[ آموزش توجیه دوربین توتال ] ►و کاربرد برنامه های آن » Stake out » Free station

[ آموزش توجیه دوربین توتال ] ►و کاربرد برنامه های آن » Stake out » Free station

• با ریفرنس لاین خیلی بهتر کار میشه کرد

رای: 1 25.0%
  • نه کاربردی نداره

رای: 0 0.0%
  • آره خیلی مفیده

رای: 0 0.0%
  • تاحالا باهاش کار نکردم

رای: 2 50.0%
  • راحت تره با نقاط رو محاسبه و با Stake out پیاده کنیم

رای: 1 25.0%

• مجموع رای دهندگان
    4
  • نظرسنجی بسته .

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز

skyplex

کاربر فعال
با سلام
در توجیه با روش coordinate بعد از compute کردن سه گزینه old....average و new در منوی دستگاه ظاهر میشه... باید کدومشون رو انتخاب کرد و وارد شروع کار شد؟ یا اینکه فرقی با هم ندارند؟

mostafades

عضو جدید
با سلام
در توجیه با روش coordinate بعد از compute کردن سه گزینه old....average و new در منوی دستگاه ظاهر میشه... باید کدومشون رو انتخاب کرد و وارد شروع کار شد؟ یا اینکه فرقی با هم ندارند؟

دوربینت چیه ؟؟؟
من Ts02 Plus دارم گزینه comput را انتخاب که میکنم مختصات ایستگاه را نشان میده در جهت تایید و بعد گزینه set فعال میشه که با زدن f4 دوربینت توجیه میشه

skyplex

کاربر فعال
دوربینت چیه ؟؟؟
من Ts02 Plus دارم گزینه comput را انتخاب که میکنم مختصات ایستگاه را نشان میده در جهت تایید و بعد گزینه set فعال میشه که با زدن f4 دوربینت توجیه میشه

06 است...
یک سوال دیگه...

من وقتی کتمیوت میزنم بعدش این سه گزینه میاد...کدومشون باید انتخاب کرد؟

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
با سلام
اگر OLD رو انتخاب کنین Hi که توسط متر کشی وارد کردید محاسبه میشه
اگه NEW رو بزنین Hi رو از روی ارتفاع بنچ مارکی که بهش بستین خودش محاسبه میکنه
اگه Average رو انتخاب کنین بین دو ارتفاع متر کشی شده و محاسبه شده میانگین می گیره.
در پروژه های ابنیه که فاصله بنچ مارک تا دوربین کم هستش New
اما در پروژه های مسیر و خطوط انتقال OLD رو توصیه می کنم

skyplex

کاربر فعال
وقتی ما نشانه روی می کنیم به پای ایستگاه و از جالون استفاده نداریم و فقط منشور استفاده می کنیم ارتفاع رفلکتور را باید چند تعیین کنیم و چه عدد بذاریم.؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
وقتی ما نشانه روی می کنیم به پای ایستگاه و از جالون استفاده نداریم و فقط منشور استفاده می کنیم ارتفاع رفلکتور را باید چند تعیین کنیم و چه عدد بذاریم.؟

از وسط تارگت تا پایین منشور ر با خط کش یا متر اندازه بگیرید. حدود 10 سانت میشه

helali2010

عضو جدید
سلام دوستان خسته نباشین. نحوه پیاده کردن نقاط با دوربینو از 0 تا 100 میخاستم بدونم.از استخراج مختصات در اتوکد و روش توجیه دوربین و... فرض کنین به یک آدم ناشی میخوان آموزش بدین (در این حد) ممنون میشم.

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
سلام دوستان خسته نباشین. نحوه پیاده کردن نقاط با دوربینو از 0 تا 100 میخاستم بدونم.از استخراج مختصات در اتوکد و روش توجیه دوربین و... فرض کنین به یک آدم ناشی میخوان آموزش بدین (در این حد) ممنون میشم.

درود بر شما .... :gol:

دوست من .... جهت اینکه این مطالب از 0 تا 100 رو بیاموزید............ نیازمند مطالعه و جستجو..... تاپیکهای موجود دراین تالار هست ......... که به صورت موردی بحث شده ........... هیچ یک از دوستان این فرصت و زمان رو ندارن که کل این مباحث رو یکجا تقدیم شما بزرگوار کنن.....

شما می تونید در هر مقطع به تاپیک مربوطه مراجعه کنید...... پس از مطالعه و جستجو اگه پاسخ سوال خود را نیافتید...... در همان تاپیک سوال بفرمایید ...... :gol:......بدرود.

helali2010

عضو جدید
برای پیاده کردن من این کارو انجام میدم ولی نقاطو با 50 سانت خطا پیاده میکنه.ببینین این روشیرو که من میرم صحیحه؟ممنون (اول محل مورد نظرو برداشت میکنم بعد از اتمام سه نقطه روی دیوار همون منطقه میزارم با اسپری به نامهای p1 -p2 -p3 بعد دوربینو تخلیه و طرحمو حالا فونداسیون یا تفکیک و... انجام میدم بعد با دوربین میرم سر زمین اول از منوی فری استیشن دوربینو میبندم به او سه تا نقطه ای که رو دیوار مشخص کرده بودم بعد میرم قسمت استیک اوت و مختصات نقاطو میدم) البته توی دوربین سندینگ.دوستان لطفا بگین این راه صحیحه یا راه دیگه ای داره.ممنون میشم کمکم کنین.کارم گیره.

skyplex

کاربر فعال
با عرض ارادت و سپاس خدمت اساتید فن

لطفا بفرمایید در قسمت edm setting وقتی ما بخواهیم برداشت توپوگرافی انجام دهیم edm mode باید روی کدام حالت باشه
؟ ایا باید روی tracking باشه؟ بعدش علت اینکه باید روی فلان گزینه باشه چیه و مزیتش در چیست؟
باز هم تشکر

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
با عرض ارادت و سپاس خدمت اساتید فن

لطفا بفرمایید در قسمت edm setting وقتی ما بخواهیم برداشت توپوگرافی انجام دهیم edm mode باید روی کدام حالت باشه
؟ ایا باید روی tracking باشه؟ بعدش علت اینکه باید روی فلان گزینه باشه چیه و مزیتش در چیست؟
باز هم تشکر

prism fast>round این تنظیمات مربوط به نوع منشورتون میشه. برای توپوگرافی ازمنشور روند استفاده میکنیم

surveyorboy998

عضو جدید
قبلا روی زمین نرم و گلی دوربین سه پایه و دوربین نصب بود مشکل خارج شدن تراز وجود داشت..الان بر روی زمین سفت و سیمانی هم سه پایه نصب شد باز هم همین مشکل وجود داره...یعنی اینکه شما در یک نقطه که دوربین تراز میکنید وقتی 90 درجه اونو می چرخونید از حالت تراز کامل خارج میشه و اون حباب سیاه رنگ مرکزیت خودشو از دست میده/// یعنی منظورم اینه که میزان از تراز در درفتگی در این حد است نه خیلی زیاد...در مورد جابه جایی دوربین با سه پایه چند مدت قبل یک نفر حدود ده متر اونو اینجوری جابه جا کرد...حال میخاهم بدونم با توجه به اینکه گرفتار کار هستم و نیاز به دوربین هم وجود داره و در واقع فرصت بردن دوربین پهلوی نمایندگی رو ندارم ایا می تونم با همین مقدار از تراز دررفتگی برداشت توپوگرافی انجام بدهم یا اینکه همین مقدار کم هم خودش باعث میشه برداشتهای توپوگرافی دارای اشتباه زیاد شود و غیر قابل اعتماد؟راستی این اختلاف دمای دوربین اثر منفی داره روی تراز؟برای من دما در منوی info معادل 24 درجه است و در edm اتمسفر 30 است...به نظرتون اشکال از اینجا نیست؟

چیزی که تجربه خود من و ازش ضربه خوردم،میزان خطایی که از تراز نبودن دوربین به مشاهداتون وارد میشه ارتباط مستقیم با فاصله داره،تو فاصله های بالا مثلا 300و400 متر خطای ارتفاعیتون حتی به 0.5 متر و بیشترم میرسه،این چیزیه که به تجربه دیدم،برا همین اصلا ریسک نمی کنم و حتی بعضی وقتا اگه کمپانساتورم اجازه کار بده باز دوربین تراز می کنم،خلاصه هر کاری میتونین بکنین که از تراز در نیاد دوربین که بعدن مشکلی پیش نیاد

skyplex

کاربر فعال
دوستان من یک نقشه قطعه بندی زمین دارم و باید اون رو پیاده سازی کنم.
حال فقط همین نقشه است و من و یک زمین و بنچ مارک قبلی هم موجود نیست.

باید چه کار بکنم؟ ایا باید محدوده ی زمین دوباره نقشه برداری شود؟ اگر این کار انجام دهم بعدش باید چه کار بکنم؟ توجیه با کدام نقطه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

Topaya

عضو جدید
اگه دقت بالا نمی خوای ووسعت زمین زیاده چند تا عارضه مثل گوشه های ساختمان یا تیر برق روی نقشه پیدا کن
و با بستن به اونها قطعات رو پیاده کن
اما اگه دقت بالا میخوای زمین رو دوباره برداشت کن و بنچ مارک بزن بعد نقشه برداشتی رو با قبلی Overlay کن و با بنچ مارک ها پیاده کن.

skyplex

کاربر فعال
یک برداشت انجام شده از طریق مختصات محلی داریم و فایل IDX آن هم موجود است.
حال این نقشه رو یو تی ام جهانی کرده ایم با دقت کامل.
حال میخاهیم مختصات نقاط برداشت شده که در IDX موجود است و در فایل DXF هم موجود است رو از حالت لوکال ببریم توی مختصات یو تی ام جهانی
با توجه به این که تعداد نقاط زیاد است و بخواهیم برای هر نقطه ID بگیریم ایا راه حلی به نظرتان می رسد؟
با تشکر

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
یک برداشت انجام شده از طریق مختصات محلی داریم و فایل IDX آن هم موجود است.
حال این نقشه رو یو تی ام جهانی کرده ایم با دقت کامل.
حال میخاهیم مختصات نقاط برداشت شده که در IDX موجود است و در فایل DXF هم موجود است رو از حالت لوکال ببریم توی مختصات یو تی ام جهانی
با توجه به این که تعداد نقاط زیاد است و بخواهیم برای هر نقطه ID بگیریم ایا راه حلی به نظرتان می رسد؟
با تشکر
در اتوکد 2010 به بالا فایل یوتی ام تون رو باز کنین و دستور DX رو تایپ کنین. حالا به دقت سئوالاتش رو یکی یکی جواب بدین و مراحل رو رد کنین. نتیجه فایل اکسل مختصات نقاط هستش!

skyplex

کاربر فعال
در اتوکد 2010 به بالا فایل یوتی ام تون رو باز کنین و دستور DX رو تایپ کنین. حالا به دقت سئوالاتش رو یکی یکی جواب بدین و مراحل رو رد کنین. نتیجه فایل اکسل مختصات نقاط هستش!

با سپاس
خب حالا که ما فایل اکسل را تولید کردیم و مختصات نقاطمان هم یو تی ام شده داریم چطور می توانیم این فایل اکسل را به dxf تبدیل کنیم؟

skyplex

کاربر فعال
مشاهده پیوست 229186

تبدیل کانفورمال مختصات

محتویات فایل که دستورات matlab هست رو کپی کن درادیتور matlab و بعد run کن
باید مختصات UTM دو نقطه رو داشته باشی تا بقیه نقاط تبدیل بشن.

با تشکر
یعنی طبق دستور کار حضرتعالی ما باید نرم افزار matlab هم نصب بکنیم؟
خب وقتی نصب کردیم و این فایل txt هم محتویاتش در ادیتور کپی کردیم و ران هم کردیم خب بعدش خروجی چی است؟
توی این مراحلی که فرمودید حرفی از وارد کردن نقاط نقشه به داخل matlab اشاره نشده بود. علت خاصی داره؟ سوالاتم مبتدیانه است. با تشکر

skyplex

کاربر فعال
سلام
1- در ساختمانهای معمولی شما مرز همسایه و مرز کوچه رو ملاک قرار میدین و با ریفرنس لاین آکس ها رو محاسبه می کنین اما من خودم روش زیر رو انجام می دم یکم زحمتش بیشتره اما ارزشش رو داره
- اسم ایستگاهم S1 با مختصات 200-200-200
- دو تا بنچ رو جدول یا تیر برق به نام H1-H2
- برداشت بر همسایه ها و بر جداول
- تخلیه برداشت ها و جانمایی پلان فونداسیون
- چرخوندن پلان به طوری که محور مختصات با محورهای آکس بندی منطبق باشه
- استخراج آکس ستونها و مختصات جدید H1-H2 و ریختن نقاط رو دوربین
- توجیه دوربین با H1-H2
-استیک اوت نقاط

2-دوست من توپوگرافی یه علم مهمیه و پایه طراحی های مهندسی و پرداختهای مالی به پیمانکاران هستش پس من توصیه ام اینه که این علم رو با آموزش های دانشگاهی و تجربه کافی چاشنی کنین و اگه کمک های موردی خواستین اینجا دوستان زیادی هستن که کمک می کنن.

با تشکر
لطفا اگر امکان دارد این قسمت رو بیش تر باز کنید.
چرخوندن پلان به طوری که محور مختصات با محورهای آکس بندی منطبق باشه

خب ما پلان رو داریم و از سوی دیگه زمین هم برداشت کردیم.
میخاهیم پلان را روی نقشه زمین overlay کنیم.
چه چیز مشترکی میان پلان و نقشه زمین وجود داره که بتونیم اولی رو روی دومی بیندازیم؟؟؟؟؟

Topaya

عضو جدید
بعد از run از شما مختصات نقاط مشترک در دو سیستم رو می خواد یعنی مختصات نقاط مشترک قبل(مختصات فعلی) و بعد از تبدیل(UTM)
بعد مختصات(قبلی) هر نقطه ای رو که بدید تبدیل می کنه به مختصات جدید(UTM).

البته روش اقای احسان راحت تره.
اما با این روش مختصات هر نقطه ای رو بخوای مستقیما میگیری بدون نیاز به CAD.اینم ی روشی دیگه.

آخرین ویرایش:

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
با تشکر
لطفا اگر امکان دارد این قسمت رو بیش تر باز کنید.
چرخوندن پلان به طوری که محور مختصات با محورهای آکس بندی منطبق باشه

خب ما پلان رو داریم و از سوی دیگه زمین هم برداشت کردیم.
میخاهیم پلان را روی نقشه زمین overlay کنیم.
چه چیز مشترکی میان پلان و نقشه زمین وجود داره که بتونیم اولی رو روی دومی بیندازیم؟؟؟؟؟

معمولا کارفرما و مالک خودش جانمایی نقشه رو در پلان وضع موجود انجام میده. چون نقشه توگرافی در راستای شمال ترسیم شده، وقتی نقشه ها رو منطبق می کنین بهتره دوباره نقشه در راستای محور های آکس بندی پروژه چرخیده بشه. اینطوری خیلی از Reference Line ها رو میشه با Stake out هم انجام داد و انطباق نقشه ها در مراحل بعدی خیلی راحت تر خواهد بود.

skyplex

کاربر فعال
با سلام خدمت دوستان

چون برای خودم پیش اومده که پیام ای از دوربین هنگام کار کردن مشاهده می کنم گفتیم این تاپیک رو اختصاص بدیم به پیام ها و هشدار های دوربین توتال که این موارد اینجا روشن بشه .

خوب این پیامی که چند روزیه وقتی همون ابتدا که توتال رو روشن میکنم مشاهده می کنم اینه دوستان لطفا راهنمایی کنن این پیام برا چیه و چیکار باید کرد. و برای اینکه این پیام رو دیگه نشون نده باید چیکار کرد .

درضمن دوربین ts02 لایکا هستش

Information
service check recommehded to maihtain instrument accuracy and porformacel

این پیام پس از شش ماه استفاده از 06 ظاهر شد امروز برایم... ایا برداشت کردن در حالی که این پیام ظاهر میشه روی دستگاه بدون عیب و اشکال است و ایا شش ماه زمان کمی برای ظهور این پیام نیست؟

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
این پیام پس از شش ماه استفاده از 06 ظاهر شد امروز برایم... ایا برداشت کردن در حالی که این پیام ظاهر میشه روی دستگاه بدون عیب و اشکال است و ایا شش ماه زمان کمی برای ظهور این پیام نیست؟

بهتره بدین دستگاه رو کالیبره بشه. البته چون 6 ماه آینده دمای هوا با الان یه 20 درجه ای متفاوته بهتره بعد از عید این کار رو بکنین که دما 20 درجه است. خطای کلیماسیون زود تر از خطای زاویه و تیلت پیش میاد. کلیماسیون دستگاه تون رو چک کنین

skyplex

کاربر فعال
اساتید و صاحب نظران گرامی

برای پیاده سازی یک قوس از طریق stake out ایا پیاده سازی ابتدا و میان و انتهای قوس کافی است یا اینکه باید نقاط بیش تری از یک قوس رو مختصات بگیریم و پیاده سازی کنیم.؟
در ضمن قوس مورد بحث قوس آرام و ملایم است و چندان با خط مستقیم تفاوتی ندارد.

Topaya

عضو جدید
اساتید و صاحب نظران گرامی

برای پیاده سازی یک قوس از طریق stake out ایا پیاده سازی ابتدا و میان و انتهای قوس کافی است یا اینکه باید نقاط بیش تری از یک قوس رو مختصات بگیریم و پیاده سازی کنیم.؟
در ضمن قوس مورد بحث قوس آرام و ملایم است و چندان با خط مستقیم تفاوتی ندارد.

بستگی به شعاع و طول قوس داره.
من باشم به همین ها اکتفا نمیکنم.

skyplex

کاربر فعال
با تشکر از اساتید فن

لطفا بفرمایید تعرفه برداشت مسیر+ طراحی پروفیل+ ترسیم خط پروژه+ پیاده سازی مسیر چه قدر است. برای یک کیلومتر و کم تر از آن.

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
با تشکر از اساتید فن

لطفا بفرمایید تعرفه برداشت مسیر+ طراحی پروفیل+ ترسیم خط پروژه+ پیاده سازی مسیر چه قدر است. برای یک کیلومتر و کم تر از آن.

برای هر کدومش یه روزه کاری در نظر بگیرید دیگه. اما اگه مسیر طولانی تر باشه مثلا 10 کیلومتر این مقدار به 50% یا شاید هم 30% برسه. چون شما در یه روز می تونی به راحتی 2 کیلومتر رو بزنی و کل پروفیل مسیر یه روز کار کامپیوتره

بالا