آموزش بسکام

bargh_8

عضو جدید
فصل دوم : دستورات اولیه بسکام
براي قرار دادن يک پورت به عنوان ورودي از دستور زير استفاده ميکنيم:
Config PORTX = Input
که پورت x يکي از پورت هاي ميکرو مي باشد .
و براي قرار دادن يک پورت به عنوان خروجي از دستور زير استفاده ميکنيم :
Config PORTX = Output
که پورت x يکي از پورت هاي ميکرو مي باشد.
مانند:
Config PORTA = Output
پورت A به عنوان خروجي تعريف شده است .
Config PORTB = Input
پورت B به عنوان ورودي تعريف شده است.
همچنين شما مي توانيد يکي از پايه هاي پورت را به عنوان ورودي يا خروجي معرفي کنيد .
مانند :
Config PORTA.1 = Input
پايه شماره 1 از پورت A به عنوان ورودي تعريف شده است.
Config PORTB.7 = Input
پايه شماره 7 از پورت B به عنوان ورودي تعريف شده است .
Config PORTC.5 = Output
پايه شماره 5 از پورت C به عنوان خروجي تعريف شده است .
نکته : در صورتی که پورت یا پایه ای تعریف نشود ورودی می باشد !

دستورات مربوط به پورت ها :
خیلی خیلی ممنون و متشکر بزرگوار بابت زحمتهاتون
یه سوال
چه زمانی من دستور رو به صورت:
Config PORTA.1 = Input
وچه زمانی به صورت :
Config Pina.1 = Input
مینویسم؟؟
لطفا کمی در این مورد توضیح بدید...
پایدار و سربلند باشید
یاعلی

ALIAVR

عضو جدید
یه تشکر ساده هم مارو راضی میکنه

سلام دوست عزیز:
بسیارممنون ازمطالب بسیارجالب وکارآمدت.واقعاقابل تحسین است ولی چرادکمه تشکرفعال نیست.موفق باشید

mohammadjavid

عضو جدید
سلام دوستان عزیز ;)

ببخشید یه سوال داشتم اونم اینکه توهمین برنامه بسکام دستور این عملی که من می خوام چی میشه؟

من از دستور if یه شمارنده درست کردم که با یه پایه ی ورودی کارمیکنه. مثلا" وقتی که پایه ورودی 0 میشه شروع به شمارش میکنه و به محض اینکه پایه ی ورودی 1 شد شمارش رو متوقف میکنه. حالا میخوام یه دستور بنویسم که هروقت پایه ی ورودی 1 شد رو همون عددی که شمارش کرده بایسته. یعنی آخرین عددی رو که شمرده همون رو نمایش بده تا دوباره پایه ی ورودی 1 بشه و ادامه اش رو بشمره.
فقط دوستان اگه میشه سریع جواب بدین خیلی وقتم کمه.
خیلی خیلی ممنون

ali_511

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز ;)

ببخشید یه سوال داشتم اونم اینکه توهمین برنامه بسکام دستور این عملی که من می خوام چی میشه؟

من از دستور if یه شمارنده درست کردم که با یه پایه ی ورودی کارمیکنه. مثلا" وقتی که پایه ورودی 0 میشه شروع به شمارش میکنه و به محض اینکه پایه ی ورودی 1 شد شمارش رو متوقف میکنه. حالا میخوام یه دستور بنویسم که هروقت پایه ی ورودی 1 شد رو همون عددی که شمارش کرده بایسته. یعنی آخرین عددی رو که شمرده همون رو نمایش بده تا دوباره پایه ی ورودی 1 بشه و ادامه اش رو بشمره.
فقط دوستان اگه میشه سریع جواب بدین خیلی وقتم کمه.
خیلی خیلی ممنون
سلام
اگه میشه اون قسمت رو بزارید تا بدونیم چطوری باید کمکتون کنیم.
موفق باشید

mohammadjavid

عضو جدید
$regfile = "m16def.dat"
$crystal = 1000000
Config Porta = Output
Config Portb = Output
Config Portc = Input
Do
If Pinc.0 = 1 Then

Porta = &B00000000 : Portb = &B00000000 : Waitms 1000
Porta = &B00000000 : Portb = &B00000001 : Waitms 1000
Porta = &B00000000 : Portb = &B00000010 : Waitms 1000
Porta = &B00000000 : Portb = &B00000011 : Waitms 1000
Porta = &B00000000 : Portb = &B00000100 : Waitms 1000
Porta = &B00000000 : Portb = &B00000101 : Waitms 1000
Porta = &B00000000 : Portb = &B00000110 : Waitms 1000
Porta = &B00000000 : Portb = &B00000111 : Waitms 1000
Porta = &B00000000 : Portb = &B00001000 : Waitms 1000
Porta = &B00000000 : Portb = &B00001001 : Waitms 1000
.
.
.
Else

اینجا میخوام تا همون جایی که شمارش کرده توقف بشه. یعنی مثلا" اگه تا 8 شمرده . همون رو نشون بده و به محض اینکه دوباره Pinc.0 = 1 شد ادامه اش رو بشمره.
End If

Loop

خیلی ممنون دوست عزیز

ali_511

عضو جدید
کاربر ممتاز
$regfile = "m16def.dat"
$crystal = 1000000
Config Porta = Output
Config Portb = Output
Config Portc = Input
Do
If Pinc.0 = 1 Then

Porta = &B00000000 : Portb = &B00000000 : Waitms 1000
Porta = &B00000000 : Portb = &B00000001 : Waitms 1000
Porta = &B00000000 : Portb = &B00000010 : Waitms 1000
Porta = &B00000000 : Portb = &B00000011 : Waitms 1000
Porta = &B00000000 : Portb = &B00000100 : Waitms 1000
Porta = &B00000000 : Portb = &B00000101 : Waitms 1000
Porta = &B00000000 : Portb = &B00000110 : Waitms 1000
Porta = &B00000000 : Portb = &B00000111 : Waitms 1000
Porta = &B00000000 : Portb = &B00001000 : Waitms 1000
Porta = &B00000000 : Portb = &B00001001 : Waitms 1000
.
.
.
Else

اینجا میخوام تا همون جایی که شمارش کرده توقف بشه. یعنی مثلا" اگه تا 8 شمرده . همون رو نشون بده و به محض اینکه دوباره Pinc.0 = 1 شد ادامه اش رو بشمره.
End If

Loop

خیلی ممنون دوست عزیز
سلام
ببین مهندس من دقیقا متوجه نشدم شما منظورت چیه اما من برنامه زیر رو نوشتم شاید بتونه کمکت کنه.(البته بنا به برداشتی که من از حرفات کردم)
ببین من فرض کردم شما شمارنده ای لازم داری که به محض اینکه پایه ورودیت 0 شد شروع به شمارش کنه تا زمانی که پایه ورودی شما 1 بشه به محض اینکه ورودی شما یک شد عمل شمارش متوقف بشه تا اینکه مجددا پایه ورودی صفر بشه و دوباره شروع به شمارش کنه(با صفر شدن بشماره با یک شدن متوقف بشه)
برای اینکار شما نیاز به لبه داری که من این رو حساس به لبه بالا پایین رونده نوشتم.با IFنوشتم چون گفته بودین با if
البته راه های دیگه ای هم وجود داره که شمارنده بسازید مثل استفاده از تایمر کانتر
برنامه:
$regfile = "m16def.dat"
$crystal = 1000000
Config Porta = Output
Config Portb = Output
Config Portc = Input
Dim A As Byte
A = 0
Lable:
Do
If Pinc.0 = 1 Then
If Pinc.0 = 0 Then
Do
Portb = A
Wait 1
Incr A
If Pinc.0 = 1 Then
Goto Lable
End If
Loop
End If
End If
Loop
امیدوارم منظورتون رو اشتباه نفهمیده باشم.
موفق باشید

آخرین ویرایش:

mohammadjavid

عضو جدید
خیلی ممنون دوست عزیز، ولی اینی که شما نوشتی وقتی Pinc.0 = 1 میشه، شمارش رو شروع میکنه تااینجا درست.
ولی وقتی که Pinc.0 = 0 میشه شمارش رو متوقف نمیکنه همینطور پشت سرهم میشمره. انگارنه انگار که Pinc.0 = 0 شده و باید شمارش متوقف بشه
مشکلش همینه

lord mohsen

عضو جدید
سلام خیلی خوبه دستتم درد نکنه رو کمک منم می تو نی حساب کنی البته من تو تایمر و A/D مشکل دارم
یه پیشنهاد دارم
چرا از نرم افزار Raidcall استفاده نمکنید
خیلی خوبه یه تحقیقی بکنید تما این ساید می تونه با این نرم افزار به صورت انلاین با هم در ارتباط باشند

zam_13

عضو جدید
سلام خدمت شما
bargh_8 عزیز
من هم دقیقا همین مشکل رو دارم
فرق دو تا دستور زیر رو نمی دونم چیه
CONFIG PORTA.1 = INPUT
CONFIG PINA.1 = INPUT
لطفا یکی راهنمایی کنه
PLEASE ...

سعید گروسی

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام خدمت شما
bargh_8 عزیز
من هم دقیقا همین مشکل رو دارم
فرق دو تا دستور زیر رو نمی دونم چیه
CONFIG PORTA.1 = INPUT
CONFIG PINA.1 = INPUT
لطفا یکی راهنمایی کنه
PLEASE ...
سلام
اینادرسته ،دقت کنیدفرقش رومیبینین
Config Pinc.0 = Input
Config Portd = Input
X = Pinc.0
این دستوراتم کلااشتباه است:

Config Porta.0 = Output
Config Porta.0 = Input
X = Porta.1
X = Porta
Set Pina.0
Set Pina
بازتوی دستورات بالادقت کنین.من برای برنامه نویسی زبان برنامه نویسی اسمبلی روتوصیه میکنم به دلایل مختلف.یکیش همین مسائل ومشکلات برنامه نویسی سطح بالایاbug های آن.
اسمبلی زبان پایه، تحلیلی، ریجیستری ،بدون اشکال وباوجود137 دستورثابت خود نه تغییریافته نه bug وچنین مشکلاتی داره
کسی که اسمبلی رومسلط باشه باالگوریتم نویسی قوای ای آشناشده پس به نظرم من که توی این زمینه هاسالهافعالیت کردم کسی که اسمبلی بلده تموم زبان هاروهم بلده چون بقیه فقط تغیییرظاهری کدنویسی هستش.کامپایلرهای آن نیزرایگان هستش ومحدودیت نداره حتی پروژه های صنعتی امابیسکام که توی نت هستش نسخه اصلی آن نیست دراصطلاح demo هستش.پس کلی توابع وامکانات رواجازه نمیده وتا4کیلوبایت گدنویسی اجازه نمیده وبراساس قانون کپی رایت استفاده درپروژه های صنعتی بامانع همراه هستش .نسخه اصلی 140 هزارتومان ویاپروتئوس نسخه ی اصلی آن 2 میلیون تومان میباشد.
موفق باشین.

aahhss

عضو جدید
کسی برنامه قفل در (وارد کردن 4عدد به عنوان رمز سپس مثلا تا س مرتبه برای یافتن رمز در صورت 3بار وارد کردن اشتباه برنامه lock شود )را با fpga یا AVR وکدهای VHDL بلد نیس؟

سعید گروسی

عضو جدید
کاربر ممتاز

irpersian20

عضو جدید
سلام
برنامه ماشین حسابی که 2 عدد را گرفته و 4 عمل اصلی را انجام دهد.
اگر هم تقسیم بود فرض که عدد اول بزرگتر از عدد دوم می باشد
کامپیتور هستیم

:redface:

arash 97

عضو جدید
سلام : من میخواستم بدونم چطوری میتوانم به میکرو کد هارو که از ریموت کنترل فرستاده میشه رو ذخیره کنم . لطفا برنامش رو برام بفرستید

سلام : من میخواستم بدونم چطوری میتوانم به میکرو کد هارو که از ریموت کنترل فرستاده میشه رو ذخیره کنم . لطفا برنامش رو برام بفرستید

:confused::confused::cry:
سلام : من میخواستم بدونم چطوری میتوانم به میکرو کد هارو که از ریموت کنترل (در باز کن) فرستاده میشه رو ذخیره کنم . لطفا برنامش رو برام بفرستید .

سعید گروسی

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
برنامه ماشین حسابی که 2 عدد را گرفته و 4 عمل اصلی را انجام دهد.
اگر هم تقسیم بود فرض که عدد اول بزرگتر از عدد دوم می باشد
کامپیتور هستیم

:redface:

برنامه ماشین حساب

شماتیک:

برنامه:

1) $regfile = "m16def.dat"
2) $crystal = 1000000
3) Config Lcdpin = Pin , Db4 = Portc.2 , Db5 = Portc.3 , Db6 = Portc.4 , Db7 = Portc.5 , Rs = Portc.0 , E = Portc.1
4) Config Lcd = 16 * 2
5) Cursor Off
6) Config Timer0 = Timer , Prescale = 8
7) Enable Interrupts
8) Enable Ovf0
9) On Ovf0 _keypad
10) Config Portd = Output
11) Config Kbd = Portd , Debounce = 50
12) Dim Alfa As Long , A As Byte , B As Byte
13) Dim Beta As Long , Delta As Long
14) Dim Final As Single
15) Dim Pad As Byte , Cheker As Byte , Ejaze As Bit
16) Dim X As String * 1
17) Declare Sub Adder
18) Declare Sub Part1
19) Deflcdchar 1 , 32 , 32 , 4 , 32 , 31 , 32 , 4 , 32
20) Deflcdchar 2 , 32 , 32 , 32 , 17 , 10 , 4 , 10 , 17
21) Main:
22) Alfa = 0 : Beta = 0 : Delta = 0
23) A = 1 : Cheker = 0 : Final = 0
24) Pad = 16 : Ejaze = 0
25) Cls
26) Home : Lcd "0"
27) Do
28) Select Case Pad
29) Case Is < 10
30) Call Adder
31) Case 10
32) jmp main
33) Case 12
34) Call Part1 : Cheker = 1 : X = Chr(1(
35) Locate 1 , 16 : Lcd X
36) Case 13
37) Call Part1 : Cheker = 2 : X = Chr(2)
38) Locate 1 , 16 : Lcd X
39) Case 14
40) Call Part1 : Cheker = 3 : X = "-"
41) Locate 1 , 16 : Lcd X
42) Case 15
43) Call Part1 : Cheker = 4 : X = "+"
44) Locate 1 , 16 : Lcd X
45) End Select
46) If Pad = 11 Then
47) Select Case Cheker
48) Case 1
49) Final = Delta / Beta
50) Case 2
51) Final = Delta * Beta
52) Case 3
53) Final = Delta - Beta
54) Case 4
55) Final = Delta + Beta
56) End Select
57) If Final > 999999999 Then
58) Cls : Locate 1 , 7 : Lcd "error"
59) Do
60) Loop Until Pad = 10
61) jmp main
62) End If
63) Cls
64) Home : Lcd Delta ; X ; Beta ; "="
65) Home L
66) Lcd Fusing(final , "#.&&&")
67) Set Ejaze
68) Delta = Final
69) Waitms 500
70) End If
71) Loop
72) End
73) Adder:
74) B = Pad
75) Alfa = Beta * A
76) Beta = Alfa + B
77) Waitms 200
78) A = 10
79) Home : Lcd " "
80) Home
81) Lcd Beta
82) Return
83) Part1:
84) If Ejaze = 0 Then
85) Delta = Beta : End If
86) Waitms 150 : A = 1 : Alfa = 0 : Beta = 0 : Home
87) Return
88) _keypad:
89) Pad = Getkbd()
90) Pad = Lookup(pad , Dat)
91) Return
92) Dat:
93) Data 7 , 4 , 1 , 10 , 8 , 5 , 2 , 0 , 9 , 6 , 3 , 11 , 12 , 13 , 14 , 15

توضیحات برنامه:

درخط1 تراشه مورد نظرمعرفی شده.درخط2مقدارکریستال.خط3پیکربندی ال سی دی که به پورت سی وصل شده درخط4نوع ال سی دی مشخص شده که ال سی دی 2*16 می باشددرخط5کرزرال سی دی خاموش می شود.درخط6پیکربندی تایمر0می باشد که تقسیم فرکانس آن 8 می باشد این دستورمقدار کریستال برنامه را به 8تقسیم می کند زمانی که ازاین تایمربدست میآید256میلی ثانیه است علت استفاده تایمربه این خاطراست که هر256 میلی ثانیه به برچسب کی پد پرش کرده وکی پد فراخوانی شده وورودی را میگیردتوسط دستورگت کی پد .سپس توسط جدول خط 90عددموردنظربرگشت داده می شودمثلااگرکی پدعدد0 رابرگشت دهدجدول لوک آپ عدد7رابرگشت می دهدجدول موردنظربه برچسب دت پرش کرده وعددرابرگشت داده مثلا همان عدد7 را.این مرحله ی پرش به برچسب توسط دستورخط9مشخص شده.چون این پرش توسط آورفلوی تایمر0 انجام می شود بایدابتداوقفه ی سراسری فعال شود درخط7 سپس فعال سازی آورفلو یاهمان سرریزتایمر0 که درخط8 انجام شده.درخط10پیکربندی پورت دی به عنوان خروجی است.درخط بعد(11)پیکربندی کی پد می باشدکه به پورت دی متصل است ازخط12 تا16تعریف متغیرهای برنامه می باشد.خط 17 معرفی یک زیر برنامه به نام ادرمی باشد ای زیر برنامه تشخیص یکان ودهگان و...اعداد وارد شده می باشدکه درجای خودتوضیح داده خواهد شد کلا زیر برنامه هابعدازپایان برنامه روتین آن هامعرفی می شود.خط18 هم معرفی زیر برنامه است به نام پارت1.این زیر برنامه مقادیروارد شدهی اولیه راقبل از وارد شدن عملگری وارد متغیرجدیدی می کند.زمان اجرای آن درپایین توضیح داده خواهد شد.خط19 و20 فارس ساز کردن2 دستورتقسیم وضرب می باشدکه باشماره ی1 یعنی تقسیم و2 ضرب مشخص شده است.خط21 تا24روتین برچسب مین اجرامی شودکه مقداردهی متغیرهاست این برچسب 1باراجرامیشود چون قبل ازحلقه ی تکرار است مگراینکه دوباره صدازده شود.خط25 دستورش صفحه ی ال سی دی راپاک می کندخط26درسطراول ستون اول کاراکتر0 رانمایش می دهد.خط 27 اجرای حلقه ی ابداست که با دستور خط71 پایان می پذیرد روتینی که بین این 2 دستور قرار می گیردهمیشه اجرا خواهد شد.خط 28تا45 بدنه ی دستورکنترلی سلکت است در این بدنه مقدارگرفته شده توسط کی پد که در متغیر پد ریخته شده را چک می کنداگرمقدارپد0تا9 باشد زیربرنامه ادر اجرا میشودکه عمل تشخیص یکان ودهگان و...اعداد وارد شده می باشد(خط29و30)اگرپد10 باشد پرش می کند به برچسب مین.مقدار10 یعنی همان کلید صفرکردن ماشین حساب که همه ی متغیرهامقداراولیه می گیرند.اگرپد12 باشدعمل تقسیم می باشد ودرال سی دی نمایش داده می شوددراین حال متغیری به نام چکر مقدارمیگیرد این برای تشخیص عمل دردستورسلکت بعدی است واگرپد13 یا14 یا15 باشد به ترتیب عمل ضرب سپس تفریق سپس جمع طی مراحل گفته شده انجام میشود.درهرمرحله متغیرچکرمقدار متفاوتی میگیردمثلادر کیس 14 مقدارش 3 می باشد.بعدازتمام شدن سلکت درخط45دستورایف بررسی می شودکه میگویداگرمقدارمتغیرپد11بودسلکت زیر راانجام بده.پد11 همان کلید مساوی درروی ماشین حساب است که بافشاردادن آن بایدعملیات آخرراانجام دهداین سلکت عملیات مورد نظررا توسط مقدارچکرکه درسلکت قبلی مقداردهی شده بود راتشخیص داده وجواب نهایی رامحاسبه می کند.خط47 تا56 بدنه ی این سلکت است.لازم به ذکراست که اولین مقدار وارد شده در متغیردلتا ودومین عدد وارد شده در بتا ریخته می شودوحاصل مورد نظر درمتغیرفینال.خط48 میگوید اگر مقدارچکر1بود عمل تقسیم راانجام بده اگر2بودضرب اگه 3 بودمنها اگه 4 بودجمع راانجام بده.خط57میگویداگرمقدارجواب بزگترازمقدارگفته شده شد کلمه ی ارور رانمایش بده سپس دریک حلقه ی ابد افتاده وتازمانی که کلید صفرکردن ماشین حساب فشرده نشده خارج نشو وهمچنان ارور را نمایش بده(خط 57تا62).درخط63 ال سی دی پاک شده ودر64کل عبارت چاپ میشود مثلا: 6=2+4
درخط66نوع فرمت نمایش خروجی مشخص شده که تا3 رقم اعشار می باشد.درخط72برنامه به پایان میرسدازخط73 تا93زیربرنامه ها می باشد که در بالا توضیح داده شد.موفق باشین

آخرین ویرایش:

a$kim

عضو جدید
سلام مهندس جان مرسی بابت آموزشت اگه میشه مطالب رو به ایمیلم بفرست ممنون میشم چندتام پروژه صنعتی که در کارخونه جات مواد غذایی کاربرد داشته باشه رو برام بفرستی u_ebrahimpour@yahoo.com

آخرین ویرایش:

a$kim

عضو جدید
سلام مهندس جان مرسی بابت آموزش کاملت اگه میشه آموزش کاملوبه ایمیلم بفرست ممنون میشم چندتا پروژه که در صنایع غذایی کاربرد داشته باشه رو میل کنی.
u_ebrahimpor@yahoo.com

irpersian20

عضو جدید
سلما
برنامه ای دارم که in the name
of god را از راست خارج و از چپ وارد میکند
پاسخ را دارم اما راستش صورت سوال رو اصلا نمیفهمم چی هست و چرا این طوریه جوابش
میشه توضیحی بفرمائید صورت سوال دقیق چه منظوری داره؟
configlcd= 16*2
dim i as byte
cls
locate 3,1
lcd "In the name"
locate 6,2
lcd "of god"
for i=0 to 13
shiftlcd right
wait ms 300
next
Do
for i=0 to 20
shiftlcd right
next
for i=0 to 10
shiftlcd right
wait ms500
next
loop
end

f shademan

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلما
برنامه ای دارم که in the name
of god را از راست خارج و از چپ وارد میکند
پاسخ را دارم اما راستش صورت سوال رو اصلا نمیفهمم چی هست و چرا این طوریه جوابش
میشه توضیحی بفرمائید صورت سوال دقیق چه منظوری داره؟
configlcd= 16*2
dim i as byte
cls
locate 3,1
lcd "In the name"
locate 6,2
lcd "of god"
for i=0 to 13
shiftlcd right
wait ms 300
next
Do
for i=0 to 20
shiftlcd right
next
for i=0 to 10
shiftlcd right
wait ms500
next
loop
end

سلام
خب ببین دوست من ،صورت سوال از شما میخواد که عبارت
In the name of god
رو روی ال سی دی نشون بدین !!
که از سمت چپ وارد شه ،یعنی حروفت،یکی یکی از سمت چپ ال سی دی اتون وارد شه !!از اون ورم خارج !!

(توی بانک ها هست و اکثرا اتوبوسها و....، توی صفحه نمایشکر ها ،یه نوشته ای میاد و میره ها !مثلا می نویسه :از اعتماد شما متشکریم !!!منظور اونجوریه :D)

irpersian20

عضو جدید
سلام
ممنون از پاسخ شما
چرا 21 شیفت میدیم به راست؟ اگر بخواهیم حروف بیاد سمت راست که از اون ور با شیفت خارجش کنیم با 4-5 تا شیفت هم میشه که

f shademan

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام
ممنون از پاسخ شما
چرا 21 شیفت میدیم به راست؟ اگر بخواهیم حروف بیاد سمت راست که از اون ور با شیفت خارجش کنیم با 4-5 تا شیفت هم میشه که

نه دیگه !!شما باید کلا بندازیشون بیرون !!ا
توضیح برنامه اتون:
شما یه ال سی دی دارید 16 ستون داره ، دو تا سطر

بعد تعداد کل کاراکترهایی که میخای تو صفحه نشون بدید(حروفا + فاصله ها )میشه 18 تا !!)و این یعنی شما نمی تونید اونو توی سطر اول جا بدید !!واسه همین تقسیمش کردی!!یکمی رو گذاشتی تو سطر اول ،بقیه رو سطر دوم

که اومدیدگفتید برا سطر اول از ستون سومی شروع کن !!و برا سطر دوم از ستون ششم !!

حالا باید این in the name رو کلا بندازی بیرون ،یعنی هی شیفتش بدی تا کلا از صفحه خاج شه !! نمی دونم چرا نوشتی 21 !!اگه 14 تا شیفت بدی میره بیرون !!اشاید واسه محکم کاریه !!!:D(بعضی وقتا از این کارا می کنیم !!)

واسه سطر دوم هم همین روند رو پیاده کردید !!نوشته اتون از ستون ششم شروع میشه ،با 11 تا شیفت به راست میره بیرون !

من خیلی وقته این درسو داشتم ،خیلی یادم نیست ،سوالتونو اتفاقی دیدم،دوستان فعال تاپیک اگه اشتباه گفتم ،خودتون گفته امو اصلاح کنین !!وشماهم ببخشید

باتشکر از تاپیک مفیدتون :gol:

آخرین ویرایش:

irpersian20

عضو جدید
سلام
اول تشکر میکنم از راهنمایی دوستان
در تاپیک قبل درخواست یک ماشین حساب کردم اما اون پیشرفته هست
من یک ماشین حساب خیلی ساده میخوام
2 تا عدد یک رقمی بگیره
و روی اون ها 4 عمل اصلی رو انجام بده
به فرض که در تقسیم عدد اول بزرگ تر از دومی هست.
اعشار هم نیاز نیست.
میشه لطف کنید :redface:

omidvarshoei

عضو جدید
سلام دوست عزیز من تازه این تاپیک رو دیدم من یک سری از مطالبی که گذاشته بودی رو خوندم
من رشتم قدرته دوست دارم با avr ها هم کار کنم و آشنایی با اونا و برنامه نویسیش داشته باشم و اینم بگم که هیچ نوع اطلاعات اولیه ای از avr ها ندارم
می تونید کمکم کنید که چیکار کنم و راه یادگیریش رو بم بگید؟
ممنون از لطفت

با سلام خدمت شما 
از انجا که رشته شما برق قدرته پس با سیستم برنامه نویسی برق قدر ت آشنایی دارین 
در ابتدا باید بدانی میکروکنترلر و این سری آی سی هارا بشناسی . به طور ساده آی سی های میکرو کنترلر همان کار plc  را در سیستم های قدرت انحام میدهند با این تفاوت که میکرو کنترلر ها برای جریانهای کمتر 0/5 استفاده شده ولی plc ها برای جریانهای 2 امپر به بالا استفاده میگردد 
پیشنهادی که من برای شما میکنم به دنبال یادگیری زبان c که کامپایلر آن کدویژن میباشد بروید زیرا در دانشگاه تا حدی این زبان را فرا گرفته اید 
همچنین یک برد و تعدادی قطعات الکترونیکی مثل led و ic atmega 8 و مقاومت و خازن و ... تهیه کنید و همینطور که برنامه نویسی را یاد میگیرین آن را روی برد پیاده سازی کنید 
شما میتونید در ابتدا از برنامه های ساده مثل چراغ های چشمک زن و مدارات دیگر استفاده کنید 
اگر در جایی به مشکل برخورد کردین پیام بدین من در خدمتتون هستم

omidvarshoei

عضو جدید
با سلام به همه دوستان عزیز
در مرحله اول لازم از همه دوستان تشکر ویژه کنم بخاطر زحماتی که در این پست کشیدن و از این پست حمایت کردن 
و خوشحالم در حالی که زمانه زیادی از گذاشتن این پست میگذرد افراد زیادی با من در رابطه با این پست تماس میگیرن و سوالات و مشکلات و راه کارهای خود را ارائه میدهند
من یک معظرت خواهی به تمامی دوستان بدهکارم که به گرفتاریهای شغلی نمیتونم مثل سابق به این پست سر بزنم و جواب سوالاتشان را بدم و از دوستانی که در زمینه برنامه نویسی بسکام یا سی یا هر زبان برنامه نویسی میکرو اطلاعاتی دارن به اشتراک بگزاارند تا دوستانی که علاقه به الکترونیک و برنامه نویسی دارند استفاده کنند 
در اخر از تمامی شما عزیزان سپاسگذارم

با تشکر 
امید ورشوئی

pouyaweb7

عضو جدید
من یه کتاب خوب میخوام واسه شروع ... لطفا اگه pdf دارین بزارین ممنون

alonejax

عضو جدید
سلام
من یه برنامه فرکانس متر دارم +ولتمتر
هردو کار میکنند ولی وقتی با هم ترکیبشون میکنم ولتمتر بین 0 و 5 ولت نوسان تندی داری
کانال adc فقط به تعیین ولتاژ و سیگنال فرکانس متر پایه t1 انتخاب شده
مگا32 و prescale8 برای تایمر0 و auto برای adc منظور شده؛لطفا راهنمایی کنید
اگر ممکنه طریقه کار با یه مبدل آنالوگ به دیجیتال و طرز اتصالش به میکرو و طرز خواندن توسط برنامه رو بگین بسکام!ممنون

shima.power

عضو جدید
ممنون از تاپیک خوبتون.یه سوال داشتم
دستورات زیر یعنی چی؟برای چه کاری استفاده میشن؟
makeint
lcd fusing