[ آموزش توجیه دوربین توتال ] ►و کاربرد برنامه های آن » Stake out » Free station

[ آموزش توجیه دوربین توتال ] ►و کاربرد برنامه های آن » Stake out » Free station

• با ریفرنس لاین خیلی بهتر کار میشه کرد

رای: 1 25.0%
  • نه کاربردی نداره

رای: 0 0.0%
  • آره خیلی مفیده

رای: 0 0.0%
  • تاحالا باهاش کار نکردم

رای: 2 50.0%
  • راحت تره با نقاط رو محاسبه و با Stake out پیاده کنیم

رای: 1 25.0%

• مجموع رای دهندگان
    4
  • نظرسنجی بسته .

Alexiss

عضو جدید
با تشکر فراوان از جناب Ehsan.Ha به خاطر پاسخ های دقیق و آموزنده

سوال دیگری که مطرح است اینه که در برداشت نمای ساختمان edm دوربین را روی چه حالتی باید قرار داد؟ یعنی وقتی که میخاهیم با لیزر برداشت کنیم ایا باید روی np-tracking باشد یا حالتی دیگر؟

np.JPG
یا با استفاده از شیت (تیپ):

tp.JPG

skyplex

کاربر فعال
چندین مورد هست که باید در نرم افزارهای دوربین اضاف شود..

اول نمایش ساعت
دوم وجود گزینه فرمت فلش مموری
سوم..وجود برنامه ای که همزمان کار پیاده سازی و برداشت رو ممکن سازد.

skyplex

کاربر فعال
در جهت پیاده سازی نقاط ایا این روش که اول و اخر بلوک رو با دوربین پیاده کنیم و نقاط میانی رو با متر پیاده کنیم مورد پسند نظر دوستان است یا انتقادی دارید بهش؟

mostafades

عضو جدید
باسلام و احترام خدمت دوستان و همکاران محترم
من در خصوص free station سوالاتی دارم لازمه که بگم دوربینم ts02 plus هستش:
اول اینکه چطور میشه توجیه دوربین با بیش از دونقطه انجام بشه مثلا 4 نقشه دقیق داشته باشیم ؟؟؟
دوم اینکه چطوری میشه میزان خطای نقاط داده شده به دوربین را در حین توجیه بررسی کرد که چقدر خطا دارد ؟ و مقدار خطای مجاز برای free station چقدر است ؟
ممنون میشم کمک کنید

mostafades

عضو جدید
اول اینکه چطور میشه توجیه دوربین با بیش از دونقطه انجام بشه مثلا 4 نقشه دقیق داشته باشیم ؟؟؟
دوم اینکه چطوری میشه میزان خطای نقاط داده شده به دوربین را در حین توجیه بررسی کرد که چقدر خطا دارد ؟ و مقدار خطای مجاز برای free station چقدر است ؟
ممنون میشم کمک کنید

چرا کسی جواب سوال منو نمیده ؟؟؟؟

skyplex

کاربر فعال
ممنون میشم کمک کنید

add more point
میزان خطا هم رو نمون نقاط جالون بذار ببین چقدر اختلاف با اعداد بنچها دارند.

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
photo_2016-02-19_22-19-45.jpg

معرفی و نحوه استفاده از Q-Code در توتال استیشن های لایکا

از این به بعد در صورتیکه که در قسمت Surveing منوی Q-Code را فعال کنیم به جای وارد کردن کد عارضه مربوطه شماره تخصیص داده به آن کد را وارد می کنیم و در نهایت هنگام تخلیه دستگاه به جای شماره اختصاص داده شده کد مربوطه دیده میشود.

نحوه ساخت Q-Code

در منوی Manage وارد قسمت Code شده و New را میزنیم در این صفحه می بایست Code , Description , Info و... را برای ساخت Q-code خود وارد کنیم بدین ترتیب که به اولین کد ساخته شده عدد 01 الی 09 اختصاص داده میشود تا کد دهم الی آخر که 10 و11و....میشود.یعنی توتال استیشت لایکا در این قسمت برای اعداد 1تا9 ،01 تا 09 در نظر میگیرد.
در سری های قدیمی لایکا تا قبل از سری های جدید Ts خود دستگاه به ترتیب وارد کردن کدها از شماره 01 الی آخر به کدها عدد اختصاص می داد ولی در سری های جدید شما خود قادر به تخصیص عدد مورد نظر نیز به کد خود به عنوان Q-code هستید.
بعد از تمام شدن کار ساخت کد ها می بایست در هنگام برداشت در قسمت Surveying ، کلید Q-Code را زده تا روی صفحه توتال پیغام زیر ظاهر شود:

از این به بعد به محض وارد کردن عدد مربوط به هر کد در قسمت کد به جای عدد ،کد مربوطه به نمایش در می آید.

مزایای استفاده از Q-Code

-1 - بالا رفتن سرعت عملیات زمینی

-2 - کنترل در صحیح وارد شدن کدها در هنگام برداشت

-3 - بی نیاز شدن از ادیت دیتا پس از تخلیه از دوربین

گروه انجمن علمی مهندسی نقشه برداری ایران

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
روش خوبیه، اما یکی از بدی هاش اینه که معمولا اوپراتور های بیدقت کد ها رو اشتباه می زنن و تو سردر گمی بدی موقع ترسیم می افتیم. مثلا فرض کنین یک سری جدول رو اشتباهی کد دیوار خونده باشه!

skyplex

کاربر فعال
اینهمه بحث نقشه برداری در تلگرام میشه اما چه سودی داره..چون مثل نت نیست و دسترسی به ان مشکل است برای دیگران
پس بهتر است مطالب خوب را در همین سایت گذاشت.......

rezaei60

عضو جدید
با سلام خدمت مهندسین عزیز فریمور دوربین لایکا TS02 رو میخواستم اگه دوستان دارن و یا آدرسی دارن که در اونجا وجود داره اطلاع بدن
ممنون از همه مهندسین عزیز

akimorad

عضو جدید
تبدیل درجه به یو تی ام

تبدیل درجه به یو تی ام

اقا یکی برای خاطر خدا فرمولاشو بهم بده

skyplex

کاربر فعال
اینجا مطالب ارزشمندی دارد
بعدش یکباره این جا خالی شد از مطلب
همه رفته اند تلگرام
متاسفانه مطالب تلگرام قابل دسترسی نیست مثل نت
پس از همه دوستان میخام برگردن به همینجا.

nima shakoori

عضو جدید
با سلام خدمت مهندسین عزیز
دانشجوی عمران هستم و نقشه برداری هم انجام میدم
زمینی را برداشت کردم اما hz را ندارم،درست تنظیم نشده،3 نقطه پیکه کوبی شده هم در زمین موجود است میخواستم بدونم با ایستگاه آزاد میتونم استقرار مناسب برای پیاده سازی نقاط را داشته باشم؟؟
واینکه بعد از انجام منوی free station نیاز نیست کار دیگری انجام بدم؟؟و ب پیاده سازی مشغول شم؟؟
اولین بار است ک از این منو استفاده میکنم
ممنون میشم کمک کنید

Ars53

عضو جدید
با سلام،
برای توجیه توتال استیشن توسط دو نقطه معلوم، لطفا بگویید حداقل فاصله بین دو نقطه چقدر باید باشد، زیرا هفته قبل نقشه بردار دو نقطه به فاصله 5 متر از هم داد من وقتی دستگاه را توجیه کردم تارگتهای مختلف روی ستون‌های در کارگاه قرار دادم و با، resection مجددا با تارگتهای قرار داده شده نقطه نقشه بردار را چک کردم و خوب بود ولی امروز که سقف را بتن ریزی کردند و از همان تارگتها با resection دوربین را توجیه کردم در فاصله حدود 30 متری گرید لاین طبقه پایین با بالا 35 میلیمتر تفاوت دارد، لطفا راهنمایی کنید حداقل فاصله بین دو نقطه معلوم را که نقشه بردار باید میداد چقدر باید باشد
با تشکر

آخرین ویرایش:

Ars53

عضو جدید
با سلام،
برای توجیه توتال استیشن توسط دو نقطه معلوم، لطفا بگویید حداقل فاصله بین دو نقطه چقدر باید باشد، زیرا هفته قبل نقشه بردار دو نقطه به فاصله 5 متر از هم داد من وقتی دستگاه را توجیه کردم تارگتهای مختلف روی ستون‌های در کارگاه قرار دادم و با، resection مجددا با تارگتهای قرار داده شده نقطه نقشه بردار را چک کردم و خوب بود ولی امروز که سقف را بتن ریزی کردند و از همان تارگتها با resection دوربین را توجیه کردم در فاصله حدود 30 متری گرید لاین طبقه پایین با بالا 35 میلیمتر تفاوت دارد، لطفا راهنمایی کنید حداقل فاصله بین دو نقطه معلوم را که نقشه بردار باید میداد چقدر باید باشد
با تشکر

1:روی ایستگاه مستقر میشی و پس از استقرار وتراز دوربین وارد برنامه stakeout میشی و فایل مورد نظر جهت پیاده سازی را پیدا میکنی و در قسمت توجیه با استفاده از with coord به یکی از bm ها می بندی و نقاط را پیاده میکنی
2:با استفاده از منوی free station فایل مورد نظر را پیدا و سپس به دونقطه bm ببند دوربین توجیه شده و میتوتونی نقاط رو پیاده کنی

اگه رعایت زاویه و فاصله bm هارو بدرستی انجام داده باشی برای توجیه دوربین به دو نقطه bm حداقل و پنج نقطه حد اکثر نیاز داری
مقدار خطا رو باید در منوی freestation تعریف کنی مثلا زیر یک سانت .از یک میل تا ا سانت برای کارهای عمرانی مناسبه

باید مختصات نقاط مورد نظر را با استفاده از فرمان ID یا اتولیسپ در قالب یه فایل txt بدست بیاری و پس از ویرایش آن با نرم افزار رابط لایکا آنرا به فرمت قابل قبول دوربین تبدیل کنی و به دوربین بشناسی
.آنگاه بر روی زمین مورد نظر بر روی ایستگاه از قبل تعیین شده سانتراژ کنی و پس از توجیه به ایستگاه دیگر نقاط را پیاده کنی .گفتنش آسون بود ولی حتما نیاز داری به کسی که بر مراحل کار مسلط باشه

بالا