آموزش استفاده از ترمینال در اوبونتو

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
آموزشتون فوق العاده بود. من تازه به ubuntu مهاجرت کردم ولی تو همین مدت کوتاه اونقدر بهش وابسته شدم که یادم نمیاد آخرین باری که رفتم ویندوز کی بود!!! اگه ممکنه یه مقدار بیشتر در مورد شاخه های موجود در ubuntu توضیح میدین و اینکه چجوری میشه بهشون دسترسی پیدا کرد؟
در ضمن بازم از آموزشت تشکر می کنم

سلام...
مگه می خواید چکار کنید که می خواید نحوه دسترسی به شاخه ها رو هم بفهمید؟؟؟
جز برای کاربران حرفه ای ...کاربران آماتور بهتره که زیاد به شاخه های اصلی سرک نکشند... چون اگه یه فایل رو اشتباها پاک کنید ممکنه به سیستم صدمه بزنید...
هرچند که سیستم خودش رو دوباره بازسازی می کنه...
باتشکر...

Drago

پیشکسوت فعال فناوری اطلاعات
کاربر ممتاز
آموزشتون فوق العاده بود. من تازه به ubuntu مهاجرت کردم ولی تو همین مدت کوتاه اونقدر بهش وابسته شدم که یادم نمیاد آخرین باری که رفتم ویندوز کی بود!!! اگه ممکنه یه مقدار بیشتر در مورد شاخه های موجود در ubuntu توضیح میدین و اینکه چجوری میشه بهشون دسترسی پیدا کرد؟
در ضمن بازم از آموزشت تشکر می کنم
ببین،فایل سیستم ما کلا یه دایرکتوری root هست که با / شناخته میشه،درسته؟ حالا این دایرکتوری خودش توش دایرکتوریهای متعددی وجود داره که هرکدوم محتوای ویژه ای داره.همونطور که emreh گفت یه کاربر تازه کار،حتی کاربر عادی و به نظرم حتی یه کاربر مسلط هم نیاز زیادی نداره که بدونه محتوای هرکدوم از اینا دقیقا چیه و به چه درد میخوره.فقط کسی که میخواد تغییر ایجاد کنه توی سیستم عاملش به یه قسمتهایی (نه همه اش) ازش نیاز پیدا خواهد کرد.
توصیه میکنم زیاد و بدون دلیل و بدون راهنمایی توی اون دایرکتوری ها چیزی رو تغییر ندید.یا قبلش حتما بک آپ بگیرید ازش.وقتی هم از سر کنجکاوی اونجاها میرید حداقل root نباشید که کار غیرقابل جبرانی نکنید! (همین چند وقت پیش یکی از کسایی که خیلی توی لینوکس قبولش دارم و خیلی حرفه ای هست با یه اشتباه زد هاردشو پاک کرد رفت پی کارش!)
ادعایی ندارم،من خودمم نمیدونم خیلی از پوشه هاش به چه درد میخوره! (تو ویندوز هم که بودم نمیدونستم خیلی از پوشه های توی دایرکتوری Windows به چه درد میخورن!) اما اگه خواستی و فکر کردی که دوست داری بدونی،سعی میکنم پیدا کنم و توی تاپیک لینوکس یه معرفی داشته باشم.
البته یه سری هاییش معلومه :
  • Boot مسائل مربوط به بوت لودر (فقط یه قسمت از گراب) و ایمیج های لازم به همراه کد کامپایل شده هسته لینوکس رو شامل میشه.(خود اپلیکیشن گراب جای دیگه هست)
  • media دسترسی به تمام رسانه هایی که به سیستم عامل وصله رو ایجاد میکنه (تمام هارد درایوها و فلش ها و درایونوری و ... )
  • temp همون کار temp توی ویندوز رو انجام میده.برنامه ها برای سریعتر اجرا شدن یا ذخیره اطلاعات ازش استفاده میکنن.
  • dev مسائل مربوط به دستگاه ها رو کنترل میکنه.مثل bus ها و دیسک ها و ...
  • home که دیگه معرف حضور هست!
بقیه رو هم پیدا میکنم توی تاپیک لینوکس میزارم.

Drago

کاربر ممتاز
در این قسمت توضیحات یه کمی کلی تره و بیشتر کار به عهده خودتونه.چون به هرحال باید تا حالا حسابی با ترمینال کار کرده باشید و به قول معروف زیر و روش کرده باشید.

حتما تا حالا دیگه متوجه شدید که یکی از اساسی ترین وظایف ترمینال اجرای برنامه هاست(کپی و حذف و ... هم برنامه محسوب میشن).اما برنامه های کاربردی دیگه مثل بروزر،برنامه های مخصوص کارهای گرافیکی،پخش چند رسانه ای،فایل منجر و ... رو هم میشه با ترمینال اجرا کرد.البته نه اینکه توی ترمینال اجراشون کرد،اما به وسیله ترمینال اونها رو فراخوانی کرد که اجرا بشن.

حالا خوبی این کار چیه؟ اینه که میتونیم به دستورمون "آرگومان" هم بدیم.مثلا به جای اینکه بروزر رو باز کنید بعد توی آدرس بزنید که برو به www.www.www.iran-eng.ir میتونید مستقیم توی ترمینال بزنید که بروزر باز بشه و این سایت رو نشون بده.البته به یه سری از برنامه ها هم به صورت گرافیکی دسترسی نداریم (یا GUI ندارن یا ما نصب نکردیم) و باید اینطوری فراخوانیش کنیم.
مثلا برای بروزر این دستور رو میتونید بزنید :
کد:
google-chrome www.www.www.iran-eng.ir

یا

firefox www.www.www.iran-eng.ir
اگه گوگل کروم دارید،یه سری هم به man google-chrome بزنید تا آپشن هاشو ببینید.مثلا آپشن های برای incognito یا پراکسـی وجود داره.

برای نرم افزارهای دیگه هم همینطوره،مثلا فایل منجر پیش فرض در اوبونتو اسمش nautilus (به معنی حلزون) هست،امتحانش کنید!

اگه از اون دسته علاقه مندهایی باشید که قدم به قدم این آموزش ما رو جلو میرید حتما متوجه شدید وقتی که از طریق ترمینال یه برنامه رو فراخوانی میکنیم تا زمانی که برنامه در حال اجرا هست امکان وارد کردن دستور جدید توی ترمینال نیست.مثلا توی ترمینال زدیم firefox www.example.com و تا وقتی فایرفاکس داره اجرا میشه فقط پیام های ویژه اون نمایش داده میشه و نمیشه کار دیگه ای کرد.این پیام ها برای فهمیدن و آشنا شدن با طرز کار فرآیندها و پیام هایی که به همدیگه یا به هسته میدن خیلی مفیده.اما ممکنه کسی نخواد این پیام هارو ببینه و بخواد دستور جدیدی توی ترمینال بزنه (بدون باز کردن یه ترمینال دیگه).

برای اینکه این اتفاق نیفته باید از & استفاده کرد(علامت and).آخر دستورمون یه & میزاریم و به این ترتیب برنامه به صورت پس زمینه اجرا میشه و فضای ترمینال رو اشغال نمیکنه.
کد:
firefox www.example.com &

دقت کنید که این کار توی کارایی برنامه تاثیری نداره.

اما اگه بخوایم بدونیم که یه دستور خاص رو قبلا در چه مواردی اجرا کردیم چیکار کنیم؟ مثلا میدونم برنامه gedit رو پریروز استفاده کردم اما یادم نمیاد اسم یا آدرس فایلی که باهاش بازکردم چی بوده،و نیاز دارم که باز هم به اون فایل دسترسی داشته باشم...

یه دستور برای اینکار معرفی میکنیم :
کد:
history | grep <command>
که خب مشخصه به جای <command> باید دستور مورد نظرتون رو بذارید.مثلا من واسه gedit استفاده کردم :
کد:
amir@amir-laptop:~$ history | grep gedit
  132  sudo gedit /etc/bluetooth/main.conf 
  153  sudo gedit /etc/squid/squid.conf
  182  sudo gedit /etc/ipsec.secrets
  183  sudo gedit /etc/ipsec.d/private/amir-laptop.pem
  302  gksudo gedit /etc/modprobe.d/blacklist.conf
  313  gksudo gedit /etc/modprobe.d/blacklist.conf
  324  sudo gedit /etc/x11/xorg.conf
  325  sudo gedit /etc/X11/xorg.conf
  329  sudo gedit /usr/lib/X11/xorg/conf.d
  334  sudo gedit /etc/X11/xorg.conf
  523  history | grep gedit
اما اگه اسم دستور یا برنامه رو هم درست یادمون نمیومد چی؟ یه روش دیگه برای گشتن تاریخچه‌ی ترمینال (History) استفاده از ctrl + R هست.توی ترمینال در حالت عادی این ترکیب رو بزنید،بعد شروع کنید هرچی که یادتون میاد رو بنویسید.مثلا میدونید که دستور در مورد edit بوده.در همون لحظه که دارید تایپ میکنید ترمینال بهتون یه دستور نشون میده که این چیزی که نوشتید توش بوده.اگه دستور مورد نظر بود که هیچی،اگه نبود باز هم ctrl + r بزنید،با تکرار این کار انقدر تاریخچه رو میگرده تا وقتی که دستور مورد نظرتون پیدا بشه.

جلسه قبل در مورد man هم صحبت کردیم.انتظار دارم man برنامه های مختلفی که میشناسید رو نگاه کرده باشید.اما یه چیزی که یادم رفته بود رو اضافه کنم،میدونستید خود man هم یه man داره؟! میتونید امتحان کنید :
کد:
man man

اما حالا برسیم به اون سوال بزرگ! از کجا دستورها رو پیدا کنیم؟ از کجا بدونیم چه دستورهایی وجود دارن که میتونیم استفاده کنیم یا اطلاعات در موردشون پیدا کنیم؟

میخوام چند تا جا رو بهتون معرفی کنم که میتونید ازشون استفاده کنید.این اولیشه :
کد:
ls /bin

اینجا بیشتر دستورهایی که در خود سیستم وجود دارن (و برنامه های خارجی نیستن) رو میتونید ببینید.مثلا cp یا rm یا cat و ...
کد:
ls /usr/bin
اینجا بیشتر برنامه هایی که خارجی هستن و عمدتا خودتون نصب کردین رو میشه دید.البته همه رو خودتون نصب نکردین،یه سری هاییش به صورت پیشفرض نصبه.

یه چیز دیگه :
کد:
info coreutils
اینجا دستورات utility (بعضی جاها ترجمه کردن سودمند،اما من این ترجمه رو نمیپسندم) هسته رو میبینید.دستوراتی برای تعامل با هسته.البته همه اش هم مربوط به هسته نیست و یه سری چیزهای دیگه مثل دستورات ویرایش و دستکاری فایل های متنی و برنامه ها هم توشه.

خود info یه چیزی مثل man هست (دقت کنید که این دوتا یکی نیستند،گفتم شبیه هستند).یعنی info که اول یه فایل میزارن برای نمایش مستندات هست.میتونید مستندات خود info رو هم ببینید!
کد:
info info

dzzv_13

مدیر مهندسی فناوری اطلاعات
مدیر تالار
امیرجون مطالبت عالی بودن
یه سوال پیش پا افتاده :

1. داشتم یه مرور میکردم دستورات قبل رو به این مشکل خوردم .. وقتی فایلی اسمش با یه فاصله هست (مثلا ؛ a b) رو چطور میشه دستوراتی مثل کپی (انتقال و ...) رو روش انجام داد ؟ (یعنی وقتی اسمش با فاصله هست ترمینال فکر میکنه که با یه فاصله که دادیم محل ذخیره رو مشخص کردیم .. کار خاصی باید اینجا انجام بدیم ؟!!)

2.این در مورد حذف پوشه picture از درایو ویندز هست :

(کسی میتونه توضیح بده چرا توی دستور حذف (با rm) از آپشن های v و r استفاده کردم؟ اگه میدونید حتما بنویسید)

با v اعمالی که انجام میشد رو گزارش میدادیم و با r هم تمام زیر دایرکتوری ها رو کپی میکردیم .. حالا از این دوتا ترکیبی استفاده کردی همون خاصیتهای قبلی رو دارن یا چیز دیگه ایی ؟!!

3.
این از بحث لینک سمبلیک که بعدا میفهمین چقدر به درد میخوره.

قسمت سوم آموزشت در مورد symlink ها رو خوب نگرفتم .. امیدوارم بعدا بدونم کجاها بکار میاد

4.
اگه از اون دسته علاقه مندهایی باشید که قدم به قدم این آموزش ما رو جلو میرید حتما متوجه شدید وقتی که از طریق ترمینال یه برنامه رو فراخوانی میکنیم تا زمانی که برنامه در حال اجرا هست امکان وارد کردن دستور جدید توی ترمینال نیست.مثلا توی ترمینال زدیم firefox www.example.com و تا وقتی فایرفاکس داره اجرا میشه فقط پیام های ویژه اون نمایش داده میشه و نمیشه کار دیگه ای کرد.این پیام ها برای فهمیدن و آشنا شدن با طرز کار فرآیندها و پیام هایی که به همدیگه یا به هسته میدن خیلی مفیده.اما ممکنه کسی نخواد این پیام هارو ببینه و بخواد دستور جدیدی توی ترمینال بزنه (بدون باز کردن یه ترمینال دیگه).

واسه من چنین چیزی رخ نداده (بدون and آخر هم میتونم کار دیگه ایی هم انجام بدم .. این چطوریاس ؟!!)

5. یه فونت خوب معرفی میکنی که دستوارت ترمینال رو توی هم نشون نده (چند تا نصب کردم .. ولی فونتهای خوبی نبودن )

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
امیرجون مطالبت عالی بودن
یه سوال پیش پا افتاده :

1. داشتم یه مرور میکردم دستورات قبل رو به این مشکل خوردم .. وقتی فایلی اسمش با یه فاصله هست (مثلا ؛ a b) رو چطور میشه دستوراتی مثل کپی (انتقال و ...) رو روش انجام داد ؟ (یعنی وقتی اسمش با فاصله هست ترمینال فکر میکنه که با یه فاصله که دادیم محل ذخیره رو مشخص کردیم .. کار خاصی باید اینجا انجام بدیم ؟!!)

با v اعمالی که انجام میشد رو گزارش میدادیم و با r هم تمام زیر دایرکتوری ها رو کپی میکردیم .. حالا از این دوتا ترکیبی استفاده کردی همون خاصیتهای قبلی رو دارن یا چیز دیگه ایی ؟!!

3.

قسمت سوم آموزشت در مورد symlink ها رو خوب نگرفتم .. امیدوارم بعدا بدونم کجاها بکار میاد

4.

واسه من چنین چیزی رخ نداده (بدون and آخر هم میتونم کار دیگه ایی هم انجام بدم .. این چطوریاس ؟!!)

5. یه فونت خوب معرفی میکنی که دستوارت ترمینال رو توی هم نشون نده (چند تا نصب کردم .. ولی فونتهای خوبی نبودن )

سلام...
1- برای جای خالی ...از \ استفاده کنید...
(به جان خودم یکم یاد برنامه نویسی تویه سی بیافتید ضرر نداره!) یونیکس یعنی زبان برنامه نویسی C
۲- ترکیب سوئیچ ها درواقع همون کارها رو در کنار هم انجام میدن...
فقط باید دقت کنید که بعضی از سوئچ ها رو باید در جا یمناسب خودش به کار برد ...چون یا عمل نمی کنند و یا اینکه به خوبی نتیجه رو نمیشه حس کرد...
۳- symlink ...مثل یه تونل میمونه که بین یه فایل اصلی و یه مدل شبیه سازی شده هست..اگه اصلی نابود بشه شبیه سازی شده هم نابود میشه و برعکس...یه جورایی مثل فیلم های تخیلی هستش...مجازی بدون وجود اصلی پایدار نیست... برخلاف شرت کات در ویندوز که اگه اصلی رو پاک کنید فرعی باقی می مونه....
۴- اون امپرسن آخر برای اینه که در پس زمینه اجرا بشه...(احتمالا سیستم شما از هوش مصنوعی بر خورداره)
۵- فونت خوب::: در واقع کلیه ی فونت های اسکی رو میشه رویه لینوکس پیاده سازی کرد..بدون مشکل..حتی برای ویندوز....
درضمن فونت خوب....بگردی پیدا میشه...
باتشکر...

Drago

کاربر ممتاز
امیرجون مطالبت عالی بودن
یه سوال پیش پا افتاده :

3.

4.

هیچ سوالی پیش پا افتاده نیست!
۱.به نکته‌ی بسیار خوبی اشاره کردی.چیزی که خودم فراموش کرده بودم بزارم.برای اینکه یه فولدر یا فایلی که یه کاراکتر غیرعادی داره،باید از \ استفاده کنیم.مثلا تصور کن میخوایم فایل koohe sefid.jpeg رو پاک کنیم :
کد:
rm koohe\ sefid.jpeg
البته مشابه این رو توی برنامه نویسی هم داریم که بیشتر برای " استفاده میشد.

۲.نه هیچ فرقی نداره،دقیقا همون خاصیت رو داره.همونطور که دیدی فایلهای زیرمجموعه اش هم پاک شد و کار هم به صورت سخنگو (verbose = حراف!) انجام شد.

۳.احتمالا متوجه شدی که چطوری انجام میشه و چیکار میکنه،اما نمیدونی که به چه درد میخوره،درسته؟ همونطور که گفتم،تقریبا تقریبا مثل shortcut درست کردن توی ویندوز هست.حالا تصور کن که یه سری مکان ها هست که تو زیاد میری (مثلا home/ ) و در عین حال یه سری مکان دیگه هم هست که به اون هم نیاز داری و آدرسش زیادی دوره.با یه سیم لینک بدون وارد کردن آدرس زیاد (یا حتی توی محیط گرافیکی بدون کلیک کردن زیاد) میتونی سریع به اون آدرس طولانی برسی.

۴.واسه همه نرم افزارها و همه دستورها اینجوری نمیشه.فقط موقع فراخوانی برنامه هایی که اجراشون تمامی نداره (مثل بروزر و فایل منجر و موزیک پلیر و ... ) اینطوری میشه.وگرنه واسه کپی کردن و ... این دستورات سریع اجرا میشن و به پایان میرسن و دوباره به خط فرمان برمیگردیم.شما با چه دستوری استفاده کردی؟

۵.توی Software Center که دنبال فونت بگردی گزینه های زیادی بهت میده.مثلا من خودم ازش Ubuntu font family (در اصل بسته‌ی ttf-ubuntu-font-family) و اون فونتی که برای لوگو و تیتر اوبونتو استفاده شده رو دانلود کردم.یه سری فونت فارسی هم از گوشه و کنار وب جمع کردم که توی ضمیمه برات میذارمش.همه‌ی این فونت ها آزاد و رایگان هستن.

فونت هایی که با Software Center یا ترمینال و اینا نصب میکنی (آموزش نصب نرم افزار با ترمینال قسمت بعدی هست) که هیچی،اما اینا که دانلود میکنی رو اینطوری استفاده کن : الف) یه پوشه به اسم fonts/. توی home/ بساز (یادت نره اولش باید نقطه باشه) و همه این فونت ها رو توش کپی کن. ب) توی ترمینال بزن fc-cache ج) حالشو ببر!

متاسفانه نشد توی باشگاه آپلود کنم،از این لینک بگیر.%u

آخرین ویرایش:

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام...
شایان ذکر است...
سوئچ r- برای پاک کردن دایرکتوری و در نتیجه هرچی که اون دایرکتوری شاملش میشه رو پاک می کنه...
یعنی اگه سوئیچ r- رو نزنی دایرکتوری که حتی چیز ینداره پاک نمیشه...چون دستور rm به صورت ساده حق پاک کردن دایرکتوری رو نداره...
اینم به خاطر این هستش که اشتباها دایرکتوری حذف نشه...
باتشکر...

Drago

کاربر ممتاز
نکته مهم : برای استفاده از دستورات این مطلب باید به اینترنت متصل باشید.

مطلب امروز ما در باره‌ی نصب نرم افزار در اوبونتو و همچنین aptitude (و apt-get) هست.خیلی از کاربرها از apt-get استفاده کردن ولی خودشون نمیدونن! اگه از Software Manager استفاده کردید یا از Synaptic استفاده کردید،در اصل از aptitude هم استفاده کردید.این نرم افزارها و مشابه هاش همه Front-end هایی برای apt-get هستن.یعنی هر کاری که با اونها انجام میدین به دستورات apt-get ترجمه میشه.سوال اینجاست که خب وقتی میشه گرافیکی این کارو انجام داد چرا با دستور انجام بدیم؟! اولا که این تاپیک آموزش ترمیناله! دوما وارد کردن دستور به کاربر گزینه های بیشتری میده پس کنترل بیشتری میده و اطلاعات بیشتری هم در مورد ساز و کار نرم افزار میده.در آخر هم مهم ترین نکته اینجاست که وقتی توی فروم ها کمک میخواید یه خط دستور بهتون میدن و میگن این رو بزنید،چون نوشتن یه خط دستور گویاتر از گفتن "برو اونجا،بعد اونجا،بعد اونجا" هست.از اون مهم تر توی بعضی سیستم ها شما واسط گرافیکی ندارید (مثل سرور).

توی اوبونتو همه چی به صورت "بسته" هست(همون Package).شما یه نرم افزار رو که نصب میکنید یک یا چند بسته به همراه وابستگی هاش (Dependency) رو نصب میکنید.با معنی وابستگی که آشنا هستید؟ یعنی برای نصب این بسته باید قبلش یک یا چند بسته‌ی دیگه نصب شده باشه.بسته ها هم همونطور که ممکنه بدونید توی مخازن اوبونتو هست.مخازن (Repository) یه جاییه که هرکس نرم افزاری مینویسه و به تایید اوبونتو میرسه،بسته های مربوطه اونجا قرار میگیره.اون نرم افزاری هم که این بسته ها رو از مخازن میگیره بهش میگن "مدیر بسته" یا Package Managet.

برای نصب از طریق ترمینال هم نرم افزار aptitute استفاده میشه و هم apt-get.اینها با هم یه تفاوت های جزئی دارن.ما فعلا در مورد apt-get صحبت میکنیم.

اولین دستورمون در مورد آپدیت کردن کش هست.یعنی جدیدترین بسته ها رو از مخازن شناسایی میکنه :
کد:
sudo apt-get update
یه سری نوشته میاد روی صفحه که نشون میده داره به تک تک مخازن وصل میشه و آپدیت میکنه.

دستور بعدی در مورد آپگرید کردنه.گوگل کروم ۱۷ نصب کرده بودید؟ الان گوگل کروم ۱۸ اومده،بعد از آپدیت کش،باید آپگرید کنید :
کد:
sudo apt-get upgrade
با این دستور همه بسته هایی که نسخه‌ی جدیدشون اومده آپگرید میشن.

نکته اینجاست که آپگرید کردن بدون آپدیت کردن کش یه کار کاملا بی معنیه! آپدیت کردن کش بدون آپگرید کردن هم تاثیری روی کامپیوتر شما نداره (فقط سیستم میفهمه بسته های جدید اومده).پس عموما این دوتا دستور رو با هم باید استفاده کنیم.اما اینکه دستور اول رو تایپ کنی،منتظر شی تموم بشه،بعد دستور دوم رو تایپ کنی هم خسته کننده است هم بی منطقه.از روشی که گفتم (اضافه کردن یه &) به آخر دستور هم نمیشه استفاده کرد چون انحصار متقابل داریم (هردوتا دستور میخوان به کش دسترسی پیدا کنن که این کار مجاز نیست).

برای اینکار از && استفاده میکنیم.یادتونه توی برنامه نویسی برای شرط از && استفاده میکردیم؟اینجا هم همونه.میخوایم دستور اول "و" دستور دوم پشت سر هم اجرا بشن.

کد:
sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade
این آپگریدی که اینجا نوشتیم یه آپگرید امن هست.یعنی اگه دوتا بسته با هم تناقض داشته باشن،یا مشکل دیگه ای باشه،سعی میکنه که سیستم در حالت سالم قبلی خودش بمونه.اما یه دستور دیگه هست که تمام تلاش خودشو میکنه که آپگرید انجام بشه،حتی اگه لازم بشه بسته های قبلی رو پاک کنه.این روش رو توصیه نمیکنم.
کد:
sudo apt-get dist-upgrade
این از آپگرید کردن بود.اما حالا ببینم چطور میشه نصب رو انجام داد.دستورش ساده است :
کد:
sudo apt-get install <package name>
دستور فکر میکنم واضحه،به جای <Package name> اسم بسته رو بزارید.مدیر بسته میره کش رو میگرده،بسته ای که اسمش رو نوشتید پیدا میکنه،لیست وابستگی هاشو بررسی میکنه (و اگه لازم باشه اونا رو نصب میکنه) بعدش هم خود بسته رو دانلود میکنه و نصب میکنه.به همین سادگی!

حالا اگه خواستیم بسته رو پاک کنیم چی؟ دستور این هم ساده است :
کد:
sudo apt-get remove <package name>
با زدن این دستور چی پاک میشه؟ خود بسته که پاک میشه،آیا وابستگی هاش هم پاک میشه؟ بسته هایی که وابسته به این هستن چی؟
جواب مورد اول خبر هست.با پاک کردن یه بسته،وابستگی هاش پاک نمیشه.
جواب مورد دوم بله هست.اگه پاک کردن یه بسته باعث خراب شدن یه نرم افزار و یه بسته‌ی دیگه بشه،بسته دوم هم پاک میشه.

بازم رسیدیم به سوال همیشگی : اگه اسم بسته (یا نرم افزار) رو نمیدونستیم چی؟ اسم همه رو که حفظ نیستیم،هر روز هم بسته ها و نرم افزارهای جدید نوشته میشه... یه ابزاری برای این کار هم داریم :
کد:
apt-cache search <string>
این دستور به sudo نیازی نداره.اما دقت کنید که ممکنه انقدر جوابها زیاد باشه که نتونید قسمت اولش رو ببینید.برای این کار از این دستور استفاده میکنیم :
کد:
apt-cache search <string> | less
دستور رو بزنید و بهم بگید که چه فرقی کرد،باشه؟

حالا ما یه بسته رو نصب کردیم.میخوایم در موردش اطلاعات داشته باشیم،از دستور زیر استفاده میکنیم :
کد:
apt-cache show <package name>
این دستور تمام اطلاعات لازم و حتی غیر لازم یه بسته رو نشون میده : اسم،سایز،سازنده،ورژن،نسخه های قبلی،وابستگی ها،معماری (۶۴ یا ۳۲ بیتی) و ...

وقتی که از طریق ترمینال (یا هر روش دیگه ای) بسته رو نصب میکنیم،اون مدیر بسته،بسته رو به صورت یه فایل deb. دانلود میکنه و بعد هم نصب میکنه.بعد از نصب اون فایل deb. پاک نمیشه و توی var/cache/apt/archives/ میمونه.ممکنه به هر دلیلی بخواید این فایل ها رو پاک کنید(با پاک کردن اینا برنامه یا بسته پاک نمیشه،اینها مثل installer هستند فقط).راستش من تا حالا هیچوقت همچین کاری رو نکردم! اما ممکنه فضا نیاز داشته باشید یا دلیل دیگه ای داشته باشید.ولی یه روش دیگه برای اینکار هست :
کد:
sudo apt-get autoclean
این دستور تمام فایلهای deb. که دوباره قابل دریافت از اینترنت هستند رو پاک میکنه.اینطوری فایل های قدیمی که قبلا گرفتید هم از بین نمیره.

اما یه آپشن اینجا میخوام معرفی کنم که کار جالبی انجام میده.آپشن s- باعث میشه که apt عمل install رو شبیه سازی کنه.مثلا میخوایم بینیم اگه بخوایم mplayer رو نصب کنیم چجوری میشه :
کد:
amir@amir-laptop:~$ sudo apt-get install mplayer -s
[sudo] password for amir: 
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
The following extra packages will be installed:
  libbluray0 liblzo2-2 libmp3lame0 libopenal1 libsvga1 libvdpau1 libxvidcore4
Suggested packages:
  libbluray-bdj nvidia-vdpau-driver nvidia-vdpau-driver-ia32 vdpau-driver mplayer-doc netselect fping
The following NEW packages will be installed:
  libbluray0 liblzo2-2 libmp3lame0 libopenal1 libsvga1 libvdpau1 libxvidcore4 mplayer
0 upgraded, 8 newly installed, 0 to remove and 0 not upgraded.
Inst libbluray0 (0.2~git20110213.20739ed-0ubuntu3~ppa1~lucid1 lucidbleed:10.04/lucid)
Inst liblzo2-2 (2.03-2 Ubuntu:10.04/lucid)
Inst libmp3lame0 (3.98.4-0ubuntu1~ppa1~lucid1 lucidbleed:10.04/lucid)
Inst libsvga1 (1:1.4.3-29 Ubuntu:10.04/lucid)
Inst libvdpau1 (0.4-5ubuntu1~ppa1~lucid1 lucidbleed:10.04/lucid)
Inst libxvidcore4 (2:1.2.2+debian-0ubuntu2 Ubuntu:10.04/lucid)
Inst libopenal1 (1:1.12.854-0ubuntu1~lucid1 Ubuntu:10.04/lucid-updates)
Inst mplayer (2:1.0~rc4.dfsg1-1ubuntu3~ppa1~lucid1 lucidbleed:10.04/lucid)
Conf libbluray0 (0.2~git20110213.20739ed-0ubuntu3~ppa1~lucid1 lucidbleed:10.04/lucid)
Conf liblzo2-2 (2.03-2 Ubuntu:10.04/lucid)
Conf libmp3lame0 (3.98.4-0ubuntu1~ppa1~lucid1 lucidbleed:10.04/lucid)
Conf libsvga1 (1:1.4.3-29 Ubuntu:10.04/lucid)
Conf libvdpau1 (0.4-5ubuntu1~ppa1~lucid1 lucidbleed:10.04/lucid)
Conf libxvidcore4 (2:1.2.2+debian-0ubuntu2 Ubuntu:10.04/lucid)
Conf libopenal1 (1:1.12.854-0ubuntu1~lucid1 Ubuntu:10.04/lucid-updates)
Conf mplayer (2:1.0~rc4.dfsg1-1ubuntu3~ppa1~lucid1 lucidbleed:10.04/lucid)
خودتون هم حتما تست کنید،خیلی جالبه.(نیازی به اینترنت نداره،صرفا شبیه سازیه)

یه چیز دیگه هم بگم و مطلب رو تموم کنم.یه موقع از اینترنت یه فایل deb. میگیری و میخوای از طریق ترمینال نصبش کنی (نصب از غیر ترمینال با دابل کلیک انجام میشه).از دستور زیر استفاده کنید :
کد:
sudo dpkg -i <file>
دقت کنید که آپشن i برای install استفاده میشه،برای استفاده های دیگه و آپشن های دیگه رجوع کنید به man dpkg.

آخرین ویرایش:

Drago

کاربر ممتاز
۱.یه چیزی هست توی نرم افزارها و ... به اسم Easter Egg.الان هم اتفاقا نزدیک عید پاک هست و کاملا معنی پیدا میکنه این موضوع!
این apt-get ما هم یه easter egg خیلی خوشگل داره.این دستور رو بزنید و نتیجه رو خودتون ببینید :

apt-get install moo

۲.aptitude هم یه همچین چیزی داره اگه خوشتون اومد اون رو هم بگم.

۳.چون این تاپیک مربوط به اوبونتو هست من فقط در مورد apt-get صحبت کردم.در توزیع های دیگه مدیر بسته های دیگه ای وجود دارن،مثلا اگه اشتباه نکنم مدیر بسته Fedora اسمش yum هست.

آخرین ویرایش:

bby

عضو جدید
بررسی شاخه های سیستم فایل

بررسی شاخه های سیستم فایل

شاخه bin:در این شاخه دستورات سیستم عامل که برای تمام کاربران قابل دستیابی هستند و برخی از دستورات مدیریتی سیستم قرار می گیرند.
شاخه boot:این شاخه حاوی برنامه راه انداز سیستم عامل می باشد.

شاخه dev:محل قرار گیری نقطه دسترسی هایابزارهای سخت افزاری استبه عنوان مثال تمامی پورت ها ،پارتیشن ها در اینجا دارای یک فایل هستند..به عنوان مثال فایلfd€€ نشاندهنده فلاپی درایو سیستم است.
شاخه etc:در این شاخه فایل های پیکر بندی برنامه های سرویس دهنده و برخی فایل های سیستمی دیگر قرار می گیرند.
شاخه home:در این شاخه دایرکتوری های خانگی کاربران سیستم و اطلاعات آنها قرار می گیرد.
شاخه proc:این شاخه یک سیستم فایل مجازی است که برخی اطلاعات مربوط به سیستم و هسته از آن قابل دستیابی می باشد.
شاخه sbin:دستورات و برنامه های مدیریتی سیستم در این شاخه قرار می گیرد که مخصوص کاربر rootاست.
شاخه var:محل ذخیره شدن فایل های log،نامه هایی که منتظر ارسال شدن هستند،نامه های دریافتی کاربران وفایلهایی که باید پرینت شوند، است.به دلایل امنیتی روی پارتیشن جداگانه قرار می دهند.
شاخه usr:بسیاری از برنامه های کاربردی در این شاخه نصب میشوند.برنامه های کاربردی در شاخه usr/bin/قرار میگیرند و برنامه های مدیریتی در شاخه usr/sbin/ قرار می گیرند.

ali.amani

عضو جدید
با تشکر از همه دوستان
اگه میشه بگین چطور میشه وارد یه درایو دیگه بجز روت بشم؟
و اینکه چظور درایو های دیگرو rename کنم؟

Drago

کاربر ممتاز
۱.اگه میشه بگین چطور میشه وارد یه درایو دیگه بجز روت بشم؟
و
۲.اینکه چظور درایو های دیگرو rename کنم؟
۱.ساختار فایل سیستم در لینوکس درختی است. هر کدوم از درایوهای شما یه درخت هست که به درخت اصلی (که ریشه اش root است) متصل میشن (یعنی همون Mount میشن). موقعی که سیستم شما بوت میشه همه درایوها mount شده نیست (در واقع هیچکدوم مانت شده نیست) و برای دسترسی بهشون باید مانتشون کنید.
از دستور mount باید استفاده کنید (فکر می‌کنم با توجه به man و info نیاز به توضیح بیشتری نباشه...).
۲.درایوهای شما اگه Label نداشته باشند توی لینوکس اسم نخواهند داشت!! یعنی این ترتیبی که توی ذهن آدما هست (درایو C و D و E و F و G و ...) یه ترتیب کاملا ساختگیه و مختص ویندوزه، درایوهای شما یا Label داره یا نداره، اگه نداره باید براش ایجاد کنید.
برای درایوهای با فرمت Ext3 یا Ext2 از دستور e2label می‌تونید استفاده کنید.برای درایوهای FAT از mlabel می‌تونید استفاده کنید.

sanamsayna

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
سلام در ویدیو linux in real world روش های نصب لینوکس رو توضیح داده
.روش مبتدی :network install
2.روش در سطح متوسط :local mirror
3.روش پیش رفته : kickstart files

من روش دوم اشکال داشتم یعنی کاربردش رو نفهمیدم یعنی هدف چیه این دستور زیر رو زد یعنی نسخه رو در وب سرور خود کپی کرد با اون syn می کرد

یعنی واسه چی این کار رو می کنه ؟با این کار اون نسخه ی iso که ذخیره کردیم آپدیت میشه یا لینوکس هایی که در سیستم شبکه مون نصب شدند آپدیت میشن ؟
rsync -a rsync://archive.ubuntu.com/ubuntu /opt/mirror/ubuntu
یعنی این قدر می دونم که
local mirror is good if you have to install multiple systems in your local network because then all needed packages can be downloaded over the fast LAN connection, thus saving your internet bandwidth.
دوم : کاربرد دستور source چیه؟

Drago

کاربر ممتاز
سلام در ویدیو linux in real world روش های نصب لینوکس رو توضیح داده
.روش مبتدی :network install
2.روش در سطح متوسط :local mirror
3.روش پیش رفته : kickstart files

من روش دوم اشکال داشتم یعنی کاربردش رو نفهمیدم یعنی هدف چیه این دستور زیر رو زد یعنی نسخه رو در وب سرور خود کپی کرد با اون syn می کرد

یعنی واسه چی این کار رو می کنه ؟با این کار اون نسخه ی iso که ذخیره کردیم آپدیت میشه یا لینوکس هایی که در سیستم شبکه مون نصب شدند آپدیت میشن ؟
rsync -a rsync://archive.ubuntu.com/ubuntu /opt/mirror/ubuntu
یعنی این قدر می دونم که
local mirror is good if you have to install multiple systems in your local network because then all needed packages can be downloaded over the fast LAN connection, thus saving your internet bandwidth.
دوم : کاربرد دستور source چیه؟
اگه به صورت کلی بخوام جواب هردوتا سوالت رو با هم بدم باید بگم «نمیدونم»!

۱.این روشهای نصب رو دقیقا نمیدونم چی هست اصلا، من خودم همیشه از روی سی دی بوت نصب کردم نه شبکه.

اما می‌دونم که شما می‌تونی یه نسخه روی سرورت داشته باشی، بعد این رو روی کامپیوتریهای کلاینت ها نصب کنی، در این صورت شما یه سری پکیج های اصلی که برای نصب لازمه رو روی سرور داری و کلاینت ها لازم نیست خودشون برن از اینترنت بگیرن. جزئی تر نمیدونم.

۲.چیزی که من توی اینترنت دیدم اینه که source یه آرگومان میگیره و اون آرگومان اسم یه فایله. وقتی که source رو میزنید دستورهایی که توی اون فایل نوشته شده اجرا می‌شه.یه synonym هم داره که یه نقطه است (یعنی به جای source myFile بزنیم myfile . )

sanamsayna

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
اگه به صورت کلی بخوام جواب هردوتا سوالت رو با هم بدم باید بگم «نمیدونم»!

۱.این روشهای نصب رو دقیقا نمیدونم چی هست اصلا، من خودم همیشه از روی سی دی بوت نصب کردم نه شبکه.

اما می‌دونم که شما می‌تونی یه نسخه روی سرورت داشته باشی، بعد این رو روی کامپیوتریهای کلاینت ها نصب کنی، در این صورت شما یه سری پکیج های اصلی که برای نصب لازمه رو روی سرور داری و کلاینت ها لازم نیست خودشون برن از اینترنت بگیرن. جزئی تر نمیدونم.

۲.چیزی که من توی اینترنت دیدم اینه که source یه آرگومان میگیره و اون آرگومان اسم یه فایله. وقتی که source رو میزنید دستورهایی که توی اون فایل نوشته شده اجرا می‌شه.یه synonym هم داره که یه نقطه است (یعنی به جای source myFile بزنیم myfile . )
ممنون ولي يك سوال يك قسمت اش رو متوجه نشدم يعني در واقع اون نسخه اي كه در سرورمون هست پكيج ها رو بهش اضافه مي كنيم كه در حين نصب اونا رو هم نصب كنه يا نه ، در واقع يك پوشه اي ميشه كه پكيج ها هستن هر سيستمي نياز داشت از اين سرورمون د برميداره و نصب مي كنه؟

Drago

کاربر ممتاز
ممنون ولي يك سوال يك قسمت اش رو متوجه نشدم يعني در واقع اون نسخه اي كه در سرورمون هست پكيج ها رو بهش اضافه مي كنيم كه در حين نصب اونا رو هم نصب كنه يا نه ، در واقع يك پوشه اي ميشه كه پكيج ها هستن هر سيستمي نياز داشت از اين سرورمون د برميداره و نصب مي كنه؟
راستش گفتم که، دقیق نمی‌دونم، اما فکر میکنم که یه سری پکیج ها رو شما روی سرور قرار میدی، کسی که میخواد این پکیج ها رو استفاده کنه براش از سرور و به صورت محلی فایل ارسال می‌شه، اما اگه یه پکیج دیگه بخواد از اینترنت براش ارسال می‌شه.

sanamsayna

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
سلام اقا امير گفتن اينجا بحث رو ادامه بديم منم انتقال دادم اينجا

۱. به معده ات قول داده بودی؟؟ به معده ات؟ با معده ات صحبت هم می‌کنی؟ اون هم جواب می‌ده؟ زیر قولت زدی ناراحت هم شد؟ باهم قهر هم می‌کنین؟
۲. اگه منتظر قسمتی همین جوری بشین تا خودش بیاد. اصلا همه آدمهای موفق دنیا همه همینجوری بودن، همه منتظر شدن قسمت خودش بیاد سراغشون.
۳. یعنی چی میزدم آپدیت که بیاره؟ چی می‌زدی؟ انتظار داشتی چی بیاره؟ به اینترنت وصل میشد؟
۴. گیر می‌کنه یعنی چی؟ اگه یه آدم بی‌سواد به من میگفت سیستمم گیر میکنه مشکلی نداشتم، اما به مهندس آی تی بگه سیستمم گیر میکنه ... . برنامه میزنی؟ منظورت اینه برنامه رو انتخاب میکنی؟با ترمینال هم اجرا می‌کنی همینه؟ gnome داری؟ gnome-system-monitor رو چک کردی ببینی اوضاع پراسس ها و منابع (Resources) در چه حاله؟ چقدر Swap تعریف کردی؟ بحث رو در تاپیک خودش ادامه بده.
۵.دابل کلیک؟ کجا دابل کلیک کردی که میگی کار نمیکنه؟ چی رو آپدیت کردی؟ چجوری؟
۶. طرف Slackware و ArchLinux و اینا توصیه می‌کنم فعلا نری. چون اینا توزیع های حداقلی هستن، یعنی حداقل پکیج ها و برنامه های لازم یه سیستم عامل روشون نصبه. به درد کاربر تازه کار نمی خوره. من خودم اومدم ArchLinux نصب کنم گرخیدم!! گذاشتم سرفرصت. نسخه سرور فرقی به حال تو نمی‌کنه، یه سری سرویس های اضافه روش نصبه که به درد کاربر عادی نمی‌خوره.
۷.گیر دادی‌ها! اما سیستم گلستان مشکل من نبود، مشکل دانشگاه پیام نور بود. اونا یه سیستم داغون عقب افتاده داشتن. من واسه بازی کردن یه ویندوز دارم، از اون استفاده می‌کردم (توی اوبونتو هم به راحتی میشه بازی کرد، اما یه سری بازی‌ها واسه ویندوز طراحی می‌شه، دلیل اصلیش هم DirectX هست که انصافا از قوی ترین کتابخانه های گرافیکی دنیاست).
۸. تو مشکلت سیستم عامل نیست، سخت افزار قوی تر می‌خوای. اوبونتو با پردازنده ۱ گیگاهرتز، رم ۵۱۲ مگابایت و هارد ۶۰ گیگابایتی هم کار می‌کنه (ویندوز ۷ با این مشخصات بوت نمیشه)، اما انتظار نداری که همه برنامه ها سریع اجرا بشه. قوی بودن رو هم برای ما تعریف کنید لطفا!

/QUOTE]

اين يك جمله ي تركي هست وقتي خيالت از يك چيزي راحت باشه و مطمئن باشي ميشه اونوقت ميگن به معده ات قول دادي يعني اطمينان خاطر داري كه ميشه ولي خوب تشد يعني چون چك تضميني گرفته بودن و هم اولش امتحان داده بودم و هم جند مصاحبه و اموزش فكر مي كردم حتما اكي هست و داره روال هاي اداري طي ميشه و به زودي اكي ميشه ولي نشد
٢، نه منتظر قسمت نيستم مي خوام اين درس تموم بشه و هم در اين مودت سيسكو و لينوكس رو يادبكيرم به عبارتي تخصص بلد باشم بعد پيگيري كنم
٣.يعني گزينه آپديت رو مي زدم ولي هيچ صفحه اي نمياورد و تغييري در صفحه ايجاد نمي شد، اره اينترنت وصل بود نت ام مشكل نداشت كانكت بود
٤.ببين. منظوورم اينه مثلا برنامه مسنجر رو ميزنم باز كنه ولي فقط آيكن اش رو در منوي سمت چپي نشون ميده ديگه برنامه رو باز نمي كنه كليك هم مي كنم نمياره فقط يك عكس ايكن گوشه باز هست برنامه صفحه اش رو باز نمي كنه ، اره gnome هست مشكل از سخت افزار و كمبوش نيست يعني چيزي باز نمي كنم كه بكم سيستم نمي كشه ببين خود محيط مشكل دارم كه باز نميشن ،
٥.ببين كلا هرجا مي زنم اجرا نميشه انگار دابل كليك اصلا تعريف نشده فقط برنامه ها با راست كليك انتخاب گزينه open باز ميشن ببين مثلا من filezilla رو باز مي كنم مي خوام از داخل بوشه hone يك پوشه اي رو انتخاب كنم ولي نمي تونم زيرشاخه پوشه hone رو باز كنم يعني اصلا نمي تونم مسير زيرپوشه رو باز كنم
٦ د تركي هم ياد گرفتي مباركهههه تو بترسي اونوقت ما چي بگيم نتوس امتحان كن تو مي توني اقا امير ديگه نمي خواي به ما لينوكس ياد بديمن كه خيلي دوست داشتم ازت يادبگيرم
٧.نه بحث گير دادن نيست فكر كردم شايد يك نرم افزار خاصي واسه استفاده مي كني خواستم اونو بدونم ولي اقا امير جدي برو شكر كن كه از پيام نور خلاص شدي شايد الهام مخالفت كنه ولي جدي پيام نور امسال خيلي اذيت ام كرده فقط خدا خدا مي كنم اين. يك سال هرچه زودتر تموم بشه
٨.نه سخت افزار قوي نمي خواي مي خوام از سخت افزارم بهينه ترين استفاده رو كنم وقتي لينوكس در سيستم يك گيگاهرتز و رم ٥١٢ كار مي كنه اونوقت بايد در سيستم من كه core i5 هست و رم ٤ مثل ساعت كار كنه پس چرا سيستم من گير مي كنه و اين قدر كند عمل مي كنه
تعريف قوي : سيستمي كه وقتي برنامه اي اجرا مي كني به خوبي و سريع اجرا بشه يعني تاخير اجرا خيلي كم باشه مشكلي با آپديت و ماوس و غيره نداشته باشه
من اين برنامه اي هايي كه مدنظر دارم سنگين نيستن مثل filezilla , pidgin messenger ، اگه اين مشكل در gns داشتم مي گفتم مشكل از برنامه اس ولي نه مشكل از سنگيني برنامه و كمبود منابع نيست
شرمنده طولاني شد

prp-e

متخصص سیستم های Apple
کاربر ممتاز
٣.يعني گزينه آپديت رو مي زدم ولي هيچ صفحه اي نمياورد و تغييري در صفحه ايجاد نمي شد، اره اينترنت وصل بود نت ام مشكل نداشت كانكت بود

ترمینال دوست خوبیه! از محیط گرافیکی بهتره ;)

٤.ببين. منظوورم اينه مثلا برنامه مسنجر رو ميزنم باز كنه ولي فقط آيكن اش رو در منوي سمت چپي نشون ميده ديگه برنامه رو باز نمي كنه كليك هم مي كنم نمياره فقط يك عكس ايكن گوشه باز هست برنامه صفحه اش رو باز نمي كنه ، اره gnome هست مشكل از سخت افزار و كمبوش نيست يعني چيزي باز نمي كنم كه بكم سيستم نمي كشه ببين خود محيط مشكل دارم كه باز نميشن ،

توصیه میکنم به محیط دیگری مهاجرت کنید، اگر سادگی و کارایی و زیبایی میخواید، منابع هم مهم نیست که چقدر درگیر شن، KDE رو توصیه میکنم.

٥.ببين كلا هرجا مي زنم اجرا نميشه انگار دابل كليك اصلا تعريف نشده فقط برنامه ها با راست كليك انتخاب گزينه open باز ميشن ببين مثلا من filezilla رو باز مي كنم مي خوام از داخل بوشه hone يك پوشه اي رو انتخاب كنم ولي نمي تونم زيرشاخه پوشه hone رو باز كنم يعني اصلا نمي تونم مسير زيرپوشه رو باز كنم

گنوم یعنی باگستان!

٨.نه سخت افزار قوي نمي خواي مي خوام از سخت افزارم بهينه ترين استفاده رو كنم وقتي لينوكس در سيستم يك گيگاهرتز و رم ٥١٢ كار مي كنه اونوقت بايد در سيستم من كه core i5 هست و رم ٤ مثل ساعت كار كنه پس چرا سيستم من گير مي كنه و اين قدر كند عمل مي كنه

خب من یک پردازنده ۲ هسته ای AMD (مربوط به دوران کودکی ناپلئون) دارم، ۳ گیگابایت هم رم دارم. رم نسبتا بالا کمبود پردازنده رو جبران کرده. و الان با مینت ۱۶ و میزکار XFCE داره پرواز میکنه. قبلا هم Peppermint و Archbang و Lubuntu رو با Openbox و LXDE داشتم واقعا سیستم مشکلی نداشت.

sanamsayna

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
ترمینال دوست خوبیه! از محیط گرافیکی بهتره ;)

توصیه میکنم به محیط دیگری مهاجرت کنید، اگر سادگی و کارایی و زیبایی میخواید، منابع هم مهم نیست که چقدر درگیر شن، KDE رو توصیه میکنم.

گنوم یعنی باگستان!

خب من یک پردازنده ۲ هسته ای AMD (مربوط به دوران کودکی ناپلئون) دارم، ۳ گیگابایت هم رم دارم. رم نسبتا بالا کمبود پردازنده رو جبران کرده. و الان با مینت ۱۶ و میزکار XFCE داره پرواز میکنه. قبلا هم Peppermint و Archbang و Lubuntu رو با Openbox و LXDE داشتم واقعا سیستم مشکلی نداشت.
پيشنهاد شما چيه يعني چه توزيعي استفاده كنم
فدورا؟ چون kde گفتين اينو گفتم اخه موضوع اينه من فدورا همون اول گير كردم يعني اونم گير مي كرد
راستش بدجوري وسوسه شدم slackware نصب كنم هرچي دارم پاك كنم هرچه بادا باد بهتر از اين حالمه كه حالا سيستمم شده مثل ماشين هاي فرسوده يك سيستم عامل درست حسابي و كامل نداره هرچي مي زنم چند روز بعد مجبور ميشم پاك كتم كلا مي خوام يك چيزي باشه كه فني باشه و خوب كار كنه و گير نكنه محيط گرافيكيشهم برام نيست البته نه اينكه اصلا نباشه چون محيط ترمينال كمي اشنايي دارم حرفه اي نيستم كه كلا محيط گرافيكي رو بزارم كنار

prp-e

متخصص سیستم های Apple
کاربر ممتاز
Slackware نه چون :

۱. کانفیگ بوت لودرش کم از نوشتن یک برنامه چند صد خطی تحت اسمبلی نداره
۲. بصورت اتوماتیک پیش نیاز بسته ها رو نمیشناسه
۳. وابستگی شدیدی به مخازن اسلکبیلدز داره که همیشه در حال کامپایل از سورسه ... .

به نظرم اینا خوبن :
۱. کانوتیکس (وبسایت : http://kanotix.org)
۲. پارسیکس (ایرانی) http://parsix.org
۳. مینت (http://linuxmint.com)

ولی من میگم میزکارت رو عوض کن :

کد:
sudo apt-get install kde-plasma-desktop

تعویض میزکار خیلی آسونه. از تعویض توزیع آسون تر.
من هم نگفتم گرافیک رو بیخیال شو، من میگم برای کارایی مثل نصب برنامه و ... بهتره از ترمینال استفاده کنی.

کارت گرافیکت چیست؟ انویدیا؟ درایورش رو نصب کن شاید درست بشه :

کد:
sudo apt-get install nvidia-current

sanamsayna

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
Slackware نه چون :

۱. کانفیگ بوت لودرش کم از نوشتن یک برنامه چند صد خطی تحت اسمبلی نداره
۲. بصورت اتوماتیک پیش نیاز بسته ها رو نمیشناسه
۳. وابستگی شدیدی به مخازن اسلکبیلدز داره که همیشه در حال کامپایل از سورسه ... .

به نظرم اینا خوبن :
۱. کانوتیکس (وبسایت : http://kanotix.org)
۲. پارسیکس (ایرانی) http://parsix.org
۳. مینت (http://linuxmint.com)

کد:

تعویض میزکار خیلی آسونه. از تعویض توزیع آسون تر.
من هم نگفتم گرافیک رو بیخیال شو، من میگم برای کارایی مثل نصب برنامه و ... بهتره از ترمینال استفاده کنی.

کارت گرافیکت چیست؟ انویدیا؟ درایورش رو نصب کن شاید درست بشه :

کد:
sudo apt-get install nvidia-current
يعني همين ابونتو رو درست كنم يعني مگه ميشه در ابونتو از kde استفاده كنم مگه مال ابونتو gnome نيست?

prp-e

متخصص سیستم های Apple
کاربر ممتاز
توی لینوکس و BSD محدودیتی نیست. من شخصا روی مینت در کنار XFCE ، IceWM هم نصب کردم و دارم لذت میبرم!

بعد از نصب KDE, باید از محیط کاربری لاگ اوت کنی، بیای اون گوشه اسم (یا آرم اوبونتوئه یا چرخ دنده) کلیک کنی و میزکار جدید رو انتخاب کنی و واردش بشی.

Drago

کاربر ممتاز

کد:
برو حیا کن! آدم ضد Gnome که حرف نمیزنه! :D
يعني همين ابونتو رو درست كنم يعني مگه ميشه در ابونتو از kde استفاده كنم مگه مال ابونتو gnome نيست?
نه خانم شما روی هر توزیعی از لینوکس که بخوای می‌تونی بیشتر میزکارها (Desktop Environment) رو استفاده کنی. در واقع فکر کنم الان روی اوبونتو اصلا Gnome نیست Unity هست!
الان خود من روی اوبونتو Cinnamon نصب کردم چون از Unity خوشم نمیومد. الان هم هر وقت بخوام می‌تونم با Unity یا Cinnamon بالا بیام.

prp-e

متخصص سیستم های Apple
کاربر ممتاز
نه خانم شما روی هر توزیعی از لینوکس که بخوای می‌تونی بیشتر میزکارها (Desktop Environment) رو استفاده کنی. در واقع فکر کنم الان روی اوبونتو اصلا Gnome نیست Unity هست!
الان خود من روی اوبونتو Cinnamon نصب کردم چون از Unity خوشم نمیومد. الان هم هر وقت بخوام می‌تونم با Unity یا Cinnamon بالا بیام.

در واقع Gnome-session هست نه خود GNOME. و Unity پوسته ای هست برای گنوم سشن :).

برو حیا کن! آدم ضد Gnome که حرف نمیزنه! :d
چرا؟ وقتی خیری ازش ندیدم ضدشم حرفم میزنم :D
(البته از نسخه ۳.۶ به بعد اینطوری شده ها! با من سر ناسازگاری داره :D )

sanamsayna

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
يك سوال ديكه هم داشتم ممنون ميشم نظرتون رو بگين اينكه ميگن فدورا ١٩ مشكل داره درسته؟ يعني ميگن ١٨ بهتر از ١٩ هست درسته كلا به نظر 18 و ١٩ چه فرقي دارن كدوم رو ترجيح ميدين؟

prp-e

متخصص سیستم های Apple
کاربر ممتاز
يك سوال ديكه هم داشتم ممنون ميشم نظرتون رو بگين اينكه ميگن فدورا ١٩ مشكل داره درسته؟ يعني ميگن ١٨ بهتر از ١٩ هست درسته كلا به نظر 18 و ١٩ چه فرقي دارن كدوم رو ترجيح ميدين؟

فدورا ۲۰. چون روی Wayland رفته و از X استفاده نمیکنه و کمترین مشکل گرافیکی رو خواهید داشت!

Drago

کاربر ممتاز
فدورا یه توزیعیه برای افرادی که دوست دارن همیشه «آخرین» و «جدیدترین» ویژگی‌ها رو استفاده و آزمایش کنن، حتی اگه اون ویژگی ها خیلی هم stable نباشه و هزارجور ایراد ازش دربیاد. فدورا واسه این نیست که روی سیستم نصب کنی و مثلا ۲ سال همینجوری روی سیستم باشه، هر ورژنش بیشتر از ۱ سال ساپورت نمیشه و هر ۶ ماه هم یه ورژن جدید میده (ورژن های LTS اوبونتو تا ۳ سال پشتیبانی میشه). فدورا واسه تازه کارها یا کسایی که دوست ندارن با جزئیات سیستم درگیر بشن خوب نیست.
من فدورا ۱۷ داشتم، بد نبود، حتی با Gnome-shell هم مشکلی نداشتم (برخلاف خیلی ها) . اما فدورا ۱۸ رسما مزخرف بود. از اون موقع دوباره برگشتم روی اوبونتو.
فدورا ۲۰. چون روی Wayland رفته و از X استفاده نمیکنه و کمترین مشکل گرافیکی رو خواهید داشت!
داستان این Wayland رو برام یه کم توضیح بده. قبلا شینده بودم که بعضی توزیع ها دارن X رو کنار میزان و میرن سراغ Wayland. اما اصلا تصور سیستم بدون X برام سخته!!
البته چون Wayland جدیدتره باید انتظار باگ های بیشتر و همخوانی کمتر رو داشته باشیم (نسبت به X).
(لطفا توی تاپیک لینوکس جواب بده)
=======
من وقتی گفتم تاپیک رو به بخش خودش منتقل کنید منظورم این‌یکی تاپیک بود که عمومیه نه این که آموزشیه و برای آموزش ترمینال (و احیانا پرسش و پاسخ در مورد اون) در نظر گرفته شده...

Mohandess20

عضو جدید
از علاقه ی من به لینوکس و اوبونتو که خبر دارید؟(واقعا دارید؟!!)
در چند ماه گذشته افراد زیادی را به استفاده از لینوکس و اوبونتو تشویق کردم،البته از میزان تاثیر گزاری حرف هام اطلاعی در دسترس نیست!
در مرحله ی بعدی تصمیم گرفتم مطلبی را که در فروم اوبونتو وجود داشت و به آموزش ترمینال میپرداخت ترجمه کنم و اینجا قرار بدم.

توجه ویژه ی من به بخش ترمینال به این خاطر بوده که معمولا وقتی به عنوان یه تازه کار از کسی یا سایتی در خواست کمک میکنین با دستورات مربوط به ترمینال راهنمایی میکنن و فراموش میکنن که ترمینال برای افراد تازه وارد ممکنه یه چیز ترسناک و ناشناخته باشه.

پس بیایم این ترسو بشکنیم و یاد بگیریم از ترمینال برای راحت کردن کارهامون استفاده کنیم:

قسمت اول - آشنایی

ترمینال(Terminal)،که به آن "خط دستور"(Command-line) یا "Bash" هم میگن یادگار دوران اوج استفاده از DOS است.در دوره ی جا افتادن ویندوز این قسمت تقریبا از یاد رفت ولی هنوز هم در لینوکس و زیرمجموعه های آن به شدت کاربرد دارد و جا افتاده است.
اما چرا ترمینال محبوب است؟ به علت اینکه در اکثر موارد قدرت و کارایی بسیار زیادی دارد. کارهای زیادی را در مدت خیلی کوتاه تری در ترمینال میتوان انجام داد(نسبت به GUI).کامپیوتر هر استاد وشخص حرفه ای (که از لینوکس استفاده میکند)را که نگاه کنید با حجم عظیمی از فایلهای bash_aliases. روبرو خواهید شد که به آنها اجازه میدهد کارهای خیلی پیچیده ای را تنها با فشار چند کلید انجام دهند.البته فعلا خیلی زود است و قصد ما فقط آشنایی با ترمینال است.
در اوبونتو ورژن 9.4.1 (Jaunty Jackalope) ترمینال را میتوان از قسمت Application شاخه ی Accessories پیدا کرد.به طور کلی در لینوکس در قسمت Accessories یا System tools میتوان به ترمینال دسترسی داشت.
با باز کردن ترمینال صفحه ای مشابه صفحه ی زیر خواهید داشت:

حالا این اطلاعات چه معنی دارد؟
قسمت قبل از @ نام کاربری(Username) شماست.مال من amir است.
قسمت بعد از @ و قبل از : نام دستگاه شماست.مال من Desktop است.
آخرین و تا حدی مهم ترین قسمت بعد از : و قبل از $ است.این قسمت دایرکتوری فعال(Working Directory) یا به عبارت دیگر دایرکتوری که شما در آن قرار دارید است.
پس من الان در دایرکتوری ~ قرار دارم که نام دیگری برای دایرکتوری خانه (Home Directory) محسوب میشود.یعنی در واقع من در دایرکتوری home/amir/ قرار دارم.سعی کنید این مورد را به خاطر بسپارید.
علامت $ به معنی این است که من یک کاربر هستم.اگر در ترمینال ریشه(Root terminal) باشید این علامت به صورت # خواهد بود.(Root یا ریشه کاربر ارشد با بالاترین سطح دسترسی به تمام قسمت ها است)
پس تا اینجا مشخص شد که من amir در حال کار با سیستمی به نام Desktop و در دایرکتوری خانه هستم.
حالا چطور با این ترمینال کار کنیم؟واقعا ساده است! من قبلا یک دایرکتوری در home/amir/ به نام test درست کرده ام.برای رفتن به آن باید از دستور cd (تعویض دایرکتوری=Change Directory) استفاده کرد.
به جای توضیح بهتر است به صورت تصویری ببینیم:

با عرض سلام و خسته نباشید
می خواستم بدونم چرا عکس های این پستتون (قسمت اول آشنایی با اوبونتو) در مرورگر من قابل نمایش نیست؟
یعنی عکس ها رو در سایتی آپلود کرده بودید که پس از چند سال الان دیگه دسترسی بهش ممکن نیست یا مشکل از مرورگر منه؟ چون من با هر سه مرورگر فایرفاکس، کروم و اینترنت اکسپلور چک کردم، باز نشد. البته این مشکل برای عکس های قسمت دوم وجود نداره و من می تونم اون ها رو ببینم.

danialfx

عضو جدید
کاربر ممتاز
با عرض سلام و خسته نباشید
می خواستم بدونم چرا عکس های این پستتون (قسمت اول آشنایی با اوبونتو) در مرورگر من قابل نمایش نیست؟
یعنی عکس ها رو در سایتی آپلود کرده بودید که پس از چند سال الان دیگه دسترسی بهش ممکن نیست یا مشکل از مرورگر منه؟ چون من با هر سه مرورگر فایرفاکس، کروم و اینترنت اکسپلور چک کردم، باز نشد. البته این مشکل برای عکس های قسمت دوم وجود نداره و من می تونم اون ها رو ببینم.

عکس ها از سرور مربوطه پاک شده.