آموزش ساخت دو نرم افزار كنترل موجودي و برنامه ريزي مواد

morteza4040

عضو
با سلام ، با توجه به اينكه خيلي از دوستان به دنبال نرم افزار كنترل موجودي و برنامه ريزي هستند و نيز اينكه جاي اين موضوع تو سايت خيلي خاليه ، به اميد خدا قصد دارم آموزش برنامه نويسي دو نرم افزار تحت اكسل كنترل موجودي و برنامه ريزي مواد رو ارائه بدم . سعي ميكنم گام به گام شروع كنم و جلو برم . البته به كمك شما دوستان نيز نياز دارم . من خودم توي شركت از اين نرم افزارها استفاده ميكنم و به راحتي كنترل موجودي بيش از 5000 قطعه و برنامه ريزي مواد بيش از 2000 قطعه رو انجام ميدم .
منتظر نظرات شما دوستان هستم

morteza4040

عضو
قسمت اول آموزش برنامه نويسي كنترل موجودي

قسمت اول آموزش برنامه نويسي كنترل موجودي

جهت ساخت برنامه فوق نياز به چندين بانك اطلاعاتي مي باشد كه ابتدا يك به يك آنها را ايجاد مي كنيم سپس اين بانكهاي اطلاعاتي را با استفاده از توابع اكسل بهم پيوند مي دهيم .
بانكهاي اطلاعاتي مورد نياز :
1.بانك اطلاعاتي درخواست خريد:در اين بانك كليه درخواستهاي خريد صادر شده ثبت مي گردد در واقع با استفاده از اين بانك مقدار چه بازرگاني خارجي و چه داخلي استخراج مي گرد . و همچنين نظارت كليه بر درخواست خريدهاي صادر شده ، جلوگيري از صدور درخواستهاي مجدد ، داشتن سوابق خريد ، گزارش گيري از وضعيت خريدها و .... نيز استفاده مي گردد.

2. بانك اطلاعاتي سفارش به پيمانكاران :دقيقا همانند بانك اطلاعاتي درخواست خريد ، اما با توجه به اينكه تامين مواد و قطعات مورد نياز بر عهده پيمانكاران هستند و با توجه به اينكه معمولا در شركتها واحد تداركات ( داخلي و خارجي ) و امور مربوط به پيمانكاران دو واحد مستقل هستند از اين بانك استفاده مي كنيم.

3. بانك اطلاعاتي نسخه پشتيبان :منظور از اين بانك چيست ؟ اين بانك اطلاعاتي شامل سه شيت مي باشد . 1. شيت كدينگ انبار 2. شيت تعهدات سفارش ساخت 3. موجودي انبار
1.3: شيت كدينگ انبار:شامل كد ، نام ، شرح مشخصات و واحد كليه قطعاتي كه قصد كنترل موجودي آنها را داريم .

2.3شيت تعهدات سفارش ساخت : اين شيت شامل كليه تعهدات فروش به مشتري ، اختصاص دادن موجودي به پروژه خاصي در آينده و .... مي شود .
3.3 . بانك اطلاعاتي موجودي انبار :همانطور كه از نامش پيداست در اين بانك مقدار موجودي انبار لحاظ مي گردد . در اكثر شركتها چون از نرم افزار هاي مختلف جهت انبار استفاده مي گردد و اكثر آنها موجودي را در فرمت اكسل ارائه مي دهند به راحتي مي توان خروجي اين نرم افزارها را در بانك اطلاعاتي موجودي انبار كپي كرد.

4.بانك اطلاعاتي كنترل موجودي :كليه خروجي بانكهاي اطلاعاتي فوق در اين بانك اطلاعاتي استفاده مي گردد و نيز نقاط اقتصادي سفارش ، مقدار اقتصادي سفارش ، ليد تايم ، تامين كننده در اين بانك جا مي گيرند

آخرین ویرایش:

morteza4040

عضو
قسمت سوم : ايجاد بانك اطلاعاتي درخواست خريد

قسمت سوم : ايجاد بانك اطلاعاتي درخواست خريد

1 . آموزش ايجاد با نك اطلاعاتي در خواست خريد :
ابتدا ميخواهم بگم هدف از اين بانك اطلاعاتي چيست ؟ هدف ساخت يك بانك اطلاعاتي است كه بتوانيم كليه اقلامي را كه نياز به خريد آنها مي باشد در اين بانك ثبت كرده ، كنترل كرده ، پيگيري كرده و مهمتر از همه ميزان اقلام در راه را بتوانيم استخراج كنيم .
عناوين ( سر ستون ) مورد نياز جهت بانك اطلاعاتي در خواست خريد :
نمونه فرم درخواست خريد :

توضيحات جهت ايجاد بانك اطلاعاتي درخواست خريد :
1. رديف : كه خب مشخص است .
2. نوع : چون ممكن منبع صدور درخواست خريد از فرمهاي درخواست حواله ، سفارشات ساخت ، كسر و شارژ و ... باشد مي توانيد از اين عنوان استفاده كنيد .
3. شماره درخواست : كه مشخص است هر فرم درخواست خريد و يا درخواست حواله داراي شماره مي باشد كه در اينجا قيد مي گردد.
4. تامين كننده : نام تامين كننده را در اين قسمت وارد مي نمائيم .مثلا: تداركات كارخانه ، تداركات خارجي ،يا اسامي تامين كنندگان خارج از شركت .
5. كد كالا : ابتدا ذكر اين نكته كه مهمترين قسمت در ساختار اين نرم افزار كدينگ مي باشد . پس قبل از همه اين كارها بايد با استفاده دستورالعمل كدينگ انبار كليه مواد و قطعات انبار شامل كد گردند . دستورالعمل را مي توانيد از وبلاگم دانلود كنيد .
همانطور كه مشخص است كد كالا را در اين قسمت وارد مي نمائيم.
6. نام كالا : كه خب مشخص است .
7. شرح مشخصات كالا : كه خب مشخص است .
جهت رديف 6 و 7: مثلا نام كالا : مهره شرح مشخصات : سفيد M14
8. كد تامين كننده : اگر تامين كنندگان داراي كد باشند كد آنها را در اين قسمت وارد كنيد .
9. موجودي انبار : موجودي انبار را در اين قسمت وارد مي كنيم
10 . مقدار درخواستي : مقدار درخواستي جهت خريد را در اين قسمت وارد ميكنيم .
11 . مقدار تصويبي : معمولا چون درخواستهاي خريد توسط مديران ارشد به تصويب مي رسند و ممكن است مقدار درخواستي توسط مديران ارشد تغيير يابد يا همان باشد ، اين مقدار را در اين قسمت وارد مي نمائيم.
12 . واحد كالا : منظور از واحد كالا واحدهايي مثل : عدد ، كيلو ، متر ، دستگاه ، تن ، ليتر و ....... مي باشد .
13. تاريخ نياز : در هنگام صدور در خواست خريد تاريخ نياز را قيد نمائيد جهت كنترل و پيگيري استفاده شاياني از ان مي گردد .
14.توضيحات : توضيحات موجود در درخواست خريد اينجا قيد مي گردد.
15 . وضعيت : منظور از وضعيت چيست ؟ در اينجا دو تعريف مي كنيم : صفر(0) و يك (1)
وضعيت صفر : منظور چيست ؟ منظور وضيعتي است كه هنوز درخواست خريد صادر شده در جريان است و به طور كامل خريداري نشده .
وضعيت يك : منظور چيست ؟ منظور وضيعتي است كه درخواست خريد صادر شده به طور كامل خريداري گرديده است.
اما نحوه ايجاد اين وضعيتها : مي بينيد كه به طور دستي كنترل وضعيتها خيلي مشكل باشد اما با نوشتن يك تابع ساده اين مشكل را حل ميكنيم :
=IF(P2>=K2;1;0)
اما توضيح اين تابع :
P2 : منظور سلول مورد نظر مقداردريافتي مي باشد .
K2 : منظور سلول مورد نظر مقدار تصويبي مي باشد .
شرح تابع : اگر مقدار تصويبي بزرگتر و مساوي مقدار دريافتي بود در آن صورت وضعيت يك و در غير اين صورت وضعيت صفر.
كافيست اين تابع را در همان سلول اول بنويسد و و بقيه را به صورت درگ يا كپي اعمال نمائيد.
16. تاريخ درخواست : تاريخ درخواست قيد شده در درخواست خريد
17. مقدار دريافتي : مقدار دريافتي در اين قسمت وارد مي شود ، معمولا با استفاده ار فرم بازرسي اقلام ورودي اين مقدار را مي توانيد وارد كنيد .
18 . تاريخ دريافت : كه مشخص است تاريخ دريافت قطعات درخواست شده
19. تاريخ تحويل تقريبي : كه از واحد تداركات استعلام شده و در اين قسمت وارد مي گردد ، جهت برنامه ريزي از اين قسمت ميتوانيد استفاده نمائيد .
20 .شماره بازرسي اقلام ورودي يا فرم تحويل كالا : كه مشخص است .
21 . ملاحظات : اگر توضيحاتي و يا نكاتي جهت ياد آوري باشد در اين قسمت مي توانيد وارد كنيد .

همانطور كه ديد به راحتي مي توانيد اين بانك اطلاعاتي را طراحي كنيد .

پیوست ها

• بانك درخواست خريد.jpg
    بانك درخواست خريد.jpg
    21.4 کیلوبایت · بازدیدها: 1
  • درخواست خريد.jpg
    درخواست خريد.jpg
    45.3 کیلوبایت · بازدیدها: 1

رهایی و هجرت

عضو جدید
با سلام ، با توجه به اينكه خيلي از دوستان به دنبال نرم افزار كنترل موجودي و برنامه ريزي هستند و نيز اينكه جاي اين موضوع تو سايت خيلي خاليه ، به اميد خدا قصد دارم آموزش برنامه نويسي دو نرم افزار تحت اكسل كنترل موجودي و برنامه ريزي مواد رو ارائه بدم . سعي ميكنم گام به گام شروع كنم و جلو برم . البته به كمك شما دوستان نيز نياز دارم . من خودم توي شركت از اين نرم افزارها استفاده ميكنم و به راحتي كنترل موجودي بيش از 5000 قطعه و برنامه ريزي مواد بيش از 2000 قطعه رو انجام ميدم .
منتظر نظرات شما دوستان هستم

سلام اقا مهندس مرتضی.
وااااااااای خدا من من منتظر همچیین چیزی بودم .
خیلی گلین مهندس
راستی روزتون مباااااارک روز مهندس به همه ی بروبچ مبارک باد.

من مشناق هستم اموزشتون رو کامل یاد بگیرم.
اما میخواستم بپرسم من برا یاد گرفتنشون نیازی به پیش زمینه ندارم ؟ الان دانشجوی تحلیل سیستم ها هستم .خواهش میکنم راهنمایی کنید و بفرمایین که قسمت بعدی رو در چه تاریخی میذارین؟ البته میتونید در وبلاکم هم نظر خصوصی در این مورد اموزش برام بگذارید.WWW.SALAMMOHAJER.BLOGFA.COM
بینهایت سپاسگزارم
پیروز و سربلند باشین.:gol::gol::gol::gol::gol::D

nayyeri1982

عضو جدید
اين همونه؟

اين همونه؟

سلام مهندس
قبل از اينجا با وبلاگتون آشنا شده بودم. چند مورد هم از فايلهاتون استفاده كرده ام كه مفيد بوده. ممنون بخاطر همه اش.
اين نرم افزاري كه توي وبلاگ پنج هزار تومان مي فروشيدش همينيه كه الآن دارين آموزش ساختش رو مي دين؟ يا نه ربطي به اين نداره؟

آخرین ویرایش:

morteza4040

عضو
با سلام خدمتت دوستان عزيز و معذرت از غيبت 5 ساله . در ادامه آموزش
ساخت دو نرم افزار كنترل موجودي و برنامه ريزي مواد در نرم افزار اكسل يك بار ديگر اين مبحث رو به اميد خدا شروع ميكنم تا اتمام يابد . ممنونم از شما
[h=2][/h]

morteza4040

عضو
دانلود نمونه فايل كنترل موجودي

دانلود نمونه فايل كنترل موجودي

لطفا ابتدا فايل پيوست را دانلود كنيد . همان طور كه ميبيند فايل از چهار شيت ساخته شده است :
1. شيت موجودي انبار
2. شيت موجودي در راه
3. شيت تعهدات
4. شيت كنترل موجودي

شما نيز در ابتدا همانند فايل فوق مي بايست ديتا بيس خود را آماده نماييد . شيتهاي يك تا سه فقط اطلاعات هستند و فقط در شيت كنترل موجودي فرمول نويسي انجام گرديده است .

پیوست ها

• inventory control.rar
    11.9 کیلوبایت · بازدیدها: 1

morteza4040

عضو
توضيحات بيشتر:
1. دوستاني كه از نرم افزار همكاران سيستم استفاده مي كنند مي تواننند اطلاعات شيتهاي موجودي انبار و موجودي در راه را خروجي به اكسل گرفته و در برنامه كپي نمايند فقط ترتيب ستونهاي برنامه به هم نبايد بخورد /
2. دوستاني كه اطلاعات موجودي انبار و موجودي در راه در فايل اكسل دارند نيز مانند بالا اطلاعات را كپي نمايند .
3. در صورت كم بودن تعداد اطلاعات سه شيت اول را مي توانيد دستي وارد كنيد .
نكته : ترتيب ستونها در شيتها به هم نخورد .

آخرین ویرایش:

morteza4040

عضو
توضيحات شيت كنترل موجودي
ستون هاي : كد كالا - نام كالا - شرح مشخصات - واحد اطلاعات ثابت شيتهاي قبل مي باشند كه عينا" وارد شده اند . مي توانيد از فرمول vlookup نيز استفاده نماييد وليكن براي راحتي موضوع من فقط كپي كردم اطلاعات رو .
از اينجا به بعد از يك تابع اكسل به نام SUMIF استفاده گرديده است كه مي بايست با كاركرد آن آشنا شويد . اما چرا SUMIF . علت اين است كه چون ممكن است در سه شيت اول در هر شيت داده تكراري داشته باشيم ( مثلا يك كالا در چند انبار بوده و در چند سطر تكرار گرديده است ) اين تابع جمع آنها را محاسبه و نمايش مي دهد .
نكته مهم : فرمول فوق بر اساس كد تعريف مي گردد پس مي بايست كدها در هر چهار شيت يكسان باشند .

morteza4040

عضو
آموزش تابع SUMIF

آموزش تابع SUMIF

لطفا فايل ضميمه را جهت آشنايي با اين تابع دانلود و مطالعه نماييد .

اما اگه به طور خلاصه خودم بگم :
در تابع با يد سه متغيير رو بهش معرفي كنيم :
1. RANGE : منظور محدود هاي است كه مي بايست تابع دنبال كدهاي مشترك بگردد و آنها را جمع بزند .
2. CRITERIA : يا شرط مي بايست تعريف كنيد كه به دنبال چه چيزي در محدوده تعريف شده بگردد .
3. SUM-RANGE : منظور مشخص كردن ستوني است تعداد دادهاي در آن هست مانند تعداد موجودي انبار ، تعداد موجودي دراه ، ميزان تعهد .

- نمونه : در شيت كنترل موجودي ستون موجودي انبار ميخواهيم با استفاده از تابع فوق ميزان موجودي انبار از شيت موجودي انبار خوانده و در سلول مورد نظر نمايش داده شود :
اسانس Revital SH در شيت كنترل موجودي . ستون موجودي انبار
1. RANGE : پس از باز كردن تابع بر روي شيت موجودي انبار كليك و ستون A را انتخاب كنيد .
اسانس Revital SH
2. CRITERIA : در تابع باز شده كد Revital SH را در شيت كنترل موجودي انتخاب نماييد . كد :100111100001
3. SUM-RANGE : در تابع باز شده روي شيت موجودي انبار كليك و ستون C را انتخاب كنيد .
OK نماييد .
اين فرمول در ستونهاي موجودي انبار-موجودي در راه - و ميزان تعهدات به كار رفته است . ستون موجودي آزاد هم حاصل تفريق موجودي انبار و تعهدات مي باشد .

پیوست ها

• تابع Sumif اکسل _ وب سایت آموزشی آفیس.pdf
    464.3 کیلوبایت · بازدیدها: 1

morteza4040

عضو
استفاده از توابع if و Conditional Formatting

استفاده از توابع if و Conditional Formatting

ستونهاي نقطه سفارش و مقدار سفارش اعداد تعريف شده توسط خودتان مي باشد كه مي بايست وارد نماييد . در ستون اعلام سفارش از دو توابع if و Conditional Formatting استفاده گرديده است .اموزش دو تابع فوق رو به پيوست ميكنم كه دانلود كنيد و مطالعه نماييد . پس از آن كافيست بعد از به روز كردن سه شيت اول از شيت كنترل موجودي ستون اعلام سفارش yes رافيلتر نماييد . ممنون

پیوست ها

• if.rar
    1.6 مگایابت · بازدیدها: 1
بالا