آموزش برنامه نویسی موبایل به صورت کاملا عملی

zahra1386

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
منم اجراش کردم اما اجرای من دو تا hello داشت :surprised:این طوری Hello hello,Word
سه تا سوال دارم :
اول:من مکان ذخیره ی پروژه رو غیر از درایو ویندوز انتخاب کردم بعدا مشکلی پیش نمیاد ؟( توضیح این که من قبلا تو یه برنامه دیگه این کارو کردم اولش مشکلی پیش نیومد و برنامه اجرا شد اما بعدا به مشکل برخورد :()
دوم:چرا وقتی برنامه رو اجرا میکنم پنجره ی Windows Security Alert فعال میشه و ازم میپرسه که برنامه رو block کنه یا نه؟
سوم:پنجره ای که قبل از زدن کلید F6 باز میشه چیه؟
ممنون :gol:

SHRP

همکار مدیر تالار مهندسی کامپیوتر متخصص برنامه نوی
کاربر ممتاز
خب
خدا رو شكر ساده ترين برنامه موبايل رو نوشتيم!
فانوس جان با اجازه استاد من تغييري در متن رشته هاي برنامه دادم
مثلا hello رو تبديل به سلام كردم.
توي سمت چپ پايين محيط برنامه كه اسمش navigator است مي شه متن ها و خصوصيات رو تغيير داد.

فانوس تنهایی

مدیر بازنشسته
سلام
منم اجراش کردم اما اجرای من دو تا hello داشت :surprised:این طوری Hello hello,Word
سه تا سوال دارم :
اول:من مکان ذخیره ی پروژه رو غیر از درایو ویندوز انتخاب کردم بعدا مشکلی پیش نمیاد ؟( توضیح این که من قبلا تو یه برنامه دیگه این کارو کردم اولش مشکلی پیش نیومد و برنامه اجرا شد اما بعدا به مشکل برخورد :()
دوم:چرا وقتی برنامه رو اجرا میکنم پنجره ی Windows Security Alert فعال میشه و ازم میپرسه که برنامه رو block کنه یا نه؟
ممنون :gol:
سوالای این دوست عزیز سوالای من هم هست

فانوس تنهایی

مدیر بازنشسته
خب
خدا رو شكر ساده ترين برنامه موبايل رو نوشتيم!
فانوس جان با اجازه استاد من تغييري در متن رشته هاي برنامه دادم
مثلا hello رو تبديل به سلام كردم.
توي سمت چپ پايين محيط برنامه كه اسمش navigator است مي شه متن ها و خصوصيات رو تغيير داد.
مرسی حاجی امتحان میکنم ببینم میشه یا نه

SHRP

کاربر ممتاز
جايي ديگه ذخيره كني مشكلي پيش نمياد پس نگران نباش
اگه قرار بود مشكلي پيش بياد كه برنامه اجرا نمي شد خب!

اگه يه نگاهي به stringitem بكنيد مي بينيد كه يه خصوصيت text داره يه label كه متنهاي اول و دوم رو داره
پاكش كنيد و متن مناسب بنويسيد بعد ذخيره و كامپايل كنيد

SHRP

کاربر ممتاز
راستي واسه من موقع كامپايل پنجره اضافه اي باز نمي شه
شايد پنجره output مربوط به كامپايل باشه كه به جاي اينكه dockable ابشه به صورت شناور نمايش داده شده!

beginner2001

عضو جدید
سلام استاد امیدوارم که شاد باشی
یه سوال از بعد از ظهر تو ذهنمه گفتم بیام ازتون بپرسم
اونم اینکه
وقتی برنامه رو اجرا کردیم و به قولی کلید وسط اون شکل موبایل رو زدیم این جمله میاد helloworld
الان این جمله رو ما به غیر از نام پروژمون جای دیگه وارد نکردیم
از کجا میشه تغییرش داد
مثلا بشه hello fanoos
ممنون میشم جواب بدی

اولا استاد خودتی !!!

ثانیاین متن درون یک کامپوننت textbox نوشته شده برای تغییرش راه های زیادی وجود داره که یکیش اینه که شما از محیط designer استفاده کنین

مراحل موجود در عکس زیر رو انجام بدین

البته این روش از طریق محیط ویژوال انجام شده اما شما میتونین از طریق کد های برنامه هم اینکار رو انجام بدین که در آینده با هم یاد می گیریم

سلام
منم اجراش کردم اما اجرای من دو تا hello داشت این طوری Hello hello,Word
سه تا سوال دارم :
اول:من مکان ذخیره ی پروژه رو غیر از درایو ویندوز انتخاب کردم بعدا مشکلی پیش نمیاد ؟( توضیح این که من قبلا تو یه برنامه دیگه این کارو کردم اولش مشکلی پیش نیومد و برنامه اجرا شد اما بعدا به مشکل برخورد )
ممنون

1 . مشکلی نیست که شما پروژه رو کجا دخیره میکنین و برای انتفال پروژه هم می تونین پوشه اون پروژه رو منتقل کنین (قاعدتا نباید مشکلی در مسیر موجود باشه ! شاید شما با VS 2010 و مشکل اجرا نشدن فایل پروژه برخورد کردین !! در نت بینز مشکلی نیست )

2 . چون شبیه ساز شما رئی یکی از پورت های مجازی اجرا میشه مثل برنامه های ساخت سرور مانن Wamp باید unblock کنین

3 . تصویر و یا نام پمجره رو بگین لطفاً!

zahra1386

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
جايي ديگه ذخيره كني مشكلي پيش نمياد پس نگران نباش
اگه قرار بود مشكلي پيش بياد كه برنامه اجرا نمي شد خب!
دوست محترم مثل این که توضیح اضافه ی من رو نخوندین :razz:خوشبختانه صاحب تاپیک منظورم رو گرفت بهتره شمام جوابشون رو بخونین.

mahdis

عضو جدید
خواهش

خواهش

من دانلود كردم،نصب هم كردم.
ميشه بريم سر اصل مطلب.من تا يك ماه ديگه بايد پرو‍ژه تحويل بدم.:cry:
ميشه لطف كنيد و يه منبع غير از كتاب ايمان اشكاوند معرفي كنيد.
خيلي ممنون:gol:

SHRP

کاربر ممتاز
دوست محترم مثل این که توضیح اضافه ی من رو نخوندین خوشبختانه صاحب تاپیک منظورم رو گرفت بهتره شمام جوابشون رو بخونین.
حالا چرا مي زني؟بچه زدن نداره !
ما هم گرفته بوديم منظورتون رو(با توضيح اضافه اش)
مشكلي نداره!
در مورد دات نت هم كه توضيح دادن استاد.

Sharif_

مدیر بازنشسته
اگه از ورژن کامل 6.9 که لینک دادم دانلود کرده باشین نیازی به mobility pack نیست اما اگه ورژن 6.1 رو نصب کردیت باید mobility رو هم نصب کنین
اقا ما عقب مونیدم شرمنده
فقط یه سوال
netbeans نسخه 6.9 ننوشته mobility ولی برا نسخه 6.1 رو اسم فایل mobility هست
مطمئنی بعد 6.1 نیاز هست mobility نصب بشه

beginner2001

عضو جدید
اجازه
منم مي خوام بيام . خيلي كه عقب نموندم ؟؟‌

-----------
با اجازه استارتر تاپيك اگه موافقين ، براي منسجم شدن و پيوسته بودن آموزش پست هاي آموزشيتون رو به يه تاپيك قفل شده ديگه اي با همين عنوان منتقل ميكنم ، چون اين تاپيك شامل سوال ها و اشكالات هم هست و گاهي وقتا اسپم .
ممنون .:gol:

مطالب زیادی گفته نشده حتما میرسین

ایجاد یه تاپیک دیگه فکر خوبیه اما بهتره یه نسخه از آموزش ها در همین تاپیک هم بمونه
اما من قصد دارم که جلسه های آینده رو به صوت PDF در بیارم که واسه همیشه بمونه و تغییری نکنه

با این پیشنهاد موافقین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

اقا ما عقب مونیدم شرمنده
فقط یه سوال
netbeans نسخه 6.9 ننوشته mobility ولی برا نسخه 6.1 رو اسم فایل mobility هست
مطمئنی بعد 6.1 نیاز هست mobility نصب بشه

مهم نیست چه نسخه ای رو دانلود کنین مهم اینه که ورژن شما قابلیت JavaMe رو داشته باشه

اگه نداشته باشه باید بعدا پکیجی با نام mobility pack رو روش نصب کنین

بازم سلام خوبید؟
من این کار رو قبلا هم انجام داده بودم
عوض نمیشه
همون hello,world! باقی میمونه

روی نوشته hello wold کلیک راست کنین و گزینه آخر properties رو انتخاب کنین و ویژگی text رو تغییر بدین

آخرین ویرایش:

beginner2001

عضو جدید
جلسه سوم

جلسه سوم

تا اینجا یاد گرفتیم به برنامه های سمت گوشی MIDlet گفته میشه در پروژه اولی که نوشتیم از کدهای حاضری خود برنامه زمان درست کردن پروژه استفاده کردیم ، تو این جلسه قصد داریم کدها خودمون رو بنویسیم و و تا چند جلسه آینده از محیط ویژوال استفاده نمیکنیم تا کمی به کدهای برنامه مسلط بشیم

1 . پروزه را میسازیم

پروژه رو با نام helloWord بسازین و در مراحل نصب تیک گزینه create hello Midlet رو بردارین تا یک پروژه خاالی ایجاد بشه و ما کدهای خودمون رو بنویسیم

2 . روی پروژه کلیک راست کینید و new ---- MIdlet رو بزنید

تا یک MIdlet به برنامه ما اضافه بشه و اونو توسعه بدیم

3 . اسم کلاس و MIDlet رو HelloMIDlet یزارین

دقت کنین که جاوا به حروف بزرگ و کوچک حساسه و هرطور که در اینجا نام گزاری بشه باید در برنامه هم به همین صورت استفاده بشه

4 .کلاس ها و متدهای لازم رو به برنامه import کنین

برای اینکار کافیه کد

کد:
public class HelloMIDlet extends MIDlet {
رو پیدا کنین و کدهای زیرو رو به قبل از اون اضافه کنین
کد:
import javax.microedition.midlet.*;
import javax.microedition.lcdui.*;
کد
معنی این دو خط :
خط اول کلاس MIDlet رو گسترش میده در J2Me این کلاس از قبل وجود داره
معنی خط دوم :
این خط تمام کامپوننت های مورد نیاز برنامه نویسی موبایل رو به برنامه ما وارد میکنه مثلا اگه شما بخواین فقط یه کامپوننت textbox رو به برنامه اضاف کنین باید به صورت زیر بنویسین

کد:
javax.microedition.lcdui.textbox

حالا بعد از اضاف کردن دستورات import به کد

کد:
public class HelloMIDlet extends MIDlet {

میرسیم

معنی این کد : یک کلاس عمومی با نام HelloMIDlet به برنامه اضافه میکنه که کلاس MIDlet رو گسترش میده یعنی از اون ارث میبره

هر کلاس ممکنه شامل متدهای زیادی باشه و این کلاس به صورت پیشفرض شامل یکسر متده ک

همونطور که میدونین متدها انجام دهنده کارها در کلاس هستن

متدهای این کلاس :

1 . متد startapp() وقتی برنامه شما اجرا میشه در اول کدهای داخل این متد اجرا میشن که معمولا کدهای که در ارتباط با به دست گرفتن صفحه نمایش درون اون قرار میگیره

2 . متد pauseapp () وقتی اجرای برنامه متوقف می شه کدهای داخل این متد اجرا میشن

3 . متد destroyapp () وظیفه این متد آزاد کردن منباعی هست که در زمان اجرای برنامه در اختیار برنامه بوده

در جلسه بعدی یک برنامه ساده رو با هم مینویسیم

beginner2001

عضو جدید
می بخشین میشه یه پیشنهاد بدم؟

خدا ببخشه من که کاره ای نیستم !

اگه میشه آموزشها رو تو بازه های زمانی منظم ارائه بدین مثلا هر 2 روز یکبار تا هم کار سریعتر پیش بره هم یه برنامه کاری منظم داشته باشیم.
ممنون

اگه بخوام برنامه منظم بزارم امکان داره وقت نکنم و بد قولی بشه اما سعی میکنم هر دو یا سه روز یکبار یه مطلب جدید بزارم حتما

zahra1386

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
من پروژه ی جلسه ی سوم رو ایجاد کردم دو تاسوال:

1) وقتی کدایی که برای import گذاشتین وارد میکنم یه چراغ زرد رنگ کنارش روشن میشه و ارور میده که unused import اینم شکلش:

مشاهده پیوست 11.rar

2) زمان ایجاد این پروژه مدام چراغ مربوط به فلاپی دیسک روشن میشه و در پایین صفحه مینویسه: checking for external chenges

علت ایجاد اینا چیه؟

beginner2001

عضو جدید
درود
دوستان عزیز
میتونید کلاس های مختلف IMPORT رو پیدا کنید
یا بگید هر کدوم از این ایمپورت ها چه کارآیی داره؟
یا کی باید ازشون استفاده کنیم.:w09:

هرکدام کلاسها متد ها و کامپوننت های رو به برنامه وارد میکنن به کد زیر دقت کنین
import javax.microedition.lcdui.*;
اکثر کامپونن ها در LCdui قرار دارن که با کد بالا همه رو به برنامه وارد میکنیم و یا می تونیم تک تک وارد کنیم

کد:
javax.microedition.lcdui.textbox

اولین import هم کلاس برنامه نویسی موبایل رو به برنامه وارد میکنه

beginner2001

عضو جدید
سلام

1) وقتی کدایی که برای import گذاشتین وارد میکنم یه چراغ زرد رنگ کنارش روشن میشه و ارور میده که unused import اینم شکلش:

مشاهده پیوست 23776

2) زمان ایجاد این پروژه مدام چراغ مربوط به فلاپی دیسک روشن میشه و در پایین صفحه مینویسه: checking for external chenges

علت ایجاد اینا چیه؟
علتش اینه که شما یه سری چیزا رو به برنامه ایمپرت کردین ولی ارشون استفاده نکردین بعدا که استفاده کنین این هشدار رفع میشه

2 .یعنی پروژه شما build نمیشه؟ علت اینه که کدها رو کپی میکنین به برنامه و یا از ورژن های tomcat استفاده می کنین برای حل این مشکل به مسیر زیر برین

tools---->options---->miscelleuse
و در تب فایل تیک enable auto scanning of source رو بردارین

beginner2001

عضو جدید
سلام

مشاهده پیوست 23776

علت ایجاد اینا چیه؟

عرض کنم خدمت شما که :

1 . علامت زرد رنگ نشون میده که شما چیزی رو به برناه ایمپرت کردین ولی ازش استفاده نکردین چون در حال حاضر از هیچ کامپوننتی استفاده نکردین

2. آیا برنامه شما اجرا میشه ؟
به مسیر زیر برین
Tools---->Options---->miscellaneuse
در تب File تیک گزینه
enable auto scanning of sources رو بردارین

Arash_Sn

عضو جدید
با توجه به تمایل دوستان به ادامه تاپیک ، به بحث ادامه میدهیم .
ابتدا سعی کردم که فایل آموزشی استارتر تاپیک را مطالعه کنم که متاسفانه موفق به دانلد آن نشدم ! چندین بار سعی کردم ولی هر بار با پیام خطا روبرو شدم ! امیدوارم که مطالبی که بنده مینویسم تکراری نبوده باشد.

در ادامه مطالب استارتر تاپیک باید عرض کنم که برای برنامه نویسی بر روی موبایل بسته به پلتفرم و نوع گوشی از ابزار و زبانهای مختلفی میتوان بهره برد . بطور مثال یکی از زبانهای رایج ++C میباشد که برای نوشتن برنامه بر روی سیستم عامل Symbian استفاده میشود. ولی کاربردی ترین زبان مورد استفاده بر روی گوشی های موبایل زبان جاوا است. برای برنامه نویسی به زبان جاوا به یک محیط توسعه برنامه یا همان IDE نیاز داریم . یکی از IDE های معروف و کاربردی NetBeans میباشد که استارتر تاپیک به آن اشاره کردند ولی علاوه بر این محیط برنامه نویسی شما میتوانید از محیطهای دیگری نیز استفاده کنید که از آن جمله میتوان به eclipse اشاره کرد. محیط eclipse مورد علاقه برنامه نویسهای حرفه ای میباشد . برای کسانی که برای اولین بار بر روی موبایل برنامه مینویسند محیط NetBeans ساده تر بوده و با داشتن امکانات Visual نوشتن برنامه برای کاربر مبتدی را ساده میسازد . به هر صورت در صورت علاقه میتوانید برنامه eclipse را از آدرس زیر دانلد کنید.

http://www.eclipse.org/pulsar/

Arash_Sn

عضو جدید
نصب SDK !

نصب SDK !

بعد از نصب IDE نوبت به نصب SDK میرسد !
SDK یا همان Software Development Kit مجموعه ای از نرم افزارهاست که به کمک آنها میتوانید برای گوشی مورد نظر خود برنامه بنویسید. این ابزار شامل APIs یا همان کتابخانه های لازم برای نوشتن برنامه، امولاتوری که گوشی شما را شبیه سازی میکند و ابزارهای لازم برای اتصال به گوشی و Debug برنامه نوشته شده بر روی گوشی میباشد.

برای هر گوشی و پلتفرم خاص شما باید از SDK خاص آن گوشی استفاده کنید. برای دانلد SDK مورد نظر به آدرسهای زیر مراجعه کنید و فایل مورد نظر را دانلد کنید.

برای گوشیهای SonyEricsson به آدرس زیر مراجعه کنید:
http://developer.sonyericsson.com/wportal/devworld/technology/java/sdk?cc=gb&lc=en

برای گوشیهای Nokia
http://www.forum.nokia.com/Develop/Java/Tools/

برای گوشیهای سامسونگ
http://innovator.samsungmobile.com/platform.main.do?platformId=3

و برای سایر گوشیها به سایت مربوطه مراجعه کنید و SDK مربوط به گوشی مورد نظر خودتان را دانلد کنید.

بعد از دانلد SDK و نصب آن باید آنرا در IDE خود معرفی کنید.

salam.6864

عضو جدید
بعد از نصب IDE نوبت به نصب SDK میرسد !
SDK یا همان Software Development Kit مجموعه ای از نرم افزارهاست که به کمک آنها میتوانید برای گوشی مورد نظر خود برنامه بنویسید. این ابزار شامل APIs یا همان کتابخانه های لازم برای نوشتن برنامه، امولاتوری که گوشی شما را شبیه سازی میکند و ابزارهای لازم برای اتصال به گوشی و Debug برنامه نوشته شده بر روی گوشی میباشد.

برای هر گوشی و پلتفرم خاص شما باید از SDK خاص آن گوشی استفاده کنید. برای دانلد SDK مورد نظر به آدرسهای زیر مراجعه کنید و فایل مورد نظر را دانلد کنید.

برای گوشیهای SonyEricsson به آدرس زیر مراجعه کنید:
http://developer.sonyericsson.com/wportal/devworld/technology/java/sdk?cc=gb&lc=en

برای گوشیهای Nokia
http://www.forum.nokia.com/Develop/Java/Tools/

برای گوشیهای سامسونگ
http://innovator.samsungmobile.com/platform.main.do?platformId=3

و برای سایر گوشیها به سایت مربوطه مراجعه کنید و SDK مربوط به گوشی مورد نظر خودتان را دانلد کنید.

بعد از دانلد SDK و نصب آن باید آنرا در IDE خود معرفی کنید.
چطوری در ide معرفی کنیم

Arash_Sn

عضو جدید
معرفی SDK در NetBeans !

معرفی SDK در NetBeans !

چطوری در ide معرفی کنیم

در فایلی که لینک آنرا در زیر قرار میدهم این موضوع با تصاویر مرتبط به خوبی توضیح داده شده است.

http://developer.sonyericsson.com/c...260889878/87728-tutorial_odd_netbeans_r1a.pdf

به بخش Setting up the tools در صفحه 11 این فایل مراجعه کنید. روش برای SDK تمام گوشیها یکسان میباشد و شما میتوانید همزمان SDK تمام گوشیها را در IDE معرفی کنید.

khosrojerdi88

عضو جدید
سلام
پس از چند ماه بلاخره تموم شد
انم نرم افزار من
شبیه سازی جی پی اس برای شهر مشهد البته برای شهر شما هم می تونیم انجام بدیم.

اگه لطف کنید و اونو روی گوشی هایی که جاوا می گیره امتحان کنین ممنون می شم

خواهش می کنم نظر بدین

http://rapidshare.com/files/439522520/VirtualGPSWith.jar

oghab10

عضو جدید
سلام من نسخه netbeans7 دانلود کردم حجمش از6.9 کمتره مشکلی نداره که فکرکردم شاید قسمت NetBeans Mobility را جدا کرده باشن آخه توی نسخه های قبلیش که اینطوری بود البته هنوز کار عملی باش انجام ندادم ببینم گیر میده یا نه

کربلایی

مدیر بازنشسته
سلام
ظاهرا این تاپیک دوباره راکد مونده
سعی میکنم تا برگشتن استارتر تاپیک رو کمی جلو ببرم، امیدوارم مفید باشه
اما قبل از هر چی دوستانی که نت بینز 6 رو دانلود کرده بودند لطف کنند بیان نت بینز7 و SDK رو از اینجا دانلود و نصب کنند.
توجه داشته باشید که قبل از نصب نت بینز باید اس دی کا رو نصب کرده باشید.
این نسخه از نت بینز هر چی نداشته باشه شبیه سازهای بهتری داره.

مطلب بعدی اینه که آموزش هایی که اینجا خواهم گذاشت بیشتر برای افراد تازه کار و مبتدی خوب خواهد بود، این آموزش ها به تازه کارا کمک میکنه تا کار رو شروع کنند و دیگه پس از اون این خودشون هستند که باید با مطالعه و کار بیشتر حرفه ای بشن.

مطلب آخر اینه که سعی میکنم هر 4 روز یکبار مطالب جدید بزارم؛
در فاصله 4 روز هم اگر استقبال شد و سوالی بود تا حد توان پاسخ میدم.

بالا