعیت تولید آن دستگاه یا واحد دارد بعد که خودتان و کارتان را ثابت کردید به سراغ کارهای بعدی بروید، موفق باشید، به من پیغام خصوصی بژنید تلفنم را دتشته باشید تا در حین کار اگر سوالی مشکلی داشتید برایتان حل کنم، عزیز به من میگفت راهنماییم کنید اگر لازم شد دستمزدتان را می دهم، عزیزان دل من اگر میایم اینجا اهداف کلانی در سر دارم و موفقیت تک تک شما آارزوی من است بی هیچ دریغی وقت و انرژی من از آن شماست فقط سعی کنید صنعت این کشور رو درست کنین من همه جوره در خدمتم، موفق باشید.

mdl eng

عضو جدید
با عرض سلام و عرض ادب
مهندس جان ممنون از اطلاعات خوبتون. اطلاعات خیلی مفیدی بود. یعنی دیگه اون اطلاعات 7 قسمت گذشته ادامه نخواهد داشت؟

javadazarakhsh

کاربر فعال
با سلام. احتمال داره ادامه پیدا کنه. اگر احساس کنم مطلب جدیدی باید اضافه بشه یا تجربه جدیدی بدست بیارم و سوال خوبی پرسیده بشه حتما ادامه میدم. اما شما هم در حین اجرا اگر به مشکلی برخورد کردید بپرسید. من جواب رو اینجا هم میذارم تا متن کامل تر بشه. موفق باشید

javadazarakhsh

کاربر فعال
درود بر همکاران محترم. من برای یک کارخانه جدید که در حال راه اندازی هست پروژه طراحی و استقرار pm رو شروع کرده ام. تصمیم دارم یک نرم افزار کارآمد و خوب بخرم. دوستان عزیز اگر تجربه خاصی در این زمینه دارند و نرم افزاری را مشناسند که باهاش کار کردن و ازش راضی هستن و خدمات پس از فروش خوبی داره، امکانات خوبی داره و محیطش یوزر فرندلی هست لطفا معرفی کنه تا برسی کنم. خیلی ممنون میشم. ضمنا من تازه آغاز به طراحی و استقرار سیستم pm و پس از اون به ترتیب ایزو ها، تعالی سازمانی و سایر سیستم های مدیریت کیفیت در این شرکت کرده ام. یک تجربه جدید و عالی هست و اگر چه سیزدهمین شرکتی هست که براش نت اجرا میکنم اما به نظرم هر پروژه دنیای خاص خودش رو داره و تجربه های گرانبهای خاص خودش رو. اگر دوستان موافق هستن من قدم به قدم تجربیات خودم رو بیام و ثبت کنم تا با هم تبادل نظر کنیم و چیز یاد بگیریم. اگر تعداد دوستانی که مایل به مشارکت هستن به ده نفر برسه این کار رو میکنم اگه نه که هیچی. لطفا کسانی که دوست دارن این کار انجام بشه نظراتشون رو بزارن تا ببینیم چند نفر هستیم که بجای تفریح و سرگرمی در این سایت دنبال کسب تجربه هستن. تعداد قابل توجه بود شروع میکنم. فرصت اعلام نظر تا شنبه صبح. منتظر پیشنهاد نرم افزار هستم . لطفا مشارکت کنین. ممنون

javadazarakhsh

کاربر فعال
این سایت دیگه جای کار کردن نیست

این سایت دیگه جای کار کردن نیست

باعث تاسفم هست که اینطوری حرف بزنم و پوزش میخوام که مجبورم رک باشم. اینهمه مهندس جوان و جویای نام که خدا وکیلی همگی نیازمند علم و تجربه برای رشد هستن وجود دارن ولی متاسفانه اونقدر این تاپیک سرد و بی روحه که انگار خاک مرده روش پاشیدن. فکر میکردم برای پیشرفت توی کار و تخصصتان اونقدر اینجا رو شلوغ کنین تا یه خری مثل من که پیدا شده تا تجربه خودشو مفت و مجانی در اختیار تان قرار بده از کرده خودش پشیمان بشه. اما متاسفانه شما اونقدر بی انگیزه سرد و ... هستین که ... ولش کن. به عرض میرسونم من دیگه به این سایت بر نمیگردم لطفا دیگه پیغامی سوالی چیزی نذارید شرمنده میشم. امیدوارم روز که از خواب بیدار میشید خیلی دیر نشده باشه. بدا به حال کارخونه های کشور من

toshishan

عضو جدید
اخه چقد منت اقا نیاید بهتره من استفاده کردم از مطالبتون ولی پشیمونم .حتما باید تشکر کرد و التماس و دعا که چیزی دارید یاد میدید؟

'nobody'

کاربر بیش فعال
اخه چقد منت اقا نیاید بهتره من استفاده کردم از مطالبتون ولی پشیمونم .حتما باید تشکر کرد و التماس و دعا که چیزی دارید یاد میدید؟

چقدر شما حساس هستید دوست من. به نظر بنده ایشون منتی نزاشتن. فقط گفتند تاپیک سرده که خب حقم دارن. اصلا انگار کسی از این مطالب استفاده نمیکنه. کسی سوالی نمیپرسه، نکته ایی نمیگه، ایرادی نمیگیره و شاید تشکری هم نمیکنه. خب انگار اصلا کسی از این مطالب استفاده نمیکنه. من هم اگر بودم و این وضعیت و میدیدم فکر میکردم که وقتمو دارم هدر میدم و دیگه ادامه نمیدادم. حداقل اگر کسی استفاده میکنه بیاد و بگه که برای کاره خاصی دارم استفاده میکنم و ...

javadazarakhsh

کاربر فعال
در متن من واژه ای بنام تشکر وجود داره اصلا؟ در مفهوم حرف من مفهومی چنین برداشت میشه کلا؟ مشکل همینه دیگه هموطن. چشمامونو میبندیم حرف میزنیم. من میگم چرا بحث علمی نمی کنید. تجاربتون رو با هم به اشتراک نمیگذارید بعد شما اومدی میگی من منت میذارم. گمان کنم از دوره دبیرستان و حال و هوای اون خارج نشدی عزیز. منت چیه. این حرفا یعنی چی؟ متاسفم عزیز کلهم برداشت شما از منظور من متفاوته. موفق باشید

ezand

عضو جدید
به نام خدا
جناب مهندس
مطالب شما فوق العاده ارزشمند بود.
خط به خط آن را مي شه در موردش كتاب نوشت
بسيار مطالب ارزشمندو نكات ظريفي را مطرح كرديد.
خيلي از شما سپاسگزارم و اميداورم كه در همه مراحل زندگي موفق و پيروز باشيد.
بي اندازه از اينكه اين همه مطالب مفيد را بدون هيچ چشم داشتي در اختيار ما قرار داديد تشكر مي كنم

razieh1

عضو جدید
سلام با توجه به سرچی که توی اینترنت کردم تالان تنها مطلب کاربردی که تونستم پیدا کنم مطالبی که شما نوشته بودید واقعا به خاطر مطالب کاربردی تون تشکر میکنم اینقدر از این مطالب لذت بردم که تصمیم گرفتم به عنوان یک مهندس با سابقه تجربیات را در اختیار بقیه قرار بدهم هر چند که فکر کنم در ان لحظه شاید به درد کسی نخورد ولی مطمین در اینده استفاده خواهد شد و یا حداقل من وظیفه خود را انجام داده ام.

freeman_68

عضو جدید
با درود فراوان
و تشکر از اطلاعات ناب و اشتراک تجربیات با هم وطنان
خسته نباشین و سلامت باشین

حرف از اشتراک دانش زدین و عدم استقبال
باید عرض کنم که عدم استقبال از پیشنهادتون میتونه چند دلیل داشته باشه
یک اینکه مخاطبین این موضوع تجربه کافی برای اشتراک گذاری ندارند
یا دو اینکه علاقه ای برای اشتراک گذاری دانش خود ندارند
که باعث سکوت شده
هرچه هست و نیست، مهم نیس
مهم نیت و کار خیر تان هس و بس
.
بدرود
.

سلام عرض ادب.
بسیار ممنون و متشکر از توضیحات کاملتون.
من کارشناس شبکه هستم تو یه شرکت کامپیوتری ۱۰۰۰ نفره. در حال برنامه ریزی برای پیاده سازی PM سخت افزاری سیستم های کاربرانمون هستیم. بخش هایی از مواردی که گفتید قابل پیاده سازی تو شرکت ما نبود اما بخش های زیادی از مطالب شما رو یادداشت برداری کردیم و بسیار بسیار مفید و کاربردی هستش برای ما.
بسیار از زحمات شما ممنون و سپاسگزاریم